Οικογενειακή κακοποίηση

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πόσο συχνή νομίζετε ότι είναι; Συνήθως τα θυματα δεν τις λένε, όμως μια στις δέκα σκάνε, οι πιο "ελαφρές" ίσως και συχνότερα. Η σεξουαλική κακοποίηση δύσκολα αποκαλύπτεται, όμως η φραστική, το ξυλο, η επι τουτοις ταπεινωση της αυτοεκτίμησης του παιδιου και κυριως το νταβατζιλίκι, αναφέφονται πιο συχνά. Εχετε ακουσει τέτοιες ιστορίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει καμία... :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

elafaki

Νεοφερμένος

Η elafaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πόσο συχνή νομίζετε ότι είναι; Συνήθως τα θυματα δεν τις λένε, όμως μια στις δέκα σκάνε, οι πιο "ελαφρές" ίσως και συχνότερα. Η σεξουαλική κακοποίηση δύσκολα αποκαλύπτεται, όμως η φραστική, το ξυλο, η επι τουτοις ταπεινωση της αυτοεκτίμησης του παιδιου και κυριως το νταβατζιλίκι, αναφέφονται πιο συχνά.
Εχετε ακουσει τέτοιες ιστορίες;


Ναι..τη δικη μου!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πόσο συχνή νομίζετε ότι είναι; Συνήθως τα θυματα δεν τις λένε, όμως μια στις δέκα σκάνε, οι πιο "ελαφρές" ίσως και συχνότερα. Η σεξουαλική κακοποίηση δύσκολα αποκαλύπτεται, όμως η φραστική, το ξυλο, η επι τουτοις ταπεινωση της αυτοεκτίμησης του παιδιου και κυριως το νταβατζιλίκι, αναφέφονται πιο συχνά.
Εχετε ακουσει τέτοιες ιστορίες;


Ναι..τη δικη μου!:(

Θελεις να μας την πείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elafaki

Νεοφερμένος

Η elafaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα σου πω μονο οτι θελει πολυ δυναμη ..κουραγιο...να ξεφυγει μια γυναικα απο μια τετοια κατασταση, και αυτο γιατι αξιοπρεπεια ..αυτοσεβασμος δεν υπαρχουν στο λεξιλογιο των γυναικων αυτων που βιωνουν τετοιες καταστασεις μεσα στο γαμο.
Βαζω 0 στον εαυτο μου που τα τελευταια χρονια ολες τις μεγαλες αποφασεις που επαιρνα πριν κοιμηθω....τις εθαβε ενας βαθυς υπνος!! Εχω συγχωρεσει ...δεν κραταω κακια ....και προχωραω! Εφυγα.... και ουτε τη σκονη μου γυρισα να δω!!!!

Τι μου θυμισες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πρέπει να μας πείς. Πρσπάθησε, για τους άλλους που μπορουν ίσως ακόμη να τα δουν ΠΡΙΝ συμβουν και να τα αποφύγουν. κανείς δεν σε ξέρει εδώ, μίλα ελεύθερα, πές την ιστορία σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elafaki

Νεοφερμένος

Η elafaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πιστεψα οτι η αγαπη ολα τα νικα!! δεν ακουσα κανεναν ομως αν και ειχαμε μεγαλες διαφορες σε ολα τα επιπεδα..μορφωτικο ..οικονομικο ...κοινωνικο! Τον βοηθησα..τον στηριξα να συνεχισει το νυχτερινο σχολειο για να μη νιωθει μειονεκτικα...καλυψα την οικονομικη μας διαφορα αφηνοντας τον να διαχειριζεται τα οικονομικα ....εδειξα κατανοηση ..τον βοηθησα να ξεχασει τα ασχημα παιδικα βιωματα που ειχε...εκανα μαζι του οικογενεια. Γιατι πιστεψα οτι η αγαπη ολα τα νικα!!!!!!!! Ποσο λαθος ειχα ομως....βιωσα στα πρωτα χρονια του γαμου τη λεκτικη και σωματικη κακοποιηση! τελικα ολα αυτα που εδωσα....τα εχασα εγω! Οι αξιες του σεβασμου ..της εμπιστοσυνης ...της αξιοπρεπειας και ολα οσα ονειρευεται καθε ανθρωπος οταν κανει οικογενεια σαν χαρτινα πυργακια γκρεμιστηκαν...
Οταν διαλυεται ομως μια οικογενεια φταινε και οι δυο....αλλος λιγοτερο...αλλος περισσοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για την ιστορία σου. Στην οικογενειακη κακοποιηση πάντως φταίει μόνο η μία πλευρά, είναι το χαρακτηριστικό που διαχωρίζει την κακοποιηση απο τον οικογενειακο καυγά, τη διαφωνία, τα αρπάγματα. Αυτός που κακοποιει, κάνει απόλυτη αυθαίρετη και σαφέστατη χρήση της ισχύος του εναντίον του άλλου ή των άλλων. Οπότε στην περιπτωση σου για να παραδέχεσαι ότι φταίς και εσύ μάλλον πρόκειται για (εντονη ίσως) οικογενειακή διαφωνία που δεν καταφέρατε να λύσετε - γεφυρώσετε. Τα λέω σωστά;

