Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Πολυ καλως το εθεσα επομενως πριν οτι προτεινεις οικειοθελη εκπορνευση. Η ζωή του καφενειου που λες, λέγεται 30% επισημη ανεργια. Ελλειψη πανελλαδικού πλάνου για την ευρεση δουλειας στους νεους που τελειώνουν απο ανωτατες και τεχνικες σχολες.
Η εε ειναι ενας φθηνος εκβιαστης και τοκογλυφος. Ισως επειδη είσαι στο εξωτερικο, ίσως αν εισαι και εξασφαλισμενος, δεν αντιλαμβανεσαι τι σημαινει να δουλευεις για πενταροδεκαρες και υπό την μονιμη απειλη της απολυσης, με το επιστημονικο και τεχικο προσωπικο της χωρας να εργαζεται σε καφετεριες (κυκλος ε; ) και ντελιβεραδικα.
Οι μεταρρυθμισεις που λες λέγονται ξεπούλημα, εργασιακος μεσαίωνας, φοροληστεία κλπ.
Δυστυχώς, όμως, έξω απο το χωρό, πολλά τραγούδια λέγονται.
Οι μεταρρυθμισεις ειναι να χτυπηθει η διαφθορα και να μπουν οι βασεις σοβαρου κρατους. Αυτες οι μεταρρυθμισεις που λες εσυ ειναι οσα κανουν οι ανικανες ελληνικες κυβερνησεις που ριχνουν το βαρος στον κοσμακη. Οι τροικανοι καναν πραγματι συγκεκριμμενες προτασεις για λιτοτητα, αλλα δεν φανταζονταν αυτην την κραυγαλεα ανισοκατανομη των βαρων. Να ψηφιζετε λοιπον τα σωστα ατομα και να μην συντηρειτε το πελατειακο συστημα. Οι πολιτικοι δεν βγαινουν ως δια μαγειας, καποιος τους ψηφιζει.
Δεν ηρθε αυτη η κατασταση ουρανοκατεβατη. Ειναι η ωρα της πληρωμης του λογαριασμου για τις «χρυσες κι ανεμελες εποχες» της ανευθυνοτητας. Αλλά η αυτοκριτικη ποναει και φταιει για ολα η ΕΕ.

Οκ δικη σας ειναι η ψηφος, ψηφιστε και περαστε στη δραχμη να δειτε τη γλυκα. Εγω οπως το ειπες, ειμαι βολεμενος. Μονο που τη δουλεια μου την εστησα δουλευοντας καποια χρονακια για εταιρειες που δραστηριοποιουνταν στην Αφρική κι εχω δει απο κοντα πραγματικες τριτοκοσμικες καταστασεις και ξερω ποια θα ειναι η καταληξη μιας Ελλαδα εκτος δραχμης με ανικανη κυβερνηση και με τους περισσοτερους πολιτες παρτακηδες. Επισης αν γινει μπαχαλο και κανει κανενα ντου η Τουρκια «να προστατευσει τους μουσουλμανους της Θρακης» (κατι θυμιζει αυτο) καποια αρρωστακια με το facebook θα πρεπει να πιασουν οπλο. Θα δουμε τοτε την ελληνικη λεβεντια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, αλλά οι σκέψεις σου είναι εκ του ασφαλούς. Στην Ελβετία (ή όπου βρίσκεσαι) θα συνεχίζεις να πληρώνεσαι με φράγκα (ή ότι νόμισμα έχουν) και αν για κάποιον λόγο πατώσει το θεώρημα σου, εσύ δεν χάνεις τίποτα. Και εγώ αν ζούσα κάπου μακριά και έπαιρνα πολλά δολάρια ή ευρώ (ή οτιδήποτε άλλο που δεν είναι δραχμές) θα έλεγα να πάει η Ελλάδα σε δραχμή. Είμαι 100% υπερ της επιστροφής μας σε εθνικό νόμισμα γιατί αλλιώς δεν θα σταθούμε στα πόδια μας. Όταν φύγω όμως... και είμαι στην ασφάλεια όπως εσύ.

