Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
pop = popural.

δεν γράφουν σκουπίδια όλοι οι δημοφιλείς :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Έγω πιστεύω ότι η ποιότητα υπάρχει σε κάθε είδος μουσικής, ανεξάρτητα από τα προσωπικά μας γούστα...
Η προσωπική μου άποψη είναι πως το γούστο καλλιεργήτε ήτε στην μουσική ήτε σε οποίαδήποτε άλλη τέχνη, αρκεί να μην παρασυρόμαστε από παιχνίδια marketing και "δήθεν" συμπεριφορές.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
pop = popural.

δεν γράφουν σκουπίδια όλοι οι δημοφιλείς :).
Εξηγησε το λιγο καλυτερα γιατι δεν το 'πιασα.

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Έγω πιστεύω ότι η ποιότητα υπάρχει σε κάθε είδος μουσικής, ανεξάρτητα από τα προσωπικά μας γούστα...

Δεν συμφωνω γιατι ειδη μουσικης οπως η pop δεν νομιζω πως προσφερουν τιποτα παραπανω απο εμπορικοτητα και καθολου ποιοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:

Δεν συμφωνω γιατι ειδη μουσικης οπως η pop δεν νομιζω πως προσφερουν τιποτα παραπανω απο εμπορικοτητα και καθολου ποιοτητα.

Αποψή σου και την δέχομαι μην ξέχνας όμως ότι το ίδιο μπορεί να πεί κάποιος για το είδος μουσικής που ακούς.:)

Υ.Γ: Kαι εντελώς φιλικά ξέρεις πως ο λαός μας λέει "μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μη πείς" και για να στο εξηγήσω εννοώ πως πολλοί από αυτούς που ξέρω στα δεκαέξι τους ακούγαν μουσική τυπού μέταλ και γενικότερα rock και τέτοια στα τριάντα τους όμως ακούγαν στην καλύτερη περίπτωση pop (για να μην σου αναφέρω τα σκυλάδικα) άλλα stadarts βλέπεις...κάποιο όμως απλώς γίναν ποιο δεκτικοί σε άλλα είδη μουσικής διατηρώντας πάντα την ποιότητα στα ακούσματα τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Και να το πει, δεν με νοιαζει και πολυ. Ειναι αλλωστε αποδεδειγμενο οτι η Rock και η Metal ειναι ποιοτικα ειδη μουσικης.
Οσον αφορα αυτο που λες στο υστερογραφο σου, πολυ απλα τετοιες περιπτωσεις φανερωνουν καθαρα ποιοι αγαπανε το ειδος της μουσικης που ακουνε και ποιοι οχι.
Επισης, το μεγεθος της γραμματοσειρας σου στο υστερογραφο μου εβγαλε τα ματια!:vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
τι δεν κατάλαβες βρε κουτό :P; το pop έχει βγει από την λέξη popular :). pop είναι και οι beatles, μην ακούσω κουβέντα περικαλώ :kill::D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση;
Πώς ορίζουμε την ποιότητα στη μουσική;:hmm: :hmm:
Να μου πεις ποιότητα στη φέτα, να σου πω ναι, είναι κάτι που ορίζεται εύκολα...
αλλά στη μουσική;

Πώς θα την ορίσουμε;
Ότι έχει ηλεκτρική κιθάρα, μπάσο και ντράμς και δεν αναφέρει φράσεις όπως "μου 'λειψες, δεν ξέρεις πόσο μου 'λειψες", "μη μ' αφήνεις μόνο πονάω" κλπ είναι ποιοτικό, ενώ ότι έχει μπουζούκι και μιλάει για έρωτες και τέτοια σαχλά είναι σκουπίδια...
χμμμμμ... κάτι δεν μου πάει καλά...:hmm: :hmm: :hmm:


Και μάλιστα Hetfield λές ότι "έχει αποδειχτεί"... μαθηματικά είναι; Μήπως βγήκε κανένας καινούριος τύπος που υπολογίζει την ποιότητα ενός τραγουδιού;;
Δε νομίζω...


Και εγώ στην ηλικία σου άκουγα Metal και έλεγα ότι τα ελληνικά είναι σκουπίδια και δεν πρόκειται να τα ακούσω ποτέ και άλλα τέτοια ωραία... Τώρα όμως ακούω κυρίως ελληνική μουσική (ναι σκυλάδικα λέω) χωρίς όμως να απορρίπτω κανένα είδος... κάθε είδος μουσικής έχει την ομορφιά του και την ποιότητά του... και φυσικά δεν είναι κάθε είδος μουσικής για κάθε άνθρωπο ή για όλες τις ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα hatfield μην παρεις και ορκο οτι δεν προσφερει τιποτα η pop....
Τωρα πια ισως,αλλα καποτε ηταν διαφορετικα τα πραγματα!
Kαι το "la isla bonita" ποπ θεωρειται και ακουγεται ακομα 19 χρονια μετα την κυκλοφορια του...:)
Υπαρχουν και μπαλαντες που ανηκουν στην κατηγορια του "ποπ" οι οποιες ειναι απιστευτες.;)
Ακομα και συγκροτηματα "βλεπε Roxette" που εχουν αφησει εποχη.;)
Δεν λεω εσενα μπορει να σου αρεσει ενα αλλο ειδος μουσικης και χιλια δικια εχεις, αλλα αυτο δεν εκμηδενιζει αλλα(ειδη).
Τωρα θα μου πεις οτι μιλας για εσενα, οποτε περι ορεξεως...

