Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,856 μηνύματα.
Μια χαρά σχέση είναι ρε φίλε και μάλιστα με την απόλυτη ειλικρίνεια ;)

Αυτό είναι "Σ' αγαπάω, είμαι ερωτευμένη μαζί σου, το κάνουμε αλλά το κάνω και με άλλους 5"

Μη μου βάζεις να σου αναλύσω ορισμούς ερωτευμένων και σχέσεων. Εκτός κι αν εσένα σου αρέσει να "φορτώνουν" την αγαπημένη σου λες και είναι η κρεαταγορά του Ρέντη. Εγώ δε γουστάρω να μου την "φορτώνουν". Αν εσένα σου αρέσει, κάνε τέτοια σχέση, αλλά μετά να μη γκρινιάζεις για το σουρωτήρι που θα σε αγκαλιάζει! Είναι πάνω απ' όλα ειλικρινές σουρωτήρι!:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Valder δεν περίμενα από σένα τέτοια αντίδραση. Αυτό που λέω είναι ότι αν αποφασίσεις να έχεις μια ας πούμε "ελεύθερη" σχέση και είσαι ειλικρινής σε αυτό και ισχύει και από τις δύο πλευρές, τότε δεν θεωρείται απιστία το να πηγαίνεις με παραπάνω από τον ένα/την μία. Τι σε έπιασε και αραδιάζεις κρεαταγορές και μπακάλικα τώρα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,856 μηνύματα.
Valder δεν περίμενα από σένα τέτοια αντίδραση. Αυτό που λέω είναι ότι αν αποφασίσεις να έχεις μια ας πούμε "ελεύθερη" σχέση και είσαι ειλικρινής σε αυτό και ισχύει και από τις δύο πλευρές, τότε δεν θεωρείται απιστία το να πηγαίνεις με παραπάνω από τον ένα/την μία. Τι σε έπιασε και αραδιάζεις κρεαταγορές και μπακάλικα τώρα;:worry:

Έπεσες από τα σύννεφα και δε θα με παντρευτείς ε;:P Θες να κάνουμε ελεύθερη σχέση και να είμαι ειλικρινής ότι πάω και με άλλους/ες;:redface:

Σοβαρά τώρα:

Σέβομαι τη γνώμη σου αλλά -τουλάχιστον κατ εμε- είναι ένα μπαστάρδεμα ανυπόστατων εννοιών με μπόλικους πλεονασμούς. Ή έχεις σχέση ή δεν έχεις! Τα υπόλοιπα είναι γεύσεις στα παγωτά Δωδώνη για να αναγνωρίζει κανείς το είδος της αμαρτίας που έχει κάνει ή για να έχει να κοπανάει ταμπέλες.

Όταν έχεις σχέση και είσαι ειλικρινής λοιπόν δεν έχει ξενοπήδημα. Απλά έχει ένα "Ρε Ελένη δε μπορώ να είμαι άλλο μαζί σου! Είσαι σαν όρκα και εμένα μου γυάλισε η Κατερίνα από την απέναντι σχολή χορού".

Όταν δεν έχεις σχέση, είσαι ελεύθερος, κάνεις ότι θες. Πάμε στον "ελεύθερο ειλικρινή". Βρίσκεις λοιπόν τη Σοφία και κάνετε σεξ. Και της εξηγείσαι: "Σοφάκι, φλογερό το κορμί σου, στο Θεο οι ορμές μου, με φτιάχνεις, αλληλοσκιστήκαμε αλλά να ξέρεις δεν θέλω συναισθηματικό δέσιμο".

Από κεί εκ των πραγμάτων το Σοφάκι ξέρει ότι θα πηδάς και το Λενάκι και το Νεφελάκι και το Μαράκι και το Ειρηνάκι και τον Μπάμπη τον Delicatessen! Δε χρειάζεται να κάνεις καμία εξήγηση. Στο ελεύθερο οι εξηγήσεις γίνονται στην αρχή. Στη σχέση γίνονται όταν κάτι έχει αλλάξει (όχι όμως αργότερα όπως κάνει η ανασφαλής πλειοψηφία)


Το ελεύθερο δεν είναι σχέση δηλαδή. Οι λέξεις "σχέση" και "δεν θεωρείται απιστία" ΔΕΝ ταιριάζουν στην ίδια φράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Αν είναι ειλικρινής και η σχέση του το ξέρει ότι πηγαίνει και με άλλες, δεν θεωρείται απιστία ε; :)

Τι εννοείς ακριβώς;