Αλήθεια τώρα, αυτό θα έλεγες;
Παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να συνειδητοποιήσετε πως δεν ζείτε μόνοι σ' αυτόν τον κόσμο. Κι αν ο Γιώργος κι ο κάθε Γιώργος έφυγε από την χώρα, αυτό δεν σημαίνει πως δεν άφησε πίσω του γονείς, αδέρφια, φίλους το μέλλον των οποίων τον αφορά και τον ενδιαφέρει. Εκτός αν νομίζετε πως όταν περνάμε τα σύνορα αυτόματα σταματά κάθε ενδιαφέρον για τη χώρα που ζήσαμε 18 ή 22 χρόνια. Αν όντως εξέφραζες οποιαδήποτε θέση (υπέρ ή κατά) ελαφρά τη καρδία, επειδή θα ζούσες εκ του ασφαλούς, θα ήσουν απλά παρτάκιας, κι αυτή είναι η νοοτροπία που υποτίθεται πρέπει να αποτινάξουν οι κάτοικοι της χώρας.

Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω όσα διαβάζω εδώ μέσα, κυρίως γιατί βλέπω πόσο μεγάλο ποσοστό νέων ανθρώπων είναι αμόρφωτοι, φοβισμένοι και βρίσκονται σε πλήρη άγνοια της κατάστασης. Κι αλήθεια δεν ξέρω αν οφείλεται στις συνθήκες στις οποίες μεγαλώσατε, ή αν απλά σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και 20 χρονών παιδιά έχετε καταλήξει να πιστεύετε ειλικρινά πως ΦΤΑΙΤΕ ή ΧΡΩΣΤΑΤΕ στον οποιονδήποτε θεσμό.

Πόσο χειρότερα δηλαδή φοβάστε πως θα γίνουν τα πράγματα για να καταλάβετε ότι δεν πάει άλλο; Βλέπετε τι γίνεται γύρω σας; Τι να πω, μπορεί ο δικός μου κύκλος να είναι η εξαίρεση κι έχω γύρω μου παιδιά μεταναστών που δουλεύουν 10ώρες/ημέρα 7μέρες/εβδομάδα, παιδιά που έχουν τον έναν ή και τους δύο γονείς άνεργους, παιδιά με σπουδές να δουλεύουν για 400Ε τον μήνα (και να λένε κι ευχαριστώ), παιδιά που στα 27 τους δεν μπορούν να φύγουν από το πατρικό τους. Δεν είναι ότι έχω καμία σπουδαία ελπίδα για το μέλλον και δεν φοβάμαι ούτε τη φτώχεια ούτε την δουλειά, αλλά τουλάχιστον δεν θέλω να είμαι σκλάβα κανενός που πλουτίζει εις βάρος μιας χώρας και αυτοαποκαλείται σωτήρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω όσα διαβάζω εδώ μέσα, κυρίως γιατί βλέπω πόσο μεγάλο ποσοστό νέων ανθρώπων είναι αμόρφωτοι, φοβισμένοι και βρίσκονται σε πλήρη άγνοια της κατάστασης. Κι αλήθεια δεν ξέρω αν οφείλεται στις συνθήκες στις οποίες μεγαλώσατε, ή αν απλά σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και 20 χρονών παιδιά έχετε καταλήξει να πιστεύετε ειλικρινά πως ΦΤΑΙΤΕ ή ΧΡΩΣΤΑΤΕ στον οποιονδήποτε θεσμό.

Έτσι λειτουργούν τα κράτη. Όταν ένα κράτος δανείζεται, δημιουργεί χρέος. Τι να κάνουμε, να το διαγράφουμε γιατί είμαστε πιο έξυπνοι από τους άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Έτσι λειτουργούν τα κράτη. Όταν ένα κράτος δανείζεται, δημιουργεί χρέος. Τι να κάνουμε, να το διαγράφουμε γιατί είμαστε πιο έξυπνοι από τους άλλους;

Μαλλον ηρθε η ωρα να μπουν οι ανθρωπινες ζωες πανω απο τους αριθμους και τα ομολογα.Προσωπικα εγω ειμαι 19 χρονων και μου λες οτι χρωσταει η χωρα μου 380 δις.Μολις περυσι απεκτησα δικαιωμα ψηφου και αποτελω ενεργος πολιτης.Γιατι πρεπει να περασω 50 χρονια λιτοτητας για να ξεχρεωσει η χωρα δανεια που τα πηρε , δεν ξερω καν πως τα ξοδεψε, πως και γιατι τα πηρε οταν εγω ακομη ημουν αγεννητος.Πρεπει να σοβαρευτουμε λιγο δεν παιζουμε μονοπολυ αλλα μιλαμε για ανθρωπινες ζωες.

