[Συνέντευξη] "Αναφέρετε τις μεγαλύτερες αρετές και μειονεκτήματα σας"

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Συχνά βλέπω σε διάφορες αιτήσεις ή συνεντεύξεις για κάποια δουλεία που κάνουν ερωτήσεις του τύπου "Δώστε μας μια ειληκρινή εικόνα του εαυτού σας " ή "Αναφέρετε τις μεγαλύτερες αρετές και μειονεκτήματα σας" ,και σχετικά . Ποτέ δεν ήμουν σίγουρος τι απάντηση περιμένουν να ακούσουν εκεί ,ειδικά για τα μειονεκτήματα ,πιστεύω οτι το κλασικό του "κάνε ένα μειονέκτημα σου να φαίνεται ώς προτέρημα" του στύλ "είμαι εργασιομανής" ,δεν έιναι σωστη προσέγγιση και είναι κάπως υποκριτικό .
Εσας ποιά είναι η στάση σας σε τέτοιες ερωτήσεις? Απαντάτε ειλικρινά ,αναφέροντας μειονεκτήματα του χαρακτήρα σας ή αναφέρετε απλώς καποία "μειονεκτήματα" που στην ουσία δεν είναι. Στην περίπτωση των προτερημάτων μακρηγορείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το μεγαλυτερο μου μειονεκτημα είναι οτι παραειμαι τελειομανης τα θέλω ολα στην εντέλεια σε υπερβολικο βαθμο και καποιες φορες αγχωνομαι οταν τα παντα δεν είναι ενταξει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μια και πρόκειται για συνέντευξη εργασίας, είναι σημαντικό να είναι κανείς ειλικρινής γιατί αν πει κάποιο ψέμα θα φανεί στην πορεία. Επίσης θεωρείται προτέρημα το να γνωρίζεις τα προτερήματα και τα μειονεκτήματά σου στον εργασιακό χώρο, απ' ότι θυμάμαι τουλάχιστον μια και είμαι χρόνια άνεργη... :/:
Και μια και ρωτάς γι' αυτό...
"κάνε ένα μειονέκτημα σου να φαίνεται ώς προτέρημα"
να σου πω πως ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο αν και είμαι σίγουρη πως πολλοί το κάνουν. Προσωπικά θεωρώ μειονέκτημά μου το ότι δεν μπορώ να αναθέσω αρμοδιότητες σε άλλους, όχι γιατί έχω πρόβλημα να δώσω κάποιες εντολές αλλά γιατί ανήκω στους ανθρώπους που πιστεύουν πως αν δεν κάνουν κάτι μόνοι τους, δεν θα γίνει σωστά...
΄Αρα δεν κάνω για ανώτερες θέσεις και πάντα το επισημαίνω.
΄Οσο για τα προτερήματα, προτιμώ να τα αναφέρω όσο γίνεται πιο περιεκτικά και με λίγα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μια φορα μου το ρωτησαν αυτο και ημουν απροετοιμαστη κ απαντησα ειλικρινα αυτο που μου ρθε εκεινη την στιγμη. Με πηραν τελικα στη δουλεια:) Αλλα εγω ειχα ηδη βρει αλλου, καλυτερα. Ασχετως απαυτο ομως με πηραν, αλλα μου χε κανει εντυπωση η ερωτηση αυτη. Παντως ειμαι υπερ της ειλικρινειας παντα ή τελοσπαντων οχι ψεμματα. Ας κρυβουμε καποιες αληθειες. Αλλα οχι στα ψεμματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
πιστεύω οτι το κλασικό του "κάνε ένα μειονέκτημα σου να φαίνεται ώς προτέρημα" του στύλ "είμαι εργασιομανής" ,δεν έιναι σωστη προσέγγιση και είναι κάπως υποκριτικό .