Γιατί οικογένεια είναι και ένας γονέας με τα παιδιά. Απο τον μέθυσο άχρηστο κακοποιό λοιπόν άν ο άλλος γονέας απόμακρυνθεί δεν χωρίζει την οικογένεια, ίσα ίσα, την υπερασπίζεται. Η οικογένεια είναι κατ'αρχήν μία ιδέα, την οποιά πριν απ'όλα κακοποιεί αυτός που το κάνει. Ένας θεσμός ασφάλειας, σεβασμού και εμπιστοσύνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elafaki

Νεοφερμένος

Η elafaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οι οικογενειακες διαφωνιες ειναι μεσα στο προγραμμα ακομα και οι εντονες οπως ειπες αλλα τα προβληματα πρεπει να λυνονται με διαλογο! Και ουδεποτε οπως στην δικη μου περιπτωση!!!Ναι εχω τις ευθυνες μου γιατι επρεπε να μιλουσα πιο νωρις και να ζητουσα βοηθεια απο το οικογενειακο περιβαλλον μου! Αλλα ο φοβος ...οι απειλες ...η ρατσιστικη αντιμετωπιση απεναντι στις χωρισμενες ηταν ανασταλτικοι παραγοντες να παρω μια τετοια αποφαση πιο νωρις. Τελος παντων προχωραμε μπροστα ...με χαμογελο...
Μεσα απο τη δικη μου εμπειρια που μοιραστηκα για πρωτη φορα ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο καποιους να μην επαναλαβουν τα λαθη που εκανα εγω και συγνωμη αν σας κουρασα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οι οικογενειακες διαφωνιες ειναι μεσα στο προγραμμα ακομα και οι εντονες οπως ειπες αλλα τα προβληματα πρεπει να λυνονται με διαλογο! Και ουδεποτε οπως στην δικη μου περιπτωση!!!Ναι εχω τις ευθυνες μου γιατι επρεπε να μιλουσα πιο νωρις και να ζητουσα βοηθεια απο το οικογενειακο περιβαλλον μου! Αλλα ο φοβος ...οι απειλες ...η ρατσιστικη αντιμετωπιση απεναντι στις χωρισμενες ηταν ανασταλτικοι παραγοντες να παρω μια τετοια αποφαση πιο νωρις. Τελος παντων προχωραμε μπροστα ...με χαμογελο...
Μεσα απο τη δικη μου εμπειρια που μοιραστηκα για πρωτη φορα ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο καποιους να μην επαναλαβουν τα λαθη που εκανα εγω και συγνωμη αν σας κουρασα....:)

Ξέρεις λίγες κοπέλες δυστηχως το καταλαβένουν νωρίς, το καλό βέβαια είναι να προχωράς έστω και αργά, παντού σε μικρά χωριά και νησιά είναι ταμπού να είσαι χωρισμένος, αλλα άν δεν μπορείς σπάς και κάνεις το βήμα και προχωράς, έτσι πρέπει.