Επιπλεον εγκυκλοπαιδικα ψαξε και για το χρεος της γερμανιας μετα το τελος του β΄ παγκοσμιου (που η ιδια τον προκαλεσε) και μαντεψε τι απεγινε...ενα μεγαλο μερος του διαγραφτηκε ως μη βιωσιμο.Ετσι απλα.Μαυρη μαγεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ναι, πρωτη φορα στην παγκοσμια ιστορια θα ηταν. Και η Η.Π.Α. που μιλαει για μειωση χρεους ειναι μπαχαλακηδες. Οπως επισης δεν μας ενδιαφερει καθολου αν μερος του χρεους ειναι παρανομο. Τετοιο μαζοχισμο πρωτη φορα βλεπω. Να κραζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ τον συριζα το καταλαβαινω, δικαιως μαλιστα. Αλλα αυτο το να πας να βγαλεις λαδι τους εταιρους γι αυτα που χουν κανει οταν τους εχει παρι χαμπαρι ολος ο κοσμος, μεχρι και οι φιλελευθεροι (πραγματικοι, οχι σαν τους δικους μας), με ξεπερνα.
Και ελεος με τον λαο που δεν εχει αναγνωρισει τα λαθη του. Λιγη ντροπη. Τα λαθη τα πληρωσε και με το παραπανω και μαλιστα τα πληρωσαν και αυτοι που ποτε δεν ψηφισαν κομμα εξουσιας και ποτε δεν βολευτηκαν.

https://tvxs.gr/news/ellada/mexri-kai-o-piter-spigkel-apiydise-leei-psemata-o-gioynker

Τι να λεμε τωρα, εδω εχεις αντιπολιτευση που περνει σαν αυταποδεικτη αληθεια τις δηλωσεις γιουνκερ. Γελαει ο κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μαλλον ηρθε η ωρα να μπουν οι ανθρωπινες ζωες πανω απο τους αριθμους και τα ομολογα.Προσωπικα εγω ειμαι 19 χρονων και μου λες οτι χρωσταει η χωρα μου 380 δις.Μολις περυσι απεκτησα δικαιωμα ψηφου και αποτελω ενεργος πολιτης.Γιατι πρεπει να περασω 50 χρονια λιτοτητας για να ξεχρεωσει η χωρα δανεια που τα πηρε , δεν ξερω καν πως τα ξοδεψε, πως και γιατι τα πηρε οταν εγω ακομη ημουν αγεννητος.Πρεπει να σοβαρευτουμε λιγο δεν παιζουμε μονοπολυ αλλα μιλαμε για ανθρωπινες ζωες.
Τα κράτη έχουν συνεχεια. Πρεπει οι πατεραδες να σκεφτονται το μελλον των παιδιων τους που στην περιπτωση της Ελλαδας δεν εγινε. Ειστε ατυχη γεννια. «Αμαρτιες γονεων ....»

Επιπλεον εγκυκλοπαιδικα ψαξε και για το χρεος της γερμανιας μετα το τελος του β΄ παγκοσμιου (που η ιδια τον προκαλεσε) και μαντεψε τι απεγινε...ενα μεγαλο μερος του διαγραφτηκε ως μη βιωσιμο.Ετσι απλα.Μαυρη μαγεια?
Κι εσενα θα στο χαριζανε ή εστω θα στο κουρευανε αν ησουν γερμανος. Ποιο ειναι το αναπτυξιακο σου πλανο, τι προοπτικη προσφερεις στους δανειστες;
Πως να επενδυσει ξενος στην Ελλαδα, οταν πρεπει να πληρωσει εκατο κεραταδες στο δημοσιο για να γινουν οι δουλειες του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αλήθεια τώρα, αυτό θα έλεγες;
Παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να συνειδητοποιήσετε πως δεν ζείτε μόνοι σ' αυτόν τον κόσμο. Κι αν ο Γιώργος κι ο κάθε Γιώργος έφυγε από την χώρα, αυτό δεν σημαίνει πως δεν άφησε πίσω του γονείς, αδέρφια, φίλους το μέλλον των οποίων τον αφορά και τον ενδιαφέρει. Εκτός αν νομίζετε πως όταν περνάμε τα σύνορα αυτόματα σταματά κάθε ενδιαφέρον για τη χώρα που ζήσαμε 18 ή 22 χρόνια. Αν όντως εξέφραζες οποιαδήποτε θέση (υπέρ ή κατά) ελαφρά τη καρδία, επειδή θα ζούσες εκ του ασφαλούς, θα ήσουν απλά παρτάκιας, κι αυτή είναι η νοοτροπία που υποτίθεται πρέπει να αποτινάξουν οι κάτοικοι της χώρας.

Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω όσα διαβάζω εδώ μέσα, κυρίως γιατί βλέπω πόσο μεγάλο ποσοστό νέων ανθρώπων είναι αμόρφωτοι, φοβισμένοι και βρίσκονται σε πλήρη άγνοια της κατάστασης. Κι αλήθεια δεν ξέρω αν οφείλεται στις συνθήκες στις οποίες μεγαλώσατε, ή αν απλά σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και 20 χρονών παιδιά έχετε καταλήξει να πιστεύετε ειλικρινά πως ΦΤΑΙΤΕ ή ΧΡΩΣΤΑΤΕ στον οποιονδήποτε θεσμό.

Πόσο χειρότερα δηλαδή φοβάστε πως θα γίνουν τα πράγματα για να καταλάβετε ότι δεν πάει άλλο; Βλέπετε τι γίνεται γύρω σας; Τι να πω, μπορεί ο δικός μου κύκλος να είναι η εξαίρεση κι έχω γύρω μου παιδιά μεταναστών που δουλεύουν 10ώρες/ημέρα 7μέρες/εβδομάδα, παιδιά που έχουν τον έναν ή και τους δύο γονείς άνεργους, παιδιά με σπουδές να δουλεύουν για 400Ε τον μήνα (και να λένε κι ευχαριστώ), παιδιά που στα 27 τους δεν μπορούν να φύγουν από το πατρικό τους. Δεν είναι ότι έχω καμία σπουδαία ελπίδα για το μέλλον και δεν φοβάμαι ούτε τη φτώχεια ούτε την δουλειά, αλλά τουλάχιστον δεν θέλω να είμαι σκλάβα κανενός που πλουτίζει εις βάρος μιας χώρας και αυτοαποκαλείται σωτήρας.

Εγώ απάντησα ειλικρινά (κάτι που δεν κάνουν όλοι) και με κατηγορείς για αυτό. Απάντησα ειλικρινά ότι θα ψήφιζα σίγουρα όχι επειδή πιστεύω πραγματικά ότι μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη αυτή η επιλογή για την οικονομία της Ελλάδας. Δηλαδή το καλό της Ελλάδας σκέφτομαι πάντα. Απλώς, όπως είπα, θέλω να τελειώσω πρώτα την σχολή μου και να βρω μια δουλειά με βάση αυτήν, στο εξωτερικό πιθανόν αλλά και εδώ αν βρω είμαι κομπλέ (πράγμα που δεν νομίζω) ώστε τουλάχιστον να μην ρίχνω βάρος στον πατέρα μου ο οποίος είναι η μόνη πηγή εισοδήματος σε μια οικογένεια 5 ατόμων, σαν εργάτης ενός εργοστασίου. Πόσα νομίζεις ότι βγάζει? Εγώ, πως θα μπορέσω να τον βοηθήσω αυτήν την στιγμή αν βγούμε εκτός ευρώ και ΕΕ? Νομίζεις ότι σκέφτομαι τα πάρτι? Μπορεί η άποψη μου πάνω στο θέμα να είναι εγωιστική αλλά δεν ντρέπομαι να πω την αλήθεια. Και δεν είπα ότι θα ψηφίσω ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Δεν είναι μια απόφαση που παίρνεις σε μια στιγμή. Η κυβέρνηση δεν μπορεί να την πάρει, πιστεύεις μπορώ να την πάρω μέσα σε μια μέρα εγώ? Ακόμα σκέφτομαι και τις δυο επιλογές. Σε αντίθεση με κάποιους που θα πάνε να ψηφίσουν οχι από αντίδραση καθαρά, ή κάποιους μνημονιακούς που θα πάνε να ψηφίσουν ναι με κλειστά μάτια επειδή έχουν χρήματα στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αν εχεις τα προσοντα ,μια χαρα αξιοπρεπως θα ζησεις .
Αφησε τα αυτα τα ελιτιστικα φιλε μ. Παρε το πτυχιο σ πρώτα. Βγες στην αγορά εργασίας και μετά έλα να το συζητήσουμε. Και αν εισαι και εσυ προσοντούχος και αρχιδάτος όπως τον άλλο φίλο μας, να πας κ εσυ στο εξωτερικο μπας και κρατήσω κ εγώ τη θεσουλα μου χωρις να εχω συνεχως τον βραχνα της απολυσης πανω απο το κεφαλι μ.
Οι μεταρρυθμισεις ειναι να χτυπηθει η διαφθορα και να μπουν οι βασεις σοβαρου κρατους. Αυτες οι μεταρρυθμισεις που λες εσυ ειναι οσα κανουν οι ανικανες ελληνικες κυβερνησεις που ριχνουν το βαρος στον κοσμακη. Οι τροικανοι καναν πραγματι συγκεκριμμενες προτασεις για λιτοτητα, αλλα δεν φανταζονταν αυτην την κραυγαλεα ανισοκατανομη των βαρων. Να ψηφιζετε λοιπον τα σωστα ατομα και να μην συντηρειτε το πελατειακο συστημα. Οι πολιτικοι δεν βγαινουν ως δια μαγειας, καποιος τους ψηφιζει.
Δεν ηρθε αυτη η κατασταση ουρανοκατεβατη. Ειναι η ωρα της πληρωμης του λογαριασμου για τις «χρυσες κι ανεμελες εποχες» της ανευθυνοτητας. Αλλά η αυτοκριτικη ποναει και φταιει για ολα η ΕΕ.

