Είστε οργανωτικοί;

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Είστε οργανωμένοι στη ζωή σας; Έχετε κάποιο δικό σας σύστημα να οργανώνετε τις δουλειές σας, την επίτευξη στόχων, να δουλεύετε πιο εξυπνα, να διαχειρίζεστε το χρόνο, το άγχος κλπ;
Ασχοληθήκατε ποτέ με θέματα προσωπικής ανάπτυξης (personal development)?

Λοιπον ελπιζω να μην ψαρώσατε ε; Σαν λαός δεν είμαστε και ο πλέον οργανωμένος, αλλά σίγουρα μια ατζέντα να γράφουμε τα βασικά για να μην τα ξεχνάμε την έχουμε οι περισσότεροι. Όταν πλάκωσε η οικονομική κρίση πήραν μολύβι και χαρτί κι αυτοί που δεν το συνήθιζαν κι άρχιζαν να καταγράφουν έσοδα-έξοδα για να ξέρουν πού βρίσκονται. Κι αυτό οργάνωση είναι. Τι άλλο κάνετε;

Όσο για μένα, η οργάνωση είναι βασικά μέρος της δουλειάς μου (life coaching). Επαγγελματίες, καλιτέχνες, αλλά και απλοί ιδιώτες που θελουν να οργανωσουν καλύτερα τη ζωή τους προσλάμβανουν personal coach σαν κι εμένα. Αναγκαστικά είμαι οργανωμένος κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ειμαι την τελευταιας ωρας ανθρωπος.. Σε ολα σχεδον εκτος απο τα πολυ πολυ σημαντικα :D. Δηλαδη θα διαβασω τελευταια μερα παντα, τις υποχρεωσεις μου ποτε στην ωρα τους και γενικα ειμαι κακος σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Οχι φοβερα, αλλα γενικα ειμαι τυπος που προτιμαω να τελειωσω κατι πολυ πριν το deadline για να εχω το χρονο να το επανεξετασω. Επισης κραταω τεφτερακι με δουλειες που εχω να κανω και διπλα τον εκτιμωμενο χρονο διεκπεραιωσης. :Ρ

Παντως ωραιο ακουγεται το επαγγελμα σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Επισης κραταω τεφτερακι με δουλειες που εχω να κανω και διπλα τον εκτιμωμενο χρονο διεκπεραιωσης. :Ρ
Εναλλακτικά μπορείς να βάζεις διαβαθμίσεις πχ 1,2,3,4,5 ανάλογα με τη σπουδαιότητα της κάθε δουλειάς ώστε να εξοικονομείς χρόνο και ενέργεια. Εννοώ ότι δεν είναι ανάγκη να κάνουμε όλες τις δουλειές το ίδιο καλά. Πχ τώρα που γράφω εδώ στο φόρουμ δεν με νοιάζει να κάνω και μερικά λάθη (διαβαθμιση 1). Ένα ebook όμως που τελειωσα τελευταία το πέρασα καμμιά 50αριά φορές.Είναι ένα προιον μου και πρέπει να είναι αψογο για να πουληθεί (διαβαθμιση 5). Αν δεν βάζεις διαβαθμίσεις καταλήγεις να ξοδεύεσαι για ασήμαντα πράγματα οπως πχ μια μέρα που με έπιασε μανία κι έκανα δύο ωρες να καθαρίσω το αυτοκίνητο και τρείς μέρες αργότερα ήταν και πάλι χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειμαι απιστευτα οργανωτικη στα περισσοτερα: δουλεια και σπιτι κυριως. Οχι τοσο στη διασκεδαση μου, αν και αν λογου χαρη ετοιμασω ενα ταξιδι στο εξωτερικο, οργανωνω που θα παω και τι θα κανω καθημερινα. Στα ταξιδια του εσωτερικου δεν ειμαι τοσο, ισως επειδη εχω στον νου μου πως θα ξαναπαω; Δεν ξερω. Σιγουρα παντως ενα ταξιδι στο εξωτερικο απαιτει οργανωση για να κανεις και να δεις οσα πιο πολλα μπορεις.
Οσες φορες εχω ταξιδεψει εξω, εχω φτιαξει εγω το πλανο που θα ακολουθησουμε, εκτος αν ο αλλος ειναι πετισσοτερο οργανωτικος απο εμενα και αφηνομαι πανω του!;) Ναι, υπαρχει και πιο οργανωτικος κοσμος απο μενα:D

