Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Λοιπόν κάτι έχω βρει, αλλά θέλει λίγο ακόμα ψάξιμο... για την ώρα φεύγω, πάω σε μια συναυλία, θα συνεχίσω το βράδυ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ παιδιά την κάνω.
Ελπίζω όταν γυρίσω να μην είναι το θέμα κ*λ*ς :P Ας ηρεμήσουμε...όλοι...
Καλό evening! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ουγκ~!`1

σας πούλησαν σκάρτο πράμα :D. το μαγικό νούμερο δεν είναι το 5 αλλά το 42


ψ. μη χάσετε το παρά πέντε σήμερα :D.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Α ρε weak πως καταφέρνεις και κάθε φορά ξεραίνομαι στα γέλια με τα ποστς σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αχχχχ τι θέμα και αυτό........:hmm:;)

Προσωπικά δεν θίγομαι ούτε μ'ενδιαφέρουν αυτές οι απόψεις γιατί ξέρω τι είμαι και τι δεν είμαι..Αλλά εξοργίζομαι όταν θίγομαι προσωπικά και μου κάνουν την ζωη πατίνι με τ΄τοιες αντιλήψεις..Θα αναφέρω χαρακτηριστικότατο παράδειγμα όταν επιστρέψω..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Επειδη ειδα οτι ανοιξε ενα τετοιο θεμα και συνηθως ξεκιναει μια τετοια μεγαλη αντιπαραθεση,ιδιως οταν υπαρχει συγκριση των 2 φυλων σε πνευματικη δυναμη.

Δυστυχως για τις γυναικες ομως,τα αποτελεσματα τοσων χιλιετιων και τα η αφανεια των γυναικων στις θετικες επιστημες (πλην καποιον λαμπρων εξαιρεσεων παντα) δεν ειναι τυχαια καθως αποδειχτηκε οτι οι γυναικες υστερουν πνευματικα με τον αντρα σε συγκριση.

Κατι τετοιο ισχυει σε ολες τις βαθμιδες IQ.Δηλαδη οταν ενας αντρας εχει 120 IQ (που θεωρειται πολυ καλο) τοτε η αντιστοιχιση της γυναικας στον ιδιο μεσο ορο ειναι γυρω στο 80-90.Aυτο ισχυει για ολες τις βαθμιδες,απο τους εξυπνοτερους στους λιγοτερο.

Το συγκεκριμενο αρθρο ηταν πολυ προσφατη ερευνα βρετανων επιστημονων,που κρατησε τα τελευταια 10 χρονια (αν θυμαμαι καλα) και την ειχα διαβασει σε ολοσελιδο αρθρο σε ενα τευχος απο την Ελευθεροτυπια,που ηταν αναδημοσιευση του αρθρου απο καποιο ξενο ειδησιογραφικο πρακτορειο.
Πρεπει να ηταν τευχος τελος Αυγουστου με μεσα Σεπτεμβρη,δεν θυμαμαι ποτε ακριβως.

Δεν θα καθησω να πεισω κανεναν οτι διαβασα αυτο το αρθρο,για μενα μιλησαν οι επιστημονες και ετσι δεν προκειται να ερθω σε αντιπαραθεση για την αληθεια της ερευνας ή οχι.Οποιος/α ενδιαφερεται να το βρει ας το ψαξει ;)
Aπο οσο ξερω η Ε εχει αρχειο των αρθρων της.


Με βαση τις υπαρχουσες γνωσεις μου που εχω αποκομησει εδω και χρονια και σε συνδιασμο με πολλες αλλες γνωσεις,καταληγω στο συμπερασα οτι ισχυει κατι αναλογο,οπως ισχυει στην κατασκευη σωματος και τις ολες διαφοροποιησεις.

Η γυναικα προοριζεται να τεκνοποιησει το ανθρωπινο ειδος,αλλα καποιος πρεπει να σκεφτει για να εξελιξει το ειδος.Αυτος ειναι ο αντρας καθως εχει και μεγαλυτερο εγκεφαλο συγκριτικα με την γυναικα (περισσοτερα εκατομυρια κυτταρα=περισσοτερες επαφες νευρωνων=μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυς).
Επισης οι μυες ειναι το εργαλειο για να υλοποιησει αυτες τις σκεψεις με αποτελεσμα οι αντρες ανεκαθεν να ηταν πρωτοποροι στην εξελιξη του ειδους.

Τωρα θα με πειτε ρατσιστη και τα συναφη,το θεμα ειναι οτι εγω το βλεπω τελειως λογικα και επιστημονικα,καθως για μενα ΟΛΑ εξηγουνται με τον εναν ή αλλον τροπο και ΔΕΝ βλεπω καθόλου παραλογο που η φυση μας επλασε ετσι.
Για ΟΛΑ υπαρχει καποιος λογος,τιποτα δεν ειναι τυχαιο.
Κανεις δεν παραπονεθηκε γιατι οι γυναικες τεκνοποιουν ΜΟΝΟ αυτες ή κανεις δεν παραπονεθηκε ότι οι γυναικες μας ριχνουν καμια 8-10 χρονια στον ταφο νωριτερα απο οτι πανε αυτες...

