Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
δλδ εσυ crazyhelen εχεις σκοπο καποια στιγμη να γινεις φαλαινα; :D

Βρε παιδια πως δεχεστε να ζείτε μεσα σε ή ... ή ... Δεν εχετε οράματα;
Δεν εχετε καποιο ονείρο καποιο στοχο; Ολοι βουρκος θελετε να γινετε;
Κανεις δεν θελει να αναδειξει οτι θα ζησει οπως αρμοζει στον χαρακτηρα του να ζησει;

Καλέ μου Bone, απλά κοίτα γύρω σου και πες μου τι βλέπεις.....
Γυναίκες, κάποιας ...χμ.... ηλικίας, με περιφέρειες σωσίβια (καθότι τα ψωμάκια-φρατζολάκια, κοινώς λαγάνες, είναι το σήμα κατατεθέν της μεσογειακής γυναίκας) με μηδέν γούστο στο ντύσιμο (φόρεσα ότι βρήκα μπροστά μου και βγήκα) να προσπαθούν να κρατήσουν τον άντρα τους σ'έναν γάμο που απειλείται από κάθε είδους πιπινάκια με κορμια λαμπάδες και μυαλό κουκούτσι! Και μην μου πείτε ότι η σημερινή ελληνίδα έχει αλλάξει, και ότι πλέον περιποιείται τον εαυτό της, γιατί θα σας πρότεινα να πάτε μια βόλτα σε 2-3 δημόσιες υπηρεσίες όπου εκεί συναντάς όλη την κακογουστιά που κυκλοφορεί παγκοσμίως (sorry αν θίγω κάποιες δημόσιους υπαλλήλους, αλλά ότι βλέπω λέω....)
Σαφώς και υπάρχουν και πολύ όμορφες γυναίκες άνω των 45, αλλά μετριούνται στα δάχτυλα. Αυτά ως προς το σχόλιο για το αν θα γίνω φάλαινα! ;)
Όσο για το αν μας αρέσει να ζούμε μέσα στα ή και στα ή..... όταν έχουν περάσει τα χρόνια, στενεύουν τα περιθώρια και μειώνονται οι επιλογές, ενώ ταυτόχρονα το βιολογικό ρολόι έχει αρχίσει και βαράει σαν τρελό, τότε γλυκέ μου Bone τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για μια γυναίκα. Τότε το καλό και το κακό παιδί, είναι είδος πολυτελείας. Αρκεί να βρεθεί ΕΝΑ παιδί και ας είναι ότι να'ναι! Και αυτό γιατί δυστυχώς υπάρχουν ακόμα οικογένειες που μεγαλώνουν τα κορίτσια με όνειρό τους το νυφικό και την εκκλησία (και τον πλούσιο γαμπρό εννίοτε!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Διαφωνώ. Προσωπικά πάντα, απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μου άρεσαν οι σοβαρές σχέσεις. Όχι οτι δεν έχω κάνει επιπόλαιες αλλά αυτό οφειλόταν στο οτι εγώ ήμουν φουλ ερωτευμένη και ο άλλος ήθελε απλώς μια ακόμα "εμπειρία". :/:


Michelle μου, σίγουρα στην ηλικία των teen τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Θυμάμαι και από τον εαυτό μου, που είχα αράξει πάνω στο ροζ συννεφάκι μου, πιστεύοντας πως ΑΥΤΗ τη φορά, γνώρισα τον άντρα της ζωής μου! Είναι από τις πιο όμορφες και ξέγνοιαστες ηλικίες, και αν κρίνω από σένα (που πίστεψε με, αποτελείς εξαίρεση) ζεις τον έρωτά σου με όλη σου τη ψυχή. Μεγαλώνοντας Michellaki μου, δυστυχώς οι φορές που θα είσαι φουλ ερωτευμένη θα μειώνονται τραγικά! Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι πρέπει να μπεις σε μία σχέση υποχρεωτικά, ούτε ότι πρέπει να ρίξεις τα σάνταρς σου και να κάνεις υποχωρήσεις στον ίδιο σου τον εαυτό. Απλά όμως θα έρθεις αντιμέτωπη με την ωμή πραγματικότητα. Ότι η ζωή περνάει πολυυυυυυυυυυύ γρήγορα και ότι ΙΣΩΣ κάποια πράγματα δεν έχεις προλάβει να τα κάνεις όπως ονειρευόσουν. Οπότε..... (εδώ μπαίνουν τα ή) ή εγκαταλείπεις ή τα πραγματοποιείς όπως μπορείς με τη δεδομένη κατάσταση.
Αν αυτό είναι καλό ή κακό, θα μου το πεις πολλά χρόνια αργότερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Kleftra Μου απλά respect:worship::worship:
Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου σε όλα τα ποστ,με κάλυψες απόλυτα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Kleftra και δοοοοο.


Eλενάκι μου έχω μια ένσταση στα παρακάτω:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Καλέ μου Bone, απλά κοίτα γύρω σου και πες μου τι βλέπεις.....
Γυναίκες, κάποιας ...χμ.... ηλικίας, με περιφέρειες σωσίβια (καθότι τα ψωμάκια-φρατζολάκια, κοινώς λαγάνες, είναι το σήμα κατατεθέν της μεσογειακής γυναίκας) με μηδέν γούστο στο ντύσιμο (φόρεσα ότι βρήκα μπροστά μου και βγήκα) να προσπαθούν να κρατήσουν τον άντρα τους σ'έναν γάμο που απειλείται από κάθε είδους πιπινάκια με κορμια λαμπάδες και μυαλό κουκούτσι! Και μην μου πείτε ότι η σημερινή ελληνίδα έχει αλλάξει, και ότι πλέον περιποιείται τον εαυτό της, γιατί θα σας πρότεινα να πάτε μια βόλτα σε 2-3 δημόσιες υπηρεσίες όπου εκεί συναντάς όλη την κακογουστιά που κυκλοφορεί παγκοσμίως (sorry αν θίγω κάποιες δημόσιους υπαλλήλους, αλλά ότι βλέπω λέω....)

Δηλαδή βρε Ελένη μου ,είναι τραγικό για μια γυναίκα και μάνα στα 45
ή τα 50 της να μην έχει κορμί λαμπάδα και να έχει ρυτίδες? Εγώ πάλι γιατί το βλέπω απόλυτα λογικό και αναμενόμενο να μη συγκρίνομαι στα 50 μου εμφανισιακά με μια 20 άρα?
Όπως απόλυτα λογικό και αναμενόμενο είναι ο σύντροφος -πατέρας να μην έχει στα 50 του το σώμα που είχε στα 25 του…
Δε ξεκινάς να φτιάξεις οικογένεια τρέφοντας αυταπάτες...
Και επίσης γιαυτό λέμε και ότι εδώ τίθεται πλέον και το θέμα της επιλογής…Αν στην απόγνωση σου πας και επιλέξεις το παιδί ό,τι να ναι αγνοώντας ότι το μυαλό του έχει γίνει σούπα από τα πολλά lifestyle περιοδικά ,δε σου φτέει η κοινωνία ούτε το βιολογικό ρολόι που χτυπαέι σαν τρελό…(δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά ε, στο φαινόμενο που περιγράφεις αναφέρομαι…)
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Σαφώς και υπάρχουν και πολύ όμορφες γυναίκες άνω των 45, αλλά μετριούνται στα δάχτυλα. ;)

όντως μετριούνται στα δάχτυλα γιατί πολύ απλά η ομορφιά στα 45 και τα 50 κοστίζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Δηλαδή βρε Ελένη μου ,είναι τραγικό για μια γυναίκα και μάνα στα 45
ή τα 50 της να μην έχει κορμί λαμπάδα και να έχει ρυτίδες? Εγώ πάλι γιατί το βλέπω απόλυτα λογικό και αναμενόμενο να μη συγκρίνομαι στα 50 μου εμφανισιακά με μια 20 άρα?

