Γυναίκες και θετικές επιστήμες

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Εννοείται ότι ευφυία δεν σημαίνει επιτυχία..Υπάρχουν πανέξυπνα άτομα που δεν έχουν καταφέρει απολύτως τίποτα στην ζωή τους και ήταν προσωπικές επιλογές τους και λάθη τους...
Τέλοςπάντων δεν είναι εδώ το θέμα μας,γιατί τόσος ντόρος βρε παιδιά γύρω από το θέμα και τις 5 μονάδες της έρευνας?Δεν υπάρχει λογος το τι έδειξε μια έρευνα δεν σημαίνει τι είναι κάθε γυναίκα.
Τώρα μια γυναίκα η οποία είναι έξυπνη τι την ενδιαφέρει αν αποτελεί την εξαίρεση του κανόνα ή οχι??Δεν της αρκεί που δεν ξέρει ότι είναι έξυπνη?
Τώρα άμα προσπαθούσαμε να κάνουμε όλο τον κόσμο να έχει τις ίδιες αντιλήψεις καήκαμε..Ο καθένας μπορεί να έχει τα δικά του πιστεύω είτε τεκμηριωμένα με έρευνες κτλ είτε όχι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Εννοείται ότι ευφυία δεν σημαίνει επιτυχία..Υπάρχουν πανέξυπνα άτομα που δεν έχουν καταφέρει απολύτως τίποτα στην ζωή τους και ήταν προσωπικές επιλογές τους και λάθη τους...
Τέλοςπάντων δεν είναι εδώ το θέμα μας,γιατί τόσος ντόρος βρε παιδιά γύρω από το θέμα και τις 5 μονάδες της έρευνας?Δεν υπάρχει λογος το τι έδειξε μια έρευνα δεν σημαίνει τι είναι κάθε γυναίκα.
Τώρα μια γυναίκα η οποία είναι έξυπνη τι την ενδιαφέρει αν αποτελεί την εξαίρεση του κανόνα ή οχι??Δεν της αρκεί που δεν ξέρει ότι είναι έξυπνη?
Τώρα άμα προσπαθούσαμε να κάνουμε όλο τον κόσμο να έχει τις ίδιες αντιλήψεις καήκαμε..Ο καθένας μπορεί να έχει τα δικά του πιστεύω είτε τεκμηριωμένα με έρευνες κτλ είτε όχι..:)
Όχι Nikita, κάνεις λάθος σε αυτό. Δεν γουστάρω να με θεωρούν a priori ηλίθια όσοι δεν με ξέρουν και να πρέπει να αποδείξω εγώ μετά οτι δεν είμαι ελέφαντας. Δεν γουστάρω να θεωρούν a priori έναν άνδρα στόκο, έξυπνο και μόνο αν ανοίξει το στόμα του να καταλάβουν τι είναι.
Κοινώς επειδή δεν έχω το χρόνο (και καμία άλλωστε) να πιάνω συζήτηση με τον καθένα, δεν γουστάρω όσοι δεν έχουμε συζητήσει να με θεωρούν ηλίθια. Πόσο μάλλον αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο για τις γυναίκες. Εσύ είσαι οκ με αυτό άραγε? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όχι Nikita, κάνεις λάθος σε αυτό. Δεν γουστάρω να με θεωρούν a priori ηλίθια όσοι δεν με ξέρουν και να πρέπει να αποδείξω εγώ μετά οτι δεν είμαι ελέφαντας. Δεν γουστάρω να θεωρούν a priori έναν άνδρα στόκο, έξυπνο και μόνο αν ανοίξει το στόμα του να καταλάβουν τι είναι.
Κοινώς επειδή δεν έχω το χρόνο (και καμία άλλωστε) να πιάνω συζήτηση με τον καθένα, δεν γουστάρω όσοι δεν έχουμε συζητήσει να με θεωρούν ηλίθια. Πόσο μάλλον αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο για τις γυναίκες. Εσύ είσαι οκ με αυτό άραγε? ;)
Κοίταξε,το έχω πει εξάλλου και σε άλλο ποστ μου..Ναι τέτοιες αντιλήψεις με νευριάζουν..Και μακάρι να άκουγα μόνο αυτό..Απλά έχω μάθει να αδιαφορώ και να μην ασχολούμαι πλέον..Γιατί αν καθόμουν και έσκαγα και άνοιγα αντιπαράθεση με τον καθέναν που δεν με ξέρει να πιστεύει ότι είμαι χαζή λόγω φύλου η εμφάνισης..Ή ότι έίμαι σνομπ ή άλλα χίλια δυο..Τότε πάει το έχασα το παιχνίδι και κινδύνευει η ψυχική μου ηρεμία..Πάλια με πείραζε,έσκαγαααα..Αλλά πλέον το έχω συνειδητοποιήσει δεν θα αλλάξουμε τον κοσμό Μichelle..Ναι σε μια συζήτηση θα υποστηρίξω τις γυναίκες και τα πιστεύω μου αλλά σε λογικά πλαίσια πάντα,ο άλλος όμως είναι ελεύθερος να πιστέψει ότι θέλει έτσι δεν είναι??Δεν νιώθω ότι έχω κάτι να αποδείξω γι'αυτό και δεν με πειράζει...Και πάνω απ'ολα εδώ ταιριάζει η ρήση "μην κρίνεις για να μην κριθείς" πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Εννοείται ότι ευφυία δεν σημαίνει επιτυχία..
Aναλογως πως χρησιμοποιεις και εκτιμας αυτην την ευφυια.
Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευτυχισμενος οταν ειμαι κοντα σε εξυπνους ανθρωπους που τους αρεσει να εξελισσονται και να καλυτερευουν την ζωη τους σε ολα.Παραλληλα εχουν να μου προσφερουν πολλα με την εξυπναδα τους καθως τους αρεσει να μοιραζονται τα αποτελεσματα των σκεψεων και πραξεων τους.
Για μενα εξυπνος ειναι αυτος που επιφερει ποιοτητα σε ολα τα επιπεδα
της ζωης του.

