Κάτω από ποια ηλικία θεωρείται η αποπλάνηση ανηλίκου ποινικό αδίκημα;

Rainbow dash

Νεοφερμένος

Η Rainbow dash αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Υπάρχει σχέση ρε παιδί μου, αλλά δεν έχει προχωρήσει πέρα από το φιλί...λογικό κι όλας...15-17 χρονών είναι τα παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow dash

Νεοφερμένος

Η Rainbow dash αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

Y.Γ. Στην απάντηση που έδωσα θεώρησα δεδομένο ότι αναφέρεσαι σε κάποια "ειδική" περίπτωση από τις παρακάτω:
α) Το κορίτσι είναι 17- και το αγόρι 15-
β) Είναι και τα δυο αγόρια
γ) Είναι και τα δυο κορίτσια.
Αν πρόκειται για την "κανονική" περ'ιπτωση όπου το αγόρι είναι 17- και το κορίτσι 15-, πολύ απλά τα αφήνουμε στην ευτυχία τους.


ισχύει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Δε νομίζω ότι το φιλί αποτελεί αποπλάνηση και δεν πιστεύω ότι σηκώνει μήνυση. Απλά θα καλέσουν το μεγάλο παιδί μαζί με τους γονείς του στο αστυνομικό τμήμα για συστάσεις. Επίσης ίσως (αν υπάρχει) να στείλουν ψυχολόγο ή κοινωνικό λειτουργό στο σπίτι του μικρού παιδιού.




Υ.Γ. Στην απάντηση που έδωσα θεώρησα δεδομένο ότι αναφέρεσαι σε κάποια "ειδική" περίπτωση από τις παρακάτω:
α) Το κορίτσι είναι 17- και το αγόρι 15-
β) Είναι και τα δυο αγόρια
γ) Είναι και τα δυο κορίτσια.
Αν πρόκειται για την "κανονική" περ'ιπτωση όπου το αγόρι είναι 17- και το κορίτσι 15-, πολύ απλά τα αφήνουμε στην ευτυχία τους.


ε; πού είναι η διαφορά δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Έλα τώρα δύο έφηβοι είναι. Άσε να ζήσουν τον έρωτά τους, ό,τι φύλο και να' χουν. Λέγεται εφηβικός έρωτας και είναι φυσιολογικό, δε θα κολλήσουμε στον 1χρόνο +- :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ε; πού είναι η διαφορά δηλαδή;
Επειδή έχω γνωρίσει δύο κοπέλες 18-20 που έκαναν σχέση με αγόρια 15-16, η εντύπωση που σχημάτισα γι αυτές ήταν ότι είναι άτομα εντελώς ανασφαλή και με αρκετά ψυχολογικά προβλήματα. Δεν επιμένω όμως, ίσως και να κάνω λάθος...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow dash

Νεοφερμένος

Η Rainbow dash αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έλα τώρα δύο έφηβοι είναι. Άσε να ζήσουν τον έρωτά τους, ό,τι φύλο και να' χουν. Λέγεται εφηβικός έρωτας και είναι φυσιολογικό, δε θα κολλήσουμε στον 1χρόνο +- :confused:

Εμείς δεν θα κολλήσουμε! Οι γονείς τους κολλάνε όμως! Και εκεί είναι το θέμα μας...στο αν μπορούν να τους κάνουν κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obsing

Νεοφερμένος

Ο Obsing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μερικές ερώτησεις θα ήθελα να κάνω για το άρθρο 342.

