Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Ναι ίσως ότι θα σταματήσουν το εν τρίτο των Ελλήνων να τρώει από τα συσσίτια και από τα σκουπίδια? Εγώ θα θυσίαζα ευχαρίστως το iphone που δεν έχω γι'αυτό.

Όντως, με την επιστροφή στη δραχμή σταματούν και τα συσσίτια οπότε το 1/3 των Ελλήνων σταματάει να τρώει...γενικώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το ΝΑΙ είναι για τους ανθέλληνες, τους μεγαλοεπιχειρηματίες κλπ. όπου σε κάθε μνημόνιο δεν χάνουν χρήματα, αλλά πλουτίζουν ακόμη περισσότερο.
Το ΟΧΙ είναι για τους Έλληνες, είναι για τους άστεγους, για το 60% των νέων ανέργων, των άνεργων μεγαλύτερης ηλικίας, των μισθωτών και των συνταξιούχων..
Εγώ αν γίνει δημοψήφισμα θα ψήφιζα και να οι γονείς μου δεν έχουν μία στην τράπεζα. :P Προσοπικά να ψήφιζα όχι για να πάμε στη δραχμή με τον αλέξη να μη ξέρει τι να κάνει και με βάρκα την ελπίδα όχι I don't think so. Η Ελλάδα ούτε στο ελλάχιστο δεν θα μπορεί να πάει μόνη της και δεν έχω όρεξη να τη δω να γίνεται Βουλγαρία.
Όντως, με την επιστροφή στη δραχμή σταματούν και τα συσσίτια οπότε το 1/3 των Ελλήνων σταματάει να τρώει...γενικώς!
Πες τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ναι ίσως ότι θα σταματήσουν το εν τρίτο των Ελλήνων να τρώει από τα συσσίτια και από τα σκουπίδια? Εγώ θα θυσίαζα ευχαρίστως το iphone που δεν έχω γι'αυτό.
Ξέρουμε ότι το βιωτικό επίπεδο έχει πέσει τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, αλλά δεν βλάπτει να είμαστε και λίγο ρεαλιστικοί. Η Ελλάδα ακόμα και σήμερα είναι σε καλύτερη κατάσταση από πολλές ευρωπαικές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Με βάση τα ίδια τα μέτρα, μου φαίνεται ότι βλάπτονται πιο πολύ οι ίδιοι οι επιχειρηματίες και όχι οι απλοί άνθρωποι. Το υπουργείο άμυνας ποιος νοιαζόταν πριν λίγο καιρό και ξαφνικά έγινε τόσο σημαντικό? Αν φύγεις από την Ευρώπη θα έχεις πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα στο συγκεκριμένο υπουργείο.
Φυσικά βλάπτονται περισσότερο οι ίδιοι οι επιχειρηματίες και με τη σειρά της η βλάβη αυτή περνάει στους απλούς πολίτες. Γιατί αν βλάπτεις τον επιχειρηματία, το αποτέλεσμα είναι λιγότερο επιχειρείν, λιγότερα κέρδη, λιγότερες θέσεις εργασίας και περισσότερη ανεργία. Αυτό το πράγμα που κανείς δεν καταλαβαίνει πως για να υπάρχουν δουλειές πρέπει να υπάρχουν επιχειρήσεις, πραγματικά με ξεπερνάει.

Αν φύγουμε από την Ευρώπη, ελπίζω να έχουμε πλάνο για το πώς θα χειριστούμε την πρώτη κρούση από την πλευρά της Τουρκίας ή την πρώτη σύρραξη στα Βαλκάνια. Κακά τα ψέμματα, από τότε που μπήκαμε στην ΕΟΚ έχουμε ζήσει μια μακρά περίοδο ηρεμίας. Για να δούμε αν αυτό θα συνεχιστεί και εκτός ΕΕ ή αν θα βρεθούμε μόνοι μπροστά στο θηρίο.

Καλά δεν συζητώ καν για το τι θα γίνει με τους μετανάστες που θα συνεχίσουν να έρχονται όταν δεν θα παίρνουμε πια χρήματα από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Εξωτερικών Συνόρων. Ας ελπίσουμε να βρούμε μερικά δισ. δραχμές για να κλείσουμε τις τρύπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε πως με τη δραχμή όλα θα είναι ρόδινα και θα ζούμε βασιλικά. Τα πράγματα θα είναι δύσκολα, ιδιαίτερα τον πρώτο χρόνο, αλλά ρε γαμώτο έχω βαρεθεί 6 χρόνια τώρα να περνάω δύσκολα και να μην φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα. Θα αντέξω 1 χρόνο.

