Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό το "επιχείρημα" με τις γυναίκες που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν μου θυμίζει το "φάε το φαί σου, τα παιδάκια στον τρίτο κόσμο πεινάνε" που λένε κάτι μανάδες στα παιδιά τους για να φάνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
το ασχημο ξερεις ποιο ειναι?οτι αυτες οι γυναικες που θεωρουν την εκτρωση σωτηρια αποκτουν παιδια και οι αλλες που παλευουν χρονια να αποκτησουν δεν αποκτουν...

Αυτό θα έλεγα τώρα γλυκιά μου!
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να θές να κάνεις παιδάκι και να μην μπορείς!
Και άλλες να τα πετάνε απο εδώ και απο εκέι!
ΣΥΓΝΩΜΗ για αυτά που λεώ αλλά βρε παιδιά μην γελιόμαστε...τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους!
Είπα ότι δεν θα ξαναπαντήσω σε αυτό το θέμα αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς θέλω να πω αυτά που νοιώθω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ακριβώς Λία διότι εμείς οι άνθρωποι δυστυχώς είμαστε τόσο αχάριστοι όσο δεν πάει άλλο, γιατί αν δεν σου λείψει κάτι που έχεις δεν μπορείς να το εκτιμήσεις...έχω πάει και προς εκείνα τα μέρη και πίστεψέ με αν πας και έχεις λίγο φιλότιμο δε θα ξαναπετάξεις μπουκιά ψωμι, ούτε θα σκοτώσεις ένα παιδάκι εάν ξέρεις ότι δε θα μπορείς να ξανα-τεκνοποιήσεις. Το ξέρετε αλήθεια ότι η άμβλωση μπορεί να προκαλέσει αργότερα στείρωση? Ή ότι μπορεί να οδηγηθεί ακόμη και στο θάνατο η μητέρα? Μια και που μόνο τον εαυτό σας νοιάζεστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
γιατι?ετσι δεν ειναι λια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ποσο χαιρομαι που εχουμε και εναν αντρα με το μερος μας!και μετα λενε τους αντρες γουρουνια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι δεν είναι έτσι, διότι το φαί σου, είτε το φας είτε όχι, το παιδάκι του τρίτου κόσμου πάλι νηστικό θα είναι :P
Ομοίως και οι γυναίκες που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν, είτε κάνεις παιδί, είτε το ρίξεις, πάλι δεν θα μπορούν να τεκνοποιήσουν.
klark με την ίδια λογική και η γέννα μπορεί να έχει επιπλοκές που να σου προκαλέσουν πρόβλημα.
Άσε που αυτά περί έκτρωσης ίσχυαν κυρίως παλιότερα, η επιστήμη εξελίσσεται you know.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ποσο χαιρομαι που εχουμε και εναν αντρα με το μερος μας!
Κάνουμε διαγωνισμό και δεν το ήξερα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
γνωριζω κοπελα η οποια εκανε εκτρωση και τωρα δε μπορει να τεκνοποιησει..αν κ πολλες δε λυπουνται...το θεμα ειναι ομως οτι θα λυπηθει ο συζυγος τους και ισως την κανει να βρει καμια αλλη που μπορει να του χαρισει παιδια...ειναι σκληρο αλλα συμβαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
γνωριζω κοπελα η οποια εκανε εκτρωση και τωρα δε μπορει να τεκνοποιησει..αν κ πολλες δε λυπουνται...το θεμα ειναι ομως οτι θα λυπηθει ο συζυγος τους και ισως την κανει να βρει καμια αλλη που μπορει να του χαρισει παιδια...ειναι σκληρο αλλα συμβαινει...
Κι εγώ γνωρίζω περίπτωση ατόμου που της προκάλεσαν οι φακοί επαφής σοβαρό πρόβλημα στα μάτια, μήπως να μην φοράμε φακούς;
Το ότι γνωρίζεις μια περίπτωση δεν σημαίνει ότι συμβαίνει και συχνά.
Επίσης, δεν απάντησες σε αυτό που είπα παραπάνω: Και η γέννα μπορεί να έχει επιπλοκές και να προκαλέσει διάφορα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ακριβώς Λία διότι εμείς οι άνθρωποι δυστυχώς είμαστε τόσο αχάριστοι όσο δεν πάει άλλο, γιατί αν δεν σου λείψει κάτι που έχεις δεν μπορείς να το εκτιμήσεις...έχω πάει και προς εκείνα τα μέρη και πίστεψέ με αν πας και έχεις λίγο φιλότιμο δε θα ξαναπετάξεις μπουκιά ψωμι, ούτε θα σκοτώσεις ένα παιδάκι εάν ξέρεις ότι δε θα μπορείς να ξανα-τεκνοποιήσεις. Το ξέρετε αλήθεια ότι η άμβλωση μπορεί να προκαλέσει αργότερα στείρωση? Ή ότι μπορεί να οδηγηθεί ακόμη και στο θάνατο η μητέρα? Μια και που μόνο τον εαυτό σας νοιάζεστε...

