Υπάρχει η τύχη και το πεπρωμένο;

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δηλαδή πιστεύετε ότι κάποιος μπορεί να είναι τυχερός ή άτυχος και να του συμβαίνουν αντίστοιχα καλά και κακά πράγματα;
Ή στις τυχαίες συναντήσεις;Γενικά στην τύχη. :P

Εγώ δε νομίζω ότι κάποιος μπορεί να είναι τυχερός.Πιστεύω ότι αυτό που θα τον οδηγήσει σε ένα γεγονός,το οποίο θα τον ωφελήσει είναι κάτι που έχει κάνει ο ίδιος.Ακόμα και κάτι που είναι μικρής σημασίας.Το ίδιο κατα τη γνώμη μου συμβαίνει και με την ατυχία.Ο,τι μας συμβαίνει είναι απότελεσμα κάποιας ενέργειας μας μέχρι και μιας σκέψης μας.
Δεν είναι "τυχαίο" που ο χαρακτήρας του καθενός είναι διαμορφωμένος με ένα συγκεκριμένο τρόπο ούτε τα άτομα που θα γνωρίσει.
Ίσως αυτό που ονομάζουμε τύχη να είναι μια σειρά από επιλογές δικές μας και άλλων ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πολλά πράγματα είναι τυχαία και όχι μοιραία :P Απλώς έτυχε να συμβούν. Δεν πιστεύω αυτό το "όλα για κάποιο λόγο γίνονται".
Μετά σαφώς και μετράνε πολύ οι δικές μας επιλογές για αυτά που μας συμβαίνουν. πχ επέλεξα να διαβάσω σκληρά για να μπω στο πανεπιστήμιο (επιλογή)
πχ ήμουν στο πλοίο που βούλιαξε (ατυχία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πολλά πράγματα είναι τυχαία και όχι μοιραία :P Απλώς έτυχε να συμβούν. Δεν πιστεύω αυτό το "όλα για κάποιο λόγο γίνονται".
Μετά σαφώς και μετράνε πολύ οι δικές μας επιλογές για αυτά που μας συμβαίνουν. πχ επέλεξα να διαβάσω σκληρά για να μπω στο πανεπιστήμιο (επιλογή)
πχ ήμουν στο πλοίο που βούλιαξε (ατυχία)

Εγώ στο δεύτερο θα σκεφτόμουν ότι δεν είναι ατυχία γιατί για κάποιο λόγο εγώ επέλεξα να μπω σ ' αυτό το πλοίο. :P (Χωρίς βέβαια να ξέρω ότι θα βουλιάξει. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
χμ... εγώ επέλεξα να ταξιδέψω, όπως και όλοι οι άλλοι συνεπιβάτες. Σε αυτό το πλοίο επιλέξαμε να μπούμε για να πάμε στο νησί. Κανείς δεν πήγε γιατί ήμασταν άτυχοι, όχι επειδή επιλέξαμε να ταξιδέψουμε με αυτό το πλοίο. θέλω να πω ότι δεν κρύβεται "μοιραίος" λόγος πίσω από την επιλογή του να ταξιδέψεις με εκείνο πλοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Η τύχη επέλεξε να βρεθούμε σε αυτό το πλοίο που βούλιαξε, ώστε μετά από τον έλεγχο για την αιτία του ναυαγίου να διαπιστωθεί πως δεν συντηρούνταν σωστά τα πλοία και τα βούλιαζαν για να παίρνουν τις αποζημιώσεις από την ασφάλεια αυτών.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
χμ... εγώ επέλεξα να ταξιδέψω, όπως και όλοι οι άλλοι συνεπιβάτες. Σε αυτό το πλοίο επιλέξαμε να μπούμε για να πάμε στο νησί. Κανείς δεν πήγε γιατί ήμασταν άτυχοι, όχι επειδή επιλέξαμε να ταξιδέψουμε με αυτό το πλοίο. θέλω να πω ότι δεν κρύβεται "μοιραίος" λόγος πίσω από την επιλογή του να ταξιδέψεις με εκείνο πλοίο.

