Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
https://pyromallis.blogspot.gr/ Παιδιά ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία και αυτό το blog είναι δικό μου. Θα μου άρεσε πολύ αν μπένατε στον κόπο να δείτε κάποιες φωτογραφίες μου.. Ευχαριστώ! :) :) :)

Ειδα αρκετες και μερικες ειναι ομορφες, αλλα εχεις ακομα πολλα να μαθεις και να βελτιωσεις. Πολλες απο τις φωτο σου ειναι out of focus, αλλες εχουν παρα πολυ noise, καποιες δεν εχουν καλο composition (βλεπεις πχ συννεφα και ηλιο και στην ακρη να προεξεχει ενας βραχος - σε αυτη την περιπτωση καλα ειναι να κανεις crop τον βραχο γιατι χαλαει την φωτο). Προσεξε επισης το exposure γιατι διεκρυνα καποιες under και καποιες overexposed φωτο. Συστηνω να τραβας τις φωτο σου σε raw format και να τις συμμαζευεις στο adobe acr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ειδα αρκετες και μερικες ειναι ομορφες, αλλα εχεις ακομα πολλα να μαθεις και να βελτιωσεις. Πολλες απο τις φωτο σου ειναι out of focus, αλλες εχουν παρα πολυ noise, καποιες δεν εχουν καλο composition (βλεπεις πχ συννεφα και ηλιο και στην ακρη να προεξεχει ενας βραχος - σε αυτη την περιπτωση καλα ειναι να κανεις crop τον βραχο γιατι χαλαει την φωτο). Προσεξε επισης το exposure γιατι διεκρυνα καποιες under και καποιες overexposed φωτο. Συστηνω να τραβας τις φωτο σου σε raw format και να τις συμμαζευεις στο adobe acr.

Συμφωνώ..Στην τρίτη φωτογραφία για παράδειγμα,φαίνεται η άκρη μιας ομπρέλας αλλά δεν φαίνεται η ομπρέλα. Καλύτερα να έκανες crop εκεί. Και επίσης να πω ότι η υπερβολική επεξεργασία δεν προσφέρει κάτι στην εικόνα. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις δεκάδες πράγματα,όλα τα χρώματα,ή να προσθέτεις εφέ κτλ. Πειραματίσου απλά να ξέρεις ότι μερικές φορές φτάνει να αλλάξεις λίγο το φως ή κάποια λεπτομέρεια. Μια καλή κάμερα βοηθάει πολύ,εσύ τι χρησιμοποιείς; Πάντως είναι πολύ καλή προσπάθεια,κάποιες φωτογραφίες όπως αυτή με τις ομπρέλες,μου αρέσουν πολύ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ειδα αρκετες και μερικες ειναι ομορφες, αλλα εχεις ακομα πολλα να μαθεις και να βελτιωσεις. Πολλες απο τις φωτο σου ειναι out of focus, αλλες εχουν παρα πολυ noise, καποιες δεν εχουν καλο composition (βλεπεις πχ συννεφα και ηλιο και στην ακρη να προεξεχει ενας βραχος - σε αυτη την περιπτωση καλα ειναι να κανεις crop τον βραχο γιατι χαλαει την φωτο). Προσεξε επισης το exposure γιατι διεκρυνα καποιες under και καποιες overexposed φωτο. Συστηνω να τραβας τις φωτο σου σε raw format και να τις συμμαζευεις στο adobe acr.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, όμως είμαι μόνο 14 και τα περισσότερα από αυτά που μου είπες δεν τα ξέρω... :/: Τα μόνα που κατάλαβα είναι το out of focus και composition ... :/::/::( Μήπως μπορείς να μου τα πεις αλλά με παραδείγματα ή με την Ελληνική τους ορολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Noise ειναι ο θόρυβος, όταν δηλαδή μια εικόνα δεν είναι καθαρή και φαίνεται σαν να εχει πολυ μικρες βουλιτσες παντού.
Crop ειναι η αποκοπή, να κόψεις δηλαδή τμήμα της φωτογραφίας.
Exposure ειναι η έκθεση, δηλαδή η ποσότητα του φωτός που λαμβάνει η κάμερά σου όταν βγάζει την φωτογραφία,ανάλογα πώς έχεις ρυθμισμένο το κλείστρο. Αν κλείσει γρήγορα,η καμερα σου θα τραβήξει αμέσως, μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Αν αργήσει, μπορεί να αποτυπώσει κίνηση. Ειδική δεν είμαι οπότε αν είπα κάτι λάθος σχετικά με την έκθεση, ας με διορθώσει κάποιος αλλά ελπίζω να βοήθησα λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Συμφωνώ..Στην τρίτη φωτογραφία για παράδειγμα,φαίνεται η άκρη μιας ομπρέλας αλλά δεν φαίνεται η ομπρέλα. Καλύτερα να έκανες crop εκεί. Και επίσης να πω ότι η υπερβολική επεξεργασία δεν προσφέρει κάτι στην εικόνα. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις δεκάδες πράγματα,όλα τα χρώματα,ή να προσθέτεις εφέ κτλ. Πειραματίσου απλά να ξέρεις ότι μερικές φορές φτάνει να αλλάξεις λίγο το φως ή κάποια λεπτομέρεια. Μια καλή κάμερα βοηθάει πολύ,εσύ τι χρησιμοποιείς; Πάντως είναι πολύ καλή προσπάθεια,κάποιες φωτογραφίες όπως αυτή με τις ομπρέλες,μου αρέσουν πολύ. ;)
Ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές σου..:):):) Βέβαια, για κάποιο λόγο, μου αρέσει πολύ εκείνη η ομπρέλα που φαίνεται :P:P:redface: για αυτό δν την έκοψα... :P Επίσης δεν κάνω επεξεργασία γιατί την απεχθάνομαι τρομερά... νομίζω πως χαλάει όλη την φωτογραφία... :/::hmm:;) ... Μόνο καμιά φορά πειράζω το φως και τις σκιές επειδή μια απλή Bridge κάμερα έχω (sony dsc h400) δεν είναι επαγγελματική αλλά για μένα καλούτσικη είναι.. συμφωνώ μαζί σου πως μια καλή κάμερα βοηθάει.. :D;););) Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!!! :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, όμως είμαι μόνο 14 και τα περισσότερα από αυτά που μου είπες δεν τα ξέρω... :/: Τα μόνα που κατάλαβα είναι το out of focus και composition ... :/::/::( Μήπως μπορείς να μου τα πεις αλλά με παραδείγματα ή με την Ελληνική τους ορολογία;

