• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αγροτικό ιατρείο

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ω κατάλαβα. Εγώ γενική χειρουργική ολ δε γουέη. Α Ιπποκράτειο στην Σαλόνικα έκανα κλινικές. Είχε και καλό τμήμα νεογνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Α και γω Ιπποκράτειο έκανα τα πάντα όλα. :D
Δ' παθολογική ή Β' ήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δ'. Γαρύφαλλος. Παιδιατρική Παπαχρήστου νομίζω λεγόταν ο διευθυντής. Χμμ χειρουργική στον Σακαντάμη που μετά πήρε την έδρα ο Παυλίδης. Μετανιώνω που δεν έμεινα Θεσσαλονίκη.
Τέσπα.
Καλά θα κάνεις αναφορικά με την ειδικότητα, πολλοί φίλοι που περιμένουν να ανοίξει παιδιατρική σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ξεκίνησαν από Τρίκαλα, Λαμία κτλ
Φόκος σε ζηλεύω, μου λείπει το αγροτικό!
Καλές πρώτες βοήθειες και τραύμα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
:O Τι μπερδεμένη ομάδα, σ εμάς όσοι είμαστε Γαρύφαλλο κάνουμε στην άλλη παιδιατρική (του Τσανάκα) και στην άλλη χειρουργική (τότε ήταν ο Σπυρίδης...)

Περιφερειακά θα ξεκινήσω 2 χρόνια. Απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα πού :P Ακόμα ρωτάω γνώμες από παιδιά που είναι εκεί.
Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί τώρα...Αν όσο περιμένω για να ανοίξει θέση για ειδικότητα προκηρυχτεί το αγροτικό, η αναμονή μου τρέχει κανονικά; Και αν ξεκινήσω αγροτικό και έρθει η σειρά μου να με καλέσουν για ειδικότητα, η θέση κλειδώνει σε μένα μέχρι να τελειώσω το αγροτικό ή πρέπει να ξαναμπώ στη λίστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καιρός να πω πόσα παίρνει ο αγροτικός ιατρός ...
Ο αγροτικός ιατρός παίρνει το μήνα περίπου 1305 καθαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έβαλες και εφημερίες και τα επιδόματα άγονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

race

Νεοφερμένος

Ο race αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με άφησε άφωνο η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν το λειτούργημα τους οι παραπάνω...ιατροί :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έβαλες και εφημερίες και τα επιδόματα άγονου;

εβαλα τις εφημερίες 7 το μήνα με ένα Σάββατο και Κυριακή αλλά όχι το επίδομα αγόνου γιατί δε παίρνω. Πάντως από ότι ξέρω είναι+300 ευρώ...

Αν κάποιος κάνει παραπάνω εφημερίες ή παίρνει και επίδομα έχουμε παραπάνω χρήματα. H ΥΠΕ δικαιολογει μέχρι 7 εφημερίες παραπάνω εφημερίες τις πληρώνει το νοσοκομείο.

Επίσης μερικά αγροτικά προσφέρουν και στέγη. Ενώ μπορεις να βγάλεις και κάποια παραπάνω λεφτά με άλλους τροπους (ως ιατρός αγώνων)


Με άφησε άφωνο η σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν το λειτούργημα τους οι παραπάνω...ιατροί :eek:

μερικοί νομίζουν οτι παίρνουμε 600 ευρώ για αυτό το έκανα. Επίσης είναι τα πρώτα χρήματα κάποιων παιδιών οπότε ανεξάρτητα αν ειναι λειτουργημα ή όχι πρέπει να ανεφέρεται.


