Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Covenant σου εξήγησα νομίζω τι εννοούσα όταν αναφέρθηκα στη μητέρα σου. Αν είναι δυνατόν πια, μερικοί έλληνες και μόνο να αναφέρει κανείς οτιδήποτε για τη μητέρα σας το παίρνετε σαν προσβολή! Λοιπόν θα το ξαναπω, ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ. Απο κει και πέρα θεωρώ το θέμα περι μανάδων λήξαν. δεν έχει νόημα να το αναφέρεις σε κάθε ποστ.

Ειμαι ρατσιστης με τα ατομα που δεν αποδεχονται την αληθεια και την αμφισβητουν,χωρις να αναφερουν τιποτα,απλα παραπονιουνται και δεν πειθωνται με τεκμηρια.Με τιποτα αλλο δεν ειμαι.
Ποια τεκμήρια? Οκ κι εγώ σου λεω οτι είδα σε μια ερευνα οτι ανάμεσα μας ζουν αόρατα μικρά εξωγήινα ανθρωπάκια. Είναι αυτό τεκμήριο? Να σε κράξω αν δεν το δέχεσαι και έχεις τις (λογικότατες) αμφιβολίες σου?
Επίσης όταν αναφέρεις οτι επι χρόνια θεωρούσες τις γυναίκες ηλίθιες ή έστω πνευματικά υποδεέστερες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ακόμη κι αν θεωρήσουμε οτι τώρα έχεις) δεν είναι ρατσισμός??
Ξέρεις κατα καιρούς πόσες αντικρουόμενες έρευνες έχω διαβάσει για τα ίδια θέματα? Αν τις δεχόμουν όλες θα είχα πάθει παράκρουση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
  1. Γλωσσικολεκτική
  2. λογικομαθηματική
  3. Μουσική
  4. Σωματική
  5. Χωρική
  6. Ενδοπροσωπική
  7. Διαπροσωπική ή κοινωνική
Το ότι διαφοροποιούμαστε ως άτομα στο βαθμό που διαθέτουμε κάποια από αυτά τα είδη δεν σημαίνει πως οι γυναίκες διαθέτουν χαμηλότερο IQ...
Να εισαι καλα!
Η ερευνα μιλα για τον μεσο ορο και την αντιληψη σε πολλα θεματα της σημερινης μας κοινωνιας.
Απλα σε γενικες γραμμες οι γυναικες εχουν χαμηλοτερο iq απο τους αντρες,επειδη ΔΕΝ το χρειαζονται τοσο πολυ (παντα λογω αιτιων της βιολογικης μας εξελιξης),σε συναρτηση με οσα ειπα.

Απλα επειδη ειναι 7 διαφορετικα,ξερω πολυ καλα οτι υπαρχουν πολλες κοπελες που ειναι εξυπνοτερες (πχ καλλιτεχνες) απο εναν μεσο αντρα που δουλευει δημοσιως υπαλληλος,επειδη απλα σε ΟΛΙΚΗ συγκριση,αυτη τα τα καταφερνει καλυτερα ΣΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ πραγματικων συνθηκων.

Ο καθεις εχει τον δικο του συνδιασμο ολων που μας κανει ξεχωριστους με κατι διαφορετικο να προσφερει ο καθενας.

Δεν νομιζω το οτι ολοι οι αντρες (και το εχω ακουσει απο χιλιαδες αντρες) οτι οι γυναικες ειναι χαζες...δεν νομιζω ολοι να εχουν διαβασει αυτες τις ερευνες,να κατεληξαν στα ιδια συμπερασμα και ΕΠΙΣΗΣ να ειναι ΚΑΙ ρατσιστες (οπως ειμαι υποτιθεται εγω)