Μα αυτό ακριβώς προσπαθούσα να εξηγήσω στον Exposed Bone. Ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό για μια γυναίκα άνω των 45 να ΜΗΝ έχει κορμί λαμπάδα. Πρόσεξε την παράθεση που έχω μέσα στο μήνυμά μου και θα καταλάβεις ακριβώς τον λόγο που έγραψα όλα όσα έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Μα αυτό ακριβώς προσπαθούσα να εξηγήσω στον Exposed Bone. Ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό για μια γυναίκα άνω των 45 να ΜΗΝ έχει κορμί λαμπάδα. Πρόσεξε την παράθεση που έχω μέσα στο μήνυμά μου και θα καταλάβεις ακριβώς τον λόγο που έγραψα όλα όσα έγραψα.
Σιγουρα ειναι φυσιολογικο αυτο που λετε,καθως η γηρανση στην γυναικα ειναι πιο εμφανης αλλα εχω πολλα λαμπρα παραδειγματα οτι υπαρχουν ΘΕΕΣ και το εννοω γυναικες απο 45+.
Εχω ζωντατο παραδειγμα μεχρι και εδω στην Αγγλια.

Επισης εχω καταλαβει οτι οι γυναικες που εχουν τεκνοποιησει κατα τα νιατα τους,καταφεραν (παντα μεσω σωστης διατροφης και ασκησης) να εχουν καλυτερο σωμα οταν μεγαλωσουν και να το διατηρησουν υπεροχο,σε σχεση με αυτες που δεν εχουν τεκνοποιησει ΠΟΤΕ.
Ενω συνηθως πιστευεται οτι μετα την γεννα η γυναικα χαλαει,αλλα για μενα αναγεννιεται!!

Ποια ειναι η αποψη σας ως γυναικες πανω στο θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Δε ξεκινάς να φτιάξεις οικογένεια τρέφοντας αυταπάτες...

Και όμως... έτσι ακριβώς ξεκινάς μια οικογένεια. Τρέφοντας αυταπάτες ότι ΕΣΥ δεν θα καταλήξεις σε διαζύγιο όπως όλα αυτά τα ζευγάρια που βλέπεις γύρω σου.Ότι ΕΣΥ θα φτιάξεις μια υπέροχη, ευτυχισμένη οικογένεια. Ότι ΕΣΥ δεν έκανες το λάθος να παντρευτείς επιπόλαια μετά από μερικούς μήνες γνωριμίας, αλλά τον πέρασες από κόσκινο τον υποψήφιο πριν πεις το "Ναι", άρα γνωρίζεστε καλά και δεν θα υπάρχουν συγκρούσεις.
΄Ετσι δεν σκέφτονται όλοι? Εάν λοιπόν αυτά δεν είναι αυταπάτες, τότε ποια είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Σιγουρα ειναι φυσιολογικο αυτο που λετε,καθως η γηρανση στην γυναικα ειναι πιο εμφανης αλλα εχω πολλα λαμπρα παραδειγματα οτι υπαρχουν ΘΕΕΣ και το εννοω γυναικες απο 45+.
Εχω ζωντατο παραδειγμα μεχρι και εδω στην Αγγλια.

Επισης εχω καταλαβει οτι οι γυναικες που εχουν τεκνοποιησει κατα τα νιατα τους,καταφεραν (παντα μεσω σωστης διατροφης και ασκησης) να εχουν καλυτερο σωμα οταν μεγαλωσουν και να το διατηρησουν υπεροχο,σε σχεση με αυτες που δεν εχουν τεκνοποιησει ΠΟΤΕ.
Ενω συνηθως πιστευεται οτι μετα την γεννα η γυναικα χαλαει,αλλα για μενα αναγεννιεται!!

