Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τι σημαίνει "νοητός" χωρισμός;

μπαίνεις στο μαγαζί, ρωτάς τον υπάλληλο: ένα τραπέζι για μη καπνίζοντες?
και εκείνος σου απαντάει: κάτσε όπου θες και φαντάσου ένα τοίχο γύρω γύρω...


ΑΙΝΤΑΑ θύμα άιντε ψώνιο...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
ευρηματική ιδιοφυΐα ή γελοιότητα;
Παίζανε θέατρο… για να καπνίσουν
Πάντα η κάθε λογής απαγόρευση προκαλούσε αντιδράσεις και ευρηματικούς τρόπους αντιμετώπισης της. Στις ΗΠΑ και δη στη Μινεσότα, όπου προσφάτως θεσπίστηκε αντικαπνιστικός νόμος για τα μπαρ, οι ιδιοκτήτες των νυχτερινών κέντρων βρήκαν την άκρη… Σύμφωνα με τη νομοθεσία της πολιτείας το κάπνισμα απαγορεύεται παντού, πλην της θεατρικής σκηνής, όπου οι ηθοποιοί μπορούν να καπνίζουν αν ο ρόλος τους το επιτάσσει.
Και έτσι τα μπαρ αποφάσισαν να μετατραπούν σε θέατρα με τους εργαζόμενους και τους θαμώνες σε ρόλους… ηθοποιών.
Στην είσοδο των μπαρ υπάρχει η διανομή των ρόλων για τους εργαζόμενους, ενώ οι θαμώνες φορούν στολές και μιλάνε με ξενική προφορά υποδυόμενοι ρόλους!
Οι υπηρεσίες Υγείας δεν «τσίμπησαν» από το «παραθυράκι» που βρήκαν τα κέντρα διασκεδάσεως και διαμηνύουν ότι έρχεται η ώρα να… «πέσει η αυλαία». Απείλησαν, μάλιστα, τα μπαρ με πρόστιμο που ανέρχεται στα 10.000 δολάρια αν συνεχίσουν να υποδύονται…
Πάντως προτού αυτή η νομική «τρύπα» γίνει αντιληπτή από τις αρχές, περισσότερα από 100 μπαρ είχαν ακολουθήσει την τακτική να δημιουργούν αυτοσχέδιες θεατρικές παραστάσεις…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
θα ήθελα να κόψω το κάπνισμα κάποια στιγμή, και καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη των μη-καπνιστών να μπορούν να πηγαίνουν σε χώρους που δεν θα υπάρχει κάπνα...
οκ, αλλά και με εμάς τους καπνιστές τι θα γίνει?
το όλο θέμα δεν είναι λιγάκι ρατσιστικό για τους καπνιστές?
είναι σαν να μας βάζουν σιγά σιγά στο περιθώριο...
εννοείτε να ισχύει ο νόμος για δημόσιους χώρους όπως νοσοκομεία ή τράπεζες ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... αλλά στην καφετέρια ή στο club τι θα γίνει? θα πηγαίνουν τελικά μόνο μη - καπνιστές και οι καπνιστές θα κάθονται σπιτια τους?
ή θα γίνουμε όπως έξω, ένα καφέ στα γρήγορα και σπίτι για μια τζούρα τσιγάρο?
και υποκρισία πάνω απο όλα...
να εφαρμόσουν αυτό για τους ειδικούς χώρους μη καπνιστών ... και καπνιστών, όπως πρέπει να είναι, και όχι όπως είναι με φανταστικά χωρίσματα και τέτοια...
απλά να γίνουν τα πράγματα έτσι ώστε να είναι ισότιμα για όλους...
και οι μεν και οι δε να είναι ικανοποιήμένοι...
αυτό δεν είναι δημοκρατία άλλωστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
θα ήθελα να κόψω το κάπνισμα κάποια στιγμή, και καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη των μη-καπνιστών να μπορούν να πηγαίνουν σε χώρους που δεν θα υπάρχει κάπνα...
οκ, αλλά και με εμάς τους καπνιστές τι θα γίνει?
το όλο θέμα δεν είναι λιγάκι ρατσιστικό για τους καπνιστές?
είναι σαν να μας βάζουν σιγά σιγά στο περιθώριο...
εννοείτε να ισχύει ο νόμος για δημόσιους χώρους όπως νοσοκομεία ή τράπεζες ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... αλλά στην καφετέρια ή στο club τι θα γίνει? θα πηγαίνουν τελικά μόνο μη - καπνιστές και οι καπνιστές θα κάθονται σπιτια τους?
ή θα γίνουμε όπως έξω, ένα καφέ στα γρήγορα και σπίτι για μια τζούρα τσιγάρο?
και υποκρισία πάνω απο όλα...
να εφαρμόσουν αυτό για τους ειδικούς χώρους μη καπνιστών ... και καπνιστών, όπως πρέπει να είναι, και όχι όπως είναι με φανταστικά χωρίσματα και τέτοια...
απλά να γίνουν τα πράγματα έτσι ώστε να είναι ισότιμα για όλους...
και οι μεν και οι δε να είναι ικανοποιήμένοι...
αυτό δεν είναι δημοκρατία άλλωστε?
Εκεί είναι η φυσική τους θέση. Στο περιθώριο.
Αν μάλιστα εσύ θεωρείς ρατσισμό το να απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, δεν θα έπρεπε οι μη καπνιστές που είναι υποχρεωμένοι να αναπνέουν τον καπνό που περιφέρεις εδώ κι εκεί να υποστηρίξουν οτι υποβάλλονται σε βασανιστήρια αργού θανάτου;
Ακόμη κι αν υπήρχαν ειδικοί χώροι, όπως ο νόμος προβλέπει για την Ελλάδα, πως θα εμπόδιζε τον καπνό και τις μυρωδιές να εισχωρήσουν στη ζώνη των μη καπνιστών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα βγαίνετε έξω για τη τζούρα, όπως κάνουν και στη βόρειο και κεντρική Ευρώπη στους -10 βαθμούς.
Αλλιώς θα τηρούνται (χαχα, στην Ελλάδα; Καλό...) οι διαχωρισμοί χώρων καπνιστών και μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εκεί είναι η φυσική τους θέση. Στο περιθώριο.
Αν μάλιστα εσύ θεωρείς ρατσισμό το να απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, δεν θα έπρεπε οι μη καπνιστές που είναι υποχρεωμένοι να αναπνέουν τον καπνό που περιφέρεις εδώ κι εκεί να υποστηρίξουν οτι υποβάλλονται σε βασανιστήρια αργού θανάτου;
Ακόμη κι αν υπήρχαν ειδικοί χώροι, όπως ο νόμος προβλέπει για την Ελλάδα, πως θα εμπόδιζε τον καπνό και τις μυρωδιές να εισχωρήσουν στη ζώνη των μη καπνιστών;

