• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ροδόχρους ακμή

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
fockos, κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, εγώ που άνοιξα και το θέμα:
- έψαχνα έναν συγκεκριμένο γιατρό ΕΟΠΠΥ που μου έχουν συστήσει (οπότε εφόσον δεν τον βρήκα στα online εργαλεία αναζήτησης, έκλεισα το ραντεβού τηλεφωνικά) και
- έψαχνα για δερματολόγο για μια κοκκινίλα που έχω στο πρόσωπο εδώ και καιρό. Δε νομίζω να χρειάζεται να είσαι κανένας φωστήρας ως γιατρός για να το δεις και να πεις μια θεραπεία με κανένα mainstream φάρμακο (εκτός κι αν γελιέμαι κι έχω τίποτα πολύ σοβαρό :eek::eek: )

Δεν έψαχνα καρδιοχειρουργό να κάνω εγχείρηση :D

Θα πάω 3 Νοέμβρη. :)

Κλείσιμο παρένθεσης.

Ροδόχρους ακμή έχω τελικά. :redface: Τι έγινε ρε παιδιά, ούτε στα 30 δεν έχω μπει ακόμη. :clapup:

Σημείωση συντονιστή: τα πρώτα μηνύματα προέρχονται από το θέμα Κλείσιμο ραντεβού με γιατρό ΕΟΠΥΥ ηλεκτρονικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ροδόχρους ακμή έχω τελικά. :redface: Τι έγινε ρε παιδιά, ούτε στα 30 δεν έχω μπει ακόμη. :clapup:

Πέτρο, η ροδοχρους ακμή δικαιολογεί και το κοκκινισμα που είχες κατά καιρούς. Απ'οτι ξέρω το κοκκινισμα είναι προαγγελος της ακμής αυτής. (Αν κάνω λάθος διορθωστε με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πέτρο, η ροδοχρους ακμή δικαιολογεί και το κοκκινισμα που είχες κατά καιρούς. Απ'οτι ξέρω το κοκκινισμα είναι προαγγελος της ακμής αυτής. (Αν κάνω λάθος διορθωστε με)
;)

3 του μήνα ξεκίνησα τη θεραπεία και ακόμα δεν έχω δει κανέναν αποτέλεσμα, εξακολουθεί να υπάρχει - για να μην πω ότι χειροτέρευσε. :(
Γι' αυτό ξανά έγραψα στο θέμα χθες ώστε να ξανά κλείσω ραντεβού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
;)

3 του μήνα ξεκίνησα τη θεραπεία και ακόμα δεν έχω δει κανέναν αποτέλεσμα, εξακολουθεί να υπάρχει - για να μην πω ότι χειροτέρευσε. :(
Γι' αυτό ξανά έγραψα στο θέμα χθες ώστε να ξανά κλείσω ραντεβού.

Αν κάνεις θεραπεία με τρετινοϊνη ή κάτι παρόμοιο, ξέρω ότι πρώτα χειροτερευει και χρειάζεται αρκετος καιρός για να καλυτερεψει. Μήπως να επαιρνες τηλ τον γιατρό σου να τον ρωτησεις μην κλείσεις αδικα ραντεβού? μπορεί να σου πει ότι είναι αναμενόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πέρα από τις ειδικές οδηγίες για τις τρεις πρώτες μέρες (αλοιφή Sarmel μόνο) και την αντιβίωση για 12 μέρες, τώρα είμαι σε φάση που βάζω εναλλάξ αλοιφή/ γέλη Robaz και καλλυντική/ αλοιφή για τις κοκκινίλες Bioderma Sensibio AR.
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη αλοιφή είναι τρετινοϊνη, αλλά διάβασα στις οδηγίες ότι είναι για μέχρι 9 εβδομάδες η χρήση της.

Απλά αν θυμάμαι καλά η θεραπεία ήταν για 1 μήνα, και φυσικά κλείνει σύντομα ο μήνας χωρίς αποτέλεσμα.
Τον είχα δει σε υποκατάστημα ΕΟΠΠΥ, όχι στο ιατρείο του. Θα κοιτάξω να κλείσω απλά ραντεβού σε οποιονδήποτε δερματολόγο έχει σύντομα διαθεσιμότητα, να μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
θεωρώ λάθος να βρίσκεις κάθε φορά διαφορετικό ιατρό του ΕΟΠΥΥ για να ελέγχει την θεραπεία του προηγούμενου. Επίσης τα Robaz ουσιαστικά δε θεραπεύει απλά εξολοθροδεύει τα μικρόβια που εμφανίζονται εξαιτιάς της μεγάλης παραγωγής σμήγματος που παράγεται στο δέρμα σου και πρέπει να εφαρμόζεται μόνο στις εξάρσεις. Θα πας σε άλλο ιατρό και θα σου προτείνει διαφορετική στρατηγική θεραπείας και ακόμα χειρότερα θα σου δώσει κορτιζόνη ώστε να νομίζεις ότι αποδίδει αλλά ακρη δε θα βγάλεισ. Αν σε βλέπει καθε φορά άλλος άκρη δε θα βγάλεις.

