Ιδιωτικοποιήσεις και Ελεύθερη αγορά: Θα μας σώσει;

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Κατά τα άλλα, καλά που υπάρχει και το ήμερο λιμάνι του δημοσίου όπου μπορεί νά αράξει ο καταταλαιπωρημένος από τις θύελλες του σκληρού καπιταλισμού άνθρωπος του σήμερα. Εκεί δεν χρειάζεται κόπος, αφού τόν μισθό του τον πληρώνουν υπάνθρωποι που δεν είχαν τα κότσια να γλύψουν αρκετά ή να παπαγαλίσουν αρκετά γιά νά περάσουν στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Κι αν τολμήσουν να μην πληρώσουν υπάρχει και ο αστυφύλακας …
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν δουλεύω στον δημόσιο τομέα αλλά με ενοχλεί η συλλήβδην ρίψη στον Καιάδα σύσσωμων των δημοσίων υπαλλήλων μια και ξέρω κόσμο που προσπάθησε με νύχια και με δόντια να κάνει την δουλειά του σωστά σε ένα σύστημα που σε αποβάλλει αν προσπαθήσεις κάτι τέτοιο.
'Εχω καταλήξει ότι "από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BNorb

Νεοφερμένος

Ο BNorb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
@ stelioscal

Σκόπευα να σας πω κάποια πράγματα στα περί κέρδους των επιχειρήσεων που μου θέσατε λίγο παραπάνω, αλλά επειδή έχει περάσει καιρός το αφήνω προσώρας. Θα επανέλθω. Τώρα επιτρέψτε μου την δική μου προσέγγιση στο όσα ακριβώς παραπάνω λέτε για το δημόσιο (βλέπε κράτος).

Σας διαβεβαιώνω, “μισώ” πολύ περισσότερο από εσάς το .…(βάλτε όποιον χαρακτηρισμό θέλετε) νέο-ρωμαίικο κράτος. Και ακόμη θα είχα σοβαρότατες ενστάσεις και για άλλα, πραγματικά σύγχρονα δυτικά κράτη αν είχα την αγαθή τύχη να είμαι πολίτης τους. Πλην όμως…

Πλην όμως, το έχω πει και αλλού, είναι απλοϊκό λάθος να γενικεύουμε μεταφυσικά την έννοια του κράτους σαν κάτι το μονολιθικό και ενιαίο στην ανθρώπινη ιστορία και ακόμη, είναι κατανοητά βολικό να επιλέγουμε να χτυπήσουμε εκείνες τις πλευρές και την εκφάνσεις του που αναδεικνύουν πιο εύκολα τα επιχειρήματα μας.

Αυτή η εύκολη γενίκευση: κράτος σάπιο, διεφθαρμένο, άδικο κλπ = κράτος γενικά, φοβάμαι βγάζει μάτι.

Είναι κάπως σαν να λέμε ότι το να έχει μια οικογένεια ένα ιδιόκτητο σπίτι κακοφτιαγμένο, μισογκρεμισμένο, μουχλιασμένο, που στάζει από παντού, είναι ακριβώς το ίδιο κακό με το να έχει ιδιόκτητο σπίτι ΓΕΝΙΚΑ.

Τι το κρατάτε λοιπόν πατριώτες; Δώστε το –και μάλιστα κοψοχρονιά- στον ιδιώτη που θα το φτιάξει, θα το ανακαινίσει για να το κάνει rooms to let (για το δικό του κέρδος φυσικά) δίνοντας και σε σας μια πίσω κάμαρη με αλμυρό νοίκι!

Παραδόξως η ιδέα να αλλάξουμε μυαλά, να ανασκουμπωθούμε, να παλέψουμε εμείς για να ανακαινίσουμε και αν χρειαστεί να ξαναχτίσουμε συθέμελα το κοινό, όλων μας, σπίτι δείχνει να είναι εξ ορισμού εξοβελιστέα και εκτός κουβέντας. Γιατί;

Το δόγμα λοιπόν είναι: Στάζει και μπάζει το ιδιόκτητο σπίτι σου, δηλ. το κοινό κράτος όλων; Το πουλάς κοψοχρονιά και μένεις στο νοίκι. Είναι μια πρόταση φυσικά και την σέβομαι. Συγχωρήστε με όμως που δεν θα μπορέσω ποτέ να την στέρξω.

