Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι πλέον είναι πολύ δύσκολο να μείνεις έγγυος, αν παίρνεις αντισύλληψη.
ΑΛΛΑ αυτό δεν αναιρεί το βάρος των περιπτώσεων, όπου η εγκυμοσύνη έχει επιδιωχθεί, αλλά το έμβρυο έχει κάποια ασθένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι πλέον είναι πολύ δύσκολο να μείνεις έγγυος, αν παίρνεις αντισύλληψη.
ΑΛΛΑ αυτό δεν αναιρεί το βάρος των περιπτώσεων, όπου η εγκυμοσύνη έχει επιδιωχθεί, αλλά το έμβρυο έχει κάποια ασθένεια.

Σε αυτή την περίπτωση και εγώ συμφωνώ με την έκτρωση. Μόνο σε αυτή. Είναι πρακτικά όπως σε ένα άνθρωπο που πρόκειται να μείνει φυτό για όλη του τη ζωή "τραβάνε την πρίζα" και τον αφήνουν να ησυχάσει. Ή όπως όταν κάνουν ευθανασία σε ανθρώπους που πάσχουν από κάποια ασθένεια που τους κάνει να υποφέρουν και τους οδηγεί σε βέβαιο θάνατο. Αλλά αυτό γίνεται για να γλιτώσεις το έμβρυο από τον πόνο και την οδύνη, όχι για τη δική σου βόλεψη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω δε καταλαβα το εξης : αν το εμβρυο εχει νοημοσυνη, αυτο αλλαζει κάτι ; Το κανει περισσοτερο απανθρωπο ; Λες και δε ξεραμε δλδ οτι θα εχει νοημοσυνη...

Και κατι αλλο : τα παιδια με down , αν δεν ειναι πολυ βαριά και δεν εχουν καποιο σοβαρο οργανικο προβλημα, δεν ειναι πολυ δυσκολο και να νιωθουν ευτυχια και να ζουνε στον κοινωνικο συνολο, και να γεμιζουν χαρα και τους γονεις τους. Αλλά μην νενουμε μονο σε αυτες τις ειδικες πριπτωσεις. Υπαρχουν πολλες αναπηριες και υπαρχει και το υγιες παιδι που ομως δεν θα ανατραφει σωστα.

Να κανουμε και ενα φαινομενικά ακραιο σεναριο ; Μια μαμα δεν κανει εκτρωση σε παιδι που δε θελει και που δεν εχει τα μεσα να αναθρεψει σωστα. Το παιδι γινεται κωλοπαιδο αφου ουτε αγαπη νιωθει,ουτε εχει τα βασικα, περιθωριοποιειται, και μεθαυριο καταληγει βιαστής ή δολοφονος.

Εχει τη βασικη ευθυνη η μαμα, ή δεν εχει ; Για να μη σκοτωσει ενα εμβρυο και να ειναι πολιτικά ορθη, πεθανε πχ ενα αλλο παιδι, μια αλλη μανα, ενας πατερας. Που ειχαν κι αυτοι αδερφια, γονεις, παιδια...τα οποια με τη σειρά τους μπορει να δυστυχησουν ή και να λοξοδρομησουν και αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως εγώ τίθεμαι κατά της έκτρωσης, για τον απλούστατο λόγο ότι ακόμη και αν σπάσει το προφυλακτικό, το χάπι της επόμενης ημέρας πρακτικά έχει μηδενικές πιθανότητες αποτυχίας. Και το πιο απλό πράγμα είναι να βρεις ένα διανυκτερεύον φαρμακείο στη γειτονιά σου.

