Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μεχρι ποσα λεφτα δινεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κάνω μια αναζήτηση για καινούριο κινητό μιας και το δικό μου κάνει κάτι τρέλα και δεν το βλέπω να κρατάει πολύ ακόμα.
Έχω φάει λοιπόν ένα κόλλημα με το Samsung Galaxy A5 2017. Το μόνο μου με αποθαρρύνει κάπως είναι η τιμή του. Δεν ξέρω κατά πόσο το συγκεκριμένο τηλέφωνο με αυτά τα χαρακτηριστικά αξίζει αυτά τα χρήματα. Απο την άλλη θα ήθελα να πάρω ένα καλό κινητό που θα μου κρατήσει άνετα 3-4 χρόνια.
Μπορεί να μου πει κάποιος τη γνώμη του;
Από galaxy s6edge.
Σαν κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού(Samsung Galaxy A7 2017) θα σου πω τα θετικά και τα αρνητικά που εγώ πιστεύω ότι έχει.
Θετικά: Μπαταρία με βγάζει ΑΝΕΤΑ μια μέρα νορμαλ χρήσης,δεν κολλάει ποτέ,αδιάβροχο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και σε πισίνα(μου έχει βραχεί 2-3 φορές καλά και δεν έχει πάθει τίποτα,λένε και στην πισίνα το βουτάς χωρίς κανένα πρόβλημα),έχει ράδιο(μερικές φορές αποτελεί χρήσιμο εργαλείο) και γενικά έχει ωραίο περιβάλλον ειδικά μετά από το τελευταίο update.
Αρνητικά: Αποτύπωμα που πιάνει ανάλογα με τις ορέξεις του(ίσως το χειρότερο πράγμα πάνω σε αυτό το κινητό), ηχείο όχι τόσο καλό,κάνει απλά την δουλειά του,καλής ποιότητα γυαλί αλλά σίγουρα δεν το λες γκορίλα γκλας 4(για 5 δεν τίθεται συζήτηση)
Γενικά δεν παίζω παιχνίδια αλλά όσα έχω κατεβάσει κατά καιρούς τα σηκώνει άνετα,η κάμερα είναι μια μέτρια κάμερα που κάνει την δουλειά της αξιοπρεπώς(την λες και καλή αλλά όχι σαν του σ6,βέβαια γούστα είναι αυτά) και για να μην τα πολυλογώ είναι ένα κινητό που για 2-3 χρονάκια θα κάνει την δουλειά του μια χαρά καθώς είναι samsung που εγώ τα θεωρώ πολύ καλά(αν δεν είναι Note).
Μην ξεχάσω το SAR. Head SAR 0,5(καλό), Body 1,4 (Κακούτσικο)Μετρήσεις από 0,5 cm EU.Μέτριο σε γενικές γραμμές(αν και το βασικότερο που είναι το head SAR είναι εντάξει άρα κομπλέ)

Α5 διορθώνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιος νοιάζεται για το SAR? Του iphone πάει στο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Και επειδή το iphone πάει στο Θεό δεν πρέπει να το αναφέρουμε;Καλό είναι να προσέχεις γιατί δεν ξέρεις 100% ότι η ακτινοβολία του κινητού δεν προκαλεί προβλήματα.Για ένα λειτουργικό και μια κάμερα τα χρυσοπληρώνεις και σε ψήνουν και από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Λοιπόν, το ιδανικό από πλευράς χρημάτων θα ήταν γύρω στα 250-300 ευρώ maximum. Εκτός αν είναι κανένα φοβερό κινητό που ίσως να το έφτανα μέχρι 350. :P
Απο χαρακτηριστικά θα ήθελα 32GB μνήμη, 3GB ram, 8πυρηνο επεξεργαστή, μπαταρία τουλάχιστον 3000 mAh και μια σχετικά καλή κάμερα μπρος-πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
https://www.skroutz.gr/s/8791213/Huawei-P9-32GB.html



H περιγραφη σου ειναι φωτογραφική για αυτο το κινητό σε ολα ram,καμερα,μπαταρία,επεξεργαστη και τιμή