Ναι αλλα ακόμα και την επιλογή σου να ταξιδέψεις σε εκείνο το νησί κατι την προκάλεσε.
Οχι οτι ήταν μοιραίο..
Απλα θελω να καταλήξω στο οτι όλα ειναι αλυσίδα..Κάθε πράγμα συντελεί στο να γίνει κάτι άλλο. Στην ουσία πίσω άπο τη λέξη τυχη κρύβονται πολλα συνδυασμένα γεγονότα και πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Στην τύχη όχι αλλά πιστεύω στην θετική και την αρνητική ενέργεια που επηρεάζουν την τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
θελω να καταλήξω στο οτι όλα ειναι αλυσίδα..Κάθε πράγμα συντελεί στο να γίνει κάτι άλλο. Στην ουσία πίσω άπο τη λέξη τυχη κρύβονται πολλα συνδυασμένα γεγονότα και πράξεις.

Συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλα αυτά τα γεγονότα συνήθως δεν είμαστε σε θέση ούτε να τα γνωρίσουμε, ούτε να τα προβλέψουμε. Αν στο παραδειγμα ήξερα ότι ήταν προβληματικό το πλοίο, δεν θα ταξίδευα με αυτό. Αλλά συνήθως οι επιβάτες τουλάχιστον δεν το ξέρουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλα αυτά τα γεγονότα συνήθως δεν είμαστε σε θέση ούτε να τα γνωρίσουμε, ούτε να τα προβλέψουμε. Αν στο παραδειγμα ήξερα ότι ήταν προβληματικό το πλοίο, δεν θα ταξίδευα με αυτό. Αλλά συνήθως οι επιβάτες τουλάχιστον δεν το ξέρουν..
Δίκιο έχεις.Και πάλι είναι κάπως που τα προκαλούμε όμως χωρίς να το γνωρίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στην τύχη. Για παράδειγμα στις εξετάσεις σε ένα μάθημα δε είχα προλάβει να διαβάσω καλά. Έπεσαν όμως αυτά που ήξερα τέλεια! και πήρα 20. Αυτό δεν είναι τύχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
actually, ετσι κι ετσι.
i mean, πιστευω απο τη μια οτι υπαρχει πεπρωμενο-μοιρα και αυτα, καποια πραγματα δεν εξηγουνται αλλιως, αλλα μπορεις να την αλλαξεις καπως
π.χ. θες να γινεις ψαρας,δεν σημαινει οτι αν το λεει η μοιρα σου θα γινεις, κ αν οχι, απλα ξεχνα το. θες να γινεις τραβα μαθε ψαρεμα, παρε μια βαρκα και ο,τι αλλη μαλακια θες και κανε τη δουλεια σου
αλλιως, δεν θες να συναντησεις ποτε την 18η ξαδελφη σου,την τυπισσα που εχεις να τη δεις 20 χρονια ,αλλα τυχαινει να εχει νοικιασει το διπλα διαμερισμα απο σενα.Εεε τυχαιο δεν το λες, goddamn δεν το θελει και ο θεος. και στην τελικη που να το ξες οτι απο τα εκατομμυρια ατομα που υπαρχουν και τα τοσα αλλα διαμερισματα,και τις αλλες τοσες περιοχες εσυ θα κατεληγες εκει!
νταξ, ειναι πολυ μαλακια η ιδεολογια "ο,τι ειναι να γινει θα γινει ας κατσω να ξυνομαι"
οντως ,για μενα, καποια πραγματα ειναι καθορισμενα
ομως απο κει και περα ειναι στο χερι σου ποσα αλλα πραγματα στη ζωη σου, με το να καθεσαι απλα δεν γινεται τιποτα
εενυγουει το μελλον του καθενος σε ενα βαθμο εξαρταται απο τον ιδιο και σε εναν αλλο οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Την ειμαρμένην ουδ’ άν εκφύγοι...είπε ο αρχαίος φιλόσοφος....
