Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Δοκίμασε το. Αν έχει τέτοια επιλογή θα πιάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν μου το ξανακανε που έβγαλα το VGA και το ξαναβαλα μέχρι στιγμής δεν έχει κανει επανακινηση

Και δεν την απενεργοποίησα ακόμα την επανακινηση γιατί δεν με έχει κανει ακόμα μέχρι στιγμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Κατέβασε αυτό https://www.memtest.org/, γράψτο σε cd και μπουταρέ με αυτό για να ελέγξεις αν φταίει η RAM.

Επίσης κατέβασε αυτό https://www.techpowerup.com/realtemp/ για να δεις τις θερμοκρασίες του συστήματος. Αν είναι αυξημένές πρέπει να αλλάξεις πάστα στη ψύκτρα και να κοιτάξεις τα ανεμνιστηράκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Cpu27 βαθμούς μητρηκη 20 βαθμούς κάρτα γραφικων δεν έχω βάλει και παίρνω απο την μητρηκη που βγάζει hdm gigabyte z97p-d3 αυτή έχω λκαι επεξεργαστη αυτον pentium g3258

Δεν με έχει κανει ακόμα επανακινηση ανοιχτός χώρις να κάνω τίποτα μονο ανοιχτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morfi1

Νεοφερμένος

Ο Morfi1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όλα εντάξει λύθηκε το πρόβλημα μια τελευταια ερώτηση σας παρακαλώ θέλω να παίξω ενα παιχνιδι μπορω να το παίξω αυτό Farming Simulator 17 Platinum Edition μπορω να το παίξω με τον υπολογιστη που εχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.

Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του επεξεργαστή καταλαβαίνει Direct x11 άρα λογικά θα τρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Λοιπον.. έχω το λάπτοπ μου εδώ και σχεδον 5 χρονια :P το χρησιμοποιώ συνεχώς και έχει πολλά αρχεία και προγράμματα που χρειάζομαι. Μέχρι πρόσφατα μπορούσα να τρέξω ταυτόχρονα 3-4 προγράμματα χωρίς να κολλάει. Τώρα πλέον αν ανοίξω ας πούμε Photoshop και Autocad και έχω και το chrome ανοιχτό κολλάει απίστευτα και με δυσκολεύει στην δουλειά μου... Η αλήθεια είναι ότι είχα μερικά άχρηστα αρχεία που έτρωγαν πολλή μνήμη αλλά έκανα ένα καθάρισμα και άδειασε κάπως. Επίσης έχω κάρτα γραφικών i7. Σκεφτόμουν να το πάω σε ένα τεχνικό να το δει λίγο, αλλά τι χρειάζεται...? Πρέπει να του κάνω format (dεν του έχω κάνει ποτε... :redface: ) ? Μετά όμως θα χάσω όλα τα αρχεία και τα προγράμματα και θα πρέπει να τα βάλω από την αρχή,σωστά? Θα τρέχει πιο γρήγορα μετά? Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο τεχνικός για να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση? Έχω τα πάντα στο λαπτοπ μου, οκ, τα έχω περασμένα και σε εξωτερικό σκληρό, αλλά αν γινει καμια βλακεία δεν ξερω τι θα κανω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Λοιπον.. έχω το λάπτοπ μου εδώ και σχεδον 5 χρονια :P το χρησιμοποιώ συνεχώς και έχει πολλά αρχεία και προγράμματα που χρειάζομαι. Μέχρι πρόσφατα μπορούσα να τρέξω ταυτόχρονα 3-4 προγράμματα χωρίς να κολλάει. Τώρα πλέον αν ανοίξω ας πούμε Photoshop και Autocad και έχω και το chrome ανοιχτό κολλάει απίστευτα και με δυσκολεύει στην δουλειά μου... Η αλήθεια είναι ότι είχα μερικά άχρηστα αρχεία που έτρωγαν πολλή μνήμη αλλά έκανα ένα καθάρισμα και άδειασε κάπως. Επίσης έχω κάρτα γραφικών i7. Σκεφτόμουν να το πάω σε ένα τεχνικό να το δει λίγο, αλλά τι χρειάζεται...? Πρέπει να του κάνω format (dεν του έχω κάνει ποτε... :redface: ) ? Μετά όμως θα χάσω όλα τα αρχεία και τα προγράμματα και θα πρέπει να τα βάλω από την αρχή,σωστά? Θα τρέχει πιο γρήγορα μετά? Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο τεχνικός για να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση?