Εχει και ταχυφορτιση 5V 2A
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Θαυμάστε το νέο Xiaomi Mi Mix 2s. Ο ορισμός της αρπακτής αυτή η εταιρεία.
https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_mix_2s_with_iphone_x_like_cut_out-news-28152.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Λοιπόν, το ιδανικό από πλευράς χρημάτων θα ήταν γύρω στα 250-300 ευρώ maximum. Εκτός αν είναι κανένα φοβερό κινητό που ίσως να το έφτανα μέχρι 350. :P
Απο χαρακτηριστικά θα ήθελα 32GB μνήμη, 3GB ram, 8πυρηνο επεξεργαστή, μπαταρία τουλάχιστον 3000 mAh και μια σχετικά καλή κάμερα μπρος-πίσω.

Η Xiaomi έχει αυτό που ψάχνεις στα μισά λεφτά. Τσέκαρε τη σειρά Redmi 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

oneplus 6


lg g7

αυτές οι εταιρείες αξιοπρέπεια δεν έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

oneplus 6


lg g7

αυτές οι εταιρείες αξιοπρέπεια δεν έχουν;
Επειδή αντέγραψαν σε design Αpple και Samsung?
Τα μισά και πλέον κινητά σε design αντιγράφουν προφανώς τις ναυαρχίδες σκοπό έχει να δούμε σε χαρακτηριστικά τι γίνεται πώς τα ανταγωνίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακικο ποια είναι η γνώμη σου για το Huawei Y6 2017?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μια πολύ καλή value for money επιλογή από έναν κατασκευαστή που έχει εδώ και χρόνια παρουσία στην Ελλάδα. Έχει πάρει συμπαθητικές κριτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimlar867

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά τι κάνετε;:)
Αυτή την περίοδο βρίσκομαι σε φάση αγοράς κινητού γιατί έχω αρκετό καιρό το προηγούμενο.
Θα ήθελα λοιπόν όποιος ξέρει να μου προτείνει οποιδήποτε κινητό/κινητά μέχρι 250€
Επίσης είδα το huawei y7 prime 2018 που βγήκε τώρα..είναι καλό; τι λέτε;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Εγώ είμαι τρομερά ευχαριστημένη με το xiaomi μου. Δεν τού λείπει τίποτα που να δικαιολογεί παραπάνω από τα 130 € που το πήρα πέρσι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Iphone SE. Αν δεν σε ενοχλεί η μικρή οθόνη το iPhone SE παραμένει μια εξαιρετική επιλογή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά έχω MLSiQTalk πολύ όμορφο κινητό, γρήγορο είμαι πολύ ευχαριστημένη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
iPhone εχω και είμαι τρομερά ευχαριστημένη.
Επίσης, δεν κολλάει ποτέ, είναι άχαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παρω καινουριο κινητο. Εδω και 3+ χρονια χρησιμοποιω το blackberry passport. Δεν εχω προβληματα με ταχυτητα κτλ και ειναι καταπληκτικο, ειδικα το πληκτρολογιο του δεν παιζεται και γραφω γρηγορα χωρις λαθη, κατι που ειναι αδυνατο να κανω σε android με το απαισιο auto-correct. Δεν εχω ομως προσβαση σε συγκεκριμενα apps γι' αυτο και σκεφτομαι να παρω καινουριο κινητο. Ισως αν εκανα sideload android apps να λυνοταν το προβλημα μου? Τελος παντων. Ειμαι μεταξυ αυτων:
Blackberry key2 (ναι μεν τρεχει android, αλλα εχει το hub και ολα τα features του πληκτρολογιου του passport, συν αλλα εξτρα)

Iphone X
Iphone 8+


Σαχλαμαρες οπως animoji και αλλα τετοια δεν με ενδιαφερουν. Θελω κινητο που να εχει πολυ καλη διαρκεια μπαταριας (το passport μπορει να μου παει και 3 μερες χωρις να το φορτισω), ασφαλεια, μεγαλη οθονη και καλο πληκτρολογιο (ειτε αφης ειτε physical). Στο passport οταν πληκτρολογω κατι και το διορθωσει αυτοματα χωρις να το επιθυμω, παταω backspace και μολις διαγραφει 1 γραμμα επαναφερει την λεξη οπως την ειχα γραψει και αν προσθεσω το τελευταιο γραμμα που θελω, την αφηνει οπως την θελω και δεν την διορθωνει.



