Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Neraida . συμφωνώ, απο τη στιγμή όμως που το παιδί (ξάδερφος) θέλει παράλληλο δεσμό, στην ουσία υποκρίνεται. Δηλαδή ας χώριζε πρώτα και μετά ας έκανε ο,τι ήθελε. Αλλά εδώ έκανε κάτι ταυτόχρονα.

Κοιτα για μενα αυτα ειναι τοσο συντηρητικα, που εχω βαρεθει να τα ακουω...
Η ζωη ειναι πολυ μικρη...Καλο ειναι να την παιρνεις οπως σου ερχεται.....
Οχι πως επικροτω τις παραλληλες σχεσεις
(για να μην παρεξηγηθω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Neraida . συμφωνώ, απο τη στιγμή όμως που το παιδί (ξάδερφος) θέλει παράλληλο δεσμό, στην ουσία υποκρίνεται. Δηλαδή ας χώριζε πρώτα και μετά ας έκανε ο,τι ήθελε. Αλλά εδώ έκανε κάτι ταυτόχρονα.
Υποκρίνεται επειδή θέλει παράλληλο δεσμό;

Μα καλά, που ζούμε πια;
Στο 1453; Τι συντήρηση είναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Καταθέτω την άποψη μου, για το πως αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα, με την ως τώρα εμπειρία μου, όπως είπες. Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι σωστός εγώ, κατ'ανάγκη. Μπορεί να έχεις εσύ δίκιο.
Απλά στο θέμα του γάμου, έχω την εντύπωση οτι οι γυναίκες, επειδή δεν μπορούν να κάνουν παιδιά μετά από κάποια ηλικία, επειδή έχουν βομβαρδιστεί από μικρές από τις μάνες τους οτι πρέπει σόνι και καλά πρέπει να παντρευτούν, επείδη ζούμε σε μια κοινωνία με παραδόσεις και ταμπού, να είναι λογικό λοιπόν να έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού οτι κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουν μια σοβαρή σχέση και να παντρευτούν.

Υποκρίνεται επειδή θέλει παράλληλο δεσμό;

Μα καλά, που ζούμε πια;
Στο 1453; Τι συντήρηση είναι αυτή;

Ο συντηριτισμός σε ορισμένα θέματα, δεν είναι απαραίτητα κακός.

Νεράιδα
Κοιτα για μενα αυτα ειναι τοσο συντηρητικα, που εχω βαρεθει να τα ακουω...
Η ζωη ειναι πολυ μικρη...Καλο ειναι να την παιρνεις οπως σου ερχεται.....
Οχι πως επικροτω τις παραλληλες σχεσεις (για να μην παρεξηγηθω)
Άρα συμφωνείς μαζί μου. Δεν λέω κάτι διαφορετικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καταθέτω την άποψη μου, για το πως αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα, με την ως τώρα εμπειρία μου, όπως είπες. Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι σωστός εγώ, κατ'ανάγκη. Μπορεί να έχεις εσύ δίκιο.
Απλά στο θέμα του γάμου, έχω την εντύπωση οτι οι γυναίκες, επειδή δεν μπορούν να κάνουν παιδιά μετά από κάποια ηλικία, επειδή έχουν βομβαρδιστεί από μικρές από τις μάνες τους οτι πρέπει σόνι και καλά πρέπει να παντρευτούν, επείδη ζούμε σε μια κοινωνία με παραδόσεις και ταμπού, να είναι λογικό λοιπόν να έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού οτι κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνουν μια σοβαρή σχέση και να παντρευτούν.

Υποκρίνεται επειδή θέλει παράλληλο δεσμό;

Μα καλά, που ζούμε πια;
Στο 1453; Τι συντήρηση είναι αυτή;

Ο συντηρισμός σε ορισμένα θέματα, δεν είναι απαραίτητα κακός.