Οχι μονο δεν ειναι η σωστη προσεγγιση, αλλα ο καθε εργοδοτης/HR manager που σου παιρνει συνεντευξη θα σχηματισει κακη εντυπωση. Δεν ειναι χαζος ο αλλος για να καταλαβει οτι του μασκαρεις μια αρετη για μειονεκτημα. Το καλυτερο ειναι να βρεις κατι που δεν εχει αμεσα σχεση με τη δουλεια για την οποια κανεις αιτηση και να πεις οτι το ειχες κυριως στο παρελθον και πλεον το εχεις ξεπερασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι μονο δεν ειναι η σωστη προσεγγιση, αλλα ο καθε εργοδοτης/HR manager που σου παιρνει συνεντευξη θα σχηματισει κακη εντυπωση. Δεν ειναι χαζος ο αλλος για να καταλαβει οτι του μασκαρεις μια αρετη για μειονεκτημα. Το καλυτερο ειναι να βρεις κατι που δεν εχει αμεσα σχεση με τη δουλεια για την οποια κανεις αιτηση και να πεις οτι το ειχες κυριως στο παρελθον και πλεον το εχεις ξεπερασει.

Αυτό είναι ακριβώς το ίδιο με το να μασκάρεις μια αρετή για μειονέκτημα. Όταν σε ρωτά ο manager για τα μειονεκτήματά σου, προφανώς και περιμένει να μάθει για τα μειονεκτήματα που έχουν σχέση με τη δουλειά. Ξέρει ότι όλοι άνθρωποι έχουν πολύ περισσότερα μειονεκτήματα, απ' ότι πλεονεκτήματα. Αν απαντήσεις με ειλικρίνεια αυτό δείχνει πως πρώτον έχεις αυτογνωσία και δεύτερον πως είσαι coachable και συνεργάσιμος. Αν κάνεις αυτό που λες δείχνεις πως είτε δεν καταλαβαίνεις τι σε ρωτάει, είτε καταλαβαίνεις και απλά πας να τον κοροϊδέψεις. Και στις δύο περιπτώσεις εγώ δεν θα προσλάμβανα αυτό το άτομο γιατί ή είναι βλάκας, ή δεν είναι τίμιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αυτό είναι ακριβώς το ίδιο με το να μασκάρεις μια αρετή για μειονέκτημα. Όταν σε ρωτά ο manager για τα μειονεκτήματά σου, προφανώς και περιμένει να μάθει για τα μειονεκτήματα που έχουν σχέση με τη δουλειά. Ξέρει ότι όλοι άνθρωποι έχουν πολύ περισσότερα μειονεκτήματα, απ' ότι πλεονεκτήματα. Αν απαντήσεις με ειλικρίνεια αυτό δείχνει πως πρώτον έχεις αυτογνωσία και δεύτερον πως είσαι coachable και συνεργάσιμος. Αν κάνεις αυτό που λες δείχνεις πως είτε δεν καταλαβαίνεις τι σε ρωτάει, είτε καταλαβαίνεις και απλά πας να τον κοροϊδέψεις. Και στις δύο περιπτώσεις εγώ δεν θα προσλάμβανα αυτό το άτομο γιατί ή είναι βλάκας, ή δεν είναι τίμιος.

Ναι, οταν λεω οτι δεν εχει σχεση με τη δουλεια δεν εννοω οτι θα πεις οτι η αδυναμια σου ειναι οτι εισαι φανατικος καπνιστης... Θα πεις κατι σχετικο αλλα θα τονισεις πολυ στο τι εχεις κανει για να το αντιμετωπισεις που θα εκτιμηθει εξισου. Αμα πεις σε αυτον που σου παιρνει την συνεντευξη οτι η αδυναμια σου ειναι οτι εισαι τεμπελης η οτι δε δινεις προσοχη στην λεπτομερεια, η τιμιοτητα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα λαβει υποψιν του/της. Με αυτο το πραγμα που γινεται εκει εξω, το να σου δωσει καποιος δουλεια επειδη εχεις αυτογνωσια ειναι το τελευταιο πραγμα που θα μπορουσε να γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο μειονέκτημα μου είναι ότι έχω 3.999 αρετές.
Ψυχαναγκαστική alert.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ένα μεγάλο πλεονέκτημά μου, είναι η τελειοθηρία και η εύκολη απογοήτευσή μου όταν αποτυγχάνω με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην θέλω να "σηκωθώ".

