Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Εγώ δεν είδα να κόντεψε κανείς να σε φάει. Απεναντίας, εσύ και η αριάδνη κάθεστε και "σχολιάζετε" τον καθένα που διαφωνεί μαζί σας.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όσοι έχουμε αντίθετη άποψη, σχολιάζουμε ιδέες, όχι ανθρώπους. Όσοι είστε κατά της έκτρωσης το μόνο που κάνετε μέχρι στιγμής είναι να σχολιάζετε τους ανθρώπους που διαφωνούν μαζί σας και να τους προσάπτετε αναισθησία, σκληρότητα, ότι δεν έχουν ενημερωθεί και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Δεν σχολιάζουμε ανθρώπους και εγώ, όπως και κανένας, δεν είμαι σε θέση να κρίνω κανέναν!!!

Όσο για ''Εγω δεν είδα να κόντεψε κανείς να σε φάει'' δες τις προηγούμενες σελίδες και θα καταλάβεις απο τις απαντήσεις.
Εκεί που είπα οτι: ''Στατιστικά όσες κοπέλες κάνουν έκτρωση πριν τα 18 τους χρόνια, μετά δεν μπορούν να κάνουν παιδί'' χωρίς όμως αυτό να είναι ίδιο για όλες τις κοπέλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που κάποιες μιλάνε για τα έμβρυα με τόση απαξίωση. Είτε σας αρέσει είτε όχι τα έμβρυα είναι ανθρωποι όπως εσύ κι εγώ από το πρώτο δευτερόλεπτο. Όλες λένε ότι και καλά προσέχουν αλλά δε μπορεί όλες οι εκτρώσεις που γίνονται να οφείλονται σε ατυχήματα (τα οποία σύμφωνα με τα ποσοστά είναι ποού σπάνια), άρα είτε δεν προσέχουν όσο λένε είτε απλά δεν τις νοιάζει αν θα χρειαστεί να κάνουν έκτρωση.

Εγώ από την πλευρά μου θεωρώ αίσχος και μόνο τη σκέψη να κάνει κανείς έκτρωση, ακόμα και σε περίπτωση ατυχήματος. Γιατί αν το σκεφτούμε λίγο γενικά όλα τα επιχειρήματα υπέρ της έκτρωσης είναι εξαιρετικά εγωιστικά "Η δική μου ζωή θα χαλάσει, εγώ θα υποστώ το κοινωνικό στίγμα, εγώ δεν έχω λεφτά να το μεγαλώσω (καλά όταν το είδα αυτό κυριολεκτικά αναγούλιασα), εγώ θα στεναχωρηθώ άμα το δώσω για υιοθεσία, εγώ, εγώ, εγώ...". Αν μπορύσε το μωρό να μιλήσει θα έλεγε "εγώ αξίζω να ζήσω όσο κι εσύ, εγώ μπορώ να δώσω στην κοινωνία ίσως περισσότερα από σένα, εγώ δεν έκανα κανένα λάθος, εσύ έκανες και θέλεις να πληρώσω για σένα..." και χίλια άλλα. Επειδή όμως δε μπορούν να τα πουν όλα αυτά ο εγωισμός των κοριτσιών τις κάνει να κρύβονται πίσω από εκφράσεις όπως "σύνολο κυττάρων" και άλλα τέτοια δήθεν επιχειρήματα που πολύ αμφιβάλλω αν τα πιστεύουν καν κατά βάθος, αλλά είναι τόσο μα τόσο βολικά! Λίγη ανθρωπιά ρε σεις! Μετα μου λέτε για ανθρώπινα δικαιώματα...

edit: Όταν υπάρχουν θεματα υγείας είτε της μητέρας είτε του παιδιού είναι τελειώς άλλη περίπτωση. Εγώ μιλάω για υγιείς μητέρες με υγιή παιδιά που τα ρίχνουν γιατί δε γουστάρουν να κάνουν παιδί στη δεδομένη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και η άμβλωση είναι φόνος,


Παίδες (και κοράσια) τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Δεν μπορείς δηλαδή έτσι εύκολα να λες φόνο κάθε άμβλωση. Πες ότι η καημένη μέλλουσα μητέρα μαθαίνει πως το παιδί θα γεννηθεί με σπάνια ασθένεια και δεν θα ζήσει. Θα την κατηγορήσεις για φόνο αν επιλέξει να το ρίξει?
Και από την άλλη, πες ότι έπεσε θύμα βιασμού και έμεινε έγκυος. Θα την πείς φόνισσα?

