Γυναίκες και θετικές επιστήμες

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
+1, η κατανόηση είναι εύκολη, η αποστήθιση όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μα δεν έχει να κάνει με αποστήθιση!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Ορμώμενη (και τσατισμένη θα έλεγα) απο μια συζήτηση σε άλλο φόρουμ όπου οι μεν άνδρες υποστήριζαν οτι οι γυναίκες δεν μπορούν να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες, κι ότι όσες το καταφέρουν είναι μπάζα εμφανισιακά και κοινωνικά-πολιτιστικά αμόρφωτες.
Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σας για το θέμα μιας και προσωπικά θεωρώ άκρως ρατσιστική και λανθασμένη την παραπάνω άποψη. :mad:

Καλά αυτό με την εμφάνιση είναι άκυρο που λένε. Απλά γενικά όταν κάποιος είναι πολύ επιτυχημένος επιστήμονας συμβαίνει συχνά να βάζει σε δεύτερη μοίρα άλλα πράγματα, όπως η περιποίηση κλπ. Κάποιοι βάζουν σε δεύτερη μοίρα ακόμα κι τις κοινωνικές τους "υποχρεώσεις" και γενικές τις παρέες τους. Δεν είναι θέμα φύλου. Απλά οι γυναίκες ως λιγότερες στις θετικές επιστήμες είναι πιο μικρό δείγμα. Δεν ξέρω βέβαια που οφείλεται το γεγονός αυτό. Εγώ πάντως δεν είχα κλίση και στα δύο είχα σχετικά καλές επιδόσεις. Τελικά στις θετικές κατάληξα όμως :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλά αυτό με την εμφάνιση είναι άκυρο που λένε. Απλά γενικά όταν κάποιος είναι πολύ επιτυχημένος επιστήμονας συμβαίνει συχνά να βάζει σε δεύτερη μοίρα άλλα πράγματα, όπως η περιποίηση κλπ. Κάποιοι βάζουν σε δεύτερη μοίρα ακόμα κι τις κοινωνικές τους "υποχρεώσεις" και γενικές τις παρέες τους. Δεν είναι θέμα φύλου. Απλά οι γυναίκες ως λιγότερες στις θετικές επιστήμες είναι πιο μικρό δείγμα. Δεν ξέρω βέβαια που οφείλεται το γεγονός αυτό. Εγώ πάντως δεν είχα κλίση και στα δύο είχα σχετικά καλές επιδόσεις. Τελικά στις θετικές κατάληξα όμως :P.

Κι εγώ το ίδιο... :)

Δεν ισχύει με τίποτα αυτό που λένε για την εμφάνιση, απλά οι κοπέλες που ασχολούνται με τις θετικές επιστήμες έχουν άλλα πράγματα να επιδείξουν, πέρα από π.χ. σωματικά προσόντα... Η πλειοψηφία των ατόμων που στρέφονται στις θετικές επιστήμες είναι γένους αρσενικού και αυτό παίζει μεγάλο ρόλο στο πώς βλέπουν οι γυναίκες συνάδελφοι τα πράγματα... Γιατί όταν όλη μέρα είσαι σε ένα χώρο με 100 αγόρια και 2 κορίτσια, δεν θα βάλεις το μίνι, ούτε θα μιλήσεις για τέχνη και κλασική μουσική- για να το κάνεις αυτό πρέπει να σε εμπνέει το περιβάλλον και η παρέα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε σου αρέσει ή ότι δεν ασχολείσαι.