Καταρχασ, τα πηγαινω πολυ καλα με τον χρονο. Βασικο! Αν δεν βαλω προγραμμα, πελαγωνω. Μερικα παραδειγματα: κραταω ατζεντα με τα παντα, ραντεβου, ψωνια, σημειωσεις πραγματα που θελω να θυμαμαι. Απο τα πιο σοβαρα μεχρι τα πιο απλα(ποτε πηγα τελ. φορα κομμωτηριο, ποτε αδιαθετησα πχ!) Οργανωση φοβερη στα χαρτια μου, στους λογαριασμους, στο φαγητο: βγαζω μενου για ολη την εβδομαδα κι ετσι δεν τρεχουμε στο σουπερ καθε τρεις και λιγο ουτε καταληγουμε να τρωμε μακαρονια ολη την ωρα. Οταν πρωτοξεκινησα νασχολουμαι με το νοικοκυριο, ειχα πελαγωσει. Γρηγορα ομως το εβαλα κι αυτο σε ταξη-γιατι δουλεια και σπιτι στην ´´πενα ´´ χωρις οργανωση, ΔΕΝ γινεται. Και δεν μπορω το μπαχαλο στη ζωη μου. Επιζητω την αρμονια και την μεθοδικοτητα.

Στα οικονομικα προσπαθω-αν και δεν ειναι παντα αυτο εφικτο γιατι παντα βγαινουν απροοπτα- να τα οργανωνω κι αυτα επισης. Αυτα για τον ταδε λογο, τα αλλα για τον ψ λογο κοκ.
Η δουλεια μου επισης απαιτει οργανωση απο πλευρας μου πρωτιστως και δευτερευοντως, οφειλω να οργανωνω εγω τους αλλους. Παιζει ρολο οποτε κι εμενα η δουλεια μου, που πιστευω μου ταιριαζει και γαντι.

Αυτα εν ολιγοις.. Γενικοτερα θα ελεγα πως ενα απο τα μυστικα της προσωπικης μου επιτυχιας ειναι η οργανωση.

Δε γινεται ομως σε ολα στα πραγματα;) Δε θα βαλω δηλαδη προγραμμα στην ψυχαγωγια μου, στο χρονο που διαθετω στουσ αγαπημενουσ μου κλπ. Μη νομισει και κανεισ οτι ειμαι ενα ρομποτ στα παντα! :D Εκει μου αρεσει να αφηνομαι... Γενικοτερα λεω πως λειτουργω, κατα βαση δηλαδη ειμαι του προγραμματος. Και ειναι ενας τρόπος για μενα, μια φορμουλα που εχω εκ φυσεως να δαμαζω το αγχος μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Αχχ πόσο ωραία μου ακούγονται όλα αυτά με την οργάνωση... Μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι πάντα...
Εγώ άλλες φορές θα τα οργανώσω όλα να είναι τέλεια, άλλες θα τα οργανώσω αλλά δεν θα τηρήσω τίποτα και άλλες δεν θα οργανώσω τίποτα με αποτέλεσμα να τρέχω την τελευταία στιγμή! Πραγματικά δεν ξέρω με ποιους ''όρους'' καθορίζω πού θα οργανωθώ και πού όχι, αλλά στα πολύ σημαντικά θέματα προσπαθώ να έχω κάποιο πρόγραμμα ακόμα και αν δεν το τηρήσω εξ ολοκλήρου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν δεν ειμαι οργανωμενη θα χρεοκοπησω. Πριν αρχισει καν το νεο ετος εχω φτιαξει το προγραμμα μου για το επομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ οργανωτική και θέλω να λειτουργώ με πρόγραμμα κυρίως στη δουλειά, στη μελέτη και στα οικονομικά θέματα. Μερικές φορές βέβαια αγγίζω τα όρια της υπερβολής, διότι θέλω να έχω πρόγραμμα ακόμα και στη διασκέδαση. Πήγαμε μια ημερήσια εκδρομή την προπροηγούμενη Κυριακή στην Αίγινα με τον φίλο μου και είχα βγάλει πλάνο που θα πάμε και τι θα δούμε. Είναι όμως κι εκείνος οργανωτικός κι έτσι δεν τον κουράζω. Αν όμως ο/η άλλος/η δεν είναι, κουράζεται με όσους/ες είναι οργανωτικοί/ες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εννοειται οτι δεν ξεκιναω να παω εκδρομη ή ταξιδι χωρις να εχω κανει σχεδια. Κατεβαζω χαρτες στο κινητο, στο ταμπλετ και σε ορισμενες περιπτωσεις τους εκτυπωνω! Σημειωνω παντα τα μερη που θα επισκευτω, ποσο χρονο θα αφιερωσω περιπου στο καθενα και φροντιζω να ακολουθω τετοια διαδρομη ωστε να καταφερω να δω οσα περισσοτερα πραγματα γινεται (σε περιπτωση που με πιεζει ο χρονος). Φυσικα αν δεν εχω κλεισει ξενοδοχειο πριν φυγω, δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησω. Δεν το μπορω το αγχος να τα ψαχνω ολα τελευταια στιγμη. Αν μπορω να κλεισω εισητηρια online για μουσεια, κα, τα κλεινω πριν ακομα ξεκινησω για να αποφευγω ουρες και αναμονη με τις ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ οργανωτική και θέλω να λειτουργώ με πρόγραμμα κυρίως στη δουλειά, στη μελέτη και στα οικονομικά θέματα. Μερικές φορές βέβαια αγγίζω τα όρια της υπερβολής, διότι θέλω να έχω πρόγραμμα ακόμα και στη διασκέδαση. Πήγαμε μια ημερήσια εκδρομή την προπροηγούμενη Κυριακή στην Αίγινα με τον φίλο μου και είχα βγάλει πλάνο που θα πάμε και τι θα δούμε. Είναι όμως κι εκείνος οργανωτικός κι έτσι δεν τον κουράζω. Αν όμως ο/η άλλος/η δεν είναι, κουράζεται με όσους/ες είναι οργανωτικοί/ες.

