Περί πληθυντικού ευγενείας

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αν τσακωθώ με κάποιον (το οποίο δε μού το έχετε αλλά μού συμβαίνει αρκετά συχνά) αρχίζω τον ενικό για να υποτιμήσω τον άλλον. Αλλά και με αυτούς που ξέρω ο πληθυντικός λέει "δε σε θεωρώ δικό μου άνθρωπο".

Κατ' αρχήν, μιά χαρά στο έχουμε!! Τραστ ας! :loltooth::loltooth: Όμως, πέραν γεγονότος πως μπορείς τον άλλο μιά χαρά κομματάκια να τον κάνεις και με τον πληθυντικό, με το περιεχόμενο λεγομένων σου, όπως εξάλλου πιο πάνω επισημάνθηκε ήδη, ας έχουμε υπ' όψη μας πως όλες οι διαμάχες τελικά κρίνονται από τρίτους. Και εκεί, αυτός που κρατάει την ψυχραιμία του και τους τύπους και δεν ξεκατινιάζεται και δεν ξεπέφτει σε αγενή εκτός θέματος παραληρήματα, (το προχωράω μερικά κλικσ παραπέρα από την χρήση ή τον επιλεκτικό παροπλισμό πληθυντικού) αλλά εκφράζεται κόσμια και συμφώνως τω νόμω, μόνο χαμένος δεν βγαίνει. Προσωπικά, όταν κάποιος χρησιμοποιεί ενικό για να δημιουργήσει οικειότητα από το πουθενά και εφ'όσον ανήκει στην γνωστή συνομοταξία αυτών που παραγνωρίζονται και παίρνουν αέρα, χρησιμοποιώ το κλισέ ''Προφανώς είμαστε κολλητάρια, αλλά επειδή δεν πολυσυγκρατώ φυσιογνωμίες και ονόματα, μπορείτε να μου θυμίσετε από που έχουμε γίνει αδερφοποιητοί σας παρακαλώ; '' (και ω του θαύματος, έως τώρα μαζεύονται και το γυρίζουν στον πληθυντικό σε Dt :P ) .
Αλλά εδώ πραγματευόμαστε μόνο τον πληθυντικό ευγενείας και όχι τις άλλες πάμπολλες χρήσεις και πτυχές του. (Όπου ακόμα και τρυφερότητα μπορεί να βγάζει. Δεν μπορεί κανείς να μην νιώθει την ζεστασιά που βγάζουν ζευγάρια παλαιάς κοπής, που είναι δεκαετίες και δεκαετίες μαζί, και μεταξύ τους υιοθετούν τον τρυφερό πληθυντικό, που ξεχειλίζει πως μόνο για τυπικούρα του φαίνεσθαι δεν πρόκειται, τέλειο δεν είναι; Αλλά και στα καθ' ημάς, τι πιο τέλειο από το να υιοθετείται ο πληθυντικός στην κυρία μας, σε αρκετές συγκεκριμένες περιπτώσεις; Είτε μόνοι μας είτε παρουσία τρίτων; Ακόμα και για το διαπροσωπικό παιχνίδι. Όσα χρόνια κι αν είμαστε μαζί. Τι το επιλήψιμο στο να της πεις, κυρία μου και αγαπημένη μου με έχουν πιάσει φουσκοδεντριές οπότε θα μπορούσα να σας φυστικώσω το μπιπ μπιπ σας; Και να την κοιτάς και με βλέμμα απορίας στυλ Odie στον Garfield ''πωωωωω τι είπα ο κάφρος'' :P ).
Εν φορουμοκατακλείδι, είμαι υπέρ της χρήσης πληθυντικού ευγενείας παντού. Εκτός από τους δικούς μας ανθρώπους. Μπορεί να αισθάνεται κάπως κανείς όταν πρωτοεισπράττει πληθυντικό λίγο μετά τα 25 του, είτε από 18χρονους, είτε από 60χρονους. Αν έχει το υπόβαθρο να τον ερμηνεύσει όπως πρέπει και να τον εκπέμψει επίσης όπως κατά περίπτωση πρέπει και όχι συμπλεγματικά ή ωφελιμιστικά και υστερόβουλα, τότε όλα είναι τέλεια. Αλλά είπαμε, κατά περίπτωση. Το ίδιο ευγενικά θα εισπράξω τον πληθυντικό ενός όχι απαραίτητα ψαρωμένου, απλά με ευγενική αγωγή 17χρονου ή μιάς 65χρονης με παλιομοδίτικη επίσης αγωγή που ξεχειλίζει ευγένεια πραγματική, με τον ενικό μιάς γιαγιούλας που ξέρω πως αυτός είναι ο τρόπος της ή το ''παλικάρι μου'' ενός 50χρονου που έχει το μικρομαγαζάκι του στο τέλος του πουθενά, και στους οποίους επίσης θα απαντήσω στον πληθυντικό δείχνοντας με τον τρόπο μου πως εισέπραξα τον σεβασμό του ενικού του δικού τους τρόπου