Γενικά τα αγόρια είναι υπερβολικά σε αυτά που λένε για τις γυναίκες των θετικών επιστημών και πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο ότι νιώθουν να απειλούνται... Δεν έχω καταλάβει γιατί, μη με ρωτήσετε, αλλά νομίζω ότι υποτιμούν τις γυναίκες ακριβώς επειδή ξέρουν ότι μπορούν να είναι καλές σε ό,τι κι αν κάνουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Γενικά τα αγόρια είναι υπερβολικά σε αυτά που λένε για τις γυναίκες των θετικών επιστημών και πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο ότι νιώθουν να απειλούνται... Δεν έχω καταλάβει γιατί, μη με ρωτήσετε, αλλά νομίζω ότι υποτιμούν τις γυναίκες ακριβώς επειδή ξέρουν ότι μπορούν να είναι καλές σε ό,τι κι αν κάνουν. :)

ROFL! Οκ, είπαμε, μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο! :P Απλώς είναι το ζήτημα ότι πχ στον κλάδο του Μηχανικού για να αποκτήσεις ουσιαστική εμπειρία και να καταλάβεις 5 πράγματα δεν αρκεί να βγάλεις τη σχολή με καλή βαθμολογία. Πρέπει να χωθείς μέσα στα γράσα, την αμμοβολή και τα μπετά, να δεις τα προβλήματα να σε κοιτάνε στα μάτια και μετά να βολευτείς στο γραφειάκι σου, αν αυτό προτιμάς. Αν δε φας χώμα μηχανικός δε γίνεσαι, κακά τα ψέματα. Είναι σαν να παίρνεις δίπλωμα οδήγησης δι'αλληλογραφίας. Και εκεί είναι που έγγειται το πρόβλημα: ότι δηλαδή για να χωθεί μια γυναίκα μέσα στη μούργα και να επιβληθεί σε ένα μάτσο ταλαιπωρημένους εργάτες που πολύ πιθανό να την κοιτάνε και σαν ξερολούκουμο-αυτό για μένα θέλει κάτι παραπάνω από τσαγανό. Και προφανώς τσαγανό δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι. Δεν είναι ζήτημα νοημοσύνης, είναι ζήτημα ότι ένα μέρος του "ψησίματος" είναι ,καλώς ή κακώς,πιο δύσκολο για το ένα φύλο. Διαψεύστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ισχύει με τίποτα αυτό που λένε για την εμφάνιση, απλά οι κοπέλες που ασχολούνται με τις θετικές επιστήμες έχουν άλλα πράγματα να επιδείξουν, πέρα από π.χ. σωματικά προσόντα...

Ενω για αυτες που ασχολουνται με τις θεωρητικες ή με κατι αλλο δεν ισχυει το ιδιο?
Δεν καταλαβαινω αυτον τον διαχωρισμο, ενω το ολο θεμα εχει να κανει καθαρα με το ατομο αυτο καθ αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
να επιβληθεί σε ένα μάτσο ταλαιπωρημένους εργάτες που πολύ πιθανό να την κοιτάνε και σαν ξερολούκουμο-αυτό για μένα θέλει κάτι παραπάνω από τσαγανό.

Μαλλον δε σου εχει τυχει να συναντησεις σε εργασιακο χωρο γυναικες σε θεσεις "εξουσιας", διαφορετικα δε θα μιλουσες για ανικανοτητα της γυναικας να επιβληθει στον οποιονδηποτε υφισταμενο της....
Οι γυναικες καλο μου ειναι πιο "σκυλες" απο τους αντρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αυτό που ίσως διαφέρει είναι η επιλογές που κάνουν οι άντρες και οι γύναικες στο να διοχετεύσουν αυτές τις ικανότητες:hmm::hmm::hmm:.

συμφωνώ Σκουλικαντέρα με αυτό :clapup:
θα έλεγα μάλιστα ότι είναι αποδεκτό κοινωνικώς ότι οι γυναίκες είναι συχνά πιο συγκρατημένες και έχουν πιο τετράγωνη λογική απο τους άντρες..σε τέτοια θέματα επιστήμης,τουλάχιστον :D