Ειναι καθαρα επεξηγηση το πως λειτουργουμε και ΓΙΑΤΙ φτιαχτηκαμε ετσι.
Ελπιζω οι στενομυαλες αποψεις που θα ακουσω πανω στο συγκεκριμενο μου ποστ,να ειναι σε λογικα πλαισια,καθως δεν εχω καμια ορεξη για αντιπαραθεσεις και να πεισω καποιους ή καποιες.
Το κανω με ολη την καλη διαθεση που εχω για να ενημερωσω καποιους και καποιες που το ζητησαν:)
Καλέ μου Covenant φαίνεται ότι οι τούρτες σε παραφούσκωσαν:D :D :D :D
Καταρχήν παραθέτεις μια ιστορική ανακρίβεια,όπως εξηγώ και στην αρχή ο λόγος που υπήρχε μικρός αριθμός γυναικών που διέπρεψαν σε οποιοδήποτε τομέα μέχρι πρόσφατα ήταν η μειονεκτική θέση που είχε η γυναίκα μέχρι τα μισά του περασμένου αιώνα και ο αποκλεισμός της απο την ανώτερη (μη σου πω και βασική)εκπαίδευση.
Κατά δεύτερον χαίρομαι που γνωρίζεις τον διαχωρισμό των δεξιοτήτων κι έχεις απόλυτο δίκιο για αυτό όμως το ποστ αναφέρεται καθαρά στην ευφυία σε θετικές επιστήμες οπότε θα επανέρθω στην έρευνα που διάβασες.Δεν ανέφερες ότι οι συγκεκριμένοι δύο επιστήμονες που την διεξήγαγαν είχαν απασχολήσει και στο παρελθόν για τα "ρατσιστικά"τους πορίσματα καθώς προσπάθησαν να αποδείξουν ότι η εξυπνάδα διαφέρει απο φυλή σε φυλή.Όπως επίσης και ότι ο αρθρογράφος της Ελευθεροτυπίας αντιμετωπίζει με χιούμορ την όλη έρευνα.
Όποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει το άρθρο:
https://www.enet.gr/online/online_hprint.jsp?q=I.Q.&a=&id=11104056
Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Λοιπόν....Ας πω και γω την πονεμένη μου ιστορία!!:P:P:P:P
Στο Λυκειο και τα τρια χρόνια είχα έναν φυσικό οποίος και τα τρια χρόνια μου έκανε την ζωή πατίνι γιατί έκανα το μέγα έγκλημα να διαλέξω κατεύθυνση θετική και να είμαι σημαιοφόρος..Ναι καλά διαβάζετε..Και δεν σας μιλάω για αστεία πράγματα προσπαθούσε με κάθε τρόπο να με υποβιβάσει..Και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί το έκανε αυτό μέχρι που έμαθα τι είχε δηλώσει δημόσια κατά καιρούς..Ότι τα κορίτσια πρέπει να πηγαίνουν μόνο θεωρητική και ότι δεν κάνουν για τις θετικές επιστήμες και άλλα συναφή..Και σαν δεν ντρέπομαι εγω η ξαδιάντροπη που πήγα θετική,έγινα και σημαιοφόρος και πάταξα τον άγραφο νόμο του..Μη χέσω δηλαδή..(σόρρυ για την έκφραση:redface:)
Κυριολεκτικά με μισούσε το καταλάβαινα..Ε λυπάμαι είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες αντιλήψεις την σήμερον εποχή με τέτοια τεχνολογική και πολιτισμική εξέλιξη,ειδικά από ανθρώπους που θεωρούνται μορφωμένοι και με κάποιο επίπεδο?
Αλλα γενικά πλέον δεν ασχολούμαι όσο και να νευριάζω μερικές φορές..Πολιτισμένη συζήτηση ναι θα κάνω αλλά απο κει και πέρα δεν με ενδιαφέρει,δεν έχω κάτι να αποδείξω ο καθένας μπορεί να έχει όποια άποψη θέλει..Αλλά δεν γίνεται να βγάζουμε συμπεράσματα για τον κάθε άνθρωπο και την εξυπνάδα του είτε από το φύλο του,είτε από την εμφάνιση του(Ωραία=Χαζή) είτε από το ποια σχολή έχει περάσει..Γιατί εγώ προσωπικά άνθρωπο που έχει περάσει ιατρική αλλά με διάβασμα 24 ώρες το 24ωρο και χωρίς προσωπική ζωή δεν τον θεωρώ έξυπνο..Εξυπνάδα,για μένα τουλάχιστον,είναι να αξιοποιείς πολλές πτυχες του χαρακτηρας σου και της προσωπικότητας σου..Αλλά θα μου πείτε επιλογές είναι αυτές..Ναι εντάξει απλά δεν είναι κάτι που εγώ θα θαυμάσω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Στο Λυκειο και τα τρια χρόνια είχα έναν φυσικό οποίος και τα τρια χρόνια μου έκανε την ζωή πατίνι γιατί έκανα το μέγα έγκλημα να διαλέξω κατεύθυνση θετική και να είμαι σημαιοφόρος..Ναι καλά διαβάζετε..Και δεν σας μιλάω για αστεία πράγματα προσπαθούσε με κάθε τρόπο να με υποβιβάσει..Και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί το έκανε αυτό μέχρι που έμαθα τι είχε δηλώσει δημόσια κατά καιρούς..Ότι τα κορίτσια πρέπει να πηγαίνουν μόνο θεωρητική και ότι δεν κάνουν για τις θετικές επιστήμες και άλλα συναφή..Και σαν δεν ντρέπομαι εγω η ξαδιάντροπη που πήγα θετική,έγινα και σημαιοφόρος και πάταξα τον άγραφο νόμο του..
O συγκεκριμενος ηταν κομπλεξαρα και ειναι ενα απο τα χειριστα παραδειγματα οτι οι καθηγητες στην Ελλαδα,δεν θελουν την προοδο των φοιτητων και σε συνδιασμο με τον μισογυνισμο του ειχες αυτα τα 3 βασανιστικα χρονια.

