Πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου οι Έλληνες του εξωτερικού;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ψηφίσω γιατί καμία κυβέρνηση δεν έχει υλοποιήσει με νόμο την διάταξη του Συντάγματος περί ψήφο στους Έλληνες ομογενείς του εξωτερικού. Προς πληροφόρηση, οι Ρουμάνοι του εξωτερικού ψηφίζουν κανονικά από τις χώρες τους για τον πρέοδρό τους.

Σημείωμα συντονιστή: Το παρόν θέμα είναι προιόν split απο αυτο το thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ψηφίσω γιατί καμία κυβέρνηση δεν έχει υλοποιήσει με νόμο την διάταξη του Συντάγματος περί ψήφο στους Έλληνες ομογενείς του εξωτερικού. Προς πληροφόρηση, οι Ρουμάνοι του εξωτερικού ψηφίζουν κανονικά από τις χώρες τους για τον πρέοδρό τους.

Δεν υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα επιστολικής ψήφου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,357 μηνύματα.
Ειμαστε οφ..απλα δεν μπορω να μη επισημανω οτι: Εφοσον Ελληνες εχουν φυγει στο εξωτερικο και πλεον δεν λουζονται αυτα που λουζομαστε εμεις εδω,με ποιο δικαιωμα θα ψηφισουν κατι ,οταν δεν θα το λουστουν οι ιδιοι;Θεωρω οτι κανενα δικαιωμα δεν μπορει να εχει καποιος που εχει επιλεξει να ζει στο εξωτερικο,να απολαμβανει τα δικαιωματα αλλων κρατων,να μην λουζεται τα σκατα που λουζομαστε εμεις εδω στην ελλαδα.,και να ψηφιζει ενα κομμα να βγει στην εξουσια,το οποιο οταν βγει ΔΕΝ θα εχει επιπτωση σε αυτους,αλλα σε εμας που ζουμε ελλαδα.:)
ΥΓ.Ας μην επεκταθουμε σε αυτο.Οποιος θελει ας δημιουργισει θεμα για το δικαιωμα ψηφου Ελληνων που ζουν στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα επιστολικής ψήφου;
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος.

Ειμαστε οφ..απλα δεν μπορω να μη επισημανω οτι [...] ΥΓ.Ας μην επεκταθουμε σε αυτο.Οποιος θελει ας δημιουργισει θεμα για το δικαιωμα ψηφου Ελληνων που ζουν στο εξωτερικο.
Ναι είμαστε off, αλλά άφησες την πόρτα ανοιχτή, εφόσον πρόσθεσες την γνώμη σου. Ένα σκέτο «ας μην επεκταθούμε» είναι σεβαστό. Εγώ όταν ήθελα να σταματήσει μία off-topic συζήτηση δεν έβαζα την γνώμη μου. ;) Εφόσον έδωσες βήμα, μπορώ να απαντήσω. Κάνε μας split ή στείλε μας στα off-topic.

Για να σε προλάβω, παρακάτω κρίνω τις ιδέες που εκφράζονται και όχι εσένα προσωπικά. Θυμίζω το καταστατικό του e-steki: «κρίνουμε ιδέες και όχι ανθρώπους»... just in case.

Εφοσον Ελληνες εχουν φυγει στο εξωτερικο και πλεον δεν λουζονται αυτα που λουζομαστε εμεις εδω,με ποιο δικαιωμα θα ψηφισουν κατι ,οταν δεν θα το λουστουν οι ιδιοι;Θεωρω οτι κανενα δικαιωμα δεν μπορει να εχει καποιος που εχει επιλεξει να ζει στο εξωτερικο,να απολαμβανει τα δικαιωματα αλλων κρατων,να μην λουζεται τα σκατα που λουζομαστε εμεις εδω στην ελλαδα.,και να ψηφιζει ενα κομμα να βγει στην εξουσια,το οποιο οταν βγει ΔΕΝ θα εχει επιπτωση σε αυτους,αλλα σε εμας που ζουμε ελλαδα.:)
ΥΓ.Ας μην επεκταθουμε σε αυτο.Οποιος θελει ας δημιουργισει θεμα για το δικαιωμα ψηφου Ελληνων που ζουν στο εξωτερικο.
Έρχομαι καθημερινά αντιμέτωπος με τέτοιες συμπεριφορές τύπου «έλα πίσω να λουστείς κι εσύ τα σκατά» ή «δεν έχεις κανένα δικαίωμα στην χώρα σου» και με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Συνήθως προέρχονται από μικρομεσαία άτομα που:

  • ζουν παγιδευμένα στην καθημερινότητά τους
  • νομίζουν ότι με το να αποδράσουν από την Ελλάδα θα λυθούν διά μαγείας όλα τους τα προβλήματα
  • ωστόσο δεν κάνουν τίποτα για να φτιάξουν την ζωή τους
Έτσι λοιπόν, συνήθως εκφράζεται αυτός ο εκμηδενισμός με αστικούς μύθους τύπου:

  • «μόνο στην Ελλάδα είναι τα σκατά»
  • «στο εξωτερικό ζεις στην γη της επαγγελίας»
  • «αν φύγεις απ' την Ελλάδα έχεις διαγράψει για πάντα την χώρα σου»
Έχω γνωρίσει Έλληνες ομογενείς πιο αδύναμους, που έχουν αφήσει τον εαυτό τους να τραμπουκιστούν από τέτοιες ιδέες που εκφράστηκαν παραπάνω. Έλληνες που νιώθουν ότι δεν ανήκουν πλέον σε καμία χώρα: αυτοί που ζουν στην Ελλάδα τους θεωρούν ότι «το έσκασαν», ενώ οι ντόπιοι στην αλλοδαπή τούς βλέπουν σαν «ξένους».

Η πραγματικότητα είναι διαφορετική απ' αυτή. Το να ξενιτεύεσαι στο εξωτερικό για να βρεις τις ευκαιρίες που σου στέρησε η Ελλάδα δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Ένας μικροαστός που δεν έχει ζήσει την εμπειρία αυτή πανεύκολα μπορεί να εκμηδενίσει αυτήν την διαδικασία. Δεν είναι σαν να φεύγεις σε άλλη πόλη. Στην εσωτερική μετανάστευση έχεις από κάπου να «πιαστείς», αν θες: στην γλώσσα, στο φιλότιμο, στο κοινό μας παρελθόν. Όταν φεύγεις στο εξωτερικό ξεκινάς κυριολεκτικά απ' το μηδέν. Όταν συνεπώς εκφέρονται τέτοιες απόψεις, απλώς δεν δίνω σημασία: γνωρίζω ότι δεν ξέρουν.

Ένα άλλο κοινό misconception είναι ότι ένας Έλληνας του εξωτερικού έχει ξεχάσει για πάντα την χώρα του, δεν ενδιαφέρεται, άρα δεν έχει δικαίωμα ψήφου. Δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να κάνει στην ζωή του. Άλλοι στέλνουν λεφτά στις οικογένειές τους. Άλλοι προωθούν τον Ελληνικό πολιτισμό ενεργά διδάσκοντας την γλώσσα ή οργανώνοντας χοροεσπερίδες με παραδοσιακούς χορούς. Δεν θα μπω στο τρυπάκι να αναλύσω σε προσωπικό επίπεδο γιατί έχω δικαίωμα να ψηφίζω: εγώ γνωρίζω πως έχω δικαίωμα να ψηφίζω στην χώρα όπου έχω υπηκοότητα και διαβατήριο, μου αρκεί και δεν θα απολογηθώ γιατί το πιστεύω. ;)

Εν κατακλείδει, έχω να πω στους ομογενείς που σκέφτονται να ξενιτευτούν ή είναι ήδη έξω να μην δίνουν σημασία σε τέτοιες ακραίες, ρατσιστικές απόψεις. Προέρχονται συνήθως από αποτυχημένα άτομα που δεν έχουν κάνει τίποτα στην ζωή τους, κι επειδή δεν είχαν την δύναμη να διαλέξουν αυτοί την ζωή τους, θέλουν να συμπαρασύρουν και τους άλλους. Όλα τα παραπάνω, θυμίζω, είναι κριτική στις ιδέες. Θέλω να πιστεύω, Πουπουλίνα, ότι δεν εκφράστηκαν πραγματικά τέτοιες ιδέες από εσένα κι ότι δεν είσαι φυσικά ένα τέτοιο άτομο. Ήταν απλώς μία ατυχής σύμπτωση, μία κακή στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο καθένας πρέπει να ψηφίζει στη χώρα που εργάζεται. Νομίζω ότι αυτό είναι και το λογικό. Η άποψη ότι πρέπει να ψηφίζουμε στη χώρα καταγωγής μας είναι αντικειμενικά εθνικιστική, βασίζεται στο σύναισθημα και όχι στη λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έρχομαι καθημερινά αντιμέτωπος με τέτοιες συμπεριφορές τύπου «έλα πίσω να λουστείς κι εσύ τα σκατά» ή «δεν έχεις κανένα δικαίωμα στην χώρα σου» και με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Συνήθως προέρχονται από μικρομεσαία άτομα που:

  • ζουν παγιδευμένα στην καθημερινότητά τους
  • νομίζουν ότι με το να αποδράσουν από την Ελλάδα θα λυθούν διά μαγείας όλα τους τα προβλήματα
  • ωστόσο δεν κάνουν τίποτα για να φτιάξουν την ζωή τους
Έτσι λοιπόν, συνήθως εκφράζεται αυτός ο εκμηδενισμός με αστικούς μύθους τύπου:

  • «μόνο στην Ελλάδα είναι τα σκατά»
  • «στο εξωτερικό ζεις στην γη της επαγγελίας»
  • «αν φύγεις απ' την Ελλάδα έχεις διαγράψει για πάντα την χώρα σου»
Έχω γνωρίσει Έλληνες ομογενείς πιο αδύναμους, που έχουν αφήσει τον εαυτό τους να τραμπουκιστούν από τέτοιες ιδέες που εκφράστηκαν παραπάνω. Έλληνες που νιώθουν ότι δεν ανήκουν πλέον σε καμία χώρα: αυτοί που ζουν στην Ελλάδα τους θεωρούν ότι «το έσκασαν», ενώ οι ντόπιοι στην αλλοδαπή τούς βλέπουν σαν «ξένους».

Η πραγματικότητα είναι διαφορετική απ' αυτή. Το να ξενιτεύεσαι στο εξωτερικό για να βρεις τις ευκαιρίες που σου στέρησε η Ελλάδα δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Ένας μικροαστός που δεν έχει ζήσει την εμπειρία αυτή πανεύκολα μπορεί να εκμηδενίσει αυτήν την διαδικασία. Δεν είναι σαν να φεύγεις σε άλλη πόλη. Στην εσωτερική μετανάστευση έχεις από κάπου να «πιαστείς», αν θες: στην γλώσσα, στο φιλότιμο, στο κοινό μας παρελθόν. Όταν φεύγεις στο εξωτερικό ξεκινάς κυριολεκτικά απ' το μηδέν. Όταν συνεπώς εκφέρονται τέτοιες απόψεις, απλώς δεν δίνω σημασία: γνωρίζω ότι δεν ξέρουν.

Ένα άλλο κοινό misconception είναι ότι ένας Έλληνας του εξωτερικού έχει ξεχάσει για πάντα την χώρα του, δεν ενδιαφέρεται, άρα δεν έχει δικαίωμα ψήφου. Δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να κάνει στην ζωή του. Άλλοι στέλνουν λεφτά στις οικογένειές τους. Άλλοι προωθούν τον Ελληνικό πολιτισμό ενεργά διδάσκοντας την γλώσσα ή οργανώνοντας χοροεσπερίδες με παραδοσιακούς χορούς. Δεν θα μπω στο τρυπάκι να αναλύσω σε προσωπικό επίπεδο γιατί έχω δικαίωμα να ψηφίζω: εγώ γνωρίζω πως έχω δικαίωμα να ψηφίζω στην χώρα όπου έχω υπηκοότητα και διαβατήριο, μου αρκεί και δεν θα απολογηθώ γιατί το πιστεύω. ;)

Εν κατακλείδει, έχω να πω στους ομογενείς που σκέφτονται να ξενιτευτούν ή είναι ήδη έξω να μην δίνουν σημασία σε τέτοιες ακραίες, ρατσιστικές απόψεις. Προέρχονται συνήθως από αποτυχημένα άτομα που δεν έχουν κάνει τίποτα στην ζωή τους, κι επειδή δεν είχαν την δύναμη να διαλέξουν αυτοί την ζωή τους, θέλουν να συμπαρασύρουν και τους άλλους. Όλα τα παραπάνω, θυμίζω, είναι κριτική στις ιδέες. Θέλω να πιστεύω, Πουπουλίνα, ότι δεν εκφράστηκαν πραγματικά τέτοιες ιδέες από εσένα κι ότι δεν είσαι φυσικά ένα τέτοιο άτομο. Ήταν απλώς μία ατυχής σύμπτωση, μία κακή στιγμή.