θα είμαι εκτός θέματος αλλά το θεωρώ υποχρέωση μου μιας που βλέπω ότι είσαι παραπληροφορημένος και κινδυνεύεις να βρεθείς προ πολύ δυσάρεστων εκπλήξεων

Τίποτα δεν υπάρχει που να έχει μηδενικές πιθανότητες αποτυχίας.
Η μοναδική περίπτωση για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει εγκυμοσύνη είναι η αποχή.
Το χάπι της επόμενης μέρας δεν λειτουργεί πάντα όπως δε λειτουργεί πάντα οποιαδήποτε μέθοδος αντισύλληψης.
Θα σου πρότεινα να ενημερωθείς καλύτερα για δικό σου κέρδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως έστω και με ένα 97% ποσοστό αποτελεσματικότητας, είναι και πάλι απλά πολύ δύσκολο να μείνεις έγγυος.
Και, κατά τη γνώμη μου, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και μείνεις, "δικαιούσαι" να σκεφτείς την έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
θα είμαι εκτός θέματος αλλά το θεωρώ υποχρέωση μου μιας που βλέπω ότι είσαι παραπληροφορημένος και κινδυνεύεις να βρεθείς προ πολύ δυσάρεστων εκπλήξεων

Τίποτα δεν υπάρχει που να έχει μηδενικές πιθανότητες αποτυχίας.
Η μοναδική περίπτωση για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει εγκυμοσύνη είναι η αποχή.
Το χάπι της επόμενης μέρας δεν λειτουργεί πάντα όπως δε λειτουργεί πάντα οποιαδήποτε μέθοδος αντισύλληψης.
Θα σου πρότεινα να ενημερωθείς καλύτερα για δικό σου κέρδος

Είπα ότι πρακτικά δεν έχει πιθανότητες αποτυχίας. Τουτέστιν οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές (όπως είπε και το γίδι γύρω στο 3%). Τώρα τι να πω, αν σου σπάσει το προφυλακτικό και πέσεις και στο 3%, τότε μιλάμε για πολύ σπάνιες περιπτώσεις, και εκεί το θέμα παίρνει συζήτηση. Αλλά αν σκεφτείς ότι οι πιθανότητες για να συμβούν αυτά τα δυο πράγματα ταυτόχρονα για ένα ζευγάρι που παίρνει τακτικά προφυλάξεις είναι μικρότερη του 1% προφανώς τέτοιες περιπτώσεις δεν αποτελουν το θέμα της συζήτησης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είπα ότι πρακτικά δεν έχει πιθανότητες αποτυχίας. Τουτέστιν οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές (όπως είπε και το γίδι γύρω στο 3%). Τώρα τι να πω, αν σου σπάσει το προφυλακτικό και πέσεις και στο 3%, τότε μιλάμε για πολύ σπάνιες περιπτώσεις, και εκεί το θέμα παίρνει συζήτηση. Αλλά αν σκεφτείς ότι οι πιθανότητες για να συμβούν αυτά τα δυο πράγματα ταυτόχρονα για ένα ζευγάρι που παίρνει τακτικά προφυλάξεις είναι μικρότερη του 1% προφανώς τέτοιες περιπτώσεις δεν αποτελουν το θέμα της συζήτησης.;)
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, αν έχεις "ατύχημα" με τα αντισυλληπτικά όμως, δεν το αντιλαμβάνεσαι τόσο σύντομα, περνάει πρώτα κανας μήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, αν έχεις "ατύχημα" με τα αντισυλληπτικά όμως, δεν το αντιλαμβάνεσαι τόσο σύντομα, περνάει πρώτα κανας μήνας.
Μίλησα για χάπι της επόμενης μέρας μόνο. Η χρόνια χρήση αντισυλληπτικών χαπιών μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη γυναίκα, και για αυτό είναι καλύτερο να λαμβάνονται μόνο για ιατρικούς λόγους, πχ γυναίκες με άστατο κύκλο. Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.
Τώρα δεν ξέρω αν μια γυναίκα που παίρνει αντισυλληπτικά μπορεί να πάρει και χάπι της επόμενης μέρας. Αν μπορεί, τότε επιβάλλεται να το πάρει σε περίπτωση ατυχήματος. Και η χρήση αντισυλληπτικών δεν σημαίνει ότι σε απαλλάσσει από τη χρήση προφυλακτικού, απλώς είναι ένα πρόσθετο μέτρο. Τώρα αν επιλέγεις να πάρεις μόνο χάπια, πάλι ρισκάρεις και έχεις πλήρη ευθύνη αν μείνεις έγκυος.