Βρίσκεις έναν δερματολόγο που τον εμπιστεύεσαι είτε είναι του ΕΟΠΥΥ είτε όχι και σε παρακολουθεί σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αποφεύγεις όσο μπορείς τον ήλιο και βάζεις αντηλιακό όλο το διάστημα του χρόνου. Υγιεινη προσωπου αλλα χωρισ υπερβολες.

Θεραπεία μπορεί να υπάρξει με φωτοδυναμική θεραπεία είτε με την χρήση Laser και σε αυτές πρέπει να κατευθυνθείς.

Η Ροδοχρους ακμή είναι διαφορετική από την ακμή και η αντιμετώπιση γινεται με διαφορετική στρατηγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Έκλέισα στον ίδιο δερματολόγο στις 11/12/2017. Θα σας πω πως πήγε, μέχρι τότε συνεχίζω τη θεραπεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Κι εγώ έχω ροδόχρου νόσο. Μέχρι στιγμής, δεν έχω σπυράκια, αλλά μόνο κοκκινίλες/ερυθρότητα. Επίσης, το δέρμα μου είναι ευαίσθητο και ειδικά στο κρύο (ξηραίνεται εύκολα και συχνά έχω αίσθημα καύσου στο πρόσωπο). Έχω πάει σε πολλούς δερματολόγους, έχω δοκιμάσει πολλές καλλυντικές αλοιφές (είναι και ακριβές!), οι οποίες είναι σχεδιασμένες υποτίθεται γι' αυτό το πρόβλημα, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει σχεδόν τίποτα. Μάλιστα, ένας γιατρός, μου είχε πει να πάρω μία (ακριβή) φαρμακευτική αλοιφή (Mirvaso), η οποία μειώνει την ερυθρότητα του προσώπου για μερικές ώρες, αλλά ύστερα επανέρχεται, οπότε επειδή δεν είχε και πολύ νόημα και είχε πολλές παρενέργειες η συγκεκριμένη αλοιφή, τη σταμάτησα. Επίσης, ένας άλλος γιατρός μού είπε να κάνω laser, αλλά ακόμη δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη (είναι πλέον η τελευταία μου ελπίδα). Και να προσθέσω ότι μέχρι να καταλήξει η διάγνωση σε ροδόχρου νόσο, υπήρχαν και γιατροί, οι οποίοι είχαν κάνει λάθος διάγνωση και έλεγαν ότι είναι ένα απλό έκζεμα, με αποτέλεσμα να βάζω αλοιφές (elidel + daktodor), οι οποίες φυσικά δεν έκαναν τίποτα. Δυστυχώς, είναι ένα πρόβλημα το οποίο θέλει αρκετή υπομονή και πολύ ψάξιμο για να καταφέρεις (κάπως) να το περιορίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Νομίζω (και λέω "νομίζω", γιατί δεν είμαι σίγουρη) οτι έχω ροδόχρου νόσο.
Εδώ και λίγα χρόνια, έβγαζα ελάχιστες κοκκινίλες στο πρόσωπο, που όμως έρχονταν κι έφευγαν. Πήγα πριν 3 μήνες σε οφθαλμίατρο για τη συνήθη προληπτική εξέταση και παρατηρώντας την κοκκινίλα που είχα κάτω από το αριστερό βλέφαρο, μου διέγνωσε ροδόχρου νόσο.
Μου έδωσε να βάζω μια αλοιφή, με φειδώ όμως καθότι περιέχει κορτιζόνη. Έβαλα, μου έφυγε και ανακουφίστηκα κι από το αίσθημα καύσου(σαν μικρό έκζεμα μοιάζει), αλλά επανεμφανίζεται συχνά, στο ίδιο σημείο (και μερικές φορές πιο ελαφρά και κάτω από το βλέφαρο του άλλου ματιού).
Ωστόσο, θεώρησα οτι με μόνη τη διάγνωση του οφθαμίατρου δεν αρκούσε ώστε να είμαι σίγουρη οτι πρόκειται για ροδόχρου νόσο και σκέφτομαι να επισκεφτώ και δερματολόγο για πιο σίγουρα. Το θέμα όμως είναι οτι ενώ εξακολουθώ και βγάζω στο ίδιο σημείο του βλεφάρου αυτή την κοκκινίλα (και ενίοτε, σε ελάχιστη όμως έκταση, και στο πρόσωπο σα στίγματα) δεν είναι μόνιμα, εμφανίζονται και μένουν για 3-4 μέρες (το πολύ) και μέχρι να κλείσω ραντεβού με γιατρό, σβήνουν και πάλι, οπότε πώς θα διαγνωστεί για να ακολουθήσω και την ανάλογη θεραπεία (αν υπάρχει);:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πάντως είναι δυνατόν να έκανε τελείως άλλη/ λάθος διάγνωση ο δερματολόγος;
Θα πάω τη Δευτέρα, όμως πραγματικά απορώ γιατί δεν με βοήθησε η θεραπεία και τουναντίον χειροτέρεψα. :(

