Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω, μετά απο 100+ μηνύματα, οι απόψεις άρχισαν κάπως να συγκλίνουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δεδομένου ότι οι γυναίκες χρησιμοποιούν άλλο μέρος του εγκεφάλου τους απ ότι οι άντρες, τις κάνει να "υστερούν" στην πλειοψηφία τους στα σημεία που αφορά το θετικό κομμάτι μιας που το τμήμα του εγκεφάλου που αφορά τέτοιου είδους σκέψη στις γυναίκες δεν λειτουργεί τόσο καλά όσο στους άντρες.
Οι γυναικες οντως εχουν καλυτερο multitasking απο τους ανδρες (και αυτο για να μπορουν να τα βγαλουν περα για την μητροτητα,πολλα πραγματα την ιδια στιγμη,δεν ειναι τυχαιο,τιποτα δεν ειναι) αλλα οι αντρες οπως ειπες εχουν καλυτερη αντιληψη του χωρου μας.
Και αυτο για να μπορει ο αντρας να αντιλαμβανεται αν υπαρχει κινδυνος για την οικογενεια του και επισης τρελα ωφελιμο στο κυνηγι (εξηγω τους πρωτοαρχικους ρολους του καθε φυλου απο τις αρχες,οχι του ρολους στον 21ο αιωνα)

Από την άλλη λειτουργεί άλλο κομμάτι που οι άντρες ούτε κατά διάνεια!
Για να υπερβαλλεις το σκοτωσες.Ολος ο εγκεφαλος δουλευει συνεχως,αναλογως τι ερεθισματα εχουμε.Αν ακους μουσικη,μιλας και σκεφτεσαι δραστηριοποιειται τεραστιο ποσοστο του εγκεφαλου για παραδειγμα.
Δεν εχουμε το αλλο μισο εμεις οι αντρες για να καθεται,απλα με την μονη διαφορα οτι εσεις το χρησιμοποιειται για πολυ-επεξεργασια.

Ομως με βαση ενα ντοκιμαντερ που εκανε ερευνα μονο πανω στην εγκεφαλικη λειτουργια του μυαλου,εδειξε οτι υπαρχουν αντρες που λειτουργουν το μυαλο τους οπως τις γυναικες (τις περισσοτερες φορες και τα 2 ημισφαιρια,ενω οι υπολοιποι αντρες αρκουνται μονο στο 1)

Παράδειγμα...
οι γυναίκες δυσκολεύονται να παρκάρουν γιατί δεν τους είναι εύκολο να έχουν σαφή αντίληψη του χώρου, κάτι που είναι πανεύκολο για τον άντρα.
Όμως αν ζητήσεις από έναν άντρα να μαγειρέψει, να σκουπίσει και να μιλήσει στο τηλέφωνο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, θα βάλει σκοινί στο λαιμό του να κρεμαστεί! Του είναι ΑΔΥΝΑΤΟ!
Πολυ γενικευμενο παραδειγμα αλλα καταλαβα τι θελεις να πεις.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα με ολα αυτα να τα κανω,καθως τα κανω επι μονιμου βασεως και πολλες φορες ταυτοχρονα,ειναι το πιο απολαυστικο!!!

Οσο για την ομορφη κοπελα ΔΕΝ ειναι τεχνικος με την εννοια που σημαινει,να καθεται και να επιδιορθωνει ή να συναρμολογει υπολογιστες.
Εσυ μου μιλας για διοικητικη θεση που εχει αυτη,με αποτελεσμα οι αντρες (τεχνικοι :P) να την κοιτουν που καθεται στο γραφειο της :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επανέρχομαι σε αυτό το ποστ μόνο και μόνο γιατί πιστεύω ότι χρωστώ μια εξήγηση στον Covenant για τα όσα σε προσωπικό επίπεδο του έγραψα.

Δεν προσπαθώ να σε ψυχολογήσω,συμπεράνω όσα γράφω απο δικές σου φράσεις του τύπου:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ναι αυτη η αποψη μου ηταν καθως εψαχνα εξυπνες κοπελες και τις πετυχαινα με το τουφεκι
Επίσης κάπου αναφέρεις ότι επιβεβαιώθηκες για τα όσα νόμιζες τόσα χρόνια.
Απο τα γραφόμενα σου λοιπόν το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως δεν είχες την ευκαιρία να γνωρίσεις αρκετές έξυπνες κοπέλες ώστε να σου αλλάξουν άποψη.
Με τίποτα δεν υπονόησα με την φράση "δεν είχες ουσιαστική επαφή με το άλλο φύλο" ότι είσαι ακοινώνητος ή ανέραστος,απλά συμπεραίνω ότι συναναστρεφόσουν με "λάθος" άτομα.