Αχ βρε Klark...αυτό είχα πει και εγώ σε προχτεσινή μου απάντηση και κοντέψανε να με φάνε!!!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
νηστικο θα μεινει ναι...μονο που αυτο το λεμε για να εκτιμησει το παιδι μας αυτο που εχει....οπως κ οι γυναικες να εκτιμησουν οτι ο ΘΕΟΣ τους χαριζει ενα παιδι κ αυτες το σκοτωνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αχ βρε Klark...αυτό είχα πει και εγώ σε προχτεσινή μου απάντηση και κοντέψανε να με φάνε!!!!!!:(
Εγώ δεν είδα να κόντεψε κανείς να σε φάει. Απεναντίας, εσύ και η αριάδνη κάθεστε και "σχολιάζετε" τον καθένα που διαφωνεί μαζί σας.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όσοι έχουμε αντίθετη άποψη, σχολιάζουμε ιδέες, όχι ανθρώπους. Όσοι είστε κατά της έκτρωσης το μόνο που κάνετε μέχρι στιγμής είναι να σχολιάζετε τους ανθρώπους που διαφωνούν μαζί σας και να τους προσάπτετε αναισθησία, σκληρότητα, ότι δεν έχουν ενημερωθεί και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ελάτε μετά από κάποια χρόνια, που θα σας έρθει το ένστικτο της μάνας και τότε να δώ τι θα μου πείτε...
Εδώ θα είμαστε κάποιοι να το ξανασυζητήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
νηστικο θα μεινει ναι...μονο που αυτο το λεμε για να εκτιμησει το παιδι μας αυτο που εχει....οπως κ οι γυναικες να εκτιμησουν οτι ο ΘΕΟΣ τους χαριζει ενα παιδι κ αυτες το σκοτωνουν...
Εσύ μπορείς να πιστεύεις και στο δωδεκάθεο αν θες. Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός, οπότε σε μένα αυτό το "επιχείρημα" δεν πιάνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
συγνωμη λια αλλα αυτα που λες ειναι ακυρα...αλλο οι επιπλοκες στη γεννα κ αλλο η εκτρωση...στη πρωτη περιπτωση δε φταις εσυ σε κατι,πολλες φορες υπρχουν επιπλοκες,δεν ειναι επιλογη σου!!στη δευτερη περιπτωση ειναι!!!επελεξες να "ριξεις"το παιδι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Δυστυχώς, ξέρετε τι είναι χειρότερο του να είσαι απάνθρωπος(κακός άνθρωπος)? Να είσαι αδιάφορος...
Όταν μπορείς να χαρίσεις στον άλλο κάτι που θα του δώσει την χαρά ΌΛΟΥ του κόσμου, είτε αυτό είναι μια μπουκιά ψωμί σε ένα παιδάκι που πεινάει, είτε είναι ένα παιδάκι που δεν το θέλεις αλλά το θέλει πάρα πάρα πολύ ένα ζευγάρι που δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και δεν το κάνεις τότε είσαι χειρότερος απο τον απάνθρωπο. Και αυτό μπορεί να είναι το τελευταίο μήνυμα σε αυτό το θέμα, ό,τι είχα να πω το είπα, ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω.