Νόμιζα ότι με την εξέταση με τον φακό και γενικά, ότι δεν επιδεχόταν άλλης διάγνωσης το πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μήπως να επισκεπτόσουν και κάποιον άλλο δερματολόγο για μια δεύτερη γνώμη, πιθανότατα και αλλαγή φαρμακευτικής θεραπείας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Βασικά θα κάνω άλλη μια προσπάθεια στον ίδιο και θα δω μετά τι θα κάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πήγα στον ίδιο, μου έδωσε την ίδια θεραπεία για άλλες 15 μέρες... μέτρια βελτίωση. :sleep:
Να σημειώσω ότι μου έλεγε ότι θα περάσει και ότι "όταν το πιέζει εξαφανίζεται", στη 2η αυτή επίσκεψη.

Πήγα και σε άλλον δερματολόγο, χωρίς ΕΟΠΠΥ προχθές και μου είπε ξεκάθαρα ότι η ροδόχρους νόσος /κατάσταση δεν περνάει και απλά ανάλογα του αν βρίσκεται σε normal επίπεδα ή έξαρση, χρησιμοποιώ ανάλογα φάρμακα / κρέμες (μου έγραψε διάφορες κρέμες). :ermm::ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εγώ που πήγα σε άλλο δερματολόγο, μου έδωσε ιδιωτικό παραπεμπτικό ώστε να πάω σε διαγνωστικό, να πάρουν λίγο δέρμα, γιατί υπήρχε υπόνοια ύπαρξης ακάρεου demodex και όντως βγήκε θετικό. Έτσι, μου έδωσε κάποιες ειδικές κρέμες: Την emedal και κρέμα με Crotamiton (την οποία την φτιάχνουν στο φαρμακείο). Ακόμη, δεν έχω δει σπουδαία διαφορά, αλλά μεγάλες προσδοκίες δεν έχω, διότι είναι μία πάθηση που δεν περνάει ποτέ. Πλήρης ίαση, δυστυχώς δεν υπάρχει. Θα υπάρχουν οι γνωστές εξάρσεις και υφέσεις (έχω βαρεθεί να το ακούω), όπως συμβαίνει συνήθως σε κάθε χρόνια νόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Τι διαγνωστικά είναι αυτά yoz και πόσο σου πήρανε για την διάγνωση;

Εμένα δεν μου είπε να κάνω κάτι τέτοιο... :hmm:

Το θέμα σε μένα είναι ότι σε σχέση με το που πρωτοξεκίνησα τη θεραπεία πριν 2 μήνες, έχει απλωθεί περισσότερο :( Μπορεί να είναι και από τα κρύα πάντως...
Πάντως ο δερματολόγος προχθές μου είπε ότι δεν το βλέπει σε φάση "έξαρσης"...

Τεσπα, θα συνεχίσω τη θεραπεία με το Robaz λίγο καιρό ακόμη και μετά θα μπω στη φάση των κρεμών που έδωσε ο τελευταίος δερματολόγος... λέω να ξανά πάρω για 12 μέρες την αντιβίωση που είχε γράψει ο αρχικός δερματολόγος (και ο 2ος δερματολόγος μου είπε να παίρνω αντιβίωση, στις πολύ εξάρσεις), αλλά λέω να το "προλάβω". Να σημειώσω ότι στη ζωή μου ως ενήλικας παίρνω πολύ σπάνια αντιβιώσεις (συνήθως max 1 φορά το χρόνο ή καμία).