Πώς από τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν όσοι φεύγουν καταλήξαμε στο δικαίωμα ψήφου μόνο εσύ το ξέρεις. Και ad hominem για τα ρέστα. Όπως λέει κι ο che το σωστό είναι να ψηφίζεις εκεί όπου εργάζεσαι και δηλώνεις μόνιμο τόπο διαμονής. Μια απλή αίτηση που να σε δεσμεύει για κάποια χρόνια και τελείωσε. Γενικά νομίζω το γεγνός πως πολλά δικαιώματα κλπ περιστρέφονται γύρω από τη μονολιθική λογική της υπηκοότητας περιπλέκει πολύ τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,357 μηνύματα.
Πλακα μας κανεις κυριε Γιωργο;Δηλαδη για σενα η αποψη οτι ,ακριβως αυτο που λενε και τα παιδια παραπανω,πρεπει να εχουν δικαιωμα ψηφου αυτοι που ζουν μονιμα και εργαζονται σε εναν τοπο ,την εχουν αποτυχημενα ατομα που δεν μπορουσαν να πανε εξωτερικο...ποσο ρατσιστικη ιδεα ειναι;Θα ελεγα μαλλον καλυτερα φασιστικη.Οποιος δεν συμφωνει με την αποψη σου,ειναι ρατσιστης και αποτυχημενος;Ή οποιος δεν επελεξε το εξωτερικο,δηλαδη η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων,ειναι αποτυχημενοι;Σοβαρα;
Σε παρακαλω φιλε μου.Αυτου του τυπου συμπερασματα κρατα τα για τον εαυτο σου.
Εγω δεν ειπα οτι ειναι ευκολο να ζεις στο εξωτερικο.Ουτε τους κατηγορισα.Ουτε ειπα οτι δεν ειναι Ελληνες.Εγω εξεθεσα ενα επιχειρημα στο γιατι δεν πρεπει να εχουν δικαιωμα ψηφου.Και παλι μιλαω για οσους ΜΟΝΙΜΑ ζουν και εργαζονται εξωτερικο,δεν μιλω για φοιτητες πχ,που αφου τελειωσουν τις σπουδες τους θα ζησουν Ελλαδα.

Μίλα με επιχειρηματα.Το γιατι δηλαδη πρεπει να εχουν δικαιωμα ψηφου οσοι ζουν μονιμα εξωτερικο,και ασε τα συμπερασματα για αυτους που εχουν αντιθετη αποψη απο εσενα.
Δεν ειδα κανενα επιχειρημα σου,γιατι πρεπει να ψηφιζουν για την Ελλαδα,οσοι επελεξαν το εξωτερικο ΜΟΝΙΜΑ.
Επιχειρηματα θελω να ακουσω και οχι κριτικη σε οσους διαφωνουν μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σύμφωνω με Πουπουλίνα. Δικαίωμα ψήφου πρέπει να έχουν όσοι έχουν μόνιμη κατοικία εντός των ελληνικών συνόρων.

Αυτή τη στιγμή επιτρέπεται στους ομογενείς να ψηφίσουν αρκεί να ταξιδέψουν Ελλάδα στις εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δικαιωμα ψηφου πρεπει να εχουν

1) Αποσπασμενοι του Ελλ. Δημοσιου.
2) Ταξιδιωτες
3) Ατομα που εχουν φυγει <3 χρονια απο την Ελλαδα.