Νεράιδα
Κοιτα για μενα αυτα ειναι τοσο συντηρητικα, που εχω βαρεθει να τα ακουω...
Η ζωη ειναι πολυ μικρη...Καλο ειναι να την παιρνεις οπως σου ερχεται.....
Οχι πως επικροτω τις παραλληλες σχεσεις
(για να μην παρεξηγηθω)
Άρα συμφωνείς μαζί μου. Δεν λέω κάτι διαφορετικό.
Κατ΄αρχήν δεν τίθεται θέμα σωστού - λάθους.
Είναι προφανές οτι ζούμε σε δύο εντελώς διαφορετικούς κόσμους.
Πολύ περισσότερο, αν θεωρείς καλό τον συντηρητισμό, έστω και σε κάποια μόνο θέματα.
Εγώ γυναίκες που θέλουν να κάνουν παιδιά και οικογένεια, επειδή βομβαρδίζονται από τις μάνες τους, δεν γνωρίζω. Ευτυχώς δηλαδή. Αφού απορώ καν αν υπάρχουν τέτοιες.
Γνωρίζω όμως γυναίκες, που το μόνο που τους αρέσει, είναι να περνούν καλά, ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο.
Υπάρχουν πια πολλές άλλες προτεραιότητες που έχει μια γυναίκα σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ναι είμαι συντηριτικός, ας πουμε δε θέλω να μου πη*ανε τη γυναίκα μου άλλοι. Αν δε με γουστάρει η γυναίκα μου, να έρθει να μου το πει. Όπως δε θα κάνω το ίδιο σ αυτήν. Αν το θεωρείς αυτό συντηριτισμό, τότε ναι είμαι συντηριτικός. Επίσης δεν θα έκανα τίποτα με κοπέλα άλλου. Και σε αυτό το θέμα είμαι συντηριτικός.
Στις σχέσεις, πιστεύω οτι 2 άνθρωποι μπορούν να είναι μαζί, και να πληρεί ο ένας τις ανάγκες του άλλου ... χωρίς να κερατώνονται. Οπότε στο θέμα των σχέσεων, δε θεωρώ οτι πρέπει να αλλάξει κάτι. Οι άνθρωποι είναι οι ίδιοι , γιατί να αλλάξουν και οι σχέσεις, δηλαδή τι είδους προοδευτικότητα, είναι απαραίτητη στο θέμα των σχέσεων? Απλά το μόνο που πρέπει να συμβεί είναι οτι εφόσον πιστεύουμε στις σχέσεις, και επιλλέγουμε έναν άνθρωπο να συμβιώσουμε, παντρευτούμε ή οτιδήποτε, θα πρέπει να είμαστε ειλικρινής μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα δεν βλέπεις γύρω σου οτι αυτό το μοντέλο, έχει πια καταρρεύσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ε και τι να κάνω ν αρχίσω να πη*άω παντρεμένες για να μπώ στο κλίμα? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι βέβαια. Εσύ να κάνεις αυτό που πιστεύεις και σε εκφράζει.
Ο καθένας μας άλλωστε αυτό κάνει...:whistle::whistle:
Εγώ μια παρατήρηση έκανα μόνο.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμ....ρε πειρατη με αυτα που ειπες...ειναι σα να του ελεγες αυτο ακριβως...
Αλλο η παραλληλη σχεση για καποιο διαστημα κατ αναγκην και αλλο οι παραλληλες σχεσεις απο χομπι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ δεν το είδα έτσι.
Το είπα για να τονίσω οτι πλέον αυτές οι τυπικούρες είναι παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
έχω βιώσει παράλληλη σχέση και οφείλω να ομολογήσω οτι δεν μου άρεσε καθόλου...
θες να είμαι συντηριτική? θες εγωίστρια? θέλω να μην μοιράζομαι τον άλλον... ούτε ο άλλος εμένα...
ή είμαστε μαζί ή όχι... αν κάποιος θέλει παράλληλες σχέσεις ή να "ξεδίνει" που και που, ας μείνει ελεύθερος και ας κάνει οτι θέλει...ή ας το ξεκαθαρίσει απο την αρχή...
ειλικρίνια πάνω απο όλα...
μια σχέση πρέπει να έχει σαν βάση της την ειλικρίνια... οτι σχέση και να είναι αυτή...