Το φορμάτ θα σβήσει τα πάντα και θα πρέπει να τα περάσεις - εγκαταστήσεις εκ νέου. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να αποθηκεύσεις αρχεία αλλά και κωδικούς κλπ. Το φορμάτ θα το κάνει σίγουρα να πηγαίνει λίγο πιο γρήγορα, αλλά αυτό είναι για πολύ λίγο αφού ήδη είναι 5 χρόνων, κάτι που σημαίνει οτι έχει ακολουθηθεί η φυσική φθορά του "παλιώματος" όλου του συστήματος. Δε νομίζω οτι ο τεχνικός μπορεί να κάνει κάτι. Απλά το κομπιούτερ έχει πια παλιώσει. Αν το θες για να βλέπεις πχ μια σειρά ή να στέλνεις μέιλ, θα είναι επαρκές. Για περισσότερες δουλειές, μάλλον πρέπει να σκεφτείς να πάρεις άλλο.
@Samael τί λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αυτό σκέφτομαι, αν είναι να μπω σε τετοιο κόπο να περάσω τόσα προγράμματα από την αρχή τότε άστα να πάνε... Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω έτσι και αλλιώς μόλις αποφοιτήσω, πιστεύω πως θα αντέξει έτσι και αλλιώς κανένα χρόνο ακόμα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτό σκέφτομαι, αν είναι να μπω σε τετοιο κόπο να περάσω τόσα προγράμματα από την αρχή τότε άστα να πάνε... Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω έτσι και αλλιώς μόλις αποφοιτήσω, πιστεύω πως θα αντέξει έτσι και αλλιώς κανένα χρόνο ακόμα... :hmm:

Θα αντέξει αλλά θα λειτουργεί υποβέλτιστα. Αφού θα πάρεις άλλο κάποια στιγμή, γιατί όχι τώρα; Υπάρχουν online καταστήματα που έχουν καλές προσφορές για λάπτοπ. Εγώ λέω να το βάλεις στο πρόγραμμα μέχρι να βρεις κάποιο σε καλή τιμή κι όπως το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αν το λαπτοπ ΔΕΝ έχει δίσκο ssd, μπορείς σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις ένα Defrag.

Σε δεύτερη φάση, αντικαθιστάς τον υπάρχοντα δίσκο με έναν ssd - θα δεις απίστευτη διαφορά στις βαριές εφαρμογές που τρεχεις και όχι μόνο - καί αυξάνεις και λίγο τη ram. Δε χρειάζεσαι καινούργιο λαπτοπ.

Μπορείς, προτού βάλεις ssd, να πάρεις ένα αντίγραφο του συστήματος σου σε άλλο δίσκο και μετα να το πέρασεις στον νέο ssd. Ετσι δε θα χρειαστεί να εγκαταστησεις ξανά τα προγράμματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αν το λαπτοπ ΔΕΝ έχει δίσκο ssd, μπορείς σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις ένα Defrag.

Σε δεύτερη φάση, αντικαθιστάς τον υπάρχοντα δίσκο με έναν ssd - θα δεις απίστευτη διαφορά στις βαριές εφαρμογές που τρεχεις και όχι μόνο - καί αυξάνεις και λίγο τη ram. Δε χρειάζεσαι καινούργιο λαπτοπ

Αφού σε ένα χρόνο θα πάρει άλλο, για ποιο λόγο να ασχοληθεί τώρα να το φτιάξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα από το 2009, ίδια χρήση ακριβώς. Λόγω οικονομικών προτεραιοτήτων (δεν ήθελα να αγοράσω τώρα κάποιο καινούριο) αποφάσισα απλά να παρατείνω για 1-2 χρόνια τη χρήση του. Αυτό που έκανα ήταν (γιατί με συμβούλεψαν άλλοι :P ): καθάρισμα (9 χρόνια χωρίς να τον έχω ανοίξει ποτέ και έχω σκύλο, δεν σού λέω τίποτα άλλο!), έβαλα sdd (γύρω στα 80 ευρώ, εδώ έχω μόνο τα προγράμματα, τον σκληρό του λαπτοπ μου τον χρησιμοποιώ πια ως εξωτερικό αφού πήρα μια θηκούλα -θεωρητικά μπορώ να τον βάλω και στο λαπτοπ μου γιατί έχει θέση για δεύτερο σκληρό) και έβαλα καινούριο λογισμικό στον ssd (γιατί ήμουν αρχαία). Φυσάει ο δεινοσαυράκος μου.

