• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κλείσιμο ραντεβού με γιατρό ΕΟΠΥΥ ηλεκτρονικά;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να κλείσω online ραντεβού με γιατρό ΕΟΠΠΥ (ως ασφαλισμένος, όχι ιδιωτικά κτλ - βασικά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει απλά με ενδιαφέρει προφανώς να μην πληρώσω επίσκεψη).

Δοκίμασα αυτή την εφαρμογή αλλά όλο κλείνει η σελίδα μετά την εισαγωγή στοιχείων:
https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p

Επίσης, όταν αναφέρεται κλείσιμο ραντεβού "Π.Ε.Δ.Υ." σημαίνει γιατρός ΕΟΠΠΥ, έτσι;

Θέλω να κλείσω σε ένα ΙΚΑ/ΕΟΠΠΥ κτίριο (ή όπως αλλιώς λέγονται πια) εδώ κοντά στο σπίτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι 100% σίγουρη γιατί τα έχουν μπερδέψει πολύ τα πράγματα, πιστεύω πως κτίριο του ΕΟΠΠΥ με γιατρούς δεν υπάρχει. Ελπίζω να είμαι λάθος και κάποιος που ξέρει καλύτερα να με διαψεύσει.
Το μόνο που έχω βρει καλύτερο μέχρι τώρα, είναι γιατροί ιδιώτες που συνταγογραφούν ηλεκτρονικά κι έτσι αν πας τις πρώτες μέρες του μήνα, πριν συμπληρωθεί η λίστα τους, δίνεις μόνο 10 ευρώ επίσκεψη και σε εξετάζουν και σου γράφουν φάρμακα ή ότι άλλο χρειάζεσαι. Στο ΙΚΑ μπορείς να κλείσεις ραντεβού, όπως όλοι μετά την ενοποίηση των ταμείων, αλλά φοβάμαι πως η αντιμετώπιση θα είναι όπως παλιά. Σε κοιτάζουν δηλαδή πίσω από το γραφείο τους, χωρίς να σε αγγίξουν καν και σου λένε πως δεν έχεις τίποτα... Βέβαια υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις, να τα λέμε κι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Υπάρχουν ιατροί ιδιώτες συμβεβλημμένοι με τον ΕΟΠΥΥ και ιατροι που δεν είναι συμβεβλημμένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Στους συμβεβλημμένους με τον ΕΟΠΠΥ αν δεν περάσουν το όριο των 200 επισκέψεων η επίσκεψη και η συνταγογράφηση είναι δωρεάν και κάποιες ιατρικές πράξεις (π.χ. υπέρηχος, καρδιογράφημα) που αναγνωρίζει ο ΕΟΠΥΥ έχουν συμμετοχή 15%.

Οι ιατροί συμβεβλημμένοι του ΕΟΠΥΥ δικαιούνται 200 επισκέψεις το μήνα (παίρνουν 10 ευρώ αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ) και έχουν όριο 20 επισκέψεις την μέρα. Υπάρχουν πονηρούληδες όπως αυτός που πηγαίνει η Claire από πάνω που κόβουν το χαρτάκι (τσεπώνουν 10 ευρώ δηλαδή) και τσεπώνουν άλλα 10 ευρώ από τον πελάτη. Υπάρχουν και άλλοι που έχουν υπέρηχους και καρδιογραφήματα στο ιατρείο τους και κάνουν τις συγκεκριμένες εξετάσεις χωρίς να τις χρειάζεται ο ασθενής και τσεπώνουν και άλλα λεφτά.

Οι ιατροί που δεν είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ έχουν δικαίωμα να συνταγογραφούν φάρμακα που θα αποζημιωθούν από τον ΕΟΠΥΥ αλλά για επίσκεψη/συνταγογράφηση χρεώνουν όσο θέλουν.

Σημειώνω ότι το σύστημα του ΕΟΠΥΥ είναι κλειστό σύστημα εδώ και καιρό. Δηλαδή αν η Ερινύς, η Guest 278211 ή ο fockos αύριο μεθαύριο ανοίξουν ιατρείο δεν μπορούν να συμβεβληθούν με τον ΕΟΠΥΥ.