@
Και για να ελαφρύνουμε την ατμόσφαιρα μια φιλική επιστημολογική επισήμανση: Το πείραμα που δεν αποτυχαίνει ποτέ, δεν ήταν πείραμα ποτέ του. Σκεφτείτε το :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
@ stelioscal

Σκόπευα να σας πω κάποια πράγματα στα περί κέρδους των επιχειρήσεων ... Τώρα επιτρέψτε μου την δική μου προσέγγιση στο όσα ακριβώς παραπάνω λέτε για το δημόσιο (βλέπε κράτος).


Πλην όμως, το έχω πει και αλλού, είναι απλοϊκό λάθος να γενικεύουμε μεταφυσικά την έννοια του κράτους σαν κάτι το μονολιθικό και ενιαίο στην ανθρώπινη ιστορία και ακόμη, είναι κατανοητά βολικό να επιλέγουμε να χτυπήσουμε εκείνες τις πλευρές και την εκφάνσεις του που αναδεικνύουν πιο εύκολα τα επιχειρήματα μας.
....

Παραδόξως η ιδέα να αλλάξουμε μυαλά, να ανασκουμπωθούμε, να παλέψουμε εμείς για να ανακαινίσουμε και αν χρειαστεί να ξαναχτίσουμε συθέμελα το κοινό, όλων μας, σπίτι δείχνει να είναι εξ ορισμού εξοβελιστέα και εκτός κουβέντας. Γιατί;

Το δόγμα λοιπόν είναι] :
Το Κράτος είναι Κράτος- το Άτομο είναι Άτομο- η Κοινωνία είναι Κοινωνία και ο Θεός είναι Θεός. ...Μπορεί μετά να μας σώσει η "Ελεύθερη Αγορά"; Προσωπικά, και ενόψει ενός κάποιου αδιέξοδου με τις διάφορες "διανοητικές αναγκαιότητές" μας, θα έλεγα πως "Μόνον η αγάπη θα σώσει τον Άνθρωπο"!

