Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντα υπάρχει κάτι που φταίει για την υπογεννητικότητα.
Κάθε εποχή είχε και τη μάστιγά της, σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οταν υπαρχει ενα μωρο και πολλα ζευγαρια που περιμενουν δεν φταινε οι γραφιοκρατες.
και ποιος φταίει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και ποιος φταίει?
θεωρεί ότι δεν υπάρχουν πολλά μωρά ώστε για αυτό υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής...


Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι :/:
Το να δωθεί ένα παιδί σε μια οικογένεια ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τους αρμόδιους χρειάζεται πολύ περισσότερα απ την αγάπη τους και την φροντίδα για αυτό το παιδί....
Οι αρμόδιες υπηρεσίες θέλουν εκτός από αγάπη... και κανα δυο σπιτια καθως και πολύ υψηλό εισόδημα.
Επίσης, οι γονείς τις περισσότερες φορές, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δεν θέλουν παιδάκι που είναι ήδη σε μια ηλικία αλλά θέλουν βρέφος .... αυτό αμέσως αποκλειει τα παιδάκια όλα άνω των 1-2 ετών και το κάνει πολύ δύσκολο να τους βρουν σπιτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν και περιπτώσεις όπου εγκυμοσύνες τερματίστηκαν διότι η γυναίκα ήταν σε μεγάλη ηλίκια κ υπήρχαν πιθανότητες το παιδί να γενηθεί "προβληματικό".
Όταν ήταν έγκυος η μητέρα μου στον αδερφό μου ήταν ήδη 40 χρονών περίπου κ ο γιατρος της είχε πει να το ρίξει. Μάλιστα 2 φορές είχε κανονίσει ραντεβού για να κάνει την έκτρωση αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσε!
Και ευτυχώς που δεν το έκανε θα ήταν το μεγαλύτερο λάθος της! Ο αδερφός μου τωρα είναι 10 χρονών και ειναι υγειέστατος!!:D

Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ ή κατα. Εξαρτάται τις περιπτώσεις σίγουρα όταν είσαι μικρος σε ηλικια είναι απόλυτα κατανοητό γιατι δεν εχεις την ωριμότητα που χρειαζεται για να το μεγαλώσεις. Καλύτερα λοιπόν να μην το γεννήσεις καν άν δεν είσαι έτοιμος γι'αυτό παρά να "καταστρέψεις" πιθανως μια ζωη "άθελά" σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν και περιπτώσεις όπου εγκυμοσύνες τερματίστηκαν διότι η γυναίκα ήταν σε μεγάλη ηλίκια κ υπήρχαν πιθανότητες το παιδί να γενηθεί "προβληματικό".
Όταν ήταν έγκυος η μητέρα μου στον αδερφό μου ήταν ήδη 40 χρονών περίπου κ ο γιατρος της είχε πει να το ρίξει. Μάλιστα 2 φορές είχε κανονίσει ραντεβού για να κάνει την έκτρωση αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσε!
Και ευτυχώς που δεν το έκανε θα ήταν το μεγαλύτερο λάθος της! Ο αδερφός μου τωρα είναι 10 χρονών και ειναι υγειέστατος!!:D

μα τι λες τωρα!!! τι ειδους γιατρος ήταν αυτος!!!!
υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα (πολλά περισσότερα από 10!!!) ειδικές εξετάσεις που δείχνουν όλα αυτά τα ζητήματα και δεν υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί άρρωστο παιδί από γυναίκα μεγάλης ηλικίας εκτός αν το θέλει ή εκτός αν δεν έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις!!!
ειλικρινά απορώ με την ποιότητα του γιατρού αυτού και ως ανθρώπου αλλά και ως επιστήμονα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
μα τι λες τωρα!!! τι ειδους γιατρος ήταν αυτος!!!!
υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα (πολλά περισσότερα από 10!!!) ειδικές εξετάσεις που δείχνουν όλα αυτά τα ζητήματα και δεν υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί άρρωστο παιδί από γυναίκα μεγάλης ηλικίας εκτός αν το θέλει ή εκτός αν δεν έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις!!!
ειλικρινά απορώ με την ποιότητα του γιατρού αυτού και ως ανθρώπου αλλά και ως επιστήμονα!!!

Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες ήμουν 9 χρονών τότε απλά θυμάμαι που μας είχε μιλήσει γι'αυτό οτι δηλαδή σκεφτόταν να το ρίξει κ μας είχε δείξει και ένα σχετικό βιβλίο που είχε φωτογραφίες με μωράκια "τερατάκια" (δε ξερω πως να το πω).
Τωρα τι σοι γιατρος ήταν δεν ξέρω και δε με νοιαζει κ ιδιαίτερα για να πω την αλήθεια απο τη στιγμή που ολα πήγαν μια χαρά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω πολλές λεπτομέριες ήμουν 9 χρονών τότε απλά θυμάμαι που μας είχε μιλήσει γι'αυτό οτι δηλαδή σκεφτόταν να το ρίξει κ μας είχε δείξει και ένα σχετικό βιβλίο που είχε φωτογραφίες με μωράκια "τερατάκια" (δε ξερω πως να το πω).
Τωρα τι σοι γιατρος ήταν δεν ξέρω και δε με νοιαζει κ ιδιαίτερα για να πω την αλήθεια απο τη στιγμή που ολα πήγαν μια χαρά!:)

αν είναι ο οικογενειακός σας γυναικολόγος να σε νοιάζει και να μην πηγαίνεις σε αυτόν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
αν είναι ο οικογενειακός σας γυναικολόγος να σε νοιάζει και να μην πηγαίνεις σε αυτόν :P

Δε ξέρω, για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω ρωτήσει ποτέ!:redface: φαντάζομαι πάντως πως οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Πριν από κάμποσο καιρό μου είχε έρθει το εξής mail:

Ερωτήση κρίσεως:

Αν ήξερες μια γυναίκα που ήταν έγκυος, η οποία είχε ήδη 8 παιδιά, τρία από τα οποία ήταν κουφά, δύο τυφλά, ένα με διανοητική καθυστέρηση, και είχε και σύφιλη, θα της συστήνατε να κάνει άμβλωση;









Εάν είπατε ναι,
τότε μόλις σκοτώσατε τον Beethoven.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BNorb

Νεοφερμένος

Ο BNorb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κυρίες μου (γιατί μάλλον μπήκα σε μια γυναικοπαρέα)
καλημέρα σας,

Νομίζω ότι φιλοσοφικά το ζήτημα των εκτρώσεων συνδέεται στενά με τα "μεγάλα ζητήματα" της φιλοσοφίας όπως: υπάρχει ψυχή; Είναι αθάνατη; Είναι αγέννητη; Και αν όχι ποια στιγμή γεννιέται; Και λίγο πιο πίσω: από ποια στιγμή ο άνθρωπος γίνεται ζωή; Και από ποια στιγμή γίνεται "πρόσωπο" στο οποίο ο Ουμανισμός αναγνωρίζει το ιερό και απαραβίαστο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων;

Τα ζητήματα αυτά, αυτές οι βασανιστικές διελκυστίνδες, θα ταλανίζουν για πολύ καιρό ακόμα την ανθρώπινη σκέψη έτσι που αν και δεν θα φθάνει στις απαντήσεις τους θα γεννάει όμως στην προσπάθεια της αυτή λαμπρά διαμάντια σκέψης και σοφίας.

Αντίστοιχα και στο ζήτημα των εκτρώσεων νομίζω ότι θα αργήσει πολύ η ανθρωπότητα να βρει μια πλατιά αποδεκτή και τελεσίδικη απάντηση. Όσοι (και συγκαταλέγω και τον εαυτό μου σ' αυτούς) υποψιάζονται ή τείνουν σε μια πιο ορθολογική και "επιστημονική" προσέγγιση εννοιών όπως "ψυχή" και "ζωή" θα είναι πιο εύκολα και πιο ισχυρά υπέρ των εκτρώσεων. Αντίστοιχα όσοι έχουν μια πιο υπερβατική και θρησκευτική προσέγγιση θα φρίττουν δικαιολογημένα στην σκέψη ότι ίσως επιτρέπουν την μαζική και νόμιμη διάπραξη φόνων.

Αυτά, ελπίζοντας ότι προσέφερα κάτι. Τις πολιτικές, ιατρικές, κοινωνιολογικές, ψυχολογικές κλπ πλευρές άλλωστε βλέπω ότι ως τώρα τις διαπραγματεύεστε με αξιοθαύμαστη ενάργεια!