Άρθρο 342. Κατάχρηση ανηλίκων σε ασέλγεια.
1. Με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους τιμωρείται ο ανιών εξ’ αγχιστείας ή ο θετός γονέας, που ενεργεί ασελγή πράξη με ανήλικο κατιόντα ή με το θετό του τέκνο. ο επίτροπος ή ο επιμελητής ή οι κάθε είδους ανατροφείς με τον ανήλικο που έχουν στην επιμέλειά τους. οι δάσκαλοι ή παιδαγωγοί με τους ανήλικους μαθητές τους ή με εκείνους που παιδαγωγούν. οι κληρικοί με τα ανήλικα πνευματικά τους τέκνα.
2. Με την ίδια ποινή τιμωρούνται οι υπηρέτες και οι συγκάτοικοι, αν ενεργήσουν ασελγή πράξη με ανήλικο που ανήκει στον ίδιο οικιακό κύκλο, καθώς και κάθε άλλος που ενεργεί ασελγή πράξη με ανήλικο που του έχουν εμπιστευθεί για να τον επιβλέπει ή να τον φυλάσσει, έστω και προσωρινά.

α).Τι σημαίνει ο όρος "έστω και προσωρινά"; Δηλαδή, κάποιος ενήλικας που ,πριν από μήνες είχε την επίβλεψη ή επιμέλεια του ανηλίκου και δεν έκανε κάτι μεμπτό τότε, απαγορεύεται να κάνει κάτι με τον ανήλικο μέχρι να ενηλικιωθεί ο ανήλικος , ακόμα και αν δεν ξαναέχει την επίβλεψή του μέχρι την ενηλικίωση του ανηλίκου;
β).Επίσης , αν ο ανήλικος έχει συμπληρώσει τα 15 έτη , δηλαδή έχει ξεπεράσει το age of consent, ο 342 έχει ισχύ ;
γ). Αν ναι, γιατί υπάρχει ΚΑΙ ο 339, δηλαδή ποιος ο ρόλος του age of consent ,αντί να έχουν ένα όριο για όλα, την ενηλικίωση;
δ). Γιατί παίζει ρόλο τι επάγγελμα κάνει ο ενήλικας ,αφού κάλλιστα μπορεί ο αυτός ,που έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του ανήλικου, να είναι υπάλληλος σε κάποιο μαγαζί που να συχνάζει ο ανήλικος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninaki87

Νεοφερμένος

Η Ninaki87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... εχω Μι απορία ειμαι 16 ετών και ειμαι με ένα αγόρι που ειναι 21.... ο αδερφός μου δεν συμφωνεί με αυτή τη σχέση γιατι δεν συμπαθεί το αγόρι μου.... μπορεί να πάει φυλακή αν του κανει μήνυση για αποπλάνηση ανηλίκου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... εχω Μι απορία ειμαι 16 ετών και ειμαι με ένα αγόρι που ειναι 21.... ο αδερφός μου δεν συμφωνεί με αυτή τη σχέση γιατι δεν συμπαθεί το αγόρι μου.... μπορεί να πάει φυλακή αν του κανει μήνυση για αποπλάνηση ανηλίκου?


Όχι. Το άρθρο 339 του ΠΚ λέει για κάτω από 15 ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καλησπέρα σας... εχω Μι απορία ειμαι 16 ετών και ειμαι με ένα αγόρι που ειναι 21.... ο αδερφός μου δεν συμφωνεί με αυτή τη σχέση γιατι δεν συμπαθεί το αγόρι μου.... μπορεί να πάει φυλακή αν του κανει μήνυση για αποπλάνηση ανηλίκου?

Μήπως ο αδελφός σου έχει λόγο που δε συμπαθεί το αγόρι σου εκτός της ηλικίας του; Μήπως να είχες τα μάτια σου ανοιχτά για τα σημάδια που μπορεί να βλέπει ο αδελφός σου; Δεν είναι μεγάλη η διαφορά ηλικίας αλλά εσύ στα 16 έχεις να ασχοληθείς με τα μαθήματά σου και ίσως τις πανελλήνιες ενώ ο φίλος σου ίσως δουλεύει ή είναι φοιτητής, πάντως σίγουρα η ζωή του έχει μπει σε μια ρότα ενώ τη δική σου τώρα τη χτίζεις. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Άσχετο, αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται disturbing το ποστ του Obsing από πάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninaki87