Το αλλο μου ερωτημα ειναι: να περιμενω μεχρι το φθινοπωρο μηπως βγει κατι καινουριο? Με ενοχλει το face ID στο iphone X. Το θεωρω δυσχρηστο οταν θελω να πληρωνω στο ταμειο.



Τι αλλα κινητα μου προτεινετε; Μη μου αναφερετε κινεζικα γιατι δεν τα θελω. Το budget μου ειναι μεχρι 1500.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παρω καινουριο κινητο. Εδω και 3+ χρονια χρησιμοποιω το blackberry passport. Δεν εχω προβληματα με ταχυτητα κτλ και ειναι καταπληκτικο, ειδικα το πληκτρολογιο του δεν παιζεται και γραφω γρηγορα χωρις λαθη, κατι που ειναι αδυνατο να κανω σε android με το απαισιο auto-correct. Δεν εχω ομως προσβαση σε συγκεκριμενα apps γι' αυτο και σκεφτομαι να παρω καινουριο κινητο. Ισως αν εκανα sideload android apps να λυνοταν το προβλημα μου? Τελος παντων. Ειμαι μεταξυ αυτων:
Blackberry key2 (ναι μεν τρεχει android, αλλα εχει το hub και ολα τα features του πληκτρολογιου του passport, συν αλλα εξτρα)

Iphone X
Iphone 8+


Σαχλαμαρες οπως animoji και αλλα τετοια δεν με ενδιαφερουν. Θελω κινητο που να εχει πολυ καλη διαρκεια μπαταριας (το passport μπορει να μου παει και 3 μερες χωρις να το φορτισω), ασφαλεια, μεγαλη οθονη και καλο πληκτρολογιο (ειτε αφης ειτε physical). Στο passport οταν πληκτρολογω κατι και το διορθωσει αυτοματα χωρις να το επιθυμω, παταω backspace και μολις διαγραφει 1 γραμμα επαναφερει την λεξη οπως την ειχα γραψει και αν προσθεσω το τελευταιο γραμμα που θελω, την αφηνει οπως την θελω και δεν την διορθωνει.



Το αλλο μου ερωτημα ειναι: να περιμενω μεχρι το φθινοπωρο μηπως βγει κατι καινουριο? Με ενοχλει το face ID στο iphone X. Το θεωρω δυσχρηστο οταν θελω να πληρωνω στο ταμειο.



Τι αλλα κινητα μου προτεινετε; Μη μου αναφερετε κινεζικα γιατι δεν τα θελω. Το budget μου ειναι μεχρι 1500.

Απο τη στιγμή που είσαι διατεθημένη να διαθέσεις έως 1500 ευρώ, μπορείς να ''χτυπήσεις'' τις ναυαρχίδες των εταιριών(και να σου μείνουν και χρήματα), οπότε δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.

Για εμένα, αφού ανέφερες πως δεν σε νοιάζουν τα ανιμότζι και τα gimmicks του iPhone X, μπορείς να πάς άνετα στο
8+ που θα σε καλύψει σίγουρα.Τώρα, αν έχεις υπομονή να περιμένεις 3 μήνες θα σου πρότεινα να πάρεις το 9+ με κλειστά μάτια γιατί θα είναι σίγουρα ένα σκαλί πάνω απο το 8+(θα έχει καλύτερη κάμερα, hardware κλπ.)
Άμα πάλι προτιμάς κάτι σε android μπορείς να πάρεις το Samsung Galaxy Note 9, που μάλλον ανακοινώνεται τέλη Αυγούστου και με τιμή που σίγουρα θα ξεπερνά τα 1000 ευρώ.Αν θέλεις πενάκι τότε σίγουρα να πάρεις αυτό.

Σε κάθε περίπτωση όποιο απο τα παραπάνω διαλέξεις δεν θα το μετανιώσεις πιστέυω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
3 μέρες χωρις φόρτιση το iPhone X και τα 8, 8 plus δεν αντέχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top