Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
"Όσοι είναι με έναν άνθρωπο συμβιβάζονται και ζούν στο ψέμα, όσοι είναι με περισσότερους είναι απελευθερωμέοι περνάνε καλύτερα και βρίσκουν την αλήθεια."
Δηλαδή είναι θέμα ποσότητας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο σίγουρη, δεν είναι και απόλυτο αυτό.

γιατί δεν είναι απόλυτο;;; Σε μια παράλληλη σχέση δεν είναι μόνο οι δύο που εμπλέκονται αλλά σίγουρα και κάποιος τρίτος, και πολλές φορές και κάποιος τέταρτος. Καταρχήν οι δύο που γνωρίζουν ότι πρόκειται για παράλληλη σχέση, μπορεί να νιώθουν πράγματα ο ένας για τον άλλο, ή έστω μόνο ο ένας να νιώθει, άρα μόλις χωρίζουν κάποιος θα πληγωθεί. Οι άλλοι δύο ή ο άλλος ένας που δεν ξέρει, όταν τα μάθει θα πληγωθεί επίσης, άσε που στο τέλος κατά πάσα πιθανότητα θα μείνουν όλοι μόνοι τους και θα είναι όλοι πληγωμένοι. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που μείνει μυστική η παράλληλη σχέση, όταν θα λήξει κάποιος θα πονέσει, ακόμα κι αν λήξει με το γνωστό "αγαπιόμαστε, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε μαζί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι απόλυτο όταν αυτό είναι το ζητούμενο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Καταρχην γεια σας..
Neraida λες οτι ολα αυτα σου ακουγονται συντηρητικα αλλα απο την αλλη δεν εισαι υπερ των παραλληλων σχεσεων.Πως γινεται αυτο?
Aντρέα εμενα δεν με ενοχλουν ουτε αυτοι που κανουν μονογαμικες σχεσεις,ουτε αυτοι που εχουν ελευθερες σχεσεις.Το θεμα ειναι να ξεκαθαριζει ο καθενας στον αλλον τι θελει απο την αρχη και αν συμφωνουν,οποια μορφη και αν εχει η σχεση τους εγω ειμαι μαζι τους.Αλλα να παραμυθιαζει ο αλλος την κοπελα του και να εχει και παραλληλη σχεση (και να ξερω συμβαινει αβερτα στις μερες μας) δεν μου αρεσει.Αν ολοι ξεκαθαριζαμε τα θελω μας πρωτα μεσα μας και μετα στους αλλους ολα θα ηταν καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Νομίζω ειναι πιο απλά τα πράγματα. Βρίσκεις ένα άτομο να σου πληρεί τις ανάγκες? Να του πληρείς και σύ, και να ναι ΑΜΟΙΒΑΙΟ? Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, θα ζεις στο ψέμα, στο ίσως, στο μήπως κλπ.

το κακό είναι οτι είναι σπάνιες οι φορές που κάποιος βρίσκει αυτό που ψάχνει...και τις περισσότερες φορές γίνεται αυτό γιατί οι άνθρωποι υποκρίνονται. παριστάνουν οτι είναι κάποιοι άλλοι, μόνο και μόνο για να "σου ταιριάζουν" και όταν έρθει η στιγμή να δείξουν ποιοί πραγματικά είναι (που θα γίνει κάποια στιγμή σίγουρα) τότε ο άλλος πέφτει απο τα σύννεφα!!!
Αν απο την πρώτη στιγμή δείχναμε ποιοί είμαστε και τι θέλουμε τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.
Μετά είναι και ο φόβος που κάνει τους ανθρώπους να μένουν σε μια σχέση που ξέρουν μέσα τους οτι δεν τους ταιριάζει...με αποτέλεσμα ή να χωρίζουν ή να κάνουν παραλληλες σχέσεις...
αν λοιπόν ήμασταν πιο ειλικρινείς θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα...
Συμβιβαζόμαστε στο ψέμα, με την ελπίδα οτι μια μέρα όλα θα γίνουν όπως πρέπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aντρέα εμενα δεν με ενοχλουν ουτε αυτοι που κανουν μονογαμικες σχεσεις,ουτε αυτοι που εχουν ελευθερες σχεσεις.Το θεμα ειναι να ξεκαθαριζει ο καθενας στον αλλον τι θελει απο την αρχη και αν συμφωνουν,οποια μορφη και αν εχει η σχεση τους εγω ειμαι μαζι τους.Αλλα να παραμυθιαζει ο αλλος την κοπελα του και να εχει και παραλληλη σχεση (και να ξερω συμβαινει αβερτα στις μερες μας) δεν μου αρεσει.Αν ολοι ξεκαθαριζαμε τα θελω μας πρωτα μεσα μας και μετα στους αλλους ολα θα ηταν καλυτερα..

