Microsoft Windows Vista

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το msn, γενικά το μόνο σοβαρό πρόβλημα στα Vista είναι η μεταφορά αρχείων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το msn, γενικά το μόνο σοβαρό πρόβλημα στα Vista είναι η μεταφορά αρχείων

Επισης, κανενα προβλημα με το msn (τελευταια εκδοση). Και για τη μεταφορα αρχειων, αν καιοντως ειναι προβλημα, εχει βγει update που υποτιθεται οτι βελτιωνει τις ταχυτητες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικά το msdn forum έχει καλό υλικό. Έλυσα το πρόβλημα με την taskbar. Το itunes ήταν το πρόβλημα.

https://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=1220997&SiteID=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Να ρωτήσω ξέρει κανείς τι διαφορά έχουν τα vista που είναι bootable από αυτά που δεν είναι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στα bootable βάζεις το dvd ξεκινάς το PC και σε 3-4 κλικ έχεις τα vista ενώ στο άλλο πρέπει να τρέξεις κάποιες εντολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Microsoft ανακοίνωσε πώς δεν σκοπεύει να βγάλει στην αγορά τα windows 7 μέσα στο 2009.Χρειάζονται περίπου 3 χρόνια περίπου ακομα ανάπτυξης για να κυκλοφορήσει το νέο λειτουργικό. περισσοτερα εδώ.
Άραγε οι χρήστες που περίμεναν να κάνουν απευθείας τη μετάβαση απο xp σε windows 7 να ξανασκεφτούν πρώτα τη μετάβαση σε windows vista μιας τα windows xp "κατεβάζουν ρολά" το χρόνο που διανύουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δουλεύω πλέον κυρίως τα Windows Vista. Μου αρέσουν. Καταρχάς το Index Search είναι απίστευτα βολικό, πλέον δεν ψάχνω με τις ώρες για το που μπορεί να είναι ένα αρχείο ή σε ποίο φάκελο είναι το Dreamweaver.

Επίσης αν ξεχάσω να κάνω ανασυγκρότηση, δεν έγινε τίποτα ... γίνεται μόνο του.
Το interface ναι μεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο αλλά δεν έχει αλλάξει η λογική του όποτε σε μια εβδομάδα το έχεις συνηθίσει. Εξάλλου σχεδόν τα πάντα μπορούν να αλλάξουν και είναι όπως στα XP.

Στις επιδόσεις δεν μπορώ να κρίνω επειδή το laptop είναι το αγόρασα με Vista και στο Desktop συνεχίζω να τρέχω XP. Αλλά είναι πολύ θετικό που δεν χρειάζεται να φορτώνεις τα Windows κάθε φορά που ανοίγεις το PC. Αφού κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης όποτε σου συνιστούν τα ίδια windows να εκτελέσεις αδρανοποίηση. Καμιά σχέση με τα XP που μετά από 2-3 μέρες ήθελαν Restart.

Ωστόσο αν θέλεις να βάλεις Vista πρέπει να έχεις dual core CPU και 2GB Ram. Αν δεν έχει κάτι από τα δύο μείνε στα XP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πληρώ τις προδιαγραφές και θα αναγκαστώ κάποια στιγμή να τα βάλω αλλα δεν μου κανουν "κλικ" ακομα.Τα εχω δουλεψει και κάποια χαρακτηριστικα τους μου αρεσουν πολυ απλα το πρωτο κακο ειναι η επιβαρυνση μνήμης κυριως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δουλεύω πλέον κυρίως τα Windows Vista. Μου αρέσουν. Καταρχάς το Index Search είναι απίστευτα βολικό, πλέον δεν ψάχνω με τις ώρες για το που μπορεί να είναι ένα αρχείο ή σε ποίο φάκελο είναι το Dreamweaver.

