Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ειπα να τους πουε "ναι παρτε και το ονομα, πειτε και οτι εισται οι απογονει των Ελληνινων, εμεις δεν ειμαστε τπτ παραπανω απο Τουρκακια"...
Οπως λες και εσυ προκειτε για ιστορια, και για μενα δεν υπαρχει δικη μου και δικη σου ιστορια, η ιστορια ανηκει σε ολους, αλλα και σε κανεναν... Προκειτε για ιστορια, κατι που εγινε, αλλαξε καπια δεδομενα, εδωσε βασεις για καπια αλλα κλπ, αλλα εφυγε, δεν υπαρχει πλεων. Απο την στιγμη λοιπον που δεν υπαρχει πλεων δεν μπορει να ειναι δικη μου και δικη σου... Μπορουμε ολοι να μαθουμε αυτην, μπορουμε ολη να την θαυμασουμε, αλλα δεν μπορει ενα κρατος να την παρει ολη δικη του και να ψαχνει κερδος απο αυτο...
Εχουν ενα κομματι της Μακεδονιας γεωγραφικα λες... Ωραια, και εμεις ενα κομματι γεωγραφικα εχουμε... Πιος μου λεει ομως εμενα οτι το 1500 η 1600 τοσο καπια απο της προγιαγιαδες σου δεν πηγε με καπιον τουρκο; Πιος μου λεει οτι η προ-προγιαγια μου δεν πηγε με καπιον Ιταλο;... Μπορεις να μου αποδειξεις οτι εισαι 100%απογωνος των Ελληνιων; Και μπορεις να μου αποδειξεις 100% οτι οι Σκοπιανοι δεν ειναι απογονοι των Ελληνων;... Εστω και μονο σε αυτο το γεωγραφικο μερος που ανηκε στην Μακεδονια, δεν εχουν την ιδια πιθανωτιτα να υπαρχουν απογονοι του Μ.Αλεξαδρου οσο και στην Ελληνικη Μακεδονια;...

Δεν περνω το μερος τους, δεν θελω να ονομαστουν Μακεδονια! Ομως δεν μπορουμε και να θεωρουμε δεδομενο οτι ειμαστε απογωνοι του Μ.Αλεξανδρου ολοι οσοι εχουμε Ελληνικη Ιθαγενια, ενω απο ολα τα αλλα μερη που περασε ο Μ/Αλεξαρδος ολοι του οι στρατιωτες δεν πηγαν με καμια και δεν αφησαν καθολου απογονους, και καθολου μερος της Ελληνικης παιδιας...

και μετα εγω ειμαι ο εθνικιστης.... (Δεν αναφερωμαι σε σενα... Απλα μου ηρθαν διαφορα στο μυαλο με αυτο το θεμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μπορείς να μας δώσεις ένα link εάν υπάρχει στο internet; Αν όχι μπορείς να μου πεις αν οι παρενθέσεις είναι δικές σου; Ενδιαφέρομαι για αυτό το ζήτημα
Το "(ως μπάσταρδο πνεύμα) δεν γράφεται στο "Λεξικό". Πες πως είναι δική μου θέση. Όσο για κάποιο link, δεν έχω υπόψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Με αυτη την λογικη αγαπητε μου οι Τουρκοι ειχαν την ελλαδα 400 χρονια αφησαν τον πολιτισμο τους και υπηρξαν μικτα ζευγαρια.Αρα εμεις ειμαστε Τουρκοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Με αυτη την λογικη αγαπητε μου οι Τουρκοι ειχαν την ελλαδα 400 χρονια αφησαν τον πολιτισμο τους και υπηρξαν μικτα ζευγαρια.Αρα εμεις ειμαστε Τουρκοι.