Και το αλλο,ειμαι τρισευτυχισμενος που εχω μια ευφυης-εξυπνη κοπελα,δεν γινεται να μην εκτιμησω κατι τετοιο!:redface:

Η "κακη" ευφυια (βλεπε "πονηρια") ειναι εκεινη που δημιουργει προβληματα...ο εξυπνος δεν ενοχλει κανεναν,κανει την δουλεια του ησυχα και ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Η "κακη" ευφυια (βλεπε "πονηρια") ειναι εκεινη που δημιουργει προβληματα...ο εξυπνος δεν ενοχλει κανεναν,κανει την δουλεια του ησυχα και ωραια
Συμφωνώ απολύτως. Αλλά στη σημερινή εποχή έχουμε καταντήσει αν δεν έχεις πονηρια να σε θεωρούν και χαζό :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Συμφωνώ απολύτως. Αλλά στη σημερινή εποχή έχουμε καταντήσει αν δεν έχεις πονηρια να σε θεωρούν και χαζό :mad:
Δεν εχω αντιμετωπησει κατι τετοιο στο παρελθον οσο ημουν Ελλαδα.
Δωσε ενα παραδειγμα να σε καταλαβω μηπως εννοεις κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν εχω αντιμετωπησει κατι τετοιο στο παρελθον οσο ημουν Ελλαδα.
Δωσε ενα παραδειγμα να σε καταλαβω μηπως εννοεις κατι αλλο
Τι παράδειγμα να δώσω? Δεν μου έρχεται τώρα κάτι. :redface:
Εκτός αν αμφισβητείς το κατα πόσον γνωρίζω τι σημαίνει πονηριά.
Απλα στη σημερινή εποχή πολλοί θεωρούν οτι αθωότητα=ηλιθιότητα και πονηριά=ευφυία. Μην μου πεις οτι πρώτη φορά το ακούς! Θα εκπλαγώ πάρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Aυτο ελειπε!
Απλα σου λεω μηπως συνεβει κατι προσφατα και εχεις κατι κατα νου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Aυτο ελειπε!
Απλα σου λεω μηπως συνεβει κατι προσφατα και εχεις κατι κατα νου
Πρόσφατα όχι, καμία σχέση. Απλά υπάρχει αυτή η αντίληψη, τουλάχιστον στην Ελλάδα και μου τη σπάει :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Λοιπον, αφου παρακολουθησα μια δυο μερες το θεμα, ειπα να "συνεισφερω" και εγω σε αυτο...

