Ζητείται.... δίαιτα!

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
φάε όσες τσικουλάτες προλαβαίνεις :P :D. τρέχα~!`1 :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anemos75

Νεοφερμένος

Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
oh well.....
Πλησιάζουν οι γιορτές και... δεν θα χωράω να μπω στα ρούχα μου :redface: (κι όχι μόνο για τις γιορτές δηλαδή... έχω παραστρουμπουλέψει τελευταίως και ήδη δεν χωράω στα ρούχα μου και ψάχνω κάθε μέρα τι θκατά να βάλω αλλά ευτυχώς δεν πάω να πάρω καινούργια :redface: )

Ξέρω ότι λίγο πολύ όλοι/ες έχουμε και κάποια διαιτούλα εύκαιρη....
εγώ δυστυχώς τις πέταξα τις δικές μου σε μια μανία καθαριότητας :redface:
οπότε.... ζητείται βοήθεια :redface:




Υ.Γ. μη διανοηθείτε να με ρωτήσετε ύψος και βάρος :P θα σας πω αφού αδυνατίσω :P (οκ πάντως είμαι πολύ μακιρά από 3ψήφιο νούμερο :P )

Καλησπέρα σε όλο το forum καταρχήν.

Στο θέμα μας τώρα, το ανθρώπινο σώμα έχει την τάση να πηγαίνει στο «κανονικό» του βάρος όταν του δίνουμε αυτό που πρέπει, όταν πρέπει και όπως πρέπει. Επειδή αυτό που λέω πιθανότατα ακούγεται πολύ γενικό, θα γίνω πιο συγκεκριμένος.

Ο οργανισμός μας, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Να τρέξει, να πηδήξει, να εργαστεί πνευματικά, να, να, να... Για να τα κάνει αυτά όμως, θέλει τρία βασικά πράγματα:

1) Σωστό «καύσιμο», δηλαδή σωστή τροφή. Αυτό σημαίνει, για να μην πολυλογώ, πως δίνω στο σώμα μου αυτό που του χρειάζεται και αποφεύγω να τρώω από λαιμαργία ή τροφές που δεν μου προσφέρουν τίποτα. Κάτι επίσης ΠΟΛΥ σημαντικό, είναι να συνδυάζουμε σωστά τις τροφές και να τρώμε τις ώρες που πρέπει.

2) Άσκηση μέσω της οποίας χτίζουμε το σώμα μας. Η άσκηση μπορεί να είναι αερόβια, ενδυνάμωσης και χτισίματος καλύτερου μυϊκού συστήματος. Φυσικά, εάν βρει κάποιος κάτι που να τα συνδυάζει όλα, ακόμα καλύτερα.

3) Σωστή ξεκούραση. Προσοχή εδώ, το να λέμε «σωστή ξεκούραση» δεν εννοούμε να κοιμόμαστε όλη μέρα. Σωστή ξεκούραση σημαίνει πάνω απ'όλα εγκεφαλική και σωματική χαλάρωση. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή εδώ, διότι τις ώρες που χαλαρώνουμε/ξεκουραζόμαστε, ο οργανισμός μας μπαίνει σε «οργασμό» ανάπλασης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Ο συνδυασμός των τριών αυτών βασικών στοιχείων, οδηγεί μέσα σε χρονικό διάστημα που εξαρτάται από τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά, στην «χρυσή τομή» ή αλλιώς, στο κανονικό βάρος. Φυσικά, όλα αυτά ισχύουν εφ'όσον μιλάμε για ένα υγιές άτομο και όχι για κάποιον που πάσχει πχ από τον θυροειδή του αδένα.

Σε γενικές γραμμές, το να είναι κάποιος «κανονικός» και υγιής, είναι θέμα απόφασης και υιοθέτησης ενός τρόπου ζωής. Οι δίαιτες μπορεί να έχουν κάποιο πρόσκαιρο αποτέλεσμα, αλλά όπως έχει δείξει η εμπειρία όλων μας, σπάνια επιφέρουν μόνιμα αποτελέσματα, για να μην αναφέρω τους κινδύνους που μπορούν να προκαλέσουν.

