Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο, Angie Ann. Αλλά εγώ σκεφτόμουν τις προάλλες το εξής:
Είχα καθυστέρηση.
Αν, λέω ΑΝ έμενα από μεγάλη ατυχία τώρα έγγυος (σπάει το προφυλακτικό πχ), πόσο είμαι σε θέση να απορρίψω ένα μωρό, ενώ θα 'μαι 26; Δεν είμαι 19, σε λίγα -όντως λίγα- χρόνια μπορεί να αποκτήσω όντως ένα επιθυμητό μωράκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα και βεβαια, το σε ποια φαση ζωης βρισκομαστε ειναι και ο πιο σημαντικος παραγοντας για μια αποφαση σαν και αυτη....
Και εγω που δεν το εχω στα αμεσα σχεδια μου, στην ηλικια που ειμαι και βασει με το πως ειναι διαμορφωμενη η ζωη μου, εννοειται πως θα το κρατουσα...
Στα 20 μου δεν επαιζε το αυτο, ουτε σε ποσοστο της ταξης του 1%:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πάντως αν το θέμα τεθεί ΕΚΤΡΩΣΗ=ΦΟΝΟΣ συνεχίζει να είναι φόνος είτε μιλάμε για υγιές παιδί είτε για παιδί με σύνδρομο νταουν, ΧΥΥ και αλλα χρωματοσωματιδιακά κλπ κλπ. Γιατί λοιπόν κάνουμε αμνιοπαρακέντηση; Δεχόμαστε τον Καιάδα της έκτρωσης σε αυτές τις περιπτώσεις; Επίσης φόνος είναι πιθανά και το χάπι της επόμενης μέρας αν έχει γίνει γονιμοποίηση.
Εγώ από την άλλη θα έλεγα ότι αυτό αφορά κατ'αρχήν την γυναίκα που θα περάσει την εγκυμοσύνη, δευτερευόντως τον άντρα, και η συμπεριφορά και των δύο εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες. Δεν νομίζω ότι μια απάντηση ΝΑΙ ή ΟΧΙ είναι αρκετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μα και βεβαια, το σε ποια φαση ζωης βρισκομαστε ειναι και ο πιο σημαντικος παραγοντας για μια αποφαση σαν και αυτη....
Και εγω που δεν το εχω στα αμεσα σχεδια μου, στην ηλικια που ειμαι και βασει με το πως ειναι διαμορφωμενη η ζωη μου, εννοειται πως θα το κρατουσα...
Στα 20 μου δεν επαιζε το αυτο, ουτε σε ποσοστο της ταξης του 1%:)

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω απόλυτα....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αν δε θέλεις δε μένεις έγκυος.Μόνο σε περίπτωση ατυχήματος το δικαιολογώ (σπάνιο)..αλλιώς το κρατάς το λούζεσαι ή γίνεσαι φονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Καλησπέρα κοπέλα μου!
Καταρχάς είναι η μεγαλύτερη αμαρτία που θα μπορούσε να κάνει μια γυναίκα!
Το να διακόψεις την κύηση είναι ό,τι πιο άσχημο έχω ακούσει στα 21 μου χρόνια!

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα...για φαντάσου να έχεις μια ζωούλα μέσα σου που να εξαρτάται απο εσένα και εσύ να την σκοτώσεις!
Στατιστικά οι περισσότερες γυναίκες που έκαναν έκτρωση κάτω απο τα 18 τους...αργότερα δεν μπορούσαν να κρατήσουν παιδί...δλδ κατά τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης τους απέβαλλαν!!!

