Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το λάπτοπ σχεδιάστηκε για Vista. Το ότι σου έβγαζε ότι ότι είναι ιος μάλλον φταίει το antivirius ή μπερδεύτηκες με το UAC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Thanks Bill πολυτιμότατη η βοήθειά σου. Θα το δοκιμάσω και θα δούμε.:) Εάν δεν πετύχει αναγκαστικά θα το πάω σε κάποια εταιρία που αναλαλαμβάνει να 'φτιάξει' τους drivers. Από όσο κατάλαβα παίρνουν τους αυθεντικούς των Vista και επεμβαίνουν πάνω σε αυτούς ώστε να τρέχουν και στα XP. Μπορεί να μπερδεύτηκα και με το UAC δε θυμάμαι πάντως εδώ τίθεται σοβαρό θέμα συμβατότητας των προγραμμάτων. Σχεδόν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στα XP δεν τρέχουν στα Vista:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρίξε και μια ματία εδώ.Πρέπει να ειναι οι preinstalled drivers που χρειάζεσαι.Ελπίζω να δουλέψει.

//Από Mandriva βλέπει τις κάρτες δικτύου σου;
System -> Configuration -> Configure Your Computer
Network & Internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σχεδόν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στα XP δεν τρέχουν στα Vista:(
Είναι αδύνατον αυτό. Για πιο πρόγραμμα μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σχεδόν όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ στα XP δεν τρέχουν στα Vista:(
Είναι αδύνατον αυτό. Για πιο πρόγραμμα μιλάμε;

Έχει δίκιο ο Πάνος.Όυτε εμένα μου φαίνεται λογικό να μην τρέχει κανένα.
Πιο πιθανό θα ήταν να ίσχυε το αντιστροφο,οπότε κατι δεν πάει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδιά, τα προγράμματα για τα οποία μιλάω σχεδιάστηκαν προτού βγουν τα windows vista.Οπότε μιλάμε για παλαιότερα προγράμματα που τρέχουν στα windows xp. Ας αρχίσω από τα απλά που ο καθένας από μας χρησιμοποιεί σχεδόν καθημερινώς (που δεν δούλευαν σε ‘μένα): nero 7, convertXtodvd της vso, dvdfab platinum3 και κάποια προγράμματα επεξεργασίας ήχου και video για τη σχολή μου… Πάντως όπως και να έχει εδώ ρίχνω τεράστιο βάρος στη Microsoft από τη στη στιγμή που δεν είναι έτοιμα στην τελική τους έκδοση τι στο καλό τα βγάζει στην αγορά και μάλιστα τα βάζει να είναι το μοναδικό λειτουργικό σύστημα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις? Για τους φορητούς μιλάμε πάντα. Γιατί ευτυχώς στους σταθερούς έχεις επιλογή OS και βασικά γιατί μπορείς να αγοράσεις κομμάτι κομμάτι όχι για κάποιον άλλο λόγο. Οπότε χρειάζεσαι τους drivers οπωσδήποτε σε cd και όχι σε κάποιο φάκελο ριγμένα μέσα στο C. Τα λέω αυτά γιατί τα χρησιμοποίησα και ήταν εκτός από βαρύ λειτουργικό δύσχρηστα και μη ακόμη έτοιμα. Ας βγάλει το SP1 και τα λέμε. Και στο κάτω κάτω δεν μπορείς να βάλεις κανένα άλλο OS στο pc σου? Και στο φορητό το έχω δεχτεί για το hardware δεν παίρνει αναβαθμίσεις ok αλλά δεν μπορώ να βάλω τουλάχιστον τα xp? Δεν τα θέλω τα vista δε μου τα σηκώνει το pc είναι βαριαααααά!!! Προσωπική άποψη λέω έτσι? δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ok?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλά μιλάμε Bill είσαι καταπληκτικός!!!!:):)
ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!!:D:D Για τα Xp για τα Mandriva δεν το κοίταξα ακόμα:D:D
Τί άνθρωπας είσαι εσύ βρε? Σε υπερευχαριστώ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και στο φορητό το έχω δεχτεί για το hardware δεν παίρνει αναβαθμίσεις ok αλλά δεν μπορώ να βάλω τουλάχιστον τα xp? Δεν τα θέλω τα vista δε μου τα σηκώνει το pc είναι βαριαααααά!!! Προσωπική άποψη λέω έτσι? δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν ok?
Κανενα προβλημα.Αλλά σιγά σιγά βγαίνουν αρκετές εκδοσεις για vista.Αφου αποφασισες να πας σε xp δεν υπαρχει λογος αντιπαραθεσης.:P

Καλά μιλάμε Bill είσαι καταπληκτικός!!!!:):)
ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!!:D:D Για τα Xp για τα Mandriva δεν το κοίταξα ακόμα:D:D
Τί άνθρωπας είσαι εσύ βρε? Σε υπερευχαριστώ:clapup:
Να σαι καλά.:)
Ελπίζω να φτίαξουν και τα Mandriva.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά είμαι νέα εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια όταν ξεκινήσω τον HY μου , μου βγαίνει ένα παραθυράκι και μου λέει :
Symantec application core service stopped working and was closed.
A problem caused the application to stop working correctly. Windows will notify you if solution is available
(Από κάτω έχει close) όταν το κλείσω μου βγαίνει ένα αλλό που λέει:
Contact Symantec Corporation for support this problem was caused by norton internet security 2007 while was created by Symantec corporation.
a solution is available that will solve problem. solution
go to the symantec corporation website to learn more about the solution. Rate this response : provide feedback.
Αυτό είναι το πρώτο που θέλω να με βοηθήσετε το άλλο είναι στην word μου δεν έχει ελληνικό διορθωτή μπορώ να βάλω έναν και αν ξέρετε που μπορώ να βρώ.
Ευχαριστώ!:help::help::help:
xxxx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλως ήρθες κατ αρχην.