"Ο κάθε άνθρωπος ζεί ανάλογα με τις αποφάσεις που παίρνει στη ζωή του.Αυτό μπορεί να σε οδηγήσει στην καλύτερη ζωή ή στη χειρότερη, αυτό είναι το ωραίο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
να λες τοσο ωμα οτι η εκτρωση ειναι ΣΩΤΗΡΙΑ δεν ειναι προκλητικο και κυνικο????για να μας προκαλεσει το ειπε η angie ann και τα καταφερε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ελάτε μετά από κάποια χρόνια, που θα σας έρθει το ένστικτο της μάνας και τότε να δώ τι θα μου πείτε...
Εδώ θα είμαστε κάποιοι να το ξανασυζητήσουμε!
Να υποθέσω ότι εκτιμάς ιδιαίτερα τους ανθρώπους που αλλάζουν τις απόψεις τους εξαιτίας των ενστίκτων τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμμμμμμ
οκ θα πεταχτώ κι εγώ

όσοι είναι κατά της έκτρωσης (και καλά κάνουν, δικαίωμα τους) θα ήθελα να μου πουν αν θα εξακολουθούσαν να είναι κατά της έκτρωσης αν κατά τη διάρκεια της πολύ επιθυμητής εγκυμοσύνης τους, οι εξετάσεις έδειχναν σοβαρό πρόβλημα στο παιδί. Παράδειγμα σύνδρομο down, ή άλλο παράδειγμα έβλεπαν ότι δεν έχει χέρια ή πόδια, ή έβλεπαν ότι με το που θα γεννηθεί θα πρέπει να υποστεί ένα σωρό εγχειρήσεις λόγω προβλήματος, ή ότι έχει παραμορφομένο κεφάλι ... πχ τα μάτια του είναι εκεί που είναι τα μάγουλά του...

Μιλάω για τις εξετάσεις που γίνονται στο πρώτο τρίμηνο και που υπάρχει η δυνατότητα έκτρωσης κι όχι αργότερα όπου πρέπει να γίνει τοκετός.

Ρωτάω λοιπόν.... αυτή την ψυχούλα θα την κρατούσατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δυστυχώς, ξέρετε τι είναι χειρότερο του να είσαι απάνθρωπος(κακός άνθρωπος)? Να είσαι αδιάφορος...
Όταν μπορείς να χαρίσεις στον άλλο κάτι που θα του δώσει την χαρά ΌΛΟΥ του κόσμου, είτε αυτό είναι μια μπουκιά ψωμί σε ένα παιδάκι που πεινάει, είτε είναι ένα παιδάκι που δεν το θέλεις αλλά το θέλει πάρα πάρα πολύ ένα ζευγάρι που δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και δεν το κάνεις τότε είσαι χειρότερος απο τον απάνθρωπο. Και αυτό μπορεί να είναι το τελευταίο μήνυμα σε αυτό το θέμα, ό,τι είχα να πω το είπα, ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω.

"Ο κάθε άνθρωπος ζεί ανάλογα με τις αποφάσεις που παίρνει στη ζωή του.Αυτό μπορεί να σε οδηγήσει στην καλύτερη ζωή ή στη χειρότερη, αυτό είναι το ωραίο."

Το ζευγάρι που θέλει να υιοθετήσει μπορεί να πάρει ένα από τα τόσα παιδιά που μεγαλώνουν σε ορφανοτροφείο. Τα παιδιά προς υιοθεσία είναι περισσότερα από τα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν.

να λες τοσο ωμα οτι η εκτρωση ειναι ΣΩΤΗΡΙΑ δεν ειναι προκλητικο και κυνικο????για να μας προκαλεσει το ειπε η angie ann και τα καταφερε

Μα για αυτή σωτηρία είναι (και για μένα στην παρούσα φάση). Απ'όσο ξέρω η Angie Ann δεν έχει καμία όρεξη να προκαλεί κόσμο χωρίς λόγο. Αυτό πιστεύει, αυτό είπε. So simple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top