To ΠΕΔΥ έχει μια μεγάλη διαφορά από τα παλιά ιατρεία του ΙΚΑ. Τα ιατρεία του ΙΚΑ ήταν στελεχωμένα με ιδιωτες ιατρούς που το κάποιες ώρες πήγαιναν στο ΙΚΑ και τις υπόλοιπες στο ιατρείο τους. Πριν κάποια χρόνια το κράτος τους έβαλε να επιλέξουν ή να κλείσουν το ιατρείο σας ή θα φύγουν από το νέο ΠΕΔΥ. Έτσι το ΠΕΔΥ άδειασε από καλή ποιότητας γιατρούς.

Συνοπιτκά έχουμε:
- Γιατρός ΠΕΔΥ: Δημόσιος υπάλληλος πρωτοβάθμιας περίλθαψης
- Γιατρός ΕΟΠΥΥ: Ιδιώτης συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ

Τώρα πως θα κλήσεις ρεντεβού δεν ξέρω.Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που κλείνουν ραντεβού με το παρπάνω σύστημα συνήθως πάνε κατευθείαν στο ιατρό. Αν πας έτσι σε ένα ιατρό του ΕΟΠΥΥ και σε δει πρώτη φορά θα σου πει ότι έχει συμπληρώσει τις τζάμπα επισκέψεις. Καλύτερα να πας σε ένα νοσοκομείο και να περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να κλείσω online ραντεβού με γιατρό ΕΟΠΠΥ (ως ασφαλισμένος, όχι ιδιωτικά κτλ - βασικά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει απλά με ενδιαφέρει προφανώς να μην πληρώσω επίσκεψη).

Δοκίμασα αυτή την εφαρμογή αλλά όλο κλείνει η σελίδα μετά την εισαγωγή στοιχείων:
https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p

Επίσης, όταν αναφέρεται κλείσιμο ραντεβού "Π.Ε.Δ.Υ." σημαίνει γιατρός ΕΟΠΠΥ, έτσι;

Θέλω να κλείσω σε ένα ΙΚΑ/ΕΟΠΠΥ κτίριο (ή όπως αλλιώς λέγονται πια) εδώ κοντά στο σπίτι μου.


Λοιπόν.
Μπαίνεις εδώ (το σύστημα τώρα κάνει αναβάθμιση και θα επανέλθει από Δευτέρα). Διαλέγεις νομό και ειδικότητα γιατρού και σου βγάζει μια λίστα με αυτούς που είναι συμβεβλημένοι στον ΕΟΠΥΥ. Έχει δίπλα και μια στήλη με την διαθεσιμότητά τους (π.χ. 5/200 σημαίνει ότι έχει ακόμα 5 ραντεβού που μπορεί να δεχτεί με ΕΟΠΥΥ, δηλαδή να πληρωθεί από το κράτος και όχι τον ιδιώτη). Βρίσκεις κάποιον που να σε βολεύει, παίρνεις τηλέφωνο (έχει στοιχεία επικοινωνίας για τον καθένα),και λες "θέλω να κλείσω ραντεβού με ΕΟΠΥΥ". Συνήθως κρατάνε διαφορετικές λίστες ανάλογα με το τι ραντεβού θες, γι αυτό μπορεί να βρεις λίγο αργότερα απ όσο θες. Επιβεβαίωσε ότι δεν πληρώνεις συμμετοχή (κάποιοι είναι τόσο θρασύτατοι που ΚΑΙ κλείνουν ραντεβού με ΕΟΠΥΥ ΚΑΙ σου τσεπώνουν 10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη και καλά για εξέταση). Αν θέλεις συνταγογράφηση, θα πληρώσεις όταν θα αγοράσεις το φάρμακο ένα ποσοστό (νομίζω 15%), στον γιατρό όμως για να σου το συνταγογραφήσει δεν πληρώνεις τίποτα. Αν τώρα θέλεις καμιά εξειδικευμένη εξέταση (πχ τεστ κόπωσης στον καρδιολόγο), μπορεί και να σου το χρεώσει για να σου το κάνει, αλλά αυτό εξαρτάται τον ιδιώτη. Τυπικά με τον ΕΟΠΥΥ έχεις εξασφαλισμένη συνταγογράφηση και βασική κλινική εξέταση.