Επίσης αν ξεχάσω να κάνω ανασυγκρότηση, δεν έγινε τίποτα ... γίνεται μόνο του.
Το interface ναι μεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο αλλά δεν έχει αλλάξει η λογική του όποτε σε μια εβδομάδα το έχεις συνηθίσει. Εξάλλου σχεδόν τα πάντα μπορούν να αλλάξουν και είναι όπως στα XP.

Στις επιδόσεις δεν μπορώ να κρίνω επειδή το laptop είναι το αγόρασα με Vista και στο Desktop συνεχίζω να τρέχω XP. Αλλά είναι πολύ θετικό που δεν χρειάζεται να φορτώνεις τα Windows κάθε φορά που ανοίγεις το PC. Αφού κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης όποτε σου συνιστούν τα ίδια windows να εκτελέσεις αδρανοποίηση. Καμιά σχέση με τα XP που μετά από 2-3 μέρες ήθελαν Restart.

Ωστόσο αν θέλεις να βάλεις Vista πρέπει να έχεις dual core CPU και 2GB Ram. Αν δεν έχει κάτι από τα δύο μείνε στα XP.
Θα διαφωνήσω και θα μείνω κυρίως στα bold του quote.

Καταρχήν, αν είσαι οργανωτικός ξέρεις που έχεις τι. Επίσης, ακόμα και αν στις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων πατάς συνέχεια next next next, ξέρεις ότι τελικά αυτό που ψάχνεις είναι στα Program Files. Ακόμα και να μην τα έχεις αυτά όμως, υπάρχουν προγράμματα όπως το Google Desktop που κάνουν το index αυτό που λες και στα XP, με μεγαλύτερη (απ' ότι λένε) αποδοτικότητα.

Κατά δεύτερον, όσον αφορά την ανασυγκρότηση, υπάρχουν εξειδικευμένα προγράμματα πάλι, που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά, καθώς επίσης έχουν επιλογές για προγραμματισμό ανασυγκροτήσεων.

Κατά τρίτον, πρώτη φορά ακούω ότι τα Vista κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης (παρόλο που έχουν τεράστια ανάγκη από αυτήν). Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, το να κάνεις αδρανοποίηση στα XP είναι το ίδιο απλό.

Παρόλα αυτά, δέχομαι ότι κάποιος μπορεί να τα θέλει όλα αυτά έτοιμα σε ένα πακέτο, μαζί με τα Windows. Όμως, σε αυτό το πακέτο, παίρνει και ένα σωρό άλλα ελαττώματα όπως, ασυμβατότητες, εκνευριστικές ερωτήσεις επιβεβαίωσης, τεράστιες απαιτήσεις.

Είναι σίγουρα θέμα επιλογών, αλλά προσωπικά μέχρι να βγει έκδοση με ενσωματωμένο το SP1 δεν νομίζω να ασχοληθώ περισσότερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχήν, αν είσαι οργανωτικός ξέρεις που έχεις τι. Επίσης, ακόμα και αν στις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων πατάς συνέχεια next next next, ξέρεις ότι τελικά αυτό που ψάχνεις είναι στα Program Files.

Πάντως έχεις δίκαιο σε αυτό με την οργάνωση. Μετά από ένα μήνα χρήσης του Laptop έτυχε να μπω στο C και τρόμαξα. Είχα συνηθίσει με την αναζήτηση όποτε δεν έδινα σημασία που βάζω κάθε αρχείο. Επί 4 ώρες τακτοποιούσα αρχεία.

Ωστόσο πάλι ένα index βοηθάει πολύ. Προσωπικά ενώ πλέον τα πάντα τα έχω με αυστηρή οργάνωση μου γλυτώνει απίστευτο χρόνο.

Επίσης τα Windows XP αν είχε πολλά προγράμματα έπρεπε να ξανά διαβάσεις ΟΛΟ το menu για να βρεις κάτι. Μου είχε τύχει πολλές φόρες αυτό.

