Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παρε και αντισιληπτικα...το προφυλακτικο μπορει και να σπασει,χαιρω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ακριβώς ιο-ιο!

Αριάδνη εγώ αρνούμαι να πάρω αντισυλληπτικά κάνοντας κακό στον εαυτό μου. Προτιμώ να ρισκάρω μια πιθανή έκτρωση παίρνοντας όλες τις υπόλοιπες προφυλάξεις.

Γιατί δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιος μπορεί να μην θέλει το παιδί απλώς; Μπορεί για σένα να είναι φόνος για μένα όμως ΣΩΤΗΡΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης να συμπληρώσω ότι με ένα παιδί δεν μπορείς δυστυχώς να σπουδάσεις και να τελειώσεις στην ώρα σου, αν θες να το φροντίσεις αρκετά. Και υπάρχει κόσμος που για λόγους οικονομικούς πρέπει να τελειώσει με τις σπουδές όσο γίνεται πιο γρήγορα, δεν έχει δηλαδή περιθώριο να το τραβήξει όσο θέλει.


Παρεμπιπτώντως όσες προφυλάξεις και να πάρεις, μπορεί να γίνει κάτι και να σπάσει το προφυλακτικό, δεν είναι και κάτι τρομερά δύσκολο. Για να βάλεις προφυλακτικό πάει να πει ότι δεν θες παιδί, οπότε αν σπάσει πρέπει να πάρεις το χάπι, δυστυχώς, για να το προλάβεις.

{Ο β' ενικός δεν αναφέρεται κάπου}







Υπάρχει κι η λύση της αποχής, που δεν συνίσταται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δστυχως κοριτσια εχουμε διαφορετικες αποψεις,δε μπορω να σας αλλαξω τα μυαλα εγω.ουτε κ εσεις τα δικα μου.αυτο που βλεπω ειναι οτι κοιταμε τη παρτη μας και τιποτα αλλο.ειπαμε,το ΕΓΩ μας πανω απολα!!!

και κανοντας εκτρωση κανεις κακο στον εαυτο σου σε περιπτωση που δε το γνωριζεις

υπαρχει και το χαπι της επομενης ημερας...αλλα καποιες περιμενουν να φανει η κοιλια για να παρουν μπρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αριαδνη, και τα αντισυλληπτικα εχουν πιθανοτητα αποτυχια 1%, ακομα και αν τα παιρνεις τελεια και στην ωρα τους.

Το χαπι της επομενης ημερας δεν προκειται να σε βοηθησει εαν εχει ηδη γινει η γονιμοποιηση. Επισης, αν γινει η στραβη ενω παιρνεις αντισυλληπτικα, θα το καταλαβεις αρκετες μερες αργοτερα, οταν θα εχεις καθυστερηση.

Στο θεμα της αποκτησης παιδιων, πρεπει να κοιτας τον εαυτο σου πανω απο ολα, γιατι αν δεν εισαι ετοιμος να τα μεγαλωσεις, θα δυστηχησουν. Εαν εσυ αυτο δεν το θεωρεις εγκλημα, τοτε απλα διαφερουν αντιδιαμετρικα οι αποψεις μας και δεν εχει νοημα πια η συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Αριάδνη, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχεις ζήσει αυτό που οι άλλοι δεν τολμούν καν να σκεφτούν. Σε μικρή ηλικία ( για τα σημερινά δεδομένα) έμεινες έγκυος και το κράτησες. Μπράβο σου, σε θαυμάζω... Όπως έχω πει και παλιότερα δεν θα έκανα έκτρωση ποτέ. Δεν το χωράει το μυαλό μου. Μπορώ όμως να κατανοήσω τις σκέψεις των συνομιλητών καθώς και την αγανάκτησή σου. Πρέπει να δεις ότι δεν σκέφτονται όλοι με το δικό σου τρόπο και φυσικά δεν έχουν τα δικά σου βιώματα... :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το βλεπω ρηνουλα και λυπαμαι πολυ...μακαρι με καποιο τροπο να μπορουσαν να μπουν στη θεση του εμβρυου( που η ιδια του η μανα αποφασιζει να "τη δει"θεος)και να του αφαιρεσει τη ζωη:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επείγουσα αντισύλληψη: Τα πάντα γύρω από το "χάπι της επόμενης ημέρας"
Υπάρχει ήδη θέμα για το χάπι αυτό, δεν είναι σκοπός μου να το θίξω εδώ. Απλά θέλω να παραθέσω τα εξής:
Ποιος είναι όμως ο ακριβής μηχανισμός δράσης του "χαπιού της επόμενης ημέρας" και συγκεκριμένα της λεβονοργεστρέλης;

Κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι άγνωστος. Ωστόσο, η λεβονοργεστρέλη θεωρείται ότι καταστέλλει την ωορρηξία και εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα. Έτσι προλαμβάνει μία εγκυμοσύνη, ανεξάρτητα από τη φάση του κύκλου στην οποία βρισκόμαστε. Αν όμως έχει ήδη αρχίσει η διαδικασία της εμφύτευσης του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα, το σκεύασμα δεν θα έχει καμία επίδραση -δηλαδή δεν θα προκαλέσει αποβολή.
Ένας λόγος που ρωτούσα Αριάδνη και δεν πήρα απάντηση αλλά παρεξηγήθηκα, όσον αφορά το πότε παύουμε να θεωρούμε κύτταρα την "ζωούλα" είναι αυτός. Αν εσύ ή όποιος άλλος,εγκρίνει το χάπι της επόμενης ημέρας, αλλά είναι κατά των εκτρώσεων γιατί θεωρεί ότι σκοτώνει μια ζωούλα, τότε αυτό σημαίνει ότι διαχωρίζει το γονιμοποιημένο ωάριο, από το έμβρυο 4 εβδομάδων πχ.
Τι γίνεται λοιπόν που αλλάζει την κατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το χαπι καταστελλει την ωορρηξια οπως εγραψες και εμποδιζει την εμφυτευση του ωαριου.το προλαμβανεις πριν καν γονιμοποιηθει αρα δεν ειναι το ιδιο με την εκτρωση.εννοειται πως διαχωριζουμε ενα ωαριο που δεν εχει καν γονιμοποιηθει με ενα εμβρυο 4 εβδομαδων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχήν σημείωσα με bold, ότι μιλάμε και για γονιμοποιημένο ωάριο.

Χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά για να ξέρω λεπτομέρειες, στηρίζομαι σε άρθρα που βρίσκω στο internet (αν είναι ανακριβή δεν είμαι σίγουρος). Οπότε αν δεν σε έπεισε αυτό που παρέθεσα, δες και αυτό:
Το αντισυλληπτικό χάπι της επόμενης μέρας
Το αντισυλληπτικό, χάπι της επόμενης μέρας έχει τις ακόλουθες δράσεις:
  • Εμποδίζει την ωορρηξία
  • Εμποδίζει τη γονιμοποίηση
  • Εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα
Έχει τρεις λειτουργίες λοιπόν ανά περίπτωση. Μου λες ότι είσαι σίγουρη ότι όταν θα πάρεις το χάπι δεν θα έχει γονιμοποιηθεί το ωάριο (άρα η τρίτη περίπτωση); Προτείνεις το χάπι μόνο στις πρώτες 2 περιπτώσεις; Πως μπορείς να το διαχωρίσεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μπερδεύομαι γιατί δε καταλαβαίνω κάτι. Μπορείτε να μου πείτε κάποιο link που να λέει πότε το έμβρυο αποκτά το αίσθημα του πόνου; Οι γυναίκες ειδικά θα το έχετε ψάξει. Φυσικά δε θα σκοτώνατε ένα νεογέννητο μετά τη γέννηση του αλλά πότε το έμβρυο παίρνει ανθρώπινα χαρακτηριστικά; Δηλαδή πότε σκοτώνεται ένας άνθρωπος με την άμβλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν και με καλύπτουν σχεδόν απόλυτα οι απαντήσεις της io-io, της Angie-Ann, της lugar και του fandago (ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν ...ομοιδεάτη :P), θα ήθελα να προσθέσω και μια ακόμα παράμετρο που δεν είδα να έχει αναφερθεί: το κόστος.
Μια μαθήτρια ή φοιτήτρια χωρίς δουλειά, αν δεν την στηρίξουν οι γονείς της ή οι γονείς του φίλου της ή ο φίλος της (αν έχει αυτός δουλειά), τότε πως θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στα έξοδα ενός σωστού προγεννητικού ελέγχου, τοκετού, γιατρών κλπ;
Σε αυτή την περίπτωση, η έκτρωση, πέρα από τους λόγους που αναφέρθηκαν, είναι και η πιο οικονομική λύση (αν δεν κάνω λάθος έχω την εντύπωση ότι στοιχίζει γύρω στα 300-500 ευρώ, ενώ γέννες, μαιευτήρια κλπ στοιχίζουν αρκετές χιλιάδες, όπως θα σας πληροφορήσουν οι μαμάδες του φόρουμ). Και αυτή η παράμετρος ισχύει και στην περίπτωση της υιοθεσίας που αναφέρθηκε παραπάνω, με τη διαφορά ότι δεν σου μένει και το παιδί, πηγαίνουν δλδ τελείως στο βρόντο :P Και δεν αναφέρθηκα καν στα έξοδα που έχει για να το μεγαλώσεις...
Για να μην παρερμηνευτώ, δεν λέω ότι θα έκανα έκτρωση για ...οικονομικούς λόγους. Αλλά για κάποια άλλη κοπέλα ίσως το παραπάνω, όσο σκληρό ή πεζό κι αν ακούγεται, να ήταν πραγματικότητα.
Προσωπικά ναι θα έκανα έκτρωση διότι σε αυτή τη φάση ζωής που βρίσκομαι, αφενός μεν τα όνειρα μου για να επιτευχθούν απαιτούν όλο μου το είναι και όλο μου το χρόνο και αν είχα παιδί μάλλον θα κατέληγε παραμελημένο και εγώ ανίκανη μάνα (εδώ στο γάτο μου και πότε πότε ξεχνάω να του καθαρίσω την τουαλέτα :redface: ) και αφετέρου δεν θεωρώ ότι έχω τα απαραίτητα προσόντα ακόμα για να παράγω έναν αξιόλογο άνθρωπο. Αν είναι να κάνω παιδί απλώς για να διαιωνίσω το είδος μου, χωρίς να του δώσω τα εφόδια που θεωρώ απαραίτητα για να νιώθω περήφανη ως μάνα (και όπως και στη δουλειά μου, έτσι και σε αυτό είμαι αρκετά απαιτητική από τον εαυτό μου) τότε καλύτερα να μην γίνω μάνα όχι τώρα, αλλά ποτέ. Άσε που επί του παρόντος όταν βρίσκομαι ανάμεσα σε παιδάκια, νιώθω άβολα και δυσάρεστα γιατί δεν ξέρω πως να τους φερθώ (κάτι που ευελπιστώ ότι θα μου φύγει αργότερα όταν χτυπήσει αυτό το περιβόητο βιολογικό ρολόι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Nομίζω fandago, δεν είναι σκόπιμο να παρεμβάλλουμε το θέμα του χαπιού της επόμενης μέρας. Εντάξει, ίσως να σε βοηθάει να στηρίξεις τις απόψεις σου. Ας μη χάνουμε το δάσος για το δέντρο. Σ'αυτό το θρεντ θίγεται ένα πολύ σοβαρό θέμα. Καλό θα μας κάνει να ακούμε τις απόψεις των άλλων και να μην μηδενίζουμε καμιά. Όπως και να' χει δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Γιατί είναι ανόμοια... Αυτό στηρίζεται στο γεγονός ότι το χάπι δεν λειτουργεί μετά την εμφύτευση, δεν κάνει με άλλα λόγια τη δουλειά της έκτρωσης. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
βαζει γυαλια σε μερικα ατομα η ρηνουλα παρολο που ειναι μολις 16...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ρηνούλα σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω το θέμα και δεν νομίζω ότι το έκανα. Απλά βλέπω ότι οι λόγοι είναι ηθικοί για κάποιους και σε αυτήν την ηθική βλέπω ανακρίβειες. Τους συναισθηματικούς λόγους τους καταλαβαίνω απόλυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αριάδνη, εδώ δεν είναι διαγωνισμός για να βάζει γυαλιά ο ένας στον άλλο. :)