Για δωσε και μερικες πληροφοριες για τον υπολογιστη.Δηλαδη τί λειτουργικο έχει και επίσης ποιο office χρησιμοποιείς.Το ποιο πιθανο για το word είναι οτι δεν εχεις περασει τα proofing tools.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
το λειτουργικό που έχω είναι τα windows vista και χρησιμοποιώ το microsoft office word 2007
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για το office 2007 σου λείπουν τα proofing tools 2007 για να κανεις αυτό που θες.
Αν εχεις την εκδοση ήδη την εκδοση 2003 ρίξε μια ματιά εδώ.Έχει εναν ωραίο οδηγο για το πώς να το κάνεις χρησιμοποιώντας την προηγούμενη έκδοση.


//Το παραθυράκι με το πρόβλημα ποτε αρχισε να στο βγάζει;Υπάρχει περιπτωση να εβαλες καποιο προγραμμα που να μην ειναι συμβατο με τα vista;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
δεν έχω την έκδοση του 2003 γιατί το p.c. μου είναι καινούργιο.
όσο για το παραθυράκι έχει δύο μέρες που μου το βγάζει όχι δεν έβαλα κάποιο πρόγραμμα το μόνο που έκανα και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έκανα uninstall το norton internet security επειδή έχω άλλο antivirus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για δοκιμασε να αφαιρεσεις το Norton με χρησιμοποιώντας το Norton removal.Από αυτή τη σελιδα θα επιλέξεις ποια εκδοση εχεις,θα κατεβασεις το προγραμμα που θα το κανει remove και δες αν ξαναβγαινει το μηνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,501 μηνύματα.
δεν έχω την έκδοση του 2003 γιατί το p.c. μου είναι καινούργιο.
όσο για το παραθυράκι έχει δύο μέρες που μου το βγάζει όχι δεν έβαλα κάποιο πρόγραμμα το μόνο που έκανα και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο έκανα uninstall το norton internet security επειδή έχω άλλο antivirus

Πρώτον να σε συγχαρώ που ξήλωσες αυτό το υπέρβαρο παχύσαρκο και κρυφοbanistir πρόγραμμα, για να βάλεις άλλο στη θέση του.

Θα σου δώσω 2 απαντήσεις εκ των οποίων η πρώτη θα σου φανεί βλακώδης αλλά πολλοί την παρακάμπτουν και τρέχουν στο φόρουμ:

1) Σου λέει:
a solution is available that will solve problem. solution
go to the symantec corporation website to learn more about the solution.

Αυτό το απλούστατο το έκανες και δεν βρήκες κάτι;

2) Παίζει να μην απεγκατέστησες το πρόγραμμα αλλά να το "ξερίζωσες" με το στανιό, σβήνοντας απλά φακέλους, αφήνοντας όμως ίχνη (ή στο δίσκο, ή στη registry, registry ειδικά μου βρωμάει) που να σου χτυπάνε "ναι είμαι ακόμα εδώ, αλλά όχι ολόκληρο, γι αυτό γκρινιάζω και δεν σου λειτουργώ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
καλησπέρα,
είδα πως τα έκανα θάλασσα δεν έγινε τελικά unistall,
το έβαλα να γίνει και έφυγα από σπίτι και δεν το έλεξα άν έγινε ζητάει cd σε κάποια φάση εγώ δεν έχω cd όμως γιατί μου το έβαλαν όταν αγόρασα το p.c. μου.Τώρα που δεν δεν έχω το cd τι κάνω. Συγνώμη που σας ενοχλώ συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιο registry cleaner για να καθαρισεις τις εγγραφές που υπάρχουν ακόμα στη registry.Δυο εργαλεία που κάνουν αυτή τη δουλειά είναι το registry mechanic και το free registry cleaner.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Λοιπόν...Ακούστε ένα τρελλό που μου συνέβη αυτήν την εβδομάδα.
Είχα δημιουργήσει ένα bat με την ονομασία del.bat για να κάνει κάποιον καθημερινά συγκεκριμένο αυτοματισμό σβησίματος.
Το πρωί το έφτιαξα, το βράδυ εξαφανίστηκε!
Την επομένη τα ίδια. Για να μη σας τα πολυλογώ, κάθε πρωι το ξανάφτιαχνα και την επομένη έβλεπα ότι είχε σβηστεί. Ούτε το γιοφύρι της Άρτας να ήτανε.
Κάνω έλεγχο στις ρυθμίσεις του scheduled tasks, όλα σωστά. Κάνω edit στο bat, μια χαρά. Όλα ΟΚ αλλά αυτό επέμεινε να σβήνεται από μόνο του!
Η λύση; Μετονόμασα το del.bat σε test.bat! Τώρα δουλεύει ρολόϊ και δεν πάει πουθενά! Μένει στη θέση του!
Παρόλα αυτά θα ήθελα να μάθω αν έχετε ακούσει κάτι σχετικό. Τι ήταν; Bug των Windows XP; Καμμιά ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει Trojan με αυτό το όνομα, μπορεί να στο σβήνει το antivirus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top