Windows 10

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Eκανα χτες αναβαθμιση για τα windows 10.Eσεις εχετε στον νου σας να κανετε ή θα το αφησετε για αργοτερα;
Μπορω να πω οτι τρεχει αρκετα γρηγορα,αλλα παρατηρησα οτι ο ηχος ειναι χαμηλοτερος σε σχεση με αυτον που ειχα στα windows 8.Πως μπορει να διορθωθει αυτο;
Περιμενω τις αποψεις σας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση πριν από λίγες ημέρες. Αργεί λίγο περισσότερο στην εκκίνηση, κατά τ'άλλα δε νομίζω πως διαφέρει η ταχύτητα του υπολογιστή και αισθητικά τα προτιμώ από τα 8. Ωστόσο, αντιμετωπίζω κι εγώ ένα πρόβλημα: Ορισμένες φορές δε μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα γραφής του πληκτρολογίου. Μάλιστα, και τις δύο φορές που μου συνέβη ήδη, κόλλησε στα ελληνικά (δε γνωρίζω αν έτυχε ή αν συνέβη για κάποιο λόγο), άρα δε μπορούσα να αναζητήσω ιστοσελίδες κλπ., γενικώς εννοείται πως έπρεπε να επανακινήσω τον υπολογιστή. Με τον ήχο δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις, αν δηλαδή η μέγιστη ένταση ακόμη δεν είναι αρκετή, όπου πράγματι θα αποτελεί πρόβλημα... Φαίνεται, όμως, έχουν ορισμένα προβλήματα λόγω νεότητος, ίσως διορθωθούν σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Aπο αισθητικη πλευρα ουτε εγω εχω προβλημα.Δεν κανει αυτες τις περιεργες κινησεις που συνεβαιναν στα 8.Αυτο με την γλωσσα δεν το συναντησα εγω.Ομως χτες οταν εκανα κατι ξαφινκα εσβησε η οθονη και λεει δημιουργηθηκε ενα προβλημα και θα χρειαστει επανεκκινηση.Μετα ανοιξε κανονικα.Μου φαινεται πως επρεπε να κανω αργοτερα την αναβαθμιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Για το πρόβλημα του ήχου ίσως αν δηλώσεις κάποια άλλη χώρα εκτός ευρώπης να διορθώνεται. Τα τελευταία χρόνια στην ευρωπαική ένωση έχουν βάλει κανονισμούς για το όριο της μέγιστης έντασης και αυτό τείνει να ενσωματωθεί και στις συσκευές. Έχω παρατηρήσει ότι και το android κάνει κάτι τέτοια νούμερα, απλά σου δίνει την επιλογή να το αγνοήσεις.
Εκτός αν είναι απλά κάποιο bug που θα διορθωθεί στις επόμενες αναβααθμίσεις. Η κάρτα ήχου σου είναι ενσωματωμένη στη μητρική ή ανεξάρτητη?

Αυτό που λες με την γλώσσα το έχω πάθει κι εγώ κανα 2 φορές στα windows 8.1, δεν πρέπει να είναι πρόβλημα μόνο των windows 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Οι αποφάσεις τις Microsoft σε κάποια πράγματα είναι γελοίες όπως data sync η Cortana και πολλά ακόμα. Το privacy tab είναι οτι ναναι θέλει αρκετό ψάξιμο, επίσης
We will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to protect our customers or enforce the terms governing the use of the services.
ayy lmao
Cortana also learns about you by collecting data about how you use your device and other Microsoft services, such as your music, alarm settings, whether the lock screen is on, what you view and purchase, your browse and Bing search history, and more
And more ayylmaox2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Για το πρόβλημα του ήχου ίσως αν δηλώσεις κάποια άλλη χώρα εκτός ευρώπης να διορθώνεται. Τα τελευταία χρόνια στην ευρωπαική ένωση έχουν βάλει κανονισμούς για το όριο της μέγιστης έντασης και αυτό τείνει να ενσωματωθεί και στις συσκευές. Έχω παρατηρήσει ότι και το android κάνει κάτι τέτοια νούμερα, απλά σου δίνει την επιλογή να το αγνοήσεις.
Εκτός αν είναι απλά κάποιο bug που θα διορθωθεί στις επόμενες αναβααθμίσεις. Η κάρτα ήχου σου είναι ενσωματωμένη στη μητρική ή ανεξάρτητη?