Αν και φοβόμουν να ρωτήσω δε κρατιέμαι και θα κάνω την ερώτηση. Τι θεωρείς εσύ προσωπικά σαν ελληνικό;

Θέλω να πω: Η ελληνικότητα σου κρίνεται από το εάν είσαι ή όχι απευθείας πρόγονος του Αλέξανδρου ή το ότι ζεις στο ελληνικό κράτος;

Και για να μην χρειαστεί να ξαναποστάρω για διευκρινίσεις κάποιος μετανάστης 2ης γενιάς που γεννήθηκε εδώ είναι Έλληνας or not? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Oxι ,καθε φυλη εχει τα χαρακτηριστικα της.Οι Ελληνες ειναι ενας Μεσογειακος λαος που μοιαζει με αλλους μεσογειακους λαους στην εμφανιση και στην συμπεριφορα.Ειναι ινδοευρωπαιοι σαν φυλη οπως οι πρωτοι Ελληνες.Οιι Ιταλοι και οι Ισπανοι και οι Ελληνες μοιαζουν.Ειναι μεσογειακα φυλα. Οι ανθρωποι της βορειας Ευρωπης η του Ποντου εχουν αλλα χαρακτηριστικα ,οι φυλες της Ασιας εχουν αλλα χαρακτηριστικα .Οι Σκοπιανοι ειναι Σλαβικο φυλο φαινεται αν παρατηρησεις την φωτογραφια του νεαρου με την αφισα οτι ειναι Σλαβοι.Μοιαζουν πχ πιο πολλοι με αλλα Σλαβικα φυλα. Ενας μεταναστης δευτερας γενιας δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι Ελληνας.Αυτο ειναι δικη του επιλογη το πως θα νοιωθει.Ενας μεταναστης 8 γενιας.Θα ειναι Ελληνας και δεν θα ξεχωριζει απο Ελληνα.Εξαλλου μετα απο 8 γενιες ολοι τοι οι συγγενεις θα ειναι Ελληνες.Αρα θα εχει και Ελληνικο αιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ενας μεταναστης 8 γενιας.Θα ειναι Ελληνας και δεν θα ξεχωριζει απο Ελληνα.Εξαλλου μετα απο 8 γενιες ολοι τοι οι συγγενεις θα ειναι Ελληνες.Αρα θα εχει και Ελληνικο αιμα.

Μα νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες οι οποίοι έχουν χαρακτηριστικά που τους κάνουν να μοιάζουν με Βόρειους λαούς (όχι απαραίτητα Σλάβους, μπορεί και Άγγλους) αλλά και με τους γείτονες μας τους Τούρκους. Δε λέω ότι είναι η πλειοψηφία αλλά υπάρχουν. Ο μόνος λόγος που δε το πιστεύεις ότι είναι ξένοι είναι το ότι μιλούν ελληνικά και ότι είναι απόγονοι Ελλήνων. Νομίζω ότι η γλώσσα και όχι τα φυσικά χαρακτηριστικά είναι το πρόβλημα και αυτό διορθώνεται σε λίγα χρόνια. Δε χρειάζεται νομίζω κάποιος να περιμένει 100 χρόνια για να γίνει Έλληνας. Αν δηλαδή ένας μετανάστης 1ης γενιάς ξέρει τη γλώσσα και έχει κάποια ελληνική παιδεία για ποιο λόγο να μην έχει και την ελληνική υπηκοότητα αλλά και ο γιος του να έχει την ελληνική εθνικότητα αν πηγαίνει σε ελληνικό σχολείο; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εδώ που φτάσαμε το Μακεδονία δεν το γλιτώνουμε. Τώρα θα 'ναι Άνω Μακεδονία Κάτω Δεξιά Αριστερά δεν ξέρω πάντως αυτό που πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα είναι τα δικά μας σύνορα γιατί αυτοί από την τόση "αγάπη" που τρέφουν για τον Μέγα Αλέξανδρο (που ανάθεμα και αν ξέρουν ποιος είναι) θα θελήσουν να μας πάρουν την συμπροτεύουσα. Το είπε και η κ.Μπενάκη στη Βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@kinezoula
Χμ... Γιατι ξερω πολλους που μοιαζουν με Τουρκους; Γιατι Οι πιο βορειοι ευρωπαιει θεωρουν οτι οι περισσοτεροι Ελληνες μοιαζουν με Τουρκους; Γιατι πολοι Ελληνες που καταγονται κυριος απο την Ηπειρο μοιαζουν με Αλβανους;
Και κατι ακομα... Πιος ειναι ο "κλασικος" Ελληνας σημερα; Μαυρομαλλης ε; Η εστω καστανος... Με καφε ματια ε;... Μεσαιου αναστιματος ε;... Αυτος λοιπον ο μαυρομαλλης, με τα καφε ματια στο 1,70, πως μπορει να ειναι απογωνος του Μ.Αλεξαδρου, ενος ξανθου, με γαλανα ματια και ψηλο αναστιμα;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laiono