Για το ΠΕΔΥ τώρα (σαν αυτό το κτίριο κοντά στο σπίτι σου που λες), παίρνεις τηλέφωνο στο 14884 και κλείνεις ραντεβού για τον γιατρό που θέλεις. Να ξέρεις ότι έχει αναμονή και μπορεί να σε πάει βδομάδες μετά...

Και τρίτη εναλλακτική είναι να κλείσεις ραντεβού σε εξωτερικό ιατρείο νοσοκομείου ή κέντρου υγείας, εκεί βέβαια να ξέρεις ότι θα σε δουν μάλλον ειδικευόμενοι αλλά αν έχεις κάτι πολύ συνηθισμένο ή θες απλά συνταγογράφηση, δεν σε νοιάζει. Για να κλείσεις ραντεβού σε νοσοκομείο, παίρνεις τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο του νοσοκομείου/κέντρου υγείας που σε ενδιαφέρει. Τα νοσοκομεία έχουν αρκετή αναμονή, τα κέντρα υγείας όχι και τόσο.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Τελικά δοκίμασα να αναζητήσω έναν συγκεκριμένο γιατρό εδώ αλλά δεν μου τον εμφάνιζε. :(

Τελικά πήρα τηλέφωνο στο 14900 και το έκλεισα έτσι το ραντεβού που ήθελα!

Έλεος, τόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν ένα πληροφοριακό σύστημα online ραντεβού της προκοπής. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jon Snow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Valar Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Τελικά δοκίμασα να αναζητήσω έναν συγκεκριμένο γιατρό εδώ αλλά δεν μου τον εμφάνιζε. :(

Τελικά πήρα τηλέφωνο στο 14900 και το έκλεισα έτσι το ραντεβού που ήθελα!

Έλεος, τόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν ένα πληροφοριακό σύστημα online ραντεβού της προκοπής. :hmm:


https://www.google.gr/url?sa=t&rct=.../MedSupplier&usg=AOvVaw2o0wY7QRab2rkCvv7qJ6Sz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Δεν μπορείς να κλείσεις ραντεβού online από το σάιτ που βάζεις. (Αν το έβαλες γι αυτό δηλαδή).
Είναι το αναβαθμισμένο σάιτ αυτού που έβαλα. Όμορφο το έκαναν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jon Snow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Valar Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Δεν μπορείς να κλείσεις ραντεβού online από το σάιτ που βάζεις. (Αν το έβαλες γι αυτό δηλαδή).
Είναι το αναβαθμισμένο σάιτ αυτού που έβαλα. Όμορφο το έκαναν!:D

δεν κλείνεις ραντεβού από αυτό που έβαλα, βλέπεις τις ειδικότητες των συμβεβλημένων γιατρών που σε ενδιαφέρουν, στην περιοχή που σε ενδιαφέρουν και έχοντας τα προσωπικά τους στοιχεία, τους παίρνεις τηλέφωνο για ραντεβού, τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.

όσο αφορά το λινκ που εβαλες, το χρησιμοποιώ για να βλέπω τη διαθεσιμότητα των γιατρών σε ραντεβού που έχω διαλέξει, δεν ξέρω αν έχει άλλη χρησιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
μη κοιτάτε το τζάμπα του εοπυυ αλλά τον καλό ιατρό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
https://www.healthreport.gr/γιατροί-εοπυυ-επίσχεση-την-παρασκευή-20/

Οι ιατροί κάνουν επίσχεση εργασίας καθώς είναι απλήρωτοι για μενούς μήνες. Άρα όσοι πάτε στα ιατρεία τους θα πληρώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υπάρχουν 1-2 sites (τα οποία δεν γράφω εδώ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, όποιος θέλει pm), που έχουν ηλεκτρονική πλατφόρμα για ραντεβού, είτε με ΕΟΠΥΥ είτε ιδιωτικά. Απλά όπως αντιλαμβάνεστε είναι πολύ λιγότεροι οι γιατροί που είναι καταχωρημένοι εκεί. Βέβαια αν ασχοληθεί κάποιος με το προφίλ του στο σάιτ έχει μεγάλες δυνατότητες προώθησης, ανεβάζει και βιογραφικό, βλέπεις αν έχει κάπου εξειδίκευση, αν δέχεται ιδιωτικά υπάρχει τιμολόγιο, μέχρι και κριτικές του μπορείς να βρεις από ασθενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jon Snow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Valar Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
https://www.healthreport.gr/γιατροί-εοπυυ-επίσχεση-την-παρασκευή-20/