Μόνο όταν αποφασίσουν κάποιοι να περικόψουν σημαντικά τις ΔΑΠΑΝΕΣ του κράτους θα αρχίσεις να βλέπεις κάτι στον ορίζοντα...5 χρόνια τώρα βάζει πλάτη ο Ιδιωτικός τομέας για να συντηρείται το ΤΕΡΑΣ του Δημοσίου...ως πότε;;;

Οι Έλληνες πολίτες πρέπει κάποτε να κάνουν την αυτοκριτική τους και να σταματήσουν να εκλέγουν πρωθυπουργό συνειδητά όποιον τους παραμυθιάζει περισσότερο και να δουν την αλήθεια κατάματα!

Αλλά θα μου πεις όταν η συντριπτική πλειοψηφία των Ελληνικών νοικοκυριών όλο και κάπως συντηρείται απ' το Δημόσιο (μισθός Δημοσίου υπαλλήλου, σύνταξη, πρόνοια κ.λπ.) πως θα ψηφίσουν κάποιον που θα τους πει π.χ. ότι πρέπει να απολυθούν 100 χιλιάδες Δημόσιοι υπάλληλοι;

Εν τέλει καταλήγουμε στο θλιβερό συμπέρασμα του libre, ότι δυστυχώς η Ελλάδα είναι καταδικασμένη στην τριτοκοσμικότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
H EKT σταματάει τη χρηματοδότηση. Σιγά μην ανοίξουν οι τράπεζες αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Νοικοκυραίοι, θερμή παράκληση!

Μην κάνετε φασαρία στην ουρά έξω από τα ΑΤΜ, υπάρχει κόσμος δίπλα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πότε είναι η τελευταία φορά που είδατε ΑΤΜ να δίνει χρήματα? Αυτή είναι μια καλή ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Μόνο όταν αποφασίσουν κάποιοι να περικόψουν σημαντικά τις ΔΑΠΑΝΕΣ του κράτους θα αρχίσεις να βλέπεις κάτι στον ορίζοντα...5 χρόνια τώρα βάζει πλάτη ο Ιδιωτικός τομέας για να συντηρείται το ΤΕΡΑΣ του Δημοσίου...ως πότε;;;

Πέφτω από τα σύννεφα!!!!!!
Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι η ΝΔ συντηρήσε και αυτή το τέρας του Δημοσίου;
Δεν σε πιστεύω, πιστεύω μόνο τον Κυριάκο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
H EKT σταματάει τη χρηματοδότηση. Σιγά μην ανοίξουν οι τράπεζες αύριο.

Ακόμη δεν υπάρχει κάτι επίσημο, ας περιμένουμε την απόφαση του ΔΣ της ΕΚΤ...
Παρ' όλα αυτά θεωρώ κι εγώ ότι ο Draghi θα κόψει την παροχή καθώς τα "μέχρι τα μεσάνυχτα της 30ης Ιουνίου ισχύει η συμφωνία άρα και ο ELA" κ.λπ. είναι καθαρά technicalities, αν υποχρεώσουν τις τράπεζες να ανοίξουν κανονικά Δευτέρα ή Τρίτη είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πτωχεύσουν και επίσημα και μετά θα έχουμε άλλα (αναγκαστική ανακεφαλαιοποίηση μέσω "κουρέματος" καταθέσεων κ.λπ.) και για να αποφευχθεί αυτό θα πρέπει να δώσουν σήμερα εξωπραγματική αύξηση του ELA, πράγμα που το θεωρώ απίθανο για ευνόητους λόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όλοι συντήρησαν, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο το τέρας του δημοσίου. Και το έκαναν επειδή αυτό θέλει ο πολίτης, ο οποίος πιστεύει πως η λύση σε όλα τα προβλήματά του είναι μια θεσούλα στο δημόσιο.

Για να δούμε τώρα που πλησιάζει η εποχή που το δημόσιο θα σταματήσει να πληρώνει, τι θα κάνουν όλοι οι καρεκλοκένταυροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ακόμη δεν υπάρχει κάτι επίσημο, ας περιμένουμε την απόφαση του ΔΣ της ΕΚΤ...

To ανέφερε το ΒΒC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Όλοι συντήρησαν, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο το τέρας του δημοσίου. Και το έκαναν επειδή αυτό θέλει ο πολίτης, ο οποίος πιστεύει πως η λύση σε όλα τα προβλήματά του είναι μια θεσούλα στο δημόσιο.