Αυτό το τσουβάλιασμα είναι εντελώς ισοπεδωτικό. :confused:


Υγ. Μην φέρνετε τον Θεό στη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου idril....δε μιλαμε για μητερες η εμβρυα που δεν ειναι υγειη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν υπαρχει θεος....μαλιστα...κ εσυ εισαι ενα εξελιγμενο κυτταρο???ενας κλωνος πιθηκου η σε γεννησε το συμπαν το οποιο δημιουργηθηκε απο....αυτο μου διαφευγει...θα μας τρελλανετε...
Έχουμε σχετικό θέμα για την ύπαρξη ή όχι θεού, τέτοια συζήτηση εδώ είναι offtopic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου idril....δε μιλαμε για μητερες η εμβρυα που δεν ειναι υγειη.
Γιατί αλήθεια; Δεν είναι άνθρωποι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου idril....δε μιλαμε για μητερες η εμβρυα που δεν ειναι υγειη.

γιατί? αυτά δεν έχουν ψυχή? δεν τα έδωσε ο Θεός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
σαυτες τις περιπτωσεις υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης Αναστασια,δεν ειναι το ιδιο.παιζει ρολο ποσο δυνατη ειναι η μητερα να ανταπεξελθει...προσωπικα θα δικαιολογουσα μια γυναικα που θα σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σαυτες τις περιπτωσεις υπαρχει αλλος τροπος αντιμετωπισης Αναστασια,δεν ειναι το ιδιο.παιζει ρολο ποσο δυνατη ειναι η μητερα να ανταπεξελθει...προσωπικα θα δικαιολογουσα μια γυναικα που θα σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..