Κατι αλλο πρεπει να παιζει...ειναι σαν τις λαικες παροιμιες...δεν ξερεις ΓΙΑΤΙ ακριβως τις βγαλαν,αλλα ειναι ΤΟΣΟ σοφες καθως ο λαος μας ηξερε καλα οτι αυτα ηταν βγαλμενα απο την ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
1.Ποτε δεν υποννοω τιποτα,πιστευω αναγνωριζεις την ευθυτητα μου και ειλικρινια μου.
Tότε με προσβάλλεις ευθέως. :mad:

2.Βιαζεσαι να μου απαντησεις και να κακοσχολιασεις.
Βεβαιως και γινεται να αριστευσεις,καθως εβαλα συγκριτικο νουμερο (πληθος) το οποιο σημαινει οτι αναμεσα απο τους διαγωνιζομενους θα υπαρξουν καποιοι που θα αριστεσουν στα αποτελεσματα (δωσαμε και αλλο τεστ ψυχοσυνθεσης).
Εννουσα οτι βγηκα απο τους πρωτους σε αυτα τα τεστ αναμεσα στους υπολοιπους,πιστευω οτι ειμαι κατανοητος στα λεγομενα μου
Απο πότε το σχόλιο γίνεται αυτόματα και κακό σχόλιο? Μήπως δεν ξύπνησες καλά σήμερα? Ο,τι σου λέω στραβά το παίρνεις :(
3.Το ξερουμε πιστευω ολοι οτι η κλιμακα iq δεν εχει οριο
Αυτό που κολλάει? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χωχω βλέπω τη Νέσσα μέσα στο θεματάκι...
Ανυπομονώ για μια απολαυστικότατη απάντηση :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Επίσης όταν αναφέρεις οτι επι χρόνια θεωρούσες τις γυναίκες ηλίθιες ή έστω πνευματικά υποδεέστερες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ακόμη κι αν θεωρήσουμε οτι τώρα έχεις) δεν είναι ρατσισμός??
Ξέρεις κατα καιρούς πόσες αντικρουόμενες έρευνες έχω διαβάσει για τα ίδια θέματα? Αν τις δεχόμουν όλες θα είχα πάθει παράκρουση :P
Τελος οι μαναδες,ας μην επαναληφθει σε παρακαλω πολυ

Ειχα την αποψη μου,ολη εχουμε μια αποψη,δεν νομιζω να ειμαι παραλογος.

Εχω διαβασει και εγω ΠΑΡΑ πολλα τετοια θεματα,απλα με βαση τις γνωσεις μου και την αντιληψη μου μπορω να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα.Ξερεις ολα ειναι μια αλυσιδα μεταξυ τους,δεν βγαινει ενα τετοιο συμπερασμα μεσα σε εναν χρονο,μιλαμε τωρα για οσα χρονια ζω το διαπιστωσα κατι τετοιο.
Αυτη η ερευνα για μενα αποδεικνυει πολλα,και επισης προκαλεσαι θυελλα συζητησεων σε γραφεια και τα συναφη,καθως ειναι κατι ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ.Εγω ξερω κοπελες που οχι μονο τα πιστευουν αυτα,απλα τυγχανει να ειναι τοσο εξυπνες που ουτε ανδρας δεν τις αμφισβητει.

Αυτες ξερουν καλα οτι ειναι εξυπνες,και ξερουν να εκτιμουν την αληθεια.

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαρουμενος ξερω οτι υπαρχουν τετοιες υπαρξεις.:inlove:

Ρατιστης ειναι αυτο που εκδηλωνει και ΚΑΝΕΙ πραξη την αντιπαθεια/κομπλεξ προς κατι,εγω ποτε δεν εκανα κατι τετοιο.Απλα εψαχνα για εξυπνες κοπελες στην ζωη μου..αυτο λεγεται ρατσισμος;;;:confused::wacko::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ αντιθέτως θα το σχολιάσω τώρα...
Εξυπνότεροι από τις γυναίκες είναι οι άνδρες, με 5 μονάδες υψηλότερο IQ
A μάλιστα.
Μιλάμε για το τρομερό ποσον των... 5 μονάδων κυρίες και κύριοι. Τρέμετε γυναίκες τις ιδιοφυίες τους άντρες με το τρομερά μεγαλύτερο IQ :rolleyes:

Ερευνα Βρετανών ερευνητών υποστηρίζει ότι οι άνδρες είναι εξυπνότεροι από τις γυναίκες, καθώς έχουν μεγαλύτερο σε μέγεθος μυαλό και υψηλότερο IQ. «Ετσι εξηγείται γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι βραβευμένοι με Νόμπελ, οι πρωταθλητές στο σκάκι και οι ιδιοφυΐες είναι γένους αρσενικού», λένε οι καθηγητές Ψυχολογίας Ρίτσαρντ Λιν και Πολ Ιρβινγκ του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ. Υποστηρίζουν μάλιστα ότι το μυαλό των ανδρών είναι δομημένο ώστε να πραγματεύεται «περισσότερο σύνθετα προβλήματα» και όχι «απλά καθημερινά ζητήματα». Το πόρισμα έχει ήδη προκαλέσει από απλές συζητήσεις στα γραφεία μέχρι συγκρούσεις σε ζευγάρια που το διάβασαν και το συζήτησαν αργότερα, αλλά και αντιδράσεις στην επιστημονική κοινότητα, σχολιάζουν τα βρετανικά μέσα.

Bέβαια, αυτή η τρομερή διαφορά των 5 μονάδων κάνει κάποιον ιδιοφυία, κάτοχο βραβείου Νόμπελ και δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο. Οοοοκ :wacko:

Οι δύο επιστήμονες υποστηρίζουν επίσης ότι το μυαλό των ανδρών είναι κατά 10% μεγαλύτερο σε μέγεθος από αυτό των γυναικών -«μεγαλύτερο σε μέγεθος μυαλό συνεπάγεται σπουδαιότερη εγκεφαλική δύναμη, έτσι λοιπόν ο μέσος άνδρας είναι εξυπνότερος από μία μέση γυναίκα», λένε οι Βρετανοί ερευνητές.

Άρα και ο ελέφαντας είναι εξυπνότερος απο μένα μιας και έχει μεγαλύτερο εγκέφαλο. Λοιπόν, προτείνω το επόμενο βραβείο Νόμπελ ή μετάλλιο Fields να δοθεί σε ελέφαντα :rofl:

Αιντεεεεε!!!:bounce::beer::drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Αναφερόμαστε στο εξής άρθρο:

https://www.enet.gr/online/online_hprint.jsp?q=%E5%F5%F6%F5%C0%E1&a=&id=11104056

Θα το σχολιάσω αργότερα...
Ακριβως αυτο...μονο που το γαμ***α λιγακι την διαφορα,απλα μπερδευτικα οτι μονο μια στις 5 επιασε 155 και το συνδιασα καπως ετσι.