και ο ξάδερφος της φίλης, ας ξεκαθαρίσει τι θέλει... θέλει σχέση? θέλει να περνάει καλά ? τις θέλει και τις δυο και ας είναι αμαρτωλό (που λεει και τραγούδι).. ρωτησέ τον, χύμα, δεν έχεις κάτι να χάσεις... και αν σου αρέσει η απάντηση συνεχίζεις μαζί του, αν όχι συνεχίζεις αλλού... απλά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Οι παράλληλες σχέσει μόνο σε απώλειες μπορούν να οδηγήσουν... κάποιος θα πληγωθεί, αν όχι όλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εγώ δεν το είδα έτσι.
Το είπα για να τονίσω οτι πλέον αυτές οι τυπικούρες είναι παρελθόν.
Προσοχή δεν λέω οτι είσαι λάθος, απλά θέλω να μάθω τις απόψεις σου. Δηλαδή πιστεύεις οτι η μονογαμία πρέπει να αποτελέσει παρελθόν, και να κάνουμε κάτι σαν τους μουσουλμάνους που έχουν 3-4 συζύγους? Ή οτι πρέπει να καταργηθεί εντελώς η έννοια των σχέσεων και τα πάντα να είναι σε φιλικό επίπεδο δηλαδή χωρίς δεσμεύσεις κι επισημότητες?
Κ τελος ποιός είναι ο λόγος που περνάνε κρίση οι σχέσεις? Οτι εχουνε γίνει αρπα κολα πλέον, οτι δεν έχουμε πια χρόνο για αναζήτηση, ή οτι ένας ή μια ποτέ δεν είναι αρκετοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sou

Νεοφερμένος

Η sou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όλα ειναι θέμα επιλογών και πρωτεραιοτήτων.Και εκεί είναι που υπάρχουν συγκρούσεις. Αλλά όπως ειπώθηκε, καλό είναι να υπάρχει ειλικρίνεια και από εκεί κι έπειτα, ας αποφασίσει ο καθένας αν θέλει και μπορεί να συνεχίσει μια παράλληλη σχέση. Γιατί πολλές φορές δεν αρκεί να θες κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οι παράλληλες σχέσει μόνο σε απώλειες μπορούν να οδηγήσουν... κάποιος θα πληγωθεί, αν όχι όλοι!
Μην είσαι τόσο σίγουρη, δεν είναι και απόλυτο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
και ο ξάδερφος της φίλης, ας ξεκαθαρίσει τι θέλει... θέλει σχέση? θέλει να περνάει καλά ? τις θέλει και τις δυο και ας είναι αμαρτωλό (που λεει και τραγούδι).. ρωτησέ τον, χύμα, δεν έχεις κάτι να χάσεις... και αν σου αρέσει η απάντηση συνεχίζεις μαζί του, αν όχι συνεχίζεις αλλού... απλά!!!!Να σου πω εγώ τι θα πει. Οτι ειναι μεν με κάποια κοπέλα, αλλά είναι στα χωρίσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σιγά μην τον βάλει να υπογράψει και συμφωνητικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Να σου πω εγώ τι θα πει. Οτι ειναι μεν με κάποια κοπέλα, αλλά είναι στα χωρίσματα...
Ξέρεις πιο είναι το πιο παράλογο απο όλα? οτι πολλές φορές μας αρέσει να ζούμε στο ψέμα... περίεργο δεν είναι? ενω μέσα μας ξέρουμε την αλήθεια, εκεί εμείς, επιλέγουμε την τύφλα μας...
Μακάρι να μπορούσαμε να είμαστε ειλικρινής 100% πρώτα απο όλα με τον ίδιο τον εαυτό μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ξέρεις πιο είναι το πιο παράλογο απο όλα? οτι πολλές φορές μας αρέσει να ζούμε στο ψέμα... περίεργο δεν είναι? ενω μέσα μας ξέρουμε την αλήθεια, εκεί εμείς, επιλέγουμε την τύφλα μας...
Μακάρι να μπορούσαμε να είμαστε ειλικρινής 100% πρώτα απο όλα με τον ίδιο τον εαυτό μας...
Νομίζω ειναι πιο απλά τα πράγματα. Βρίσκεις ένα άτομο να σου πληρεί τις ανάγκες? Να του πληρείς και σύ, και να ναι ΑΜΟΙΒΑΙΟ? Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, θα ζεις στο ψέμα, στο ίσως, στο μήπως κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Νομίζω ειναι πιο απλά τα πράγματα. Βρίσκεις ένα άτομο να σου πληρεί τις ανάγκες? Να του πληρείς και σύ, και να ναι ΑΜΟΙΒΑΙΟ? Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, θα ζεις στο ψέμα, στο ίσως, στο μήπως κλπ.
Δηλαδή, όσοι δεν συμβιβάζονται με αυτό, ζουν στο ψέμα;
Ξέρεις πόσοι έχουν βρει ένα άτομο για να καλύπτουν τις ανάγκες τους και ζουν μέσα στο ψέμα;
Μη σου πω όλοι και σε ταράξω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top