Οκ δικη σας ειναι η ψηφος, ψηφιστε και περαστε στη δραχμη να δειτε τη γλυκα. Εγω οπως το ειπες, ειμαι βολεμενος. Μονο που τη δουλεια μου την εστησα δουλευοντας καποια χρονακια για εταιρειες που δραστηριοποιουνταν στην Αφρική κι εχω δει απο κοντα πραγματικες τριτοκοσμικες καταστασεις και ξερω ποια θα ειναι η καταληξη μιας Ελλαδα εκτος δραχμης με ανικανη κυβερνηση και με τους περισσοτερους πολιτες παρτακηδες. Επισης αν γινει μπαχαλο και κανει κανενα ντου η Τουρκια «να προστατευσει τους μουσουλμανους της Θρακης» (κατι θυμιζει αυτο) καποια αρρωστακια με το facebook θα πρεπει να πιασουν οπλο. Θα δουμε τοτε την ελληνικη λεβεντια...
Ότι κ καλά φίλε μου, ποιος θα έκανε αυτη τη δικαιη κατανομη των βαρων; Κυβερνηση ΠΑΣΟΚ ειδαμε. Κυβερνηση Παπαδήμου είδαμε. Κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ είδαμε. Κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είδαμε. Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ βλεπουμε. Ποιος στο διαολο δηλαδη ηταν αυτος ο οποίος ήθελε να περάσει μετρα, αλλά θα τα κατανέμεινε δίκαια, ας πουμε; Τι γελοιότητα είναι πάλι αυτή;

Και αφήστε τα σάπια που η τροικα χτυπα την διαφθορα. Οι χαρτογιακαδες της τροικα για το μονο που νοιαζονται ειναι τα νουμερα. Και με αυτό δεν εννοώ τους ψηφοφορους ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.

Να πατε να πληρώσετε εσεις το τελος της δηθεν "ανεμελης εποχης", γιατί εγώ τόσα χρόνια από όλα αυτά τα δάνεια δεν είδα τίποτα στην τσέπη μου, αντιθέτως είδα το μισθό μου να μειώνεται προληπτικά πριν το 2008. Οι τράπεζες που τα πηραν, οι μεγαλογαιοκτημονες που τα πηραν ως επιδοτησεις, οι εφοπλιστες που τα πηραν ως φοροαπαλλαγές, να πάνε να πληρώσουν, όχι εγώ.

Και εν τέλει αφού παραδέχεσαι ότι είσαι βολεμμένος και μαλιστα κατοικεις εκτος Ελλαδας, τότε είσαι εκτός χωρού. Όταν θα έρθουν άλλα 8 δις μετρα, δεν αντιλαμβανεστε ότι δεν έχουμε να τα πληρώσουμε. Δεν είναι θέμα πολιτικης επιλογης, μακάρι να ήταν, απλά πλέον ρέψαμε.

Και εν πάση περιπτώσει, εγώ άτομο που μας έχει πει του καφενειου, παρτάκηδες, ατακτους που δεν δεχονται τα μετρα κλπ, που δηλώνει βολεμμένος και κατοικει και μονιμα στο εξωτερικο, συγγνώμη αλλα εγώ τον θεωρώ ξένο προς τα συμφέρονται του ελληνικού λαού και εκτος ελληνικης πραγματικοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ηλίας Ηλιού: Τι απέμεινε από τα διδάγματά του στην Αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ;
"Είμαι πικραμένος. Όχι τόσο από τους αντιπάλους μου, που έκαναν στο κάτω κάτω τη δουλειά τους, αλλά από τους ομόφρονες μου. Δεν άφησαν πεπονόφλουδα που τους πετούσε η ντόπια ή η ξένη αντίδραση που να μην την πατήσουν... Αν ήθελε κάποιος να γράψει για τις αστοχίες της ηγεσίας του αριστερού κινήματος στην Ελλάδα, δεν θα χρειαζόταν τόμους χειρογράφων με σοβαρές αναλύσεις... Θα του αρκούσαν μερικά χειρόγραφα για να γράψει ένα μικρό χιουμοριστικό βιβλίο με τίτλο «Ο δρόμος με τις πεπονόφλουδες». Δυστυχώς, οι γκάφες των ομοφρόνων μου κατέστρεψαν ένα πανίσχυρο προοδευτικό κίνημα και μας πήγαν πολλές δεκαετίες πίσω".
Ηλίας Ηλιού, ένας από τους μεγαλύτερους πολιτικούς της αριστεράς