Οι ιατροί κάνουν επίσχεση εργασίας καθώς είναι απλήρωτοι για μενούς μήνες. Άρα όσοι πάτε στα ιατρεία τους θα πληρώσουν.


τον τελευταίο μήνα έχω πάει 5 επισκέψεις και δεν έχω πληρώσει καμία.

focko όλοι τα ίδια βιβλία διαβάζουν, η πληρωμή δεν κάνει κάποιον καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
τον τελευταίο μήνα έχω πάει 5 επισκέψεις και δεν έχω πληρώσει καμία.

focko όλοι τα ίδια βιβλία διαβάζουν, η πληρωμή δεν κάνει κάποιον καλύτερο


:worry:
μια φορά στην ζωή σου θα χρειαστείς ιατρό και δε θα τον έχεις.

ο ιατρός βλέποντας έναν ασθενή παίρνει και την ευθύνη στο ότι κάνει και τι κάνει. Οι ιατροί που δε πληρώνονται από τους ασθενείς ακολουθούν την λεγόμενη αμυντική ιατρική δηλαδή στα εύκολα κάνω τον ιατρό σου σου δίνω σιροπάκια στα δύσκολα πετώ το μπαλάκι αλλού ζητώ γνωματεύσεις από άλλες ειδικότητες γιατί ο ασθενής που δε πληρώνει δεν έχει εμπιστοσύνη στον ιατρό του και μπορεί να τον κατηγορεί για πράγματα που δεν ευθύνεται ο ιατρός.

Πολλοί ασθενείς μάλιστα παρακάμπτουν τελείως τους ιατρούς και ζητάνε από το φαρμακοποιό ιατρικές συμβουλές..... και βολεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
:worry:
μια φορά στην ζωή σου θα χρειαστείς ιατρό και δε θα τον έχεις.

ο ιατρός βλέποντας έναν ασθενή παίρνει και την ευθύνη στο ότι κάνει και τι κάνει. Οι ιατροί που δε πληρώνονται από τους ασθενείς ακολουθούν την λεγόμενη αμυντική ιατρική δηλαδή στα εύκολα κάνω τον ιατρό σου σου δίνω σιροπάκια στα δύσκολα πετώ το μπαλάκι αλλού ζητώ γνωματεύσεις από άλλες ειδικότητες γιατί ο ασθενής που δε πληρώνει δεν έχει εμπιστοσύνη στον ιατρό του και μπορεί να τον κατηγορεί για πράγματα που δεν ευθύνεται ο ιατρός.
Δεχοσαστε και φακελακια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
τον τελευταίο μήνα έχω πάει 5 επισκέψεις και δεν έχω πληρώσει καμία.
Η επίσχεση άρχισε τωρα. Σε είδε 5 φορες ιατρός και δεν έχει πληρωθεί καθόλου από το ασφαλιστικό σου ταμείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δεχοσαστε και φακελακια?

Δεν κατάλαβες το point του fockou. Μην στενοχώριεται το πιθανότερο είναι και ο ίδιος να μην κατάλαβε τι γράφει.

O ΕΟΠΥΥ είναι μια ανεξάντλητη πηγή ασθενών. Όσο κακός ιατρός και να σαι δεν θα μείνεις από ασθενείς. Επίσης η αποζημείωση του ΕΟΠΥΥ για κάθε επίσκεψη είναι αστεία (10 ευρώ). Συνεπώς ένας ασθενής που είναι "ενοχλητικός" παίρνεις 3 η ώρα το πρωί, προσπαθεί να αποφύγει την επίσκεψη και απαιτεί να πάρει θεραπεία από το τηλέφωνο κ.λπ. ο ιατρός τον σουτάρει γιατί δεν θα έχει κανένα κόστος. Όπως είπαμε ο ΕΟΠΥΥ είναι μια ανεξάντλητη πηγή. Ένας ιατρός που δεν είναι στον ΕΟΠΥΥ δεν μπορεί να το κάνει αυτό γιατί δεν έχει μια ανεξάντλητή πηγή ασθενών και κινδυνεύει να βαρά μύγες αν δείξει κακιά συμπεριφορά.