Νεοφερμένος

Ο laiono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Dark μην μπερδεύεσαι. Πρώτα απ' όλα ποια είναι τα δίκια των Σκοπιανών σε αυτό το θέμα, πέρα από το ότι έχουν ένα κομμάτι της Μακεδονίας γεωγραφικά? Από κει και πέρα μιλάμε για καπηλεία της ιστορίας.
Και αυτό που λες σήμερα νεκρό, είναι η ελληνική ιστορία. Πού βρίσκεις κάτι αισχρό, στο να διαφυλάττεις την ιστορία σου από κάποιον που ήρθε 2300 χρόνια μετά όπως λες κι εσύ, για να την παραχαράξει?
Είναι σαν να λες πως έρχονται οι Αιγύπτιοι και λένε πως έχτισαν τον Παρθενώνα και εμείς να μην κάνουμε τίποτα..
Συμφωνω μαζι σου,
διαβαστε το κειμενο μου το οποιο εχω δημοσιευσει στο Βημα να δειτε ποια τα αρνητικα και ποια τα θετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αγαπητε μου οιΑαγγλοι που αναφερεις ανηκουν στην ινδοευρωπαικη φυλη οπως οι Ελληνες.Υπαρχουν καποια κοινα χαρακτηριιστικα που μπερδευουν , πχ υπαρχουν Ελληνες που ειναι πολυ ξανθοι .Αυτο δεν ειναι περιεργο λενε οτι πολλες Ελληνιδες της Πελοπονησου ηταν ξανθες τα αρχαια χρονια.Με τους Σλαβους η με τις Ασιατικες φυλες δεν μοιαζουμε.Οτι πολλοι Ελληνες μοιαζουν πολυ με τους Τουρκους δεν ειναι περιεργο γιατι υπηρχαν μικτοι γαμοι η Τουρκοι που μειναν εδω.Ενας φιλος μου που μοιαζει με τουρκο μου ειπε οτι η γιαγια του μιλουσε τουρκικα πολυ καλα..Ενας κινεζος δευτερης γενιας που γεννηθηκε στην ελλαδα ανηκει στην Κινεζικη φυλη .Εχει χαρκτηριστικα της κινεζικης φυλης που δεν τα εχουν οι Ελληνες.Η υπηκοοτητα ειναι κατι διαφορετικο.Στην Αμερικη στα 7 χρονια διαμονης ο πολιτης μπορει να παρει αμερικανικη υπηκοοτητα.Στην Ελλαδα υπαρχει προβλημα γραφειοκρατιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Μα νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες οι οποίοι έχουν χαρακτηριστικά που τους κάνουν να μοιάζουν με Βόρειους λαούς (όχι απαραίτητα Σλάβους, μπορεί και Άγγλους) αλλά και με τους γείτονες μας τους Τούρκους. Δε λέω ότι είναι η πλειοψηφία αλλά υπάρχουν.