Ποια ειναι η αποψη σας ως γυναικες πανω στο θεμα;

Σαφώς και υπάρχουν ΘΕΕΣ σε μεγαλύτερη ηλικία, βλέπε Βίσση για π.χ., αλλά πόσες τέτοιες υπάρχουν βρε VarX-ούλη? Όσο για το παράδειγμα της Αγγλίας, ατυχέστατο καθότι μιλάμε για ελληνικά σώματα που την τάση τους για υπερχύλισμα την έχουν!
Όσο για την αναγέννηση της γυναίκας μετά την γέννα.... δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρη σε αυτό που θα γράψω γιατί δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο, αλλά υποθέτω ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.
Οι ιδανικές συνθήκες που ζει μια γυναίκα-μητέρα, η σχέση της με τον σύντροφό της, η οικονομική κατάσταση της οικογένειας κ.λ.π.
Σαφώς και η γέννα από μόνη της είναι η κορύφωση της γυναικείας υπόστασης, αλλά χρειάζεται και το "μετά" να είναι σε σωστές βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Σαφώς και υπάρχουν ΘΕΕΣ σε μεγαλύτερη ηλικία, βλέπε Βίσση για π.χ., αλλά πόσες τέτοιες υπάρχουν βρε VarX-ούλη? Όσο για το παράδειγμα της Αγγλίας, ατυχέστατο καθότι μιλάμε για ελληνικά σώματα που την τάση τους και υπερχύλισμα την έχουν!
Μιλησα γενικα για γυναικες που εχουν υπεροχο σωμα ακομα και σε αυτην την ηλικια.Δεν νομιζω να παιζει ρολο η εθνικοτητα σε κατι τετοιο.Απλα μου εκανε εντυπωση που οι αγγλιδες δεν εχουν το ωραιο μεσογειακο καμπυλωτο σωμα,αλλα υπαρχουν τοσο ομορφες γυναικες ακομα και σε αυτες τις ηλικιες και με τις ελλειψεις .
Οσο για την Βισση,δεν μου αρεσε ποτε σαν γυναικα!
Το παν ειναι οι βασεις και κατα ποσο θελει καποια να το διατηρησει ωραιο.Το αν πλακωθει στην μασα ειναι δικο της θεμα,εγω μιλαω για αυτες που ειναι διατεθημενες να ειναι κουκλαρες και πολυ μετα τα μισα χρονια της ζωης της.