Αλλα χαιρομαι παρα πολυ,που παρολι την ψυχολογικη πιεση που υπεστεις,εσυ δεν κοντοσταθηκες και του απεδειξες οτι εχεις την ικανοτητες για να μπεις στις θετικες επιστημες.

Το συγκεκριμενο θεμα σου για τον κομπλεξισμο που δειχνουν οι εκπαιδευτικοι στην Ελλαδα (στις ανωτερες και ανωτατες σχολες ειναι συχνοτερο φαινομενο) γιατι θελουν να αποκοψουν τον προοδο των καλων μαθητων-μαθητριων (αλλου παπα ευαγγελιο) + τον μισογυνισμο του...

Αυτα ειναι τα χαζα καταλοιπα των προηγουμενων δεκαετιων τα οποια τα μισω οσο τιποτα αλλο.Τουλαχιστον φερθηκες αριστα και τον αποστομωσες οπως θα επρεπε.Πολλα αναλογα εχω αντιμετωπισει εγω,αλλα με "ρατσισμο" προς την ηλικια μου και οχι προς το φυλο μου (οταν βρισκομουν αναμεσα σε κατα δεκαετιες μεγαλυτερους μου) μεχρι που σταματησε η κριτικη λογω των πραξεων μου.

Μπραβο σου παντως,αποδεικνυεις αυτο που ελεγα πιο πανω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
O συγκεκριμενος ηταν κομπλεξαρα και ειναι ενα απο τα χειριστα παραδειγματα οτι οι καθηγητες στην Ελλαδα,δεν θελουν την προοδο των φοιτητων και σε συνδιασμο με τον μισογυνισμο του ειχες αυτα τα 3 βασανιστικα χρονια.

Αλλα χαιρομαι παρα πολυ,που παρολι την ψυχολογικη πιεση που υπεστεις,εσυ δεν κοντοσταθηκες και του απεδειξες οτι εχεις την ικανοτητες για να μπεις στις θετικες επιστημες.

Το συγκεκριμενο θεμα σου για τον κομπλεξισμο που δειχνουν οι εκπαιδευτικοι στην Ελλαδα (στις ανωτερες και ανωτατες σχολες ειναι συχνοτερο φαινομενο) γιατι θελουν να αποκοψουν τον προοδο των καλων μαθητων-μαθητριων (αλλου παπα ευαγγελιο) + τον μισογυνισμο του...

Αυτα ειναι τα χαζα καταλοιπα των προηγουμενων δεκαετιων τα οποια τα μισω οσο τιποτα αλλο.Τουλαχιστον φερθηκες αριστα και τον αποστομωσες οπως θα επρεπε.Πολλα αναλογα εχω αντιμετωπισει εγω,αλλα με "ρατσισμο" προς την ηλικια μου και οχι προς το φυλο μου (οταν βρισκομουν αναμεσα σε κατα δεκαετιες μεγαλυτερους μου) μεχρι που σταματησε η κριτικη λογω των πραξεων μου.

Μπραβο σου παντως,αποδεικνυεις αυτο που ελεγα πιο πανω ;)
Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι Covenant δυστυχώς..
Δεν υπήρχε περίπτωση όμως ένας άνθρωπος τέτοιος να μπει εμπόδιο στους στόχους μου..Λάτρευα κάθε θετικό μάθημα και μισούσα την αποστήθιση και γενικότερα τα φιλολογικά αν και τα κατάφερνα εξίσου καλα..Και βασικά όχι τα μισούσα απλά τα βαριόμουν αφόρητα..:/:
Αλλά στο τέλος ανταμειφθηκα..Μου "έβγαλε το καπέλο" δημόσια μπροστά σε όλους τους καθηγητές όταν βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελληνίων..Και πιστεύω ότι δεν ήταν προσποιητό..Αλλα και πάλι δεν αναιρεί αυτά που μου έκανε..Το μόνο καλό είναι ότι με πείσμωσε..