Θα ήθελα πάντως, να ξεκαθαρίσω ότι συμφωνώ ότι η διαδικασία της έκτρωσης είναι αποτρόπαια, αλλά και αυτό εμπίπτει σε συναισθηματικές καταστάσεις, που τις καταλαβαίνω. Στο ηθικό του θέματος κολλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
αν εμποδιζεται η εμφυτευση του στη μητρα δεν μπορει να αναπτυχθει.ενα εστω γονιμοποιημενο ωαριο που δεν εχει καν εμφυτευτει στη μητρα και ενα εμβρυο 4 εβδομαδων εχει τεραστια διαφορα.φυσικα και το διαχωριζω!εσυ οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δεν ειναι μονο ηθικης.εγω δε κρατησα το μωρο μου λογω ηθικης!οταν ομως πηγα στο γιατρο(βελονιστης)και μου ειπε ακουω τους σφυγμους του μωρου σου(ακουγοντας τους δικους μου)και ειναι κοριτσακι...τρελλαθηκα!ημουν 2,5 μηνων τοτε!(το οτι ειναι κοριτσακι δε ξερω πως το καταλαβε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ο διαχωρισμός είναι πάλι συναισθηματικός όμως. Δηλαδή, από την στιγμή που θα πεις ότι ένα έμβρυο είναι ζωούλα τότε και το γονιμοποιημένο ωάριο είναι ζωούλα και έχει την ίδια βαρύτητα σε αυτό.
Επειδή όμως όσο πιο αργά αποφασίσεις να κάνεις έκτρωση τόσο πιο διαμορφωμένο θα είναι το έμβρυο και έχει η γυναίκα καλύτερη εικόνα του τι "σκοτώνει" τότε συναισθηματικά, ΔΕΝ θέλει να το κάνει.
Μέχρι τότε όμως, φράσεις όπως "σκοτώνεις μια ζωούλα και αυτό δεν είναι σωστό" είναι αβάσιμες αφού και στις δύο περιπτώσεις σκοτώνεις την ίδια ζωούλα. Αυτό λέω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Οι ηθικοί λόγοι εδώ διαπλέκονται με τους συναισθηματικούς. Ούτε εγώ ούτε και η Αριάδνη βλέπουμε το θέμα απο ηθικής καθαρά πλευράς. Εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι παίζει ρόλο σημαντικό και το συναίσθημα. Δεν θα το συζητούσαμε αυτή τη στιγμή αν το παίζαμε ηθικολόγοι. Θα λέγαμε την άποψή μας, δεν θα σηκώναμε κουβέντα και θα φεύγαμε. Το συναίσθημα προσπαθούμε να κεντρίσουμε, έτσι νομίζω. Γιατί όταν κάτι που για μας είναι αυτονόητο φαίνεται παράλογο ως άποψη, μόνο και μόνο που υπάρχουν τόσες διαφωνίες, δεν μπορεί να στηρίζεται στην "ηθική" και μόνο.
ΥΓ:Συγνώμη αν ήμουν απότομη πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top