Προσωπικα δεν εχω γνωρισει ακομα τον Ελληνα με βορειοευρωπαικα χαρακτηριστηκα το οποιου ο ενας εκ των δυο γονεων να μην εχει καταγωγη απο καποια βορειοτερη χωρα{εξαιρουνται οι βλαχοι οι οποιοι ΔΕΝ ηταν ελληνες} . Οσον αφορα τους Τουρκους, μαλλον αυτοι μοιαζουν πιο πολυ με εμας {και τους υπολοιπους βαλκανιους} παρα εμεις με αυτους αν λαβουμε υπ' οψην τον μαζικο εκτουρκισμο χριστιανικων πληθυσμων που εγινε τον περασμενο αιωνα. Αλλωστε, το οτι ο σημερινος λαος της Τουρκιας δεν εχει κοινη εθνικη καταγωγη και αποτελειται απο διαφορα {φυσικα ανακατεμενα} φυλα, δεν το αμφισβητουν ουτε οι Τουρκοι. Αν θες να δεις Τουρκο καθαροαιμο, πηγαινε στο Τουρκμενισταν και μετα ελα πες μας ποσοι απο 'μας μοιαζουμε με δαυτους {συγγνωμη για τον καπως αποτομο τονο στο τελος, δεν ειναι ενδεικτικος της διαθεσης μου;)}.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με αφορμή την είσοδο της "Σλαβομακεδονίας" στο ΝΑΤΟ και τους λοιπούς "διεθνείς οργανισμούς" που την ενδιαφέρουν:

Το δάκρυ του Κωνσταντίνου Καραμανλή

Ο Ιωσή(Χοσέ) Ορτέγκα υ Γκασσέτ το έγραψε, «φιλοσοφικά» μεν, αλλά απερίφραστα: «Η κυριαρχία της Ελλάδας τελείωσε, οι Έλληνες δεν είναι κλασικοί, είναι απλώς αρχαϊκοί…πάμε να τους αντιταχθούμε στα πιο ουσιώδη σημεία»[FONT=&quot][1][/FONT].
Ο ελληνισμός, μεταξύ άλλων, είναι ένας ισμός εφιαλτικός, για όλους εκείνους τους παράγοντες της μετα-ελληνικής ιστορίας(Ρώμη-Λονδίνο-Ουάσιγκτον) που επιμένουν, κοντά τώρα δύο χιλιάδες και παραπάνω χρόνια, να τον θάψουν. Κι ως φαίνεται, τούτη τη φορά, θα τους βοηθήσουν όλα εκείνα που χρωστάνε ιστορικά(«κληρονομικά») σʼ αυτόν: η Τεχνολογία. Ή, αλλιώς, η «τέχνη της λήθης» και της «οθόνης»!
Είναι προφανές ότι οι Δεσπότες του αμερικάνικου λαού, ή δεν αγάπησαν ποτέ τους τον ελληνισμό ή, σε διαφορετική περίπτωση, θεωρούν ότι οι σημερινοί κάτοικοι της Ελλάδας, πόρρω απέχουν από «300»(Λακεδαιμόνιους). Και, προφανώς επίσης, για τη δεύτερη εκδοχή, δεν είναι λίγα και τα «δικαιώματα» που τους δώσαμε, ειδικά από το Καλοκαίρι 1974 και έκτοτε. Ή μήπως δεν μιλάνε τη γλώσσα της αλήθειας, τα γεγονότα και τα αποτελέσματα της Μεταπολίτευσης;
Ο Ιστορικός του μέλλοντος, ένα μάλλον μόνον σημαντικό «σημείο» του μεταπολιτευτικού μας αφανισμού, ως συγκεκριμένου «ιστορικο-γεωγραφικού» μορφώματος «Greece», θα θεωρήσει άξιο διδακτικής προσοχής: το «κύκνειο προμήνυμά» του, το δάκρυ του Κωνσταντίνου Καραμανλή στη Θεσσαλονίκη 1992.
Το ξέρουν, Θεός και ψυχογνώστες, ότι ήταν και το μοναδικό σημείο-στιγμή δημόσιας απροκάλυπτης ειλικρίνειας, κατά την μεταπολιτευτική μας αντιφατικότητα. Όλα τα υπόλοιπα σημαντικά που θα την βαραίνουν ιστορικά, ήταν από εκείνα που γίνονταν χωρίς να λέγονταν, επειδή ακριβώς λέγονταν πράγματα, που δεν μπορούσαν να γίνουν. Όπως για παράδειγμα δεν μπορούσε να ξεκινήσει η Μεταπολίτευση με «πολιτική λιτότητας». Δεν πήγαινε παρακάτω (και τότε!) η κατάσταση του λαού. Που εξάλλου, ήταν και με τα όπλα στα χέρια, λόγω επιστράτευσης.
Το δάκρυ του Κ. Καραμανλή ήταν ελληνικό, γιʼ αυτό και τραγικό. Ποτέ του, έτσι από χούι του παιδικό, δεν τον πήγαινε τον «Αγγλο-αμερικάνικο παράγοντα» και το «Λονδίνο με τα λόμπυ» του. Οικογενειακή καταβολή, απʼ τον δάσκαλο πατέρα του, τον «Κυρ-Γιώργη» που θεωρούσε το «εγγλέζικο διαίρει και βασίλευε: απάνθρωπο, ανθελληνικό και αντίχριστο». Μα ήξερε πάντα, απʼ τους φίλους του Γάλλους και Ρώσους στο Παρίσι, από εκείνα που θα γίνονταν αλλά δεν θα λέγονταν(πριν γίνουν) και θα προτιμούσε να μην πει κάτι άλλο( εκεί στη Θεσσαλονίκη 1992), από εκείνα που πλέον δεν θα ήταν εφικτά.
Πόσες φορές δεν θα θυμόταν, μετά το 1968, το δάκρυ εκείνου του Έλληνα Κομμουνιστή, εξόριστου από το 1949 στο «Ανατολικό Μπλοκ», που πήγε να τον βρει στο Παρίσι, για να του δώσει στο χέρι το «Πρόγραμμα του Κ.Κ.Ε., για το Κράτος της Νέας Δημοκρατίας»! Ήταν συνομήλικοι και γνώριμοι απʼ τα χρόνια τα φοιτητικά και είχαν να ειδωθούν από τα χρόνια της Κατοχής. Ήταν και οι δύο εξόριστοι, επειδή δεν τους αγαπούσαν ακριβώς οι ίδιοι «Παράγοντες», οι «Αγγλο-αμερικανοί».
Εκείνον τον παλιό του γνώριμο θα ξαναθυμόταν, την ημέρα που θα βάφτιζε το νέο του κόμμα, ως «Νέα Δημοκρατία». Σαν εκείνον, σκέφθηκε μετά το δάκρυ στη Θεσσαλονίκη 1992, ίσως ένοιωσε, τώρα που έβλεπε: «Πόσο δίκιο είχαν οι Κομμουνιστές το 1968!». Γιατί του είχε πει, αποχαιρετώντας τον ο Έλληνας εκείνος Κομμουνιστής: «Όσο δεν διαλύονται Άγγλοι και Αμερικάνοι εις τα εξ ών συνετέθησαν, ο κόσμος δεν θα βρει την ησυχία του…και η Ελλάδα μας, θα παραμένει όνειρο αρχαίο!».
Αλλά αναγνώριζε από την άλλη, ότι «ως έχουν τα πράγματα στον κόσμο όμως, μόνον η Αμερική μπορεί να συγκρατήσει την ειρήνη…χάρη της Εθνικής της Ασφαλείας»: έλεγε συχνά παίζοντας γκολφ και… τραγικά ειρωνικά!

[FONT=&quot][1][/FONT] «Τι είναι Φιλοσοφία;»(1958) [ εκδ. W.W. Norton-N. York 1960 σελ. 190] τ.σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δεν ειπα να τους πουε "ναι παρτε και το ονομα, πειτε και οτι εισται οι απογονει των Ελληνινων, εμεις δεν ειμαστε τπτ παραπανω απο Τουρκακια"...
Οπως λες και εσυ προκειτε για ιστορια, και για μενα δεν υπαρχει δικη μου και δικη σου ιστορια, η ιστορια ανηκει σε ολους, αλλα και σε κανεναν... Προκειτε για ιστορια, κατι που εγινε, αλλαξε καπια δεδομενα, εδωσε βασεις για καπια αλλα κλπ, αλλα εφυγε, δεν υπαρχει πλεων. Απο την στιγμη λοιπον που δεν υπαρχει πλεων δεν μπορει να ειναι δικη μου και δικη σου... Μπορουμε ολοι να μαθουμε αυτην, μπορουμε ολη να την θαυμασουμε, αλλα δεν μπορει ενα κρατος να την παρει ολη δικη του και να ψαχνει κερδος απο αυτο...

