Συμμετοχή του πατέρα στη φροντίδα του παιδιού

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εδώ δίπλα σε ένα άλλο θέμα, παρατηρώ ότι οι γυναίκες ακόμα και στις μέρες μας, δύσκολα μπορούν να φανταστούν έναν άντρα να κάνει αυτό που ονομάζουμε "γυναικείες δουλειές".
Τι γίνεται λοιπόν με τα παιδιά;
Πόσο θα αφήνατε το σύζυγό σας να συμμετέχει ή όχι στη διαπαιδαγώγηση, αλλά στην καθημερινή φροντίδα του βρέφους και του παιδιού;
Εσείς άντρες, πόσο θα θέλατε να σας επιτρέπει η σύζυγος να συμμετέχετε;
Σας ενδιαφέρει ή προτιμάτε να απέχετε έτσι κι αλλιώς;

Τέλος, πόσο μπορεί να προσφέρει ένας άντρας στους πρακτικούς τομείς την ανατροφής των παιδιών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι γίνεται λοιπόν με τα παιδιά;
Πόσο θα αφήνατε το σύζυγό σας να συμμετέχει ή όχι στη διαπαιδαγώγηση, αλλά στην καθημερινή φροντίδα του βρέφους και του παιδιού;

Τέλος, πόσο μπορεί να προσφέρει ένας άντρας στους πρακτικούς τομείς την ανατροφής των παιδιών;

Δεν θα υπηρχε περιπτωση να εκανα οικογενεια με καποιον, ο οποιος δε θα ηθελε να συμμετεχει εξισου με μενα στη διαπαιδαγωγηση των παιδιων μας, αλλα ακομα και στην καθημερινη φροντιδα αυτων...Ισως γιατι εχω μεγαλωσει με ενα συγκεκριμενο προτυπο πατερα..του δικου μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ευτυχώς για μένα ο σ΄'υζηγος είναι φανταστικός με τα παιδιά, μπορεί να ανταπεξέλθει σε όλη την διαδηκασία, το βλέπω πώς μηλάει μαζί τους και πώς τον λατρέυουν τα παιδια, απο κεί και πέρα ενωείτε ότι θα μάθει, δεν λέει πατέρας χωρίς να μην αλλάξει έστω 50 πάνες στην ζωή του:P

Πρέπει να είναι μέτοχος σε όλη την διαδηκασία, η μάνα χρειάζεται ξεκούραση χρειάζεται βοήθεια και άν δεν την πάρει απο τον άνθρωπο της απο πού θα την πάρει;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Έγινα μανούλα πρόσφατα και μπορώ με καμάρι να πω ότι ο άντρας μου πρωτοέμαθε να αλλάζει τις πάνες στο παιδί και να το ντύνει. Εγώ στην αρχή φοβόμουν. Νιώθω πολύ όμορφα γι'αυτό και εννοείται ότι θέλω να πάρει μέρος ενεργά στη διαπαιδαγώγηση του παιδιού. Το επιθυμεί και ο ίδιος άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Έχω μια κορούλα 11 μηνών ο άντρας μου το μόνο που κάνει είναι να με βοηθήσει να την κάνω μπάνιο θα ήθελα και εγώ να με βοηθούσε αλλά δεν μπορώ να του το ζητήσω γιατί δεν δουλεύω εγώ και νιώθω τύψεις ότι αυτός μας προσφέρει τα πάντα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Μην το βλέπεις έτσι το θέμα! Κι εσύ προσφέρεις μέσα στο σπίτι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθεις τύψεις. Να υποθέσω ότι κρατάς το παιδί όλη μέρα εσύ ή έχεις βοήθεια και από αλλού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Έχω μια κορούλα 11 μηνών ο άντρας μου το μόνο που κάνει είναι να με βοηθήσει να την κάνω μπάνιο θα ήθελα και εγώ να με βοηθούσε αλλά δεν μπορώ να του το ζητήσω γιατί δεν δουλεύω εγώ και νιώθω τύψεις ότι αυτός μας προσφέρει τα πάντα! :(
Μα δεν ειναι αγγαρια να διαπαιδαγωγεις το παιδι σου!Ειναι σαν να λεμε οτι ειναι το ιδιο να πλυνεις τα πιατα!
Οφειλει να το κανει αυτο γτ ειναι πατερας οχι για να σε βοηθησει!Γιατι δεν εφερες μονη σου στον κοσμο το παιδι αυτο!Οφειλει να δειξει στοργη και φροντιδα στη κορη του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Σταμάτησα από την δουλειά για το μωράκι δεν είχα κανένα να την κρατάει και έχω και το παιδί της αδελφής μου. Ίσως dalcfu και Άννα να έχετε δίκαιο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εμείς πάλι είχαμε συμπληρωματικό ωράριο, εγώ πρωί αυτός βράδυ, οπότε τα μεγάλωσε όσο κι εγώ μέχρι να πάνε σταθμό.
Είμαι πολύ περήφανη γι'αυτόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Ο άντρας μου έχει δική του δουλειά so πηγαίνει πολύ πρωί και έρχεται σπίτι πολύ αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Να φροντίσεις να βρεις και λίγο χρόνο για τον εαυτό σου. Είμαι σίγουρη ότι τον χρειάζεσαι. Άλλωστε άμα νιώθεις πιεσμένη δεν είναι καλό ούτε για το παιδί. Συζήτησέ το με τον άντρα σου και βρείτε μαζί τη λύση. Ο ρόλος του δεν είναι μόνο να φέρνει χρήματα στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
έχεις δίκαιο είμαι με την Χρυσοστομία 24 ωρες το 24ωρο. , και αν θέλω να κάνω κάτι για τον εαυτό μου πρέπει να κανονίσω πριν αρκετές μέρες και αν βρω κάποιο να την προσέχει. Dalcu μου πόσο είναι το παιδάκι σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Χτες έκλεισε 3 μηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Να σου ζήσει καλή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Επίσης!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σίγουρα ο άνδρας πρέπει να συμμετέχει στη διαπαιδαγώγηση και το μεγάλωμα του παιδιού. Και για να γίνει αυτό πρέπει να τον ενθαρρύνει και η γυναίκα του, καθώς πολλοί άνδρες φοβούνται ότι αν το πάρουν αγκαλιά ή προσπαθήσουν να το ντύσουν μπορεί κατα λάθος να το χτυπήσουν/ γρατζουνίσουν ή ο,τιδήποτε... :redface: Γι αυτό πρέπει και η γυναίκα να φροντίζει να εξοικειωθεί ο πατέρας με τη φροντίδα του παιδιού- εξάλλου ούτε οι γυναίκες μαθαίνουν πώς να γίνουν μαμάδες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
πως δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σίγουρα ο άνδρας πρέπει να συμμετέχει στη διαπαιδαγώγηση και το μεγάλωμα του παιδιού

Και όμως...
Μπορεί να μπεί στη καρδιά του παιδιού πληρώνοντας, ενώ η καημένη η μάνα πρέπει να το "μεγαλώσει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalcfu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι πώς θα μπει στην καρδιά του παιδιού αλλά πώς θα διευκολύνει και θα βοηθήσει τη σύντροφό του. Δεν καταλαβαίνω γιατί το ''μεγάλωμα'' πρέπει να το επωμιστεί αποκλειστικά η μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top