Όσο για την αναγέννηση της γυναίκας μετά την γέννα.... δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρη σε αυτό που θα γράψω γιατί δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο, αλλά υποθέτω ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.
Οι ιδανικές συνθήκες που ζει μια γυναίκα-μητέρα, η σχέση της με τον σύντροφό της, η οικονομική κατάσταση της οικογένειας κ.λ.π.
Σαφώς και η γέννα από μόνη της είναι η κορύφωση της γυναικείας υπόστασης, αλλά χρειάζεται και το "μετά" να είναι σε σωστές βάσεις.
Ολο το νοημα το ειπες επακριβως.Ο γυναικειος οργανισμος φτανει στο απογειο του και ολοκληρωνεται με την τεκνοποιηση.
Εγω πιστευω οτι αναγεννιεται και με την κυριολεκτικη εννοια,σε αποψη επιδρασης ορμονων λογω της 9μηνης εγκυμοσυνης.
Δεν εχεις δει τις γεροντοκορες ποσο μαραζωμενες ειναι και φαινεται η επιδραση του χρονου πανω τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eγω το μον οπου εχω παρατηρησει εδω Ιταλια ειναι οτι η γυναικα και μετα τον γαμο συνεχιζει να περιποιειται τον εαυτο της οπως πριν (γιατι εχω παραδειγματα απο κατω που μετα τον γαμο επαψαν καθε φροντιδα*αν και κατι τετοιο ηταν συνηθες φαινομενο παλαιοτερα στη Ελλαδα*), και οτι οι γυναικες κατα την εγκυμοσυνη προσεχουν ποσα κιλα θα παρουν (10 με 12 max ειναι μια χαρα συμφωνα με ιατρους και οχι καμια 20αρια ωστε μετ να μην μπορουν να τα μαζεψουν.)
Αλλα και μετα την γεννα προσεχουν την διατροφη τους και γυρνανε οπως ηταν.
Εδω ομως αξιζει να σημειωσω τα εξης:
Η οικονομικη κατασταση εδω ειναι καλλιτερη αρα η γυναικα εχει περισσοτερες επιλογες και τροπους να κρατηθει λαμπαδα.
Εδω δεν ισχυει το οτι η μανα πρεπει να ειναι ολη μερα με τα παιδια.Αρα εχει ελευθερο χρονο για τον εαυτο της.
Εδω σχεδον ολες οι γυναικες ειναι ανεξαρτητες οικονομικα, και εχουν τετοιους μισθους ωστε να μπορουν να κανουν πολλα για την εμφανιση του.
Ακομα ενα σημαντικο ειναι οτι και οανδρας εδω ειναι συνεχεια περιποιημενος, οποτε και η γυναικα εχει ενα επιπλεον...ερεθισμα.
Δηλαδη δεν μπορω εγω να παρατησω τον εαυτο μου, να αποκτησω μπυροκοιλιες,να παωψ να πλενομαι κτλ κτλ, και να θελω η γυναικα μου να ειναι η J.LO.!
Πρεπει κι εγω να την αναζοωγωνισω (το βιασα ε;:whistle: )...Με τους τροπους μου.Υπαρχουν πολλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Και όμως... έτσι ακριβώς ξεκινάς μια οικογένεια. Τρέφοντας αυταπάτες ότι ΕΣΥ δεν θα καταλήξεις σε διαζύγιο όπως όλα αυτά τα ζευγάρια που βλέπεις γύρω σου.Ότι ΕΣΥ θα φτιάξεις μια υπέροχη, ευτυχισμένη οικογένεια. Ότι ΕΣΥ δεν έκανες το λάθος να παντρευτείς επιπόλαια μετά από μερικούς μήνες γνωριμίας, αλλά τον πέρασες από κόσκινο τον υποψήφιο πριν πεις το "Ναι", άρα γνωρίζεστε καλά και δεν θα υπάρχουν συγκρούσεις.
΄Ετσι δεν σκέφτονται όλοι? Εάν λοιπόν αυτά δεν είναι αυταπάτες, τότε ποια είναι?

Ναι είναι Λενιό μου.Γιαυτό και λέω ότι καλά θα ήταν να μη ξεκινάμε με αυταπάτες .Ούτε εμείς ούτε οι άντρες.Η γέννηση ενός παιδιού εί΄ναι η μεγαλύτερη ευθύνη και όσο πιο συνειδητοποιημένα ξεκινήσεις αυτό το έργο τόσο καλύτερα.Το μέλλον κανείς δε μπορεί να το προβλέψει,όμως μπορεί και οφείλει να αποφασίσει όσο πιο συνειδητοποιημένα και ψύχραιμα μπορεί ένα τόσο σημαντικό βήμα.(Και ναι ψύχραιμη απόφαση υπό καθεστώς απόγνωσης δε γίνεται)
Τώρα το πώς σκέφτονται όλοι δε ξέρω... ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του.(Και είμαι σίγουρη οτι στα 2 ή...ή... ,εσύ παρεμβάλλεις κι ένα τρίτο για τον εαυτό σου,όπως κι εγώ για το δικό μμου,η χ για το δικό της ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Οι ιδανικές συνθήκες που ζει μια γυναίκα-μητέρα, η σχέση της με τον σύντροφό της, η οικονομική κατάσταση της οικογένειας κ.λ.π.
Σαφώς και η γέννα από μόνη της είναι η κορύφωση της γυναικείας υπόστασης, αλλά χρειάζεται και το "μετά" να είναι σε σωστές βάσεις.