Αυτά προς το παρόν. Θα χαρώ να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες εφ'όσον μου ζητηθεί και ξανακαλησπερίζω το forum. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anemos75:
Στο θέμα μας τώρα, το ανθρώπινο σώμα έχει την τάση να πηγαίνει στο «κανονικό» του βάρος

Εμένα γιατί έχει την τάση να πηγαίνει στο κανονικό βάρος μιας μπουλντόζας αμα φάω παραπάνω? :P :bleh:

btw καλωσόρισες! :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anemos75

Νεοφερμένος

Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εμένα γιατί έχει την τάση να πηγαίνει στο κανονικό βάρος μιας μπουλντόζας αμα φάω παραπάνω? :P :bleh:

btw καλωσόρισες! :hello:

Στα λόγια μου ήρθες. ;)

Όταν τρως παραπάνω, προφανώς δεν δίνεις στο σώμα σου αυτό που πρέπει αλλά παραπάνω το οποίο δεν μπορεί να διασπάσει. Φαντάζομαι φυσικά ότι με ρώτησες με χιουμοριστική διάθεση. :)

Καλως σας βρήκα και πάλι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anemos75:
Όταν τρως παραπάνω, προφανώς δεν δίνεις στο σώμα σου αυτό που πρέπει αλλά παραπάνω το οποίο δεν μπορεί να διασπάσει. Φαντάζομαι φυσικά ότι με ρώτησες με χιουμοριστική διάθεση. :)
E νι καλέ, με χιουμοριστική διάθεση σε ρώτησα :)
Αυτό τον καιρό ευτυχώς δεν έχω τέτοια προβλήματα :D αν και κάτι μου λέει οτι σε κανα μήνα θα έχω :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μικαέλα

Νεοφερμένος

Η Μικαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά τι κάνετε; Επειδή ενδιαφέρομαι για μία δίαιτα για πολύ καιρό μήπως γνωρίζετε καμία ενδιαφέρουσα; πρέπει να χάσω τουλάχιστον 25 κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μικαέλα, καλώς μας ήρθες!
Έχεις περάσει από το άλλο θέμα, "Εδώ κάνουμε Δίαιτα";
Γενικά είναι καλή ιδέα να αποκτήσεις κάποιες βασικές υγιεινές συνήθειες και να εντοπίσεις λάθη που κάνεις στη διατροφή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μικαέλα

Νεοφερμένος

Η Μικαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα. με ενδιαφέρει πολύ να κάνω μια σωστή και υγιεινή διατροφή την οποία θα πρέπει να ακολουθήσω για μεγάλο χρονικό διάστημα. έχεις κάτι να μου προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι ψύχραιμα και μακροπρόθεσμα! :)
Κοίτα, αν ξεκινήσεις από τα λαθάκια, που όλο κάνουμε, θα δεις το σώμα του να ξεφουσκώνει άμεσα, πιστεύω.
Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, έτσι;

Σε γενικές γραμμές, η γυμναστική είναι μεγάλος βοηθός... Βελτιώνει το μεταβολισμό, ενισχύει την καλή διάθεση και σαφώς βοηθάει στο κάψιμο θερμίδων. Κάνεις κάποιο άθλημα;

Επίσης, τρως γλυκά; Γιατί αν ναι, πρέπει να σκεφτείς ποια μπορείς να κόψεις, πόσο μπορείς να μειώσεις την πρόσληψη ζάχαρης και σίγουρα να μειώσεις τις ποσότητες. Λίγη μαύρη σοκολάτα μια στο τόσο δε βλάπτει, αλλά αν τρως ένα προφιτερόλ μετά παό κάθε μεσημεριανό, δεν εχεις πολλές ελπίδες.. ;)

Επίσης εντόπισε τα λιπαρά που τρως. Οι διαιτολόγοι συστήνουν με κάθε μεσημεριανό και βραδινό, από μία κουταλιά της σούπας λάδι, και το πρωινό κάτι πιο ελαφρύ. Πρωινό μην παραλείπεις ποτέ, βάζει μπρος το μεταβολισμό σου!!!
Όσο για τα υπόλοιπα λιπαρά, έχε υπ' όψιν ότι η μαγιονέζα, οι ελιές αλλά και οι ξηροί καρποί, μετριούνται σα λιπαρές ουσίες.

Να προτιμάς τα τρόφιμα με λιγότερα, αλλά όχι πλήρως "εξοντωμένα" λιπαρά! Δηλαδή αν τρως γιαούρτι 10 ή 5 %, γύρνα το στο 2%... αλλά όχι 0%, γιατί οι χημικές διεργασίες, που έχουν υποστεί, είναι επιβλαβείς.
Επίσης να προτιμάς άπαχο κρέας, όπως γαλοπούλα, κοτόπουλο, άπαχο ψάρι, αλλά και άπαχα μέρη αρνιού, χοιρινού και μοσχαριού.
Αντίστοιχα και στα τυριά, αντικατάστησε όσο μπορείς το ροκφόρ, το brie, και άλλα βαριά τυριά, με cottage, ανθότυρο. Τυριά με περιεκτικότητα λιπαρών στο 20-30 %, όπως η παρμεζάνα, η φέτα, το ένταμ, δεν είναι απαγορευμένα, αλλά καλό είναι να προσέχεις τις ποσότητες. Δηλαδή ενώ από cottage μπορείς να τρως μία μεγάλη κουταλιά σούπας, πάνω σε σαλάτα πχ, τη φέτα καλό είναι να την περιορίζεις στα 30γρ περίπου, άρα όσο ένα μεγάλο σπιτρόκουτο.