Την γνώμη μου για την επικείμενη έρευνα την έχω ξαναγράψει δεν αποδέχομαι ο,τιδήποτε ρατσιστικό είτε με ευνοεί είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Κleftra

με αυτην την φραση μου,απλα σου αναφερω οτι ειναι πολυ δυσευρετες τετοιες κοπελες,σε σχεση παντα με την μαζα, αλλα δεν σου ειπα ποτε οτι δεν τις εβρισκα τελικα.
Αντιθετως σε ενα μου ποστ λεω οτι ισως θελω τοσο πολυ μονο αυτες,καθως καλομαθα απο την αρχη...που σημαινει οτι υπηρχαν στην ζωη μου,αλλα οχι στις αναλογιες που θα ηθελα.
Παντα μιλαμε ειτε ως φιλες ειτε ως κοπελες.
Ευτυχως που εστω και μετα απο μεγαλες αναζητησεις,παντα θα βρεθει καποια τετοια που θα ειναι αυτο που ψαχνω.

Εγω προσωπικα δεν φοραω παρωπιδες σε οτιδηποτε εχει σχεση με την αληθεια και ειμαι ανοιχτος σε καθετι τεκμηριωμενο ορθα.Ο καθενας πιστευει το καλυτερο για τον ευατο του,ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Covenant, πως είσαι τόσο βέβαιος οτι μπορείς να ξεχωρίσεις γρήγορα μια έξυπνη κοπέλα απο μια μέσης ευφυίας ή ακόμα και χαζή? Μήπως βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και απορρίπτεις πολλές ως χαζές χωρίς να είναι ;)
Είπαμε, είναι δυσευρετοι οι έξυπνοι άνθρωποι, και στα 2 φύλα αλλά όχι κι ετς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Covenant, πως είσαι τόσο βέβαιος οτι μπορείς να ξεχωρίσεις γρήγορα μια έξυπνη κοπέλα απο μια μέσης ευφυίας ή ακόμα και χαζή? Μήπως βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και απορρίπτεις πολλές ως χαζές χωρίς να είναι ;)
Είπαμε, είναι δυσευρετοι οι έξυπνοι άνθρωποι, και στα 2 φύλα αλλά όχι κι ετς! :P
Ρε γαμωτο !!!
ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ πως ειμαι οτι ειμαι σε θεση να το διαπιστωσω γρηγορα;;;

:mad:ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ,ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.:mad:

:mad: ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ,ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ.:mad:


Προσωπικα δεν θελω πανω απο 3-4 ωρες επαφη για να καταλαβω παρα πολλα για τον/την ιδιο/ιδια.
Δηλαδη εσυ δεν καταλαβαινεις μεσα σε 1-2 συναντησεις αν ο αλλος ειναι χαζος ή οχι;:hmm:
Μονο εγω εχω αυτο το χαρισμα;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Παντως σε καμια περιπτωση δεν θα γυρισω και θα πω οτι οι συγκεκριμενοι επιστημονες (ανδρες και γυναικες) ειναι ρατσιστες,μισογυνηδες,φεμινηστριες και γενικα βανδαλοι που διεξαγουν τετοια πορισματα ως επιστημονες.
Εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου.

https://www.press.uillinois.edu/epub/books/tucker/intro.html

Προχτές είχα μείνει στο στοιχείο 2: Χρηματοδότες! Ποιοι χρηματοδοτούν τον Richard Lynn; Δυστυχώς δεν είχα καθόλου χρόνο να το ψάξω. Έέέρχεται... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
θα σας πω το εξης. πατε σε μια ταξη σχολειου και βαζετε μια εξυπνη ασκηση στα μαθηματικα.κοριτσια η αγορια θα ειναι τα περισοτερα που θα τη λυσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
λολ ρε νέσσα, διάβασες όλο αυτό το κατεβατό; :confused: εγώ ό,τι χρειάζεται scroll το αποφεύγω :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
λολ ρε νέσσα, διάβασες όλο αυτό το κατεβατό; :confused: εγώ ό,τι χρειάζεται scroll το αποφεύγω :P.

εγώ το κάνω ανάποδα το scroll....:fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
δε μου απαντησατε τι πιστευετε ειλικρινα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε τώρα το παρατράβηξες... μα είναι δυνατόν να διαβάσω ένα άρθρο που στη δεύτερη σειρά του πετυχαίνω την εξής φράση :D;

"concluded that President George W. Bush has a higher IQ..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για συνέχα παρακάτω..με τι το αντιπαραθέτει το άικιου του μπους?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
έχει σημασία :P;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
νι..μπορει να έλεγε "has a higher IQ that the IQ of a brick". which is true... partially.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Παρακαλώ όχι ειρωνίες. Φράσεις του τύπου: "Εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου." θα μπορούσαν να λείπουν. Μάθετε να δέχεστε και την αντίθετη άποψη.

