• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τι προτιμάτε και βασικά είμαι και λίγο περίεργος να δω πόσοι έχουν μυωπία κτλ. Πιστεύται ότι είστε αρκετά ενημερωμένοι για τους φακούς επαφής και τους κινδύνους που μπορεί να εγκυμονούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχ εχ εχ

με όραση 20/20 δεν νομίζω ότι πρέπει να "φοράω" κάτι :P (αν και πολύ παλιά είχα σκεφτεί τους χρωματιστούς φακούς :P ψωνάρα λολ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ έχω μπόλικη μυωπία, δεν έχω παράπονο, με θυμήθηκε ο θεός (sic) σε αυτό το θέμα :P.
οι φακοί γενικά με κουράζουνε, αλλά είναι απαραίτητοι όταν παίζω μπάλα σαν παιζί κι εγώ :redface: (δε λέει να βλέπεις τη μπάλα δυό μέτρα πριν σκάσει στη μούρη σου :P). μετά από ένα εφιαλτικό καλοκαίρι όπου έσκισα έναν φακό με το νύχι μου καθώς τον έβαζα στο μάτι, έχασα έναν άλλον καθώς πήγα να κάνω βουτιά στη θάλασσα με ανοιχτά μάτια (δε θέλω σχόλια, ξεχάστηκα ο άνθρωπος) και απώλεσα (sic2) ένα ζευγάρι κάπου σε ένα πλοίο (είμαι λίγο αφηρημένος ρε, ναι, τραβάς κάνα ζόρι :P; ) αποφάσισα να στραφώ στους ημερήσιους, οι οποίοι όμως δεν συμφέρουν άμα βάζεις φακούς τακτικά...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εχεις σκεφτει ποτε να κανεις laser; Οχι τιποτα αλλο αλλα τοση ταλαιπωρια ειναι και σπαστικη, ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε, κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό. απλά περιμένω να σταθεροποιηθεί λίγο η κατάσταση του ασθενούς :P :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εχω 0.5 μυωπια αλλα δεν βαζω κατι γιατι μια χαρα βλεπω... ωστοσο αν εβαζα κατι μαλλον για φακους θα σκεφτομουν η εκτος θα εβρισκα κανενα σκελετο που να μου αρεσει πολυ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
btw, τρελαίνομαι για κοκάλινο σκελετό σε γλυκούλι γυναικείο προσωπάκι :redface: :inlove:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έχω τίποτα αλλά φορούσα γκρι φακούς για ένα χρόνο και μου πηγαίνανε πάρα πολύ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ρε γμτ και εγώ νόμιζα ότι πολύς κόσμος έχει μυωπίες κτλ. Μάλλον έκανα λάθος!
Μήπως να το κλείσω το μαγαζί με τα οπτικά που άνοιξα στο ζούμπερι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντως άνοιξες μαγαζί με οπτικά? :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Μέχρι πριν 3χρόνια,φόραγα γυαλιά,αλλά τώρα φοράω φακούς επαφής..είναι πολύ καλύτεροι,δεν το συζητάμε..!!τα γυαλιά μάλιστα,παραλίγο να μου δημιουργήσουν και "τικ"..:redface::'( δεν έχω αντιμετωπίσει κανά ιδιαίτερο πρόβλημα με τους φακούς,ίσα ίσα..!βέβαια,όταν θέλω να ξεκουράσω λίγο τα μάτια μου απ'την συχνή χρήση των φακών,φοράω γυαλάκια,αλλά ψηφίζω φακούς,"δαγκωτό"!!άλλη αίσθηση..!:bounce::smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όντως άνοιξες μαγαζί με οπτικά? :blink:
:no:

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Όχι αλλα όταν ανοίξω ψαράδικο ξέρω ποιός θα είναι το προιόν μου!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τιποτα δεν φοραω...δοξασοι ο Θεος μια χαρα ειναι τα ματια μου.:) :D
Παντως μην κολλατε αν εχετε προβλημα να βαλετε και γυαλακι.
σε μερικες φατσουλες τα γυαλια πανε πολυ.:redface:
(Αρκει να μην ειναι τιποτα πατομπουκαλα...ειπαμε...εαν ειναι ο φακος να ειναι σαν το πατο απο μπουκαλι sprite...καλλιτερα τοτε φακοι.;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
έχω γύρω στο 1.5 στο αριστερό μάτι και 0.75 στο δεξί και που και που φοράω τα γυαλιά μου :) κυρίως στο πι σι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ έχω 2.75 και 3 βαθμους... μπορώ να βάλω φακούς επαφής, αλλά με εκνευρίζουν και σιχαίνομαι! (μπλιαχ!!!)... Προτιμώ τα γυαλάκια μου... Άσε που μπορείς να αγοράσεις πολύ μαμάτα γυαλιά στην αγορά και να αναπτύξεις ένα προσωπικό σου στυλ.

Εγώ ψηφίζω γυαλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Oσο αφορα το στυλ συμφωνω οτι με την σωστη επιλογη γυαλων να πετυχεις κατι πραγματικα καλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευτιχος δεν εχω τπτ! Ακομα και αν ειχα ομως θα εβαζα γυαλια και οχι φακους επαφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιάννη μην ανησυχείς! Αν ανοίξεις μαγαζί με οπτικά εγώ εδώ είμαι να σε συντηρώ για το υπόλοιπο της ζωής σου!!!! :P
Έχοντας μποόόόόόόλικη μυωπία (εμένα κ αν δεν με ξέχασε ο Θεός σε αυτό το ζήτημα) φοράω φακούς εδώ και 11 χρόνια (aka από τα 13.5). Εδώ και κανά χρόνο αγόρασα γυαλάκια που μου πηγαίνουνε και δειλά δειλά καμιά φορά (σε χαλαρό καφέ με φίλους βασικά) τα φοράω αλλά γενικά από τότε που έβαλα φακούς έχω "σωθει" (δεδομένου ότι χωρίς γυαλιά δεν βλέπω σ μεγαλύτερες των 2cm αποστάσεις!) και τους υποστηρίζω φανατικά!!!! Αν κανείς προσέχει και δεν είναι "στον΄κόσμο του" δεν έχει πρόβλημα με τους φακούς. Όχι μόνο τώρα πο...μεγάλωσα :P , αλλά και από πιτσιρίκι ακόμα που τους πρωτοφόρεσα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με μολύνσεις ή οτιδήποτε (και ναι έχει χρειαστεί ακόμα να τους βάλω-΄βγάλω και σε πολυ΄...βρώμικα περιβάλλοντα σε περίοδο διακοπών) Τους φοράω σε πάντα σχεδόν (στη δουλειά, στις εξόδους, στη θάλασσα) και μέχρι να μαζέψω λεφτά και να νικήσω τους φόβους μου και να πάω να κάνω εγχείρηση δεν νομίζω ότι θα τους αλλάξω :D

Φακοί ruleeeee :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Φακούς δαγκωτό!
Τα γυαλιά τα φοράω μόνο αργά το βράδυ βλέπωντας τηλεόραση που φοβάμαι μην με πάρει ο ύπνος.
Το μόνο αρνητικό, είναι το καλοκαίρι που δεν μπορώ να κάνω βουτιές με ανοιχτά μάτια. Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που θα με έκανε να αλλάξω τους φακούς με τα γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Λοιπον 1,75 και 2,5 σταθερη εδω και 8 χρονια! :D
Δεν εχω παραπονο εχω ζησει σκηνες απειρου καλλους π.χ παιζοντας βολλευ τρως την μπαλα στη μουρη χανοντας γυαλια και πασχαλια(ηθελα να κανω και την αθλητικη τυπισσα τρομαρα μου!):D :D :D
Γυαλια τα τελευταια 12 χρονια και πιθανοτατα για παντα καθως μεσα σε ολα κατεχω και την μοναδικη απολυτη αντενδειξη για φακους βλεπε χρονεια επιπεφυκοιτηδα(μαλλον το σκοτωσα):P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top