Παντως 5 μοναδες για μεσω ορο ειναι πιο λογικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
διάβασα πολύ γρήγορα τα ποστς οπότε μπορεί κάτι να μου διαφεύγει. Για όσους αναφέρονται στην ...ιστορική ανωτερότητα των ανδρών σας συνιστώ να διαβάσετε το εξαιρετικό "παντελόνι του πυθαγόρα" της margaret wertheim και αντιγράφω ενδεικτικά μόνο μια πρόταση:
"Για την ώρα αρκεί να σημειώσουμε ότι στα 1911 αυτό το αυστηρό σώμα (σημ.: εννοεί τη Γαλλικη ακαδημία επιστημών) αρνήθηκε να δεχτεί τη Μαρί Κιουρί, παρά το γεγονός ότι η επιστήμονας είχε ήδη κερδίσει ένα βραβείο Νόμπελ φυσικής"
Όσον αφορά το σήμερα, σε μεγάλο βαθμό υπάρχει ρατσιστική συμπεριφορά δυστυχώς. Όταν, στην εποχή του λυκείου είχα πάει καλά στη μαθηματική εταίρεια (σε εθνικό και διεθνές επίπεδο) ήταν μεγαλη η έκπληξη-κοπέλα πράμα! :P - και δεν ήταν λίγοι εκείνοι που δεν πίστευαν σε μένα-μέχρι να τα καταφέρω- χωρίς να με ξέρουν απλά και μόνο γιατί ήμουν κοριτσάκι. Δεν είναι ακόμα και σήμερα λίγοι εκείνοι που τους κάνουν εξαιρετική εντύπωση τα όσα έχω καταφέρει σε σπουδές κτλ σε έναν κλάδο ανδροκρατούμενο (ΕΜΠ-ΗΜΜΥ). Έχω σιχαθεί να ακούω ότι το πολύ καλό μου πτυχίο είναι σε μεγάλο βαθμό αποτέλεσμα του...ντεκολτέ μου και των λεπτών μου ποδιών. :mad:
Δεν λέω ότι η πλειοψηφία των γυναικών δεν στρέφεται προς θεωρητικές επιστήμες, ούτε ότι το νέο σύστημα δεν έβαλε πολλές "θεωρητικές" στα πολυτεχνεία. Αλλά λυπάμαι πολύ αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η έφεση μου στα μαθηματικά, τη φυσική και την πληροφορική και η συμπάθεια μου προς αυτά είναι κάτι που με κατατάσσει στην...μειοψηφία του φύλου μου. Απλά μερικά πράγματα είναι θέμα νοοτροπίας. Κανείς δεν απόρησε με την αδελφή μου πο στράφηκε στη φιλολογία αλλά τους έκανε εντύπωση η δική μου έφεση στα μαθηματικά. Γιατί? Γιατί απλά έτσι συνηθίσαμε. Το ότι ο κόσμος αλλάζει και ανατρέπει αυτά τα "δεδομένα" ούτε περίεργο είναι ούτε παράδοξο ούτε τπτ τέτοιο.
Και επειδή το άρθρο για τη μικρότερη ευφυια των γυναικών το διάβασα κι εγώ στο internet να κοιτάμε λίγο και τα δείγματα μας ε?

Συγχίζομαι :mpinelik: με τέτοια ποστ!!! Τα χάπια μου!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ακριβως αυτο...μονο που το γαμ***α λιγακι την διαφορα,απλα μπερδευτικα οτι μονο μια στις 5 επιασε 155 και το συνδιασα καπως ετσι.

Παντως 5 μοναδες για μεσω ορο ειναι πιο λογικο :)
Και συγγνώμη αλλά απο προσωπική εμπειρία είχες αντιληφθεί οτι οι γυναίκες που γνώριζες είχαν κατα ΜΟ 5 μονάδες χαμηλότερο IQ? :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εξακολούθω να πιστεύω πως δεν μπορεί να μετρήθει η νοητική απόδοση του κάθε ατόμου με ακρίβεια άρα δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα για τα δύο φύλα. Έπισης ένα μεγάλο μέρος της ευφυίας μας όφειλε στα γονίδια μας δλδ στην κληρονομικότητα η οποία δεν σχετίζετε αποκλειστικά με το φύλο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
μισελ τι βαθμο πηρες στα μαθηματικα κατευθυνσης?:P πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Bέβαια, αυτή η τρομερή διαφορά των 5 μονάδων κάνει κάποιον ιδιοφυία, κάτοχο βραβείου Νόμπελ και δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο. Οοοοκ :wacko:
Μην το ξεφτιλιζεις σε παρακαλω,μιλαμε οτι αυτοι οι ανδρες εχουν τεραστιο iq,οχι 5 μοναδες απο μια νοικοκυρα...εχουν αφιερωσει την ζωη τους στο αντικειμενο,δεν τα ξηναν...