Ολοι οι υπολοιποι οχι. Αν θελουν τοσο πολυ να ψηφισουν ας ερθουν στην Ελλαδα. Αλλα το να δωσουμε δικαιωμα ψηφου σε κατι ομογενεις που λειπουν απο την Ελλαδα 40 χρονια και πλεον ουτε Ελληνικα δεν μιλανε καλα καλα ειναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ούτε εγώ μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς που κολλάει η δυσκολία της μετανάστευσης με το δικαίωμα ψήφου στην χώρα προέλευσής σου. Είναι λιγάκι ασύνδετα μεταξύ τους. Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο να φύγεις στο εξωτερικό και κανείς δεν είπε ότι στο εξωτερικό η ζωή είναι εύκολη. Που κολλάει αυτό με τα προβλήματα της Ελλάδας και το δικαίωμα ψήφου;

Όπως ανέφεραν τα παιδιά αφού η πολιτική έχει σχέση με την οικονομία μιας χώρας και άρα τις δυνατότητες εργασίας και όλες τις συνέπειες αυτού, το λογικό θα ήταν ο καθένας να ψηφίζει στην χώρα εργασίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Οι αλλες χωρες τι κανουν; Ξερει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι αλλες χωρες τι κανουν; Ξερει κανεις;
Θα μπορούσα να αναφέρω το κλασικό παράδειγμα των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, αλλά θα διαλέξω μία άλλη αναπτυγμένη χώρα... την Ρουμανία. Στις τελευταίες προεδρικές εκλογές τον Νοέμβριο του 2014, οι Ρουμάνοι ομογενείς μπορούσαν να ψηφίσουν από το εξωτερικό. Τότε έμενα στην Γαλλία και είχαν στηθεί εκλογικά κέντρα σε μεγάλεις πόλεις όπως το Παρίσι και η Νάντη. Φυσικά, μιλάμε για την Ρουμανία, όπου δεν έλειψαν τα απρόοπτα στον πρώτο γύρο εκλογών, με μεγάλες ουρές και ελάχιστους υπαλλήλους για εξυπηρέτηση. Λέγεται πως ο τότε απερχόμενος πρόεδρος της Ρουμανίας Traian Băsescu, ο οποίος εν συνεχεία αντιμετώπισε ποινική δίωξη για διαφθορά και ξέπλυμα μαύρου χρήματος, έκανε επίτηδες δύσκολη την διαδικασία για τους ομογενείς διότι γνώριζε ότι θα ψήφιζαν τον αντίπαλό του, τον γερμανοαναθρεμένο Klaus Iohannis, ως πιο προοδευτικοί. Για την ιστορία, ο Klaus Iohannis κέρδισε με 54.43%.

Μίλα με επιχειρηματα.



Λίγο πιο ευγενικά, σε παρακαλώ, και μπορεί να απαντήσω, εάν έχω όρεξη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κρίνουμε από το πως ψηφίζουν οι εγχώριοι Έλληνες μάλλον θα ήταν καλό να αφήσουμε τους ομογενείς να ψηφίσουν, καθώς έχουν ζήσει σε καλύτερες χώρες και είναι πιο πιθανό να ψηφίσουν πιο σωστά από τον εγχώριο Έλληνα που το μόνο που κοιτάει είναι το καρότο που του κρεμάει στο λαιμό κάθε κυβέρνηση πριν τις εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτού του είδους η λογική "τιμωρίας" η αλήθεια είναι ότι με παραπέμπει και μένα αρκετά στην παροιμία "να 'τανε η ζήλια ψώρα..."

Μπορώ να γράψω πολλά, μεταξύ μας κάπου βαριέμαι και κάπου το θεωρώ και κομματάκι pointless. Σκεφτείτε μόνο ότι το λούκι που περνάει ο κάθε άνθρωπος που έχει μεταναστεύσει σε άλλη χώρα (συναισθηματικό, οικονομικό, κοινωνικό), δεν δίνει το δικαίωμα στο κράτος να του πει ότι "ξέρεις εσύ έφυγες, και δεν έχει σημασία πόσο συνέβαλα σ' αυτό, αλλά όσο είσαι εκεί δεν θα ψηφίζεις". Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Ο καθένας είναι υπεύθυνος και θα λουστεί τις επιλογές του σαν μονάδα και σαν άτομο, αλλά το να διαχειριστεί επιλογές που του επιβλήθηκαν είναι κάτι άλλο και το θεωρώ παράλογο. Και αυτό το βλέπω σε αντιδιαστολή με τα σταυρωμένα ψηφοδέλτια που ρίχνουν τόσοι και τόσοι, μαζί με τα υπέργηρα παππούδια σε κάτι χωριά (και όχι μόνο), που σηκώνονται σχεδόν από τον τάφο για να ψηφίσουν και μπορεί μέχρι να ορκιστεί η νέα κυβέρνηση να έχουν πεθάνει. Αυτοί γιατί έχουν δικαίωμα να επηρεάσουν τις επόμενες γενιές που θα λουστούν κάτι τέτοιες επιλογές, αλλά αυτός που λείπει 5 χρόνια από την Ελλάδα δεν μπορεί; Είναι δηλαδή θέμα συνόρων;