Δε θα αργήσει όμως η μέρα που ο "Δημοσιοσυντήρητος" πολίτης θα τιμωρηθεί πολύ σκληρά γι' αυτή του τη νοοτροπία και θα έρθει σύντομα ο καιρός που θα πει "μακάρι να κάναμε τότε αυτό που έπρεπε, να διώχναμε π.χ. τους αργόμισθους να γλυτώναμε τους υπόλοιπους που δούλευαν" κ.λπ.

Όσοι εργαζόμαστε στον Ιδιωτικό τομέα είτε ως μισθωτοί είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, επιχειρηματίες κ.λπ. έχουμε μάθει να δουλεύουμε και φεύγοντας από τη χώρα είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα έχουμε καλύτερες "τύχες" απ' ότι είχαμε εδώ οπότε δε θεωρώ ότι έχουμε να χάσουμε κάτι, το αντίθετο που τα λεφτά που θα βγάζουμε έξω στην Ελλάδα θα έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία (είτε πάμε σε δραχμή είτε μείνουμε πτωχευμένοι στο €), ούτε και οι καταθέσεις μας εντός Ελλάδας κινδυνεύουν...

Οι άλλοι να δούμε τι θα κάνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μιλάτε για απολύσεις στο δημόσιο και για περιττό προσωπικό και το δέχομαι αλλά γιατί μέχρι μέσα Οκτώβρη δεν είχαμε ορισμένους καθηγητές στα σχολεία ή γιατί όταν πάω σε μία δημόσια υπηρεσία κάνω άπειρες ώρες στην ουρά και με στέλνουν από υπάλληλο σε υπάλληλο και χάνω και την μέρα μου που αναγκαστικά θα πρέπει να είναι στο ρεπό μου γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν εργοδότες τόσο υπεράνω;; :hmm: Το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι και μάλλον είμαστε καταδικασμένοι σε επ'αόριστον δίαιτα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Μιλάτε για απολύσεις στο δημόσιο και για περιττό προσωπικό και το δέχομαι αλλά γιατί μέχρι μέσα Οκτώβρη δεν είχαμε ορισμένους καθηγητές στα σχολεία ή γιατί όταν πάω σε μία δημόσια υπηρεσία κάνω άπειρες ώρες στην ουρά και με στέλνουν από υπάλληλο σε υπάλληλο και χάνω και την μέρα μου που αναγκαστικά θα πρέπει να είναι στο ρεπό μου γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν εργοδότες τόσο υπεράνω;; :hmm: Το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι και μάλλον είμαστε καταδικασμένοι σε επ'αόριστον δίαιτα:confused:

Δεν είχατε καθηγητές γιατί από το να θίξουν τους συνταξιούχους που παίρνουν 2 και 3 κύριες συντάξεις, τους αργόμισθους κ.λπ. προτίμησαν να σταματήσουν τις προσλήψεις ωρομισθίων ή νέων καθηγητών (που έτσι κι αλλιώς θα έπαιρναν ψίχουλα σε σχέση με τους παλιούς)...έτσι π.χ. σε ένα υποκατάστημα του ΟΑΕΕ όσοι πήραν προαγωγές αυτή την 5ετία δεν αναπληρώθηκαν από νέους εργαζόμενους με συνέπεια να βλέπεις 20 καλοπληρωμένα άτομα να ξύνονται σε γραφεία και 1 ή 2 φουκαράδες των 600€ να χαροπαλεύουν να εξυπηρετήσουν τον κόσμο στη μηχανογράφηση ή στο πρωτόκολλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
https://www.megatv.com/megagegonota/article.asp?catid=27369&subid=2&pubid=34826708

Αυτό είναι κατάντια. Επειδή κάνανε πρακτική μέσω κάποιων προγραμμάτων που τέλειωσαν το 2010 απαιτούν μονιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
https://www.megatv.com/megagegonota/article.asp?catid=27369&subid=2&pubid=34826708

Αυτό είναι κατάντια. Επειδή κάνανε πρακτική μέσω κάποιων προγραμμάτων που τέλειωσαν το 2010 απαιτούν μονιμότητα.