Και πολλές φορές η ειμαρμένη ταυτίζεται με την ελευθερία....
Αλήθεια ειμαστε ελεύθεροι απέναντι στο πεπρωμένο στη μοίρα την τυχη ή το ριζικό μας....
Πολλες φορές για να δικαιολογήσουμε τη κακοδαιμονια που τρεχει εναν ανθρωπο...καταλήγουμε να λέμε Ηταν το ριζικό του...
Κάποιες φορές η αλήθεια ειναι οτι αισθανόμαστε μαριονέτες απέναντι στα γεγονότα που μας συμβαίνουν σαν κάποιος άλλος να κινεί τα νήματα.....σημασία εχει εκείνη τη στιγμη τη θεση κρατας...Στάση παθητική ή σταση αντίδρασης...Τελικά όλα εξαρτώνται από εμας....
Γιατι ακόμη κι αν πχ παρακαλώ να μου ερθει ένα γλυκό "μήλο" και παρακαλώ παρακαλώ παρακαλώ και τελικα το συμπαν συνωμοτεί και ερχεται και μου το δίνει μετά τι το κάνω;;;;; Ξέρω να το διαχειριστώ; Ή ξανά αρχίζω παλι να παρακαλώ;;;;;
Όπου "μήλο" βάλτε μια βαθια επιθυμία στο όρια του περωμένου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η τύχη ακολουθεί τους άξιους ανθρώπους, οπότε για μένα άνθρωπος τυχερός, είναι άνθρωπος άξιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται πως ορίζεις τον παράγοντα τύχη. Σίγουρα υπάρχει τύχη με την έννοια των συμπτόσεων, καθώς κάθε μέρα στον πλανήτη υπάρχουν εκκατομύρια συμπτόσεις που επιρεάζουν λίγο πολύ την ζωή των ανθρώπων. Για εμένα τύχη είναι όταν η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Τώρα όσο αφόρα το πεπρωμένο, αυτά απόψεις της περασμένης χιλιαιτίας. "Το πεπρωμένο φυγήν αδύνατο." είναι μια καλή δικαιολογία για να μην αναλαμβάνουμε τις ευθύνες για όσα συμβαίνουν στη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Τύχη είναι η υποτιθέμενη «δύναμη» που αποδίδεται σε έμψυχα ή άψυχα αντικείμενα και η οποία είναι σε θέση να επηρεάσει, πέρα από τον έλεγχο του ανθρώπου και τους φυσικούς νόμους του σύμπαντος, γεγονότα και καταστάσεις ώστε να έχουν θετική κατάληξη.
Ο ορισμός της τύχης από την Wikipedia

Δεν ξέρω αν πιστεύω ή όχι στην τύχη, δυσκολέυομαι να αποφασίσω. Αν το πάρουμε όμως από την άλλη πλευρά, οι προλήψεις και οι δεισιδαιμονίες μου φαίνονται το λιγότερο γελοίες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι επειδή γύρισε η παντόφλα ανάποδα, είδα μια μαύρη γάτα ή άφησα το ψαλίδι ανοιχτό η μέρα μου είναι καταδικασμένη. Αν το σκεφτείς λογικά, αυτά τα πράγματα δεν στέκουν. Και μόνο να σκεφτείς ότι σε άλλες χώρες θεωρούν άλλα πράγματα "γρουσούζικα" είναι αρκετό για να πειστείς για την μαλακία που μας δέρνει όταν πιστεύουμε σε τέτοια.