Επίσης να πω, τώρα που το θυμήθηκα, ότι πριν 2 χρόνια είχα πάει για καθαρισμό προσώπου και με είχαν ταράξει στον ατμό... εφιαλτική εμπειρία. Έχω μια υποψία ότι από τότε ξεκίνησε το θέμα... αλλά είναι καθαρά υποψία, δε μπορώ να το επιβεβαιώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Επίσης να πω, τώρα που το θυμήθηκα, ότι πριν 2 χρόνια είχα πάει για καθαρισμό προσώπου και με είχαν ταράξει στον ατμό... εφιαλτική εμπειρία. Έχω μια υποψία ότι από τότε ξεκίνησε το θέμα... αλλά είναι καθαρά υποψία, δε μπορώ να το επιβεβαιώσω.
Μπορεί το πρόβλημα να υπέβοσκε, αλλά ο καθαρισμός με τον ατμό, ήταν ότι χειρότερο μπορούσες να κάνεις για να το φέρεις στην επιφάνεια!:eek:
Επειδή αντιμετωπίζω κι εγώ παρόμοιο θέμα (ροδόχρους νόσος), να ξέρεις οτι το ζεστό στο πρόσωπο είναι απαγορευτικό και να το αποφεύγεις στο εξής, όπως και τα σαπούνια. Προτίμησε να καθαρίζεις το δέρμα σου με κάποιο ουδέτερο υγρό τζελ σε σωληνάριο που θα βρεις στα φαρμακεία και που με νερό δημιουργεί αφρό και που δεν περιέχει σάπωνες ή αλκάλια και καθαρίζει απαλά.
Ο ήλιος, επίσης, θεωρείται εκλυτικός παράγοντας, γι αυτό τις ηλιόλουστες ημέρες, ποτέ χωρίς αντηλιακό (ακόμα και το χειμώνα) και γενικά η θερμότητα, και ο κρύος αέρας, οι ακραίες θερμοκρασίες ο οτιδήποτε μπορεί να ερεθίσει το δέρμα δηλαδή, καθώς και η βαρειά σωματική άσκηση.
Άλλος παράγοντας που μπορεί να φέρει έξαρση είναι το άγχος, που δυστυχώς είναι δύσκολο να το αποφύγουμε, αλλά μπορούμε να το ελέγξουμε.
Το θέμα δεν είναι η θεραπεία, καθότι δεν υπάρχει, αλλά η ελάττωση του αριθμού, της έντασης και της διάρκειας των εξάρσεων και των συμπτωμάτων.
Συνιστώ να βρεις έναν έμπειρο και ειδικό σε αυτό το θέμα δερματολόγο, που θα σου δώσει τις κατάληλες κρέμες (που περιλαμβάνουν συνήθως ιβερμεκτίνη και αζελαϊκό οξύ) που θα βοηθήσει,
Τέλος, κάτι που επίσης μπορείς να δοκιμάσεις είναι η αγγειακή θεραπεία με λέιζερ και παλμικό φως που λένε φέρνουν τα καλύτερα αποτελέσματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ναι Αλκυόνη μου, φαντάσου, ενώ εξηγούσα στον δερματολόγο το ιστορικό μου προχθές, έφαγα φλασιά και θυμήθηκα τον καθαρισμό με ατμό. Και όσο το σκέφτομαι, φοβάμαι ότι όντως υπέβοσκε το θέμα και ξεκίνησε να αναπτύσσεται από τότε :/:

Γενικά δεν κάνω καθαρισμούς προσώπου με προϊόντα. Το μόνο που κάνω είναι τακτικά - κανονικό - μπάνιο, ενώ κάθε πρωί ρίχνω κρύο νερό στο πρόσωπό μου και - το τελευταίο 2 μηνο - μετά βάζω την Bioderma που μου έγραψε ο πρώτος δερματολόγος τοπικά.

Επίσης αντιηλιακό δεν έβαζα ποτέ στη ζωή μου. :no:
Ούτως η άλλως ο δεύτερος δερματολόγος μου έδωσε καθημερινή κρέμα με SPF30 που θα τη βάζω εφόρου... και μου εξήγησε ότι κάπνισμα, ήλιος, αλκόολ, ζεστό νερό κτλ, υποτροπιάζουν την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Ακριβώς όπως τα λες.
Κι εγώ δεν έβαζα αντηλιακό αν δεν πήγαινα στην παραλία, αλλά δυστυχώς τώρα αναγκάζομαι να φοράω καθημερινά όταν βγαίνω έξω και υπάρχει ήλιος.
Δυστυχώς τα πράγματα αλλάζουν και ακολουθούμε κι εμείς με το να προσαρμόζουμε ανάλογα τις συνήθειές μας.
Την κρέμα που σου σύστησε ο γιατρός με τον δείκτη προστασίας, μην αμελείς να τη βάζεις καθημερινά.
Επίσης να αποφεύγεις τον ζεστό αέρα του σεσουάρ στο πρόσωπο.