Πλεονεκτήματά μου είναι η συνέπεια, η επιμονή και υπομονή στον στόχο και ότι μαθαίνω γρήγορα αφού προσαρμόζομαι εύκολα στις νέες συνθήκες και είμαι επικοινωνιακή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Για να λέμε την αλήθεια, προσωπικά θεωρώ ότι τα δύο τρίτα των ερωτήσεων σε αυτές τις συνεντεύξεις και οι απαντήσεις τους είναι υποκριτικές. Δηλάδή τι περιμένει κανείς να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση; "Εκνευρίζομαι εύκολα;" "Αργώ να ξυπνήσω το πρωί;", "Δεν μπορώ να κάνω δέκα πράγματα μαζί" κλπ κλπ; Ό,τι και να πει κανείς, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα υποκριτικό όπως και άλλες ερωτήσεις του στυλ "Γιατί θέλετε να δουλέψετε στην εταιρεία μας;", κανονικά η ειλικρινής απάντηση θα ήταν: "Μη το πάρετε προσωπικά, έχω στείλει άλλα 3000 βιογραφικά απλά εσείς με καλέσατε για συνέντευξη. Και μια και δεν είναι δική μου η εταιρεία, απλά θέλω μια καλή δουλειά για να κερδίζω χρήματα"..αλλά μάλλον δε θα απαντήσει κανείς έτσι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Όλο το κοινωνικό φερεσθαι είναι υποκριτικό κατά τη γνώμη μου. Και το πιο ειρωνικό είναι ότι όλοι ξέρουμε ότι ο άλλος μάς δουλεύει κι ότι ξέρει ότι τον δουλεύουμε αλλά συνεχίζουμε να το κάνουμε. Μού ήταν πάντα τρομερά δύσκολο να υποκριθώ λέγοντας και κάνοντας πράγματα που δεν αισθάνομαι και δεν εννοώ και έχω χάσει πολλά εξαιτίας αυτού αλλά έτσι είμαι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και το πιο γελοίο είναι ότι ο υποψήφιος προετοιμάζεται για τις ερωτήσεις ώστε να τις απαντήσει και το ξέρει και ο εργοδότης αυτό. Κοροϊδία με λίγα λόγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Πλεονεκτήματα μου είναι η ευγένεια, η επιμονή, η αναγνώριση των σφαλμάτων μου, η συγχώρεση, η επιθυμία να βοηθώ τους κοντινούς μου (κυρίως συμβουλευτικά)

Μειονεκτήματα μου είναι η έλλειψη υπομονής (ναι έχω επιμονή, αλλά όχι υπομονή:dance3:), η ηττοπάθεια, ο θυμός, η αναποφασιστικότητα, η ευαισθησία (ότι με στενοχωρούν εύκολα πολλά πράγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Γιατί θέλετε να δουλέψετε στην εταιρεία μας;", κανονικά η ειλικρινής απάντηση θα ήταν: "Μη το πάρετε προσωπικά, έχω στείλει άλλα 3000 βιογραφικά απλά εσείς με καλέσατε για συνέντευξη. Και μια και δεν είναι δική μου η εταιρεία, απλά θέλω μια καλή δουλειά για να κερδίζω χρήματα"..αλλά μάλλον δε θα απαντήσει κανείς έτσι.....
Γέλασα πολύ γιατί είναι τόσο αλήθεια :lol:

Κατ' εμέ το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε τέτοιες ερωτήσεις είναι να παρουσιάσεις ένα πλεονέκτημα ως μειονέκτημα ή να αναφέρεις κάτι ψιλοάσχετο με την δουλειά, που προαναφέρθηκαν. Ειδικά σε σοβαρές εταιρίες που προφανώς οι άνθρωποι του hr καταλαβαίνουν τι κάνεις, δεν θα το εκτιμήσουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top