ΥΓ: Για αποφυγή παρεξηγήσεων, το δεύτερο πρόσωπο δεν αναφερόταν σε εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Όπως έχω πει και με προηγούμενα ποστ, είμαι κατά της έκτρωσης. ΑΛΛΑ, όταν μιλάμε για αρρώστεια που γίνεται αισθητή από τον προγεννητικό έλεγχο, νομίζω αλλάζουν τα πράγματα. Ναι, πιστεύω ότι είναι φόνος, ναι δεν θα το έκανα. Δεν θα το έκανα γιατί, μιλώντας για τον εαυτό μου, ξέρω ότι ούτε θα το παραμελούσα, ούτε δεν θα του έδινα αγάπη, ούτε θα το άφηνα να γίνει "κωλόπαιδο". Συμφωνώ Λόριεν, υπάρχουν και ακραίες περιπτώσεις αλλά για μας μιλάμε, για το πως θα αντιμετωπίζαμε εμείς την έκτρωση.

Δεν μπορώ να καταλάβω το φανατισμό όσων αποκλείουν την έκτρωση σε κάθε περίπτωση, ούτε αυτών που εντελώς ψυχρά την αντιμετωπίζουν.

Και κάτι άλλο, όταν μένουμε έγγυες παίρνουμε στα χέρια τη ζωή του παιδιού και τη συνέχεια της δικής μας. Η δική μας ζωή αξίζει να προσαρμοστεί και να ανταπεξέλθει στο μεγάλωμα ενός υγειούς παιδιού. Μπορεί να είναι δύσκολο αλλά αξίζει. Άλλο να προσαρμοστεί, βέβαια, και άλλο να "καταστραφεί" με τον ερχομό ενός άρρωστου. Προς Θεού δεν σκοτώνουμε όλα τα "προβληματικά" παιδιά. Υπάρχουν και ζουν γύρω μας σε οικογένειες που κατάφεραν να τα μεγαλώσουν ή σε ιδρύματα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλλά αν σκεφτείς ότι οι πιθανότητες για να συμβούν αυτά τα δυο πράγματα ταυτόχρονα για ένα ζευγάρι που παίρνει τακτικά προφυλάξεις είναι μικρότερη του 1% προφανώς τέτοιες περιπτώσεις δεν αποτελουν το θέμα της συζήτησης.;)
Σιγουρα δεν ειναι η πλειοψηφια για την οποια πρεπει να συζηταμε,...αλλά 1% για εκατονταδες χιλιαδες ζευγαρια,δεν ειναι και ψιχουλα.

Μίλησα για χάπι της επόμενης μέρας μόνο. Η χρόνια χρήση αντισυλληπτικών χαπιών μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη γυναίκα, και για αυτό είναι καλύτερο να λαμβάνονται μόνο για ιατρικούς λόγους, πχ γυναίκες με άστατο κύκλο. Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.Τώρα δεν ξέρω αν μια γυναίκα που παίρνει αντισυλληπτικά μπορεί να πάρει και χάπι της επόμενης μέρας.
Το χαπι αυτο, χοντρικά, ειναι μια αυξημενη δοση των χρονιων αντισσυληπτικων. Λεγεται οτι ισως να ειναι και δυνητικά πιο επικινδυνο απο τα χρονια αντισυλληπτικά. Πρεπει να παρθει το δυνατον συντομοτερα (άλλα λενε μεχρι 8 άλλα μεχρι 12, άλλα μεχρι 24 ωρες απο το ατυχημα), αλλά να μην το βλεπουμε σε καμια περιπτωση ως ακακο. Εννοειται οτι πρεπει να εξαντλουμε την προσοχή μας στις υπολοιπες μεθοδους πρωτα.