Πολλά έχω ακούσει όπως η ιστορία μιας φίλης που την ρώτησα πρίν π΄ω την ιστορία της, την κακοποιούσε σεξουαλικά ο πατέρας, την ξυλοφόρτωνε και παντρέυτηκε στα 17 της για να γλυτώσει και αυτό που περνάει τώρα είναι χειρότερο, ο άντρας της της έκανε 4 παιδιά στα 21 της είχε 4 νομίζοντας ότι είναι καλό, ο άντρας της την ξυλοφορτώνει και την απατά και εκείνη μένει γιατί ο πατέρας της δεν την άφησε να πάει γυμνάσειο.

Η κοπέλα είναι 35 χρονών τώρα παντρεμένη ακόμα, αγράματη για να πιάσει καλή δουλειά(όπως της λένε) προσπαθεί να επιβιώσει ή να μαζέψει χρήματα αλλα δεν ξέρει πώς θα ζήσει μετά, η μάνα της δεν θέλει διαζήγια, εκείνη μένη Ρόδο η μάνα σε άλλο νησί και δεν μπορεί να κάνει τίποτα να το σκασει.

Αυτη η ιστορία απο απο παιδιά που φέυγουν για να γλυτώσουν απο το σπίτι δυστυχώς έχουν τέτοιες καταλίξεις, ας ελπίσουνμε να μην συνεχιστεί για πολλύ αυτή η βλακεία των γονειών;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ναι..τη δικη μου!:(
Εύχομαι να βρεις τη δύναμη να ξανά εμπιστευτείς τους ανθρώπους…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...ο φοβος ...οι απειλες ...η ρατσιστικη αντιμετωπιση απεναντι στις χωρισμενες ηταν ανασταλτικοι παραγοντες να παρω μια τετοια αποφαση πιο νωρις....

Θελω να σε ευχαριστήσω για την αυτογνωσία που παρέχεις μέσα από την πάραδοχή σου σ'αυτό το thread ότι ήταν λάθος οπυ δεν αντέδρασες νωρίτερα. Αυτό ξέρεις είναι σημαντικό. Ο κύκλος της βίας στις οικογένειες, ακολουθεί αυτόν ρυθμό που περιγράφέις και ειναι απίστευτα σημαντικό να καταλάβουν οι αλλοι/άλλες που βρίσκονται ενδεχομένως ακόμη μέσα σ'αυτόν, ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. Γιατι έτσι κερδίζουν χρόνο και γλιτώνουν ταλαιπωρία τόσο για κ είνους όσο και για τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
..... την κακοποιούσε σεξουαλικά ο πατέρας, την ξυλοφόρτωνε και παντρέυτηκε στα 17 της για να γλυτώσει και αυτό που περνάει τώρα είναι χειρότερο, ο άντρας της της έκανε 4 παιδιά στα 21 της είχε 4 νομίζοντας ότι είναι καλό, ο άντρας της την ξυλοφορτώνει και την απατά και εκείνη μένει γιατί ο πατέρας της δεν την άφησε να πάει γυμνάσιο.

Αυτη η ιστορία απο απο παιδιά που φέυγουν για να γλυτώσουν απο το σπίτι δυστυχώς έχουν τέτοιες καταλίξεις, ας ελπίσουνμε να μην συνεχιστεί για πολλύ αυτή η βλακεία των γονειών;)

Δυστυχώς η μοίρα σπρώχνει το κακοποιημένο παίδί να υποφέρει κι άλλο, αφού σε παμπολλες περιπτώσεις θα επιζητήσει, στο πρόσωπο ενός παρόμοιου συντρόφου, να καταφέρει το ακατορθωτο. Τον κακοποιό γονέα να τον/την αγαπήσει και σεβαστει πραγματικά.

Ειναι μια παγιδα, ομως και ο πόνος που προξενεί ο κακοοιος γονέας ειναι τεράστιος και αβάσταχτος. Γιατί οταν δεν το αγάπησε και σεβάστηκε ο γονέας του, χωρίς να του έχει κάνει οτιδήποτε, νοιώθει σαν τέρας της φυσης. Σαν να γεννήθηκε με δυο κεφάλια σαν να έχει στο κουτελο κάποια του ταμπέλα που να λεει "δεν αξίζω" εκ γεννετής. Μια φράση που νομίζει οτι τάχα μ'ονο αυτοι που την έβαλαν μπορουν να την βγάλουν.