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι μια γυναικα ειναι λιγοτερο εξυπνη απο εναν αντρα, μιλωντας φυσικα για ολοκληρο τον γυναικειο πληθυσμο σε αντιπαραθεση με τον αντρικο. Κατι τετοιο θεωρω οτι θα ηταν ρατσιστικο και παραλογο, δεδομενου οτι το να μιλας με γενικοτητες και απολυτες αληθειες για ενα θεμα που αφορα ανθρωπους ειναι a priori χαζο κατα τη γνωμη μου. Το οτι οι γυναικες εχουν πιο μικρο εγκεφαλο ειναι μια αληθεια, η οποια ομως συνοδευομενη απο το οτι:

α) Ουτως ή αλλως δεν χρησιμοποιουμε το 100% των εγκεφαλικων μας δυνατοτητων
β) Οι γυναικες χρησιμοποιουν αλλο μερος του εγκεφαλου σε σχεση με τους αντρες

δεν μου λεει και πολλα. Ακομα και αν ειχαν, παρολα αυτα, μικροτερη ευφυια - στατιστικα - θεωρω οτι αυτη θα ηταν τοσο αμελητεα οσο δειχνει η ερευνα, εξου και αδιαφορη στην πραγματικη ζωη. Κατα δευτερον , η ιδια η ερευνα δεν με πειθει, ασχετως των υπολοιπων λογων που αναφερθηκαν ηδη (πιθανα κινητρα- αποψεις ερευνητων, κτλ) που μπορει (ή μπορει και οχι) να ειναι αληθη, για τον πολυ απλο λογο οτι σε τετοια ζητηματα ειναι πολυ δυσκολο να αποσαφηνιστει το θεμα με μια ερευνα. Οταν, δηλαδη, σε ενα επιστημονικο ζητημα υπεισερχονται τοσοι πολλοι παραγοντες, οπως σε αυτο της νοημοσυνης ή στα αιτια που προκαλουν τον καρκινο, καμια ερευνα δεν μπορει να αποδειξει αμετακλητα ενα συμπερασμα της. Πρεπει να υπαρξουν επανειλημμενες ερευνες με τα ιδια συμπερασματα που κατα προτιμηση να επιβεβαιωνονται και με αντικειμενικα πειραματα/κριτηρια, κατι το οποιο δεν συμβαινει εδω γιατι και η ερευνα ειναι μεμονωμενη αλλα και γιατι ο δεικτης IQ δεν απεικονιζει πληρως αντικειμενικα την νοημοσυνη (η οποια ακομα και ως ορος δεν εχει σαφη ορισμο)

Επομενως, και βασει των παραπανω δεν βλεπω καποιον λογο για τον οποιο να μην μπορει μια γυναικα να διαπρεψει στον τομεα των θετικων επιστημων...(Μεχρι εδω γυναικες ζητωκραυγαζουν "Πες τα μεγαλε", κτλ! :P ) Ομως, αυτο δεν γνωριζω αν ισχυει, αν λαβουμε υποψιν την ιδιοσυγκρασια της μεσης γυναικας και την ψυχολογιας της. Αν, δηλαδη, μπορει να ακολουθησει τον δρομο της ερευνητικης σταδιοδρομιας, ο οποιος ειναι συχνα μοναχικος και απαιτει απο το ατομο που την ακολουθει 100% προσηλωση, σε επιπεδο μονομανιας. Ακομα, το γεγονος οτι εξακολουθει να υπαρχει "ρατσισμος" και δυσπιστια απο τον ερευνητικο κοσμο απεναντι τους, αποτελει ενα εξτρα εμποδιο. Για τα γραφομενα αυτης της παραγραφου, ομολογω οτι δεν μπορω να ειμαι βεβαιος οτι ισχυουν καθως βασιζονται σε υποθεσεις και αυστηρα προσωπικες επιλογες της καθε μιας γυναικας...:)