Θα επαναλλαβω κατι που ειχα γραψει πιο παλια οταν ειχα συμμετασχει στο τοπικ :

George Carlin: The longer you listen to this abortion debate, the more you hear the phrase "sanctity of life," "sanctity of life." You believe in it? Personally, I think it's a bunch of shit. I mean, life is sacred? Who said so? God? Hey, if you read history, you realize that God is one of the leading causes of death.
George Carlin: If everything that ever lived is dead, and everything that's alive is gonna die, where does the sacred part come in?
George Carlin: How come when it's with us, it's an 'abortion', and when it's with chickens it's an 'omelet'?
George Carlin: People say life begins at conception, I say life began about a billion years ago and it's a continuous process.
George Carlin: Why is it that most of the people who are against abortion are people you wouldn't want to fuck in the first place?

[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Garrett Hardin : [/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Society does not need more children; but it does need more loved children. Quite literally, we cannot afford unloved children - but we pay heavily for them every day. There should not be the slightest communal concern when a woman elects to destroy the life of her thousandth-of-an-ounce embryo. But all society should rise up in alarm when it hears that a baby that is not wanted is about to be born.

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Edward Abbey :[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Abolition of a woman's right to abortion, when and if she wants it, amounts to compulsory maternity: a form of rape by the State.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά δεν θεωρώ ότι έχει νόημα να απαντήσω σε επιχειρήματα όπως:
Η χρόνια χρήση αντισυλληπτικών χαπιών μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στη γυναίκα, και για αυτό είναι καλύτερο να λαμβάνονται μόνο για ιατρικούς λόγους, πχ γυναίκες με άστατο κύκλο.

Και η χρήση αντισυλληπτικών δεν σημαίνει ότι σε απαλλάσσει από τη χρήση προφυλακτικού, απλώς είναι ένα πρόσθετο μέτρο. Τώρα αν επιλέγεις να πάρεις μόνο χάπια, πάλι ρισκάρεις και έχεις πλήρη ευθύνη αν μείνεις έγκυος.

(Ειδικά με το δεύτερο κόντεψαν να μου πέσουν τα μαλλιά!)
Σε παραπέμπω απλά σε ένα γυναικολόγο.
Μάθε πάντως ότι τα αντισυλληπτικά (ναι, σκέτα) έχουν χαμηλότερο ποσοστό αποτυχίας από το προφυλάκτικό.

Ο λόγος που προωθείται τόσο το προφυλακτικό και οι περισσότεροι θεωρούν (εσφαλμένα) ότι είναι το μόνο σωστό μέτρο αντισύλληψης είναι ότι είναι το μόνο που προφυλάσσει και από τα ΣΜΝ. Στο θέμα αντισύλληψης, μάλλον είναι από τα λιγότερο ασφαλή (αντισυλληπτικά και σπιράλ έχουν πολύ μικρότερο ποσοστό αποτυχίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ρε παιδια πριν μιλησει ο καθενας για ποσοστα και προβηματα ας διαβαζει καπου.Μην πεταει ο καθενας εδω το κοντο του και το μακρυ του.Για λιγο γλιτωσα και εγω τα μαλλια μου απο αυτα που εγραψε ο Tetragrammaton.Και επειδη ετυχε σε κυριακατικο ενθετο να γραφει για την αντισυλληψη να σας πω για τα ποσοστα επιτυχιας.Προφυλακτικα κοντα στο 97%,αντισυλληπτικα κοντα στο 99,93%.Επισης λες οτι η χρονια χρηση του μπορει να προκαλεσει προβληματα και για αυτο ειναι καλυτερα να χρησιμοποιειτε μονο για ιατρικους λογους.Μα που τα διαβαζεις αυτα?Γραφω ακριβως οτι γραφει το περιοδικο:
Χορηγειται αποκλειστικα απο τον γυναικολογο υστερα απο εξεταση μαστου,τεστ ΠΑΠ,καλλιεργεια και εξετασεις αιματος.Για την ασφαλη χορηγηση του λαμβανονται υποψη απαγορευτικοι παραγοντες οπως η παχυσαρκια η το υπερβολικα χαμηλο βαρος,καθως επισης και το καπνισμα και η ηλικια.Σηματιντικο πλεονεκτημα οτι προστατευει απο τον καρκινο των ωοθηκων και του ενδομητριου,απο κυστες των ωοθηκων,μητρορραγιες και δυσμηνορροια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Γιατί στο πολλ οι επιλογές για τις γυναίκες διαφοροποιούνται έτσι;
Το λογικό είναι γυναίκα υπέρ/κατά, άντρας υπέρ/κατά
Διατί το "δεν είμαι έτοιμη" δεν είναι το αίτιο που τα καλύπτει όλα. Μπορεί εσύ να είσαι έτοιμη, αλλά το έμβρυο να εμφανίζει γενετικές ανωμαλίες, για παράδειγμα. Ή μπορεί να μη θες καθόλου παιδιά, απλώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί στο πολλ οι επιλογές για τις γυναίκες διαφοροποιούνται έτσι;
Το λογικό είναι γυναίκα υπέρ/κατά, άντρας υπέρ/κατά
Διατί το "δεν είμαι έτοιμη" δεν είναι το αίτιο που τα καλύπτει όλα. Μπορεί εσύ να είσαι έτοιμη, αλλά το έμβρυο να εμφανίζει γενετικές ανωμαλίες, για παράδειγμα. Ή μπορεί να μη θες καθόλου παιδιά, απλώς.
Έχεις απόλυτο δίκιο, fixed. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί στο πολλ οι επιλογές για τις γυναίκες διαφοροποιούνται έτσι;
Το λογικό είναι γυναίκα υπέρ/κατά, άντρας υπέρ/κατά
Αυτό δεν είναι και τώρα;:worry:

edit: άκυρο, μάλλον θα είδα την fixed version :P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Καθόμαστε και συζητάμε το κόστος μιας έκτρωσης λες και θα πάμε να αγοράσουμε μπανάνες αν είναι δυνατόν! Αντί να αναφέρουμε πόσο επικίνδυνες είναι οι εκτρώσεις για μια γυναίκα και ότι είναι πιθανόν να μην μπορούν να κάνουν παιδί μετά ,αυτά δεν τα λέμε.Όσο για το αμάρτημα που κάνουμε σκοτώνοντας μια ζωή ούτε μας απασχολεί.
Πολλές γυναίκες,πέφτουν στην παγίδα, λέγοντας<<Αν μου τύχει εμένα θα το ρίξω>> λες και είναι σύκο το παιδί.Όταν όμως έρχεται η ώρα εκείνη τότε καταλαβαίνουν τι πάει να πεί αφαιρώ μια ζωή που δεν μου φταίει σε τίποτα.Άς το σκεφτούμε αλλιώς.Θα Θέλαμε η μητέρα μας όταν ήταν έγκυος με εμάς στην κοιλιά να μας σκοτώσει? Δεν νομίζω!Το μόνο που κάνουμε είναι να το απολαμβάνουμε χωρίς προφυλάξεις και όλοι οι άλλοι ας παν να πνιγούν, εμέις να είμαστε καλά.
Τέλος θέλω να πώ ότι μια γυναίκα δεν είναι ποτέ ίδια μετά απο μια έκτρωση την επηρεάζει ψυχολογικά, έστω και αν δεν το συνειδητοποιεί αμέσως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mε την ιδια λογικη και συ επισημαινεις μονο τις δυνητικες αμεσες επιπτωσεις στην γυναικα, αγνοοντας τις μακροπροθεσμες ή οσες αφορουν και τους άλλους.

Και ας μην γενικευουμε λεγοντας οτι μια γυναικα δεν ειναι ποτε η ιδια ακομα κι αν δε το καταλαβει αμεσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr No

Νεοφερμένος

Ο Dr No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Προσωπικα ειμαι υπερ της εκτρωσης αν ειναι το εμβρυο αποτελεσμα βιασμου ή το εμβρυο ειναι σιγουρο οτι εχει ή θα παρουσιασει σοβαρα ιατρικά προβληματα. Απο κει και περα δεν λεω να απαγορευτει δια νομου οπως παλαιοτερα η εκτρωση αν καποια γυναικα θελει να κανει αλλα καλο ειναι να λαμβανεις τα μετρα σου αν δε θες τετοια αποτελεσματα. Η εκτρωση δεν ειναι λύση και εχει σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια της γυναικας που τη κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Mε την ιδια λογικη και συ επισημαινεις μονο τις δυνητικες αμεσες επιπτωσεις στην γυναικα, αγνοοντας τις μακροπροθεσμες ή οσες αφορουν και τους άλλους.

