Δυο-δυο, τα κορίτσια δυο-δυο.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Από πολύ μικρή ηλικία μου γεννήθηκε η μεγάλη απορία: "Γιατί οι γυναίκες πηγαίνουν στην τουαλέτα δυο-δυο;". Από το νηπιαγωγείο και το δημοτικό ακόμα, όποιο κοριτσάκι ήθελε πιπί ψιθύριζε κάτι στο αυτάκι της φιλενάδας της και πήγαιναν μαζί. Αλλά και τη μητέρα μου έβλεπα όταν ήμασταν σε ταβέρνα, να κάνει νόημα σε μια κυρία της παρέας και να σηκώνονται μαζί από το τραπέζι. Στο γυμνάσιο, στο λύκειο και στο πανεπιστήμιο, διαπίστωσα ότι αυτό ήταν ένας άγραφος νόμος. Ενώ τα αγόρια πηγαίναμε χωρίς συντροφιά "εκεί που ακόμα και ο βασιλιάς πηγαίνει μόνος", κατάλαβα ότι για τα κορίτσια ο χώρος θα έπρεπε να λέγεται "εκεί που και η βασίλισσα πηγαίνει με τη φίλη της".
Το έχω συζητήσει το θέμα αρκετές φορές, έχω ακούσει διάφορες "εξηγήσεις", αλλά δεν με ικανοποίησαν απόλυτα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (κυρίως) τα κορίτσια (αλλά και η γνώμη των αγοριών μετράει): Γιατί οι γυναίκες πηγαίνουν στην τουαλέτα δυο-δυο;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δία, αλήθεια. Πόσος καιρός πάει απ' την τελευταία φορά;

Γιατί οι γυναίκες πηγαίνουν στην τουαλέτα δυο-δυο;
Για να καταστρώσουν το υποχθόνιο σχέδιό τους για την κατάκτηση του κόσμου. Σύμφωνα με το κατά Λιακοπουλέικο Ευαγγέλιο, όλες οι γυναίκες είναι εκ γεννετής συνεννοημένες και συνωμοτούν για την επιβολή της απόλυτης μητριαρχίας. Οι τουαλέτες είναι μόνο οι αρχή. Θ' ακολουθήσουν λεκάνες, μπιντέδες, νεροχύτες, λαγουμάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατί συνήθως τα κορίτσια κουβαλάνε μαζί τους και την προίκα τους, οπότε εναλλάξ κρατάνε η μία τα πράγματα της άλλης για να μην τα αφήνουν κάτω.
Πάντως εγώ μονάχη μου πάω, άμα ήθελα παρέα και για το κατούρημα... :P

p.s. Η δικιά σου τι εξήγηση έδωσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Για να καταστρώσουν το υποχθόνιο σχέδιό τους για την κατάκτηση του κόσμου. Σύμφωνα με το κατά Λιακοπουλέικο Ευαγγέλιο, όλες οι γυναίκες είναι εκ γεννετής συνεννοημένες και συνωμοτούν για την επιβολή της απόλυτης μητριαρχίας. Οι τουαλέτες είναι μόνο οι αρχή. Θ' ακολουθήσουν λεκάνες, μπιντέδες, νεροχύτες, λαγουμάνο.
Εντάξει, είχα καιρό να γελάσω τόσο πολύ. Μέχρι που μου βγήκε ο καφές από τη μύτη με το βίντεο που σπάγανε τις λεκάνες. :hehe::hehe::hehe:
Γιατί οι γυναίκες πηγαίνουν στην τουαλέτα δυο-δυο;
Θα σου δώσω λοιπόν Δία την πρώτη γυναικεία απάντηση. Ο λόγος είναι τόσο απλός που δεν γίνεται αντιληπτός από τους άντρες που βλέπουν τον κόσμο με άλλα μάτια. Απλά για να κρατάει η μια την πόρτα για την άλλη.
Βλέπεις η γυναίκες δεν κάνουν πιπί τους όρθιες σαν εσάς και είναι εξαιρετικά δύσκολο να προσπαθείς να κρατήσεις την ισσοροπία σου χωρίς να αγγίξεις καθόλου το γνωστό είδος υγιεινής (:P) το οποίο συνήθως είναι εξαιρετικά σιχαμερό σε δημόσια μέρη και συγχρόνως να κρατάς και την πόρτα να μην την ανοίξει κανείς άλλος... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Έχω ακούσει τις εξηγήσεις που έδωσαν η Ερινύς και η Βάσω. Επίσης έχω ακούσει και άλλες, όπως: η μια φυλάει τσίλιες μην έρθουν τα αγόρια (αυτό στις αρχές του δημοτικού μόνο), παρέα (γιατί συνήθως στις γυναικείες έχει ουρά), επιβεβαίωση (για την αναπόφευκτη επισκευή του μακιγιάζ), κάποια σχόλια (που δεν λέγονται δημοσίως), ανασφάλεια (μήπως φρακάρει η πόρτα) και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εξαρτάται το μέρος.Πχ αν ειναι παρέα σε μπαρ μπορεί να θέλουν να μιλήσουν απομονωμένα.Επίσης ίσως νιώθουν μεγαλύτερη άνεση αν συνοδεύονται.Άλλο να πεις πάω να **** κι άλλο να πεις πάμε με την Κούλα να φρεσκαριστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άλλο να πεις πάω να **** κι άλλο να πεις πάμε με την Κούλα να φρεσκαριστούμε.