είναι στον άνθρωπο παιδιά,όχι στο φύλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
ROFL! Οκ, είπαμε, μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο! :P Απλώς είναι το ζήτημα ότι πχ στον κλάδο του Μηχανικού για να αποκτήσεις ουσιαστική εμπειρία και να καταλάβεις 5 πράγματα δεν αρκεί να βγάλεις τη σχολή με καλή βαθμολογία. Πρέπει να χωθείς μέσα στα γράσα, την αμμοβολή και τα μπετά, να δεις τα προβλήματα να σε κοιτάνε στα μάτια και μετά να βολευτείς στο γραφειάκι σου, αν αυτό προτιμάς. Αν δε φας χώμα μηχανικός δε γίνεσαι, κακά τα ψέματα. Είναι σαν να παίρνεις δίπλωμα οδήγησης δι'αλληλογραφίας. Και εκεί είναι που έγγειται το πρόβλημα: ότι δηλαδή για να χωθεί μια γυναίκα μέσα στη μούργα και να επιβληθεί σε ένα μάτσο ταλαιπωρημένους εργάτες που πολύ πιθανό να την κοιτάνε και σαν ξερολούκουμο-αυτό για μένα θέλει κάτι παραπάνω από τσαγανό. Και προφανώς τσαγανό δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι. Δεν είναι ζήτημα νοημοσύνης, είναι ζήτημα ότι ένα μέρος του "ψησίματος" είναι ,καλώς ή κακώς,πιο δύσκολο για το ένα φύλο. Διαψεύστε με!
Δεν θα σε διαψεύσω αλλά θα σου πω ότι έχω δει λιγες γυναίκες να το κάνουν αλλά έχω δει και άντρες που δεν το καναν ποτέ. Όταν εβγαλα εγώ το ΕΜΠ οι γυναίκες στους μηχανολόγους και στους ηλεκτρολόγους ήταν ελάχιστες, αλλά είμασταν αρκετες στους χημικούς μηχανικούς και στους μεταλλειολόγους. Ξέρω κοπέλα που έκανε τους τόρνους για τα αγόρια, ξέρω κοπέλλα που δούλεψε παραγωγή σε χημικό εργοστάσιο και έφυγε όταν έμεινε έγγυος γιατί δεν ήθελε να είναι σε τέτοιο περιβάλλον και μιλάμε για πριν από 20 χρόνια, όταν ακόμα τα ταμπού ήταν μεγαλύτερα. Ξέρω επίσης μηχανικούς άντρες που δεν πιάνουν ούτε κατσαβίδι, δεν φτιάχνουν το καζανάκι στο σπίτι τους, δεν αλλάζουν λάστιχο (όμως επιβλέπουν την αλλαγή γιατί είναι μηχανικοί) και κάθονται σε γραφείο από την πρώτη μέρα που πήραν πτυχίο. Όλοι οι μοντελάδες είναι χωμένοι στα γράσα? Δεν είναι μηχανικοί αυτοί? Στο κάτω κάτω ο σχεδιασμός είναι αυτός που σε ξεχωρίζει από τα ΤΕΙ, όχι το γράσο.
Επίσης μηχανικοί είναι και οι υπολογιστάδες, εκεί που το είδες το γράσο?
Σε πολλά από αυτά που λέτε μπορεί στατιστικά να έχετε δίκιο αλλά το κάθε άτομο έχει τις ικανότητες του και με αυτές το κρίνουμε όχι με έναν γενικό ορισμό, "δεν λερώνουν τα χέρια τους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ο Tetra απλά εννοούσε ότι οι άντρες έχουν κάπως μεγαλύτερη αντοχή και ανεκτικότητα σε σκληρές, χειρωνακτικές εργασίες. Από 'κει και πέρα, κανείς δε μπορεί να διαψεύσει ότι μια γυναίκα μηχανικός μπορεί να ασχοληθεί με χειρωνακτικές εργασίες και να τις φέρει εις πέρας.

Από εκεί και πέρα, άλλοι άνθρωποι είναι για δουλειά γραφείου, άλλοι για χειρωνακτικές εργασίες και άλλοι μπορούν να ασχοληθούν και με τα δύο. Αν και τώρα, όλες σχεδόν οι χειρωνακτικές εργασίες που έκαναν παλιά οι μηχανικοί γίνονται από αυτοματοποιημένα συστήματα. Οπότε οι μηχανικοί ασχολούνται με τον προγραμματισμό των συστημάτων αυτών και με την εκπαίδευση των χειριστών τους.