μα το πόσο δυνατή είναι η κάθε γυναίκα έχει να κάνει είτε με το αν είναι άρρωστο το έμβρυο είτε είναι υγιές
γιατί δεν κατανοείς ότι μπορεί μια γυναίκα να είναι αδύναμη να κρατήσει ένα μωρό χωρίς πατέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ειπα θα δικαιολογουσα μια μητερα αν σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..αν το εφερνε στο κοσμο θα βασανιζοταν.δεν ειναι το ιδιο βρε παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που κάποιες μιλάνε για τα έμβρυα με τόση απαξίωση. Είτε σας αρέσει είτε όχι τα έμβρυα είναι ανθρωποι όπως εσύ κι εγώ από το πρώτο δευτερόλεπτο.
Αυτό βασίζεται ...που;
Όλες λένε ότι και καλά προσέχουν αλλά δε μπορεί όλες οι εκτρώσεις που γίνονται να οφείλονται σε ατυχήματα (τα οποία σύμφωνα με τα ποσοστά είναι ποού σπάνια), άρα είτε δεν προσέχουν όσο λένε είτε απλά δεν τις νοιάζει αν θα χρειαστεί να κάνουν έκτρωση.
Αυτό θα ίσχυε, αν όσες είμαστε υπερ της έκτρωσης είχαμε κάνει και έκτρωση. Για να μην έχουμε κάνει, σημαίνει ότι μάλλον όντως παίρνουμε τις κατάλληλες προφυλάξεις ;)
Εγώ από την πλευρά μου θεωρώ αίσχος και μόνο τη σκέψη να κάνει κανείς έκτρωση, ακόμα και σε περίπτωση ατυχήματος. Γιατί αν το σκεφτούμε λίγο γενικά όλα τα επιχειρήματα υπέρ της έκτρωσης είναι εξαιρετικά εγωιστικά "Η δική μου ζωή θα χαλάσει, εγώ θα υποστώ το κοινωνικό στίγμα, εγώ δεν έχω λεφτά να το μεγαλώσω (καλά όταν το είδα αυτό κυριολεκτικά αναγούλιασα), εγώ θα στεναχωρηθώ άμα το δώσω για υιοθεσία, εγώ, εγώ, εγώ...". Αν μπορύσε το μωρό να μιλήσει θα έλεγε "εγώ αξίζω να ζήσω όσο κι εσύ, εγώ μπορώ να δώσω στην κοινωνία ίσως περισσότερα από σένα, εγώ δεν έκανα κανένα λάθος, εσύ έκανες και θέλεις να πληρώσω για σένα..." και χίλια άλλα. Επειδή όμως δε μπορούν να τα πουν όλα αυτά ο εγωισμός των κοριτσιών τις κάνει να κρύβονται πίσω από εκφράσεις όπως "σύνολο κυττάρων" και άλλα τέτοια δήθεν επιχειρήματα που πολύ αμφιβάλλω αν τα πιστεύουν καν κατά βάθος, αλλά είναι τόσο μα τόσο βολικά! Λίγη ανθρωπιά ρε σεις! Μετα μου λέτε για ανθρώπινα δικαιώματα...
Πέρα από την "ανθρωπιά" υπάρχει και η λογική, όσο και να σε ...αηδιάζει.
edit: Όταν υπάρχουν θεματα υγείας είτε της μητέρας είτε του παιδιού είναι τελειώς άλλη περίπτωση. Εγώ μιλάω για υγιείς μητέρες με υγιή παιδιά που τα ρίχνουν γιατί δε γουστάρουν να κάνουν παιδί στη δεδομένη στιγμή.
Τα παιδιά που έχουν προβλήματα υγείας δηλαδή δεν φωνάζουν "εγώ αξίζω να ζήσω όσο κι εσύ, εγώ μπορώ να δώσω στην κοινωνία ίσως περισσότερα από σένα, εγώ δεν έκανα κανένα λάθος, εσύ έκανες και θέλεις να πληρώσω για σένα..." ? Ή μήπως δεν είναι άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
κ εγω αδυναμη ημουνα αλλα το κρατησα γιατι το θεωρησα εγωιστικο να το"ριξω"και με εχει κανει πολυ ευτυχισμενη!!δεν εφταιξε αυτο,εγω εφταιξα που δεν πηρα τις απαραιτητες προφυλαξεις.ας προσεχα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ειπα θα δικαιολογουσα μια μητερα αν σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..αν το εφερνε στο κοσμο θα βασανιζοταν.δεν ειναι το ιδιο βρε παιδια!!
Θα βασανιζόταν η μητέρα ή το μωρό;
Και ο,τι και να εννοείς γιατί δεν δέχεσαι ότι όταν η μητέρα δεν είναι έτοιμη να κάνει παιδί και κάνει, είναι πολύ πιθανό και τότε να βασανίζονται και οι δύο, ακόμη κι αν δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας;

κ εγω αδυναμη ημουνα αλλα το κρατησα γιατι το θεωρησα εγωιστικο να το"ριξω"και με εχει κανει πολυ ευτυχισμενη!!δεν εφταιξε αυτο,εγω εφταιξα που δεν πηρα τις απαραιτητες προφυλαξεις.ας προσεχα!!!!!
Εσένα μπορεί να σε έκανε ευτυχισμένη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έκανε την οποιαδήποτε. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μιλαμε γιαυτες που δεν επαιρναν τις απαραιτητες προφυλαξεις,εμειναν εγκυες και εκαναν εκτρωση λια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ειπα θα δικαιολογουσα μια μητερα αν σκεφτοταν να διακοψει τη κυηση αν το μωρο της ηταν αρρωστο..αν το εφερνε στο κοσμο θα βασανιζοταν.δεν ειναι το ιδιο βρε παιδια!!

που στηρίζεσαι και το λες αυτό?
πιστεύεις ότι όλες οι κοπέλες έχουν στήριξη απ την οικογένεια τους?
έχεις γνωρίσει κοπέλα 20 ετών που την πέταξαν έξω οι γονείς της επειδή ήταν έγκυος?
έχεις μάθει πως είναι να είσαι 20 ετών με ένα μωρό χωρίς πατέρα και χωρίς την στήριξη της οικογενείας σου?

