Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ξέρεις τι γίνεται όμως; Και το λέω έχοντας ΠΛΗΡΗ επίγνωση του ότι μιλάω εκ του ασφαλούς...
Ένας βαριά ασθενής με υγιές μυαλό μπορεί να αντλήσει ενέργεια και χαρά από άλλα πράγματα, όπως η οικογένειά του, ένα ευχάριστο περιβάλλον, κλπ.
Ένας ψυχικά διαταραγμένος ασθενής δε δικαιούται να πάρει τη ζωή του στα χέρια του (δηλαδή το αν θα ζήσει ή όχι), γιατί ακριβώς έχει διαταραγμένη κρίση.
Ακόμα κι ένας φυλακισμένος ή κάποιος εγκλωβισμένος μπορεί να διατηρήσει το θάρρος και την ελπίδα του.

Αλλά υπάρχει η ειρωνία του συνδυασμού καταστάσεων, όπου απλά αναρωτιέσαι "από πού να αντλήσω ελπίδα, σε μία τέτοια φάση;;;"


Ωστόσο αυτές είναι πολύ ειδικές περιπτώσεις. Αλλά υπάρχουν. Και μακάρι να παραμείνουν πάντα τόσο ειδικές.
Μπορεί να μη δικαιούται, αλλά ποιος θα το κρίνει αυτό;
Και ποιος θα το αποτρέψει; Ποιος θα τον εμποδίσει;
Να διευκρινίσω οτι εξαιρώ τις περιπτώσεις όπου η θέληση για αυτοκτονία προέρχεται από την ίδια την ασθένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Οk then όχι όλοι μας αλλά πολλοί από μας.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ναι, αν εννοείς αυτό, ομολογώ πως δεν το κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ.
Πράγματι, αυτό ακριβώς πιστεύω.
Αυτό όμως που εσύ περιγράφεις ως ζωή, και καθώς λες δεν χρειάζεται καμιά δύναμη, είναι παρασιτική ζωή. Κανείς δεν μπορεί να ζήσει χωρίς να καταβάλει προσπάθεια, εκτός από αυτόν που δεν κάνει ποτέ τίποτα.
Ζωή, δεν είναι μόνο η ανάσα.
Λάβε επίσης υπ' όψη σου, οτι γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι, που ακόμα και για αυτήν την ανάσα, είναι υποχρεωμένοι να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια.
Και την καταβάλουν.

Ναι αλλά αυτοί οι οποίοι καταβάλουν τεράστια προσπάθεια να αναπνεύσουν υπάρχει η περίπτωση κάποτε να μην επιθυμούν άλλο τον αυτοβασανισμό τους. Και ακριβώς επειδή ζωή δεν είναι μόνο ανάσα κάποιος ο οποίος δε μπορεί να ζήσει για τους χ ή ψ λόγους οι οποίοι υπερβαίνουν την απλή επιβίωση να επιθυμήσει να αυτοκτονήσει. Και δε βλέπω το λόγο να προτάσσεται τόσο σθεναρά η ζωή (ναι, είναι ωραία αλλά όχι για όλους και πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτοί οι οποίοι καταβάλουν τεράστια προσπάθεια να αναπνεύσουν υπάρχει η περίπτωση κάποτε να μην επιθυμούν άλλο τον αυτοβασανισμό τους. Και ακριβώς επειδή ζωή δεν είναι μόνο ανάσα κάποιος ο οποίος δε μπορεί να ζήσει για τους χ ή ψ λόγους οι οποίοι υπερβαίνουν την απλή επιβίωση να επιθυμήσει να αυτοκτονήσει. Και δε βλέπω το λόγο να προτάσσεται τόσο σθεναρά η ζωή (ναι, είναι ωραία αλλά όχι για όλους και πάντα).
Σωστό κι αυτό...

Μπορεί να μη δικαιούται, αλλά ποιος θα το κρίνει αυτό;
Και ποιος θα το αποτρέψει; Ποιος θα τον εμποδίσει;
Να διευκρινίσω οτι εξαιρώ τις περιπτώσεις όπου η θέληση για αυτοκτονία προέρχεται από την ίδια την ασθένεια.
Δυστυχώς δεν ξέρω αρκετά για τις ψυχικές ασθένειες, ώστε να μιλήσω για αυτό.
Ναι, αν κάποιος έχει κατάθλιψη, καλό είναι να προσπαθήσει να γιατρευτεί. Αν η αρρώστια είναι άσχετη με τη θέληση για ζωή, γιατί να την αναφέρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι αλλά αυτοί οι οποίοι καταβάλουν τεράστια προσπάθεια να αναπνεύσουν υπάρχει η περίπτωση κάποτε να μην επιθυμούν άλλο τον αυτοβασανισμό τους. Και ακριβώς επειδή ζωή δεν είναι μόνο ανάσα κάποιος ο οποίος δε μπορεί να ζήσει για τους χ ή ψ λόγους οι οποίοι υπερβαίνουν την απλή επιβίωση να επιθυμήσει να αυτοκτονήσει. Και δε βλέπω το λόγο να προτάσσεται τόσο σθεναρά η ζωή (ναι, είναι ωραία αλλά όχι για όλους και πάντα).
Προσωπικά είμαι της άποψης, οτι από τη στιγμή που έστω και ένας από τους προαναφερθέντες, επιθυμεί να ζήσει, έστω κι αν καταβάλει προσπάθεια να πάρει μια ανάσα, μπορούν να το κάνουν όλοι.
Ξέρω οτι δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές και την ίδια δύναμη, αλλά ξέρω επίσης οτι μπορούν να την αντλήσουν. Είναι πραγματικά απίστευτο τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος, όταν έχει θέληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό...