Αυτό που λες με την γλώσσα το έχω πάθει κι εγώ κανα 2 φορές στα windows 8.1, δεν πρέπει να είναι πρόβλημα μόνο των windows 10
Δεν εχω ιδεα που ειναι η καρτα ηχου;Πως μπορω να το καταλαβω αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ έλεγα να το βάλω μέσα σ' αυτόν τον χρόνο που θα ήταν δωρεάν, όχι όμως αμέσως. Όμως μετά είδα τα 10 στον αδερφό μου που τα είχε εγκαταστήσει και μου άρεσαν. Εξάλλου, υπάρχει τρόπς, άμα ακολουθηθούν κάποια βήματα, να επιστρέψειςστο προηγούμενο λειτουργικό σου, άμα κάτι σε χαλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εγω ειμαι τελεια με τα windows 7 ultimate και ουτε καν εχω σκεφτει να τα αλλαξω. Ισως στον επομενο χρονο η πιο μετα να τα δοκιμασω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα τα εγκαταστήσω. Μια χαρά είμαι με τα 8.1. :)

Χμμ έλεγα να το βάλω μέσα σ' αυτόν τον χρόνο που θα ήταν δωρεάν, όχι όμως αμέσως. Όμως μετά είδα τα 10 στον αδερφό μου που τα είχε εγκαταστήσει και μου άρεσαν. Εξάλλου, υπάρχει τρόπς, άμα ακολουθηθούν κάποια βήματα, να επιστρέψεις στο προηγούμενο λειτουργικό σου, άμα κάτι σε χαλάει.
Αυτό είναι δυνατό μέσα σε 30 μέρες μόνο, εάν κατά την αναβάθμιση κρατήθηκαν τα προσωπικά αρχεία, κι αν υπάρχει ο φάκελος Windows.old. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι δυνατό μέσα σε 30 μέρες μόνο, εάν κατά την αναβάθμιση κρατήθηκαν τα προσωπικά αρχεία, κι αν υπάρχει ο φάκελος Windows.old. ;)
Όντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εμένα αργεί στην αλλαγή γλώσσας, στην πληκτρολόγηση και στην επιλογη με ποντίκι. Δεν ξέρω τι φταίει και δεν βρίσκω και πως γίνεται απενεργοποίηση της τοποθεσίας. Τα γράμματα και τα εικονίδια μίκρυναν κι άλλο, αλλά είναι πολύ βολικό αυτό που μπορείς να έχεις 2 επιφάνειες εργασίας ανοιχτές και μπορείς να κρατάς σημειώσεις στις ιστοσελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ επειδή τα έχω σιχαθεί τα 8.1 και θέλω πίσω το start menuuuu!!! θα τα δοκιμάσω ως έσχατη λύση πριν κάνω format για να γυρίσω στα 7


Δεν εχω ιδεα που ειναι η καρτα ηχου;Πως μπορω να το καταλαβω αυτο;