δεν υπάρχει πραγματικά μεγαλύτερη ευλογία από ένα παιδί...
στο λέει μια μητέρα ενός βρέφους 5 μηνών...
που πέρισυ όμως έκανε έκτρωση επειδή το άλλο της μωρό ήταν άρρωστο


ξέρεις είμαι κι εγώ εγκληματίας
κι εξαιρέσεις δεν υπάρχουν
όταν ο θεός σου δίνει ένα παιδί... ότι κι αν είναι, όπως κι αν είναι... στο δίνει για κάποιο λόγο
απ τη στιγμή που αποφασίζεις να το "Σκοτώσεις" είσαι το ίδιο εγκληματίας είτε είναι άρρωστο είτε είναι υγιές
η κάθε γυναίκα έχει το δικό της προσωπικό της δράμα που οι υπόλοιποι που είναι έξω απ το χορό το λιγότερο που έχουν να κάνουν είναι να σωπάσουν και να το σεβαστούν
δεν είπα να το επικροτείς, δικαίωμα σου... προσπάθησε όμως να το κατανοήσεις και να εύχεσαι ο θεός να μη σε φέρει ποτέ στη δική της θέση

επίσης ο Θεός, όταν στέλνει μωρά που θα τα "Σκοτώσουν" με μία έκτρωση... σίγουρα ξέρει ότι το μωρό αυτό δε θα ζήσει
δε θα έστελνε ένα μωρό για να το σκοτώσουν εν αγνοία του...

όλα τα ποιεί με σοφία κι όλα τα ξέρει... έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μιλαμε γιαυτες που δεν επαιρναν τις απαραιτητες προφυλαξεις,εμειναν εγκυες και εκαναν εκτρωση λια...
Αυτό σε τι απαντάει;

ΥΓ: Για να μην υπάρχουν τέτοιες απορίες στο μέλλον, μπορείς να χρησιμοποιείς το κουμπάκι quote (
) για να δείξεις σε ποιά λεγόμενα του συνομιλητή σου απαντάς. Επίσης μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι
και να μπει αυτόματα quote στο μήνυμα σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μεφερε κ εμενα στη θεση της...τελοσπαντων.η καθεμια εχει την αποψη της.αλλες θεωρουνε σωτηρια την εκτρωση κ αλλες οχι.ειναι απλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
σευχαριστω λια..ειμαι ασχετη απο υπολογιστες..μεχρι προχτες δεν ηξερα τι ειναι forum:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η έκτρωση για όσους δεν το γνωρίζουν είναι ΦΟΝΟΣ. Το μωράκι είναι ολοκληρωμένος άνθρωπος απο τη στιγμή που θα γίνει η σύλληψη του εμβρύου. Για όσους δεν κατάλαβαν απο τη στιγμή που γονιμοποιηθεί το ωάριο, και όταν λέω ολοκληρωμένος άνθρωπος εννοώ ότι απο τη στιγμή εκείνη αποκτάει ψυχή το έμβρυο. Επομένως είναι άνθρωπος με αισθήματα και καρδούλα. Έχουν δημοσιευτεί βίντεο που δείχνουν την αγωνία του εμβρύου τη στιγμή που κάνουν την έκτρωση, πως προσπαθεί να ξεφύγει απο τη βελόνα του γιατρού.

Διάβασες καθόλου το λινκ που έδωσα;:hmm:

Οπότε ό,τι δικαιολογία και να έχετε κατά νου σας ικετεύω να την αποβάλλετε και να το ξανασκεφτείτε πριν προχωρήσετε σε μία άμβλωση-φόνο ενός παιδιού που ήθελε να ζήσει σε αυτό τον κόσμο και να χαρεί,λυπηθεί,αγαπήσει,αγαπηθεί αισθανθεί όπως κάναμε και εμείς. Σκεφτείτε ότι μπορεί να ήμασταν εμείς στη θέση αυτού του παιδιού.
(η ταπεινή μου άποψη)