Υποστηρίζουν μάλιστα ότι το μυαλό των ανδρών είναι δομημένο ώστε να πραγματεύεται «περισσότερο σύνθετα προβλήματα» και όχι «απλά καθημερινά ζητήματα».
Αυτο που ελεγα,λογικοτατο

«Μόνο μία γυναίκα σε σύγκριση με πέντε άνδρες κατάφερε να βαθμολογηθεί με 155 στα τεστ, επίπεδο που συνδέεται με ιδιοφυές πνεύμα. Επίσης, διπλός αριθμός ανδρών κατάφερε να πιάσει βαθμολογία 125»,
Εδω ειναι το χασμα,δεν ειναι οι 5 βαθμοι....


Άρα και ο ελέφαντας είναι εξυπνότερος απο μένα μιας και έχει μεγαλύτερο εγκέφαλο. Λοιπόν, προτείνω το επόμενο βραβείο Νόμπελ ή μετάλλιο Fields να δοθεί σε ελέφαντα :rofl:

Αιντεεεεε!!!:bounce::beer::drunk:
Καμια σχεση εμεις με τον ελεφαντα,δεν σημαινει οτι επειδη εχει μεγαλο εγκεφαλο εχει την ιδια δομη με τον ανθρωπινο,να κινηθουμε σε λογικα και σοβαρα πλαισια σε παρακαλω.


Οντως ηταν πανεπιστημιο,αλλα δεν το θυμομουν με τιποτα το manchester

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Εξακολούθω να πιστεύω πως δεν μπορεί να μετρήθει η νοητική απόδοση του κάθε ατόμου με ακρίβεια άρα δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα για τα δύο φύλα. Έπισης ένα μεγάλο μέρος της ευφυίας μας όφειλε στα γονίδια μας δλδ στην κληρονομικότητα η οποία δεν σχετίζετε αποκλειστικά με το φύλο μας.
Συμφωνω 200% καθως ειναι καταλυτικος παραγοντας η κληρονομικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τώώώώρα βγάζω το λαβράκι :D

ΣΤΟΙΧΕΙΟ 1) Η ιστοσελίδα ενός από τους δύο επιστήμονες που διεξήγαγαν την έρευνα: https://www.rlynn.co.uk/

Δεν είναι λίίίγο περίεργο που όλες οι έρευνες αυτού του ανθρώπου πραγματεύονται τη διαφορά IQ ανάμεσα

α) στα δύο φύλα,

β) στις ανθρώπινες φυλές (μαύροι, λευκοί, ασιάτες) και

γ) στην ευγονική;

Όποιος έχει έστω και ελάχιστες γνώσεις ιστορίας θα ξέρει τι ρόλο έχει παίξει η θεωρία της ευγονικής... για ποιους λόγους επινοήθηκε (όόόχι για επιστημονικούς, πουλάκια μου)... με ποια μέσα υποστηρίχθηκε (ας πούμε ότι επιστρατεύθηκε κάτι "παραπάνω" από την καθαρή επιστημονική απόδειξη ;) )... ώσπου τελικά αποδείχθηκε πως δεν ευσταθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos:
μισελ τι βαθμο πηρες στα μαθηματικα κατευθυνσης?:P πανελληνιες
modelos τι σχέση έχει αυτό με το θέμα? :confused:
Να σου πω αμα σε κάνει ευτυχή αυτό :P 19,9 είχα πάρει. Χάρηκες? :P :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
οοοοοοοοοοοοοοοοοοο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μπράβο βρε Νέσσα που το βρήκες...
έψαξα και εγώ και δεν τα κατάφερα...

ας δούμε 2-3 σημεία του άρθρου και πως τα αντιλαμβάνομαι εγώ...

το μυαλό των ανδρών είναι δομημένο ώστε να πραγματεύεται «περισσότερο σύνθετα προβλήματα» και όχι «απλά καθημερινά ζητήματα»

κοινώς μπορεί να τα καταφέρουμε καλύτερα στο να γράψουμε ένα πρόγραμμα, ή να φιάξουμε μια γέφυρα, αλλά όταν θα έρθει η ώρα να συμβουλέψουμε ένα φίλο, ή να τακτοποιήσουμε το σπίτι, ή ακόμα και να προσέξουμε το μωρό μάλλον σκ@τ@ θα τα κάνουμε...