Προς Lugar: ο "υπολογιστάς" μπορεί να φτιάχνει και VLSI ξέρεις... Δεν έχει γράσο, αλλά έχει κατσαβίδια και ηλεκτροκολλήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Προς Lugar: ο "υπολογιστάς" μπορεί να φτιάχνει και VLSI ξέρεις... Δεν έχει γράσο, αλλά έχει κατσαβίδια και ηλεκτροκολλήσεις.
Να τώρα δώσε μου ότι εργαλείο θες αλλά σε παρακαλώ σε μένα ΜΗ δώσεις ψιλό, ψιλό, ψιλό κατσαβίδι και μεγενθυντικό φακό. Είμαι καταστροφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οι γυναίκες, μπορεί τα πάνε στο σχολείο καλήτερα απο τους άντρες, μόνο και μόνο γιατί είναι καλήτερες στην αποστήθηση. απο εκεί και πέρα όμως για την ανακάλυψη μία νέας θεωρίας, ή μίας μεγάλης ανακάληψης, το αντρικό μυαλό υπερτερεί κατα πολύ.για την ιστορία να αναφέρω οτι το 99% των σύνχρονων επιστημών επινοήθηκε, τεκμηριώθηκε, και αποδείχτηκε απο άντρες.επομένως στον τομέα των επιστημών, ΑΝΤΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ σημιώσατε άσσο.:smoke::smoke::smoke::smoke::pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οι γυναίκες, μπορεί τα πάνε στο σχολείο καλήτερα απο τους άντρες, μόνο και μόνο γιατί είναι καλήτερες στην αποστήθηση. απο εκεί και πέρα όμως για την ανακάλυψη μία νέας θεωρίας, ή μίας μεγάλης ανακάληψης, το αντρικό μυαλό υπερτερεί κατα πολύ.για την ιστορία να αναφέρω οτι το 99% των σύνχρονων επιστημών επινοήθηκε, τεκμηριώθηκε, και αποδείχτηκε απο άντρες.επομένως στον τομέα των επιστημών, ΑΝΤΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ σημιώσατε άσσο.:smoke::smoke::smoke::smoke::pc:
Και από που προκύπτει αυτό;
Από την ιστορία;
Μάλλον παραβλέπεις το πόσο δύσκολο ήταν να ασχοληθεί τότε μια γυναίκα με την επιστήμη. Πολλές φορές δημοσίευαν τις ανακαλύψεις τους με αντρικά ψευδώνυμα! (νομίζω έχει αναφερθεί και παραπάνω στο θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και από που προκύπτει αυτό;
Από την ιστορία;
Μάλλον παραβλέπεις το πόσο δύσκολο ήταν να ασχοληθεί τότε μια γυναίκα με την επιστήμη. Πολλές φορές δημοσίευαν τις ανακαλύψεις τους με αντρικά ψευδώνυμα! (νομίζω έχει αναφερθεί και παραπάνω στο θέμα)
δέν είμαι κανένας μισογήνης, προς αποφηγήν παρεξηγήσεων. Τώρα στο θέμα, ουσιαστηκά η μόνη γυναίκα που διακρήθηκε στον χώρο είναι η κιουρί. απο εκεί και πέρα οτι γυναίκες γράφανε με αντρικό ψευδόνημο, ξέρω οτι γινόταν μόνο σε περιπτώσεις συγγραφείς μυθηστοριμάτων. ακόμα όμως και να ισχύει αυτό που λές, η τεράστια διαφορά στον αριθμό των αντρών που διέπρεψαν στις επιστήμες δέν μπορεί να καληφθεί με τίποτα. ακόμα και στις μέρες μας οπου οι γυναίκες λαμβάνουν ίση μόρφωση η μεγάλη πλεοψηφία των νέων ερευνών και ανακαλήψεων πάνω σε όλους τους τομείς της επιστήμης ανήκει στουν άντρες. (δέν λέω οτι μιά γυναίκα δέν μπορεί να ασχοληθεί με την επιστήμη, λέω οτι δέν θέλει ή οτι δέν της αρέσει να το κάνει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δέν είμαι κανένας μισογήνης, προς αποφηγήν παρεξηγήσεων. Τώρα στο θέμα, ουσιαστηκά η μόνη γυναίκα που διακρήθηκε στον χώρο είναι η κιουρί. απο εκεί και πέρα οτι γυναίκες γράφανε με αντρικό ψευδόνημο, ξέρω οτι γινόταν μόνο σε περιπτώσεις συγγραφείς μυθηστοριμάτων. ακόμα όμως και να ισχύει αυτό που λές, η τεράστια διαφορά στον αριθμό των αντρών που διέπρεψαν στις επιστήμες δέν μπορεί να καληφθεί με τίποτα. ακόμα και στις μέρες μας οπου οι γυναίκες λαμβάνουν ίση μόρφωση η μεγάλη πλεοψηφία των νέων ερευνών και ανακαλήψεων πάνω σε όλους τους τομείς της επιστήμης ανήκει στουν άντρες. (δέν λέω οτι μιά γυναίκα δέν μπορεί να ασχοληθεί με την επιστήμη, λέω οτι δέν θέλει ή οτι δέν της αρέσει να το κάνει.)
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι γυναίκες του σήμερα δεν φέρουν αρκετές από τις προκαταλήψεις του παρελθόντος; Μιλάμε για αιώνες πλύσης εγκεφάλου.
Στα παλιά χρόνια αν μια γυναίκα ενδιαφερόταν για την επιστήμη αντιμετώπιζε ιδιαίτερη κοινωνική κατακραυγή. Είναι θαύμα που υπήρξε και η Κιουρί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Tα τελευταια , ας πουμε χοντρικα, 20 χρονια (ισως και παραπανω), μια γυναικα δεν αντιμετωπισζει κοινωνικη κατακραυγη αν γινει επιστημονας ομως.