Ακόμα και να μην τα έχεις αυτά όμως, υπάρχουν προγράμματα όπως το Google Desktop που κάνουν το index αυτό που λες και στα XP, με μεγαλύτερη (απ' ότι λένε) αποδοτικότητα.
Όμως το Google Desktop σου βαραίνει πολύ το PC αλλά το καλό είναι ότι μπορεί να διαβάσει ακόμη μέσα σε odt

όσον αφορά την ανασυγκρότηση
Η ανασυγκρότηση των δεν σε ενοχλεί. Θυμάμαι ότι όταν έτρεχα το Diskeeper μου σέρνονταν το PC.

Κατά τρίτον, πρώτη φορά ακούω ότι τα Vista κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης (παρόλο που έχουν τεράστια ανάγκη από αυτήν). Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, το να κάνεις αδρανοποίηση στα XP είναι το ίδιο απλό.

Τα Windows XP έτσι και άφηνες για 3-4 μέρες ανοιχτά τα Windows τότε σέρνονταν το μηχάνημα. Εμένα η Ram γέμιζε πάνω από 1024mb ενώ ξεκίναγε στα 300mb. Σε αντίθεση με τα Vista που και μετά από 12 μέρες "έτρωγαν" την ίδια Ram με την τελευταία φορά που φόρτωσαν windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επίσης τα Windows XP αν είχε πολλά προγράμματα έπρεπε να ξανά διαβάσεις ΟΛΟ το menu για να βρεις κάτι. Μου είχε τύχει πολλές φόρες αυτό.
Η λύση για αυτό είναι ένα εύχρηστο, όμορφο και ελαφρύ προγραμματάκι με όνομα Launchy (και Open Source):)
Η ανασυγκρότηση των δεν σε ενοχλεί. Θυμάμαι ότι όταν έτρεχα το Diskeeper μου σέρνονταν το PC.
Έχουν διάφορα modes και για να μην καταναλώνουν πολλούς πόρους ή να λειτουργούν στο παρασκήνιο.:)
Τα Windows XP έτσι και άφηνες για 3-4 μέρες ανοιχτά τα Windows τότε σέρνονταν το μηχάνημα. Εμένα η Ram γέμιζε πάνω από 1024mb ενώ ξεκίναγε στα 300mb. Σε αντίθεση με τα Vista που και μετά από 12 μέρες "έτρωγαν" την ίδια Ram με την τελευταία φορά που φόρτωσαν windows.
Για αυτό ομολογουμένως δεν μπορώ να πω κάτι, αν και έχει τύχει να έχω επί 5-6 μέρες ανοιχτό τον υπολογιστή μου, δεν μου έτυχε. Ίσως ήταν μεμονωμένο περιστατικό ή χρησιμοποιούσες κάποιο πρόγραμμα με κακή διαχείριση μνήμης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχουν διάφορα modes και για να μην καταναλώνουν πολλούς πόρους ή να λειτουργούν στο παρασκήνιο.
Αυτό που δεν με ενοχλούσε, δεν τελείωνε πότε :P

Για αυτό ομολογουμένως δεν μπορώ να πω κάτι, αν και έχει τύχει να έχω επί 5-6 μέρες ανοιχτό τον υπολογιστή μου, δεν μου έτυχε. Ίσως ήταν μεμονωμένο περιστατικό ή χρησιμοποιούσες κάποιο πρόγραμμα με κακή διαχείριση μνήμης:)
Δεν πρόσεξες όμως ότι τις πρώτες 1-2 μέρες οι επιδόσεις ήταν πολύ καλύτερες από αυτές των τελευταίων 5-6;

