Το savoir vivre του διαδικτύου

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι είναι για εσάς οι καλοί τρόποι στο internet?
Δεν θέλω να μου παραθέσετε εξωτερικά κείμενα περί netiquette, απλά να μιλήσετε για εσάς και μόνον. :)

Ξεκινάω (εγώ θα περιοριστώ σε τρόπο γραφής περισσότερο, αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να απαντήσετε κι εσείς):
  1. Η μη χρησιμοποίηση greeklish
  2. Η μη χρησιμοποίηση κεφαλαίων όταν δεν υπάρχει λόγος (δηλαδή όταν δεν θέλει να δείξει ότι "φωνάζει" αυτός που τα χρησιμοποιεί).
  3. Η, στα πλαίσια των δυνατοτήτων του καθενός, σωστή ορθογραφία (δηλαδή όχι να ξέρει μεν ορθογραφία και απλά να βαριέται να γράψει ορθογραφημένα)
  4. Κεφαλαίο γράμμα σε κάθε αρχή πρότασης.
  5. Αποφυγή των συντμήσεων του τύπου μ (=μου), τ)=του), δλδ (=δηλαδή) κοκ
  6. Αποφυγή υπερβολικά πολλών smilies, θαυμαστικών και τελειών
  7. Αποφυγή μορφοποιήσεων σε όλη την έκταση του κειμένου που το κάνουν δυσανάγνωστο (πχ έντονα κίτρινα γράμματα)
Λολ 2-3 ξεκίνησα να γράφω και μου βγήκαν 7 :P
Περιμένω τα δικά σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα μου εκανες την καρδια περιβολακι!!!!!:P
Εαν αναφερουν κι αλλα θα γινει περιβολαρα και δεν το θελω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michele:
4. Κεφαλαίο γράμμα σε κάθε αρχή πρότασης.
5. Αποφυγή των συντμήσεων του τύπου μ (=μου), τ)=του), δλδ (=δηλαδή) κοκ

Το 4 δεν το τηρώ πάντα, στο 5 θα διαφωνήσω με το "δλδ".

Επίσης, προσωπικά με κουράζουν τα μακροσκελή post ειδικά όταν κάνουν τεράστιες ή πολλές παραθέσεις. Αλλα δεν ξέρω, αυτά είναι μάλλον προσωπικές προτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
1.Η χρησιμοποίηση τόνων(:P)
2.Σημεία στίξης
3.Σωστή ορθογραφία
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
1. Στο τέλος κάθε ερώτησης να μπαίνει ΠΑΝΤΑ ερωτηματικό (δε ξέρω, κάτι με πιάνει όταν βλέπω άτομα να ρωτάνε κάτι χωρίς να βάζουν στο τέλος ερωτηματικό είτε επειδή βαριούνται είτε επειδή δεν ξέρουν πώς μπαίνει το ρημάδι :mad: :P )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μη χρησιμοποίηση greeklish και χρησιμοποίηση σημείων στίξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Savoir vivre , δεν είναι αυτό που λέμε "καθώς πρέπει";
Οτι περισσότερο συχαίνομαι δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Τι είναι για εσάς οι καλοί τρόποι στο internet?
Δεν θέλω να μου παραθέσετε εξωτερικά κείμενα περί netiquette, απλά να μιλήσετε για εσάς και μόνον. :)

Ξεκινάω (εγώ θα περιοριστώ σε τρόπο γραφής περισσότερο, αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να απαντήσετε κι εσείς):
  1. Η μη χρησιμοποίηση greeklish
  2. Η μη χρησιμοποίηση κεφαλαίων όταν δεν υπάρχει λόγος (δηλαδή όταν δεν θέλει να δείξει ότι "φωνάζει" αυτός που τα χρησιμοποιεί).
  3. Η, στα πλαίσια των δυνατοτήτων του καθενός, σωστή ορθογραφία (δηλαδή όχι να ξέρει μεν ορθογραφία και απλά να βαριέται να γράψει ορθογραφημένα)
  4. Κεφαλαίο γράμμα σε κάθε αρχή πρότασης.
  5. Αποφυγή των συντμήσεων του τύπου μ (=μου), τ)=του), δλδ (=δηλαδή) κοκ
  6. Αποφυγή υπερβολικά πολλών smilies, θαυμαστικών και τελειών
  7. Αποφυγή μορφοποιήσεων σε όλη την έκταση του κειμένου που το κάνουν δυσανάγνωστο (πχ έντονα κίτρινα γράμματα)
Λολ 2-3 ξεκίνησα να γράφω και μου βγήκαν 7 :P
Περιμένω τα δικά σας! :)

Δεν θεωρείται ευγένεια να απαντάει καποιος με ευθύτητα και ειλικρίνεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Περισσότερο θα αναφερθώ σε βασικές "αρχές" και όχι savoir vivre καθώς το πρώτο επιβάλλεται απο την ηθική σου (πολυ σοβαροφανές ακούγεται .... μάλον καλύτερα τον χαρακτήρα σου:worry: ) ενω το δεύτερο είναι στην καλή θέληση του καθενός ( εκτος αν οι κανόνες συζήτησης διαφωνούν με την θελησή σου οπότε έχεις πρόβλημα:hmm:).

Για παράδειγμα σε μια κοπέλα χρησιμοποιεις savoir vivre , μην σε πάρει και για αλήτη, αλλα αν παραγνωριστείς θυμάσαι και τη γλώσσα του δρόμου μολις φας πόρτα. Κάποιος λοιπον που έχει χαρακτήρα και αποφάσησε να το δείξει στο διαδίκτυο προς παραδειγματισμο ( τρομάρα του) θα πρέπει...

1. Να διαχειρίζεται την ανωνυμία του σαν κάτι δανεικό. Ξεκινάς μαζί της χαρούμενος αλλα αμα σου τελειώσει και έχεις κάνει μεγάλα ανοίγματα ψάχνεσαι. (π.χ. αν πω οτι είμαι ανηψιός του Τσελέντη και αύριο θα γίνει σίγουρα σεισμός 8 ρίχτερ με επίκεντρο το αιγάλεω .... :devil:)

2. Να δέχεται την ισότητα όλων. Το διαδίκτυο δεν γνωρίζει θρησκεία, φυλή, ηλικία, εισόδημα, κοινωνική αναγνώριση, πολιτική θέση κ.λ.π. κ.λ.π. Ο διαδικτυακός σνομπισμός είναι οτι πιο αυταρχικό μέσα στον πιο φιλελεύθερο χωρο.

3. Να δείχνει αυτοσυγκράτηση. Ξύλο, σεξ, βρισίδια, οχλαγωγία και καθε είδους άγριο και ανικανοποίητο ένστικτο έχει βρει τον δικό του χώρο σε μέρη που έχει φροντίσει η πολιτέια να μας φτιάξει ( γήπεδα, τρελάδικα, τηλεοπτικά κανάλια κ.α. ).

4. Να περνάει καλά γιατι το στρές θερίζει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Να μη προσπαθεί να επιβάλλει τη γνώμη του αλλά να αναπτύσσει τη θέση του χωρίς να προσβάλλει τους υπόλοιπους. Γενικά να καλλιεργεί ένα θετικό κλίμα αποφεύγοντας τις εντάσεις. Δύσκολο πολλές φορές... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top