Κάρτα ήχου αν είχες θα το ήξερες :p, βάζουν οι ψαγμένοι συνήθως, αυτοί που περιμένουν κάτι παραπάνω από τον ήχο.
Googlareτο κι όλας το πρόβλημα, μπορεί να βρεις κάποια λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ πλέον δεν μπορώ να κάνω scroll up/down με το trackpad του laptop :confused: Απλά δεν δουλεύει, no idea why
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Χτες ξαφινκα μαυρισε η οθονη και μετα εβγαζε αυτο:
https://www.reviversoft.com/el/blog/2013/02/video-scheduler-internal-error/
Μπορω να πω οτι τρομαξα λιγο και ετσι τα επανεφερα αμεσως στα windows 8.1.Kαλυτερα στα παλια παρα σε μπελαδες.
@vasilakis13 Ειπαμε δεν ειμαι και ψαγμενη.Παντως ο ηχος ειναι μια χαρα τωρα που επεστρεψα στα παλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα περιμένω μερικούς μήνες μέχρι να τα βάλω ώστε να διορθωθούν τα όποια bugs. Παιδιά ποτέ μην αλλάζετε λειτουργικό day one.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν με εντυπωσιασαν και τα βρισκω ασχημα. Θυμιζουν λειτουργικο για κινητο και οχι λειτουργικο για να κανεις την δουλεια σου. Θα περιμενω τουλαχιστον 1 εξαμηνο να διορθωσουν τα προβληματα και μετα βλεπουμε. Το πιο πιθανο μαλλον ειναι να μεινω στα 7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Διάβασα και αυτό το άρθρο σχετικά με τα Windows 1O με τίτλο

5 Πράγματα που μας λείπουν από τα Windows 10:

Τα Windows 10 θα είναι η τελευταία έκδοση των Windows, κάτι το οποίο σημαίνει ότι δεν θα υπάρξουν Windows 11. H Microsoft θα διαθέτει μόνο αναβαθμίσεις ασφαλείας, βελτίωσης και προσθήκης "μικρών" χαρακτηριστικών, τα οποία πιθανότατα θα ονομάζονται Service Releases.

Σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει μέχρι σήμερα στα Windows 10 εντοπίσαμε "στα γρήγορα" πέντε ελλείψεις, που ευελπιστούμε να διορθωθούν σύντομα σε ένα από τα προσεχή update της Microsoft.

1) Προσθήκη tags σε αρχεία και κατηγοριοποίηση με χρώματα
Οι χρήστες των Mac μπορούν να προσθέσουν tags στα αρχεία που είναι αποθηκευμένα τοπικά, ενώ μπορούν να τα κατηγοριοποιήσουν με χρωματικά κριτήρια. Τα Windows 7 υποστήριζαν τη δυνατότητα προσθήκης tags στα αρχεία, ωστόσο αυτή η δυνατότητα απουσιάζει από τα Windows 10. Αυτού του είδους η κατηγοριοποίηση είναι πολύ σημαντική και καλό θα ήταν η Microsoft να επαναφέρει την προσθήκη tags και να την εμπλουτίσει με χρώμα.

2) Βελτιωμένη ενσωμάτωση του Skype integration
Παρόλο που το Skype ανήκει εδώ και χρόνια στην Microsoft και η εφαρμογή ανήκει στο οικοσύστημα των Windows 10, δεν φαίνεται να λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

Skype logo
Η πιο σημαντική έλλειψή είναι ότι το Skype δε συνεργάζεται σωστά με το Action Center [πάνελ ειδοποιήσεων] των Windows 10, κάτι που εν τέλει μπορεί να είναι σφάλμα των προγραμματιστών του Skype και όχι της ομάδας των Windows 10.

3) Λίγο περισσότερο 'Continuity'
Μπορεί η Microsoft με τα Windows 10 να έχει επικεντρωθεί στο Continuum που μετατρέπει το κινητό σε PC. Δηλαδή, όταν ένα Windows 10 smartphone όταν συνδεθεί με μία οθόνη, έναν εκτυπωτή, ένα πληκτρολόγιο ή ένα ποντίκι, θα αποκτήσει πολλά χαρακτηριστικά των Windows που συναντάμε σε έναν υπολογιστή.