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο επίσης. Αν ο άλλος είναι μετανάστης 3ης γενιάς, το πιθανότερο είναι να μην ενδιαφέρεται καν να ψηφίσει. Μπορούν να μπουν κάποιοι περιορισμοί και να γίνει το θέμα λίγο πιο ευέλικτο. Όρεξη είχε η θεία απ' το Σικάγο να ρίξει ψηφοδέλτιο στην Ψωροκώσταινα που έχει να δει 50 χρόνια. Αλλά νομίζω όλοι ξέρουμε ότι τα τελευταία 10 χρόνια φεύγουν άπειρα παιδιά στο εξωτερικό για βιοποριστικούς λόγους και μάλλον θα μείνουν εκεί. Μεγάλωσαν εδώ, υπέστησαν επιλογές παλαιότερων και ίσως έγιναν πιο open-minded αυτά τα χρόνια που ζουν έξω. Τι ακριβώς φοβάστε ότι θα ψηφίσουν που θα λουστείτε; Περνάμε δηλαδή τόσο καλά τώρα με τις ηλιθιότητες του εν ελλάδι πληθυσμού και ανησυχείτε ότι θα γαμηθεί το σύμπαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτού του είδους η λογική "τιμωρίας" η αλήθεια είναι ότι με παραπέμπει και μένα αρκετά στην παροιμία "να 'τανε η ζήλια ψώρα..."

Μπορώ να γράψω πολλά, μεταξύ μας κάπου βαριέμαι και κάπου το θεωρώ και κομματάκι pointless. Σκεφτείτε μόνο ότι το λούκι που περνάει ο κάθε άνθρωπος που έχει μεταναστεύσει σε άλλη χώρα (συναισθηματικό, οικονομικό, κοινωνικό), δεν δίνει το δικαίωμα στο κράτος να του πει ότι "ξέρεις εσύ έφυγες, και δεν έχει σημασία πόσο συνέβαλα σ' αυτό, αλλά όσο είσαι εκεί δεν θα ψηφίζεις". Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Ο καθένας είναι υπεύθυνος και θα λουστεί τις επιλογές του σαν μονάδα και σαν άτομο, αλλά το να διαχειριστεί επιλογές που του επιβλήθηκαν είναι κάτι άλλο και το θεωρώ παράλογο. Και αυτό το βλέπω σε αντιδιαστολή με τα σταυρωμένα ψηφοδέλτια που ρίχνουν τόσοι και τόσοι, μαζί με τα υπέργηρα παππούδια σε κάτι χωριά (και όχι μόνο), που σηκώνονται σχεδόν από τον τάφο για να ψηφίσουν και μπορεί μέχρι να ορκιστεί η νέα κυβέρνηση να έχουν πεθάνει. Αυτοί γιατί έχουν δικαίωμα να επηρεάσουν τις επόμενες γενιές που θα λουστούν κάτι τέτοιες επιλογές, αλλά αυτός που λείπει 5 χρόνια από την Ελλάδα δεν μπορεί; Είναι δηλαδή θέμα συνόρων;

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο επίσης. Αν ο άλλος είναι μετανάστης 3ης γενιάς, το πιθανότερο είναι να μην ενδιαφέρεται καν να ψηφίσει. Μπορούν να μπουν κάποιοι περιορισμοί και να γίνει το θέμα λίγο πιο ευέλικτο. Όρεξη είχε η θεία απ' το Σικάγο να ρίξει ψηφοδέλτιο στην Ψωροκώσταινα που έχει να δει 50 χρόνια. Αλλά νομίζω όλοι ξέρουμε ότι τα τελευταία 10 χρόνια φεύγουν άπειρα παιδιά στο εξωτερικό για βιοποριστικούς λόγους και μάλλον θα μείνουν εκεί. Μεγάλωσαν εδώ, υπέστησαν επιλογές παλαιότερων και ίσως έγιναν πιο open-minded αυτά τα χρόνια που ζουν έξω. Τι ακριβώς φοβάστε ότι θα ψηφίσουν που θα λουστείτε; Περνάμε δηλαδή τόσο καλά τώρα με τις ηλιθιότητες του εν ελλάδι πληθυσμού και ανησυχείτε ότι θα γαμηθεί το σύμπαν;