Και κάτι άσχετο πολύ λένε ότι ο συνδιασμός γυναίκα+έξυονη είναι κάτι σαν "καταρα" και ότι καλύτερα να το πα'ιζουμε χαζές..Το πρώτο ίσως και να αληθεύει,στο δεύτερο όμως σε καμία περίπτωση δεν συμφωνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Kleftra

Δεν αμφεβαλλα οτι οι γυναικες ηταν σε αδικημενη θεση για πολλους αιωνες και οτι σπανιες περιπτωσεις διεπρεψαν,απλα η ερευνα αποδεικνυει για μενα μια "κοινη" αληθεια απο τα αρχαια χρονια,οτι οι γυναικες δεν ειναι τοσο καταλληλες οσο οι αντρες σε ορισμενους τομεις με το ιδιο να συμβαινει και αντιστροφα.
Παντου υπαρχουν τετοια παραδειγματα οτι η πνευματικη δυναμη σε καθε φυλο ειναι μοιρασμενη!Δεν ειπα εγω οτι οι γυναικες ειστε καθυστερημενες ή ανικανες,απλα με αυτην την ερευνα διαπιστωσα και εγω τα δικα μου βιωματα.

Τα δικα μου βιωματα ειναι οτι τοσα χρονια ηταν πολυ δυσκολο να βρω αφθονια εξυπνων γυναικων (ισως επειδη καλομαθα :redface:),δεν μιλαω για διαννοιες αλλα κατι παραπανω απο τον μεσο ορο.Απλα εκεινο που για μενα τα λεει ολα δεν ειναι τιποτα αλλο απο το στατιστικο νουμερο,που μου εξηγηθει καθαρα γιατι συμβαινει αυτο.

«Μόνο μία γυναίκα σε σύγκριση με πέντε άνδρες κατάφερε να βαθμολογηθεί με 155 στα τεστ, επίπεδο που συνδέεται με ιδιοφυές πνεύμα. Επίσης, διπλός αριθμός ανδρών κατάφερε να πιάσει βαθμολογία 125»

Με αυτο εγω συμπερανα οτι οντως ειναι πιο δυσκολο να βρεις μια εξυπνη κοπελα απο οτι εναν ανδρα,για τον απλο λογο οτι μονο 1 στις 5 (που απλα ετυχε να πιασει 155,για σκεφτειτε τι γινεται στις πιο συνοστημενες κατηγοριες απο 100-125 iq,εκει μπορει να ειναι 1 στις 6 ή και παραπανω).

Η συγκεκριμενη ερευνα για μενα δεν ειναι αυτο που θα ηθελα,ειναι περισσοτερο σαν στατιστικα που απλα μου λενε το ιδιο που ειχα καταλαβει και εγω,οτι ειναι οντως δυσκολοτερη η ανευρεση.Ειναι σαν να κρατουσα τα στατιστικα (λεμε τωρα) απο τις ως τωρα γνωριμιες μου,απλα αυτο ηταν σε τερασια κλιματα (24χιλ).Τωρα για τους 5 βαθμους,δεν μου λεει τιποτα,απλα λεει για τον μεσο ορο.

Οπως αναφερθηκα και πριν και δεν με καταλαβατε,καθως νομιζεται οτι χαιρομαι που υπαρχουν ηλιθιες και ηλιθιοι στον πλανητη,ειναι οτι εγω νοιαζομαι/ενδιαφερομαι μονο για το ελαχιστο αυτο ποσοστο γυναικων (1 στις 5) αν το θεωρησουμε οτι ειναι σωστη αναλογια για ολες τις κλιμακες κατηγοριων.
Ο λογος ειναι απλος,θελω να εχω και φιλες και κοπελες εξυπνες γιατι ξερω τι θελω.Δεν νομιζω ειναι κακο,ειναι σαν να σας λεω οτι μου αρεσει μονο το κοτοπουλο και οχι το μοσχαρι,ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Μονο που στο συγκεκριμενο θεμα,το γουστο μου,περιπλεκει μεσα και την εξυπναδα που καθως εγω ανεφερα το αρθρο (το αρθρο βρεθηκε νωριτερα και το σχολιασαμε,δεν ξερω αν το ειδες) το οποιο παραλληλα με κανει να φαινομαι,λογω της προτιμησης μου,μισογυνης για τις γυναικες ενω απλα σας λεω οτι δεν με ενδιαφερουν οι υπολοιπες :)