# Δανάη,

Με το e-mail που αναφέρατε θέσατε ένα πολύ ενδιαφέρον ζήτημα που ωστόσο ξεφεύγει αρκετά από τα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Never than less προσωπικά πιστεύω βαθιά ότι είναι εκατομμύρια οι Beethoven, Mozart, Leonardo Da Vinci, Picasso αυτού του κόσμου, που ήρθαν μεν στην ζωή αλλά πέθαναν νωρίς ή έζησαν μια θλιβερή ζωή άσημη και χωρίς δημιουργία γιατί έτυχε να ζήσουν σε υπανάπτυκτες χώρες ή στην σκοτεινή πλευρά των "αναπτυγμένων". Αλλά αυτό όπως είπα είναι ένα άλλο ζήτημα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Bnorb πέραν του ότι συμφωνώ απόλυτα, θεωρώ το πόστ σου πάρα πολύ καλό και ποιοτικό! :thumbup:
Καλωσόρισες στο e-steki και ελπίζω να βλέπουμε συχνότερα τέτοια μηνύματα σου from now on :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Κάποτε πίστευα αυτά.

Δεν άλλαξα άποψη.

Μετά από όλο αυτό που πέρασα σκέφτομαι τα εξής:

Σε ηλικία 18 ετών είχα κάνει έκτρωση λόγω διάφορων προβλημάτων. Ένιωθα τύψεις. Δεν ήθελα να κάνω το ίδιο "λάθος". Τώρα κράτησα το παιδί, κατάφερα με όλα τα προβλήματα που υπήρχαν να το φέρω στον κόσμο πρόωρα και αυτό έζησε 12 μέρες μόνο. Νιώθω μεγαλύτερες τύψεις. Θα ένιωθα ακόμα μεγαλύτερες τύψεις εάν αυτό ζούσε κανονικά και δεν ήμουν σε θέση να το μεγαλώσω.

Ποιό είναι το μεγαλύτερο έγκλημα; Να αποτρέπεις τη δυνατότητα εξέλιξης μιας ζωής καταστρέφοντας ένα βιολογικό κύτταρο ή καταστρέφοντας μια υπαρκτή ζωή με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο; Μπορεί να είναι και τα δύο εγκλήματα αλλά στη θέση όπου αναγκαστικά κανείς επιλέγει τις συνέπειες του ενός ή του άλλου... ... ...

Μπορεί να λέω απλά βλακείες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Χωριζεις τους ανθρωπους σε κατηγοριες πραγμα πολυ λανθασμενο.Οσοι βλεπουν την υποθεση απο θρησκευτικη σκοπια ειναι κατα των εκτρωσεων?Ενω οσοι ειναι αποκολλημενοι απο τετοιες προκαταληψεις ειναι υπερ?Προσωπικα ειμαι χριστιανη αλλα υπαρχουν και αθεοι που ειναι κατα των εκτρωσεων. Πως μπορει η εννοια ζωη να εχει ορθολογικη προσεγγιση?Ειναι κατι μετρησιμο και θυσιασιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Χωριζεις τους ανθρωπους σε κατηγοριες πραγμα πολυ λανθασμενο.Οσοι βλεπουν την υποθεση απο θρησκευτικη σκοπια ειναι κατα των εκτρωσεων?Ενω οσοι ειναι αποκολλημενοι απο τετοιες προκαταληψεις ειναι υπερ?Προσωπικα ειμαι χριστιανη αλλα υπαρχουν και αθεοι που ειναι κατα των εκτρωσεων. Πως μπορει η εννοια ζωη να εχει ορθολογικη προσεγγιση?Ειναι κατι μετρησιμο και θυσιασιμο?


Είναι διαχωρισμοί που συναντά κανείς στη θεωρία. Δεν είναι καλούπια "θρήσκοι έτσι άθεοι ή κοσμικοί αλλιώς". Σαφώς υπάρχουν και άθεοι κατά των εκτρώσεων. Όπως και θρήσκοι υπέρ των εκτρώσεων. Για διάφορους λόγους και με διάφορες προϋποθέσεις.