Για να ειμαι ειλικρινης, ποτε δεν ειχα προβλημα με εναν ανθρωπο, οσον αφορα το IQ, καθοτι δεν νομιζω οτι ειναι πολυ ευκολο να ξεχωρισεις ενα αρκετα εξυπνο ανθρωπο απο εναν απλα εξυπνο ή μετριας ευφυιας, εκτος και αν μιλαμε για ιδιαζουσες περιπτωσεις. Αυτο που ανεκαθεν με ενοχλουσε, παρολα αυτα, ειναι το φαινομενο της αμαθειας, της αδιαφοριας και της νοητικης "τεμπελιας"...φαινομενα, που, δυστυχως, και βασει μονο της δικης μου εμπειριας (επομενως δεν θεωρω αυτοματα οτι ισχυουν για τους παντες ;) ) συναντω συχνοτερα σε γυναικες...:( Με στεναχωρει παρα πολυ να μην γνωριζει συμμαθητρια μου στην Β ' Λυκειου ποιος ειναι ο πρωθυπουργος της χωρας μας(και το χειροτερο, να γελαει για αυτο!), ή κοπελα τριτοετης στο Πολυτεχνειο τι ειναι η ΕΣΣΔ. Ειναι λιγες οι περιπτωσεις κοπελων που ξερω που καθονται να διαβασουν βιβλια - για εφημεριδα δεν το συζητω- (αν και δεν αμφιβαλλω οτι πολλες στο φορουμ οντως διαβαζουν και τα δυο) ή ξερουν τα βασικα σε σχεση με το διαδικτυο ή τα pc...Προφανως, το πρωτο πραγμα που μπορει να θεσει μια κοπελα ως αντεπιχειρημα ειναι:
α) Οτι ειμαι μισογυνης
β) Οτι αυτες ειναι περιπτωσεις στο δικο μου περιβαλλον

Στο πρωτο απαντω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει σιγουρα, μιας και εχω αγαπησει και εχω εκτιμησει πολλες κοπελες (καλα, ενταξει! Εστω εχω αγαπησει δυο, αλλα ερωτευτηκα πολλες! :D ) και δεν ισχυριζομαι οτι υφισταται εκ γενετης το "προβλημα" αλλα οτι ειναι κοινωνικο, καθως πολλες συμβιβαζονται με το να ειναι απλα ωραιες ή προτιμουν να ειναι "χαζες" αφου ετσι αρεσουν στους αντρες...και ας το παραδεχτουμε, ειναι πιο ευκολο!! :P

Στο δευτερο, θα πω οτι συμφωνω απολυτα και ειλικρινα προτιμω να μην ισχυει, αλλα με απασχολει παρολα αυτα, γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια των γυναικων που ξερω ειναι ετσι, και γιατι ομολογουμενως το "περιβαλλον" μου δεν αποτελειται απο ατομα που δεν εχουν σπουδασει ή δεν εχουν τις οικονομικες ή κοινωνικες δυνατοτητες να μαθουν παραπανω πραγματα (που για να ειμαι ειλικρινης και παλι δεν θα ηταν δικαιολογια, αλλα απλο ελαφρυντικο) Επομενως, αν ατομα που ειναι νεα, με ευκαιριες να μορφωθουν, που ειναι ηδη στο πανεπιστημιο, δεν εχουν εστω στοιχειωδη μορφωση και ειναι ηδη βολεμενοι..οι υπολοιποι/ες τι κανουν; :worry:
(Καπου εδω, γυναικες αλαλαζουν μαινομενες "Ουστ, παλιορατσιστη!". κτλ :knife: :kill: :lol:)

Υ.Γ: Οποιος καθησε και διαβασε ολοκληρο το Post κερδιζει αυτοματα ενα απο τα νοστιμοτατα λουκουμακια που μου εχει δωρισει η doo! :D Επισης παρακαλω την administrator να μου χαρισει τον τιτλο του "ατομου με το μεγαλυτερο post" στο forum- αν δεν εχει εκνευριστει μαζι μου...:worry: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Α και μια και το θυμηθηκα:

Ειλικρινα επικροτω και υποστηριζω 100% τα δυο παρακατω λεγομενα της nikita13:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Προσωπικά δεν θίγομαι ούτε μ'ενδιαφέρουν αυτές οι απόψεις γιατί ξέρω τι είμαι και τι δεν είμαι..

Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Γιατί εγώ προσωπικά άνθρωπο που έχει περάσει ιατρική αλλά με διάβασμα 24 ώρες το 24ωρο και χωρίς προσωπική ζωή δεν τον θεωρώ έξυπνο..Εξυπνάδα,για μένα τουλάχιστον,είναι να αξιοποιείς πολλές πτυχες του χαρακτηρας σου και της προσωπικότητας σου..


