Προβλήματα στο Debian

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εχω πρόβλημα με τα ελληνικά στo debian. Μου τα εμφανίζει κάπως έτσι:

//edit: fixed! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot.png
    Screenshot.png
    34.6 KB · Εμφανίσεις: 151
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
msttfcorefonts να εγκαταστήσεις μέσα απ το Synaptic και μετά να μου πεις αν στα έκανε fully configured ή σου γράφει κι εσένα οτι δεν τα χει κάνει fully configured.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Code:
[SIZE=-1][B]apt[/B]-[B]get[/B] install [B]msttfcorefonts
Reading Package Lists... Done
Building Dependency Tree... Done
E: Couldn't find package msttfcorefonts
[/B][/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Code:
[SIZE=-1][B]apt[/B]-[B]get[/B] install [B]msttfcorefonts
Reading Package Lists... Done
Building Dependency Tree... Done
E: Couldn't find package msttfcorefonts
[/B][/SIZE]

σωστά δε στα βρήκε. Άσε το apt-get απ την κονσόλα και πήγαινε στο Synaptic (αν το έχεις), ενημέρωσέ το και μετά κατέβασε τα φόντς απο εκεί.

Δες αυτό: https://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1261.html που είναι για Ubuntu (το "παιδάκι" της Debian που είναι πανομοιότυπο στα προγράμματα και τις λοιπές διαδικασίες)

Επίσης κοίτα εδω για το .deb πακετάκι.

pool/contrib/m/msttcorefonts/msttcorefonts_1.0.2_all.deb

Ελπίζω να βοήθησα. Εαν θες περισσότερα περί Debian ρώτα τον Rattlehead. Είναι αστέρι σ' αυτά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Thx, Valder I 'll do my best :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τα κατάφερα κάπως.. ποιος ξέρει πώς; :D (Πήγα να βάλω τα fonts και μου ζήτησε κάτι βιβλιοθήκες τις οποίες έβαλα και voila!!!)

Έχω ακόμα ένα σημαντικό πρόβλημα, κάθε φορά που κάνω boot, το mouse δεν το βλέπει στην USB, ή μάλλον το βλέπει αλλά προσπαθεί να του κάνει assign μια address την οποία το mouse δε δέχεται.

Ως εκ τούτου κάθε φορά πρέπει να εκτελώ: rmmod ehci-hcd για να αφαιρεί τις συσκευές από τη USB και να τις ξαναβάζει εκ νέου και μόνο τότε το βλέπει. Μετά πρέπει να κάνω shutdown και ξανά login για να τρέξω gdm γιατί μου λέει ότι ήδη τρέχει..

Έχω googlάρει αρκετά χωρίς αποτέλεσμα.. Any ideas??

ΥΓ. Έχω το κλασσικό ενσύρματο optical mouse της M$ συνδεδεμένο στην USB, στον controller της μητρικής (τα ίδια κάνει και στους άλλους).

ΥΓ2. Αν συνδέσω το mouse στην PS/2 με τον μετατροπέα από USB σε PS/2 κάνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόνο που δεν το βλέπει ούτε αφού κάνω remove το module.. :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top