Oσο για το χιουμορ που ειχε ο αρθρογραφος,αν δεν ειχε και χιουμορ τοτε το αρθρο θα ηταν πολυ βαρυ για μερικες γυναικες και θα γινοταν κολαση,πρεπει να υπαρχει και λιγο αστειευομενο υφος για να δειξει σπασει και λιγο τον παγο σε κατι που δεν αρεσει σε ολες τις γυναικες,εφημεριδα ειναι,τι θα γραψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Kleftra

Δεν αμφεβαλλα οτι οι γυναικες ηταν σε αδικημενη θεση για πολλους αιωνες και οτι σπανιες περιπτωσεις διεπρεψαν,απλα η ερευνα αποδεικνυει για μενα μια "κοινη" αληθεια απο τα αρχαια χρονια,οτι οι γυναικες δεν ειναι τοσο καταλληλες οσο οι αντρες σε ορισμενους τομεις με το ιδιο να συμβαινει και αντιστροφα.
Παντου υπαρχουν τετοια παραδειγματα οτι η πνευματικη δυναμη σε καθε φυλο ειναι μοιρασμενη!Δεν ειπα εγω οτι οι γυναικες ειστε καθυστερημενες ή ανικανες,απλα με αυτην την ερευνα διαπιστωσα και εγω τα δικα μου βιωματα.

Τα δικα μου βιωματα ειναι οτι τοσα χρονια ηταν πολυ δυσκολο να βρω αφθονια εξυπνων γυναικων (ισως επειδη καλομαθα :redface:),δεν μιλαω για διαννοιες αλλα κατι παραπανω απο τον μεσο ορο.Απλα εκεινο που για μενα τα λεει ολα δεν ειναι τιποτα αλλο απο το στατιστικο νουμερο,που μου εξηγηθει καθαρα γιατι συμβαινει αυτο.



Με αυτο εγω συμπερανα οτι οντως ειναι πιο δυσκολο να βρεις μια εξυπνη κοπελα απο οτι εναν ανδρα,για τον απλο λογο οτι μονο 1 στις 5 (που απλα ετυχε να πιασει 155,για σκεφτειτε τι γινεται στις πιο συνοστημενες κατηγοριες απο 100-125 iq,εκει μπορει να ειναι 1 στις 6 ή και παραπανω).

Η συγκεκριμενη ερευνα για μενα δεν ειναι αυτο που θα ηθελα,ειναι περισσοτερο σαν στατιστικα που απλα μου λενε το ιδιο που ειχα καταλαβει και εγω,οτι ειναι οντως δυσκολοτερη η ανευρεση.Ειναι σαν να κρατουσα τα στατιστικα (λεμε τωρα) απο τις ως τωρα γνωριμιες μου,απλα αυτο ηταν σε τερασια κλιματα (24χιλ).Τωρα για τους 5 βαθμους,δεν μου λεει τιποτα,απλα λεει για τον μεσο ορο.

Οπως αναφερθηκα και πριν και δεν με καταλαβατε,καθως νομιζεται οτι χαιρομαι που υπαρχουν ηλιθιες και ηλιθιοι στον πλανητη,ειναι οτι εγω νοιαζομαι/ενδιαφερομαι μονο για το ελαχιστο αυτο ποσοστο γυναικων (1 στις 5) αν το θεωρησουμε οτι ειναι σωστη αναλογια για ολες τις κλιμακες κατηγοριων.
Ο λογος ειναι απλος,θελω να εχω και φιλες και κοπελες εξυπνες γιατι ξερω τι θελω.Δεν νομιζω ειναι κακο,ειναι σαν να σας λεω οτι μου αρεσει μονο το κοτοπουλο και οχι το μοσχαρι,ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Μονο που στο συγκεκριμενο θεμα,το γουστο μου,περιπλεκει μεσα και την εξυπναδα που καθως εγω ανεφερα το αρθρο (το αρθρο βρεθηκε νωριτερα και το σχολιασαμε,δεν ξερω αν το ειδες) το οποιο παραλληλα με κανει να φαινομαι,λογω της προτιμησης μου,μισογυνης για τις γυναικες ενω απλα σας λεω οτι δεν με ενδιαφερουν οι υπολοιπες :)

