Πώς αντιμετωπίζονται τα άτομα με ειδικές ανάγκες;

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ποια νομίζετε ότι είναι η πιο σωστή έκφραση και γιατί;

Πιστεύετε ότι υπάρχει νοηματικός διαχωρισμός , μεταξύ αυτών των 2 εκφράσεων ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
κάποιος που μιλάει έστω και στοιχειώδη ελληνικά καταλαβαίνει ότι οι λέξεις ικανότητα και αναπηρία δεν σημαίνουν το ίδιο. άρα ναι, προφανώς και υφίσταται "νοηματικός διαχωρισμός".
δεν ξέρω ποια είναι η καταλληλότερη έκφραση αλλά σίγουρα δεν είναι οι ειδικές ικανότητες μιας και η μία έννοια δεν συνεπάγεται την άλλη (πιο απλά, όποιος πάσχει από κάποια αναπηρία δεν έχει αυτομάτως ειδικές ικανότητες).
μιας και άνοιξες το θέμα ας σε ρωτήσω, τι εννοούμε με τον όρο ειδικές ικανότητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γεια σου <3 , με αφορμή μία συζήτηση που είχα στο chat θυμήθηκα ένα κείμενο της Γ γυμνασίου στα νέα ελληνικά, το οποίο αφορούσε ακριβώς αυτό το θέμα. Δηλαδή με άλλα λόγια έλεγε πάνω κάτω έλεγε ότι είναι πιο σωστό να χρησιμοποιείται ο όρος "ειδικές ικανότητες" παρότι οι όροι "αναπηρία" ή διαφορετικά " ειδικές ανάγκες".

Επίσης με αφορμή την ίδια συζήτηση, βρήκα και αυτό το άρθρα:

1. https://eidikospaidagogos.gr/oros-atoma-eidikes-anagkes/

2. https://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/28057-atoma-me-anapiria-i-me-eidikes-anagkes

Ασπάστηκα λίγο είναι τον όρο ειδικές ικανότητες γιατί όντως το θεωρώ πιο πρέπον. Με την έννοια ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι ανάπηροι σωματικά ή ψυχικά απλά διαφορετικοί από εμάς και οι οποίοι λόγω του προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζουν έχουν άλλες ανάγκες και άλλες ικανότητες από εμάς, κάποιες από τις οποίες ίσως να μην έχουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic

Νεοφερμένος

Ο Sonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Με ειδικές ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου <3 , με αφορμή μία συζήτηση που είχα στο chat θυμήθηκα ένα κείμενο της Γ γυμνασίου στα νέα ελληνικά, το οποίο αφορούσε ακριβώς αυτό το θέμα. Δηλαδή με άλλα λόγια έλεγε πάνω κάτω έλεγε ότι είναι πιο σωστό να χρησιμοποιείται ο όρος "ειδικές ικανότητες" παρότι οι όροι "αναπηρία" ή διαφορετικά " ειδικές ανάγκες".

Επίσης με αφορμή την ίδια συζήτηση, βρήκα και αυτό το άρθρα:

1. https://eidikospaidagogos.gr/oros-atoma-eidikes-anagkes/

2. https://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/28057-atoma-me-anapiria-i-me-eidikes-anagkes

Ασπάστηκα λίγο είναι τον όρο ειδικές ικανότητες γιατί όντως το θεωρώ πιο πρέπον. Με την έννοια ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι ανάπηροι σωματικά ή ψυχικά απλά διαφορετικοί από εμάς και οι οποίοι λόγω του προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζουν έχουν άλλες ανάγκες και άλλες ικανότητες από εμάς, κάποιες από τις οποίες ίσως να μην έχουμε :)
οπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειπες κατι,ζηταω εξηγηση και μου παραθετεις αρθρα......γουελ!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ένα παιδί που για οποιοδήποτε λόγω δεν μπορεί να περπατήσει και είναι σε καρέκλα, και δεν μπορεί να περπατήσει π.χ ή να κουνήσει χέρια ή δεν ξέρω εγώ, παράλληλα μπορεί και να αθληθεί και να ζωγραφίσει και να παίξει μουσική.