Πόσο αληθινός αποδεικνύεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ψηφισε ΚΚΕ ή ΧΑ φιλε μου και μη βασανιζεσαι. Θα σας βγαλουν (πιθανον) απο την ΕΕ και θα βρειτε την ηρεμια και την αναπτυξη.

Εν τω μεταξυ εκατονταδες τριτοκοσμικοι πνιγονται σε σαπιοκαραβα για να μπουν σε αυτην την καταραμενη Ευρωπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ψηφισε ΚΚΕ ή ΧΑ φιλε μου και μη βασανιζεσαι. Θα σας βγαλουν (πιθανον) απο την ΕΕ και θα βρειτε την ηρεμια και την αναπτυξη.

Εν τω μεταξυ εκατονταδες τριτοκοσμικοι πνιγονται σε σαπιοκαραβα για να μπουν σε αυτην την καταραμενη Ευρωπη.
Την ίδια ευρωπη που τους βυθιζει τα αυτα σαπιοκαραβα και τους πνιγει. Κυριολεκτικά.

Α, δεν το ήξερες η ΧΑ ψηφιζει ναι στο δημοψήφισμα. Έριξε τις μασκες του αντισυστημισμού. Τις είχε ρίξει και πριν, βέβαια, με τις προτασεις νόμων υπέρ εφοπλιστών... Οπότε, άντε, φίλε μου, στήριξε τώρα και χα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Και η ιδια ευρωπη που μαζι με τον υπολοιπο ανεπτυγμενο κοσμο, τους δημιουργει. Πρεπει λοιπον να υπομεινουμε αυτο το εκτρωμα, γιατι πολυ απλα εχει το πανω χερι και οχι να προσπαθησουμε να το αλλαξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
:sick: Αμόρφωτοι "μέσοι Έλληνες" που νοιάζονται μόνο για την πάρτη τους. Kill it with fire then nuke it.
#Ευρωπαϊκή_Ελλάδα_2015 8)

Εδιτ: Σαρκαστικό είναι ρε μύστηδες
η βλακεια δεν θα νικηθεί, τους βλέπεις παντού.. στον καφε, στην δουλεια, στην οικογενεια, στον δρόμο.
υπάρχουν παντού!

ΟΧΙ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΧΙ..ΟΥΣΤ ΜΕΡΚΕΛ ΟΥΣΤ ΣΟΙΜΠΛΕ.. ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, ΑΠΕΧΘΕΣ ΧΡΕΟΣ, ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ,
ΑΝΤΙΜΝΗΟΝΙΟ..ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ..ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ, ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ, ΕΜΦΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΨΕΚΑΣΜΟΙ.. ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΧΡΕΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΕ ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΑ, ΞΑΝΘΟ ΓΕΝΟΣ!! ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ:P
"Αυτή την ώρα το ελληνικό δεκαετές ομόλογο διαμορφώνεται στο 14,6%, ενώ το διετές στο 33,3%. Ταυτόχρονα τα Ευρωπαϊκά χρηματιστήρια περιορίζουν τις αρχικές απώλειες τους αυτή την ώρα, με τάση σταθεροποίησης μετά το αρχικό σοκ. Ο DAX στην Φρανκφούρτη υποχωρεί κατά 3% έχοντας ανοίξει με απώλειες πάνω από 4%, ενώ οι απώλειες στο Λονδίνο περιορίζονται λίγο πάνω απ' το 1%. Παράλληλα ανέκαμψε και το ευρώ το οποίο το πρωί είχε υποχωρήσει στο 1,09. Αυτήν την ώρα διαμορφώνεται στο 1,11 παρουσιάζοντας ανοδικές τάσεις."
Τους σκίσαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
gaspar 15 ποστ του τυπου "οι ελληνες ειναι χαζοι, καημενε ελληνα, σας κορόιδεψαν παλι", quotes και λινκς. Εχει καμμια ολοκληρωμενη αποψη η περιμενεις να αναστηθει ο μεταξας να σωσει τη χωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ωχού μόνο ο vassilis498 με κατάλαβε. Αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω τους άλλους (Poe's law)

Οι φιλελεύθεροι ας αποσύρουν τις θετικές τους (στο μήνυμα μου εννοείται)
(Για αυτό και αόριστες έννοιες όπως ο "μέσος Έλληνας" βρίσκονται σε εισαγωγικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Την ίδια ευρωπη που τους βυθιζει τα αυτα σαπιοκαραβα και τους πνιγει. Κυριολεκτικά.