___
Επίσης μπορείς μάλιστα κάποιος να κάνει καριέρα αγροτικού δηλαδή μετά την υποχρεωτική του υπηρεσία υπαίθρου να κάνει και άλλες. Συνεπώς ιατρός που είναι άνεργος δεν υπάρχει οι ιατροί που δε δουλεύουν είναι άεργοι κοινώς τεμπέληδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις τελευταίες προκηρύξεις, όλες οι θέσεις των αγροτικών ιατρείων στις οποίες αναγράφεται δίπλα η λέξη άγονο έχουν επίδομα +100 ευρώ. Κάποιες από αυτές έχουν δίεση οπότε εκτός από τα 100 ευρώ υπάρχει και 2ο επίδομα το οποίο νομίζω είναι άλλα 400.
Καλή είναι η στέγη, αλλά συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα βιώσιμη :P Καλύτερα να βρεις θέση με επίδομα και να καλύπτεις από εκεί τα λειτουργικά σου έξοδα για να μπορείς και να αποταμιεύεις...

Πάντως νομίζω ότι γράφεις πολλά. Εγώ είχα υπολογίσει καθαρό μισθό ένα 800άρι με τις κρατήσεις + 300 περίπου οι εφημερίες, 1100 ευρώ. Γιατί σου βγήκαν 1300; Δεν έχεις κρατήσεις κοντά ένα 200άρι με μεικτό μισθό 1000και κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάντως νομίζω ότι γράφεις πολλά. Εγώ είχα υπολογίσει καθαρό μισθό ένα 800άρι με τις κρατήσεις + 300 περίπου οι εφημερίες, 1100 ευρώ. Γιατί σου βγήκαν 1300; Δεν έχεις κρατήσεις κοντά ένα 200άρι με μεικτό μισθό 1000και κάτι;

435 + 435 =870 κανονικός
370 περιπου οι εφημερίες αυξάνεται αναλογα με το αν κάνεις αργίες (αυξάνονται κατά πολύ ) δεν είναι στάνταρ
διακομιδες όπου είναι 9 ευρώ η διακομιδή :P
____________________________________________________________
αγώνες ποδοσφαίρου 30 ευρώ ο αγώνας κατά βάση μαύρα.
Οπότε δε τα βάζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για να πας σαν γιατρός αγώνων αρκεί απλά το πτυχίο; Και τι κάνεις, προσεγγίζεις αθλητικούς συλλόγους και δηλώνεις διαθεσιμότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρητικά ναι και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος θα δικτυωθείς μόλις μπεις στο νοσοκομείο αργά η γρήγορα. Οι μεγάλες ομάδες έχουν δικό τους ιατρό εμείς στο τοπικό παίζουμε παιχνίδι άντε Και καμία γ εθνική .

Επίσης δεν ανήκουμε στον σύλλογο αλλά στο γήπεδο και συνήθως παίρνουμε μισά λεφτά από την μια ομάδα και μισά από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Α έλεγα μήπως καταφέρω να το κάνω πριν διοριστώ, για να έχω ένα χαρτζιλίκι και μόνη μου ??????
Αλλα μάλλον δεν μπορώ να ξεφυτρωσω απο το πουθενά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φακελάκια και αγροτικό ιατρείο

Συνήθως ο κόσμος που επισκέπτεται το αγροτικό ιατρείο δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να δώσει φακελάκι (αλλιώς θα πήγαινε σε ιδιώτη ιατρό). Ως αγροτικοί δεν πρέπει να ζητάμε φακελάκια ούτε να δεχόμαστε διότι ο καθένας μπορει΄να σου στήσει παγιδα. Πολλοί άνθρωποι για να σε ευχαριστήσουν σου δίνουν γλυκά ή ένα μικρό δωράκι, αυτο΄το δεχομαστε και προσωπικά σε αυτούς τους ανθρώπους δίνω και το προσωπικό μου τηλέφωνο ώστε να με ενοχλούν και σε ώρα που δεν είμαι σε υπηρεσία. Γενικά το προσωπικό μας τηλέφωνο δε το δινουμε και δε δίνουμε οδηγίες από το τηλέφωνο αν θεωρήσουμε ότι ειναι ανάγκη είτε πάμε και βλέπομε τον ασθενή (πράγμα που δε κάνω ποτέ) ή φωνάζουμε το ΕΚΑΒ να τον παραλάβει και να τον πάει νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μια χαρα ακουγονται τα 1,300 για αρχη. Αρκετα πανω απο το μεσο μισθο της χωρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μια χαρα ακουγονται τα 1,300 για αρχη. Αρκετα πανω απο το μεσο μισθο της χωρας...

