Φιλανθρωπίες - Δωρεές

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
"Η φιλανθρωπία είναι ο πατέρας της προσφοράς/θυσίας."
"Το να μη βοηθήσεις κάποιον στη δυστυχία του είναι σαν να τον σκοτώνεις στην καρδιά σου."
Ανώνυμος


Ποια είναι η άποψή σας για την φιλανθρωπία?
Έχετε κάνει δωρεές σε άτομα που το είχαν ανάγκη?
Πως νιώσατε?
Τι προσφέρει η φιλανθρωπία σε εμάς κ τι στους αποδέκτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ο έχων 2 χιτώνες ας δώσει τον έναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Σήμερα, φερ' ειπείν, επισκέφτηκα ένα ορφανοτροφείο.
Τα παιδάκια με το που χτύπησα το κουδούνι ήρθαν στην πόρτα χορεύοντας από την χαρά τους (υποθέτω πως κάθε χτύπος στη πόρτα του ορφανοτροφείου σημαίνει "δώρα"). Ένα κοριτσάκι ήταν έγχρωμο κ είχε κοτσιδάκια στα μαλλιά. Την ρώτησα ποιος σου τα έφτιαξα κ μου απάντησε "η μαμά μου". "Μαμά" φωνάζουν τη κοπέλα που τις φροντίζει.

Μου δημιουργήθηκαν ανάμικτα συναισθήματα.
Χαράς, επειδή είδα ένα χαμόγελο για το οποίο μπορεί να είχα συνεισφέρει κ εγώ, έστω ελάχιστα.
Αλλά κ "λύπης", επειδή τα παιδάκια αυτά δεν έχουν οικογένεια κ δεν έχουν τις ανέσεις που ενδεχομένως έχουμε εμείς κ που δυστυχώς θεωρούμε δεδομένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εύγε, για αυτό που έκανες.
Κι εγώ λυπάμαι για αυτά τα παιδιά. Αλλά πιο πολύ, γιατί όσα ορφανοτροφεία ξέρω, στεγάζονται σε απαράδεκτους χώρους...

Υποστηρίζω τη φιλανθρωπία και λυπάμαι πολλές φορές τα λεφτά που δίνω σε ανόητα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η φιλανθρωπία είναι ευτυχία, το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι τις κάνουν απλά για να δείξουν ότι την κάνουν και άλλοι γιατί το νοιώθουν, τελικά ποιά είναι απο τις δύο πραγματική η σημασία της λέξης δεν ξέρω αλλα προσωπικά ενοχλούμε υπερβολικά όταν κάνω εγώ κάποιο καλό να το λένε χωρίς να τους νοιάζει γιατί το κάνω,

Εχω πεί πολλές φορές πώς όταν κάνουμε κάτι για καλό να το κάνουμε σιωπηλά, όχι ότι δεν τιμώ και δεν δίνω συγχαρητήρια σε κάποιους που επιβραβεβωνται, αλλα πιστέυω ότι μετά απο κάποια μπράβο δεν ξέρεις αν το κάνεις για να βοηθήσεις ή για να ακούσεις ένα μπράβο, σαν ένα σκύλο που κάνει τούμπα για ένα κόκκαλο. απλά την κάνει για να φάει, όχι για να διασκεδάσει το αφεντικό του:)

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των Φιλανθρωπιών/Δωρεών (βασικά και ποίος δεν είναι :P)
Ωστόσο είμαι λιγάκι περίεργος σε αυτό. Αποφεύγω να βοηθάω ανθρώπους που ζητάνε βοήθεια στον δρόμο κτλ θεωρώ ότι δεν θα βοηθήσει σε αντίθεση με κάποια οργανωμένη προσπάθεια.

Έχω βοηθήσει 2-3 οργανωμένες προσπάθειες, δυστυχώς μόνο με χρηματικό πόσο.

Υ.γ.: Μπράβο Niyia! Πετυχαίνεις την ολοκλήρωση σιγά σιγά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Η φιλανθρωπία είναι ευτυχία, το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι τις κάνουν απλά για να δείξουν ότι την κάνουν
Αυτή είναι οι λεγόμενη γραμματείς και φαρισαίοι..
ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται οτι αποδεκατουτε το ηδυοσμον και το ανηθον και το κυμινον και αφηκατε τα βαρυτερα του νομου την κρισιν και τον ελεον και την πιστιν ταυτα εδει ποιησαι κακεινα μη αφιεναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Η δική μου συνεισφορά ΔΕΝ ήταν χρηματική (δεν ξέρω καν αν υπάγεται στις φιλανθρωπίες :S) κ το θρεντ δεν το άνοιξα για να εισπράξω "μπράβο" (ελπίζω να μη παρεξηγήθηκα:/:)