Α, δεν το ήξερες η ΧΑ ψηφιζει ναι στο δημοψήφισμα. Έριξε τις μασκες του αντισυστημισμού. Τις είχε ρίξει και πριν, βέβαια, με τις προτασεις νόμων υπέρ εφοπλιστών... Οπότε, άντε, φίλε μου, στήριξε τώρα και χα...
Ισως η Ευρωπη τους βυθιζει τα σαπιοκαραβα, δεν ειμαι εις θεση να το ξερω, αλλα ειδες μονο αυτην την πλευρα κι οχι το ποσο επιθυμουν να μπουν παιρνοντας ρισκο για τη ζωη τους. Κι αυτο το κυμα οχι μονο δεν προκειται να σταματησει αλλα θα ενισχυθει στα επομενα χρονια.

Τωρα για τη ΧΑ ειναι αντιευρωπαικο κομμα απο οσο ξερω, αλλο τι κανουν σε μια δεδομενη στιγμη απο σκοπιμοτητα. Το να μου λες οτι παω να στηριξω και ΧΑ επειδη θα ψηφισει ναι, ετσι για να μου την πεις, δειχνει πραγματικα οτι δεν μπορεις να κανεις σοβαρο διαλογο. Γενικα δεν μπορεις να δεις την εξελιξη των πραγματων σε βαθος χρονου. Ψηφισε ο,τι νομιζεις.

ΥΓ Επισης εχω να πω οτι ολη αυτη η συζητηση ειναι θεωρητική. Η Ελλαδα δεν βγαινει ουτε απο Ευρω ουτε απο Ευρωπη. Μολις τα δουν σκουρα οι Ελληνες απο τις ταλαιπωριες των ελιγμων του Συριζα θα το ξανασκεφτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
gaspar 15 ποστ του τυπου "οι ελληνες ειναι χαζοι, καημενε ελληνα, σας κορόιδεψαν παλι", quotes και λινκς. Εχει καμμια ολοκληρωμενη αποψη η περιμενεις να αναστηθει ο μεταξας να σωσει τη χωρα?
τις απόψεις μου τις έχω πεί πολλές φορες, ενάντια στο κοινό ρεύμα του αντιμνημονίου και απο όταν ξεκίνησε η ιστορία με την κρίση.
τώρα απλά βλέπουμε τι γινεται και γλεντάμε συριζοψεκασμένους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι και καλά για τους εξαθλιωμένους τσανακογλύφτες των κομμάτων που ελλείψει διορισμών δεν έχουν να φάνε φταίω εγώ ας πούμε;
Να πάνε να δουλέψουν τα καθίκια του κερατά!:mad:

για τους άστεγους και για όσους 55++ έχουν απολυθεί και κάνουν ουρές στα συσσίτια; εκείνοι δεν έχουν και πολλές επιλογές εργασίας... εάν ήσουν εργοδότης, θα έδινες εύκολα δουλειά σε έναν άστεγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ελεύθερα, όταν γράφω μια άποψη είμαι έτοιμος και να δεχθώ κριτική. Αλλά επί της άποψής μου, κι όχι για το πού βρίσκομαι. Το ότι αναγκάστηκα να ξενιτευτώ δεν σημαίνει ότι χάνω και το δικαίωμά μου να νοιάζομαι για τα κοινά της χώρας μου και δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν (μην το πάρεις προσωπικά) να το χρησιμοποιήσει ως «αντεπιχείρημα» για να αναιρέσει μια πρότασή μου. Βάλε στο τραπέζι οικονομικά στοιχεία, εκεί ναι να το κουβεντιάσουμε, αλλά όχι το ότι εργάζομαι στο εξωτερικό.