Νεοφερμένος

Η Ninaki87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απλά δεν θέλει να ξανά ειμαστε μαζί γιατι με εχει πληγώσει αρκετές φορές... γι αυτο τα εχει παρει και θέλει να κανει αυτο το πράγμα αλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνει κατι τέτοιο... μήπως ξέρετε όμως τι μπορεί να γίνει εάν κανει μήνυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Απλά δεν θέλει να ξανά ειμαστε μαζί γιατι με εχει πληγώσει αρκετές φορές... γι αυτο τα εχει παρει και θέλει να κανει αυτο το πράγμα αλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνει κατι τέτοιο... μήπως ξέρετε όμως τι μπορεί να γίνει εάν κανει μήνυση?

Εσύ γιατί θες να είσαι με κάποιον που σε έχει πληγώσει τόσες φορές; Αυτό δεν είναι αγάπη.. Η αγάπη φέρνει χαρά, όχι λύπη. Μήπως να σκεφτείς την άποψη του αδελφού σου αντί να ψάχνεις να δεις τι θα γίνει αν του κάνει μήνυση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Απλά δεν θέλει να ξανά ειμαστε μαζί γιατι με εχει πληγώσει αρκετές φορές... γι αυτο τα εχει παρει και θέλει να κανει αυτο το πράγμα αλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνει κατι τέτοιο... μήπως ξέρετε όμως τι μπορεί να γίνει εάν κανει μήνυση?

Να κανει μηνυση γιατι ; Επειδη σε εχει πληγωσει ; Ο πρωτος ειναι ή ο τελευταιος ;
Εσυ θα πρεπει να λυσεις το θεμα . Πως σε εχει πληγωσει ;Αν οντως σε εχει πληγωσει γιατι ειστε μαζι ; Εχεις σκεφτει οτι μπορει να σε χρησιμοποιει ;
Η διαφορα ηλικιας ειναι και δεν ειναι μεγαλη. Ο αδερφος θα ειχε αντιρρηση με καποιον 19αρη ;

Ειναι ακραια περιπτωση η μηνυση και δεν νομιζω να γινετε επειδη αγαπιεστε(?) εκτος και εαν εχει προβει σε περιεργες πραξεις(και εννοω ξερετε τι) , τοτε θα πρεπει να μιλησεις με τους γονεις σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Απλά δεν θέλει να ξανά ειμαστε μαζί γιατι με εχει πληγώσει αρκετές φορές... γι αυτο τα εχει παρει και θέλει να κανει αυτο το πράγμα αλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνει κατι τέτοιο... μήπως ξέρετε όμως τι μπορεί να γίνει εάν κανει μήνυση?

Η διαφορα ηλικιας σας φαινομενικα δεν ειναι μεγαλη. Αλλα στην πραγματικοτητα ειστε σε δυο διαφορετικες φασεις της ζωης σας, οπως ειπε και η Himela. Στην ηλικια που εισαι τωρα δεν το καταλαβαινεις, αλλα αργότερα, οταν γινεις και εσυ 21 και συνειδητοποιησεις τι πραγματα θα σε απασχολουν τοτε και κοιταξεις πισω σου, θα σκεφτεσαι, καλα, τι δουλεια ειχε εκεινος με ενα 16χρονο? Εγω ως 21χρονη πλεον μπορώ να δω καθαρα τι διαφορες υπάρχουν αναμεσα στα παιδια της ηλικιας μου και τα μικροτερα... Eσυ τωρα προσπαθεις να βρεις τον δρομο σου, ο άλλος ειναι ενήλικας και εχει αλλες υποχρεωσεις. Δεν λεω οτι αυτο συμβαινει παντα, αλλα συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις οι μικροτερες κοπελες εντυπωσιαζονται που τους εχει δωσει σημασια ενας μεγαλυτερος, και οι μεγαλυτεροι το γνωριζουν αυτο... Οποτε αρκετες φορες τις εκμεταλλεύονται. Ισως ο αδερφος σου εχει αυτες τις περιπτωσεις υπ'οψιν του και γι'αυτο θεωρει πως πρεπει να σε προστατεψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninaki87

