Σφάλμα ΝΑΤ

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά...help...

Προσπαθώ να κατεβάσω ένα album με torrent αλλά εμφανίζομαι passive(κίτρινη φατσούλα συνέχεια)...Με αποτέλεσμα να κατεβάζω με 2 kb/sec :blink: Δοκίμασα το port και μου εμφανίζει σφάλμα ΝΑΤ..Tί σημαίνει αυτό;

π.σ.Έχω ανοίξει τη θύρα στο firewall..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα ήθελα να προειδοποιήσω ότι εαν το θέμα δεν συζητήθει μέσα στα νόμιμα πλαίσια δλδ αν έστω και ένα ποστ είναι έκτος των πλαισίων το θέμα θα διαγραφεί επι τόπου


Λοίπον υποθέτω ότι έχεις ADSL και router και όχι απλό modem ... Σωστά;

Ξέρεις ποίο Router έχεις;
Mήπως χρείαζετε να ανοιξεί και TCP και UDP και έσυ άνοιξες μόνο TCP; το παθαίνω συχνά αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Με συγχωρείτε για το θέμα ...:redface:

Έχω router ZTE ZXDSL 831A..Στο router δεν άνοιξα port ,μόνο στο firewall των Windows.(και tcp kai udp).Πρέπει να ανοίξω και στο router?Ιδέα δεν έχω πώς γίνεται αυτό...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Με συγχωρείτε για το θέμα ...:redface:

Έχω router ZTE ZXDSL 831A..Στο router δεν άνοιξα port ,μόνο στο firewall των Windows.(και tcp kai udp).Πρέπει να ανοίξω και στο router?Ιδέα δεν έχω πώς γίνεται αυτό...:redface:


Ο ρούτερ σου παίρνει από τον provider μια διεύθυσνη ΙΡ...
ο υπολογιστής σου με το ρούτερ επικοινωνούν χρησημοποιόντας άλλες ΙΡ διευθπύνσεις (της μορφής 10.χ.χ.χ ή 192.168.χ.χ)...
Το ΝΑΤ είναι η μετάφραση από την πραγματική ΙΡ διεύθυνση που παίρνει ο ρούτερ σου (εξωτερική ΙΡ) στη εδωτερική του υπολογιστή σου...

Αν χρησημοποιείς μόνο το firewall των windows και όχι κάποιο πιο "σοβαρό" θα σου πρότεινα να το ρυθμίσεις να αφήνει το πρόγραμμα που θες να περνάει ελεύθερα! (αυτό γίνεται αν πας control panel-> windows firewall -> exceptions και ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα που θες να μην κόβεται...
αν δεν υπάρχει στη λίστα, κάνε add Program και βάλτο χειροκίνητα...)

Όσο για το να ανοίξεις τα απαραίτητα ports στον ρούτερ... ναι πρέπει να το κάνεις και αυτό... αλλά δεν ξέρω πως γίνεται....:redface:

Ελπίζω να βοήθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Με συγχωρείτε για το θέμα ...:redface:
Το θέμα μια χαρά είναι αλλα φοβάμαι μην έρθει κανενας και δώσει καποιο Link που δεν "πρέπει" ....

Οσο για το πως ανοιγεις port δεν ξερω καθολου το router σου... Συνήθως γράφεις την Ip του router σου στο browsers και σε βαζει σε ενα menu ε εκει εχει την επιλογη να ανοιξεις τις Ports που θες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Giostau...το έκανα εξαίρεση τώρα το πρόγραμμα στο firewall..ok.

Eπίσης μόλις μπήκα στο router μου και μάλλον βρήκα από που να ανοίξω θύρα...(advanced set up--->NAT--->port triggering)

Moυ εμφανίζει τον εξής πίνακα ρυθμίσεων :

χωρίς τίτλο.JPG

Τώρα τί συμπληρώνω στις αντίστοιχες ρυθμίσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Υποθέτω οτι για να λες "κίτρινη φατσούλα" έχεις το Azureus για πρόγραμμα. (To BitComet του ρίχνει στ' αυτιά! Πανάλαφρο και γραμμένο σε C++ και οχι σε Java όπως το Azureus που είναι ογκόλιθος και τρώει άπειρη RAM)