Και μην ξεχναμε οτι στην Ελλαδα ουσιαστικα το "ποπ" ειναι τα λαϊκα!:clapup:
Οποτε...Πασχαλης και ξερο ψωμι!:P
"Να σου θυμιιιιισω....Ειχε παλιοκαιρο την μερα που σε γνωωωωωρισα...":clapup:

P.S-Giostau...τετοιος συχρονισμος πια;:D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
ΟΚ, μαλλον εχεις δικιο οσον αφορα οτι αυτη την παρουσα φαση η ποπ δεν προσφερει τιποτα. Roxette μου αρεσαν και εμενα καποτε (και τωρα λιγο), αλλα βεβαια δεν μπορεις να συγκρινεις Roxette και Ρεμο.
Πολυ σωστη η διαπιστωση σου:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Πολύ απόλυτο το pop=σκουπίδια ε?
κάθε είδος μουσικής έχει να δώσει κάτι σε κάποιον που του αρέσει, οι υπόλοιποι ας μην ασχολούνται :) κι εγώ μέταλ ακούω αλλά δεν μπορώ να απορρίπτω κάτι διαφορετικό αμέσως (ειδικά μέσω των ραδιοφωνικών!!) και just for the record το '80 η pop μια χαρά προσέφερε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Να διαβαζεις αλλη φορα καλυτερα τα μηνυματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
την παρουσα φαση η ποπ δεν προσφερει τιποτα
Μιλησα για τωρα, οχι για τη δεκαετια του '80.
Για μενα η σημερινη ποπ δεν προσφερει τιποτα, κυριως δε η ελληνικη, οποτε επειμενω στο χαρακτηρισμο μου οτι προκειται για σκουπιδια και ας ειναι απολυτο.

Αρχική Δημοσίευση από ifrit:
κάθε είδος μουσικής έχει να δώσει κάτι σε κάποιον που του αρέσει, οι υπόλοιποι ας μην ασχολούνται
Μα δεν ασχολουμαι, απλως εκφραζω η γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Βρε παιδιά τα ενδιαφέροντα όσον αφορά την μουσικη ποικίλουν και έχουν να κάνουν με την αισθητική του κάθε ανθρώπου και όχι μόνο..Κάτι που κάποιος απαραιτητα αντιλαμβάνεται ως ωραίο από κάποιον για άλλον δεν θα είναι..Αλλά δεν μπορούμε με το έτσι θέλω να βγάζουμε άχρηστο ένα είδος μουσικής,γιατί μην ξεχνάμε αποτελεί μορφή καλλιτεχνικής έκφρασης η οποία πρέπει να είναι σεβαστη άσχετα αν μας αρέσει ή όχι..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Θα το πω αλλιως... Για μενα η ελληνικη ποπ ειναι αχρηστη! Εμενα προσωπικα δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Θα το πω αλλιως... Για μενα η ελληνικη ποπ ειναι αχρηστη! Εμενα προσωπικα δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα...
Εφόσον όμως προσφέρει σε άλλους, δεν είναι άχρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Σε εμενα ομως δεν προσφερει, αρα σε μενα μου ειναι αχρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Σαν προσωπική σου άποψη δεκτή και σεβαστή..Να μην προσφέρει τίποτα σε σένα δεκτό από την στιγμή που δεν γενικεύεις καταστάσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα off-topic βρίσκονται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Εγω ειμαι πολυ ανοιχτος. Ακουω απο heavy μεχρι metal:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Σε εμενα ομως δεν προσφερει, αρα σε μενα μου ειναι αχρηστη.

Με αυτό τον τρόπο διάκρινεις την ποιότητα??? :worry:Με βασικό άξονα τον εαυτό σου και πόσο χρήσιμο σου είναι κάτι??? :hmm:Και σε μένα δεν είναι χρήσιμα και δεν μου αρέσουν πολλά πράγματα (και δεν μιλάω μόνο για μουσική) αυτό σημαίνει ότι είναι σκουπίδια? Σε πόλλά από αυτά αναγνωρίζω ότι έχουν ποιότητα και λόγο ύπαρξης ακόμη και όταν δεν μου "κάνουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Τι σημαινει παιδια για εσας ποιοτικη μουσικη???ορισμος,τραγουδια κλπ...τα παντα περι μουσικης.....
!!!!! ΕΔΩ!!!!!!!!:panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top