Oσο για το χιουμορ που ειχε ο αρθρογραφος,αν δεν ειχε και χιουμορ τοτε το αρθρο θα ηταν πολυ βαρυ για μερικες γυναικες και θα γινοταν κολαση,πρεπει να υπαρχει και λιγο αστειευομενο υφος για να δειξει σπασει και λιγο τον παγο σε κατι που δεν αρεσει σε ολες τις γυναικες,εφημεριδα ειναι,τι θα γραψει;
Έχεις δίκιο σε κάτι...ότι δεν διάβασα δύο ολόκληρες σελίδες αυτού του θέματος στις οποίες είχε παρατεθεί το άρθρο και είχαν γίνει και τα σχετικά σχόλια........:) :) :) :)
Το άρθρο ή μάλλον το συγκεκριμένο πόρισμα είναι όντως πολύ βαρύ κι όχι γιατί αποτελεί όπως λες μια πικρή αλήθεια αλλά γιατί κάνει μια άκαιρη γενίκευση.Όπως γράφω και ξαναγράφω υπάρχουν εξίσου λαμπρά αντρικά και γυναικεία μυαλιά κι όχι δεν μπορώ να δεχτώ κανενός είδους διάκριση είτε είναι φυλετική είτε είναι σεξιστική.Αν με το παραπάνω θεωρείς ότι αμφισβητώ μια "εμπεριστατωμένη"έρευνα θα σε προλάβω απατώντας πως δεν αποδέχομαι ως επιστημονική έρευνα τίποτε που υποβόσκει ρατσισμό και όμοια θα ήταν κι η απάντηση μου αν η έρευνα ισχυριζόταν το αντίστροφο.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να δεχτώ τις αμέτρητες θεωρίες για την ανωτερώτητα της λευκής φυλής έναντι των υπολοίπων.
Έκπληξη πάντως μου κάνει το γεγονός ότι δηλώνεις πως ουδέποτε συναναστράφηκες με κοπέλες εξυπνότερες απο το μέσο όρο.......δεν ξέρω το λόγο που βρίσκεσαι στην Αγγλία,αν μένεις μόνιμα εκεί ή σπουδάζεις όμως περνώντας απο τα στάδια της δευτεροβάθμιας έστω εκπαίδευσης δεν είναι δυνατόν να μην γνώρισες έστω μια κοπέλα που να γίνει το φιλαράκι σου,να έχεις τις ίδιες ανησυχίες με σένα και να κάνετε ατελείωτες συζητήσεις εκτιμώντας το χιούμορ και την ευστροφία της.:confused:
Αν όχι τότε λογικό είναι να αντιδράς έτσι,σου έχει λείψει η ουσιαστική συναναστροφή με το αντίθετο φύλο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε κάτι...ότι δεν διάβασα δύο ολόκληρες σελίδες αυτού του θέματος στις οποίες είχε παρατεθεί το άρθρο και είχαν γίνει και τα σχετικά σχόλια........:) :) :) :)
Το άρθρο ή μάλλον το συγκεκριμένο πόρισμα είναι όντως πολύ βαρύ κι όχι γιατί αποτελεί όπως λες μια πικρή αλήθεια αλλά γιατί κάνει μια άκαιρη γενίκευση.Όπως γράφω και ξαναγράφω υπάρχουν εξίσου λαμπρά αντρικά και γυναικεία μυαλιά κι όχι δεν μπορώ να δεχτώ κανενός είδους διάκριση είτε είναι φυλετική είτε είναι σεξιστική.Αν με το παραπάνω θεωρείς ότι αμφισβητώ μια "εμπεριστατωμένη"έρευνα θα σε προλάβω απατώντας πως δεν αποδέχομαι ως επιστημονική έρευνα τίποτε που υποβόσκει ρατσισμό και όμοια θα ήταν κι η απάντηση μου αν η έρευνα ισχυριζόταν το αντίστροφο.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να δεχτώ τις αμέτρητες θεωρίες για την ανωτερώτητα της λευκής φυλής έναντι των υπολοίπων.
Eπειδη το θεμα εχει καταντησει κουραστικο και δεν θελω να επαναλαμβανομαι πλεον θα κανω την τελευταια διευκρινιση γιατι για ακομη μια φορα τα λεγομενα μου πηγαν στον αερα,καθως τα συμπερασματα που εβγαλες για μενα ειναι τελειως αναληθη και φανταστικα.
Αναρωτιεμαι τι να σκεφτεστε οταν γραφετε καθε ποστ,ειλικρινα ωρες-ωρες με εκπλησετε!

Οσο για την πνευματικη διαφορα μεταξυ λαων ειναι κοινως γνωστο,ασχετως που παραπεμπει σε φυλετικες διακρισεις (για μενα η αληθεια δεν κανει διακρισεις,ειναι αμεση και κοφτερη),οτι υπαρχει διαφορα απο χωρα σε χωρα.
Για παραδειγμα οι ιαπωνες θεωρουνται απο τους πιο εξυπνους λαους στον κοσμο,σε μεσο ορο.

Έκπληξη πάντως μου κάνει το γεγονός ότι δηλώνεις πως ουδέποτε συναναστράφηκες με κοπέλες εξυπνότερες απο το μέσο όρο.......δεν ξέρω το λόγο που βρίσκεσαι στην Αγγλία,αν μένεις μόνιμα εκεί ή σπουδάζεις όμως περνώντας απο τα στάδια της δευτεροβάθμιας έστω εκπαίδευσης δεν είναι δυνατόν να μην γνώρισες έστω μια κοπέλα που να γίνει το φιλαράκι σου,να έχεις τις ίδιες ανησυχίες με σένα και να κάνετε ατελείωτες συζητήσεις εκτιμώντας το χιούμορ και την ευστροφία της.:confused:
Αν όχι τότε λογικό είναι να αντιδράς έτσι,σου έχει λείψει η ουσιαστική συναναστροφή με το αντίθετο φύλο.;)
2 πραγματα μπορει να συμβαινουν ::hmm:

1.Μου κανεις πλακα με αυτα που γραφεις:)

2.Σοβαρολογεις,με αποτελεσμα να μην πιστευω στα ματια μου:confused:


Αντιθετως,τοση ωρα στα ποστ μου γραφω οτι προτιμω επι το πλειστον να κανω παρεα με εξυπνες/σωστες/ευχαριστες/κοινωνικες/χαρουμενες/δημιουργικες κοπελες,καθως τι προτιμω πολυ περισσοτερο απο τις ΟΧΙ ευστροφες.