Η λύση για αυτό είναι ένα εύχρηστο, όμορφο και ελαφρύ προγραμματάκι με όνομα Launchy (και Open Source):)
Το Open Source για εμένα δεν πρέπει να αποτελεί πλεονέκτημα ενός Προγράμματος όταν η κριτική δεν γίνεται από την σκοπιά του Developer.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι πιο άβολο από το αντίστοιχο το Vista καταρχάς έχει λιγότερες δυνατότητες. Στα vista μπορείς να τρέξεις ακόμη και εντολές του cmd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Tα windows xp παραμένουν στην αγορά μέχρι τον Ιανουάριο του 2009.Η προσπάθεια από το Infoworld φαίνεται να έπιασε τόπο και η τακτική της Microsoft για την σταδιακή απόσυρση των windows xp να αλλάζει.
Η διάθεση των Windows XP πρόκειται να σταματήσει επίσημα στις 30 Ιουνίου του 2008 και το λειτουργικό θα πωλείται προεγκατεστημένο έως και τον Ιανουάριο του 2009.
περισσότερα

Η υποστήριξη των xp παραμένει μέχρι το 2014 για Windows XP με Service pack 3.
Αυτή η κίνηση σημαίνει είτε παραδοχή της μη επιτυχημένης πορείας των windows vista ή αυτό που ακολουθεί μετά τα vista πρόκειται να είναι τόσο καλό ώστε δεν φοβούνται να "κάψουν" τα vista.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Microsoft ανακοίνωσε ότι οι τιμές λιανικής θα μειωθούν από 20% εως 48% των Windows Vista σε μια προσπάθεια να ενθαρρύνει της αναβαθμίσεις από παλιότερες εκδόσεις Windows.

Συγκεκριμένα η μείωση στις τιμές των Vista θα ισχύουν από τέλη Μάιο, δηλαδή όταν θα παρουσιαστεί το Service Pack 1 για τα Vista.

Η πλήρη έκδοση για τα Ultimate από $399 θα αγγίξει τα $319 ενώ η έκδοση αναβαθμίσεις θα πέσει στα $219 από $259. Ενώ η πλήρη έκδοση Home Premium θα κοστίζει $129

Αξίζει να σημειωθεί ότι η μείωση τιμών αφορά μόνο τις εκδόσεις του λειτουργικού που πωλούνται απευθείας στους καταναλωτές και όχι όσες διατίθενται προεγκατεστημένες σε καινούργιους υπολογιστές.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θα είναι στο προσεχές μέλλον να δούμε πως θα κινηθούν οι πωλήσεις.
Αν και πιστεύω ότι έπρεπε να έχει γίνει πιο νωρίς αυτή η κίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στο μικροσκόπιο τα επόμενα Windows
Η Microsoft παρέδωσε στις Αμερικανικές αρχές μία πρώιμη έκδοση των Windows 7, κάτι που ίσως δείχνει τις προθέσεις της για διάθεση του νέου λειτουργικού συντομότερα του αναμενόμενου.

Η δοκιμαστική έκδοση των Windows 7 δόθηκε σε μία τεχνική επιτροπή της Αμερικανικής κυβέρνησης ώστε να εξεταστεί η συμμόρφωση της εταιρείας και του λειτουργικού της με την αντιμονοπωλιακή πολιτική που έχει εφαρμόσει η κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών. Κάτι τέτοιο φαίνεται να έχει ζωτική σημασία για την πορεία σχεδιασμού του κώδικα πίσω από τα Windows, ώστε να μην παρουσιαστούν ανεπιθύμητες και δυσάρεστες εκπλήξεις σε ακατάλληλο χρονικό σημείο.

Κάτι τέτοιο θα είχε πέρα από την επιβολή μεγάλων χρηματικών προστίμων, και αρνητικές συνέπειες όσον αφορά στο χρονοδιάγραμμα που οφείλει να ακολουθήσει η Microsoft ώστε να είναι μπορεί να παίξει με τους κανόνες που ορίζει η αγορά.