αυτό λέμε, να υπάρξουν οι συνθήκες ώστε και οι κάπνιστές να μην περιθωριοποιούνται και οι μη καπνιστές να μην είναι αναγκασμένόι να αναπνέουν τον καπνό μας!!!
ίσα δικαιώματα έχουμε όλοι μας, αυτό δεν είναι δημοκρατία? εγώ επιλέγω να καπνίζω και εσύ όχι...δεν σου φταίω και δεν μου φταίς σε τίποτα αν τα πράγματα δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά...
Δεν νομίζω οτι κανενός ανθρώπου η θέση είναι στο περιθώριο...
και δεν μιλάω για όλους τους δημόσιους χώρους... μιλάω για καφετέριες και club, ας φτιαχτούν και για μη καπνιστές..να πηγαίνετε εκεί...
επείδη δηλαδη κάποιοι δεν καπνίζουν πρέπει εμείς που καπνίζουμε να κλείστούμε σπίτια μας για να απολαύσουμε ένα καφεδάκι?
Μακάρι να μην κάπνιζε κανείς... θα ήταν το καλύτερο, έλα όμως που καπνίζουμε...
ή έχεις την εντύπωση οτι εμείς που καπνίζουμε δεν έχουμε πρόβλημα με την κάπνα? ας βάλουν μεγαλύτερους εξαερισμούς ή και δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν... ας το κάνουν,,,, αλλά όχι ξαφνικά να με κλείνεις σπίτι μου , ή εγώ να σε κλείνω στο δικό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πάντως πρόσφατα ανακάλυψα ότι δεν είμαστε η μοναδική Ευρωπαϊκή χώρα που τα έχει κάνει χάλια με το διαχωρισμό καπνιστών-μη καπνιστών στα καφέ και στα εστιατόρια.
Στην Ισπανία και συγκεκριμένα στη Βαρκελώνη, σε όποιο καφέ έμπαινα και ρωτούσα "που είναι ο χώρος για καπνίζοντες;" με κοιτούσαν σαν χαμένοι και μου έλεγαν "παντού"! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Louard, δεν έχω συναντήσει μέρος με εξαερισμό τόσο καλό, που όχι μόνο να μη βρωμάω μετά, αλλά και να κάνει ασφαλή τον αέρα που αναπνέω. Δυστυχώς με το τσιγάρο ποτίζουν οι τοίχοι και τα υφάσματα...