Θα μου πεις...εξαρτάται από την κατάσταση! Η μόνη κατάσταση που θα μπορέσει να σε φτάσει σε αυτό το σημείο είναι η ανεπιθύμητη κύηση απο ΒΙΑΣΜΟ! Μόνο αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το ξερω οτι υπαρχουν 2 επιλογες..το κρατας η γινεσαι φονιας..ναι...ρωτησα τι επιλεγετε ομως τελικα...οσο για το αν δε θελεις δε μενεις εγκυος δεν ισχυει...σπανιο?????το μεγαλυτερο ποσοστο των γυναικων εδω στην ελλαδα εχει κανει εκτρωση...πως εμειναν αν δεν ηταν λογω ατυχηματος?αν παλι το ηθελαν δε θα εκαναν εκτρωση...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
αρα νινα θα κρατουσες το μωρο αν(να χτυπησω ξυλο)εμενες εγκυος?ασχετα απο την ηλικια και τις αντιδρασεις των γονιων σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ πλέον, με δεδομένο ότι είμαι σχεδόν 26, θα το κρατούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Αν δε θέλεις δε μένεις έγκυος.Μόνο σε περίπτωση ατυχήματος το δικαιολογώ (σπάνιο)..αλλιώς το κρατάς το λούζεσαι ή γίνεσαι φονιάς.

Ναι..Έχεις δίκαιο Αριάδνη μου για την απάντηση της φίλης μας!
Και να σας πω και κάτι? Εμείς σαν γυναίκες δύσκολα κάνουμε τέτοια λάθη στην ζωή μας...αν το νοιώθουμε το κρατάμε αντιμετωπίζοντας όλες τις συνέπειες!!!:worry:

Εύχομαι να μην συμβεί ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο στην ζωή μας...Είναι κάτι που μένει πάντα στην ψυχή και δεν φεύγει ποτε!!!

Προσοχή λοιπόν σε όλες μας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν θα το έκανα ποτέ. Όχι, δεν είναι μεγάλα λόγια.Δεν θα σκότωνα ποτέ μια δικιά μου ζωή. Ακούγεται φρικτό, αποτρόπαιο...

Καταλαβαίνω ότι σε κάποιες περιπτώσεις μοιάζει μονόδρομος. Όπως και να'χει, ό,τι και να μου συνέβαινε δεν θα μπορούσα να το κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το θεμα ειναι τι θα εκανες αν σου συνεβαινε νωριτερα?θα εκανες ποτε?προφανως για σενα εξαρταται απο την ηλικια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Όχι, θα ήταν καταστροφικό για μένα. Πιστεύω ότι με καλή θέληση όλα καταφέρνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παρολο που εισαι μολις 16 χρονων σκεφτεσαι πολυ ωριμα.μπραβο σου ρηνουλα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
αρα νινα θα κρατουσες το μωρο αν(να χτυπησω ξυλο)εμενες εγκυος?ασχετα απο την ηλικια και τις αντιδρασεις των γονιων σου?

Κοίτα...στην φάση που είμαι τώρα σίγουρα θα το κρατούσα...εφόσον ξέρουν ότι έχω σχέση και το δέχονται, τότε είναι πιθανό ότι μπορεί να συμβεί και αυτο!

Η ηλικία δεν παίζει πολλές φορές ρόλο...νομίζω ότι θα έκανα τα πάντα και ΝΑΙ το λέω με σιγουριά θα το κρατούσα!

(Πάντα ήμουν αυτής της άποψης απο πολύ μικρή!!!)

Και τώρα που μιλάμε μάλλον είμαι έγκυος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
για το τι θα εκανε νωριτερα απευθυνθηκα στη γιδι...sorry ρηνουλα,σε μπερδεψα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Εντάξει, δεν είναι θέμα ωριμότητας. Είναι στον χαρακτήρα. Χρειάζεται πολλή σκληρότητα για να το πράξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ούπς:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Δεν θα το έκανα ποτέ. Όχι, δεν είναι μεγάλα λόγια.Δεν θα σκότωνα ποτέ μια δικιά μου ζωή. Ακούγεται φρικτό, αποτρόπαιο...

Καταλαβαίνω ότι σε κάποιες περιπτώσεις μοιάζει μονόδρομος. Όπως και να'χει, ό,τι και να μου συνέβαινε δεν θα μπορούσα να το κάνω...

Ένα μεγάλο μπράβο θα μου επιτρέψετε να πω στην μικρή μας φίλη η οποία είναι πολύ σοβαρή στις απόψεις της!!!

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σου κοπελάρα μου!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Θενκς για τα μπράβο σου. Πάντως κι εσύ από μικρή ήσουν αυτής της άποψης. Είδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top