Αυτό εσύ δεν το θεωρείς "ειδική δυνατότητα" μόνο και από την πλευρά ότι αρχικά παρότι το πρόβλημα υγείας του βρίσκει την δύναμη και κάνει διάφορες δραστηριότητες ή δεν ξέρω τι ; Επειδή ακριβώς δεν τις κάνει όπως εμείς αλλά πιθανόν διαφορετικά;

Και είπα προτού απαντήσω με επιχειρήματα δικά μου θα παραθέσω άρθρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
κανένα από τα τρία δεν απαντά στην ερώτηση τι είναι ειδικές ικανότητες. το μόνο κοινό που έχουν αυτές οι σελίδες είναι ότι χρησιμοποιούν τη λέξη ικανότητα αντί της ανάγκης/ αναπηρίας.
άσε τα άρθα κατά μέρους για λίγο, γιατί δεν μας εξηγείς τι σημαίνει ειδική ικανότητα? εγώ ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ένα παιδί που για οποιοδήποτε λόγω δεν μπορεί να περπατήσει και είναι σε καρέκλα, και δεν μπορεί να περπατήσει π.χ ή να κουνήσει χέρια ή δεν ξέρω εγώ, παράλληλα μπορεί και να αθληθεί και να ζωγραφίσει και να παίξει μουσική.

Αυτό εσύ δεν το θεωρείς "ειδική δυνατότητα" μόνο και από την πλευρά ότι αρχικά παρότι το πρόβλημα υγείας του βρίσκει την δύναμη και κάνει διάφορες δραστηριότητες ή δεν ξέρω τι ; Επειδή ακριβώς δεν τις κάνει όπως εμείς αλλά πιθανόν διαφορετικά;

Και είπα προτού απαντήσω με επιχειρήματα δικά μου θα παραθέσω άρθρα ;)

Σοφια,καταλαβαινω που το πας,αλλα ουσιαστικα το να μην μπορουν να κανουν αυτα που λες παραπεμπει πιο αμεσα σε καποια αναπηρια/αδυναμια η ελλειψη ικανοτητας να πραγματοποιησουν μια συγκεκριμενη εργασια. Δεν σημαινει οτι ολα τα Αμεα αναπτυσσουν χαρισματα σε κατι αλλο.Εαν ειναι ετσι οσοι περνανε μια δυσκολια αποκτουν "ιδιαιτερες" ικανοτητες.

Επισης για λογους ευκολιας συνοχης καλο θα ειναι τα αρθρα ως πηγες να παραθετονται συνοδευτικα σε αυτο που στηριζεις οχι πρωτα αυτα και μετα η δικη σου αιτιολογηση/γνωμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα παιδί που για οποιοδήποτε λόγω δεν μπορεί να περπατήσει και είναι σε καρέκλα, και δεν μπορεί να περπατήσει π.χ ή να κουνήσει χέρια ή δεν ξέρω εγώ, παράλληλα μπορεί και να αθληθεί και να ζωγραφίσει και να παίξει μουσική.

Αυτό εσύ δεν το θεωρείς "ειδική δυνατότητα" μόνο και από την πλευρά ότι αρχικά παρότι το πρόβλημα υγείας του βρίσκει την δύναμη και κάνει διάφορες δραστηριότητες ή δεν ξέρω τι ; Επειδή ακριβώς δεν τις κάνει όπως εμείς αλλά πιθανόν διαφορετικά;

Και είπα προτού απαντήσω με επιχειρήματα δικά μου θα παραθέσω άρθρα ;)
εσυ πχ που εισαι ''κανονικη'' δεν μπορεις να ζωγραφισεις;:hmm:
και ειπες 'διαφορετικες αναγκες'. πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
κανένα από τα τρία δεν απαντά στην ερώτηση τι είναι ειδικές ικανότητες. το μόνο κοινό που έχουν αυτές οι σελίδες είναι ότι χρησιμοποιούν τη λέξη ικανότητα αντί της ανάγκης/ αναπηρίας.
άσε τα άρθα κατά μέρους για λίγο, γιατί δεν μας εξηγείς τι σημαίνει ειδική ικανότητα? εγώ ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Δες λίγο πάνω από το ποστ σου ! Ειδική ικανότητα σημαίνει για εμένα η ικανότητα κάποιου να κάνει αυτά που δεν μπορεί να κάνει το σύνολο. Όχι αναγκαία επειδή δεν μπορεί λόγω κάποιας ικανότητας ή δεν ξέρω εγώ τί. Στο συγκεκριμένο πλαίσιο εννοώ ότι αυτοί οι άνθρωποι κάνουν πράγματα έχοντας ήδη κάποιο πρόβλημα υγείας το οποίο τους δυσχαιρένει και όμως μπορούν.
Δεν επικρίνω κανέναν που χρησιμοποιεί έναν από αυτούς τους όρους έτσι, απλά εμένα σαν Σοφία μου αρέσει να χρησιμοποιώ τον όρο "ειδική δυνατότητα" από το αναπηρία ή το "ανάγκη"