Ναι :clapup:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν εχεις δει τις γεροντοκορες ποσο μαραζωμενες ειναι και φαινεται η επιδραση του χρονου πανω τους;

:blink: Tι σημαινει γεροντοκόρη ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Aν κρινω απο φιλους κατω Ελλαδα, τοτε οντως τα καλα παιδια δεν βρισκουν ευκολα μια καλη κοπελα.
Εαν κρινω απο εμενα που "θεωρουμαι" καλο παιδι (δεν εχω κανει και τιποτα κακο ουτε εχω πειραξει και κανεναν:redface: ), τοτε καλες κοπελες βρισκονται.;)
Και γενικα θελω να πιστευω οτι τα καλα παιδια (αντρες-γυναικες) ειναι περισσοτερα.
Απλως συνηθως οι μαλακες και τα τσαχλοκουδουνα "ακουγονται" περισσοτερο.
Κανουν δηλαδη με την συμπεριφορα τους πιο αισθητη την παρουσια τους σε εναν χωρο, μια παρεα κτλ κτλ.
Ισως καλο θα ηταν να ανοιξουμε τα ματια μας και οι μεν και οι δε.
Και οι αντρες να καταλαβουμε οτι κοπελες για να κανουμε κινηση δεν ειναι ΜΟΝΟ οι τιγκα σοφατισμενες με το μινι ως τον αφαλο και την συμπεριφορα-στυλακι της Παρις Χιλτον!
Και οι κοπελες να καταλαβουν οτι καλο παιδι δεν σημαινει και ξενερωτος ή κι εγω δεν ξερω τι, και οτι δεν ειναι αναγκη ενας να εχει BMW,ή μηχανη,να δουλευει μπαρμαν ή πορτα για να ειναι "cool", "in" και τα συναφη.
Και τουλαχιστον στην εποχη μου ειχα βαρεθει οι κοπελες στο σχολοειο να γουσταρουν του "ατιθασους".
Και αυτο το λεω γιατι περασα ΚΑΙ απο αυτη την φαση και οσον αφορα τις κοπελες ειχα δει απιστευτη διαφορα.
και μιλαω απο κοπελες με δερματινα μεχρι απουσιολογους, οι οποιες πριν δεν μου μιλαγαν, στα διαλλειματα να ειναι συνεχεια διπλα μου.
Για το αν ισχυει και τωρα, απο αυτα που παρατηρω, τοτε λεω πως "ναι" αλλα οχι παντα.

Kαι κατι τελευταιο:Τα καλα παιδια στο τελος μονο κερδισμενα μπορουν να βγουν απο το παιχνιδι της ζωης.
Και αν και μια,δυο δεκα κοπελες δεν εκτιμησουν αυτο που ειτε, δεν τρεχει τιποτα.
Σημαντικο ειναι να βρεθει εκεινη "Η ΜΙΑ", η οποια θα τις σβησει ολες.;)
Όντας καινούριος εδώ μου πήρε λίγη ώρα να διαβάσω τις 8 σελίδες του θέματος, αλλά βρήκα ένα post με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.