Με επίσης αρκετά χρόνια παραπάνω σπουδών σε σχέση με τον μέσο όρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Με επίσης αρκετά χρόνια παραπάνω σπουδών σε σχέση με τον μέσο όρο...

And? Δε το καταλαβαινω αυτο το επιχειρημα και το ακουω αρκετα συχνα.

Ο γιατρος, μαζι με μερικα ακομα επαγγελματα, πρεπει να αμοιβεται καλα γιατι προσφερει στην κοινωνια και απο τη στιγμη που τον πληρωνει το κρατος σε αυτη τη φαση, τοτε πρεπει να λαμβανεται υποψη. Το ποσα χρονια σπουδασε ειναι irrelevant. Και 5ετεις να ηταν οι σπουδες του, η χρησιμοτητα του για την κοινωνια δε θα αλλαζε. Το κρατος πρεπει να τον αμοιβει καλα γιατι ειναι σημαντικος, οχι γιατι πληρωναν 6 χρονια νοικια ο πατερας του και η μανα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Προφανώς, αλλά για να φτάσει σ αυτό το επίπεδο χρησιμότητας, πρέπει να περάσουν χρόνια , μιας και απαιτούνται 5 χρόνια θεωρητικής εκπαίδευσης και 1 πρακτικης,η οποία γίνεται στο 6ο έτος.

Ο μισθός του λοιπόν σχετίζεται κατά κάποιον τρόπο (έμμεσα) κ με τον χρόνο που χρειάζεται για να αποκτηθούν αυτές οι γνωσεις\καταρτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Προφανώς, αλλά για να φτάσει σ αυτό το επίπεδο χρησιμότητας, πρέπει να περάσουν χρόνια , μιας και απαιτούνται 5 χρόνια θεωρητικής εκπαίδευσης και 1 πρακτικης,η οποία γίνεται στο 6ο έτος.

Ο μισθός του λοιπόν σχετίζεται κατά κάποιον τρόπο (έμμεσα) κ με τον χρόνο που χρειάζεται για να αποκτηθούν αυτές οι γνωσεις\καταρτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Προφανώς, αλλά για να φτάσει σ αυτό το επίπεδο χρησιμότητας, πρέπει να περάσουν χρόνια , μιας και απαιτούνται 5 χρόνια θεωρητικής εκπαίδευσης και 1 πρακτικης,η οποία γίνεται στο 6ο έτος.

Ο μισθός του λοιπόν σχετίζεται κατά κάποιον τρόπο (έμμεσα) κ με τον χρόνο που χρειάζεται για να αποκτηθούν αυτές οι γνωσεις\καταρτιση.

Αν οι σπουδες της Ιατρικης ηταν 4ετεις, εστω ρε παιδι μου οτι φτιαχνανε ενα προγραμμα σπουδων τραβηγμενο απο τα μαλλια, πιστευεις οτι θα επρεπε το κρατος να πληρωνει λιγοτερο τους γιατρους; Με δεδομενο οτι θα ειχαν το ιδιο πακετο γνωσεων.

Μια τελειως φιλικη συμβουλη. Κανενας δε νοιαζεται ποσα χρονια σπουδασες. Καταλαβαινω οτι εισαι φοιτητης ιατρικης απο τα γραφομενα σου. Θα πληρωθεις καλα, θα εχεις απαιτηση μεθαυριο ο ασθενης, το κρατος, η κλινικη να σε πληρωνει καλα αλλα γιατι εισαι καλος γιατρος. Χρησιμος. Οχι γιατι σπουδασες πολυ. Μπορει να σπουδαζεις πολυ και να γινεις σκιτζης, χασαπης. Τοτε δε θα σου πληρωσουν τις σπουδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top