Όσον αφορά τις συμπτώσεις, πάλι δεν ξέρω. Γενικά πάντως, άμα το ψάξει κανείς θα βρει ένα σωρό πληροφορίες πάνω στο θέμα -πολλές φορές και αντιφατικές μεταξύ τους- και νομίζω πως το μόνο που θα καταφέρει είναι να μπερδευτεί ακόμα περισσότερο και να χάσει τον χρόνο του. Άσε που σου γίνεται ψύχωση μετά. Πιστεύω πως πρέπει να βασιζόμαστε περισσότερο σε ρεαλιστικά γεγονότα και να πορευόμαστε με βάση την λογική. Η τύχη άμα είναι να σου ρθει, καλοδεχούμενη. Αλλά δεν μπορείς να βασίζεις όλη σου την ζωή σε αυτή.

Για το πεπρωμένο συμφωνώ με τον Ξεχασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το πεπρωμένο υπάρχει έχει τύχει να βρεθώ με αστρολόγο που βάση της ημερομηνίας γέννησης και του τόπου μπόρεσε να βρεί πολλά πράγματα αλλά γενικά είναι απατεώνες επειδή αποφεύγουν να πουν τα επερχόμενα δυσάρεστα λένε τα δικά τους μόνο για να ευχαριστήσουν προς στιγμή τον πελάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Χμμμ δηλαδη αν ειμαι εγω στο λεωφορειο ας πουμε και τρακαρουμε και μεινω μονο εγω ζωντανος χωρις καν να φοραω ζωνη και ουτε καν να κουνηθω απο την θεση μου αυτο δεν ειναι τυχη? Δεν εκανα στην ουσια τιποτα και ειμαι ζωντανος. Οποτε ναι φυσικα και πιστευω στην τυχη,ειναι ενα κομματι της ζωης μας για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Έχω διαβασει μια ιστορια σχετικά με την τύχη...
Ήταν κάποτε μια πολύ μακρινή χώρα στην οποια οι κάτοικοι έδιναν πολύ μεγάλη σημασία στον τρόπο με τον οποίον έτρωγαν το φαγητό τους . Το περίεργο ήταν ότι το φαγητό τους δεν το μαγείρευαν ακριβώς αλλά τους έρχονταν ουρανοκατέβατο σαν βροχή...Είχαν όμως και ένα περίεργο έθιμο...Κάθε φορά που ένας πολίτης έκλεινε τα 18 ήταν υποχρεωμένος να επιλέξει αναμεσα στα κουτάλια, τα μαχαίρια και τα πιρούνια, έπρεπε, λέει, να διαλέξει μονάχα ένα απο αυτα τα τρία αντικειμενα το οποίο θα το χρησιμοποιούσε για όλη την υπόλοιπη ζωή του όποτε ήθελε να τραφεί(δίχως να έχει πια δικαιωμα να χρησιμοποιεί τα άλλα δύο)...Όποτε όλοι οι γονείς προειδοποιούσαν τους νέους και τις νεες τους να διαλέξουν με ύστατη προσοχή το αντικείμενο που θα τους συντροφευε στο φαγητό για την υπολοιπη ζωή τους...Τα πιρούνια βέβαια ήταν σε μεγαλύτερη υποληψη! Ένα πρωί λοιπόν ο Μ ξύπνησε, όχι με ιδιαιτερη διάθεση, και ετοιμάστηκε προκειμενου να πάει στο κέντρο απο όπου όλοι οι 18ρηδες προμηθευονταν το μαχαίρι, το κουτάλι ή το πιρουνι τους...Προς μεγάλη του απογοητευση όταν έφτασε είδε στην είσοδο μια ολοκληρη ουρά να περιμένει καρτερικά η οποία και συνεχώς μεγάλωνε...Δεν ήθελε όμως να γυρίσει πίσω και έτσι αποφάσισε να περιμένει και αυτός...Αρκετή ώρα αργότερα εφτασε και η δική του σειρά και ο υπάλληλος με το συνηθισμενο του χαμογελο τον ρώτησε <<τι επιλέγεται νεαρέ?? >>...