Η ιδανική λύση θα ήταν να διαχωρίζονται αποτελεσματικά οι καπνιστές από τους μη, αλλά πόσο εύκολο είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ευρηματική ιδιοφυΐα ή γελοιότητα;
Παίζανε θέατρο… για να καπνίσουν

Οι υπερβολες οδηγουν και σε τετοιου ειδους γελοιοτητες...:whistle:
Δε μου φανταζει διολου παραξενο....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλα, σε μερικες ειναι μερικη η απαγορευση. Ας πουμε, Ισπανια, ειχαν αυστηρους νομους για μικρους χωρους καπνιστων, αλλα πολλοι παρανομουν. Στην Ιταλια παλι, επειδη ειναι τοσο αυστηρες οι προυποθεσεις για τους χωρους καπνιστων (εξαερισμος, αυτοματες συρομενες πορτες κλπ.), μονο το 1% των μαγαζιων εχει επιλεξει να εχει χωρο καπνιστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Louard, δεν έχω συναντήσει μέρος με εξαερισμό τόσο καλό, που όχι μόνο να μη βρωμάω μετά, αλλά και να κάνει ασφαλή τον αέρα που αναπνέω. Δυστυχώς με το τσιγάρο ποτίζουν οι τοίχοι και τα υφάσματα...

Η ιδανική λύση θα ήταν να διαχωρίζονται αποτελεσματικά οι καπνιστές από τους μη, αλλά πόσο εύκολο είναι αυτό;

αυτό λέμε, εκεί είναι το πρόβλημα... ας ελέγχουν τους χώρους , αν πραγματικά είναι εντάξει για μη - καπνιστές και ας κόβουν πρόστιμα... δεν λέω όχι...
καλά θα κάνουν...και έτσι πρέπει,
αυτό που λέω είναι απλά είναι να σκεφτόμαστε και τις δύο πλευρές και να λειτουργήσει σωστά το θέμα για να μην υπάρχει παραπονο απο πουθενά...
ούτε εμείς να σκεφτόμαστε σαν καπνιστές και όλοι οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους , ούτε και οι μη-καπνιστές να κάνουν το ίδιο...
και δεν είμαστε όλοι οι καπνιστές το ιδιο, εγώ ας πούμε δεν θα καπνίσω κάπου που υπάρχει ένα μωράκι, ή κάποιος άρρωστος, ούτε μέσα στο σπίτι μου καπνίζω...γιατι δεν καπνίζουν όλοι...
αλλά πως να το κάνόυμε , με τον καφέ μου το θέλω το τσιγαράκι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλα, σε μερικες ειναι μερικη η απαγορευση. Ας πουμε, Ισπανια, ειχαν αυστηρους νομους για μικρους χωρους καπνιστων, αλλα πολλοι παρανομουν. Στην Ιταλια παλι, επειδη ειναι τοσο αυστηρες οι προυποθεσεις για τους χωρους καπνιστων (εξαερισμος, αυτοματες συρομενες πορτες κλπ.), μονο το 1% των μαγαζιων εχει επιλεξει να εχει χωρο καπνιστων.