Αν είναι ειλικρινής από την αρχή εννοώ και ξεκαθαρίσει ότι δεν μπορεί να προσφέρει αποκλειστικότητα. Όταν είναι όμως σε μία (όχι ελεύθερη) σχέση και πηγαίνει με άλλες, τότε ναι είναι απιστία. Το ότι το παραδέχεται μετά δεν αναιρεί το γεγονός ότι πήγε με άλλες. Αν τώρα παρόλα αυτά ο άλλος επιλέξει να μείνει σε μία τέτοια σχέση παρόλο που γνωρίζει την κατάσταση δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Όταν δε σου αρέσει κάτι φεύγεις. Να αλλάξεις τον άλλον είναι πολύ δύσκολο εως ανέφικτο και δεν έχει νόημα κιόλας.

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά. Αν όχι, πες μου τι εννοούσες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τι εννοείς ακριβώς;
Απλά εδώ δεν είχες ξεκαθαρίσει την περίπτωση της ελεύθερης σχέσης :)
Δεν είναι άπιστος κάποιος που πηγαίνει με πολλές γυναίκες ή άντρες εφόσον είναι ειλικρινής. Άπιστος είναι όταν ενώ βρίσκεται σε μία σχέση πηγαίνει και με άλλες.
Όπου έπρεπε να συμπληρώσεις ότι "και δεν ήταν ειλικρινής από την αρχή για αυτό".
Το ελεύθερο δεν είναι σχέση δηλαδή. Οι λέξεις "σχέση" και "δεν θεωρείται απιστία" ΔΕΝ ταιριάζουν στην ίδια φράση.
Σεβαστή η άποψη σου, αλλά δεν τη συμμερίζομαι. :)
Αν είσαι σε μία σχέση και έχεις ξεκαθαρίσει ότι αν σου τη βιδώνει θα πηγαίνεις και με όποιον άλλο θέλεις, αλλά το έχεις ξεκαθαρίσει από την αρχή, ορίζοντας έτσι την φύση της σχέσης, τότε ΔΕΝ θεωρείται απιστία.... για μένα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν είσαι σε μία σχέση και έχεις ξεκαθαρίσει ότι αν σου τη βιδώνει θα πηγαίνεις και με όποιον άλλο θέλεις, αλλά το έχεις ξεκαθαρίσει από την αρχή, ορίζοντας έτσι την φύση της σχέσης, τότε ΔΕΝ θεωρείται απιστία.... για μένα. ;)

Ohhh yessss!!!!
Και για μενα επισης!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Αν είσαι σε μία σχέση και έχεις ξεκαθαρίσει ότι αν σου τη βιδώνει θα πηγαίνεις και με όποιον άλλο θέλεις, αλλά το έχεις ξεκαθαρίσει από την αρχή, ορίζοντας έτσι την φύση της σχέσης, τότε ΔΕΝ θεωρείται απιστία.... για μένα. ;)


Συμφωνώ 100%;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Καλά τα λες fandago...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Aν το εχεις ξακαθαρισει,ναι..Απλα να εχεις δεχτει οτι αυτο μπορει να ισχυει και απο τις 2 μεριες.Αλλιως δεν ειναι σωστο..Οχι να απαταει μονο ο ενας απο τους 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αν είσαι σε μία σχέση και έχεις ξεκαθαρίσει ότι αν σου τη βιδώνει θα πηγαίνεις και με όποιον άλλο θέλεις, αλλά το έχεις ξεκαθαρίσει από την αρχή, ορίζοντας έτσι την φύση της σχέσης, τότε ΔΕΝ θεωρείται απιστία.... για μένα. ;)

Κι εγώ δεν διαφωνώ σε αυτό...όμως υπάρχει ένα θεματάκι, ποιος είναι ο λόγος να κάνεις σχέση με κάποιον, πράγμα το οποίο συνέπαγεται και κάποιο συναισθηματικό δέσιμο, αν δεν θες πραγματικά να μοιραστείς κάτι παραπάνω από το κρεββάτι με έναν άνθρωπο; Καλύτερα μείνε στο ελεύθερο, χωρίς καμία δέσμευση. Εμένα αυτό μου θυμίζει λίγο βόλεμα...και τι εννοώ, δηλαδή θέλουμε κάποιον για να έχουμε παρέα, να λέμε ότι δεν είμαστε μόνοι μας, να μας νοιάζεται ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, αλλά από την άλλη μη δεσμευτούμε με αποκλειστικότητες. Λίγο κάπως δεν είναι;.... :hmm:

Aν το εχεις ξακαθαρισει,ναι..Απλα να εχεις δεχτει οτι αυτο μπορει να ισχυει και απο τις 2 μεριες.Αλλιως δεν ειναι σωστο..Οχι να απαταει μονο ο ενας απο τους 2.