Ο Μ σκέφτηκε ότι οι περισσότεροι επέλεγαν το πιρούνι οπότε απανταει και αυτός <<πιρούνι, κύριε>>...Δυστυχώς το χαμόγελο του υπάλληλου εξαφανίστηκε απο τα χείλη του και απάντησε λυπημένος <<λυπάμαι νεαρέ αλλά τα πιρούνια έχουν πολύ μεγάλη ζητηση και είναι πάντα τα πρώτα που μου τελειώνουν-έτσι και τώρα! Αν θες να πάρεις πιρουνι έλα ξανά σε δύο μερες πολύ πιο νωρίς απο ότι ήρθες σήμερα>>...Ο Μ σκέφτηκε ότι δεν είχε καμία όρεξη να επιστρέψει ξανα στο κέντρο οπότε απάντησε <<αφού δεν έχετε πιρούνια ας πάρω ένα μαχαίρι...>>...<<Δυστυχώς>> τον έκοψε ο υπάλληλος <<μετά τα πιρούνια, τα μαχαίρια έχουν την μεγαλύτερη ζήτηση, οπότε και αυτά μας τελείωσαν! Αν θες μαχαίρι έλα ξανα σε μια εβδομάδα πολύ πιο νωρίς...>>
<<...απο ότι ήρθα σήμερα!>> συμπλήρωσε ο Μ με απογοητευση. Πολλοί απο πίσω του που άκουγαν την συζητηση ακούστηκαν επίσης απογοητευμενοι και άρχισαν να επιστρέφουν στα σπίτια τους ακολουθοντας την συμβουλη του υπαλλήλου...Ο Μ αποφάσισε να πάρει ό,τι είχε απομείνει! <<Δώσ'τε λοιπόν ένα κουτάλι! Δεν φαντάζομαι αυτά να έχουν τελειώσει>>...Ο υπάλληλος του έκλεισε με νόημα το μάτι και πήγε στην αποθήκη να ψάξει για κουτάλι...Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν κανένας δεν επέλεγε τα κουτάλια, για αυτό και οι υπάλληλοι συνηθιζαν να μην τα επιδυκνειουν! Λίγα λεπτά αργότερα ο υπάλληλος εμφανίστηκε με μια κουτάλα στο χέρι του...Έδειχνε παμπάλαια, ήταν ελαφρώς σκονισμένη και η λάμψη που κάποτε είχε άρχισε να χάνεται...Παρόλαυτα ο Μ την δέχτηκε και αποχαιρέτησε τον υπάλληλο ο οποίος περιορίστηκε απλά σε ένα πικρόχολο νεύμα! Λίγες μέρες αργότερα έγινε κάτι το ασύληπτο!!! Εντελώς ξαφνικά...απο την μια στιγμή στην άλλην...άρχισε να βρέχει σούπα! Έβρεχε σούπα παρότι αυτό είχε να συμβεί πάρα πολλά χρόνια σε εκείνη την περίεργη χώρα! Και το ακομη πιο περιεργο είναι ότι αυτή η βροχή κράτησε για πάρα πολλές μερες διχως σταματημο...Και ο Μ στέκονταν απλά απο κάτω...κρατόντας το κουτάλι του!
Θα μπορούσε να είχε πάει νωριτερα σε εκεινον τον υπαλληλο και να προλαβει να πάρει μαχαιρι ή πιρουνι...Θα μπορούσε να είχε ακολουθησει τις συμβουλες του και να επέστρεφε σπίτι του χωρίς να πάρει κουτάλι...Θα μπορούσε αντί για σούπα να έβρεχε χοιρινό κρέας....Έβρεξε σούπα μα αν ο Μ δεν έκανε εκεινη την επιλογή που ήταν ξεκαθαρα δική του απλά θα απογοητευονταν όπως οι υπόλοιποι...Υπάρχει πάντα ο παράγοντας τύχη(ας το λέμε απλά πιθανότητες) μα υπάρχουν πάντα και οι ανθρώπινες επιλογές και αποφάσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν πιστευω στην τυχη γιατι με εχει ξεχασει εδω και πολυ καιρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top