Εγω κουραζομαι με τους ανοργανωτους. Αυτο το οτι ναναι ποτε δεν το χωνεψα! Και ειναι τοσος κοσμος ανοργανωτος που λες δεν μπορει, ειναι κολλητικη η αναισθησια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εννοειται οτι δεν ξεκιναω να παω εκδρομη ή ταξιδι χωρις να εχω κανει σχεδια. Κατεβαζω χαρτες στο κινητο, στο ταμπλετ και σε ορισμενες περιπτωσεις τους εκτυπωνω! Σημειωνω παντα τα μερη που θα επισκευτω, ποσο χρονο θα αφιερωσω περιπου στο καθενα και φροντιζω να ακολουθω τετοια διαδρομη ωστε να καταφερω να δω οσα περισσοτερα πραγματα γινεται (σε περιπτωση που με πιεζει ο χρονος). Φυσικα αν δεν εχω κλεισει ξενοδοχειο πριν φυγω, δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησω. Δεν το μπορω το αγχος να τα ψαχνω ολα τελευταια στιγμη. Αν μπορω να κλεισω εισητηρια online για μουσεια, κα, τα κλεινω πριν ακομα ξεκινησω για να αποφευγω ουρες και αναμονη με τις ωρες.


Μια χαρα! Κι εγω ετσι κανω, εκτος απο το τελευταιο που εγραψες, γιατι δεν το χω δουλεψει το ''κλεινω μεσω ιντερνετ'' . Δεν εχω βγαλει ποτε προπληρωμενη καρτα. Γιαυτο.. Πιστευω αν το κανω, θα μου γινει κι εμενα συνηθεια να τα κλεινω απο το ιντερνετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βγαλε πιστωτικη καλυτερα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αν συμβει καποια στραβη. Σε μια φαση ειχα παει διακοπες και ηθελα να τις παρατεινω κατα 4 ημερες. Παω στην ρεσεψιον στο ξενοδοχειο και λεω θελω να μεινω 3 επιπλεον βραδια. Μου λεει τοσα ευρω. Δεν κλεινω, παω πανω στο δωματιο, ανοιγω το ταμπλετ, μπαινω στο site του ξενοδοχειου και βρισκω δωματιο στη μιση τιμη. Κλεινω για 3 βραδιες επιπλεον, πληρωνω με την πιστωτικη και παω ξανα κατω να τους πω οτι εκλεισα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πιστωτικη εγω;;; Χεχε, με τιποτα δε βγαζω τετοια καρτα εγω προσωπικα!
Προπληρωμενη και πολυ μου ειναι! Πολλες φορες εχω πει θα βγαλω γιατι πετυχαινω ωραια πραγματα στο ιντερνετ, αλλα ολο το αναβαλλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιστωτικη εγω;;; Χεχε, με τιποτα δε βγαζω τετοια καρτα εγω προσωπικα!