Ναι, αυτό λέει η Wikipedia, αλλά πλέον είναι πολύ πιο αυστηροί και συνεπείς. ;)
Η Ιταλία ήταν από τις πρώτες χώρες που προχώρησαν στην απαγόρευση καπνίσματος και σε χώρους διασκέδασης, και σύντομα σημειώθηκε μία μείωση 8% των καπνιστών!!!!
Μου το έλεγε και η πρώην συγκάτοικος, πώς μαζεύονταν στο κρύο του Μιλάνο, για να κάνουν μία τζούρα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.

Μέχρι και στην Κένυα και την Ουγκάντα έχει απαγορευτεί...Μόνο εδώ παραμένουμε σε πρωτόγονη κατάσταση. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι, αυτό λέει η Wikipedia, αλλά πλέον είναι πολύ πιο αυστηροί και συνεπείς. ;)
Η Ιταλία ήταν από τις πρώτες χώρες που προχώρησαν στην απαγόρευση καπνίσματος και σε χώρους διασκέδασης, και σύντομα σημειώθηκε μία μείωση 8% των καπνιστών!!!!
Μου το έλεγε και η πρώην συγκάτοικος, πώς μαζεύονταν στο κρύο του Μιλάνο, για να κάνουν μία τζούρα. ;)

Και στο επιβαιβεωνω κι εγω οτι στην Ιταλια ειναι ιδιαιτερα αυστηρα τα πραγματα, Α Λ Λ Α ειναι και ιδιαιτερα συνειδητοποιημενοι οι Ιταλοι.;)
Αυτο που σου περιεγραψε η φιλη σου ειναι συνηθες φαινομενο εδω και πολλα χρονια.
Τα μαγαζια κατα κυριο λογο ειναι ΜΗ καπνιστων και οποιος θελει να καπνισει, βγαινει εξω.
Ακομα και στις στασεις των autobus, οταν αυτες βρισκονται σε υποστεγο, εαν θες να καπνισεις, πρεπει να βγεις εξω απο αυτο.

Παρεθενση:Στην Β.Ιταλια τα πραγματα ειναι σχετικα πιο αυστηρα με την Ν.Ιταλια.Δηλαδη εκει η αυστηροτητα βαραει κοκκινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και πάνω απ' όλα βλέπουμε ότι άνθρωποι σε πολύ πιο κρύα κλίματα, σε κουλτούρες που επίσης είχαν συνδέσει το τσιγάρο με τη διασκέδαση και τη χαλάρωση, έχουν κάνει συνήθεια το κάπνισμα στο ύπαιθρο.
Επίσης έχει μειωθεί ο αριθμός των καπνιστών αλλά και ο αριθμός των τσιγάρων του μέσου καπνιστή.

Τρεις πολύ καλοί λόγοι, να πιστέψουμε κι εμείς σε αυτό το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η κατάσταση (για να φύγουμε απ' τα μαγαζιά) είναι τόσο τραγική που στο σημερινό μάθημα που έδινα πριν καν αρχίσουμε παρακάλεσα έναν επιτηρητή να κάνει σύσταση για να μην ανάψουν τσιγάρα, καθώς τις 2 τελευταίες φορές που έδιναν άναβαν τσιγάρο μέσα στο αμφιθέατρο. :|

Το έλεος το ίδιο.



Βέβαια σε κάποια στιγμή έπεσε το ρεύμα, τα φώτα έσβησαν, τα τσιγάρα άναψαν κι η αίθουσα ντουμάνιασε, αλλά τι να το κάνεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Η κατάσταση (για να φύγουμε απ' τα μαγαζιά) είναι τόσο τραγική που στο σημερινό μάθημα που έδινα πριν καν αρχίσουμε παρακάλεσα έναν επιτηρητή να κάνει σύσταση για να μην ανάψουν τσιγάρα, καθώς τις 2 τελευταίες φορές που έδιναν άναβαν τσιγάρο μέσα στο αμφιθέατρο. :|

Το έλεος το ίδιο.



Βέβαια σε κάποια στιγμή έπεσε το ρεύμα, τα φώτα έσβησαν, τα τσιγάρα άναψαν κι η αίθουσα ντουμάνιασε, αλλά τι να το κάνεις. :P


Αυτό γίνεται στα αμφιθέατρα όλων των σχολών ή είστε οι μόνοι "προοδευτικοί";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top