Επειδή στα τελεταία post γίνεται κουβέντα για τις διάφορες αλλαγές στον τρόπο σκέψης όσο μεγαλώνει κανείς και για τους συμβιβασμούς, η crazyhelen με κάλυψε.Αν και συμφωνώ στο ότι οι 45 που κρατιούνται καλά είναι τώρα μειοψηφία, πιστεύω ότι αυτό θα αλλάξει.Δηλαδή οι σημερινές 20-25αρες, όταν θα γίνουν 40+ θα προσέχουν περισσότερο τον εαυτό τους απ'ότι γίνεται τώρα.Ο Mario που λέει για τις ιταλίδες έχει δίκιο.Και δεν είναι μόνο οι οικονομικοί λόγοι, αλλά και η διαφορετική νοοτροπία, η οποία θα έρθει ως συνήθως καθυστερημένα κι εδώ και θα ισχύει τα επόμενα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Ναι είναι Λενιό μου.Γιαυτό και λέω ότι καλά θα ήταν να μη ξεκινάμε με αυταπάτες .Ούτε εμείς ούτε οι άντρες.Η γέννηση ενός παιδιού εί΄ναι η μεγαλύτερη ευθύνη και όσο πιο συνειδητοποιημένα ξεκινήσεις αυτό το έργο τόσο καλύτερα.Το μέλλον κανείς δε μπορεί να το προβλέψει,όμως μπορεί και οφείλει να αποφασίσει όσο πιο συνειδητοποιημένα και ψύχραιμα μπορεί ένα τόσο σημαντικό βήμα.(Και ναι ψύχραιμη απόφαση υπό καθεστώς απόγνωσης δε γίνεται)
Τώρα το πώς σκέφτονται όλοι δε ξέρω... ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του.(Και είμαι σίγουρη οτι στα 2 ή...ή... ,εσύ παρεμβάλλεις κι ένα τρίτο για τον εαυτό σου,όπως κι εγώ για το δικό μμου,η χ για το δικό της ;) )

Plain μου, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, απλά νομίζω ότι αυτά που γράφεις είναι λίγο ουτοπικά. Στην πραγματική ζωή, η γέννηση ενός παιδιού αντιμετωπίζεται εντελώς εγωιστικά από τις περισσότερες γυναίκες. Τι εννοώ? Δεν νομίζω ότι φέρνουν στον κόσμο παιδιά εν πλήρη συνείδηση των ευθυνών τους. Γεννάνε παιδιά για να ικανοποιήσουν καταρχάς το μητρικό τους ένστικτο, αδιαφορώντας αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες για την ανατροφή ενός παιδιού, και φυσικά για άλλους πολύ πιο εγωιστικούς λόγους, όπως το να σώσουν τον γάμο τους ή να κάνουν έναν γάμο (!!!)
Σχετικά με το μητρικό ένστικτο, δίνω ένα ελαφρυντικό, διότι άλλωστε είναι και ο προορισμός της γυναίκας το να γίνει μάνα, όμως το να γίνεις μάνα για να γίνεις, έχεις μεγάλη διαφορά από εκείνη που συνειδητά αποφασίζει να κάνει το "μεγάλο βήμα".
Ξέρεις σε ποιές γυναίκες βγάζω το καπέλο? Σε αυτές που αποφάσισαν να μείνουν άτεκνες, για το καλό των παιδιών τους..... Και αυτή ίσως να είναι η μεγαλύτερη θυσία μιας μάνας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
(πάει για σπλιτ αυτό σε λίγο το κόβω...)

Το σε λίγο ήρθε .... θα το βρειτε το split εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Plain μου, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, απλά νομίζω ότι αυτά που γράφεις είναι λίγο ουτοπικά. Στην πραγματική ζωή, η γέννηση ενός παιδιού αντιμετωπίζεται εντελώς εγωιστικά από τις περισσότερες γυναίκες. Τι εννοώ? Δεν νομίζω ότι φέρνουν στον κόσμο παιδιά εν πλήρη συνείδηση των ευθυνών τους. Γεννάνε παιδιά για να ικανοποιήσουν καταρχάς το μητρικό τους ένστικτο, αδιαφορώντας αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες για την ανατροφή ενός παιδιού, και φυσικά για άλλους πολύ πιο εγωιστικούς λόγους, όπως το να σώσουν τον γάμο τους ή να κάνουν έναν γάμο (!!!)
Σχετικά με το μητρικό ένστικτο, δίνω ένα ελαφρυντικό, διότι άλλωστε είναι και ο προορισμός της γυναίκας το να γίνει μάνα, όμως το να γίνεις μάνα για να γίνεις, έχεις μεγάλη διαφορά από εκείνη που συνειδητά αποφασίζει να κάνει το "μεγάλο βήμα".
Ξέρεις σε ποιές γυναίκες βγάζω το καπέλο? Σε αυτές που αποφάσισαν να μείνουν άτεκνες, για το καλό των παιδιών τους..... Και αυτή ίσως να είναι η μεγαλύτερη θυσία μιας μάνας.....

