Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
αυτό σίγουρα είναι στην φύση μας..Αν και εγώ έχω πάψει να πιστεύω λόγς προσωπικών εμπειριών ένα άτομο έχει μείνει που να μην με έχει απογοητεύσει
Κι αν σε απογοητεύσει και αυτός, τότε τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν είχα το χρόνο να διαβάσω το thread, θα το κάνω κάποτε.
Θέλω να πω για το θέμα ότι ο Ερνέστ Χέμινγουει (που κατά την ταπεινή μου άποψη θεωρώ αυθεντία) είχε πει κάποτε ότι "ένας άντρας και μια γυναίκα δεν μπορούνε να γίνουν φίλοι, εάν πριν δεν έχει προηγηθεί σεξουαλική σχέση μεταξύ τους"
Πιστεύω ότι έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό. Έχω συνουσιαστεί με μερικές από τις ποιο κοντινές φίλες μου... ο βαθμός κατανόησης και εμπιστοσύνης με αυτές ανέβηκε κατακόρυφα. (και επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι διατηρούμε φιλικές σχέσεις, ποτέ δεν είχαμε ερωτικές σχέσεις μεταξύ μας και εκείνες έχουν δεσμούς, εγώ αυτή τη στιγμή είμαι ελεύθερος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πάντα αυτό το ερώτημα μου γεννούσε απορίες και τελικά με ενέπνεε την ιδέα οτι πολλές φορές τα δυο φύλα (εν ονόματι της φιλίας) συνάπτουν μαζοχιστικές σχέσεις (κατα τις οποίες μπορεί να βιώνουν ερωτικά συναισθήματα αλλά χωρίς να τα εκφράζουν και να τα ολοκληρώνουν λόγο του φραγμού φιλίας).Ο έρωτας στην πιο ιδανική του μορφή (και για τα δυο φύλα) είναι αυτός που αναπτύσεται ανάμεσα σε αδερφές ψυχές.Απ τη στιγμή που οι δυο τους είναι ετεροφυλοφιλοι (άρα έλκονται σεξουαλικά απ το ετερόφυλο σώμα) και μπορούν να επικοινωνήσουν και ψυχικά,ποιός ο λόγος της μη ολοκλήρωσης ? Τίς περισσότερες φορές μάλλον λόγο του φόβου άπώλειας συντρόφου βάζουν μια ερωτική σχέση στο ψυγείο-ΦΙΛΙΑ και τη χρσημοποιούν σαν παυσίπονο όταν απογοητεύονται απ τις μη κατεψυγμένες ερωτικές τους σχέσεις.
Προσωπικά κάνω παρέα και με γυναίκες (που δεν τις βλέπω ερωτικά) αλλά ούτε σαν ιδέα μπορεί να περάσει απ το μυαλό μου οτι θα ήμουν φίλος (με την έννοια του κολλητού) με μια γυναίκα και αυτό θα έμενε ως εκεί,ειδικά σε στιγμές ερωτικής απογοήτευσης απο άλλες σχέσεις (είτε απ τη μια είτε απ την άλλη πλευρά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Μπα εγω δεν το πιστευω αυτο το πραγμα. Βεβαια, οσο περναει ο καιρος, αυτη η αποψη μου μπορει να αλλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Κι αν σε απογοητεύσει και αυτός τότε τι γίνεται;:|
Δεν είναι κάτι που θέλω να σκέφτομαι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλιά μεταξύ των δύο φύλων, αλλά όχι εύκολα. Προσωπικά έχω κυρίως αρσενικούς φίλους, για τους οποίους ουδέποτε αισθάνθηκα κάτι περισσότερο από φιλία, αλλά μόνο με έναν έχω το θάρρος να κάνω μπροστά του πράγματα που θα έκανα και σε μια φιλενάδα μου, όπως π.χ. να γδυθώ, γιατί ξέρω ότι δεν θα το παρεξηγήσει. Για τους άλλους έχω κάποιους ενδοιασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Δεν είναι κάτι που θέλω να σκέφτομαι:/:
Κι όμως.. για σκέψου το, ή απλά φαντάσου.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Κι όμως.. για σκέψου το, ή απλά φαντάσου.:worry:
Δεν θέελω!:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexkasgr

Νεοφερμένος

Ο Alexkasgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μιας και είδα την όλη συζήτηση, να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση. Μερικοί δεν μπορούν να δουν άτομα του άλλου φύλου παρά μόνο ερωτικά ακόμα και αν διατηρούν σχέση, ενώ άλλοι μπορούν.
Εγώ είμαι στη δεύτερη κατηγορία. Αν και κάνω παρέα εξίσου με άνδρες και γυναίκες, οι καλύτερες φίλες μου πάντα ήταν γυναίκες. Σε μία μάλιστα περίπτωση περάσαμε και την ερωτική σχέση, έκτοτε δε οι σχέσεις μας είναι στο καλύτερο επίπεδο που ήταν ποτέ. Ίσως γιατί επί του παρόντος κανένας από τους δύο δεν είναι δεσμευμένος.
Γενικά, απαντώ ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna

Νεοφερμένος

Η ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πιστεύω στην φιλία των δύο φύλων. Προσωπικά οι φίλοι μου είναι μόνο
άντρες. Με τις γυναίκες δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορώ να συννενοηθώ καθόλου. Αν και έχω περάσει και την ερωτική φάση με φίλο μου, πάλι όμως συνεχίσαμε όπως πριν και δεν άλλαξε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
το αν άλλαξε κάτι, δεν μπορείς να το ξέρεις με σιγουριά. Μπορεί να μην εκδηλώθηκε κάτι άλλο για άλλους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna

Νεοφερμένος

Η ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
το αν άλλαξε κάτι, δεν μπορείς να το ξέρεις με σιγουριά. Μπορεί να μην εκδηλώθηκε κάτι άλλο για άλλους λόγους.

έχεις δίκηο..σ΄αυτή τη ζωή δεν είναι ποτέ κάτι σίγουρο..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yertle

Νεοφερμένος

Ο yertle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εξαιρετικο οσο και αναπαντητο θεμα!
αφου δηλώσω οτι εχω αρκετες γυναικες φιλες και μαλιστα καποιες μακροχρονα, η διαπιστωση μου ειναι πως δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις σκεφτει εστω για μια στιγμη σ'αυτα τα χρονια τον αλλο ερωτικα.
Προφανως καταθετω προσωπικη/αρσενικη αποψη αν και πιστευω πως το ιδιο ισχυει και με τις γυναικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Ψηφισα οχι καθως η μαζα οντως δεν μπορει να κανει φιλια με το αλλο φιλο απλοκλειστικα με φιλικες διαθεσεις,καθως οι περισσοτεροι και περισσοτερες θα αναπτυξουν -εστω και για καποια χρονικη στιγμη μεσα στα χρονια- μια ερωτικη διαθεση προς τον αλλον/η,ασχετως αν αυτο θα εκδηλωθει ποτε απο καποιον απο τους 2 (μπορει κ περισσοτεροι επειδη οι φιλικες σχεσεις ειναι μεγαλυτερες σε αριθμο και μεγαλωνουν οι πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο).

Εγω ειμαι της αποψης οτι την καλυτερη κοπελα που γνωρισα ως φιλη,πρεπει να την εχω κοπελα καθως πιστευω παρα πολυ σε μια αρχη.