Συμφωνώ πως η ιστορία υπάρχει για να τους διδάσκει όλους, να την θαυμάζουν κλπ, αλλά αυτό που γίνεται με τα Σκόπια είναι κλοπή.

Εχουν ενα κομματι της Μακεδονιας γεωγραφικα λες... Ωραια, και εμεις ενα κομματι γεωγραφικα εχουμε... Πιος μου λεει ομως εμενα οτι το 1500 η 1600 τοσο καπια απο της προγιαγιαδες σου δεν πηγε με καπιον τουρκο; Πιος μου λεει οτι η προ-προγιαγια μου δεν πηγε με καπιον Ιταλο;... Μπορεις να μου αποδειξεις οτι εισαι 100%απογωνος των Ελληνιων; Και μπορεις να μου αποδειξεις 100% οτι οι Σκοπιανοι δεν ειναι απογονοι των Ελληνων;... Εστω και μονο σε αυτο το γεωγραφικο μερος που ανηκε στην Μακεδονια, δεν εχουν την ιδια πιθανωτιτα να υπαρχουν απογονοι του Μ.Αλεξαδρου οσο και στην Ελληνικη Μακεδονια;...

Έχουμε το μεγαλύτερο κομμάτι της Μακεδονίας, για το οποίο έγιναν αγώνες για να προσαρτηθεί με την υπόλοιπη Ελλάδα.
Όσο για την καταγωγή. Μόνο τα εξωτερικά χαρακτηριστικά μας κάνουν απόγονους αυτού που λέγεται "Αρχαία Ελλάδα"? Κανείς δεν είπε πως είμαστε απόγονοι των Ελλήνων επειδή είμαστε φυλετικά καθαροί απόγονοί τους. Με αυτό το σκεπτικό, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν απόγονοι των Βίκινγκς, των Ρωμαίων, των Ασσυρίων, των Αιγυπτίων κ.ο.κ., αφού καμιά φυλή δεν έμεινε γενετικά καθαρή στο πέρασμα των αιώνων.
Υπάρχουν δύο τεινά λοιπόν. Είτε έγινε μια μεγάλη προπαγάνδα και η "μπασταρδεμένη" φυλή που ζούσε στον ελλαδικό χώρο πήρε όλη την αρχαία ελληνική κληρονομιά και ονομαστήκαμε Έλληνες είτε... είμαστε Έλληνες. Ποιό φαντάζει πιό πιθανό?
Η καταγωγή των Σκοπιανών, είναι Σλαβική και δεν έχει καμία σχέση με ελληνικά φύλα. Στην περιοχή ήρθαν πολύ μετά την ακμή των Μακεδόνων. Έτσι δεν πιστεύω να έχουν κ πολλές πιθανότητες να είναι απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου. Αλλά και αν υπήρχε πιθανότητα γι αυτό, τί μνημείο υπάρχει εκεί που να επιβεβαιώνει πως κάποτε υπήρχε μια αυτοκρατορία σε εκείνο το μέρος? Υπάρχει ένας τάφος, κάτι που να θυμίζει παλάτι? Δεν υπάρχει τίποτα.

Δεν περνω το μερος τους, δεν θελω να ονομαστουν Μακεδονια! Ομως δεν μπορουμε και να θεωρουμε δεδομενο οτι ειμαστε απογωνοι του Μ.Αλεξανδρου ολοι οσοι εχουμε Ελληνικη Ιθαγενια, ενω απο ολα τα αλλα μερη που περασε ο Μ/Αλεξαρδος ολοι του οι στρατιωτες δεν πηγαν με καμια και δεν αφησαν καθολου απογονους, και καθολου μερος της Ελληνικης παιδιας...