Πείτε με χαιρέκακο ή ό,τι άλλο θέλετε, αλλά πραγματικά δε θα με χαλούσε καθόλου να πηγαίναμε στη δραχμή και να έβλεπα τις σκατόφατσες όλων αυτών των τσανακογλύφτων ενός ξεπεσμένου πολιτικού συστήματος!
Να τους δω να σέρνονται και να ζητιανεύουν τον Τσίπρα μια ζωή για ελεημοσύνη κι ας χάσω τα μισά μου λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Κάποτε ο Τσίπρας σε συνάντηση του με την Μέρκελ δεν μας είχε πει(και τον υποστηριζαν κιολας τα μελη του κομματος του) ότι <<είμαστε κοντύτερα απο ποτέ στην επίτευξη συμφωνίας>>?? Όταν ο ΣΥΡΙΖΑ είχε βγει πρώτο κομμα τον Ιανουάριο όλοι ανεξαιρέτως οι συριζαιοι(πχ Γλέζος) αντί να προσπαθούν να σκεφτούν κάποια μέτρα της προκοπής για να τα διαπραγματευτούν με τους ευρωπαιους εταιρους ελεγαν λαϊκιστικες μαλακιες του στυλ <<δεν θα πληρώσουμε τίποτα>> και <<όλοι οι ευρωπαίοι θα συμφωνήσουν αμέσως μαζί μας>>?? Όταν ο τσιπρακος έβγαλε τον λόγο του σαν νέος πρωθυπουργός δεν διαβεβαιωσε σε όλους μας ότι ο ΕΝΦΙΑ θα καταργηθεί και η Τρωικα δεν προκειται να ξαναρθει(όλοι ξεραμε βεβαια ότι ελεγε μαλακιες αλλα ειμασταν απελπισμενοι, θελαμε να τα ψιλοπιστεψουμε)?? Τελικά το μόνο που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ(απο τα όσα υποσχεθηκε) ήταν να καταργήσει στα λύκεια την Τράπεζα Θεμάτων αλλά και αυτό ούτε σπουδαιο το λες ούτε και κατι ωφελιμο για την εκπαιδευση στην χώρα μας...Όταν η ΝΔ(και οχι μονο) έριχνε βέλη στον ΣΥΡΙΖΑ για την πρωτοφανή αδιαφορία και ανευθυνοτητα που επιδυκνειε στις διαπραγματευσεις του με την υπολοιπη Ευρώπη εκείνοι τι απαντουσαν σαν "δικαιολογία"?? Τίποτα εκτός απο το γνωστό πιά <<ναι αλλά οι Ευρωπαίοι πιά μας εκτιμούν, όταν εμείς πηγαινουμε στην Ευρωπη βλεπουμε ξενους να μας υποστηριζουν και να μας δινουν το χερι, εμεις εχουμε αξιοπρεπεια κλπ κλπ>>, τώρα ακομη και οι ψευτοαξιοπρεπειες(που ισως και να υπηρχαν στην αρχη) χάθηκαν και αυτές....Τα μέτρα που κάθησε(για μια φορα) και έφτιαξε ο ΣΥΡΙΖΑ(και ο ίδιος ο Βαρουφακης τα χαρακτηριζει ως υφεσιακα όπως και οι ιδιοι οι βουλευτες του ελεγαν πως δεν θα τα ψηφιζαν κανονικα) ειναι ή δεν είναι ΔΡΑΚΟΝΤΕΙΑ σε σύγκριση με το μεηλ Χαρδουβελη?? Όταν ο Βαρουφάκης πήγαινε στην Ευρώπη και μας έκανε τον καμποσο με τις οικονομικές του θεωρίες και του στυλ του <<δεν φοράω γραβατα γιατι εχω χρεη>> οι Ευρωπαιοι δεν παραπονιοντουσαν ότι είναι αλαζονας, ότι δεν κάνει προσπαθειες για διαπραγματευση(στην αρχη Βαρουφακης και Σοϊμπλε ουτε καν ηθελαν να κοιταχτουν, μετα τον αρχισε στις γαληφιες και <<ηρεμησαν>> καπως τα πράγματα), ότι είναι "τζογαδόρος" κλπ?? Τον σούταραν τελικά....Όταν ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε τις προεκλογικες του δηλώσεις δεν υποστηριζε ότι αν εκλεγει θα καταργησει τα βουλευτικα αυτοκινητα(τελικά ούτε ΚΑΝ οι ίδιοι οι βουλευτες του δεν έδωσαν την ψηφο τους)??? Και αλήθεια εχθές ο Λεουτσάκος γιατί ΣΚΑΤΑ ζητούσε απο τον Αδώνι να ζητησει συγνωμι απο τον ελληνικο λαό(το προσωπο του βεβαια ηταν γεματο χαμογελα οταν εκαναν τον διαλογο τους-αχχ αυτη η γλωσσα του σωματος) όταν αυτοί επι 5 μηνες παριστανουν απλά τις γλάστρες?? ΜΠΡΑΒΟ ΤΣΙΠΡΑ, ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝΟΥΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΜΕ ΤΙς ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΣΟΥ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΑ!! Να την χαιρομαστε βρε την Πρώτη Φορά Αριστερα, θα γραφτει με χρυσά γραμματα στα βιβλια της ιστοριας, ούτε ο Χαρίλαος Τρικουπης τέτοια αποτυχια:clapup::clapup::clapup: Θα έχουν τουλαχιστον τα @@ να παραιτηθουν απο μονοι τους οταν όλοι σχεδόν οι ελληνες ψηφισουν ΝΑΙ στην δηθεν δημοψηφισμα ή θα υιοθετησουν τα μετρα που απλα ερχονται σε αντιθεση με την πολιτικη τους?? Θα ζητησουν μια συγνωμι που απλα μας φλομωσαν στις μπαρουφες και τα ψεματα και τις προπαγανδιστικες δηλωσεις επι 5 μηνες και προτυτερα ή θα κατηγορησουν παλι όλους τους άλλους(αντιπολιτευση, Ευρωπαιους κλπ)?? Το δημοψηφισμα ειναι αχρηστο και δεν προσφερει απολυτως τίποτα στον αγωνα που εχει η ελλαδα αυτη την στιγμη....Ούτε καν θα ψηφιζα(αν ειχα την ηλικια να δωσω ψηφο)...Με το ΝΑΙ απλά πάμε στα βράχια και θα καταστραφει ολοκληρωτικα πλεον η αγορα, ο τουρισμος κλπ, με το ΟΧΙ δεν ξερουμε καν τι θα συμβει, βασικα τίποτα δεν θα συμβει, σιγα μην δωσουν σημασια οι Ευρωπαιοι στην γνωμη του λαου...Αν δεν συμφωνουμε θα πεσει απλα η ξεγυρισμενη χρεωκοπια, θα βγουμε απο την ευρωζωνη, θα ξαναπαμε στην δραχμη, θα ειμαστε απομονωμενοι απο ολον τον πλανητη και τελος...Το δημοψηφισμα θα έπρεπε να λεγεται αν σας αρεσει ο <<αργός>> ή ο <<γρήγορος>> θανατος....