Και, στην τελική, ζήσε πρώτα στην ξενιτιά με τις δυσκολίες της και μετά, ελεύθερα, έλα να το συζητήσουμε. ;)

Εγώ απάντησα ειλικρινά (κάτι που δεν κάνουν όλοι) και με κατηγορείς για αυτό. Απάντησα ειλικρινά ότι θα ψήφιζα σίγουρα όχι επειδή πιστεύω πραγματικά ότι μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη αυτή η επιλογή για την οικονομία της Ελλάδας. Δηλαδή το καλό της Ελλάδας σκέφτομαι πάντα. Απλώς, όπως είπα, θέλω να τελειώσω πρώτα την σχολή μου και να βρω μια δουλειά με βάση αυτήν, στο εξωτερικό πιθανόν αλλά και εδώ αν βρω είμαι κομπλέ (πράγμα που δεν νομίζω) ώστε τουλάχιστον να μην ρίχνω βάρος στον πατέρα μου ο οποίος είναι η μόνη πηγή εισοδήματος σε μια οικογένεια 5 ατόμων, σαν εργάτης ενός εργοστασίου. Πόσα νομίζεις ότι βγάζει? Εγώ, πως θα μπορέσω να τον βοηθήσω αυτήν την στιγμή αν βγούμε εκτός ευρώ και ΕΕ? Νομίζεις ότι σκέφτομαι τα πάρτι? Μπορεί η άποψη μου πάνω στο θέμα να είναι εγωιστική αλλά δεν ντρέπομαι να πω την αλήθεια. Και δεν είπα ότι θα ψηφίσω ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Δεν είναι μια απόφαση που παίρνεις σε μια στιγμή. Η κυβέρνηση δεν μπορεί να την πάρει, πιστεύεις μπορώ να την πάρω μέσα σε μια μέρα εγώ? Ακόμα σκέφτομαι και τις δυο επιλογές. Σε αντίθεση με κάποιους που θα πάνε να ψηφίσουν οχι από αντίδραση καθαρά, ή κάποιους μνημονιακούς που θα πάνε να ψηφίσουν ναι με κλειστά μάτια επειδή έχουν χρήματα στο εξωτερικό.
Γιώργο κανείς δεν είπε ακριβώς κάτι για το ότι αναγκάστηκες να ξενυτευτείς. Καλά έκανες στην τελική. Αλλά το γεγονός ότι δεν είσαι εδώ και ότι γίνει εσύ δεν θα το υποστείς επιρεάζει σαφώς την κρίση σου πάνω στο θέμα. Μπορεί να το βλέπεις πιο ψύχραιμα να λες ότι μακροπρόθεσμα θα γίνουν καλύτερα αλλά εμείς που είμαστε εδώ και θα υποστούμε την αλλαγή και δεν έχουμε ιδέα τι θα μας ξημερώσει με τη δραχμή το βλέπουμε αλλιώς και προτιμάμε το πιο ασφαλή δρόμο. Νομίζω ότι ο Johnny15 αυτό ήθελε να πει. Και εγώ αν δεν έμενα εδώ και δεν με επιρέαζε είτε το ναι ή το όχι δεν θα έλεγα τα ίδια. Γιατί από απόσταση όλα αλλιώς τα βλέπουμε. Με όλο το σεβασμό πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ισως η Ευρωπη τους βυθιζει τα σαπιοκαραβα, δεν ειμαι εις θεση να το ξερω, αλλα ειδες μονο αυτην την πλευρα κι οχι το ποσο επιθυμουν να μπουν παιρνοντας ρισκο για τη ζωη τους. Κι αυτο το κυμα οχι μονο δεν προκειται να σταματησει αλλα θα ενισχυθει στα επομενα χρονια.
Όταν η εε μαζι με το νατο εισβαλλει στις χωρες τους με άμεσο (Ουκρανία, Λιβυη, Συρία, Αφγανισταν, Ιρακ) ή έμμεσο τρόπο, γιατί μη ξεχνιόμαστε η ISIS είναι δημιουργημα των ΗΠΑ-ΝΑΤΟ, τότε, ναι, φίλε μου, θέλουν να φύγουν από τις χώρες τους για να γλιτώσουν το θάνατο. Αλλά αν η εε αρνειται σε προσφυγες που δημιουργησε την εισοδο και αν τους πνιγει στις θαλασσες, τότε το να ψάχνεις ανθρωπιά και λογική μεταξύ των, είναι ηλίθιο. Δε θα βρεις σταγόνα.
από απόσταση όλα αλλιώς τα βλέπουμε.
Υπάρχει και άλλος που έχει παραδεχτει ότι είναι βολεμένος και εκτός Ελλάδας και δεν το επέπληξες. Αυτός, βέβαια, προπαγανδίζει το ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top