«Μόνο μία γυναίκα σε σύγκριση με πέντε άνδρες κατάφερε να βαθμολογηθεί με 155 στα τεστ, επίπεδο που συνδέεται με ιδιοφυές πνεύμα. Επίσης, διπλός αριθμός ανδρών κατάφερε να πιάσει βαθμολογία 125»

Αυτό εγώ το αντιλαμβάνομαι πως απλά στατιστικά οι "πανέξυπνες" γυναίκες είναι λιγότερες από τους άντρες...
αλλά 155 είναι ένα πολύ υψηλό IQ... (το μέσο είναι το 100)
επίσης δεν μας λένε πόσοι από τους ελεγχθέντες ήταν που πέρασαν αυτό το νούμερο... γιατί αν ήταν 50 άντρες και 10 γυναίκες στους 24000 που ελέγθηκαν, ε εντάξει, δεν μου μοιάζει αρκετό για να βγουν συμπεράσματα...



Ακόμη μιλάει για 5 μονάδες διαφορά, και όχι για 30 που είπε ο VarX...


Γενικά μπορεί όντως η έρευνα να είναι σωστή, αλλά δεν λέει κάτι...
Τα τεστ IQ, νομίζω, πως δεν είναι 100% αντιπροσωπευτικά...
Δεν νομίζω ότι με ένα τέτοιο τεστ μπορείς μετρήσεις τη δυνατότητα κάποιου να λύσει ένα πρόβλημα που απαιτεί συναίσθημα περισσότερο από ότι λογική...(πχ. συμβουλές, κάτι στο οποίο οι γυναίκες είναι καλύτερες...)


Προσωπική άποψη πάντα έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Τώώώώρα βγάζω το λαβράκι :D

ΣΤΟΙΧΕΙΟ 1) Η ιστοσελίδα ενός από τους δύο επιστήμονες που διεξήγαγαν την έρευνα: https://www.rlynn.co.uk/

Δεν είναι λίίίγο περίεργο που όλες οι έρευνες αυτού του ανθρώπου πραγματεύονται τη διαφορά IQ ανάμεσα

α) στα δύο φύλα,

β) στις ανθρώπινες φυλές (μαύροι, λευκοί, ασιάτες) και

γ) στην ευγονική;

Όποιος έχει έστω και ελάχιστες γνώσεις ιστορίας θα ξέρει τι ρόλο έχει παίξει η θεωρία της ευγονικής... για ποιους λόγους επινοήθηκε (όόόχι για επιστημονικούς, πουλάκια μου)... με ποια μέσα υποστηρίχθηκε (ας πούμε ότι επιστρατεύθηκε κάτι "παραπάνω" από την καθαρή επιστημονική απόδειξη ;) )... ώσπου τελικά αποδείχθηκε πως δεν ευσταθεί!
Αρα...καταληγουμε στο συμπερασμα οτι αυτος ο επιστημονας ειναι ρατσιστης και μισογυνης.....

Πολυ ωραια...με το οποιο συμπεραινουμε οτι ειχει ψυχικα τραυματα απο τις γυναικες σε μικρη ηλικια (τον εδερνε η μανα του,δεν πηγε ποτε με γυναικα,ολες των φτυναν κτλ) με αποτελεσμα να βαλει στοχο ζωης να γινει ο επιστημονας στα συγκεκριμενα ειδη ερευνων,ουτως ωστε να μπορεσει καποια στιγμη στο μελλον να παρει εκδικηση απο τις γυναικες που του καναν τοσο κακο στην ζωη του.

Με βαση ολα αυτα και τις καθαρα ανοιχτομυαλες αποψεις μου,συμπεραινω οτι με βαση το ψυχολογικο δενδρο που χτισαμε για τον συγκεκριμενο κυριο ,τοτε η ερευνα ειναι ακυρη και δεν μετραει...σιγα μονο 24.000 ατομα εξετασαν,θα το κανουν ξανα μεσα σε μια μερα αμα γουσταρουν...