Στο θέμα μας όμως τώρα. Πρώτα ανοίγεις τις πόρτες στο firewall. Οκ το έκανες αυτό. Τώρα πρέπει να ανοίξεις "πόρτες" στον ρούτερ σου. Η όλη διαδικασία λέγεται port forwarding στα βαρβαρικά και είναι πανεύκολη. Επειδή εγω εχω Zyxel για router και θα ήταν εντελώς άστοχο να σου δώσω οδηγίες κάνοντας απλά υποθέσεις για το πως θα μοιάζει το μενού των ΖΤΕ, θα σου δώσω ενα καταπληκτικό site να μελετήσεις και να σε βοηθήσει στο πρόβλημά σου, όπως με βοήθησε κι εμένα πέρυσι που έκανα τα πρώτα μου βήματα στο adsl και στο port forwarding.

Εαν έχεις λοιπόν τον Azureus πας εδω:
https://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/ZTE/ZXDSL831/Azureus.htm

Γενικά μπορείς να το συμβουλεύεσαι για μια πληθώρα προγραμμάτων που απαιτούν άνοιγμα θυρών:
https://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/ZTE/ZXDSL831/ZXDSL831index.htm

Και για απλή μελέτη αν έχεις κέφι ψάξτο όλο:
https://www.portforward.com/


Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Valder σ'ευχαριστώ για τα χρήσιμα σου link ,θα τα κοιτάξω σίγουρα!

Εχω επισυνάψει τον πίνακα ρυθμίσεων στο router μου...Αν θες κοίτα τον μήπως μπορέσω να το ρυθιμίσω τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Valder σ'ευχαριστώ για τα χρήσιμα σου link ,θα τα κοιτάξω σίγουρα!

Εχω επισυνάψει τον πίνακα ρυθμίσεων στο router μου...Αν θες κοίτα τον μήπως μπορέσω να το ρυθιμίσω τώρα :)
Mπορώ να κάνω μια υπόθεση;
Για δοκίμασε να βάλεις στα πεδία εκτός απο το πρώτο που θα βάλεις ένα όνομα π.χ. torrents , την port Που έχει το azureus ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Κι εγώ δεν ξέρω πως δουλέυει ο ρούτερ σου,
αλλά από το screenshot που έβαλες, θα πρότεινα να βάλεις την port που έχει το Azureus και να δοκιμάσεις...

δες όμως και στο μενού Firewall του ρούτερ... ίσως έχει και εκεί κάτι χρήσημο...

Μια καλή λύση επίσης είναι το site του ρούτερ σου ή κάποιο manual... σίγουρα θα έχει οδηγίες για port-forwarding....


Τέλος άκου τη συμβουλή του Βάλντερ και βάλε το BitCommet... είναι σαφώς καλύτερο, ελαφρύτερο και πιο εύχρηστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγίνε split η έρωτηση του dark_kronos , περισσότερα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Παιδιά δοκίμασα και με το default port (6881) του Azureous και πάλι τα ίδια...Μου έχει σπάσει τα νεύρα μιλάμε :(

Ουφ..Πάω να μελετήσω και τα link που μου έδωσε ο Vadler μήπως βγάλω άκρη και αν μου προκύψουν κι άλλες απορίες επιστρέφω !

Ευχαριστώ όλα τα καλά παιδιά του steki για τη βοήθεια σας :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ιδιο προβλημα ειχαι και εγω παλιοτερα με το ιδιο προγραμα αλλα οσες πορτες και αν ανοιξα δεν δουλεψε, οταν ομως αλλαξα προγραμα μου λυθεικαν τα χερια, για αυτο σου προτινο να κανεις το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Το ιδιο προβλημα ειχαι και εγω παλιοτερα με το ιδιο προγραμα αλλα οσες πορτες και αν ανοιξα δεν δουλεψε, οταν ομως αλλαξα προγραμα μου λυθεικαν τα χερια, για αυτο σου προτινο να κανεις το ιδιο

Κι εγω είχα ρε το "Αζούρι" παλιά. Μια χαρά δουλεύει αρκεί να ξέρεις να το ρυθμίσεις προσεκτικά. Τα τραγικά μειονεκτήματά του τα έγραψα σε πιο πάνω πόστ. Κατα τ άλλα είναι καλό πρόγραμμα. Το BitComet τα πατάει όλα όμως!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Κι εγω είχα ρε το "Αζούρι" παλιά. Μια χαρά δουλεύει αρκεί να ξέρεις να το ρυθμίσεις προσεκτικά. Τα τραγικά μειονεκτήματά του τα έγραψα σε πιο πάνω πόστ. Κατα τ άλλα είναι καλό πρόγραμμα. Το BitComet τα πατάει όλα όμως!:clapup:
Eίμαι ο μόνος που χρησιμοποεί τον offical client ;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Tα νέα μου :)