Ο καθε αντρας αναζητει στην ζωη του τον θηλυκο κολλητο του

Προσωπικα,δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα στον κοσμο απο το να εχεις σχεση με μια κοπελα που υπεραγαπας και παραλληλα να ειναι η καλυτερη σου κολλητη.Πιστευω οτι μια γυναικα στην ζωη μου μπορει να ειναι μαζι μου οχι μονο για την σεξουαλικη σχεση αλλα και για την φιλικη παραλληλα,αφου συνηθως πολλες σχεσεις και αισθηματα ξεκινουν απο φιλικα συμβαντα τα οποια εξελισσονται στις πιο επιτυχημενες και γεματες αγαπη σχεσεις.Εχω πολλα παραδειγματα ακομα ιδιως κ με ελληνες φιλους με ξενες,το παν ειναι η επικοινωνια,οχι η γλωσσα και η καταγωγη

Τωρα αν εχεις τοσες πολλες καλες φιλες,θα ειναι το καλυτερο να εχεις και κολλητες φιλες (το θεωρω εφικτο καθως εχω αναλογη εμπειρια),αλλα συνηθως τις περισσοτερες φορες δεν κραταει πολυ αυτη η "υποτιθεμενη" φιλια μεταξυ πολλων ετεροφυλων ατομων..ολο και καποιος/α θα εχει περισσοτερες προσδοκιες

Edit
@yertle
Eιπαμε το ιδιο πραγμα χωρις να εχω διαβασει το ποστ σου νωριτερα,αρα συμφωνουμε απολυτα καθως εσυ εχεις μεγαλυτερη εμπειρια σε αυτον τον τομεα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πιστεύω ακράδαντα πως υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άντρα....Προσωπικά έχω κολλητό και όχι κολλητή εδώ και πάρα πολλά χρόνια....και είμαι πολύ τυχερή που έχω έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σαν φίλο πραγματικό.:):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εχω φιλες αλλα μπορει να τις βλεπω και ερωτικα :redface: . γνωστες δηλαδη...οχι να κανουμε συνεχεια παρεα..νομιζω οτι δε θα ξεκιναγα ποτε μια οποιαδηποτε επαφη με γυναικα αν δε μου αρεζε ειτε φιλικη ειτε ερωτικη :whistle: και απο τι καταλαβα και αυτες το ιδιο πιστευουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
εχω φιλες αλλα μπορει να τις βλεπω και ερωτικα :redface: . γνωστες δηλαδη...οχι να κανουμε συνεχεια παρεα..νομιζω οτι δε θα ξεκιναγα ποτε μια οποιαδηποτε επαφη με γυναικα αν δε μου αρεζε ειτε φιλικη ειτε ερωτικη :whistle: και απο τι καταλαβα και αυτες το ιδιο πιστευουν..

Η απόσταση μεταξύ φίλου και γνώστου είναι πολυυυύ μεγάλη!!!!
και τι εννοείς δεν θα ξεκίναγες οποιαδήποτε επαφή με γυναίκα εάν δε σου άρεσε??? αναφέρεσε μόνο στην εξωτερική εμφάνιση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
εχω φιλες αλλα μπορει να τις βλεπω και ερωτικα :redface: . γνωστες δηλαδη...οχι να κανουμε συνεχεια παρεα..νομιζω οτι δε θα ξεκιναγα ποτε μια οποιαδηποτε επαφη με γυναικα αν δε μου αρεζε ειτε φιλικη ειτε ερωτικη :whistle: και απο τι καταλαβα και αυτες το ιδιο πιστευουν..

Αν κοιτάς την εξωτερική τους εμφάνιση για να αποφασίσεις αν θα τις κάνεις παρέα ή όχι τότε σόρρυ αλλά μόνο φιλικά δεν τις βλέπεις.
Τουλάχιστον ελπίζω όντως να ισχύει οτι κι αυτές πιστευουν το ίδιο αλλιώς τις περιμένει μεγάλη απογοήτευση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
οχι μονο εμφανιση αλλα και χαρακτηρα που ομως θα μπορουσε να με εξιταρει ερωτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
οχι μονο εμφανιση αλλα και χαρακτηρα που ομως θα μπορουσε να με εξιταρει ερωτικα..
Same thing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top