Δεν ξέρω τι είναι ζωή, θα μπορούσα να δώσω πολλούς ορισμούς με διάφορες προσεγγίσεις αλλά δεν ξέρω τι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
C.M η απαντηση μου προοριζοταν για τον Βnorb .Ευχαριστω ομως και για την δικη σου απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελπιδα

Νεοφερμένος

Η ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου δεν ειναι σωστο να γινονται εκτρωσεις, παρα μονο εαν η γυναικα βιαστηκε και δεν εχει το ψυχικο σθενος να το κρατησει. Γενικα, ομως η προφυλαξη σωζει ζωες κυριολεκτικα. επισης, θεωρω απαραδεκτο μονο ο ενας 'γονιος' να αποφασιζει για ενα τοσο σημαντικο θεμα, που οπως και να χει, καποια στιγμη θα απασχολησει και αυτον αλλα και το (πρωην, ισως) συντροφο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Βασικά μια καινούργια ψυχή δεν φταίει σε τίποτα να πεθάνει γιατί απλά κάποιος ήταν απρόσεχτος. όπως θεωρεί κάποιος τον εαυτό του αρκετά ώριμο για να έχει σεξουαλική ζωή χωρίς προφύλαξη, έτσι θα πρέπει να έχει και την ωριμότητα να αναλάβει τις ευθύνες του.
Μια έκτρωση επιρρεάζει αρνητικότατα την ψυχολογιά μιας γυναίκας. τώρα σε περιπτώσεις που κάποιος έπαιρνε προφυλάξεις και παρόλα αυτά εγινε το ατύχημα, μην αγχώνεστε, υπάρχει και το χάπι της επόμενης ημέρας!!!!!
δεν είναι άδικο όμως? άλλες γυναίκες προσπαθούν όλοι τους την ζωή να φέρουν ένα παιδάκι στον κόσμο και άλλες απλά το σκοτώνουν... τι να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DEMETRIOS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Διαφωνω με την αποψη πως μια εκτρωση ειναι ηθικα ισοτιμη με μια μεθοδο αντισυλληψης.Μην μπερδευουμε το σωβρακο με τη γραβατα.Αλλο το ενα κι αλλο το αλλο.Στη μια περιπτωση αποφευγουμε μια ενδεχομενη γονιμοποιηση ενω στην αλλη περιπτωση εχει γινει η γονιμοποιηση και μιλαμε για αναχαιτιση της εγκυμοσυνης της γυναικας.Δεν ειναι το ιδιο.Το θεμα ειναι αρκετα λεπτο.Γι αυτο και οσοι πανε σχολειο,οσοι ειναι φοιτητες και οσοι γενικα δεν εχουν δικα τους χρηματα στα χερια τους πρεπει να προσεχουν πιο πολυ αν δεν σκοπευουν να αναλαβουν τις ευθυνες τους.Παντως την τελικη αποφαση και τον τελευταιο λογο τον εχει σιγουρα η γυναικα που ειναι εγκυος.Και καλο ειναι να υπαρχει συζητηση με αγαπη και ψυχραιμια για να γινει το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έκτρωση = ΦΟΝΟΣ Θα μπορούσες ποτέ έχοντας μπροστά σου ένα νεογέννητο μωράκι να του κάνεις κάτι κακό, πόσο μάλλον να το σκοτώσεις? Ποιά λοιπόν η διαφορά? Επειδή ακόμα βρίσκεται μέσα σου και δεν το βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Έχει αρχίσει να υπάρχει και να έχει δικαίωμα στη ζωή. πως λοιπόν εσύ θα του τη στερήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Όπως είχα διαβάσει κάπου, εδώ ή αλλού δεν θυμάμαι, φόνος ξε-φόνος δεν θα αφήσω ένα συνονθύλευμα κυττάρων να καταστρέψει τη ζωή μου. Έτσι απλά...

Από τη στιγμή που παίρνω όσες προφυλάξεις μπορώ και δεν φέρομαι ανεύθυνα αν μου τύχει η ατυχία μου έτυχε τι να κάνουμε. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι μην τυχόν μείνω έγγυος δεν το καταλάβω για να κάνω έκτρωση και περάσει τους 3 μήνες το παιδί...ίσως και να αυτοκτονούσα, δεν ξέρω. Οπότε έκτρωση και ξανά έκτρωση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top