Ναι, ούτε κι εγώ. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατι τις φοβαστε; Οι προπληρωμενες ειναι πολυ πιο επικινδυνες γιατι αν γινει βλακεια τα λεφτα σου δεν τα παιρνεις πισω. Ουτε εχεις ασφαλεια στις αγορες σου, αν πχ σου στειλουν κατι χαλασμενο και δεν δεχονται επιστροφες. Αν πληρωνεις τον λογαριασμο σου (ολο το ποσο) στην ωρα του δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αστο σου λεω, δεν ειμαι γω για πιστωτικες! Εχω; Ψωνιζω! Δεν εχω; Καθομαι σταυγα μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αστο σου λεω, δεν ειμαι γω για πιστωτικες! Εχω; Ψωνιζω! Δεν εχω; Καθομαι σταυγα μου! :D

Nαι κι εγώ το ίδιο. Αν κάτι είναι ακριβό και δεν θέλω να ξοδευτώ, το θαυμάζω στη φωτογραφία και μου φεύγει η επιθυμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ή απλα θετεις χαμηλο οριο για να μη ξεφευγεις. Εχω 3 αλλα σε αυτη που χρησιμοποιω καθημερινα εχω οριο τα 500 τον μηνα. Αν το υπερβω πρεπει να πληρωσω τον λογαριασμο για να εχω παλι 500 διαθεσιμα :P Τις χρεωστικες τις θεωρω χειροτερες γιατι μπορεις να εξαφανισεις ταχυτατα ολο τον λογαριασμο σου! Ευτυχως που η τραπεζα εχει κανει βλακεια με την καρτα μου και δεν μπορω να αγοραζω με αυτην, αλλιως μαλλον θα ξεπερνουσα το μηνιαιο budget μου! Με την πιστωτικη σκεφτομαι οτι θα εχω λογαριασμο να πληρωσω ή να μεταφερω χρηματα για να επαναφερω το διαθεσιμο ποσο και βαριεμαι, οποτε δεν κανω ασκοπες αγορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Κάνω όλες σχεδόν τις πληρωμές μέσω ιντερνέτ. Είναι τεράστια ευκολία. Καταρχήν στο ιντερνέτ οι τιμές είναι πιο φτηνές και μπορείς να κάνεις συγκρίσεις. Έχω κάποια στάνταρ sites που ψωνίζω για σιγουριά τόσο για την ποιότητα όσο και για το σύστημα πληρωμής. Επίσης έχω και sites ειδικά για συγκρίσεις. Πχ πριν πάω για φουλάρισμα συγκρίνω ποιο μαγαζι έχει φτηνότερη βενζίνη. Διαβάζω και το feedback των άλλων αγοραστών για να έχω καλύτερη απόψη και πολλές φορές πχ αν πρόκειται για τεχνολογία (κάποιο γκάτζετ) ψάχνω και για reviews από κάποιον ειδικό. Επίσης κοιτάω ποια σουπερμάρκετ κάνουν προσφορές. Κάποια πράγματα βέβαια δεν τα αγοράζω από ιντερνέτ οπως πχ ρούχα γιατί πρέπει να τα δοκιμάσω πρώτα. Επίσης πραγματα που είναι ευθραυστα τα αγοράζω μέσω drive. Προφατα για αγορά εκτυπωτή έψαξα τιμές, διάβασα feedback και reviews, παρήγγειλα απο το site, αλλά πήγα και το παρέλαβα στο κοντινότερο drive (αποθήκη) του μαγαζιού.

Τις επαναλαμβανόμενες πληρωμές πχ νοίκια, ηλεκτρικό κλπ τις έχω αυτοματοποήσει και πληρώνονται κατευθείαν από το λογαριασμό μου.
Επίσης και οι υπηρεσίες μέσω ιντερνετ κι αυτές πχ φορολογική δήλωση, καταβολή TVA (=ΦΠΑ) κλπ.
Αναγνωρίζω ένα κάποιο πρόβλημα ασφάλειας όταν είσαι σε windows λόγω spyware, keyloggers κλπ. αλλά προσωπικά έχω περάσει σε λινουξ προ πολλού (η ασφάλεια ήταν ένας από τους λόγους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top