Εγώ σε όλους τους εκτός του συγγενικού--φιλικού-οικείου κοινωνικού μου περιβάλλοντος μιλάω στον πληθυντικό. Ακόμα και για καφέ να πάω που οι σερβιτόροι μπορεί να είναι μικρότεροι ή συνομίλικοι μου εγώ και πάλι στον πληθυντικό τους παραγγελνω. Μερικές φορές τους πιάνω να αισθάνονται περίεργα και να μισοχαμογελάνε.Ίσως τους φαίνεται παράξενο. Επίσης, θέλω να μου μιλούν στον πληθυντικό και μένα. Εκνευρίζομαι αφόρητα να με αποκαλούν πχ στη δουλειά : ''Κοπελιά αυτό,εκείνο το άλλο'' ενώ θα μπορούσαν να πούν : ''Κυρια ταδε θα ήθελα αυτό παρακαλώ''

Παραδεχτείτε (όχι παραδέξου :P ) όμως, πόσο μας συμφέρει να φέρεται ο περίγυρος έτσι όπως απωθητικά περιγράψατε! Πείτε μου πως, είτε σε δημόσια υπηρεσία είτε σε ιδιωτική επιχείριση είτε και σε μιά καφετέρια του κώ- ακόμα, δεν έχετε παρατηρήσει την διακριτική συμπεριφορά των υπαλλήλων προς το άτομό σας έναντι αυτών που στον χυμαδιό ενίοτε προστακτικό ενικό τους απευθύνονται. Απλά επειδή οι υπάλληλοι τον ενικό από τον άγνωστο πελάτη συχνά τον εισπράττουν σαν στυλάκι ''σε πληρώνω και είσαι εδώ για να με υπηρετείς''. Σε αυτά τα άτομα, καθόλου δεν θα με εξέπληττε αν όντως έφτυναν μέσα στον καφέ ή στο ποτό τους. Για να μην αναφέρω και τίποτε χειρότερο δλδ :P . Οπότε μας συμφέρει να μην υιοθετεί η πλειονότητα -με άλλοθι τις όποιες δικαιολογίες της- το ευγενώς φέρεσθαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει το φέρεσθαι και όχι το είσθαι, τότε το άλλοθι είναι δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
από καταβολής εχέφρονος σάπιενσ, το φέρεσθαι, η συμπεριφορά δλδ, βρίσκεται σε άμεση συνάρτηση με το είσθαι ( ; ), τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα δλδ. Οπότε απαλλακτικά άλλοθι αναζητούν μάλλον όσοι φέρονται όπως να 'ναι επικαλούμενοι το ακαταλόγιστο στην διάσταση χαρακτήρα και συμπεριφοράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν θα μου πεις ότι το όπως να 'ναι (δικά σου λόγια), είναι ο ενικός και όχι κάποιος που φτύνει μετά χαράς μέσα στο ποτό ενός άλλου ανθρώπου, θα σου πω OK. Ως τότε, έχεις το ακαταλόγιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
είπαμε, από καταβολής εχέφρονος χόμο σάπιενσ. Ο οποίος είναι σε θέση να διαλέγεται, δεν ερμηνεύει κι ούτε αποδίδει αυθαίρετα αποσπασματικές εκφράσεις από το ενιαίο σύνολο μιάς πρότασης, και επίσης δεν συγχέει τις ''χειριστικές'' συμπεριφορές εκπομπού με τις ενδεχόμενα αντεκδικητικές συμπεριφορές απρόβλεπτων αντιδράσεων δέκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κι αφού είσαι σε θέση να διαλέγεσαι, γι'αυτό και το πράττεις, όπως φαίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Σας τη δίνει κι εσάς κάποιος στον οποίο μιλάτε στον πληθυντικό, ξαφνικά να περάσει από μόνος του στον ενικό χωρίς να έχετε δώσει τέτοιο δικαίωμα; Προσωπικά το μεταφράζω ως έλλειψη σεβασμού. Πχ αν πάω να ψωνίσω σε ένα μαγαζί κι εγώ πω "γεια σας, θέλω να μου δείξετε αυτό" και ο/η υπάλληλος πει "έλα να σου δείξω, θα σου αρέσει κι αυτό", θυμώνω. Το βλέπουν κι άλλοι έτσι;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
Σας τη δίνει κι εσάς κάποιος στον οποίο μιλάτε στον πληθυντικό, ξαφνικά να περάσει από μόνος του στον ενικό χωρίς να έχετε δώσει τέτοιο δικαίωμα; Προσωπικά το μεταφράζω ως έλλειψη σεβασμού. Πχ αν πάω να ψωνίσω σε ένα μαγαζί κι εγώ πω "γεια σας, θέλω να μου δείξετε αυτό" και ο/η υπάλληλος πει "έλα να σου δείξω, θα σου αρέσει κι αυτό", θυμώνω. Το βλέπουν κι άλλοι έτσι;
Συμφωνώ αν και λόγω ηλικίας δεν περιμένω από κανέναν να με μιλήσει στον πληθυντικό χδ.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Πιστεύω πως εξαρτάται απο την ηλικία!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σας τη δίνει κι εσάς κάποιος στον οποίο μιλάτε στον πληθυντικό, ξαφνικά να περάσει από μόνος του στον ενικό χωρίς να έχετε δώσει τέτοιο δικαίωμα; Προσωπικά το μεταφράζω ως έλλειψη σεβασμού. Πχ αν πάω να ψωνίσω σε ένα μαγαζί κι εγώ πω "γεια σας, θέλω να μου δείξετε αυτό" και ο/η υπάλληλος πει "έλα να σου δείξω, θα σου αρέσει κι αυτό", θυμώνω. Το βλέπουν κι άλλοι έτσι;
Δεν φτάνει που σε θεωρούν ακόμη νέα, παραπονιέσαι κιόλας :laugh:

Εμένα έχουν αρχίσει να με λένε "κύριο" :'(
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σας τη δίνει κι εσάς κάποιος στον οποίο μιλάτε στον πληθυντικό, ξαφνικά να περάσει από μόνος του στον ενικό χωρίς να έχετε δώσει τέτοιο δικαίωμα; Προσωπικά το μεταφράζω ως έλλειψη σεβασμού. Πχ αν πάω να ψωνίσω σε ένα μαγαζί κι εγώ πω "γεια σας, θέλω να μου δείξετε αυτό" και ο/η υπάλληλος πει "έλα να σου δείξω, θα σου αρέσει κι αυτό", θυμώνω. Το βλέπουν κι άλλοι έτσι;
Εμένα σε προσωπικό επίπεδο δεν με νοιάζει , μάλλον σκέφτομαι ότι δεν γέρασα τόσο ...αλλά σε τρίτους σε μεγαλυτερες ηλικίες μου χτυπάει λίγο . Από φιλικότητα το κάνουν βέβαια, παρά από έλλειψη σεβασμού.
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σας τη δίνει κι εσάς κάποιος στον οποίο μιλάτε στον πληθυντικό, ξαφνικά να περάσει από μόνος του στον ενικό χωρίς να έχετε δώσει τέτοιο δικαίωμα; Προσωπικά το μεταφράζω ως έλλειψη σεβασμού. Πχ αν πάω να ψωνίσω σε ένα μαγαζί κι εγώ πω "γεια σας, θέλω να μου δείξετε αυτό" και ο/η υπάλληλος πει "έλα να σου δείξω, θα σου αρέσει κι αυτό", θυμώνω. Το βλέπουν κι άλλοι έτσι;
Έλλειψη σεβασμού - αγένεια.

Ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά το έχω αποδεχτεί ότι συμβαίνει και πλέον δε με απασχολεί. :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Δεν φτάνει που σε θεωρούν ακόμη νέα, παραπονιέσαι κιόλας :laugh:

Εμένα έχουν αρχίσει να με λένε "κύριο" :'(

Εμένα σε προσωπικό επίπεδο δεν με νοιάζει , μάλλον σκέφτομαι ότι δεν γέρασα τόσο ...αλλά σε τρίτους σε μεγαλυτερες ηλικίες μου χτυπάει λίγο . Από φιλικότητα το κάνουν βέβαια, παρά από έλλειψη σεβασμού.
Δε μιλάω για φιλικές σχέσεις ούτε θεωρώ οτι ο ενικός σημαίνει οτι είσαι νέος. Τη στιγμή που έχουμε μια τυπική συναναστροφή, πχ σε υπάλληλο, σε οδηγό λεωφορείου, σε ταξιτζή, σε γραμματεία, σε τράπεζα κλπ, δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε φίλοι, κι εφόσον μιλάω στον πληθυντικό, απαιτώ να κρατηθεί ο πληθυντικός.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Δεν φτάνει που σε θεωρούν ακόμη νέα, παραπονιέσαι κιόλας :laugh:

Εμένα έχουν αρχίσει να με λένε "κύριο" :'(

Η πρώτη φορά που με αποκάλεσαν "κύριο", ήταν στα 25 μου. Μια νεοφερμένη ασκούμενη, ετών 22. Είχε παγώσει το χαμόγελο στα χείλη μου. Ήταν κάτι σαν εκείνη τη στιγμή να συνειδητοποίησα πως "οκ, επίσημα μεγαλώσαμε".
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η πρώτη φορά που με αποκάλεσαν "κύριο", ήταν στα 25 μου. Μια νεοφερμένη ασκούμενη, ετών 22. Είχε παγώσει το χαμόγελο στα χείλη μου. Ήταν κάτι σαν εκείνη τη στιγμή να συνειδητοποίησα πως "οκ, επίσημα μεγαλώσαμε".
Ναι, ναι, κι εμένα στα 25 :'(
 

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ πάντα πληθυντικό ευγενείας σε ανθρώπους άνω των 60. Σε νεότερους, επειδή μου φαίνεται πολύ υποκριτικό, ρωτάω πάντα αν υπάρχει πρόβλημα να μιλάμε στον ενικό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ πάντα πληθυντικό ευγενείας σε ανθρώπους άνω των 60. Σε νεότερους, επειδή μου φαίνεται πολύ υποκριτικό, ρωτάω πάντα αν υπάρχει πρόβλημα να μιλάμε στον ενικό.
Υπάρχει ποτέ πιθανότητα όμως κάποιος να πει "ναι, έχω πρόβλημα να μιλάμε στον ενικό"; Ουσιαστικά τον αναγκάζεις να σου πει οτι δεν έχει πρόβλημα, κι ας έχει. Εμένα ας πούμε αν μου το έλεγες θα έλεγα "δεν υπάρχει πρόβλημα" αλλά θα με πείραζε και θα συνέχιζα τον πληθυντικό.
 

paolo1

Νεοφερμένος

Ο paolo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σας τη δίνει κι εσάς κάποιος στον οποίο μιλάτε στον πληθυντικό, ξαφνικά να περάσει από μόνος του στον ενικό χωρίς να έχετε δώσει τέτοιο δικαίωμα; Προσωπικά το μεταφράζω ως έλλειψη σεβασμού. Πχ αν πάω να ψωνίσω σε ένα μαγαζί κι εγώ πω "γεια σας, θέλω να μου δείξετε αυτό" και ο/η υπάλληλος πει "έλα να σου δείξω, θα σου αρέσει κι αυτό", θυμώνω. Το βλέπουν κι άλλοι έτσι;
Εγω παλι αγαπητή, εκνευρίζομαι αφάνταστα οταν λεω στον άλλο "σε παρακαλώ μιλα μου στον ενικό"(γιατι ειλικρινά ορισμένες φορές με εκνευριζει ο πληθυντικός)και συνεχίζει να μου μιλάει στον πληθυντικό
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Εγω παλι αγαπητή, εκνευρίζομαι αφάνταστα οταν λεω στον άλλο "σε παρακαλώ μιλα μου στον ενικό"(γιατι ειλικρινά ορισμένες φορές με εκνευριζει ο πληθυντικός)και συνεχίζει να μου μιλάει στον πληθυντικό
Α ωραία θα περνούσαμε αν συναντιόμασταν εγώ κι εσύ οπότε! :bleh:
"εγώ κι ΕΣΕΙΣ εννοούσα"
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Εγω παλι αγαπητή...

Εγω δε μπορώ τα αγαπητέ/τη, μιας και αναφέρθηκε μόλις.

Από που κι ως που ειμαι αγαπητός με τον άλλον;

Ή και τα "φίλε μου". Και από γυναίκες εξίσου, όχι μόνο άντρες. Δεν της δινω το δικαίωμα της άλλης αμα δε με έχει έλξει πρώτα να αρχίσει τα φίλε μου και τα αγαπημενε ή αγαπητέ.

Προτιμώ τον πληθυντικό μέχρι να δωσω εγω το οκ να γίνει ενικός και να μεινει ενικός.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top