και μετα εγω ειμαι ο εθνικιστης.... (Δεν αναφερωμαι σε σενα... Απλα μου ηρθαν διαφορα στο μυαλο με αυτο το θεμα)

Πιστεύω πως συμφωνούμε σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι πως έρχεται ένας σλαβικός λαός, που δεν έχει ιστορία, ήρθε στην περιοχή αιώνες μετά τον Μ. Αλέξανδρο και καπηλεύεται το όνομα του για να έχει κάτι, ώστε να θεωρείται σημαντικός.
Υπάρχει φυλή στην Ασία, που λένε πως είναι απόγονοι των Μακεδόνων. Νομίζω λέγονται Καλάς. Αυτοί όμως έχουν στοιχεία στις παραδόσεις τους, που να δικαιολογούν αυτό που ισχυρίζονται! Οι Σκοπιανοί με το τίποτα πάνε να κλέψουν ιστορία και τίποτε άλλο.

Όλοι οι λαοί έχουν μία κληρονομιά. Εμείς είτε έτυχε να πάρουμε την ελληνική, όπως προείπα, είτε είμαστε οι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων. Καθένας διαλέγει ό,τι πιστεύει σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ας ονομαστεί Αλβανία, Τουρκία, πάπια , Μακεδονία εμένα το ίδιο μου κάνει.
Μπλέκουμε τα μπούτια μας με τους απογόνους και τους προγόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελπιδα

Νεοφερμένος

Η ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
βρε παιδια με δουλευετε; ελπιζω οσοι ψηφισατε κατι αλλο εκτος απο το ΄Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία ΄ να μην αυτοαποκαλειστε ΕΛΛΗΝΕΣ, γιατι αλλιως, το μονο που μπορω να πω, ειναι οτι ντρεπομαι που πρεπει να συμβιωνω με ανθρωπους με αυτες τις ιδεολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
βρε παιδια με δουλευετε; ελπιζω οσοι ψηφισατε κατι αλλο εκτος απο το ΄Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία ΄ να μην αυτοαποκαλειστε ΕΛΛΗΝΕΣ, γιατι αλλιως, το μονο που μπορω να πω, ειναι οτι ντρεπομαι που πρεπει να συμβιωνω με ανθρωπους με αυτες τις ιδεολογιες.
Είμαστε ρουμάνι, Μωαμεθανοί , Τούρκοι προβοκάτορες και φιλοαλβανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Επειδή το έψαξα ιστορικά το θέμα για όλους όσους λένε πως ο μέγας Αλέξανδρος δεν ήτανε μακεδόνας (γιατί υπάρχουνε αυτή που το λένε )και κατʼεπέκταση έλληνας…
ο Μέγας Αλέξανδρος γεννήθηκε στην Πέλλα (πρωτεύουσα του μακεδονικού κράτους)Πέλλα που εντάσσεται στο γεωγραφικό διαμέρισμα της Ελλάδας…
Αφού ξεκαθαρίσαμε το από πού είναι ο μέγας Αλέξανδρος ο μακεδόνας…πάμε στο πια είναι η Μακεδονία…Ο Ηρόδοτος ονομάζει Μακεδονία την πέρα Πρασιάδας λίμνης και του Δυσώδους όρους χώρα που ορίζετε προς Ν από τον Πηνειό και Όλυμπο οι κάτοικοι Αυτής της χώρας μακεδόνες και ήτανε ελληνικό φύλο…
Θa μπορούσα να δημοσιεύσω φωτογραφίες και βίντεο αλλά προς το παρών δεν ξέρω καλά το site…Όμως οπός άκουσα να λέτε εδώ ορισμένοι στο εξωτερικό ήτανε γνωστή σαν Μακεδονία η ΦΥΡΟΜ ..το θέμα αρχίνησε όταν πλέον αναγνώρισαν την ΦΥΡΟΜ ως Μακεδονία οι αμερικανοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
βρε παιδια με δουλευετε; ελπιζω οσοι ψηφισατε κατι αλλο εκτος απο το ΄Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία ΄ να μην αυτοαποκαλειστε ΕΛΛΗΝΕΣ, γιατι αλλιως, το μονο που μπορω να πω, ειναι οτι ντρεπομαι που πρεπει να συμβιωνω με ανθρωπους με αυτες τις ιδεολογιες.