Πιστευω οτι δεν εχω ξεχασει ακομα τα ελληνικα μου και μπορω να διατυπωσω ορθα τον γραπτο ελληνικο λογο:worry:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Οπως αναφερθηκα και πριν και δεν με καταλαβατε,καθως νομιζεται οτι χαιρομαι που υπαρχουν ηλιθιες και ηλιθιοι στον πλανητη,ειναι οτι εγω νοιαζομαι/ενδιαφερομαι μονο για το ελαχιστο αυτο ποσοστο γυναικων (1 στις 5) αν το θεωρησουμε οτι ειναι σωστη αναλογια για ολες τις κλιμακες κατηγοριων.
Ο λογος ειναι απλος,θελω να εχω και φιλες και κοπελες εξυπνες γιατι ξερω τι θελω.Δεν νομιζω ειναι κακο,ειναι σαν να σας λεω οτι μου αρεσει μονο το κοτοπουλο και οχι το μοσχαρι,ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Αν όχι τότε λογικό είναι να αντιδράς έτσι,σου έχει λείψει η ουσιαστική συναναστροφή με το αντίθετο φύλο.;)
Μηπως ειμαι και παρθενος και δεν το ξερω;;;

Μηπως εχω να δω γυναικα απο την εποχη του 21;

Τι να πω,ειλικρινα ουτε σε ψυχολογο να πηγαινα,με την μονη διαφορα οτι ο ψυχολογος θα μαθαινε περισσοτερα πραγματα για τον ευατο μου και τα βιωματα πριν καταληξει σε καποια συμπερασματα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είσαι τυχερούλης που δεν προλαβαίνω αλλά επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω αύριο....
όμως καμμία διάθεση ειρωνείας δεν είχαν τα όσα σου έγραψα λυπάμαι αν το παρεξήγησες...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι εάν αύριο βγεί μια νέα ερεύνα η οποία θα ακύρωνει την υπάρχουσα (κάτι πολύ σύνηθες) με νέα συμπεράσματα διαφορέτικα τότε πως θα δικαιολογήσεις όλα αύτα που συμβαίνουν στην ζωή σου αναφορικά πάντα με τις συναναστροφές σου με τις γυναίκες και τον δείκτη ευφυίας τους....? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Είσαι τυχερούλης που δεν προλαβαίνω αλλά επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω αύριο....
όμως καμμία διάθεση ειρωνείας δεν είχαν τα όσα σου έγραψα λυπάμαι αν το παρεξήγησες...........

Eγω ειδα διαθεση ειρωνειας και για αυτο δεν μου αρεσαν καθολου.
Ουδεποτε εγω στα ποστ μου δεν σχολιασα κανεναν σας αμεσα,απλα αναφερω την αληθεια.
Εχετε πεσει ποσες γυναικες πανω μου επειδη παρεθεσα μια ερευνα που διαβασα στην εφημεριδα.
Ειλικρινα το θεμα με κουρασε και δεν εχω αλλο χρονο να σπαταλησω.
Απο δω και περα μπορειτε να κανετε αναλογα θεματα και εσεις , θα ειναι κατι πολυ ομορφο


Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Αναρωτιέμαι εάν αύριο βγεί μια νέα ερεύνα η οποία θα ακύρωνει την υπάρχουσα (κάτι πολύ σύνηθες) με νέα συμπεράσματα διαφορέτικα τότε πως θα δικαιολογήσεις όλα αύτα που συμβαίνουν στην ζωή σου αναφορικά πάντα με τις συναναστροφές σου με τις γυναίκες και τον δείκτη ευφυίας τους....? :hmm:
Οταν με το καλο βγει,σε παρακαλω να με ενημερωσεις για να το συζητησουμε τοτε το θεμα.

Δεν νομιζω μια διαπιστωση χρονων απο δισεκατομυρια αντρες που εζησαν αν τον πλανητη να το πιστευουν (οτι οι γυναικες δεν ειναι τοσο εξυπνες) και να εχουν λαθος.
Απλα πλεον εχουμε την τεχνολογια να το διαπιστωνουμε με επιστημονικες ερευνες.