Σοφια,καταλαβαινω που το πας,αλλα ουσιαστικα το να μην μπορουν να κανουν αυτα που λες παραπεμπει πιο αμεσα σε καποια αναπηρια/αδυναμια η ελλειψη ικανοτητας να πραγματοποιησουν μια συγκεκριμενη εργασια. Δεν σημαινει οτι ολα τα Αμεα αναπτυσσουν χαρισματα σε κατι αλλο.Εαν ειναι ετσι οσοι περνανε μια δυσκολια αποκτουν "ιδιαιτερες" ικανοτητες. Επισης για λογους ευκολιας συνοχης καλο θα ειναι τα αρθρα ως πηγες να παραθετονται συνοδευτικα σε αυτο που στηριζεις οχι πρωτα αυτα και μετα η δικη σου αιτιολογηση/γνωμη :)

Σάμιιιιιι καλησπέρα <3

Αυτό που καταλαβαίνεις και εσύ εννοώ αλλά δυστυχώς δυσκολεύομαι να το εξηγήσω πιο συγκεκριμένα και σωστά που το πάω. Φυσικά το κατανοώ και αποδέχομαι ότι έχουν κάποια έλλειψη ικανότητας λόγω προβλήματος υγείας να κάνουν κάτι και δεν το αρνούμαι απλά ξέρεις γιατί το λέω. Καλά εννοείται πως δεν μπορώ να πω ότι όλοι αναπτύσσουν χαρίσματα εννοείται αυτό απλά ίσως έχουν διαφορετικές ανάγκες. Δεν μπορώ να δώσω να καταλάβετε τι θέλετε να πω απλά επειδή ίσως υπάρχει αρνητική χροιά στην λέξη "αναπηρία" που όντως στο γενικό σύνολο υπάρχει καθώς συνδέεται με κάτι αρνητικό όπως ανάφερε και μία κοπέλα στο τσατ και με έχει επηρεάσει μπορεί και εμένα για αυτό το λέω.

Έγινε δίκιο έχεις, σόρρυ :(


Ινκο εκτός του ότι είμαι ζωγραφική άσχετη, ένας που έχει κάποια σωματική αδυναμία και έχει κλίση πχ στην ζωγραφική και την αξιοποιεί ναι, το θεωρώ ειδική ικανότητα καθώς πραγματοποιείται κάτω υπό "συνθήκες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δες λίγο πάνω από το ποστ σου ! Ειδική ικανότητα σημαίνει για εμένα η ικανότητα κάποιου να κάνει αυτά που δεν μπορεί να κάνει το σύνολο. Όχι αναγκαία επειδή δεν μπορεί λόγω κάποιας ικανότητας ή δεν ξέρω εγώ τί. Στο συγκεκριμένο πλαίσιο εννοώ ότι αυτοί οι άνθρωποι κάνουν πράγματα έχοντας ήδη κάποιο πρόβλημα υγείας το οποίο τους δυσχαιρένει και όμως μπορούν.
Δεν επικρίνω κανέναν που χρησιμοποιεί έναν από αυτούς τους όρους έτσι, απλά εμένα σαν Σοφία μου αρέσει να χρησιμοποιώ τον όρο "ειδική δυνατότητα" από το αναπηρία ή το "ανάγκη"

Ινκο εκτός του ότι είμαι ζωγραφική άσχετη, ένας που έχει κάποια σωματική αδυναμία και έχει κλίση πχ στην ζωγραφική και την αξιοποιεί ναι, το θεωρώ ειδική ικανότητα καθώς πραγματοποιείται κάτω υπό "συνθήκες"
ξερεις τη διαφορα των ορων ικανοτητα και δυνατοτητα;
επισης δεν μου ειπες περι 'διαφορετικες αναγκες' που εγραψες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
"Ικανότητα" είναι να μπορείς να κάνεις κάτι ανεξαρτήτων συνθηκών.
"Δυνατότητα" είναι να μπορείς να κάνεις κάτι, άσχετα εάν τελικά αυτό το πραγματοποιήσεις τελικά ή όχι κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.