Επίσης πολλά λαχανικά, τουλάχιστον 2 φλιτζάνια σε μεσημεριανό και βραδινό. Επειδή έχουν πολύ νερό, σε φουσκώνουν και χορταίνουν! :) Ξεκίνα, δε, με τη σαλάτα σου πάντα, θα σε κάνει να θέλεις λιγότερο από το κοτόπουλο πχ, που έχεις δίπλα! ;)

Όσο για τις ποσότητες, μιλάμε για κρέας 100-200 (ή και 250) γραμμάτια, αναλόγως με τι το συνοδεύεις. Αν έχεις ένα φλιτζάνι μαγειρεμένο ρύζι δίπλα, φάε λιγότερο κρέας. Αν έχεις μόνο μία φέτα ψωμί και σαλάτα, παραδώσου σε πιο πολύ! ;)
Μακαρόνια μπορείς να φας ένα πιάτο, αλλά πρόσεχε τη σάλτσα. Μία κουταλιά λάδι με λίγο τριμμένο τυρί και μανιτάρια ή δύο κουταλιές σάλτσα ντομάτας, θα σε καλύψει. Και πάντα δίπλα σαλάτα!

Τέλος, τρώγε μικρά γεύματα αλλά συχνά, ανά 3-5 ώρες... Έτσι κρατάς ενεργό το μεταβολισμό σου και κερδίζεις μέχρι και 200 θερμίδες τη μέρα. Άρα πρωινό- μεσημεριανό- βραδινό, κι ενδιάμεσα ένα φρούτο πχ.
Το βραδινό σου καλό είναι να 'ναι ελαφρύ, δοκίμασε να κάνεις μία ωραία πολύχρωμη σαλάτα με λίγο τόνο και μία φέτα ψωμί, ή ένα light ντάκο (κουκουβάγια), δηλαδή παξιμάδι μουσκεμένο με λίγο νερό και λίγο λάδι, με τριμμένη ντομάτα και cottage απο πάνω. Και κάπαπρη, δίνει γεύση! ;)
Αν μεσολαβήσουν πάνω από 3-4 ώρες ανάμεσα στο βραδινό σου και την ώρα που θα πας για ύπνο, φάε ένα φρουτάκι ή ένα κριτσίνι.

Τρώγε πάντα με ηρεμία, με καλή παρέα και διάθεση, κι όχι αφηρημένη μπροστά στην τηλεόραση!!
Επίσης κάνε τα πιάτα σου χρωματιστά, δίνει καλή διάθεση και νιώθεις ότι τρως κάτι πολύ ουάου!! :D

Πάνω απ' όλα να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι απαγορευμένο, αρκεί να το χειρίζεσαι σωστά. Και τα λαδερά σου μπορείς να φας, αλλά ένα ή δύο μικρά γεμιστά, όχι 3-4 μεγάλα και πατάτες τηγανιτές δίπλα.

Βασικό είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά, να δεις τι λάθη κάνεις, να κάνεις συνήθεια κάποια πράγματα, που θα σε ωφελήσουν πολύ μακρυπρόθεσμα... και να μας λες πώς πας! :D

Α, και νεράκι πολύ... βοηθάει την πέψη και σου δίνει ένα αίσθημα πληρότητας, μες στη μέρα. Μόνο προϊόντα περιπτέρου να αποφεύγεις, ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giuli1406

Νεοφερμένος

Η giuli1406 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Γραμματέας. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, είμαι νέα στο site και καινούργια στην Ελλάδα. Τι ξέρετε για την δίαιτα Weight Watchers;
Αποφάσησα και εγώ λοιπόν να μπω στη δίαιτα γιατί βάζω και βάζω κιλά (από το κακό μου μάλλον) και δε μου χωράει τίποτα.

Βοήθεια!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το λέω κι εδώ: Κατ' αρχήν καλώς ήρθες...!Έχε υπ' όψιν ότι τα κεφαλαία απαγορεύονται στα μηνύματα σε αυτό το φόρουμ, οπότε αν θες κάνε μία επεξεργασία στο μήνυμά σου!

Κατά τ' άλλα, δεν ξέρω για τα Weight Watchers, αν και νομίζω ότι έκλεισαν στην Ελλάδα.

Σημασία έχει όμως, αφού ειδικά λες ότι όλο παίρνεις κιλά, να εντοπίσεις τι λάθη κάνεις. Τρως γλυκά; Δεν κινείσαι;
Δες και τι έχουνε γράψει οι υπόλοιποι εδώ, αλλά και το μήνυμά μου ακριβώς πάνω από το δικό σου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ζητείται... δίαιτα!

Είναι λάθος οι δίαιτες. Το ορθό είναι η σωστή διατροφή.