Οσο για τις γυναικες που εχω στην ζωη μου τις επελεξα εγω και επισης μου ετυχαν λογω συγκυριων.Απο κει και περα καθορισα αν θα τις θεωρησω φιλες μου ή απλα γνωστες.
Απλα λογω το οτι εχω και μια μικρη πειρα στο εξωτερικο μπορω να βγαζω καποια πορισματα (προσωπικη αποψη) για την διαφορα των γυναικων ανα τον πλανητη (απο οσες εχω γνωρισει παντα),σε σχεση παντα με τις αψεγιαδιαστες ελληνιδες,ενω καποιος που εχει εμπειρια μονο στην πατριδα δεν μπορει να το κανει.

Στην ζωη ολα ειναι θεμα συγκρισεων και επιλογων.
Αν και εγω προτιμω πολυ περισσοτερο την συγκεκριμενη φραση,περιεχει τεραστια σοφια μεσα της

Στην ζωη,ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων

Δεν μιλησα υποθετικα για τιποτα και εσεις παντα στην υποθεση μου το γυρνατε...αν βγει ποτε μια τετοια ερευνα και ειναι τοσο αναποδη με τις αποψεις μου,τοτε ισως να συμπερανω οτι σκεφτομαι πολυ διαφορετικα απο τους αλλους ή οτι ειμαι απο αλλον πλανητη.

Παντως σε καμια περιπτωση δεν θα γυρισω και θα πω οτι οι συγκεκριμενοι επιστημονες (ανδρες και γυναικες) ειναι ρατσιστες,μισογυνηδες,φεμινηστριες και γενικα βανδαλοι που διεξαγουν τετοια πορισματα ως επιστημονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ουδεποτε εγω στα ποστ μου δεν σχολιασα κανεναν σας αμεσα,
Μάλλον δεν θυμάσε καλά....σε άλλα θεματάκια το έχεις κάνει και έντονα....άλλα αυτό δεν είναι το θέμα μας εδώ άπλα για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας! όλοι κάποια στιγμή έχουμε παρεκτραπεί.:|

Φιλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Covenant, ακόμα και να ισχύει αυτή η έρευνα (πράγμα που εξακολουθώ να αμφισβητώ αλλά δεν είναι του παρόντος) έχεις καταλάβει οτι μιλάμε για 5 μονάδες διαφορα?? Ξέρεις τι είναι 5 μονάδες διαφορά? Σχεδόν τίποτα! Ούτε διαχωρίζουν 5 μονάδες τις έξυπνες απο τις χαζές ούτε τπτ. Επίσης λες οτι ήταν δύσκολο να γνωρίσεις γυναίκες πάνω απο το μέσο όρο. Εξίσου δύσκολο, όσο παράξενο κι άν σου φαίνεται είναι να γνωρίσεις γυναίκες κάτω απο το μέσο όρο, μιας και η κατανομή ειναι κανονική. Επίσης το 50% των γυναικών ανήκουν στο μέσο όρο, όπως και το 50% των ανδρών. Άρα είναι εξίσου δύσκολο να γνωρίσεις και άνδρα πάνω απο το μέσο όρο ;)

Επίσης για όσους πιστευουν οτι το IQ είναι τόοοοσο σημαντικό: Ο Einstein ο,τι πέτυχε το πέτυχε με IQ 164. Άλλοι με 180+ δεν έχουν πετύχει σχεδόν τίποτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
don't shoot the messenger.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Ναι δεν ειναι τιποτα σημαντικο,απλα ειναι αυτο που ελεγα και ηταν το διδαγμα της ολης ερευνας.Οτι οντως οι γυναικες εχουν λιγοτερη ευφυια κατα 5 μοναδες μεσο ορο,απολυτα λογικο λογο της μικροτερης εγκεφαλικης μαζας σε σχεση με εναν ανδρα.

Τωρα το ποσο ειχε ο Einstein δεν μπορεις να το πεις,εδω δεν μπορουμε εν ετη 2005 να μετρησουμε το δικο μας.Σημασια εχει οτι ηταν κορυφαιο μυαλο και προσεφερε πολλα.
Δεν νομιζω να υπαρχει 180αρης και να μην εχει καταφερει τιποτα...μην λεμε οτι θελουμε...θα ειναι σε κανεναν ερευνετικο εργαστηριο ανα τον κοσμο.

Για μενα το θεμα εχει ληξει,εξαντλησα οτι ειχα να πω.
Ο καθεις και καθεμια μενει με τα συμπερασματα του.
Ελπιζω να ηταν εποικοδομητικo,για οσους/ες το βρηκαν,δεν ειναι ολα για ολους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ελα τώρα βρε Covenant! Ευφυια δεν συνεπάγεται και επιτυχία! Απλά είναι απαραίτητη προυπόθεση. Απλά αυτό που ήθελα να πω είναι οτι σε πολύ υψηλά επίπεδα ευφυίας δεν παίζουν τόσο ρόλο οι διαφορές. (και αυτό ΕΙΝΑΙ επιστημονικά τεκμηριωμένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top