Πόσο ρόλο παίζει η μάρκα του δίσκου;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Mάλλον θα χρειαστεί να αγοράσω καινούριο δίσκο... Μάλλον σκέφτομαι για ATA. Αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η μάρκα. Π.χ. οι τελευταίοι δίσκοι μου ήταν maxtor και ΟΛΟΙ μου παρουσίασαν πρόβλημα ένας όμως WD τον έκαψα εγώ, για την ακριβεία το εξωτερικό κουτί....

Το έρωτημα είναι αν η μάρκα παίζει ρόλο στην αξιοπιστία του δίσκου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι εινα καποια μάρκα σημαντικά πιό αξιόπιστη απο τις αλλες ΙΜΟ. Αν εχεις πρόβλημα και σου σκάνε ισως πρέπει να εξετασεις τη λυση RAID.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Προσωπικα προτινω με κλειστα τα ματια να κοιταξεις για WD,καθως εχουν τις καλυτερες επιδοσεις σε πολυ καλες τιμες.
Και η maxtor ειναι καλη οπως και ολες οι εταιριες,καθως η εγγυηση ολων των σκληρων ανερχεται σε 3 χρονια,αλλα για επιδοσεις προτινω ανετα wd.

Το raid εχει πολλες μορφες υλοποιησης και δεν νομιζω να σε ενδιαφερει,καθως στηριζεται για να αποκτησεις σχεδον διπλασιες επιδοσεις και αλλο βασικο του χαρακτηριστικο ειναι η ασφαλεια των δεδομενων,καθως αποθηκευονται ταυτοχρονα σε περισσοτερους απο εναν σκληρους.Υπαρχει επισης και συνδιασμος των 2 παραπανω.

Εννοειτε οτι χρειαζεσαι αναλογους σκληρους & raid controller,με καποιους περιορισμους στην επιλογη των σκληρων,αν ειναι πανομοιοτυπα μοντελα και χωρητικοτητες τοσο το καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,845 μηνύματα.
Όπως είπα και σε άλλο θέμα, κοίτα για WD χαλαρά! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Όπως είπα και σε άλλο θέμα, κοίτα για WD χαλαρά! :clapup:
Οντως, αν αγοράσω ξανα δίσκο WD θα κοιτάξω... Φοβάμαι να κάνω αλλά πειράματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
έγιναν σπλιτ τα ποστ σχετικά με το RAID...
η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εδώ


επίσης αφαιρέθηκε η ερώτηση του Dark_Kronos και οι απαντήσεις,
και βρίσκονται εδώ


ΥΓ>Το πετσόκοψα τελείως το θέμα ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή στο σύστημα έχω 6 δίσκους, από τους οποίους οι 4 wd 200gb, ένας seagate 400 gb, και ένας maxtor 300 gb. Επειδή από τα χέρια μου έχουν περάσει άπειροι δίσκοι προτείνω Maxtor γιατί:

1) Είναι αξιόπιστοι
2) Είναι πολύ γρήγοροι και με 16 MB Buffer οι περισσότεροι πλέον
3) Αθόρυβοι κατά την λειτουργία τους
4) Μεγάλη δειάρκεια ζωής

Κι εγώ θα δώσω 2 wd και θα πάρω 2 maxtor 300 gb σε λίγο καιρό επειδή είναι πιο γρήγοροι και ενδίκνυνται για raid.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικά ξανα πήρα maxtor ... Ο 4maxtor ... Λέτε να ξαναχτύπαω στο κεφάλι μου... Αλλά δεν βρήκα πουθένα WD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,845 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τελικά ξανα πήρα maxtor ... Ο 4maxtor ... Λέτε να ξαναχτύπαω στο κεφάλι μου... Αλλά δεν βρήκα πουθένα WD

α) Οχι άσε το κεφαλάκι σου ήσυχο.:P Χτυπάω εγω το δικό μου!:wall: (Που έμπλεξα Θεε μου, σώσε με:wall: :wall: :wall: )

β) Δε βρήκες πουθενά WD..... (Ντιριντάχτα ντάρι ντίρι ντάχτα :drunk: :drunk: :drunk: :drunk: )


ΥΓ: WD-AMD άρρωστος υποστηρικτής τους:clapup:

ΥΓ2: Άλλη φορά μη μας ξαναζητήσεις συμβουλές:P (Καλά στα είπε ο WAntilles αλλού για τo i-Tunes οτι χτυπιέσαι σαν τρελός με τα DRMs, καλά να πάθεις! ΠΡΩΤΑ ΜΕΛΕΤΑΜΕ, ΜΕΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
ΥΓ: WD-AMD άρρωστος υποστηρικτής τους:clapup:
Κορυφαιες εταιριες και οι 2,ασχετο αλλα η amd για λιγες μερες στην αμερικη ηταν πρωτη σε πωλησεις cpu (κατα την διαρκεια ενος μηνος περιπου) μεχρι και στους φορητους.
Κατοχος 200GB WD & A64 3200+ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια να εμπιστευτο WD η να παρω Maxtor; Ακουω και καλα και κακα λογια και για τους δυο αλλα δεδομενου οτι παντα ειχα Maxtor και ολοι μου βγεικανε καλοι ενω ενας WD που πειρε ο ξαδερφος μου του βγηκε μουφα ψιλοδυσταζω. Τι να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Παιδια να εμπιστευτο WD η να παρω Maxtor; Ακουω και καλα και κακα λογια και για τους δυο αλλα δεδομενου οτι παντα ειχα Maxtor και ολοι μου βγεικανε καλοι ενω ενας WD που πειρε ο ξαδερφος μου του βγηκε μουφα ψιλοδυσταζω. Τι να κανω;
εγώ έχω 4 δίσκους maxtor και έναν 1 WD και οι 2 maxtor βγήκαν off
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,845 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Παιδια να εμπιστευτο WD η να παρω Maxtor; Ακουω και καλα και κακα λογια και για τους δυο αλλα δεδομενου οτι παντα ειχα Maxtor και ολοι μου βγεικανε καλοι ενω ενας WD που πειρε ο ξαδερφος μου του βγηκε μουφα ψιλοδυσταζω. Τι να κανω;

Εαν σέβεσαι την συμβουλή μου και τα λεφτά σου, πάρε με κλειστά τα μάτια WD! 13 χρόνια καμμένος με τους υπολογιστές, έμαθα κάτι λίγα (γιατί οι υπολογιστές υπάρχουν περισσότερα απο 13 χρόνια, όπως επίσης υπάρχουν και πιο καμμένα και έμπειρα άτομα απο εμένα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Μην ξεχναμε ομως και τους θρυλικους Quantum (που μετεπειτα την αγορασε η Μaxtor επειδη δεν την παλευε),αλλες κλασεις ποιοτητας εκεινα τα χρονια,οπως και οι Seagate ακομα,ιδιως scsi υλοποιησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,845 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Μην ξεχναμε ομως και τους θρυλικους Quantum (που μετεπειτα την αγορασε η Μaxtor επειδη δεν την παλευε),αλλες κλασεις ποιοτητας εκεινα τα χρονια,οπως και οι Seagate ακομα,ιδιως scsi υλοποιησεις

Αχαχαχαχαχαχαχαχα Quantum Fireball 2,1 είχα:clapup: Ε μετά δεν ξαναείχα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Αχαχαχαχαχαχαχαχα Quantum Fireball 2,1 είχα:clapup: Ε μετά δεν ξαναείχα!:P
Eσυ εισαι πιο παλιος απο μενα,ο πρωτος μου σκληρος ηταν 10.2GB Quantum Fireball,7 χρονια πισω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και ομως και οι τρεις maxtor μου υπαρχουν ακμα. Ο ενας 20gb, ητανε πανω στο πρωτο μου pc, απο το 2001 μεχρι σημερα με καμια 10αρια format και ειναι μια χαρα, τον εχει η αδερφη μου. Ο δευτερος, 60αρις απο το 2003 με καμια 5αδα format, και αυτον τον εχει η αδερφη μου (και οι δυο πανω στο πρωτο μου pc) και ο τριτος πανω σε αυτον που εχω τωρα, 80αρις που εχει φαει καμια 10αρια (μπορει και περισοτερα) format μεσα σε μολις 2 χρονια που τον εχω. Δεν εφτεγε ο δισκος, η χρηση εφταιγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Απο φορματ προσωπικα εχω κανει πανω απο 100 σε καθε σκληρο που εχω.Καθε 2 μηνες (το πολυ) κανω σε καθε pc που καθομαι,για να το φρεσκαρω και να πηγαινουν οι εφαρμογες καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,845 μηνύματα.
Εγω εχω 3 χρόνια αυτό το πισί και το πρώτο φορμάτ το έκανα πριν 1 μήνα :clapup:

Το PC πέταγε και πριν και τώρα πάει λίγο πιο καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Με 2mbit ειναι λογικο οτι το χρειαζομαι το φορματ αρκετα συχνα (τις ταινιες τις βλεπω και τις σβηνω),αν αναλογιστεις οτι το φορτωνω με πολλα προγραμματα.

Οταν του κανω φορματ το βλεπω οτι ξανανιωνει και ετσι παλι ολα δυναμικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top