Αν βάλεις ssd και έχεις τον τωρινό σκληρό σου ως εξωτερικό, λογικά θα έχεις τα αρχεία των προγραμμάτων σου οπότε πολύ εύκολα τα ξανακάνεις εγκατάσταση.

Τη διπλωματική μου την έβγαλα πριν τα κάνω όλα αυτά, καλά πήγε αλλά γιατί να ζοριστείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Για να γλιτώσει τα πολλά έξοδα. Δεν υπάρχει λόγος να δώσει 500+ ευρώ όταν μπορεί με περίπου 150+ να το κάνει πύραυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Θα αντέξει αλλά θα λειτουργεί υποβέλτιστα. Αφού θα πάρεις άλλο κάποια στιγμή, γιατί όχι τώρα; Υπάρχουν online καταστήματα που έχουν καλές προσφορές για λάπτοπ. Εγώ λέω να το βάλεις στο πρόγραμμα μέχρι να βρεις κάποιο σε καλή τιμή κι όπως το θες.
Δεν είναι ότι δεν κάνει την δουλειά του, απλά εγώ δουλεύω γρήγορα και όταν κολλάει και πρέπει να περιμένω 5 λεπτά να ξεκολλήσει, με καθυστερεί. Όταν βλέπω ότι αρχίζει να κολλάει, του κάνω μια επανεκκίνηση και είναι εντάξει. Αλλά είναι ενοχλητικό... Δεν θέλω τώρα γιατί σκέφτομαι ακριβώς αυτό, το να πρέπει να περάσω τα προγράμματα πάλι... είμαι σε μια φάση στο εξάμηνο που χρειάζομαι το λάπτοπ μου για τις εργασίες μου, οπότε δεν θελω να το διακινδυνεύσω... :redface:

Αν το λαπτοπ ΔΕΝ έχει δίσκο ssd, μπορείς σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις ένα Defrag.

Σε δεύτερη φάση, αντικαθιστάς τον υπάρχοντα δίσκο με έναν ssd - θα δεις απίστευτη διαφορά στις βαριές εφαρμογές που τρεχεις και όχι μόνο - καί αυξάνεις και λίγο τη ram. Δε χρειάζεσαι καινούργιο λαπτοπ
Χμμμ κατάλαβα... οπότε μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό να μου κάνει έναν καθαριμό και defrag για αρχή (ή μπορώ να το κάνω και μόνη μου? είμαι λίγο άσχετη :P ) και μετά βλέπω για αντικατάσταση του σκληρού... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αν βάλεις ssd και έχεις τον τωρινό σκληρό σου ως εξωτερικό, λογικά θα έχεις τα αρχεία των προγραμμάτων σου οπότε πολύ εύκολα τα ξανακάνεις εγκατάσταση.

Δεν ισχύει!

Για να ξανακάνεις εγκατάσταση, χρειάζεσαι τα CD η τα αρχικά αρχεία εγκατάστασης των προγραμμάτων και όχι τις έτοιμες εγκαταστασεις τους.

Δεν είναι ότι δεν κάνει την δουλειά του, απλά εγώ δουλεύω γρήγορα και όταν κολλάει και πρέπει να περιμένω 5 λεπτά να ξεκολλήσει, με καθυστερεί. Όταν βλέπω ότι αρχίζει να κολλάει, του κάνω μια επανεκκίνηση και είναι εντάξει. Αλλά είναι ενοχλητικό... Δεν θέλω τώρα γιατί σκέφτομαι ακριβώς αυτό, το να πρέπει να περάσω τα προγράμματα πάλι... είμαι σε μια φάση στο εξάμηνο που χρειάζομαι το λάπτοπ μου για τις εργασίες μου, οπότε δεν θελω να το διακινδυνεύσω... :redface:


Χμμμ κατάλαβα... οπότε μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό να μου κάνει έναν καθαριμό και defrag για αρχή (ή μπορώ να το κάνω και μόνη μου? είμαι λίγο άσχετη :P ) και μετά βλέπω για αντικατάσταση του σκληρού... :hmm:

Καθαρισμός μόνο από τεχνικό. Κόστος περι τα 20 ευρώ.