:clapup: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Insomniac γιατι να εκνευριστώ? Με τα περισσότερα απ'οσα λες συμφωνώ... Ειδικά αυτό με την τεχνοφοβία των περισσότερων γυναικών μου τη σπάει απίστευτα :mad: Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι (όπως κι εσύ αν κατάλαβα) οτι είναι θέμα γονιδίων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Βρε Insomniac γιατι να εκνευριστώ? Με τα περισσότερα απ'οσα λες συμφωνώ... Ειδικά αυτό με την τεχνοφοβία των περισσότερων γυναικών μου τη σπάει απίστευτα :mad: Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι (όπως κι εσύ αν κατάλαβα) οτι είναι θέμα γονιδίων ;)
Δεν ειναι ψεμα η τεχνοφοβια..πες μου μια τεχνικο υπολογιστων :P

Αν δεν ειναι θεμα γονιδιων ρε Michelle,τοτε πως εσυ μοιαζεις στους γονεις σου και οχι στον γειτονα με την τεραστια μυτη και την χοντρη κοιλια;
Γιατι δηλαδη παιζει τοσο ρολο η κληρονομικοτητα;Επειδη μεταφερονται στοιχεια απο την μια γενια στην αλλη προσπαθωντας να βγει οσο καλυτερος ο γονος γινεται.
Εξελιξη του ειδους.

Τι ειμαστε,αλγοριθμος που τρεχει οπως στα ηλεκτρονικα καζινο και βγαινει ετσι το τι παιδι θα βγει,χωρις να εχει καμια σχεση με τους προγονους του;;
Μην μας κανεις να ξεχασουμε την βασικη βιολογια,σε παρακαλω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Βρε Insomniac γιατι να εκνευριστώ? Με τα περισσότερα απ'οσα λες συμφωνώ... Ειδικά αυτό με την τεχνοφοβία των περισσότερων γυναικών μου τη σπάει απίστευτα :mad: Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι (όπως κι εσύ αν κατάλαβα) οτι είναι θέμα γονιδίων ;)

Ειπα μηπως εκνευριστεις, δεν ειπα θα!:P απλα βρε συ, μπορει εσυ (ή και οποιαδηποτε αλλη κοπελα) να μην διαβασει ολοκληρο ρο κειμενο ή να το διαβασει οντας λιγο προκατειλημμενη και να εκνευριστει...:) Ακομα καλυτερα που δεν σε πειραξε! :happy:

Υ.Γ: Καλα καταλαβες (για τα γονιδια)! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Συγνωμη ρε παιδια αλλα νομιζω οτι για τους περισσοτερους ο ορισμος της εξυπναδας ειναι εντελως υποκειμενικος...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν ειναι ψεμα η τεχνοφοβια..πες μου μια τεχνικο υπολογιστων :P

Αν δεν ειναι θεμα γονιδιων ρε Michelle,τοτε πως εσυ μοιαζεις στους γονεις σου και οχι στον γειτονα με την τεραστια μυτη και την χοντρη κοιλια;
Γιατι δηλαδη παιζει τοσο ρολο η κληρονομικοτητα;Επειδη μεταφερονται στοιχεια απο την μια γενια στην αλλη προσπαθωντας να βγει οσο καλυτερος ο γονος γινεται.
Εξελιξη του ειδους.

Τι ειμαστε,αλγοριθμος που τρεχει οπως στα ηλεκτρονικα καζινο και βγαινει ετσι το τι παιδι θα βγει,χωρις να εχει καμια σχεση με τους προγονους του;;
Μην μας κανεις να ξεχασουμε την βασικη βιολογια,σε παρακαλω πολυ
Δεν ειπε αυτο βρε Covenant! Εννοει, οσο καταλαβα εγω τουλαχιστον, οτι η νοημοσυνη δεν καθοριζεται απο το φυλο (δηλαδη απο το χρωμοσωμα που καθοριζει αυτο) αλλα απο αλλους παραγοντες. Δεν σημαινει σωνει και καλα οτι μια γυναικα θα βγει λιγοτερη εξυπνη απο ο,τι ενας αντρας (στατιστικα παντα) Τα γονιδια που μεταβιβαζονται μεταξυ γονιων και παιδιου προφανως και παιζουν σημαντικοτατο ρολο στον καθορισμο του IQ (το οποιο για εμενα ειναι διαφορετικο απο την "εξυπναδα"...)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Δεν ειπε αυτο βρε Covenant! Εννοει, οσο καταλαβα εγω τουλαχιστον, οτι η νοημοσυνη δεν καθοριζεται απο το φυλο (δηλαδη απο το χρωμοσωμα που καθοριζει αυτο) αλλα απο αλλους παραγοντες. Δεν σημαινει σωνει και καλα οτι μια γυναικα θα βγει λιγοτερη εξυπνη απο ο,τι ενας αντρας (στατιστικα παντα) Τα γονιδια που μεταβιβαζονται μεταξυ γονιων και παιδιου προφανως και παιζουν σημαντικοτατο ρολο!
Aκριβώς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Aν ειναι ετσι,τοτε δυσνοησα :(