Φιλικά,
your global mod.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Covenant το γρήγορα είναι σχετικό. Ναι, συνήθως διαμορφώνω άποψη για το αν κάποιος είναι χαζός ή όχι σε πολυυυυ λιγότερο απο 3-4 ώρες αλλά πάντα κράτάω και μια πισινή οτι μπορεί να τον έκρινα λάθος. :)

modelos απο πότε τα μαθηματικά έγιναν απαραίτητη προυπόθεση για να είναι κάποιος έξυπνος? Είναι ένδειξη, ναι αλλά όχι απόδειξη.
Εξαρτάται επίσης αυτό που λες απο πολλούς παράγοντες. Πχ αν βάλεις σε κάποιον μια άσκηση με ολοκληρώματα, αν αυτός δεν ξέρει τι είναι ολοκλήρωμα τότε και 300 IQ να έχει δεν θα τη λύσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
λεμε να παρεις οποιο σχολειο εσυ θες και να βαλεις ενοειτε μια ασκηση που εχουν τις θεωρητικες γνωσεις που χρειαζονται αλλα ειναι εξυπνη ασκηση.και ειπα μαθηματικα επειδη λεμε οτι εκει ειναι καλυτεροι οι αντρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Οι γυναικες οντως εχουν καλυτερο multitasking απο τους ανδρες (και αυτο για να μπορουν να τα βγαλουν περα για την μητροτητα,πολλα πραγματα την ιδια στιγμη,δεν ειναι τυχαιο,τιποτα δεν ειναι) αλλα οι αντρες οπως ειπες εχουν καλυτερη αντιληψη του χωρου μας.
Και αυτο για να μπορει ο αντρας να αντιλαμβανεται αν υπαρχει κινδυνος για την οικογενεια του και επισης τρελα ωφελιμο στο κυνηγι (εξηγω τους πρωτοαρχικους ρολους του καθε φυλου απο τις αρχες,οχι του ρολους στον 21ο αιωνα)
Δε διαφωνώ για τους πρωταρχικούς λόγους απ τις αρχές του ανθρώπινου είδους αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι η γυναίκα εξελίχθηκε σαν είδος και πέραν του multitasking έγινε και πιο εφυής σε άλλους τομείς, όπως άλλωστε και ο άντρας.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Για να υπερβαλλεις το σκοτωσες.Ολος ο εγκεφαλος δουλευει συνεχως,αναλογως τι ερεθισματα εχουμε.Αν ακους μουσικη,μιλας και σκεφτεσαι δραστηριοποιειται τεραστιο ποσοστο του εγκεφαλου για παραδειγμα.
Δεν εχουμε το αλλο μισο εμεις οι αντρες για να καθεται,απλα με την μονη διαφορα οτι εσεις το χρησιμοποιειται για πολυ-επεξεργασια.
Ναι βρε... μόνο που αυτό ισχύει για το ανθρώπινο είδος γενικότερα και όχι μόνο για το ένα απ τα δύο φύλα.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ομως με βαση ενα ντοκιμαντερ που εκανε ερευνα μονο πανω στην εγκεφαλικη λειτουργια του μυαλου,εδειξε οτι υπαρχουν αντρες που λειτουργουν το μυαλο τους οπως τις γυναικες (τις περισσοτερες φορες και τα 2 ημισφαιρια,ενω οι υπολοιποι αντρες αρκουνται μονο στο 1)
Το ίδιο ακριβώς ντοκιμαντέρ έδειχνε και γυναίκες που λειτουργούν το μυαλό τους όπως και οι άντρες (προφανώς λόγω της εξελικτικής πορείας του ανθρώπινου γένους, κάποια άτομα "αναγκάστηκαν" να λειτουργήσουν ΚΑΙ διαφορετικά για να επιβιώσουν και αυτό "έμεινε" καταγεγραμένο σε κάποιο dna)

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Πολυ γενικευμενο παραδειγμα αλλα καταλαβα τι θελεις να πεις.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα με ολα αυτα να τα κανω,καθως τα κανω επι μονιμου βασεως και πολλες φορες ταυτοχρονα,ειναι το πιο απολαυστικο!!!
Φυσικά και δίνω ένα γενικευμένο παράδειγμα, δεν μιλάμε επί προσωπικού επιπέδου γιατί αν μιλήσω και γω προσωπικά, παρκάρω με μία κίνηση, βάζω το αυτοκίνητο μου σε πίστα και έχω ενεργή δράση σε club μηχανοκίνητου αθλητισμού :P
Έβγαλα πρώτη δέσμη και μαθηματικά είχα 18 ενώ αρχαία 10... so? :P

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Οσο για την ομορφη κοπελα ΔΕΝ ειναι τεχνικος με την εννοια που σημαινει,να καθεται και να επιδιορθωνει ή να συναρμολογει υπολογιστες.
Εσυ μου μιλας για διοικητικη θεση που εχει αυτη,με αποτελεσμα οι αντρες (τεχνικοι :P) να την κοιτουν που καθεται στο γραφειο της :)
Ξέρω πάρα πολύ καλά τι λέω....
Είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ τεχνικός της εταιρίας.... ΔΕΝ είναι καθισμένη σε μια διοικητική θέση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top