Και εδώ είναι το δεύτερο θεματάκι....εννοείται ότι ισχύει και για τις 2 μεριές, αλλά από αυτά που έχω δει και έχω βιώσει συνήθως κάποιος από τους δύο θα πειραχτεί πρώτος επειδή ο άλλος πήγε κι αλλού και όσο και να τα 'χαν πει και συμφωνήσει, θα στεναχωρηθεί και μετά γίνεται το μάλε βράσε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για την ιστορία, συμφωνώ κι εγώ με fandago.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η μανία να έχουν όλοι τις ίδιες σχέσεις με μας, να μην κάνουν όλοι ο,τι ενοχλεί εμάς, να κάνουν ό,τι ευχαριστεί εμάς και οτιδήποτε διαφορετικό να πρέπει να είναι κατώτερο, κατακριτέο ή και ...ανύπαρκτο ("δεν είναι σχέση").
Οι σχέσεις δεν μπαίνουν σε καλούπια. Προσωπικά ακόμα και τα συνήθη καλούπια "ελεύθερη σχέση", "σοβαρή σχέση", "μονογαμική σχέση" κλπ μου προκαλούν αποστροφή.

Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, δεν θα με ενοχλούσε να κάνει σεξ ο σύντροφος μου με άλλη και το ίδιο περιμένω κι από αυτόν σε αντίστοιχη περίπτωση, αν και μέχρι στιγμής (στα 3 χρόνια που είμαστε μαζί) δεν έχει συμβεί ακόμα. Οτιδήποτε καθαρά σεξουαλικό δεν το θεωρώ απιστία. Απιστία για μένα είναι να νιώσει έστω και για λίγο ερωτευμένος με κάποια άλλη, ακόμα κι αν δεν την αγγίξει ποτέ.
Τώρα αν αυτό κάποιος το βάζει στο καλούπι της ελεύθερης σχέσης, απλά θα γελάσω ηχηρά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για την ιστορία, συμφωνώ κι εγώ με fandago.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η μανία να έχουν όλοι τις ίδιες σχέσεις με μας, να μην κάνουν όλοι ο,τι ενοχλεί εμάς, να κάνουν ό,τι ευχαριστεί εμάς και οτιδήποτε διαφορετικό να πρέπει να είναι κατώτερο, κατακριτέο ή και ...ανύπαρκτο ("δεν είναι σχέση").
Οι σχέσεις δεν μπαίνουν σε καλούπια. Προσωπικά ακόμα και τα συνήθη καλούπια "ελεύθερη σχέση", "σοβαρή σχέση", "μονογαμική σχέση" κλπ μου προκαλούν αποστροφή.

Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, δεν θα με ενοχλούσε να κάνει σεξ ο σύντροφος μου με άλλη και το ίδιο περιμένω κι από αυτόν σε αντίστοιχη περίπτωση, αν και μέχρι στιγμής (στα 3 χρόνια που είμαστε μαζί) δεν έχει συμβεί ακόμα. Οτιδήποτε καθαρά σεξουαλικό δεν το θεωρώ απιστία. Απιστία για μένα είναι να νιώσει έστω και για λίγο ερωτευμένος με κάποια άλλη, ακόμα κι αν δεν την αγγίξει ποτέ.
Τώρα αν αυτό κάποιος το βάζει στο καλούπι της ελεύθερης σχέσης, απλά θα γελάσω ηχηρά. :D

δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα μανίας... ούτε και κατακρίνει κανείς κάτι. Να σε ρωτήσω κάτι ...εκτός κι αν πρόκειται για one night stand, πως μπορείς να είσαι σίγουρη ότι ο άλλος δεν νιώθει τίποτα για τον τρίτο ή την τρίτη με τον οποίο θα πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα μανίας... ούτε και κατακρίνει κανείς κάτι. Να σε ρωτήσω κάτι ...εκτός κι αν πρόκειται για one night stand, πως μπορείς να είσαι σίγουρη ότι ο άλλος δεν νιώθει τίποτα για τον τρίτο ή την τρίτη με τον οποίο θα πάει;
Θα ακουστεί ίσως αφελές σε κάποιον "εκτός", αλλά με τον τωρινό μου σύντροφο, δεδομένης της σχέσης και της επικοινωνίας που έχουμε, του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη ότι θα μου πει την αλήθεια σε τέτοια περίπτωση. Άλλωστε πλέον τον έχω μάθει τόσο καλά, που πιστεύω ότι αν νιώθει κάτι παραπάνω από σεξουαλική έλξη για κάποια, θα το καταλάβω.
Τώρα αν ποτέ χωρίζαμε και ήμουν με κάποιον άλλο, δεν ξέρω πως θα το καταλάβαίνα, είναι όντως ένα θέμα αυτό :/: που ευτυχώς δεν με απασχολεί ακόμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, δεν θα με ενοχλούσε να κάνει σεξ ο σύντροφος μου με άλλη και το ίδιο περιμένω κι από αυτόν σε αντίστοιχη περίπτωση, αν και μέχρι στιγμής (στα 3 χρόνια που είμαστε μαζί) δεν έχει συμβεί ακόμα. Οτιδήποτε καθαρά σεξουαλικό δεν το θεωρώ απιστία. Απιστία για μένα είναι να νιώσει έστω και για λίγο ερωτευμένος με κάποια άλλη, ακόμα κι αν δεν την αγγίξει ποτέ.
Τώρα αν αυτό κάποιος το βάζει στο καλούπι της ελεύθερης σχέσης, απλά θα γελάσω ηχηρά. :D

Ειλικρινά κ την άλλη φορά που το είχες αναφέρει είχα σοκαριστεί,δηλαδή δεν θα σε πειράξει καθόλου? δεν θα σκεφτείς ότι αυτός ήθελε την άλλη γυναίκα έστω κ λίγο παραπάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειλικρινά κ την άλλη φορά που το είχες αναφέρει είχα σοκαριστεί,δηλαδή δεν θα σε πειράξει καθόλου? δεν θα σκεφτείς ότι αυτός ήθελε την άλλη γυναίκα έστω κ λίγο παραπάνω?
Αν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, θα συμβεί είτε πάει μαζί της, είτε όχι. Άσε που αν δεν πάει μαζί της θα υπάρχει επιπροσθέτως η γοητεία του ανεξερεύνητου.
Άλλωστε δεν μου αρέσει ούτε να καταπιέζω, ούτε να με καταπιέζουν. Και το να θες να πας με άλλον, και να μην μπορείς γιατί είναι "απιστία" για μένα είναι καταπίεση. Το θέμα είναι να είναι αρκετά καλή η σχέση ώστε να μην υπάρχει καν η επιθυμία αυτή ή να είναι πολύ σπάνια. :)
Και το θέμα είναι να υπάρχει αρκετά καλή επικοινωνία, ώστε ακόμα κι αν θελήσεις να πας με άλλον, να μπορείς να το συζητήσεις με το σύντροφο σου.
Αν πάει με άλλη και δεν μου το πει, πιθανότατα θα χώριζα, όχι για την απιστία, αλλά για το ψέμα. Για μένα το ψέμα είναι που καταστρέφει τις σχέσεις στις συνήθεις απιστίες, όχι το ότι ο ένας πήγε με άλλον/η, αυτό είναι ανθρώπινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ίσως είναι αλήθεια, αλλά εγώ γιατί πιστεύω ότι αυτά είναι πάντα λόγια μέχρι τη στιγμή που θα γίνει?

Τότε ελάχιστοι μπορούν να αντιδράσουν με αυτή την κουλ λογική (δεν ειρωνεύομαι προς αποφυγή των κλασικών παρεξηγήσεων). Για όλους τους υπόλοιπους απλά καταρέει η θεωρητικολογία, και έρχεται επιτέλους η αντίδραση του ενστίκτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ίσως είναι αλήθεια, αλλά εγώ γιατί πιστεύω ότι αυτά είναι πάντα λόγια μέχρι τη στιγμή που θα γίνει?