Defrag κάνεις και μόνη σου. Ψάξε για το δωρεάν defragler
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δεν ισχύει!

Για να ξανακάνεις εγκατάσταση, χρειάζεσαι τα CD η τα αρχικά αρχεία εγκατάστασης των προγραμμάτων και όχι τις έτοιμες εγκαταστασεις τους.


Ναι μωρέ, γι' αυτό έγραψα "λογικά θα έχεις και τα αρχεία των προγραμμάτων". Εννοούσα τα της εγκατάστασης και όχι το ίδιο το πρόγραμμα, με τη λογική ότι αφού έκανες τον κόπο να τα βρεις, δεν θα έχεις διαγράψει τα αρχεία εγκατάστασης για παν ενδεχόμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
@methexys
Κατέβασε αυτό
https://www.geekbench.com/download/windows/
Έχει ενα bechmark για cpu. Τρέξε το και μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστούν κάποια αποτελέσματα στο chrome και πόσταρε εδώ το url.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
@methexys
Κατέβασε αυτό
https://www.geekbench.com/download/windows/
Έχει ενα bechmark για cpu. Τρέξε το και μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστούν κάποια αποτελέσματα στο chrome και πόσταρε εδώ το url.
@akikos
https://browser.geekbench.com/v4/cpu/10685686
αυτο μου εβγαλε :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
O υπολογιστής σίγουρα δεν είναι για πέταμα αλλά οι επιδόσεις στο bechmark είναι για γέλια. Δεν έχει τα τέλεια χαρακτηριστικά αλλά δεν δικαιολογείται τόσο μικρή επίδοση (που δείχνει το bechmark) ακόμα και αν δεν αερίζεται καλά. Δεν μπορείς να δουλέψεις με αυτές τις επιδόσεις.

Αν δεν έχεις SSD βάλτου γιατί οι τιμές στις RAM είναι στο Θέο και ακόμα και αν αλλάξεις laptop o SSD δεν πάει ποτέ χαμένος. Περνάς τα windows 10 στον SSD και αν είναι software ο λόγος θα το καταλάβεις. Το πιθανότερο είναι να είναι software το πρόβλημα και να λυθεί.

Κάνε back up τα αρχεία σου σε κάποιο εξωτερικό σκληρό γιατί είναι τα μόνα που είναι ανεκτίμητης αξίας. Συγχρόνως θα τα έχεις και στο σκληρό δίσκο που θα φύγει για να μπει ο SSD.
__
Tεχνικό δεν χρειάζεσαι πάρε έναν SSD 256 και βάλτο μόνη σου.

Μετά βάζεις το cd των windows 10 που κατεβάζεις από το site της microsoft και τα εγκαθιστάς. Αν σέρνεται λόγω software προβλήματος θα φανεί τότε.

Αν δεν δουλέψει βάζεις το παλιό σκληρό και θα ναι όπως πριν.

ΥΓ: Το laptop για το μέσο χρήστη είναι μια χαρά. Δυστυχώς εσύ δεν είσαι ο απλός χρήστης και τα photoshop/autocad θέλουν μνήμη και επεξεργαστή. Άρα το επόμενο laptop πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 πύρηνο i5/i7 επεξεργαστή (πρόσφατης γενιάς) και 16 RAM με τιμή >1000 ευρώ τουλάχιστον. Αν σε αυτό που έχεις τώρα του βάλεις SSD πιθανόν να πεις μέσα σου ότι δεν χρειάζεσαι καινούριο laptop γιατί θα δεις μεγάλη διαφορά συγκριτικά με τώρα. Αν δουλέψεις έστω και 1 εβδομάδα όμως σε σύγχρονο laptop θα καταλάβεις πόσο χρόνος χάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top