Νομιζω οτι οσοι ψηφισαν κατι τετοιο το εκανα απο καθαρη αγνοια, οπως και οσοι ψηφισαν "Μακεδονια", απο υπερυπερβαλοντα ζηλο "προοδου" και "ανοιχτομυαλοσυνης":/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
H φωτο ειναι απο την πλατεια Πελλα στα Σκοπια.
Ολως τυχαιως, εχουμε και στην Ελλαδα Πελλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όμως οπός άκουσα να λέτε εδώ ορισμένοι στο εξωτερικό ήτανε γνωστή σαν Μακεδονία η ΦΥΡΟΜ ..το θέμα αρχίνησε όταν πλέον αναγνώρισαν την ΦΥΡΟΜ ως Μακεδονία οι αμερικανοί

To κομμάτι το οποίο ονομάζεται σήμερα από τους Σκοπιανούς "μακεδονία" ονομάστηκε έτσι το 1949 (η '48 κάπου εκεί τέσπα) από τον Τίτο. Η πρώτη αναφορά γίνεται από τα ΚΚ της περιοχής (κομμάτι "μακεδονικό" ανήκει και στη Βουλγαρία) στην οποία υπαναχωρει λίγο αργότερα το ΚΚΕ (συναντώντας αντιδράσεις από τα ΚΚ της ευρύτερης γειτονιάς μας, ιδιαίτερα της Ρωσίας). Το '49 ο Τίτο κλείνει τα Ελληνοσερβικά σύνορα (και "παγιδεύει" τους παράνομους τότε κκε-τζήδες εντός ελληνικών συνόρων). Στα πλαίσια αυτής της "εξυπηρέτησης" και για να διατηρηθεί η καλή γειτνίαση με τους χριστιανούς γείτονες (που κόβουν το "μουσουλμανικό τόξο" πάνω από το κεφάλι μας) οι ελληνικές κυβερνήσεις για 50 χρόνια περίπου "κοιμούνται" και επιτρέπουν στην σερβική ΕΠΑΡΧΙΑ να αποκαλείται όπως θέλει (σιωπηλή αποδοχή). (όπως εμείς αποκαλούμε τα επι μέρους τμήματα μακεδονία, πελοπόνησο, ήπειρο κτλ)
Το 1991 με τα γεγονότα στη γειτονική χώρα [και το διαμελισμό των μεγάλων κρατών] η επαρχία αυτή (η οποία από το '49 γαλουχείται με τη μακεδονική συνείδηση και την ιδέα της μεγάλης Μακεδονίας του Τίτο) "διεκδικεί" να αναγνωριστεί με το όνομα "Μακεδονία".

Και τότε τόσο ο ελληνικός λαός όσο και οι ελληνικές κυβερνήσεις (ιδίως αυτές!) αποφασίζουν να ξυπνήσουν.

{τα παραπάνω ιστορικά στοιχεία δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου. Απλώς πρόσφατα αποφάσισα να διαβάσω λίγο παραπάνω ιστορία μπας και καταλάβω προς τι αυτή η φαινομενική τουλ, "περίεργη" διάθεση τους... Δεν έχω πρόχειρα link αλλά μπορούν εύκολα να βρεθούν πολλές πηγές -τόσο φιλοδεξιές, όσο και φιλοαριστερές αλλά και πιο...ουδέτερες, και στο διαδίκτυο, με μια απλή αναζήτηση για τα γεγονότα της περιόδου 47-49 στην περιοχή μας}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top