Η κυκλοφορία των Windows 7 αρχικά είχε προγραμματιστεί για τις αρχές του νέου έτους, ίσως και για μέσα στο 2010. Το γεγονός όμως, ότι ήδη εξετάζεται η συμβατότητα του νέου λειτουργικού με τους αντιμονοπωλιακούς νόμους της Αμερικανικής κυβέρνησης, ίσως αποτελεί σημαντικό δείγμα των προθέσεων της Microsoft για πρώιμη αντικατάσταση των Vista!
από pcw.gr

Αν βιάζεται τόσο πολύ η Microsoft να αντικαταστήσει τα vista , έχω περιέργεια να δω το νέο λειτουργικό.(αν και θα χρειαστούν μερικά χρόνια ακόμα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Διαθέσιμο για κατέβασμα το SP1 για τα Windows Vista

Οι χρήστες των Windows Vista μπορούν από την Τρίτη να κατεβάσουν το πρώτο μεγάλο πακέτο βελτιώσεων για το λειτουργικό σύστημα μέσω της υπηρεσίας Windows Update. Για τα ελληνικά Windows Vista, το Service Pack 1 θα είναι διαθέσιμο για κατέβασμα από τον Μάιο. Στους υπολογιστές όπου έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία αυτόματης ενημέρωσης, το SP1 θα εγκατασταθεί αυτόματα στα μέσα Απριλίου, εκτός αν ο ίδιος ο χρήστης επιλέξει να το εγκαταστήσει ο ίδιος από το Windows Update.

Σύμφωνα με προηγούμενη ανακοίνωση της Microsoft, το Service Pack 1 βελτιώνει τις επιδόσεις και την ασφάλεια των Windows Vista και προσφέρει αυξημένη συμβατότητα για περισσότερα προγράμματα και συσκευές.

Πολλές από τις βελτιώσεις που περιλαμβάνει το SP1 ήταν ήδη διαθέσιμες μέσω της υπηρεσίας αναβάθμισης.

Η Microsoft παραδέχεται ότι ορισμένοι οδηγοί συσκευών (drivers) για τα Vista δεν είναι συμβατοί με το SP1. Στην περίπτωση αυτή το λειτουργικό θα εμποδίσει την εγκατάσταση του πακέτου μέχρι να υπάρξει λύση για το πρόβλημα.

Σύμφωνα με την εταιρεία υπάρχουν συνολικά οκτώ περιπτώσεις κατά τις οποίες το SP1 δεν θα εμφανίζεται διαθέσιμο για κατέβασμα στο Windows Update. Δείτε την πλήρη λίστα εδώ.
Υπάρχουν επίσης ορισμένα προγράμματα των οποίων η εκτέλεση δεν είναι δυνατή μετά την εγκατάσταση του SP1 για «λόγους αξιοπιστίας». Η λίστα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων το Zone Alarm Security Suit και BitDEfender Antivirus and Internet Security έκδοση 10.

Τα αγγλικά Windows Vista με ενσωματωμένο το SP1 και νέες, μειωμένες τιμές θα φτάσουν στα καταστήματα τις επόμενες ημέρες, ενώ η αντίστοιχη ελληνική έκδοση θα είναι διαθέσιμη στους κατασκευαστές τον Απρίλιο και στα ράφια των καταστημάτων το Μάιο.

Newsroom ΔΟΛ
in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Αυτό είναι ενδιαφέρον νέο. Έχω καιρό τώρα τα Ελληνικά Vista και λεω πλεον να τους αφιερώσω ενα partition εν αναμονή του SP1. Σε αυτο βοηθάει και η αγορα περισσότερης μνήμης RAM που μόλις έκανα αφου έκαψα την παλιά ( ακατόρθωτο αλλα όχι αδύνατο για μένα :() . Πάντως ατυχές που δεν θα υποστηρίζει το zone alarm. Κάτι μου λέει θα δούμε και SP2, SP3 ......υγεία να έχουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά εδώ για το zone alarm.
Και επίσης εδώ έχει λίστα με σχετικά με τα προγράμματα που είχαν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν δεν καλυτερεύσουν τα πράγματα με το SP1 τα sVista μου θα φάνε σουτ... Χίλιες φορές καλύτερα με XP!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top