Δυστυχώς δεν ξέρω αρκετά για τις ψυχικές ασθένειες, ώστε να μιλήσω για αυτό.
Ναι, αν κάποιος έχει κατάθλιψη, καλό είναι να προσπαθήσει να γιατρευτεί. Αν η αρρώστια είναι άσχετη με τη θέληση για ζωή, γιατί να την αναφέρουμε;
Αυτές οι δύο απαντήσεις σου δεν είναι λίγο αντιφατικές;
Ποιος θα κρίνει, αν μια ασθένεια, θα έχει μοιραία κατάληξη ή όχι;
Θέλετε να ανατρέξουμε στην ιατρική βιβλιογραφία και να αναφέρουμε περιστατικά που "ξύπνησαν", έπειτα από βαθύ κώμα πολλών ετών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα, πού αντιφάσκω;

Εννοώ, κατ' αρχήν για τις ψυχικές ασθένειες:
Είτε επηρεάζουν τη θέληση ενός για ζωή, οπότε αποτελούν λάθος λόγο για αυτοκτονία, είτε δεν την επηρεάζουν, οπότε είναι εκτός θέματος.

Σχετικά με τις σωματικές ασθένειες:
Μακάρι μακάρι και πάλι μακάρι να υπάρχουν συνέχεια παραδείγματα ασθενών που ανέκαμψαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στην πρώτη απάντηση συμφωνείς οτι για κάποιον που φέρει βαρέως μια ασθένεια, είναι προτιμότερο να αυτοκτονήσει για να μην ταλαιπωρείται απο την ασθένειά του.
Στη δεύτερη απάντησή σου συμφωνείς, οτι θα πρέπει να προσπαθήσει να γιατρευτεί.
Είμαι σίγουρος οτι έχουμε μπερδευτεί, λιγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατάλαβα, λάθος μου.
Απλά ήθελα να τονίσω ότι είναι ένα σωστό επιχείρημα το ότι κάποιοι άνθρωποι απλά δεν έχουν άλλη χαρά στη ζωή, μόνο πόνο, κάθε ανάσα τούς βασανίζει, και συνειδητοποιούν απόλυτα κάθε μέρα που περνάει, χωρίς να έχουν χαρεί τίποτα, έχοντας απλά υπάρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κατάλαβα, λάθος μου.
Απλά ήθελα να τονίσω ότι είναι ένα σωστό επιχείρημα το ότι κάποιοι άνθρωποι απλά δεν έχουν άλλη χαρά στη ζωή, μόνο πόνο, κάθε ανάσα τούς βασανίζει, και συνειδητοποιούν απόλυτα κάθε μέρα που περνάει, χωρίς να έχουν χαρεί τίποτα, έχοντας απλά υπάρξει.
Ναι, αλλά είναι και κάποιοι που ζουν με την ελπίδα.
Εγώ αυτό ήθελα να τονίσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά κάνεις και το τονίζεις. Και μακάρι, ξαναλέω, να ακούγονται συνέχεια τέτοια ελπιδοφόρα μηνύματα...
Προσωπικά απορρίπτω την αυτοκτονία, με απογοητεύει, και αμφιβάλλω αν αξίζουν συγχώρεση όσοι τη διαπράττουν.
Ωστόσο πού και πού έχω συναντήσει περιπτώσεις, όπου έχω πει "Θε μου, από το να βρεθώ έτσι/εκεί, καλύτερα να πεθάνω. Τι σε κρατάει στη ζωή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
λύτρωση
όχι δεν είμαι emo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όλοι αυτοί άνθρωποι παλεύουν για να ζήσουν ακόμα και σε απάνθρωπες συνθήκες… τους θαυμάζω. Τολμάμε να μιλάμε εμείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 106791-3.jpg
    106791-3.jpg
    80.6 KB · Εμφανίσεις: 137
  • 107077-1.jpg
    107077-1.jpg
    48.8 KB · Εμφανίσεις: 135
  • 95907-3.jpg
    95907-3.jpg
    81.4 KB · Εμφανίσεις: 145
  • 107073-3.jpg
    107073-3.jpg
    41.5 KB · Εμφανίσεις: 129
  • 111995-1.jpg
    111995-1.jpg
    62.2 KB · Εμφανίσεις: 150
  • 107079-2.jpg
    107079-2.jpg
    50 KB · Εμφανίσεις: 131