Τότε ελάχιστοι μπορούν να αντιδράσουν με αυτή την κουλ λογική (δεν ειρωνεύομαι προς αποφυγή των κλασικών παρεξηγήσεων). Για όλους τους υπόλοιπους απλά καταρέει η θεωρητικολογία, και έρχεται επιτέλους η αντίδραση του ενστίκτου.
Ίσως, δεν το αποκλείω (και το έχω εκφράσει σε άλλες σχετικές συζητήσεις αυτό). Εξαρτάται και από την περίπτωση, μιας και κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
Πάντως μέχρι στιγμής όσες φορές έχω "τεστάρει" τον εαυτό μου σε διάφορες περιστάσεις, πιστεύω ότι είναι αρκετά πιθανό όταν έρθει αυτό, να το αντιμετωπίσω σύμφωνα με τη θεωρία (μου).
Βασικά για μένα η ενόχληση από την απιστία οφείλεται στο ότι φοβάσαι μην χάσεις τον άλλο, μην ερωτευτεί άλλη και σε αφήσει. Οπότε ίσως αν θεωρούσα την όποια γυναίκα πήγαινε μαζί της "ικανό" αντίπαλο, να μην μπορούσα να εφαρμόσω τη θεωρία και να με ενοχλούσε (και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, δεν αναφέρομαι σε εμφάνιση). Σε αντίθετη περίπτωση, είμαι βέβαιη (όσο μπορώ να είμαι για τον εαυτό μου) ότι δεν θα με πείραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, θα συμβεί είτε πάει μαζί της, είτε όχι. Άσε που αν δεν πάει μαζί της θα υπάρχει επιπροσθέτως η γοητεία του ανεξερεύνητου.
Άλλωστε δεν μου αρέσει ούτε να καταπιέζω, ούτε να με καταπιέζουν. Και το να θες να πας με άλλον, και να μην μπορείς γιατί είναι "απιστία" για μένα είναι καταπίεση. Το θέμα είναι να είναι αρκετά καλή η σχέση ώστε να μην υπάρχει καν η επιθυμία αυτή ή να είναι πολύ σπάνια. :)
Και το θέμα είναι να υπάρχει αρκετά καλή επικοινωνία, ώστε ακόμα κι αν θελήσεις να πας με άλλον, να μπορείς να το συζητήσεις με το σύντροφο σου.
Αν πάει με άλλη και δεν μου το πει, πιθανότατα θα χώριζα, όχι για την απιστία, αλλά για το ψέμα. Για μένα το ψέμα είναι που καταστρέφει τις σχέσεις στις συνήθεις απιστίες, όχι το ότι ο ένας πήγε με άλλον/η, αυτό είναι ανθρώπινο.

Ειλικρινά μισελ μου μακάρι να μην έρθει αυτή η στιγμή για σένα,γιατί όταν δεις μπροστά σου αυτόν που αγαπάς κ δίνεις τα πάντα για αυτόν,να σου λέει ότι έχει πάει με άλλη ενώ εκεινη την στιγμή καθόσουν μπροστά στο p/c κ θα έλπιζες να ήταν στην αγκαλιά σου ,το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτόσουν να είσαι σίγουρη ότι δεν θα ήταν ότι ήταν ειλικρινείς απέναντι σου:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειλικρινά μισελ μου μακάρι να μην έρθει αυτή η στιγμή για σένα,γιατί όταν δεις μπροστά σου αυτόν που αγαπάς κ δίνεις τα πάντα για αυτόν,να σου λέει ότι έχει πάει με άλλη ενώ εκεινη την στιγμή καθόσουν μπροστά στο p/c κ θα έλπιζες να ήταν στην αγκαλιά σου ,το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτόσουν να είσαι σίγουρη ότι δεν θα ήταν ότι ήταν ειλικρινείς απέναντι σου:/:
Ευχαριστώ, αλλά επέτρεψε μου να γνωρίζω λίγο καλύτερα τον εαυτό μου, τις αντιδράσεις μου και τον τρόπο σκέψης μου :)
Άλλωστε έχω κάνει αρκετές συζητήσεις με άλλες γυναίκες για το θέμα, και έχω δει ότι σκεφτόμαστε πολύ διαφορετικά για αυτό εν γένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ευχαριστώ, αλλά επέτρεψε μου να γνωρίζω λίγο καλύτερα τον εαυτό μου, τις αντιδράσεις μου και τον τρόπο σκέψης μου :)
Άλλωστε έχω κάνει αρκετές συζητήσεις με άλλες γυναίκες για το θέμα, και έχω δει ότι σκεφτόμαστε πολύ διαφορετικά για αυτό εν γένει.
Ναι σίγουρα ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα από εμένα δεν αμφιβάλω για αυτό:)
απλά όταν βρεθούμε σε τέτοιες καταστάσεις δύστυχος ή κ ευτυχώς κάποιες φορές δεν τον αναγνωρίζουμε.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι εμένα αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο,το τελευταίο πράγμα που θα με απασχολούσε εκείνη την στιγμή δεν θα ήταν αν θα τον έχανα η όχι, αλλά αυτό που θα σκεφτόμουν θα ήταν πως θα μπορούσα εγώ να αγαπήσω έναν τέτοιο άνθρωπο, πως μπορούσε κ άγγιζε άλλη γυναίκα εκτός από εμένα γιατί ειλικρίνα εγώ δεν θα μπορούσα ούτε αν σκεφτώ να κάνω κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top