κλαίω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί είναι attention whores, μέχρι και όταν κατουράνε θέλουν θεατή. Βέβαια όταν προσφέρθηκα εγώ μια φορά να τις συνοδεύσω με κοιτούσαν με μισό μάτι. Κωλοσεξίστριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Με τις γυναικες δεν υπαρχει λογικη.
Απλα το παραβλεπουμε και συνεχιζουμε την ζωη μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Ότι σας είπαν είναι ψέμα. Κορίτσια γιατί δεν τους λέτε την αλήθεια?
ιδού ο πραγματικός λόγος:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Tσκ, ανίδεοι όλοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
δεν καταλάβατε ακόμη ρε αγόρια και Δία ότι η τουαλέτα για μια γυναίκα είναι πολλαπλών χρήσεων?
μπορεί να θες να κατουρήσεις, να μιλήσεις στο τηλ, να μιλήσεις με τη φίλη σου, να μακιγιαριστείς λέγοντας λίγο κους κους με τη φίλη σου κτλ..
η χρήση του δεύτερου ατόμου μπορεί να είναι τόσο η συντροφιά (εξω απ την πορτα μεχρι να ρθει η σειρα της μιας).. όσο και οι τσίλιες γιατί όπως είπε πολύ σωστα και μια κοπέλα, εσείς μια χαρά κατουράτε όρθιοι και μ ανοιχτοί την πόρτα.. εε εμείς είμαστε κοριτσάκια, πώς να το κάνουμε? την κλείνουμε και θέλουμε και τάκο γιατί από μόνη της δε σφραγίζει και πάντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
δεν καταλάβατε ακόμη ρε αγόρια και Δία ότι η τουαλέτα για μια γυναίκα είναι πολλαπλών χρήσεων?
μπορεί να θες να κατουρήσεις, να μιλήσεις στο τηλ, να μιλήσεις με τη φίλη σου, να μακιγιαριστείς λέγοντας λίγο κους κους με τη φίλη σου κτλ..
η χρήση του δεύτερου ατόμου μπορεί να είναι τόσο η συντροφιά (εξω απ την πορτα μεχρι να ρθει η σειρα της μιας).. όσο και οι τσίλιες γιατί όπως είπε πολύ σωστα και μια κοπέλα, εσείς μια χαρά κατουράτε όρθιοι και μ ανοιχτοί την πόρτα.. εε εμείς είμαστε κοριτσάκια, πώς να το κάνουμε? την κλείνουμε και θέλουμε και τάκο γιατί από μόνη της δε σφραγίζει και πάντα..
Στις ανδρικές τουαλέτες (σαν από έθιμο) επικρατεί απόλυτη σιγή. Καθένας κοιτάζει τη δουλειά, ποτέ δεν πιάνει κουβέντα με αγνώστους και αν ακόμα είναι μαζί με φίλο του, δεν συζητούν, άντε το πολύ - πολύ να ψιθυρίσει κάτι ο ένας στον άλλον. Αντίθετα, στις γυναικείες τουαλέτες, η βαβούρα ακούγεται μέχρι έξω, καθώς όλες μιλάνε και γελάνε.
Σημείωση: Όσα γράψαμε στο θέμα αυτό για τις δημόσιες τουαλέτες, δεν αναφέρονται μόνο για την Ελλάδα, αλλά ισχύουν ακριβώς ίδια και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πραγματι αυτοι ειναι οι λογοι που ειπαν κ τα κοριτσια.
Και πιο πολυ για παρεα δηλαδη οσες φορες εχω παει συνοδεια, λιγο κους κους λιγο μακιγιαζ, λιγο "κοιτα το καινουριο σουτιεν με τριπλη ενισχυση που πηρα" κοκ :P
Εσεις ειστε μαμουχαλοι ανεκαθεν μην το ψαχνεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμείς πάμε τουαλέτα για ένα πράγμα, για να κατουρήσουμε. Εσείς έχετε χίλια δυο πράγματα που μπορείτε να κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Την περίπτωση "πάω στην τουαλέτα με τη φίλη μου για να μου κρατά τα πράγματα'' τη δέχομαι και δεν τη δέχομαι. Τη δέχομαι γιατί όντως υπάρχει σχεδόν πάντα αυτή η ανάγκη και δεν τη δέχομαι γιατί:

α) είτε η φίλη μπορεί να περιμένει απέξω
β) είτε αν κάθεστε σε μαγαζί, είστε στο πανεπιστήμιο κλπ. μπορεί απλώς να περιμένει εκεί.
Τώρα αν πρόκειται για πράγματα που θα χρειαστούν μετά την επίσκεψη στη λεκάνη (βλέπε τσατσάρα, πούδρα, κλπ.), πάσο.

Το σενάριο με το κράτημα της πόρτας επίσης το δέχομαι και δεν το δέχομαι γιατί δεν εξηγεί όλες τις περιπτώσεις. Ναι, αν δεν υπάρχει κλειδαριά, ισχύει ότι βοηθά να 'χεις ένα άτομο δίπλα να περιφρουρεί το χώρο. Ωστόσο, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι πόρτες έχουν κλειδαριά οπότε δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη.

Νομίζω πως πρόκειται γενικότερα για συνήθεια και κομμάτι της γυναικείας κουλτούρας ακόμη και αν μπορείς να πας μόνη τουαλέτα, να πεις ένα ''Πάω τουαλέτα, θέλει καμιά άλλη;'' όσο περίεργο και αν ακούγεται. Όταν ήμαστε μικρά, θυμάμαι κάτι φίλες μου να πηγαίνουν και να κάθονται εκεί πάρα πολύ ώρα και εν τέλει προέκυπτε ότι πέραν όλων των άλλων, βγάζαν φωτογραφίες οπότε ορίστε ένας ακόμη λόγος μολονότι μου φαίνεται γελοίο. Τις προάλλες μάλιστα που είχε βρεθεί στην τουαλέτα μαγαζιού, ήταν δυο κοπέλες στην ίδια ηλικία με 'μένα και βγάζαν σελφι, οπότε φαντάζομαι πως είναι γεγονός.

Προσωπικά, συνήθως πάω πλέον μόνη μου εκτός αν θέλει και καμιά άλλη, οπότε πάμε μαζί. Εάν όμως πρόκειται για μαγαζί στο οποίο δεν έχω ξαναβρεθεί θα ρωτήσω διότι φοβάμαι πως δεν θα βρω εύκολα την τουαλέτα μόνη μου και κρέμομαι απ' την ελπίδα μη γίνω ρεζίλι. Εάν δεν θέλει καμιά, so be it. Το ξέρω ότι είναι lame, το ξέρω επίσης ότι σχεδόν ποτέ δεν κάνω πατάτα οπότε θα 'πρεπε μέχρι τώρα να μην το σκέφτομαι καν αλλά fuck logic.

Don't shame me >_<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
διότι φοβάμαι πως δεν θα βρω εύκολα την τουαλέτα μόνη μου
Μην γίνεις ποτέ ταξιτζού. Αλήθεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top