Κι επειδή συχνά η ζωή μαζί τους ειναι εφιάλτης και αναγκαστικά φευγει μακριά τους, αναζητά υστερα, στους ίδιους τύπους ανθρώπων, τους μόνους που τάχα μπορούν να βγάλου την ταμπέλα. Στην ουσία αγωνιζομενος ενάντια στην παραδοχή ότι ο γονέας αυτός, που το κακοιούσε ποτέ δεν το αγάπησε ή σεβαστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
elafaki, Είσαι παράδειγμα προς μίμηση. Ελπίζω η αισιοδοξία που εκφράζεις να σε ακολουθεί πάντα. Το σημαντικότερο σ΄αυτές τις ιστορίες είναι, όχι το πόσο γρήγορα, αλλά το αν τελικά καταφέρεις να σταθείς στα πόδια σου. Δεν έχω βιώσει παρόμοιο περιστατικό. Όταν ζούσα, όμως, στην πιο κλειστή κοινωνία του νησιού αυτές οι ιστορίες ήταν "κοινά μυστικά". Πιστεύω ότι όλοι είμαστε υπεύθυνοι και γινόμαστε θύτες όταν τις καλύπτουμε. Όχι μόνο με τις προκαταλήψεις που μπορεί να συντηρούμε αλλά και με τη σιωπή. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elafaki

Νεοφερμένος

Η elafaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
elafaki, Είσαι παράδειγμα προς μίμηση. Ελπίζω η αισιοδοξία που εκφράζεις να σε ακολουθεί πάντα. Το σημαντικότερο σ΄αυτές τις ιστορίες είναι, όχι το πόσο γρήγορα, αλλά το αν τελικά καταφέρεις να σταθείς στα πόδια σου.

Nininaou, οι ανθρωποι εχουμε μεγαλα αποθεματα δυναμης μεσα μας και οταν καποια στιγμη στη ζωη μας ρθουμε αντιμετωποι με τετοιες καταστασεις η αλλες τα εξαντλουμε αυτα τα αποθεματα και ξαναστεκομαστε στα ποδια μας!! Ολα μαζι βεβαια δεν γινονται...θελει χρονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα επιθυμείς από δω και πέρα. Μπράβο σου που πήρες την απόφαση να κάνεις το μεγάλο βήμα. Θέλει πολύ κουράγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
λοιπον παιδια η κακοποιημενη γυναικα για να μπορεσει να φυγει απο τα δεσμα της και να ορθοποδησει θελει πολλη δυναμη ,κουραγιο και να πιστεψει στον εαυτο της οτι θα τα καταφερει .εγω ετρωγα πολυ ξυλο και με εβριζε πολυ ασχημα ειχα φτασει σε σημειο να πιστευω οτι ειμαι ανωμαλα γιατι ειχα περιοδο ,μια ζωη [10 χρονια] ημουν με μαυρα ματια ,σπασμενα πλευρα ,μυτη και φοβομουν μεχρι και στην τουαλετα να παω αποτελεσμα καποια στιγμη βρηκα το κουραγιο και εφυγα πηρα το διαζυγιο εις βαρος του αλλα εχασα τα παιδια μου με ψευδομαρτυρες αποτελεσμα μετα απο 12 χρονια καταφερα να εχω φιλους -ες να μιλαω ,να συζηταω να ειμαι μια κανονικη γυναικα εμπιστοσυνη στον εαυτο σου θελεις και να σηκωθεις να φυγεις απο την τυρανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οι γονείς σου σε κακοποιούσαν επίσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
λοιπον παιδια η κακοποιημενη γυναικα για να μπορεσει να φυγει απο τα δεσμα της και να ορθοποδησει θελει πολλη δυναμη ,κουραγιο και να πιστεψει στον εαυτο της οτι θα τα καταφερει .

Και αυτό συμβαίνει γιατί το άτομο που κακοποιεί έχει ήδη δημιουργήσει προβλήματα στην αυτοπεποίθηση και στην αυτοεκτίμηση της συντρόφου... έχει ήδη υπάρξει ψυχολογική βία - που πολλές φορές είναι ασυνείδητη γι' αυτόν που την δέχεται- και μετά έρχεται η σωματική...

Πάντως συγχαρητήρια στα κορίτσια που τα κατάφεραν και όχι μόνο έφυγαν αλλά και επιβίωσαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top