Συμπερασμα...η μονη ιδιοφυια γυναικα ηταν η Kevlar (που εβγαλε το γνωστο αλεξισφαιρο υλικο για) καθως αυτη ειχε στο μυαλο της οτι επρεπε να ζησει ο αντρας της,καθως αν πεθαινε στον πολεμο ,τοτε το κρεβατι της θα επιανε αραχνες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μην το ξεφτιλιζεις σε παρακαλω,μιλαμε οτι αυτοι οι ανδρες εχουν τεραστιο iq,οχι 5 μοναδες απο μια νοικοκυρα...εχουν αφιερωσει την ζωη τους στο αντικειμενο,δεν τα ξηναν...

VarX νομίζω είναι προφανές τι εννοώ. Αν διαβάσεις το άθρο θα δεις οτι κάνει το τοσο, τοοοοοοοοοοοοοοοσο. Μιλάει οτι περισσότεροι άνδρες είναι κάτοχοι Νόμπελ κλπ ορμώμενο απο την διαφορά 5 μονάδων που αποδείχτηκε!!! Ε δηλαδή ΕΛΕΟΣ!! :rolleyes:

Εδω ειναι το χασμα,δεν ειναι οι 5 βαθμοι....

Σημασία έχει το πόρισμα της έρευνας. Αν αυτό το θεωρούσαν και οι επιστήμονες τόσο σημαντικό, θα ήταν αυτό ο τίτλος. Μόνο που ειδικά για αυτό είναι ακόμα πιο προφανές οτι επηρεάζεται απο το στατιστικό δείγμα.
Πωπω τι εισαι εσύ βρε παιδί μου! Ντε και καλά να μας βγάλεις χαζές με το ζόρι! :P

Καμια σχεση εμεις με τον ελεφαντα,δεν σημαινει οτι επειδη εχει μεγαλο εγκεφαλο εχει την ιδια δομη με τον ανθρωπινο,να κινηθουμε σε λογικα και σοβαρα πλαισια σε παρακαλω.

E αν δεν κατάλαβες οτι εκεί έκανα πλάκα, τι να πω πια! I'm exhausted με αυτό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Αρα...καταληγουμε στο συμπερασμα οτι αυτος ο επιστημονας ειναι ρατσιστης και μισογυνης.....

Πολυ ωραια...με το οποιο συμπεραινουμε οτι ειχει ψυχικα τραυματα απο τις γυναικες σε μικρη ηλικια (τον εδερνε η μανα του,δεν πηγε ποτε με γυναικα,ολες των φτυναν κτλ) με αποτελεσμα να βαλει στοχο ζωης να γινει ο επιστημονας στα συγκεκριμενα ειδη ερευνων,ουτως ωστε να μπορεσει καποια στιγμη στο μελλον να παρει εκδικηση απο τις γυναικες που του καναν τοσο κακο στην ζωη του.

Με βαση ολα αυτα και τις καθαρα ανοιχτομυαλες αποψεις μου,συμπεραινω οτι με βαση το ψυχολογικο δενδρο που χτισαμε για τον συγκεκριμενο κυριο ,τοτε η ερευνα ειναι ακυρη και δεν μετραει...σιγα μονο 24.000 ατομα εξετασαν,θα το κανουν ξανα μεσα σε μια μερα αμα γουσταρουν...


Συμπερασμα...η μονη ιδιοφυια γυναικα ηταν η Kevlar (που εβγαλε το γνωστο αλεξισφαιρο υλικο για) καθως αυτη ειχε στο μυαλο της οτι επρεπε να ζησει ο αντρας της,καθως αν πεθαινε στον πολεμο ,τοτε το κρεβατι της θα επιανε αραχνες....
Κορόιδευε εσύ... δεν είπα ακόμα την τελευταία λέξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top