Ακόμη μας φλομωνουν, ακους εκει να πει ο τσιπρακος οτι με ενα δυνατο ΟΧΙ θα ενισχυθει η δυναμη της χωρας μας στις διαπραγματευσεις....Ναι Τσιπρα, ό,τι πεις, πάω στοιχημα οτι αυτηντην στιγμη ο Σοϊμπλε δεν μπορει να κλεισει ματι απο τον φοβο που εχει για τα τρεχοντα γεγονοτα της ελλαδας:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simos_Moss

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Με βάση τα ίδια τα μέτρα, μου φαίνεται ότι βλάπτονται πιο πολύ οι ίδιοι οι επιχειρηματίες και όχι οι απλοί άνθρωποι. Το υπουργείο άμυνας ποιος νοιαζόταν πριν λίγο καιρό και ξαφνικά έγινε τόσο σημαντικό? Αν φύγεις από την Ευρώπη θα έχεις πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα στο συγκεκριμένο υπουργείο.

Δεν μίλησα για τους απλούς επιχειρηματίες, αλλά για τους μέγαλοεπιχειρηματίες και αν το ψάξεις θα δεις ότι έχουν μεγάλο κέρδος από τα μνημόνια.
Όσο για την ασφάλεια, αν εσένα δεν σε νοιάζει να νιώθεις ασφαλής στην ίδια σου την χώρα, είναι καθαρά δική σου άποψη.
Εγώ πιστεύω για τους περισσότερους Έλληνες, ότι τους ενδιαφέρει το αν θα υπάρχει προσωπικό στον Ε.Σ. ή οπλισμός.
Και για τέλος, εγώ θέλω να είμαι υπερήφανος ως Έλληνας, όπου η χώρα μου δεν παραδίδει την εθνική της ασφάλεια επειδή έτσι της ζήτησαν να πράξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω για τους περισσότερους Έλληνες, ότι τους ενδιαφέρει το αν θα υπάρχει προσωπικό στον Ε.Σ. ή οπλισμός.
Και για τέλος, εγώ θέλω να είμαι υπερήφανος ως Έλληνας, όπου η χώρα μου δεν παραδίδει την εθνική της ασφάλεια επειδή έτσι της ζήτησαν να πράξει.

Δηλαδή αν δεν υπογράψουμε τη συμφωνία η Ελλαδάρα με τους γιωτάδες και τους μπυροκοιλιάδες που υπηρετούν στο στρατό είτε ως οπλίτες θητείας είτε ως μόνιμοι θα μας προστατεύσει από τους Τούρκους;
Καλά κρασιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top