Ναι βρε Ελένη μου, αλλά το ότι ίσως το κάνει η πλειοψηφία δε σημαίνει ο,τι ντε και καλά θα το κάνεις κι εσύ.Ο καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες και κάνει τις δικές του επιλογές.Αυτό προσπαθώ να σου πω.
Και ναι αυτό που λέω γίνεται και στην πραγματική ζωή.εγώ δηλαδή που δε θέλω να κάνω παιδιά γιατί υπάρχει πιθανότητα να γεννηθεί με ειδικές ανάγκες ,φάντασμα είμαι?Όχι.Στην πραγματική ζωή ανήκω.(κάτσε να τσιμπηθώ λίγο να σιγουρευτώ :P )

Αντίστοιχα ο καθένας κάνει διάφορες επιλογές ανάλογα με τις προτεραιότητες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεύτερον αν και συμφωνώ ότι στις νεότερες ηλικίες θέλεις να συλλέξεις εμπειρίες δεν θεωρώ ότι ανάμεσα σε ένα καλό παιδί και σε ένα τσογλ*νακι θα διαλέξεις το δεύτερο με το σκεπτικό:εντάξει μωρέ μπορεί να βασανιστώ για κάνα-δυο χρόνια,να τον κυνηγάω με την μία και την άλλη αλλά δεν με νοιάζει γιατί συλλέγω εμπειρίες.Νομίζω ότι τελικά θα καταληξεις με αυτόν που σου κάνει περισσότερο κλικ.

Μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά κούκλα μου. Πάντα υπάρχουν αντιπαραδείγματα που σε αφήνουν άφωνο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά κούκλα μου. Πάντα υπάρχουν αντιπαραδείγματα που σε αφήνουν άφωνο!!!!
Έχεις κάποιο αντιπαράδειγμα να παραθέσεις? :)
Θα με ενδιέφερε να το ακούσω.

Καλωσόρισες btw :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Έχεις κάποιο αντιπαράδειγμα να παραθέσεις? :)
Θα με ενδιέφερε να το ακούσω.

Καλωσόρισες btw :)

Ευχαριστώ! :)

Είπα να το αποφύγω αλλά αφού επιμένεις... Πρόσεξε ατάκες!

-"Γιατί χωρίζεις;" -"Θέλω να ζήσω κι άλλες εμπειρίες"

-"Μα καλά πως μπορείς να είσαι με κάποιον με τον οποίο δεν ταιριάζεις;" -"Ε, δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους."

-"Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;" -"Τα παιδιά..."

Επιμένετε ακόμα για αυτά περί ωρίμοτητας και να σου κάνει κλίκ ο άλλος; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Ευχαριστώ! :)

Είπα να το αποφύγω αλλά αφού επιμένεις... Πρόσεξε ατάκες!

-"Γιατί χωρίζεις;" -"Θέλω να ζήσω κι άλλες εμπειρίες"

-"Μα καλά πως μπορείς να είσαι με κάποιον με τον οποίο δεν ταιριάζεις;" -"Ε, δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους."

-"Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;" -"Τα παιδιά..."

Επιμένετε ακόμα για αυτά περί ωρίμοτητας και να σου κάνει κλίκ ο άλλος; :whistle:
Ουγκ~!`1 © weaky
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top