Μπήκα στο link του Vadler ,έκανα port forward ,όμως εξακολουθεί να γίνεται το download me 2kb/sec...:mad: (στο δοκιμή NAT μου εμφάνισε OK,άρα η θύρα στο router άνοιξε..)
Κλείνω λοιπόν τον azur ,το ξανανοίγω και μου εμφανίζει αμέσως το εξής μήνυμα από το antivirous(Kaspersky personal) :
Attention!Your computer has been attacked from the Intenet.Network attack Land from address 192.168.1.2(η ΙΡ μου ) has been successfully repelled.
To μήνυμα αυτό μου είχε εμφανιστεί και την πρώτη φορά που το άνοιξα απλά δεν του είχα δώσει σημασία...

Οπότε εν τέλει το πρόβλημα το δημιουργεί το antivirous μου έτσι?Και τί κάνω τώρα καλά μου παιδιά ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμ οσο για το μνμ που σου βγάζει δεν ξέρω, όσο για την ταχύτητα ισως να "φταίει" το torrent
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Tα νέα μου :)

Μπήκα στο link του Vadler ,έκανα port forward ,όμως εξακολουθεί να γίνεται το download me 2kb/sec...:mad: (στο δοκιμή NAT μου εμφάνισε OK,άρα η θύρα στο router άνοιξε..)
Κλείνω λοιπόν τον azur ,το ξανανοίγω και μου εμφανίζει αμέσως το εξής μήνυμα από το antivirous(Kaspersky personal) :
Attention!Your computer has been attacked from the Intenet.Network attack Land from address 192.168.1.2(η ΙΡ μου ) has been successfully repelled.
To μήνυμα αυτό μου είχε εμφανιστεί και την πρώτη φορά που το άνοιξα απλά δεν του είχα δώσει σημασία...

Οπότε εν τέλει το πρόβλημα το δημιουργεί το antivirous μου έτσι?Και τί κάνω τώρα καλά μου παιδιά ? :D

Για το μήνυμα, δοκίμασε να αφήσεις να περνάει αυτή η διεύθυνση απ το κασπερσκυ. Και που στην κόβει, δε σε προστατεύει...γιατί απλά δεν νοείται λόγος προστασίας απο ....το δικό σου πισί.

Η ταχύτητα μπορεί να φταίει και λόγω του tracker. Να προτιμάς τόρρεντς με αναλογία seeders/leechers ίση η μεγαλύτερη του 1 προς 1. Πχ αν κατεβάζεις ενα αρχειο απο 2 seeders και 400 leechers, λογικά θα κάνει καναν αιώνα να σου έρθει, σε σχέση με το αν είχες 30 seeders και 40 leechers επι παραδείγματι.

Έχε υπόψιν οτι η τραγική ταχύτητα οφείλεται και στις ελεεινές ρυθμίσεις των BBRAS από τον ΟΤΕ που κόβουν τα μικρά πακέτα (πχ αυτά των τόρρεντ) ή μάλλον τα περιορίζουν σε ρυθμό λήψης κάποια (30;.) πακέτα ανα δευτερόλεπτο. Τα μεγάλα (πχ αν κατεβάζεις απο http/ftp) περνάνε με κανονικούς ρυθμούς.

Η έννοια "μικρά/μεγάλα πακέτα" δεν έχει καμία σχέση με την έννοια "μικρά/μεγάλα μεγέθη αρχείων"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S1RHC

Νεοφερμένος

Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Eίμαι ο μόνος που χρησιμοποεί τον offical client ;:/:
μάλλον :redface: Το Bitcomet υποστηρίζει πολλά αρχεία ταυτόχρονα όμως πιάνει πιο μεγάλες ταχύτητες...

Για να κάνετε σωστά το port fwd στο router σας, δείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
απο ταχύτητες δεν έχω παράπονο άσε που είναι και ελαφρύ....
Ομως ήμαστε offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top