Συμφωνώ στον υπέρτατο βαθμό φίλε μου.....:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
....για μενα ο ερωτας δεν κανει διακρισεις...ετσι απλα...
Ερχεται εκει που δεν τον περιμενεις, ακομα και με το πιο ακαταλληλο ατομο πανω στη γη....

Κοιτα για μενα αυτα ειναι τοσο συντηρητικα, που εχω βαρεθει να τα ακουω...
Η ζωη ειναι πολυ μικρη...Καλο ειναι να την παιρνεις οπως σου ερχεται.....
Οχι πως επικροτω τις παραλληλες σχεσεις
(για να μην παρεξηγηθω)


Αλλο η παραλληλη σχεση για καποιο διαστημα κατ αναγκην και αλλο οι παραλληλες σχεσεις απο χομπι....

Καταρχην γεια σας..
Neraida λες οτι ολα αυτα σου ακουγονται συντηρητικα αλλα απο την αλλη δεν εισαι υπερ των παραλληλων σχεσεων.Πως γινεται αυτο?

Γεια σου και σενα...
Παρεθεσα τα ποστ μου σε αυτο το θεμα και αν τα διαβασεις, θα καταλαβεις τι εννοω και θα εχεις την απαντηση στην ερωτηση σου....

Παραυτα, να σου πω με λιγα λογια.... αλλο "καταδικαζω" οποιον διατηρει παραλληλη σχεση για τους χ,ψ προσωπικους λογους, ισως και για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και αλλο αυτος που το κανει απο χομπυ...
Το απλο, ναι μεν...αλλα.....
Στην πρωτη περιπτωση θα τον καταλαβω και θα τον δικαιολογησω, στη δευτερη δε θα κανω τπτ απο τα δυο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Μισό λεπτό Νεραίδα. Μπορείς για οποιοδήποτε λόγο να συγχωρήσεις την απιστία? Εγώ πάντως όχι . Για να σε απιστεί κάποιος/α πάει να πει οτι δεν τον/την πληρείς. Που σημαίνει οτι και στο μέλλον, με την ίδια λογική δεν θα τον/την πληρείς, άρα τι νόημα έχει αυτό που λές?
Στην δεύτερη περίπτωση, είναι ξεκάθαρος/η αυτός/η που το κάνει, σου λέει : κάνω ελεύθερη σχέση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εσύ θέλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος, εδω εξεταζουμε το αν καποιος διατηρει παραλληλη σχεση και ποια η θεση μας επ αυτου...και οχι γενικα το θεμα απιστιας και δη για το εαν καποιος εχει απιστησει εις βαρος μου....
Εγω απλα ανεφερα πως βλεπω τις παραλληλες σχεσεις και τις διαχωρισα σε δυο κατηγοριες....τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μισό λεπτό Νεραίδα. Μπορείς για οποιοδήποτε λόγο να συγχωρήσεις την απιστία? Εγώ πάντως όχι . Για να σε απιστεί κάποιος/α πάει να πει οτι δεν τον/την πληρείς. Που σημαίνει οτι και στο μέλλον, με την ίδια λογική δεν θα τον/την πληρείς, άρα τι νόημα έχει αυτό που λές?
Στην δεύτερη περίπτωση, είναι ξεκάθαρος/η αυτός/η που το κάνει, σου λέει : κάνω ελεύθερη σχέση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εσύ θέλεις?
Δεν καταλαβαίνω, τι σημαίνει απιστία;
Γιατί πρέπει δηλαδή ένας άνθρωπος να πηγαίνει μόνο με κάποιον συγκεκριμένο εφ' όρου ζωής;
Και γιατί αυτό θα πρέπει να θεωρείτε πια τόσο καταδικαστέο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δεν είναι υποχρεωτικό να πηγαίνει κάποιος μόνο με έναν άνθρωπο εφ' όρου βίου. Υποχρεωτικό όμως είναι να είσαι ειλικρινής στον άλλον. Όταν είσαι σε μία κανονική σχέση (με το κανονική εννοώ όχι ελεύθερη) τότε οφείλεις να σέβεσαι τον άλλον και να είσαι ειλικρινής. Απιστία λοιπόν είναι όταν υπόσχεσαι αφοσίωση και τελικά δίνεις ψέματα και πόνο. Μη μου πεις ότι διαφωνείς σε αυτό... Δεν είμαι εναντίον των ελεύθερων σχέσεων. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αρκεί να είναι ειλικρινής και ξεκάθαρος από την αρχή. Όχι να υπόσχεσαι βίλλα και να δίνεις 2άρι. Ατυχής παραλληλισμός αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι υποχρεωτικό να πηγαίνει κάποιος μόνο με έναν άνθρωπο εφ' όρου βίου. Υποχρεωτικό όμως είναι να είσαι ειλικρινής στον άλλον. Όταν είσαι σε μία κανονική σχέση (με το κανονική εννοώ όχι ελεύθερη) τότε οφείλεις να σέβεσαι τον άλλον και να είσαι ειλικρινής. Απιστία λοιπόν είναι όταν υπόσχεσαι αφοσίωση και τελικά δίνεις ψέματα και πόνο. Μη μου πεις ότι διαφωνείς σε αυτό... Δεν είμαι εναντίον των ελεύθερων σχέσεων. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αρκεί να είναι ειλικρινής και ξεκάθαρος από την αρχή. Όχι να υπόσχεσαι βίλλα και να δίνεις 2άρι. Ατυχής παραλληλισμός αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Οχι βέβαια.
Αυτό άλλωστε το έχουμε ξεκαθαρίσει και νωρίτερα.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ωραία... Ποια είναι τότε η απορία σου σχετικά με την απιστία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει αυτός ο όρος.
Δεν συμφωνώ με τη λέξη δηλαδή.
Οποιος πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες είναι άπιστος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Αυτή η λέξη υπάρχει για την περίπτωση που είπαμε παραπάνω. Δεν είναι άπιστος κάποιος που πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες εφόσον είναι ειλικρινής. Άπιστος είναι όταν ενώ βρίσκεται σε μία σχέση πηγαίνει και με άλλες. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι (και των δύο φύλων). Πόσες φορές βλέπεις ένα ζευγάρι "ευτυχισμένο" και μετά μαθαίνεις ότι ο ένας από τους δύο απάτησε τον άλλον...; Όταν κάποιος σου λέει από την αρχή ότι δεν είναι μονογαμικός και δεν μπορεί την αποκλειστικότητα μετά δεν μπορείς κι εσύ να τον κατηγορήσεις ότι δεν ήξερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτή η λέξη υπάρχει για την περίπτωση που είπαμε παραπάνω. Δεν είναι άπιστος κάποιος που πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες εφόσον είναι ειλικρινής. Άπιστος είναι όταν ενώ βρίσκεται σε μία σχέση πηγαίνει και με άλλες. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι (και των δύο φύλων). Πόσες φορές βλέπεις ένα ζευγάρι "ευτυχισμένο" και μετά μαθαίνεις ότι ο ένας από τους δύο απάτησε τον άλλον...; Όταν κάποιος σου λέει από την αρχή ότι δεν είναι μονογαμικός και δεν μπορεί την αποκλειστικότητα μετά δεν μπορείς κι εσύ να τον κατηγορήσεις ότι δεν ήξερες.
:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν είναι άπιστος κάποιος που πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες εφόσον είναι ειλικρινής. Άπιστος είναι όταν ενώ βρίσκεται σε μία σχέση πηγαίνει και με άλλες.
Αν είναι ειλικρινής και η σχέση του το ξέρει ότι πηγαίνει και με άλλες, δεν θεωρείται απιστία ε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αν είναι ειλικρινής και η σχέση του το ξέρει ότι πηγαίνει και με άλλες, δεν θεωρείται απιστία ε; :)

Ε τότε αυτό δεν είναι σχέση ρε φίλε αλλά τα My Shared Folders στα Windows!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μια χαρά σχέση είναι ρε φίλε και μάλιστα με την απόλυτη ειλικρίνεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Προοδευτικοτητα στις σχεσεις (γιατι θίχτηκε πολύ αυτή η έννοια στο θέμα) για μενα δεν ειναι να εχεις παραλληλες σχεσεις, αλλα αν δε περνας καλα με τον εκάστοτε σύντροφο σου, να εισαι ειλικρινης, και να του το λες. Και μετά κάνεις ό,τι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top