Ένας ιατρός που έτσι και αλλιώς έχει πελατεία ο ΕΟΠΥΥ του κάνει ζημιά. Γιατί να βλέπεις 200 ασθενής για 2000 ευρώ αν μπορείς να βγάλεις το ίδιο ποσό με 50 ασθενείς. Λιγότερη πίεση, λιγότερο ευθήνη καλύτερη ποιότητα ζωής.

Επίσης μια απορία που έχω. Έστω ότι έχεις ένα χρόνιο πρόβλημα και πρέπει να επισκέπτεσαι το ιατρό κάθε λίγους μήνες. Τι κάνεις; Επιλέγεις έναν ιατρό (τον ιατρό σου) να σε παρακολουθήσει ή κάθε φορά επιλέγεις αυτόν που δεν έχει συμπηρώσει τους 200 ασθενείς του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Παιδιά εμένα η παθολόγος μου (ΕΟΠΠΥ) μου παίρνει και 10 ευρώ στο χέρι μετά την επίσκεψη.
Οπότε να υποθέσω ότι για κάθε ασθενή (βασικά για κάθε βιβλιάριο, όπως λέει), παίρνει 10 ευρώ μετρητά και άλλα 10 ευρώ από τον ΕΟΠΠΥ, right;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επίσης μια απορία που έχω. Έστω ότι έχεις ένα χρόνιο πρόβλημα και πρέπει να επισκέπτεσαι το ιατρό κάθε λίγους μήνες. Τι κάνεις; Επιλέγεις έναν ιατρό (τον ιατρό σου) να σε παρακολουθήσει ή κάθε φορά επιλέγεις αυτόν που δεν έχει συμπηρώσει τους 200 ασθενείς του;

Μπορείς να το συνεννοηθείς με τον γιατρό σου ώστε να καταχωρεί κατευθείαν το όνομά σου στα 200 ραντεβού του το μήνα που είναι να πας, και εσύ απλά να παίρνεις να οριστικοποιείς την μέρα και την ώρα. Το να αλλάζεις κάθε φορά γιατρό είναι ασύμφορο από διάφορες απόψεις. :/:

Επίσης αυτό που ακούω να γίνεται τελευταία είναι ότι πολλοί γιατροί (με ΕΟΠΥΥ ή όχι) λένε σε κάποιους ασθενείς τους να τους πληρώνουν με τον χρόνο και όχι με την επίσκεψη. Π.χ. σου λέει ο παιδίατρος ξέρω ότι θα έρθεις πολλές φορές στους επόμενους 12 μήνες για τα εμβόλια του παιδιού, δώσε μου 200 ευρώ και έλα να κάνεις όλα τα εμβόλια χωρίς να με πληρώνεις κάθε φορά ή να ρωτάς αν έχω ραντεβού, και για κάθε απρογραμμάτιστη επίσκεψη (ας πούμε αν αρρωστήσει), 30 ευρώ την φορά. Αν έχει καμιά 60αριά τέτοιους γονείς έχει εξασφαλίσει αμέσως αμέσως 1 χιλιάρικο το μήνα για δέκα λεπτά υπόθεση (εμβολιασμό), συν τα έσοδά του με τα ραντεβού στον ΕΟΠΥΥ (αν είναι συμβεβλημένος) ή τα υπόλοιπα ραντεβού του. Θα μου πεις και σιγά το πράγμα, αλλά τόσοι που είμαστε κάπως πρέπει να γινόμαστε ανταγωνιστικοί, δεν γίνονται όλοι φίρμες να ζητάνε 80 ευρώ και να λένε και ευχαριστώ οι γονείς/ασθενείς που τους καταδέχτηκε :/:

Παιδιά εμένα η παθολόγος μου (ΕΟΠΠΥ) μου παίρνει και 10 ευρώ στο χέρι μετά την επίσκεψη.
Οπότε να υποθέσω ότι για κάθε ασθενή (βασικά για κάθε βιβλιάριο, όπως λέει), παίρνει 10 ευρώ μετρητά και άλλα 10 ευρώ από τον ΕΟΠΠΥ, right;

Σου παίρνει 10 ευρώ μαύρα (εκτός και αν σου κόβει απόδειξη; δεν νομίζω) και παίρνει και 10 ευρώ από το κράτος (με τις κρατήσεις, 8). Αλλά εμένα με εκνευρίζουν αυτοί οι άνθρωποι, από παντού να αρπάξουμε και να φαινόμαστε και καλοί γιατί παίρνουμε λίγα λόγω *και καλά* ΕΟΠΥΥ.:mad: Βγες από τον ΕΟΠΥΥ και ζήτα 30 ευρώ την επίσκεψη, πάλι θα 'χεις πελατεία αν κάνεις καλά την δουλειά σου. Αλλά θέλουν την σταθερή (σχετικά) πελατεία που δίνει ο ΕΟΠΥΥ ακόμα και αν ξεπετάνε τους ασθενείς σε 5'.

Είχα πάει πέρσι σε έναν ΩΡΛ (είχα ζητήσει ραντεβού με ΕΟΠΥΥ και όντως υπέγραψα το σχετικό χαρτί οπότε δεν είχε δικαιολογία), με εξέτασε περίπου 3', μου είπε απλά "συνέχισε αυτό που κάνεις" (έβαζα ήδη σταγόνες γιατί είχα ξαναπάθει ωτίτιδα), και μου ζήτησε 10 ευρώ "για λειτουργικά έξοδα". Εννοείται μπλοκάκι αποδείξεων πουθενά σε κοινή θέα. Είχα πάνω μου 11 ευρώ, τα χρειαζόμουν και το θράσος του με εξόργισε, του είπα ήρεμα ότι υπέγραψα πριν μπω το χαρτί για το ραντεβού άρα τα 10 ευρώ θα τα πάρει από το κράτος. Το ραντεβού συνολικά διήρκεσε κάτω από 10λεπτο εκ των οποίων τα 5+ λεπτά έπρεπε να του εξηγήσω το αυτονόητο ότι αν θέλει να παίρνει χρήματα από τους ασθενείς για τις υποτυπώδεις υπηρεσίες που μου προσέφερε το προηγούμενο 3λεπτο, δεν έχει παρά να σκίσει το χαρτί που υπέγραψα και να μου κόψει απόδειξη. Τελικά μου είπε να φύγω λέγοντας "άντε έχω κι άλλα ραντεβού, είσαι και όμορφη εσύ, κράτα τα 10 ευρώ".
Την επόμενη ημέρα πήγα στον ΩΡΛ που με παρακολουθεί τώρα, παρότι είναι στον ΕΟΠΥΥ δεν είχε ραντεβού εκείνη την ημέρα οπότε πήγα ιδιωτικά, μου πήρε 20 ευρώ με απόδειξη και με κράτησε μέσα κοντά μισή ώρα για την εξέταση και την θεραπεία και τις οδηγίες με τις σταγόνες και μετά του είπα ότι τελειώνω την σχολή και πιάσαμε ψιλοκουβέντα. (Στον συγκεκριμένο έχω πάει και με ΕΟΠΥΥ και πάλι κανένα εικοσάλεπτο κάθισα, για να μην πείτε ότι αυτούς με ΕΟΠΥΥ τους ξεπετάει). Αν έδινα στον άλλον το 10ευρο θα έπαιρναν τελικά και οι 2 την ίδια αμοιβή μόνο που ο ένας θα με αντιμετώπιζε σαν ασθενή και ο άλλος σαν κομμάτι κρέας. Δεν γίνεται έτσι δουλειά, να μπορεί να είναι συμβεβλημένος όποιος γουστάρει και να μην γίνεται κανένα έλεγχος.
Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ερινύς εσύ εισαί γιατρός. Δεν πρέπει να πληρώνεις τπτ. Είναι θέμα δεοντολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top