Λοιπον, θα σου δειξω μερικα παραδειγματα για να καταλαβεις...
1) noise: https://2.bp.blogspot.com/-4EmVx0qoU48/VgJ-u-yIHZI/AAAAAAAABtY/vpuiigM0HZQ/s640/DSC00684.JPG
Αυτη η φωτο σου εχει noise το οποιο ειναι εντονα ορατο στο κατω τμημα του βουνου που ειναι πιο σκοτεινο. Ειναι οι κουκιδες και τα pixels που φαινονται. Τετοιες φωτο καταληγουν συνηθως στο καλαθι των αχρηστων ή τις κανεις ασπρομαυρες/sepia και προσθετεις grain (κουκιδες) για να κανεις την φωτο να φαινεται παλια.
2) bad composition: https://4.bp.blogspot.com/-_wmlOF0RtTg/VgJ-l6QLl-I/AAAAAAAABtQ/h92JHlBbJJU/s640/DSC00699.JPG
Αυτη εχει πολυ χαλια composition γιατι η μιση ομπρελλα στα αριστερα αποσπα το βλεμμα σου απο το υπολοιπο τμημα της φωτο. Στοχος σου ειναι η φωτο να μαγευει αυτον που την βλεπει και οχι να εχεις αντικειμενα εδω και εκει να του αποσπουν την προσοχη.
3) underxposed: https://4.bp.blogspot.com/-_wmlOF0RtTg/VgJ-l6QLl-I/AAAAAAAABtQ/h92JHlBbJJU/s640/DSC00699.JPG
Παραθετω παλι την ιδια φωτο σου για να σου δειξω που υπαρχει το 2ο προβλημα. Η ομπρελλα εκτος απο παρεισακτη, ειναι και underexposed. Δηλαδη δεν διακρινεις τις λεπτομερεις στο κατω τμημα της, αλλα βλεπεις ενα μαυρο πραγμα. Επειδη εκεινη την ημερα ειχε συννεφια, και επειδη χαθηκαν οι λεπτομερεις στην ομπρελλα και σε καποια σημεια στα φυκια, πιστευω πως θα μπορουσες να οφεληθεις με ανεβασμενο exposure ή να εκανες αλλαγες στο metering (ψαξε τις ρυθμισεις και πειραματισου, ετσι θα μαθεις καλυτερα)
4) overexposed: https://2.bp.blogspot.com/-sT8KHh1g7cQ/VgKHgMyRXiI/AAAAAAAABwc/rir7kV9DtS4/s640/DSC00747.JPG
Σε αυτη το κυμμα ειναι πολυ πιο λευκο απο οτι θα επρεπε και χανονται οι λεπτομερειες. Σε τετοιες περιπτωσεις κατεβαζεις το exposure και την φωτεινοτητα για να διακρυνονται οι λεπτομερεις. Δεν πρεπει το λευκο να σε χτυπαει στο ματι.
5) out of focus: https://2.bp.blogspot.com/-iPoQjcimSss/VgKKw7DxlxI/AAAAAAAABx8/oOmUaRct72o/s1600/DSC00767.JPG
Αυτη ειναι τραγικα χαλια γιατι δεν εστιαζεις πουθενα. Τι θελεις να δειξεις στην συγκεκριμενη φωτο; Τα 2 πτηνα; Τα βουνα; Τα συννεφα; Ολη η φωτο ειναι θολη.