Φυσικα υπαρχει και το θεμα παιδια, οποτε καποιες γυναικες αναγκαζονται να διαλεξουν.

Υπαρχουν και επιστημονικες μελετες ομως που δειχνουν οτι ο εγκεφαλος του αντρα και της γυναικας εχουν διαφορες. Καπου υπερεχει ο ενας καπου ο αλλος. Ο αντρικός φαινεται να υπερεχει σε πιο θετικες επιστημες οπως μαθηματικα,φυσικη κλπ. Οπότε παιζει κι αυτο ρολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
οι γυναίκες, μπορεί τα πάνε στο σχολείο καλήτερα απο τους άντρες, μόνο και μόνο γιατί είναι καλήτερες στην αποστήθηση. απο εκεί και πέρα όμως για την ανακάλυψη μία νέας θεωρίας, ή μίας μεγάλης ανακάληψης, το αντρικό μυαλό υπερτερεί κατα πολύ.για την ιστορία να αναφέρω οτι το 99% των σύνχρονων επιστημών επινοήθηκε, τεκμηριώθηκε, και αποδείχτηκε απο άντρες.επομένως στον τομέα των επιστημών, ΑΝΤΡΕΣ-ΓΥΝΑΙΚΕΣ σημιώσατε άσσο.:smoke::smoke::smoke::smoke::pc:

Διάβασα το ποστ αυτό και μου φάνηκε συμπαθέστατο, επειδή μου θύμισε κάτι ιστορικές στιγμές στο δημοτικό που τα βάζαμε τα κοριτσάκια με τα αγοράκια και το ανάποδο, και όλοι μαζί μαλώναμε ποιο είναι το καλύτερο φύλο! :D Ήταν χαριτωμένο δε λέω, μα το να τα ακούω αυτά τα πράγματα από έναν ενήλικα (είσαι, έτσι; :worry:) μου φαίνεται λιγάκι (έως πολύ) τραβηγμένο.