Υπαρχει ομως και το αντιθετο. Ραβδιες στον ξενο κωλο δεν πονανε. Και συγκριτικα με το εκλογικο σωμα της Ελλαδας, οι ομογενεις ειναι παρα πολλοι. Αν 1,000,000 ψηφισουν (αρκετα λογικο νουμερο με 0.5 μυριο να εχει φυγει μονο τα τελευταια χρονια) σε συνολο 7,000,000 ψηφοφορων δεν θα επηρεαστει σοβαρα το αποτελεσμα; Απο ανθρωπους που ο,τι και να γινει, στα παπαρια τους. Οποιος καιγεται τοσο πολυ για τα θεματα της Ελλαδας λογικα ζει στην Ευρωπη οποτε ας δωσει 200€ να ερθει να ψηφισει. Ακομα και μονοημερο. Και το λεω εχοντας υπαρξει Ελληνας του εξωτερικου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έχω διπλή υπηκοότητα και εγώ δικαίωμα ψήφου τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Βουλγαρία.
Ο πατέρας μου έχει δικαίωμα ψήφου μόνο στην Βουλγαρία.

Εγώ ποτέ δεν έχω ψηφίσει στην Βουλγαρία, για τον πολύ απλό λόγο ότι ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με την εκεί πολιτική, ο πατέρας μου όμως ανελλιπώς ασκεί το εκλογικό του δικαίωμα εκεί. Και οι λόγοι είναι πάρα πολύ απλοί.
1. Έχουμε περιουσία εκεί την οποία οι όποιες εκλογές μπορεί να την επηρεάσει φορολογικά.
2. Ο πατέρας μου έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος και εκεί και ασκεί το επάγγελμά του και εκεί.
3. Το ότι έφυγε πριν 15 χρόνια για τους Χ/Υ λόγους που τον ανάγκασαν δεν σημαίνει ότι δεν θέλει να δει την χώρα του να γίνει καλύτερη, να μην αναγκάζονται άνθρωποι σαν αυτόν να φύγουν αλλά και όταν θελήσουν να γυρίσουν αυτοί που έφυγαν να γυρίσουν σε μία καλύτερη χώρα.

Ο πατέρας μου είναι τυχερός, γιατί ζει 250χλμ από την εκλογική περιφέρεια στην οποία ψηφίζει εκεί.
Ωστόσο πιστεύω ότι εάν μπορεί το σύστημα, το όποιο σύστημα, να διευκολύνει τους υπηκόους που θέλουν να ψηφίσουν θα έπρεπε να υπάρχει, ακόμα και αν υπάρχουν οι όποιοι αυστηροί όροι για να μπορείς να συμμετέχεις.

Δεν βλέπω γτ οι παραπάνω 3εις λόγοι που αναφέρω, δεν μπορούν να ισχύουν και για πολλούς Έλληνες αλλά και γιατί υπάρχει η πεποίθηση ότι μόλις φύγει κάποιος απο μία χώρα ότι πλέον το τι γίνεται σε αυτήν δεν τον αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Την ίδια στιγμή, που συζητάτε για το δικαίωμα ψήφου των ομογενών, έχουμε μετανάστες μονιμους κατοίκους στην Ελλάδα ή Έλληνες μόνιμους κατοίκους σε χώρες του εξωτερικού, που δεν έχουν δικαίωμα ψήφου στις χώρες μόνιμης διαμονής τους. Αυτό γιατί δεν εκλαμβάνεται ως ρατσιστική και τιμωρητική πράξη ζήλειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ενας Έλληνας που μενει μονιμα στο Ιραν εχει το δικαιωμα να ψηφισει στις ιρανικες εκλογες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απο ανθρωπους που ο,τι και να γινει, στα παπαρια τους. Οποιος καιγεται τοσο πολυ για τα θεματα της Ελλαδας λογικα ζει στην Ευρωπη οποτε ας δωσει 200€ να ερθει να ψηφισει. Ακομα και μονοημερο. Και το λεω εχοντας υπαρξει Ελληνας του εξωτερικου :)