Εσύ θεωρείς ότι οι ανάγκες οι δικές σου είναι ίδιες με έναν που έχει ένα σωματικό " πρόβλημα ; "

Υγ: Παιδιά μην με φάτε, άλλη γνώμη έχω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Ικανότητα" είναι να μπορείς να κάνεις κάτι ανεξαρτήτων συνθηκών.
"Δυνατότητα" είναι να μπορείς να κάνεις κάτι, άσχετα εάν τελικά αυτό το πραγματοποιήσεις τελικά ή όχι κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.


Εσύ θεωρείς ότι οι ανάγκες οι δικές σου είναι ίδιες με έναν που έχει ένα σωματικό " πρόβλημα ; "

Υγ: Παιδιά μην με φάτε, άλλη γνώμη έχω :P
:loltooth::loltooth: oi ορισμοι τα σπανε!!!
περι αναγκων, ναι, ολοι εχουμε τις ιδιες πχ τροφη,μπανιο απλα ορισμενα ατομα χρειαζονται βοηθεια προκειμενου να τις ικανοποιησουν, τις αναγκες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
:loltooth::loltooth: oi ορισμοι τα σπανε!!!
περι αναγκων, ναι, ολοι εχουμε τις ιδιες πχ τροφη,μπανιο απλα ορισμενα ατομα χρειαζονται βοηθεια προκειμενου να τις ικανοποιησουν, τις αναγκες..

Σόρρυ που δεν ειμαι μπαμπινιώτης, έπρεπε να ήμουνα αλλά δεν είμαι :(
BTW δεν νομίζω να σε έχω ειρωνευτεί τόσο καιρό, οπότε δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις ;)
το άλλο ναι το δέχομαι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Βρίσκω το "ειδικές ικανότητες" άκυρο (εκτός αν ζούμε στο marvel universe) και λίγο υποκριτικό.
Το "ειδικές ανάγκες" επίσης άκυρο. Η ανάγκη εντάσσεται στο ζην, άσχετα αν χρησιμοποιείται καταχρηστικά και σε άλλες περιπτώσεις.Όλοι εχουμε τις ίδιες ανάγκες, απλά δεν τις ικανοποιούν όλοι το ίδιο εύκολα.
Επίσης όταν ακούω πχ "το ΑμεΑ" "ένα ΑμεΑ", δεν μου κάθεται καλά στα αφτιά.
Πιο σωστό μου ακούγεται να πεις ολόκληρο "άτομα με αναπηρία" ή "άνθρωποι με αναπηρία" γιατί επίσης αν πεις σκέτο "ανάπηρος" προσδιορίζεις το άτομο ως να είναι αυτή εξ'ολοκλήρου η ταυτότητα του, ενώ με την φράση ξεκαθαριζεις πως είναι πρώτα άνθρωπος κ μετά ενδεχομένως με κάποια ιδιαιτερότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Βρίσκω το "ειδικές ικανότητες" άκυρο (εκτός αν ζούμε στο marvel universe) και λίγο υποκριτικό.
Το "ειδικές ανάγκες" επίσης άκυρο. Η ανάγκη εντάσσεται στο ζην, άσχετα αν χρησιμοποιείται καταχρηστικά και σε άλλες περιπτώσεις.Όλοι εχουμε τις ίδιες ανάγκες, απλά δεν τις ικανοποιούν όλοι το ίδιο εύκολα.
Επίσης όταν ακούω πχ "το ΑμεΑ" "ένα ΑμεΑ", δεν μου κάθεται καλά στα αφτιά.
Πιο σωστό μου ακούγεται να πεις ολόκληρο "άτομα με αναπηρία" ή "άνθρωποι με αναπηρία" γιατί επίσης αν πεις σκέτο "ανάπηρος" προσδιορίζεις το άτομο ως να είναι αυτή εξ'ολοκλήρου η ταυτότητα του, ενώ με την φράση ξεκαθαριζεις πως είναι πρώτα άνθρωπος κ μετά ενδεχομένως με κάποια ιδιαιτερότητα.