...Μετά διάβασα το επόμενο ποστ, στο τέλος του οποίου αναφέρεται ότι


(δέν λέω οτι μιά γυναίκα δέν μπορεί να ασχοληθεί με την επιστήμη, λέω οτι δέν θέλει ή οτι δέν της αρέσει να το κάνει.)

ε και κατάλαβα πως μάλλον ο φίλος μας δεν έχει έρθει σε επαφή με κάποια γυναίκα που ασχολείται με την επιστήμη. :) Γιατί αν είχε έρθει, θα ήξερε πως και πέρα μπορεί να τα βγάλει εξίσου καλά με έναν άνδρα και φυσικά υπάρχουν παρα πολλές γυναίκες που και θέλουν και τους αρέσει να ασχοληθούν...
Από εκεί και περα, δύσκολα θα περιμένατε από εμένα να υποστηρίξω ότι οι γυναίκες δεν τα πάνε καλά με τις θετικές επιστήμες. :D Εγώ έχω άριστες σχέσεις, αν και μάλλον δεν είμαι από τις ...άριστες. :X
Εν κατακλείδι, δεν υποστηρίζω ότι μία γυναίκα έχει το ίδιο μυαλό με έναν άνδρα, θεωρώ όμως ότι υπάρχουν τομείς (ναι και στις θετικές επιστήμες) που οι γυναίκες ενδεχομένως να υπερέχουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εν κατακλείδι, δεν υποστηρίζω ότι μία γυναίκα έχει το ίδιο μυαλό με έναν άνδρα, θεωρώ όμως ότι υπάρχουν τομείς (ναι και στις θετικές επιστήμες) που οι γυναίκες ενδεχομένως να υπερέχουν. :)
Συμφωνα με αυτο που ειπα απο πανω, δεν ειναι και τοσο πιθανο αυτο. Ο εγκεφαλος ειναι ετσι που ευνοει τους ανδρες. Και μια γυναικα μπορει να εχει ταλεντο φυσικα, αλλά δε θα ειναι κατα μεσο ορο ιση με τον ανδρα, ουτε και θα υπερτερει. Οπως αντιστοιχα και ο ανδρας υπολειπεται της γυναικας σε άλλα σημεια του εγκεφαλου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:D Ήταν χαριτωμένο δε λέω, μα το να τα ακούω αυτά τα πράγματα από έναν ενήλικα (είσαι, έτσι; :worry:)
ενήληκας είμαι.τώρα όσο αφορά το δεύτερο, Ναι.. δέν έχω δεί πολλές γυναίκες που να ασχολούνται με τις θετικές επιστήμες. Υσως να θέλει τόσο ψάξιμο που δυστηχώς ακόμα δέν τα κατάφερα. και δέν μιλάω για καθηγήτριες γυμνασίου-λυκείου, αλλα για ανώτερη και βαθιά ενασχόληση πανεπιστημιακού και άνω επιπέδου. Οπως άλλωστε δέν μπορείς να βρείς και άντρες νηπιαγωγούς. Το όλο θέμα δεν είναι ρατσιστικό, αλλα πιστεύω έχει να κάνει με τις κλήσεις του κάθε φύλου. (χωρίς παρεξήγηση ελπίζω). Τουλάχιστον συμφωνούμε οτι διαφωνούμε.:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι γυναικες ασχολουνται με ταυτοχρονα πολλα πραγματα αλλα με μικροτερο βαθος και ένταση,ενω οι άνδρες με λιγοτερα αλλα σε βαθος και με ένταση.....Δεν μπορεις να τα έχεις όλα,όταν απλωνεσαι σε πολλα(πλατος )χανεις σε βαθος και ένταση σε καθε πραγμα ξεχωρα...Ακομα και η όραση των γυνιακων είναι πιο περιφερειακη-πλατεια και των ανδρων πιο συγκεντρωμενη και βαθια...


και αυτα δεν είναι κοινωνικες προκαταληψεις είναι δΝΑ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top