Λες οτι δεν σου αρεσει η επεξεργασια. Συμφωνω, αλλα δυστυχως πολλες φορες αυτο που βλεπουμε με το ματι δεν αποτυπωνεται στον sensor της μηχανης, οποτε η φωτο χρειαζεται μια βασικη επεξεργασια ή αλλιως διορθωση. Πολλες φωτο ωφελουνται με λιγες διορθωσεις στην φωτεινοτητα, το white balance, με αφαιρεση στοιχειων που 'ενοχλουν', με λιγο sharpening και με διορθωση των under/overexposed στοιχειων. Η μηχανη σου ειναι δυνατη για compact και μπορεις να παιζεις με το aperture, το shutter speed και το iso. Δεν ξερω αν χρησιμοποιει και raw format εκτος απο jpeg, αλλα αν χρησιμοποιει, καλο ειναι να τραβας μονο raw για να διορθωνεις πιο ευκολα το exposure, την φωτεινοτητα, κτλ χωρις να αλλοιωνεται η εικονα.
Δες 2 φωτο μου για να καταλαβεις τι εννοω:
Καμια επεξεργασια:
DSC_1281.jpg

Επεξεργασμενη (διορθωση φωτεινοτητας και contrast, διορθωση white balance, εισαγωγη gradient για να φαινεται πιο δραματικος ο ουρανος, κτλ):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC_1281e.jpg
    DSC_1281e.jpg
    105 KB · Εμφανίσεις: 242

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ανέβασα και κάποιες καινούργιες.. :) :) :)
Ηλιοβασίλεμα..
https://pyromallis.blogspot.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ας επαναφέρω το θέμα - τόσο ωραίο θέμα, γιατί δεν έχουν ανέβει και άλλες φωτογραφίες??

εγώ λοιπόν θα ήθελα την άποψη σας - και την κριτική σας - για τις παρακάτω φωτογραφίες!! μιας και αρχάρια ακόμα, από τεχνικής άποψης, και από εμπειρία.. :redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • received_932542440200652.jpeg
    received_932542440200652.jpeg
    103.2 KB · Εμφανίσεις: 243
  • received_931919670262929.jpeg
    received_931919670262929.jpeg
    91.3 KB · Εμφανίσεις: 239
  • received_934545143333715.jpeg
    received_934545143333715.jpeg
    171.4 KB · Εμφανίσεις: 220

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Δεν ξέρω πολλά από φωτογραφίες, αλλά και οι 3 μου φάνηκαν τέλειες.
Βέβαια τώρα έχω τις εξής απορίες

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ξεπεράσω αυτά τα χέρια, αν νιώσεις την ανάγκη να ανεβάσεις και άλλες φωτογραφίες ή να κυνηγήσεις μια καριέρα ως μοντέλο χεριών μην διαστάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αχαχαχα όχι, δυστυχώς τα δικά μου χέρια είναι επιεικώς απαράδεκτα! ίσως μόνο για να βγάζουν φωτογραφίες, όχι να συμμετέχουν σε αυτές! αλλά θα μεταβιβάσω τα καλά σου λόγια στη φίλη μου που εν άγνοιά της μου χάρισε αυτή τη φωτογραφία!! είμαι σίγουρη ότι θα ενθουσιαστεί! (επίσης θα την ρωτήσω και για την τσάντα)

σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
ας επαναφέρω το θέμα - τόσο ωραίο θέμα, γιατί δεν έχουν ανέβει και άλλες φωτογραφίες??

εγώ λοιπόν θα ήθελα την άποψη σας - και την κριτική σας - για τις παρακάτω φωτογραφίες!! μιας και αρχάρια ακόμα, από τεχνικής άποψης, και από εμπειρία.. :redface::whistle:

Φωτογραφο δεν με λες,αλλα θα κανω καποιες γενικες παρατηρησεις με βαση τι εχω μαθει στη σχολη/εμπειρια απο εργασιες :P

Για την πρωτη φωτογραφια, με μπερδευει λιγο επειδη φαινονται τρια πραγματα ταυτοχρονα και δεν ειναι ξεκαθαρο που εστιαζεις. Στη τσαντα? Στα χερια? Στο αλλο το πρασινο/χακι (?) που ειναι κατω κατω στη φωτογραφια? :P Εγω αυτο το θολο κατω μερος θα το εκοβα, δεν προσφερει κατι,και απλα θα προσπαθουσα να τοποθετησω τα χερια και τη τσαντα καλυτερα στην φωτογραφια.

Για τη δευτερη,γενικα οταν φωτογραφιζουμε με γωνια, η εικονα αποκτα μια δυναμικη οποτε δεν ειναι ασχημο που επελεξες να φωτογραφησεις ετσι,υπο γωνια. Εγω θα τονιζα ισως λιγο τα χρωματα ειδικα στο ματι,που νομιζω εκει εστιαζεις? Δεν εννοω να κανεις υπερβολικα εφε που καταστρεφουν τη φωτογραφια,ισως απλα να την τονισεις λιγο!

Για την τελευταια,λογικα ειναι της στιγμης,δεν εβαλες εσυ εκει τον σκυλο δηλαδη και δοκιμασες πολλες φορες να πετυχεις ενα καλο "πορτρετο" του. Οποτε αφου ηθελες απλα να αποτυπωσεις την συγκεκριμενη στιγμη,μια χαρα ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μοιράζομαι 2 αγαπημένες...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top