Βεβαιως και μπορει μια κοπελα να βγει κατα πολυ εξυπνοτερη απο εναν αντρα (αν ισχυριστουμε οτι και οι 4 γονεις εχουν ιδια νοημοσυνη).Λογικο ειναι,δεν ειπε κανεις κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
...

Υ.Γ: Οποιος καθησε και διαβασε ολοκληρο το Post κερδιζει αυτοματα ενα απο τα νοστιμοτατα λουκουμακια που μου εχει δωρισει η dooo! :D ..
Δίνεις τα σπέσιαλ αφιερωμένα λουκουμάκια μου, που έχουν το μονόγραμμά σου επάνω, σε άλλους??!?!?!?! καλάθου. Δεν θα σου δώσω κουραμπιέ. Όσι.:'(

*δε θέλω να σοβαρευτώ, αλλά θα το κάνω*
συνεφωνώ με insomniac και Covenant όσον αφορά την ανάλυση για τις γυναίκες και γιατί μπορεί να είναι πιο δύσκολο να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες. Πιο πολύ συνεφωνώ με μπαμπανίτσα, όμως. Ο καθείς εφ'ώ ετάχθη, γκάιζ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ουφ τώρα το διάβασα ΟΛΟ!
wow! :P
Πρέπει να σας πω ότι σε κάποια σημεία έλιωσα στο γέλιο :P

Δεν διάβασα το άρθρο της Ε που έχετε δώσει το link αλλά θα σας πω τη δική μου άποψη και δε θέλω ου:P
όσα πω δεν απορέουν σε καμία περίπτωση απ τις φεμινιστικές μου αρχές....
Ναι είναι γεγονός ότι οι γυναίκες στη θετική επιστήμη είναι ΠΟΛΥ λιγότερες απ τους άντρες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πιο χαζές!
Αυτό όποιος το ισχυριστεί είναι από μόνος του χαζός :P
Δεδομένου ότι οι γυναίκες χρησιμοποιούν άλλο μέρος του εγκεφάλου τους απ ότι οι άντρες, τις κάνει να "υστερούν" στην πλειοψηφία τους στα σημεία που αφορά το θετικό κομμάτι μιας που το τμήμα του εγκεφάλου που αφορά τέτοιου είδους σκέψη στις γυναίκες δεν λειτουργεί τόσο καλά όσο στους άντρες.
Από την άλλη λειτουργεί άλλο κομμάτι που οι άντρες ούτε κατά διάνεια!
Παράδειγμα...
οι γυναίκες δυσκολεύονται να παρκάρουν γιατί δεν τους είναι εύκολο να έχουν σαφή αντίληψη του χώρου, κάτι που είναι πανεύκολο για τον άντρα.
Όμως αν ζητήσεις από έναν άντρα να μαγειρέψει, να σκουπίσει και να μιλήσει στο τηλέφωνο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, θα βάλει σκοινί στο λαιμό του να κρεμαστεί! Του είναι ΑΔΥΝΑΤΟ!
Αυτό ΦΥΣΙΚΑ δεν τον κάνει πιο χαζό απ τη γυναίκα!
Τον κάνει απλά να έχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ τρόπο σκέψης και ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ του εγκεφάλου του!
Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν δέχομαι καμία έρευνα που λέει ότι οι γυναίκες είναι πιο χαζές απ τους άνδρες, όταν αυτές οι έρευνες δεν περιλαμβανουν εκτός από μαθηματικά, λέξεις και σχήματα, και άλλες ικανότητες!
Αυτά :D


Υ.Γ.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν ειναι ψεμα η τεχνοφοβια..πες μου μια τεχνικο υπολογιστων :P
Στη δουλειά που είμαι, η θέση της μηχανογράφισης-οργάνωσης-τεχνικών κλπ είναι πιασμένη από γυναίκα και μάλιστα... όμορφη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top