Να σου πω ακουστικά μου ακούγεται καλύτερα το ΑμεΑ, από το "ανάπηρος". Ίσως από συνήθεια διότι και στην σχολή από εργασίες γράφουν υπηρεσίες βιβλιοθήκης για ΑμεΑ και όχι πχ για ανάπηρους ή με ειδικές ικανότητες ή ειδικές ανάγκες.

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω που λες στο 2ο bold !! <3

Απλά δεν ξέρω από τα κείμενα τότε που είχαμε στο σχολείο μου άρεσε και υποστηρίζω το με ειδικές ικανότητες και ανάγκες που όχι ότι είναι υποκριτικό όντως δεν είναι αρκετά σαφές. Απλά γενικά η λέξη ανάπηρος και τα παράγωγά του ακουστικά δεν μου αρέσει ! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Βρίσκω το "ειδικές ικανότητες" άκυρο (εκτός αν ζούμε στο marvel universe) και λίγο υποκριτικό.
Το "ειδικές ανάγκες" επίσης άκυρο. Η ανάγκη εντάσσεται στο ζην, άσχετα αν χρησιμοποιείται καταχρηστικά και σε άλλες περιπτώσεις.Όλοι εχουμε τις ίδιες ανάγκες, απλά δεν τις ικανοποιούν όλοι το ίδιο εύκολα.
Επίσης όταν ακούω πχ "το ΑμεΑ" "ένα ΑμεΑ", δεν μου κάθεται καλά στα αφτιά.
Πιο σωστό μου ακούγεται να πεις ολόκληρο "άτομα με αναπηρία" ή "άνθρωποι με αναπηρία" γιατί επίσης αν πεις σκέτο "ανάπηρος" προσδιορίζεις το άτομο ως να είναι αυτή εξ'ολοκλήρου η ταυτότητα του, ενώ με την φράση ξεκαθαριζεις πως είναι πρώτα άνθρωπος κ μετά ενδεχομένως με κάποια ιδιαιτερότητα.

Πολυ σωστες αποψεις Helium μπραβο,πιστευω οτι θιγεις την λεπτη διαφορα που υφισταται στις εκφρασεις που χρησιμοποιουμε καθημερινα για τους ανθρωπους με προβληματα υγειας η καποιου ειδους αναπηρια. Θελω μονο να το τονισω οτι επειδη καμια φορα πανω στην κουβεντα το λεγειν δεν ελεγχεται ευκολα,οχι τουλαχιστον οπως στον γραπτο λογο,καλο θα ειναι να ειμαστε και ελαστικοι. Διοτι διαφορετικα και ο ανθρωπος που αντιμετωπιζει την οποια αναπηρια θα μπορουσε να αναπτυξει κομπλεξ και φυσικα αυτο ειναι το τελευταιο που θα θελαμε για εναν ανθρωπο που ηδη εχει αλλα προβληματα να αντιμετωπισει.Αλλα φυσικα καποιος μπορει να χρησιμοποιησει τον ορο αναπηρος απλα για να τονισει μια ιδιοτητα του συνανθρωπου του χωρις να θελει απαραιτητα να αγνοει οτι μιλαει για εναν ανθρωπο οπως ειναι και εκεινος.

Ευτυχως υπαρχουν λιγοι-αλλα οχι αμελητεα λιγοι- ανθρωποι που βλεπουν τους ανθρωπους με αναπηριες ως απλα "αναπηρους" η γενικα δεν τους σεβονται. Εξαλλου η πλειοψηφια των αναπηριων θα εξαλειφθουν καποτε στο μελλον ολοκληρωτικα.Το ερωτημα δεν ειναι εαν αλλα το ποτε.Οταν γινει αυτο,δεν θα υπαρχει πλεον η φυσικη αδυναμια του σωματος αλλα μονο η ασχημη συμπεριφορα που ειχαν μερικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Samael Helium με καλύψατε απόλυτα σε αυτά που δεν μπορούσα να εκφράσω <3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top