Στα 24 σου εσύ θες να μου πεις ότι είσαι έτοιμος από όλες τις απόψεις να γίνεις πατέρας; :worry:


αυτο ειναι το θεμα Vkey ,οτι δε προσεχουν οσο θα επρεπε οταν καλοπερνανε γιατι αν ηταν ετσι δε θα ημασταν η χωρα με το μεγαλυτερο ποσοστο εκτρωσεων
Προσωπικά εδώ...Όσες κοπέλες είναι υπερ της έκτρωσης γνωρίζω ότι προσέχουν υπερ του δέοντος....
Και για να μην εκπροσωπώ τις άλλες κοπέλες προσωπικά προσέχω για να έχω...Στην προκειμένη περίπτωση δηλ. να μην έχω :)


Εύχομαι καμία να μην βρεθεί με το δίλημμα έστω και σε θεωρητικό επίπεδο...
Εύχομαι να μην βρεθεί καμία να παλεύει με τον εαυτό της, με τα θέλω και τα πρέπει...
Εύχομαι καμία να μην σκέφτεται τι πάει να κάνει... Πως θα είναι το χειρουργείο...πως θα βγάλει από μέσα της αυτό που σε άλλη χρονική στιγμή θα την έκανε τόσο μα τόσο ευτυχισμένη....
Εύχομαι καμία να μην βρεθεί να κλαίει συνέχεια μέχρι να δει τι θα κάνει....

(Δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω έκτρωση...χρειάστηκε όμως μετά από 15 μέρες καθυστέρηση να σκέφτομαι όλο αυτά μέχρι να αποδειχτεί ότι απλά υπήρχε ένα ορμονολογικό πρόβλημα (και ναι...είχα πάει σε γυναικολόγο τότε και η απάντηση ήταν ότι αν το έμβρυο ταξιδεύει προς την μήτρα δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα:/:)...Χρειάστηκε να κάνω άπειρες συζητήσεις με εμένα, τον σύντροφό μου...με τον εαυτό μου... Χρειάστηκε στα 21 μου να ζυγίσω κάποια πράγματα.... και η ειρωνεία; Πρόσεχα κι όμως υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο... Χρειάστηκε μεγάλο θάρρος να ενημερώσω την οικογένεια μου ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης εγώ θα προχωρήσω σε έκτρωση, τον σύντροφό μου ο οποίος ήταν ανένδοτος σε κάτι τέτοιο...χρειάστηκε να περιμένω άλλες 6 μέρες μέχρι να αποδειχτεί ότι τελικά δεν θα γίνω μητέρα... Και τότε ανακουφίστηκα γιατί στα 21 δεν ήμουν έτοιμη...όχι οικονομικά-το πρόβλημα το είχα λυμένο- αλλά ψυχολογικά και συναισθηματικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ωραία, ας πούμε και για τα μη υγιή παιδιά. Βεβαίως τα στέλνει ο Θεός, βεβαίως αξίζουν να ζήσουν όσο και τα άλλα και εμείς, οπότε κανονικά δε θα έπρεπε ούτε και σ'άυτή την περίπτωση να γίνει έκτρωση. Όμως είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσεις ένα τέτοιο παιδί και εντελώς αδύνατο να το δώσεις για υιοθεσία. Το φορτίο που έχει να σηκώσει η μητέρα στην περίπτωση αυτή δεν έχει καμία σχέση μ'αυτό που θα είχε αν επρόκειτο για υγιές παιδί. Αν έχει τη δύναμη και τα κότσια μπράβο της, της βγάζω το καπέλο, εγώ δε νομίζω να τα είχα, ειδικά αν ήμουν μόνη μου. Γι'αυτό και οι λόγοι υγείας είναι οι μόνοι που θεωρώ αποδεκτούς για μία έκτρωση.

Και βέβαια μπορεί και σε περίπτωση υγιούς παιδιού να βασανίζονται και οι δύο, για αυτό όμως υπάρχει η λύση της υιοθεσίας, μια δυνατότητα την οποία δε θα είχε μια μητέρα με άρρωστο παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top