Πάντως με το αντηλιακό και την αποφυγή σαπουνιού κι ορισμένων καλλυντικών προσώπου που συνήθιζα να βάζω κι έχω κόψει πλέον, έχω καταφέρει να έχω μια ικανοποιητική χρονική περίοδο ύφεσης σε ότι αφορά το πρόσωπο. Όμως τους τελευταίους μήνες, το πρόβλημα μεταφέρθηκε σε σημείο κάτω από τα μάτια και μόνο με κορτιζονούχο αλοιφή που μου σύστησε οφθαλμίατρος μπορώ και το ελέγχω. Αλλά δεν μπορώ και να τη βάζω για παρατεταμένο χρονικό διάστημα, γιατί μπορεί να οδηγήσει σε παρενέργειες (π.χ. "γλαύκωμα"):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τι διαγνωστικά είναι αυτά yoz και πόσο σου πήρανε για την διάγνωση;

Εμένα δεν μου είπε να κάνω κάτι τέτοιο... :hmm:

Το θέμα σε μένα είναι ότι σε σχέση με το που πρωτοξεκίνησα τη θεραπεία πριν 2 μήνες, έχει απλωθεί περισσότερο :( Μπορεί να είναι και από τα κρύα πάντως...
Πάντως ο δερματολόγος προχθές μου είπε ότι δεν το βλέπει σε φάση "έξαρσης"...

Τεσπα, θα συνεχίσω τη θεραπεία με το Robaz λίγο καιρό ακόμη και μετά θα μπω στη φάση των κρεμών που έδωσε ο τελευταίος δερματολόγος... λέω να ξανά πάρω για 12 μέρες την αντιβίωση που είχε γράψει ο αρχικός δερματολόγος (και ο 2ος δερματολόγος μου είπε να παίρνω αντιβίωση, στις πολύ εξάρσεις), αλλά λέω να το "προλάβω". Να σημειώσω ότι στη ζωή μου ως ενήλικας παίρνω πολύ σπάνια αντιβιώσεις (συνήθως max 1 φορά το χρόνο ή καμία).

Επίσης να πω, τώρα που το θυμήθηκα, ότι πριν 2 χρόνια είχα πάει για καθαρισμό προσώπου και με είχαν ταράξει στον ατμό... εφιαλτική εμπειρία. Έχω μια υποψία ότι από τότε ξεκίνησε το θέμα... αλλά είναι καθαρά υποψία, δε μπορώ να το επιβεβαιώσω.
50€ ήταν το κόστος στο ΥγείαΝετ Αθηνών.

Επειδή και εμένα μού έκανε εντύπωση όταν άκουσα τη λέξη "demodex", το έψαξα στο internet (στα Αγγλικά) και είναι γνωστό στο εξωτερικό - στην Ελλάδα όμως όχι και τόσο. Οι περισσότεροι δερματολόγοι δεν μου είχαν πει τίποτα τέτοιο, παρά μόνο αρκούνταν στο να δίνουν τις κλασικές καλλυντικές κρέμες - τσάμπα λεφτά. Ένας άλλος δερματολόγος μού είπε για demodex, αλλά δεν είχα δώσει σημασία, μέχρι που μου το είπε και ο τελευταίος που πήγα και αποφάσισα τελικά να το προχωρήσω. Δεν ξέρω αν θα πετύχει τελικά αυτή η θεραπεία, αλλά τουλάχιστον έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον τελευταίο δερματολόγο, γιατί δεν άκουσα πάλι τα ίδια και τα ίδια. Δεν μου έδωσε πάλι τις κλασικές κρέμες, τις οποίες στην τελική και μόνος μου μπορούσα να προμηθευτώ. Για να δούμε...

*Απ' ό,τι μού είπε ο δερματολόγος, το ακάρεο demodex το έχουν οι περισσότεροι υγιείς άνθρωποι, ωστόσο έχει παρατηρηθεί ότι στους ανθρώπους με ροδόχρου ακμή/νόσο, οι συγκεντρώσεις του συγκεκριμένου ακάρεου είναι μεγαλύτερες, γεγονός που (κατά πάσα πιθανότητα) εντείνει τη φλεγμονή του δέρματος, ενώ ευθύνεται και για την απολέπιση του δέρματος, την οποία και έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τι είδους ακμή είναι αυτή ρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top