Και ας μην γενικευουμε λεγοντας οτι μια γυναικα δεν ειναι ποτε η ιδια ακομα κι αν δε το καταλαβει αμεσως.
Lorien
Αναφέρομαι στις επιπτώσεις στην γυναίκα διότι το σώμα της και (η ψυχή της) και ΜΟΝΟΝ αυτό κυριολεκτικά περνάει απο αυτήν την δυσάρεστη διαδικασία, διότι κακά τα ψέμματα είναι πολύ άσχημη εμπειρία να σου ξεριζώνουν μια ζωή απο μέσα σου.Θα πρέπει μια γυναίκα να είναι πολύ αναίσθητη η ανώριμη για να μην στενοχωρηθεί μετά απο τέτοιο γεγονός.Απο την φύση της η γυναίκα όταν μείνει εγκυος αλλάζει η ψυχολογία της προς το καλύτερο.(Εξαιρούνται οι περιπτωσεις βιασμού και σοβαρών ασθενειών αν και εξακολουθεί ακόμα και εκεί η έκτρωση σαν εμπειρία να είναι άσχημη)Όσον αφορά τις μακροπρόθεσμες συνέπειες στους άλλους εννοείς συνέπειες μιας ανεπιθύμητης γέννησης η έκτρωσης?

Υπάρχουν βέβαια και άλλες περιπτώσεις που είναι αδύνατόν μια γυναίκα να κρατήσει ενα παιδί λόγο οικονομικής δυσκολίας, νεαρής ηλικίας, ακατάλληλου συζυγου, συντρόφου κ.τ.λ
Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως η απάντηση είναι ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ και ΌΧΙ αστεία.Γιατί δηλαδή να περνάει το σώμα μας και η ψυχή μας απο μια τέτοια διαδικασία η οποία μπορεί στο μέλλον να μας δημιουργήσει και άλλου είδους προβλήματα?Κατανοώ ότι για πολλούς ανθρώπους η προφύλαξη δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά εκείνη την στιγμή πρέπει να προσπαθούμε να είμαστε πολύ υπεύθυνοι, άσχετα αν δεν μας αρέσει.Άλλωστε υπάρχουν διάφοροι τρόποι προφύλαξης στις μερες μας.Τώρα αν κάναμε το λάθος μια φορά ας ανοίξουμε τα μάτια μας να μην ξανασυμβεί διότι την δεύτερη φορά το λάθος θα είναι ΚΑΘΑΡΑ ΜΟΝΟ δικό μας.

P.S θα ήταν καλό να μην επεμβαίνουμε στην φύση μας με άσκοπες επεμβάσεις, παρα μόνο σε περιπτώσεις άμεσης ανάγκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
διότι κακά τα ψέμματα είναι πολύ άσχημη εμπειρία να σου ξεριζώνουν μια ζωή απο μέσα σου.Θα πρέπει μια γυναίκα να είναι πολύ αναίσθητη η ανώριμη για να μην στενοχωρηθεί μετά απο τέτοιο γεγονός.
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αυτό είναι μια αυθαίρετη γενίκευση που προκύπτει προφανώς απ τα δικά σου αισθήματα επί του θέματος
Δεν αντιμετωπίζουν όλοι το ίδιο πρόβλημα με τον ίδιο τρόπο γιατί απλά δεν έχουν όλοι το ψυχικό σθένος


P.S θα ήταν καλό να μην επεμβαίνουμε στην φύση μας με άσκοπες επεμβάσεις, παρα μόνο σε περιπτώσεις άμεσης ανάγκης.
Μόνο που η άμεση ανάγκη για τον καθένα μας είναι διαφορετική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top