Επαναφέρω τις ερωτήσεις που έθεσα:
Ποια είναι η άποψή σας για την φιλανθρωπία?
Έχετε κάνει δωρεές σε άτομα που το είχαν ανάγκη?
Πως νιώσατε?
Τι προσφέρει η φιλανθρωπία σε εμάς κ τι στους αποδέκτες?
Επίσης, σε αυτό το θρεντ, μπορούμε να αναφέρουμε πως μπορεί κάποιος, αν επιθυμεί, να προσφέρει τη δική του βοήθεια σε διάφορα ιδρύματα, ή να πούμε που μπορεί να απευθυνθεί για ενημέρωση.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DEMETRIOS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φιλανθρωπια σημαινει συνεισφορα στον συνανθρωπο μας που εχει αναγκη.Δεν ειναι απαραιτητα καταβολη η δωρεα χρηματων.Μπορει να ειναι η εκφραση με πραξεις της αγαπης και της συμπονοιας μας σε οσους εχουν αναγκη.Πιστευω πως καθε ανθρωπος πρεπει να συνεισφερει στο συνανθρωπο του με οποιον τροπο μπορει.Ακομα κι αν απλα ειναι σε λιγο καλυτερη θεση απο εκεινον.Με τη φιλανθρωπικη πραξη νιωθεις ευτυχης και πληρης.Νιωθεις γεματος που χαριζεις την ευτυχια,τη συμπαρασταση,τη στηριξη και το χερι βοηθειας σε συνανθρωπο/oυς σου.Τι πιο ωραιο πραγμα στη ζωη!!Μονο ετσι βρισκεις νοημα στο λογο υπαρξης του ανθρωπου.Αν δεν καναμε και κατι καλο σ αυτη τη ζωη γιατι να υπηρχαμε κιολας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η λέξη φιλανθρωπία δεν μου αρέσει, δεν ξέρω, την έχω συνδέσει με κοσμικές που περιφέρουν τα Gucci τους!:devil: Παρόλα αυτά μου αρέσει να βοηθάω. Συμφωνώ με Exposed, δεν μου αρέσει να δίνω λεφτά σε ξέμπαρκους στα ΜΜΜ, πολύ σπάνια το κάνω και αντιπαθώ την επαιτεία. Μου αρέσουν οι οργανωμένες προσπάθειες.


Εδώ και λίγο καιρό είμαι ανάδοχος 1 παιδιού από το Βιετνάμ και τα λίγα λεφτά που δίνω κάθε μήνα ενισχύουν την κοινότητά του. Μπορείτε κι εσείς να γίνετε μέσω της Action Aid: www.actionaid.gr.

Επίσης μου αρέσει ο εθελοντισμός. Νομίζω ότι είναι 1 ωραίος τρόπος να βοηθήσουμε με πράξεις κι όχι με χρήμα. Επίσης, μέσω του εθελοντισμού ΟΝΤΩΣ καταλαβαίνουμε τις συνθήκες που ζουν άλλοι άνθρωποι ενώ όταν βοηθάμε χρηματικά είμαστε αποστασιοποιημένοι. Το έχω κάνει και ψάχνω ευκαιρία για επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φιλανθρωπια σημαινει συνεισφορα στον συνανθρωπο μας που εχει αναγκη.Δεν ειναι απαραιτητα καταβολη η δωρεα χρηματων.Μπορει να ειναι η εκφραση με πραξεις της αγαπης και της συμπονοιας μας σε οσους εχουν αναγκη.Πιστευω πως καθε ανθρωπος πρεπει να συνεισφερει στο συνανθρωπο του με οποιον τροπο μπορει.Ακομα κι αν απλα ειναι σε λιγο καλυτερη θεση απο εκεινον.Με τη φιλανθρωπικη πραξη νιωθεις ευτυχης και πληρης.Νιωθεις γεματος που χαριζεις την ευτυχια,τη συμπαρασταση,τη στηριξη και το χερι βοηθειας σε συνανθρωπο/oυς σου.Τι πιο ωραιο πραγμα στη ζωη!!Μονο ετσι βρισκεις νοημα στο λογο υπαρξης του ανθρωπου.Αν δεν καναμε και κατι καλο σ αυτη τη ζωη γιατι να υπηρχαμε κιολας;;



Όπως και ο Σκρούτζ Μακ Ντακ, όποιος τον πλησίαζε με ανοιχτή χούφτα έπαιρνε μια ...χειραψία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DEMETRIOS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αλλο φιλανθρωπια κι αλλο επαιτεια φιλε Rempeskes.Oποιος εχει αναγκη δεν σημαινει πως ειναι και αναξιοπρεπης οπως ο Σκρουτζ που ανεφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top