Νεοφερμένος

Η Ninaki87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ειμαστε 4 χρόνια με το παισι αυτο και μια φορά χωρίσαμε και νταξει όσο να το κανεις πληγώθηκα όμως τωρα τα ξανά βρήκαμε απλά θέλαμε λίγο χρόνο και οι δυο μας τσακωνόμασταν καθε μερα οποτε ηταν λογικό να μείνουμε σε απόσταση για ένα μήνα που κράτησε... και τωρα ξεκαθαρίσαμε κάποια πραγματα και ειμαστε παλι μαζί... αγαπιόμαστε πολυ.... και δεν θέλω να γίνει κάποια βλακεία μα μήνυση... αν του κανει θα μπει φυλακή η θα πρέπει να δώσω τη συγκατάθεση μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Η διαφορα ηλικιας σας φαινομενικα δεν ειναι μεγαλη. Αλλα στην πραγματικοτητα ειστε σε δυο διαφορετικες φασεις της ζωης σας, οπως ειπε και η Himela. Στην ηλικια που εισαι τωρα δεν το καταλαβαινεις, αλλα αργότερα, οταν γινεις και εσυ 21 και συνειδητοποιησεις τι πραγματα θα σε απασχολουν τοτε και κοιταξεις πισω σου, θα σκεφτεσαι, καλα, τι δουλεια ειχε εκεινος με ενα 16χρονο? Εγω ως 21χρονη πλεον μπορώ να δω καθαρα τι διαφορες υπάρχουν αναμεσα στα παιδια της ηλικιας μου και τα μικροτερα... Eσυ τωρα προσπαθεις να βρεις τον δρομο σου, ο άλλος ειναι ενήλικας και εχει αλλες υποχρεωσεις. Δεν λεω οτι αυτο συμβαινει παντα, αλλα συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις οι μικροτερες κοπελες εντυπωσιαζονται που τους εχει δωσει σημασια ενας μεγαλυτερος, και οι μεγαλυτεροι το γνωριζουν αυτο... Οποτε αρκετες φορες τις εκμεταλλεύονται. Ισως ο αδερφος σου εχει αυτες τις περιπτωσεις υπ'οψιν του και γι'αυτο θεωρει πως πρεπει να σε προστατεψει.

Συμφωνω παντου. Αλλα να προσθεσω κατι που εχω παρατηρησει και απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο φιλους. Αν πχ. ειναι ενα κοριτσι 17 και το αγορι 20, και παλι μιλαμε για 2 διαφορετικους κοσμους(ενας των εξετασεων και ενας της δουλειας και του πτυχιου) αλλα θεωρω οτι σε μια σχεση το κοριτσι ειναι πιο ωριμο και πιο εξυπνο σε αυτες της ηλικιες. Το αγορι αρχιζει μετα τα 20 να ωριμαζει και να σκεφτεται αλλιως, μεχρι τα 20 ομως αλλος εχει το πανω χερι.

Ειμαστε 4 χρόνια με το παισι αυτο και μια φορά χωρίσαμε και νταξει όσο να το κανεις πληγώθηκα όμως τωρα τα ξανά βρήκαμε απλά θέλαμε λίγο χρόνο και οι δυο μας τσακωνόμασταν καθε μερα οποτε ηταν λογικό να μείνουμε σε απόσταση για ένα μήνα που κράτησε... και τωρα ξεκαθαρίσαμε κάποια πραγματα και ειμαστε παλι μαζί... αγαπιόμαστε πολυ.... και δεν θέλω να γίνει κάποια βλακεία μα μήνυση... αν του κανει θα μπει φυλακή η θα πρέπει να δώσω τη συγκατάθεση μου?