Ωστόσο η Apple χρησιμοποιεί το Continuity, ένα χαρακτηριστικό που είδαμε πρώτη φορά στο iOS 8.1. Με το Continuity οι χρήστες του iPhone δέχονται μηνύματα και κλήσεις από τον Mac [απαιτείται Mac OS X Yosemite και νεώτερο], ενώ μπορούν να ξεκινήσουν μία εργασία σε μία συσκευή και να την συνεχίσουν από το ίδιο σημείο που την άφησαν σε μια άλλη στο οικοσύστημα της Apple.

Είναι σημαντικό να αποκτήσουν τα Windows 10 για smartphones ανάλογες δυνατότητες, καθώς τότε η Microsoft δικαιολογημένα θα μπορεί να μιλά για ένα οικοσύστημα των Windows 10, με συσκευές που δουλεύουν το ίδιο σε όλες τις οθόνες, αλλά με βασικά πλεονεκτήματα, όπως τα αντίστοιχα του Continuity της Apple.

4) Φωνή αρσενικού στην Cortana
Σίγουρα η ψηφιακή βοηθός της Microsoft, η Cortana είναι αρκετά βολική και η ενσωμάτωσή της στα Windows 10 καλοδεχούμενη, όταν τη δούμε και στα δικά μας συστήματα, βέβαια. Επίσης, οι περισσότεροι ίσως θέλουν να ακούν μία γυναικεία φωνή, αλλά γιατί να μην υπάρξει η επιλογή για μία ανδρική φωνή;

Cortana
Η Apple δίνει αυτή τη δυνατότητα στους χρήστες, αλλάζοντας τη φωνή [και την προφορά] της Siri και το ίδιο θα μπορούσε να κάνει η Microsoft και αντί για την Cortana να είχαμε τον... Cortez ή τον Cortano!

5) Απουσία αναπαραγωγής DVD
Αυτό ήταν κάτι που μας εξέπληξε. Τα Windows 10 δεν υποστηρίζουν αναπαραγωγή δίσκων DVD. Η default εφαρμογή αναπαραγωγής DVD στα Windows 10 να υπάρχει στα συστήματα μόνο εκείνων που αναβάθμισαν από τα Windows 7 Home Premium, Professional, Ultimate και Windows 8/8.1 with Media Center ή Pro.

Η Microsoft είναι ξεκάθαρη και προτείνει εφαρμογές τρίτων [π.χ. VLC, ALLPlayer], αλλά γιατί αγαπητή Microsoft θέλεις να μας παιδέψεις έτσι για να δούμε ένα DVD;


πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Συπμλήρωσε κι ένα 6ο
6) Ιδιωτικότητα: Αφού οι περισσότεροι χρήστες δεν πληρώνουν για γνήσια windows η microsoft αποφάσισε να εισάγει μια νέα καινοτομία, οι χρήστες θα πληρώνουν με τα προσωπικά δεδομένα τους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ξεχασα να αναφερω κατι ακομα που θεωρω ακρως ενοχλητικο στο νεο start menu: η ταξινομηση των προγραμματων αλφαβητικα. Τελος η ταξινομηση ανα κατηγορια. Κανε scroll down με τις ωρες μεχρι να βρεις αυτο που ψαχνεις. Σε αυτο φυσικα συνεισφερει και η διογκωμενη γραμματοσειρα οπως επισης και τα κενα. Μια χαρα ηταν το start menu στα 7, compact, με κατηγοριες και πανω απο ολα ευχρηστο. Τι το πειραξαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Σαν σχεδιασμος μου αρεσουν περισσοτερο απο τα 8 και απο ταχυτητα δεν παρατηρησα σημαντικη διαφορα σε σχεση με τα 8 ,ισως ελαφρως πιο γρηγορο booting αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου . Ο edge ειναι σιγουρα πολυ πιο γρηγορος απο τον explorer και συναγωνιζεται ανετα τον chrome οποτε ισως του δωσω μια ευκαιρια .Προβληματα με συμβατοτητα (drivers κλπ) δεν εχω παρατηρησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top