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι σχεση εχει ?
Αυτοι που τολμουν την αυτοκτονια, ειναι αρρωστοι ψυχικα...οχι εγω, εσυ και ο διπλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ήταν μια απάντηση στην «λύτρωση».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ήταν μια απάντηση στην «λύτρωση».

Δες και τη θάλασσα μέσα μου με πρωταγωνιστή το Javier Bardem. Μιλά για ευθανασία αλλά μόνο και μόνο όμως επειδή ο πρωταγωνιστής δε μπορεί να αυτοκτονήσει. Δες την επιχειρηματολογία του...

Το cinema μπορει να γίνει διδακτικό

Οι παραπάνω άνθρωποι ζουν σε συνθήκες εξαθλίωσης αλλά έτσι έχουν μάθει να ζουν και επιθυμούν να ζουν. Και είναι αξιοθαύμαστο. Αυτός όμως που δε μπορεί να ζει και δε θέλει να ζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είναι δειλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είναι δειλός.

Ίσως, αλλά είναι η απόφαση του. Και καλό θα είναι να είναι σεβαστή εφόσον δε βλάπτει κανένα.

Και δεν επικροτώ την αυτοκτονία γενικά αλλά σε συγκεκριμένες ιδιαίτερες περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ίσως, αλλά είναι η απόφαση του. Και καλό θα είναι να είναι σεβαστή εφόσον δε βλάπτει κανένα.
Να είναι σεβαστή γιατί δεν βλάπτει κανέναν;
Δηλαδή να κάποιος φίλος σου σου ανακοίνωνε κάτι τέτοιο, θα σεβόσουν την απόφασή του, επειδή δεν σε ενοχλεί;
Αν ήταν συγγενείς σου;
Αν ήταν ασθενής μου, θα πρέπει να κάνω το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Να είναι σεβαστή γιατί δεν βλάπτει κανέναν;
Δηλαδή να κάποιος φίλος σου σου ανακοίνωνε κάτι τέτοιο, θα σεβόσουν την απόφασή του, επειδή δεν σε ενοχλεί;
Αν ήταν συγγενείς σου;
Αν ήταν ασθενής μου, θα πρέπει να κάνω το ίδιο;

Δεν έχει σημασία αν μου ήταν γνωστός ή άγνωστος. Θα ήταν παράλογο και ηλίθιο να έχω μια άποψη για τους φίλους μου και μια άλλη για τους ξένους. Αν ένας φίλος μου είχε πάθει κάτι το οποίο θα του στερούσε τη χαρά του να υπάρχει τότε εγώ τι πρέπει να κάνω;

Μα φυσικά και θα του μιλούσα και θα προσπαθούσα να το κρατήσω στη ζωή. Με πολύ πειστικό τρόπο κιόλας. Όπως θα έκανα με οποιονδήποτε. Όμως αν με σώας τας φρένας αποφάσιζε ότι θέλει να αυτοκτονήσει δε μπορώ να τον κατακρίνω ούτε να τον εμποδίσω με τη βία. Θα το έκανα μια, δύο τρεις φορές. Αλλά αν κάποιος προσπαθήσει να αυτοκτονήσει αποτύχει και ξαναπροσπαθήσει σημαίνει ότι κάτι δε πάει καλά. Σπάνια, κάποιος υγιής στο μυαλό άνθρωπος ξαναπροσπαθεί. Ένας άνθρωπος στο τελευταίο στάδιο μιας αρρώστιας αν έχει την ευκαιρία να γλιτώσει από το πόνο τότε γιατί να μη το κάνει

Όσο για τους ασθενείς σου δε γνωρίζω τη δουλειά κάνεις αλλά αν είχε ψυχικά προβλήματα φυσικά και έπρεπε να τον βοηθήσεις και να τον παρεμποδίσεις με φυσική βία. Δε μιλάμε όμως για τέτοιες περιπτώσεις.

Η αυτοκτονία δε γίνεται πάντα εν βρασμώ ψυχής. Αν εννοείς αυτές και εγώ πιστεύω ότι ειναι κατακριτέες... Ένας απογοητευμένος ερωτικά στα 19 του δε νομίζω ότι θα αυτοκτονούσε στα 21 του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top