Μα τι αφοριστική λογική είναι αυτή; Φύτρωσαν αυτοί οι άνθρωποι που σηκώθηκαν και έφυγαν; Δεν έχουν αφήσει πίσω γυναίκες, άντρες, παιδιά, γονείς, πολύ καλούς φίλους, ώστε ακόμα και να μην τους νοιάζει για τους ίδιους, να τους νοιάζει για εκείνους το εκλογικό αποτέλεσμα;

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έφυγαν μόνοι τους και δεν χρειάζεται να στείλουν λεφτά στην οικογένειά τους, υπάρχουν άνθρωποι που έφυγαν μόνοι τους ώστε να ορθοποδήσουν λίγο και να σύρουν μαζί την οικογένειά τους, και υπάρχουν άνθρωποι που έφυγαν και στέλνουν λεφτά στις οικογένειές τους πίσω. Από όλους αυτούς μόνο η πρώτη κατηγορία μπορεί να δράσει έτσι "παρορμητικά" και να σηκωθεί αυθημερόν να έρθει να ψηφίσει χωρίς να ενδιαφέρεται για το οικονομικό κόστος. (Συν ότι δεν ξέρουμε τι δουλειά κάνει ο καθένας από τους 1εκ. ομογενείς για να πούμε ότι ακόμα και το μονοήμερο θα ήταν εφικτό ανεξάρτητα με την οικονομική κατάσταση). Πολύ πιθανόν κάποιοι να το κάνουν, αλλά όπως βλέπεις το discrimination που δημιουργείται είναι αρκετά ανεξάρτητο με το πόσο κάποιος έχει γραμμένο στα παπάρια του το μέλλον της Ελλάδας.

Καταλαβαίνω ότι ο μετανάστης που δεν έχει γυρίσει να δει και να ενδιαφερθεί για την Ελλάδα τα τελευταία 40 χρόνια και του 'χουν μείνει κάτι μακρινά τριτοξάδερφα για συγγενείς είναι "άδικο" να ψηφίζει, αλλά δεν μπορούμε να εξισώνουμε αυτόν με τον άνθρωπο που μόλις έφυγε από την Ελλάδα και έχει αφήσει όλη την συναισθηματική του ζωή πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειμαστε οφ..απλα δεν μπορω να μη επισημανω οτι: Εφοσον Ελληνες εχουν φυγει στο εξωτερικο και πλεον δεν λουζονται αυτα που λουζομαστε εμεις εδω,με ποιο δικαιωμα θα ψηφισουν κατι ,οταν δεν θα το λουστουν οι ιδιοι;Θεωρω οτι κανενα δικαιωμα δεν μπορει να εχει καποιος που εχει επιλεξει να ζει στο εξωτερικο,να απολαμβανει τα δικαιωματα αλλων κρατων,να μην λουζεται τα σκατα που λουζομαστε εμεις εδω στην ελλαδα.,και να ψηφιζει ενα κομμα να βγει στην εξουσια,το οποιο οταν βγει ΔΕΝ θα εχει επιπτωση σε αυτους,αλλα σε εμας που ζουμε ελλαδα.:)
ΥΓ.Ας μην επεκταθουμε σε αυτο.Οποιος θελει ας δημιουργισει θεμα για το δικαιωμα ψηφου Ελληνων που ζουν στο εξωτερικο.

Το γεγονος οτι πολλοι Ελληνες του εξωτερικου αναγκαστηκαν να φυγουν επειδη λουστηκαν τα δικα σας σκατα (aka ψηφους), το εχεις σκεφτει; Μας συμφερει επισης να φορολογουνται οι Ελληνες του εξωτερικου, αλλα να μην εχουν δικαιωμα ψηφου, ε; Γνωριζεις αληθεια ποσο χρημα εστειλαν οι Ελληνες του εξωτερικου τις δεκαετιες του 50-60 στις οικογενειες τους στην Ελλαδα; Γνωριζεις ποσο ωφεληθηκε η οικονομια απο αυτους; Γνωριζεις ποσο θα ωφεληθει στο μελλον απο αυτους που εφυγαν προσφατα;

Συνεπως, το σωστο και δικαιο ειναι να μπορει να ψηφιζει ο Ελληνας του εξωτερικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top