My 2 cents: Υψηλή πρωτεΐνη. Χαμηλοί υδατάνθρακες. Πολλά αλλά μικρά γεύματα την ημέρα. Πολύ νερό. Και γυμναστική (χωρίς γυμναστική δεν υπάρχουν διατηρήσιμα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Και γυμναστική (χωρίς γυμναστική δεν υπάρχουν διατηρήσιμα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα).


Για πόσο μακροπρόθεσμα μιλάμε; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για πολυ μακροπροθεσμα..
Καποιος που αποφασιζει να κανει διατροφη και γυμναστικη παραλληλα πρεπει συνειδητοποιημενα να το κανει τροπο ζωης...
Διαφορετικα θα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα απαξ και σταματησει ειτε τη γυμναστικη ειτε τη διατροφη, εστω και για μικρο χρονικο διαστημα..
Το εχω δει να γινεται...Ατομο που εκανε διατροφη και γυμναστικη για 3 χρονια, να σταματησει για 2-3 μηνες και να βαζει κιλα χωρις να το καταλαβει....Και αυτη η "τραμπαλα" ειναι αρκετα ψυχοφθορα..
Χωρις να ειμαι ειδικος, καθε αλλο, εγω θα ελεγα οτι ειναι καλο να αποφευγονται οι οποιες υπερβολες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ. Θέλει τρόπο ζωής, κίνηση, γυμναστική, και καλές διατροφικές συνήθειες...
Έχω περάσει από αυτή τη φάση, να είμαι αθλητική για χρόνια και να σταματάω για λίγο, πριν πάρω το πτυχίο μου, τρώγοντας παράλληλα χάλια, και δε με αναγνώριζα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Nι...αλλά εγώ προσωπικά δεν κάνω γυμναστική...
Και ακόμα και όταν έκανα δίαιτα δεν έκανα... Δεν μου αρέσει :/:

Παρ' όλα αυτά και κιλά έχασα...αλλά το σώμα μου δεν χάλασε...εννοώ ότι δεν έγινε πλαδαρό ή αντιαισθητικό στην όψη (καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ε; :redface:...που χαλαρώνει λόγω χάσιμο κιλών...)
Και εδώ και 2 χρόνια είμαι στάσιμη στα κιλά μου...έχοντας βέβαια υιοθετήσει την διατροφή που έμαθα μέσω δίαιτας...και εννοείται ότι κάνω και παρασπονδίες που και που.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αλήθεια, τι "λάθη" έκανες εσύ πριν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η γυμναστικη ειναι πολυ σημαντικη παραυτα....
Και οκ...οταν εισαι 20+, στα 30+ και στα 40+...?
Το σωμα αλλαζει...Μην εχουμε την ψευδαισθηση, οτι το σωμα μας θα εχει την ιδια ελαστικοτητα & σφριγηλοτητα π.χ και μετα απο 10 χρονια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Nι...αλλά εγώ προσωπικά δεν κάνω γυμναστική...
Και ακόμα και όταν έκανα δίαιτα δεν έκανα... Δεν μου αρέσει :/:

Παρ' όλα αυτά και κιλά έχασα...αλλά το σώμα μου δεν χάλασε...εννοώ ότι δεν έγινε πλαδαρό ή αντιαισθητικό στην όψη (καταλαβαίνετε τι θέλω να πω ε; :redface:...που χαλαρώνει λόγω χάσιμο κιλών...)
Και εδώ και 2 χρόνια είμαι στάσιμη στα κιλά μου...έχοντας βέβαια υιοθετήσει την διατροφή που έμαθα μέσω δίαιτας...και εννοείται ότι κάνω και παρασπονδίες που και που.... :P


Απαιτώ να μάθω την δίαιτα που έκανες! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Είναι λάθος οι δίαιτες. Το ορθό είναι η σωστή διατροφή.
Εξαρταται τι εννοεις με τον ορο "διαιτα".
διαιτα ουσιαστκα ειναι η διατροφικη συνηθεια και ακολουθεια.Οποτε σωστη διαιτα ειναι αυτο που λες πιο μετα :"Σωστη διατροφη".
Απλως εμεις εχουμε συνδιασει αυτο τον ορο με το γνωστο "κανω διαιτα=τρεφομαι λιγοτερο απο το ιδανικο για το καλο μου.
Εγω για παραδειγμα καιρο τωρα ειμαι (παλιοτερα περισσοτερο) σε διαιτα για να παρω βαρος.

My 2 cents: Υψηλή πρωτεΐνη. Χαμηλοί υδατάνθρακες. Πολλά αλλά μικρά γεύματα την ημέρα. Πολύ νερό. Και γυμναστική (χωρίς γυμναστική δεν υπάρχουν διατηρήσιμα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα).
Συμφωνω απολυτα.
(αν και κατι μερες αλλαζω τα φωτα σε κατι μακαροναδες...:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top