Το τελευταιο δεν γινετε, μην ανησυχεις. Ειστε 4 χρονια μαζι ; Απο τα 12 σου ; Και αυτος τοτε 17. Κάτι δεν παει καλά ή κανω λαθος. Δηλαδη ησουν α'γυμνασιου και αυτος β-γ λυκειου ; Μπραβο.

Αγαπα σαν να μην υπαρχει αυριο....:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ninaki87

Νεοφερμένος

Η Ninaki87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το τελευταιο δεν γινετε, μην ανησυχεις. Ειστε 4 χρονια μαζι ; Απο τα 12 σου ; Και αυτος τοτε 17. Κάτι δεν παει καλά ή κανω λαθος. Δηλαδη ησουν α'γυμνασιου και αυτος β-γ λυκειου ; Μπραβο.

Αγαπα σαν να μην υπαρχει αυριο....:):):)
Όπως τα λες εγω πρώτη γυμνασίου και αυτος Δευτέρα λυκείου ειμαστε σε ίδιες παρέες τον ξερω απο πολυ
Μικρη ηλικία γιατι ζούμε στο ίδιο χωριό... άρα δεν έχουμε να φοβόμαστε κατι έτσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ειμαστε 4 χρόνια με το παισι αυτο και μια φορά χωρίσαμε και νταξει όσο να το κανεις πληγώθηκα όμως τωρα τα ξανά βρήκαμε απλά θέλαμε λίγο χρόνο και οι δυο μας τσακωνόμασταν καθε μερα οποτε ηταν λογικό να μείνουμε σε απόσταση για ένα μήνα που κράτησε... και τωρα ξεκαθαρίσαμε κάποια πραγματα και ειμαστε παλι μαζί... αγαπιόμαστε πολυ.... και δεν θέλω να γίνει κάποια βλακεία μα μήνυση... αν του κανει θα μπει φυλακή η θα πρέπει να δώσω τη συγκατάθεση μου?


Oταν κάποιος σου κάνει μηνυση σε ειδοποιει η αστυνομια και θεωρητικά εισαι υπο κράτηση για λιγη ώρα. Ειδοποιείται ο εισαγγελέας (ο οποιος είναι προϊστάμενος των αστυνομικων) και του λενε τι έχει γινει. Ο Εισαγγελέας τοτε κρινει αν θα προφυλακιστει κάποιος ή θα είναι ελευθερος μέχρι να γινει η δίκη. Για ελαφριά αδικήματα συνηθως αφήνεται κάποιος ελευθερος και οριζεται μια ημερομηνια δικης. Στην δικη μπορεις να καταδικαστεις (αν καταδικαστεις) ειτε για φυλακιση με αναστολή ειτε χωρις αναστολή. Αναστολη σημαινει πληρώνεις κάποιο ποσο και αφηνεσαι ελευθερος αλλα αν ξανακάνεις εστω και ένα αδικημα μπαινεις φυλακη και κανεις και την προηγουμενη ποινή.


Τωρα ποιο αδίκημα είναι ελαφρύ και ποιο όχι θα σου πει ένας δικηγόρος. Το παράβολο για να καταθέσεις μηνυση είναι 50 ευρώ. Στα βαριά αδικήματα πχ βιασμος ή ανθρωποκτονια δεν χρειάζεται να καταθέσει κάποιος έγκληση (δηλαδή να κινηθεί η ποινικη διωξη μετα από δικη του γνωστοποιηση στην αστυνομια) οποτε πάει αυτεπάγγελτα. Η συλληψη γινεται δηλαδή χωρις να υποβάλλει κάποιος μηνυση.


Σε γενικές γραμμες έτσι δουλευει το συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Το ελληνικο κρατος ειναι τοσο βλαμμενο σε αυτο το θεμα νομοθεσιας που πολυ απλα αν δεν εχεις κανει σεξ με τον αλλον/αλλην ας ειναι και 50 δεν μπορει να σε κανει κατι ... Πρεπει να κανεις σεξ με τον αλλον για να θεωρηθει αποπλάνηση ανηλίκου . Μπραβο στο ελληνικο κρατος :')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top