Σκεφτείτε το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν δουλεύω στον δημόσιο τομέα αλλά με ενοχλεί η συλλήβδην ρίψη στον Καιάδα σύσσωμων των δημοσίων υπαλλήλων μια και ξέρω κόσμο που προσπάθησε με νύχια και με δόντια να κάνει την δουλειά του σωστά σε ένα σύστημα που σε αποβάλλει αν προσπαθήσεις κάτι τέτοιο.
'Εχω καταλήξει ότι "από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι".
Ούτε εγώ είμαι κατά των ΔΥ!! Πολλοί γνωστοι μου (ακόμη και ο αδερφός μου) καθόλα άξιοι άνθρωποι ξεκίνησαν να δουλεύουν στο δημόσιο. Αλλά ακριβώς το "σύστημα" τους έβαλε στην γωνία και σαπίζουν απο την ακινησία (Ο αδερφός μου παραιτήθηκε γιατί βαριόταν.Οι συνάδελφοί του σήμερα εισπράτουν 2.500? καθαρά μηνιαίως για να βαριούνται)....Το μέγα ερώτημα είναι: Ποιοί είναι το "σύστημα"? Απάντηση: Είναι οι άχρηστοι συνάδελφοί τους που τους βάζουν στη γωνία. Αυτοί που φοβούνται οτι αν ξεχωρίσει κάποιος με τη δουλειά του τότε ίσως οι ίδιοι φανούν τεμπέληδες. Αυτοί που βαριούνται να δουλέψουν και βλέπουν με μισό μάτι όσους έχουν όρεξη και τους σαμποτάρουν. Γι΄αυτό άλλωστε δεν θέλουν και την αξιολόγηση. Δεν σας ακούγεται παράλογο να μην θέλει αξιολόγηση ένας σωστά εργαζόμενος? Ποιό είναι λοιπόν το "κεφάλι" στο ψάρι. Κεφάλι είναι οι κάθε λογής πολιτικάντηδες που δεν τολμάνε να τα βάλουν με τους τεμπέληδες μήπως τυχόν χάσουν τις ψήφους τους και άρα την εξουσία. Εξάλλου δεν τους πληρώνουν με δικά τους λεφτά αλλά με δικά σου. Δεν ταλαιπωρούν αυτόν αλλά εσένα. Αυτοί θέλουν την ψήφο και την εξουσία και με το υπάρχον σύστημα τα καταφέρνουν μια χαρά. Τον λογαριασμό τον στέλνουν σε σένα.
Και τώρα επιτρέψτε μου να σας σοκάρω: Αν δεν υπήρχαν οι δημόσιοι υπάλληλοι ΔΕΝ θα είχε ιδρυθεί η Φιλελεύθερη Συμμαχία. Η πλειοψηφία της διοικούσας επιτροπής είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Μόνο αυτοί έχουν τον χρόνο και τις αντοχές να "τρέξουν". Σας φαίνεται παράλογο ένας ΔΥ να υποστηρίζει την ΦΣ? Για να δούμε: Μπορεί να παίρνει ένα κομμάτι απο την πίτα αλλά
1. Το κομμάτι είναι μικρό. Τρώνε πολλοί που δεν δουλεύουν. Αν ήταν λιγότεροι και δούλευαν σωστά το κομμάτι θα ήταν μεγαλύτερο.
2. Δεν τους αξιολογεί (και άρα ανταμοίβει οικονομικά) κανείς.
3. Σιχαίνονται το "σύστημα" στο οποίο εργάζονται που οδηγεί τους άξιους στη σαπίλα.
4. Κυρίως: Είναι θύματα και αυτοί του τεράστιου άχρηστου και σπάταλου κράτους
5. Πληρώνουν και αυτοί φόρους που πάνε σε κάθε λογής "Ολυμπιακές" ΔΕΗ, ΟΛΠ και λοιπά λαμόγια
6. Ούτε σε αυτούς επιτρέπεται να επιλέξουν το σχολείο και τον δάσκαλο του παιδιού τους
7. Ούτε αυτοί επιτρέπεται να ξέρουν πόσα έχουν πληρώσει σε εισφορές και πόση σύνταξη τους αναλογεί
8. Ούτε τα δικά τους παιδία δεν μπορούν αν βρούν δουλειά.
κλπ κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ιδιωτικοποιηση σημαίνει επιχειρηση που αποσκοπά τελικά στο προσωπικό, ιδιωτικό, κέρδος. Η ίδια επιχείρηση, κρατική, εκτός απο το οικονομικό κέρδος αποσκοπεί,θεωρητικά τουλαχιστον, και στο κοινωνικο κέρδος. Ενώ ο ιδιωτικός επιχειρηματίας αν βγάζει λεφτά, ακόμη και άν πουλάει δηλητήρια απάτη ή θάνατο σε όλους τους υπόλοιπους αυτός θα περνάει καλά οπότε γιατί να το κόψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
@BNorb
Χαίρομαι, θα πούμε πολλά πράγματα. Ξεκινάμε....
@ stelioscal
Παραδόξως η ιδέα να αλλάξουμε μυαλά, να ανασκουμπωθούμε, να παλέψουμε εμείς για να ανακαινίσουμε και αν χρειαστεί να ξαναχτίσουμε συθέμελα το κοινό, όλων μας, σπίτι δείχνει να είναι εξ ορισμού εξοβελιστέα και εκτός κουβέντας. Γιατί;
Λοιπόν ξεκινήστε το ξαναχτίσιμο! Μπείτε σε ένα κόμμα εξουσίας και δουλέψτε σκληρά για να αναδειχτείτε και κατόπιν δουλέψτε σκληρά και ξαναχτίστε συθέμελα το κοινό μας σπίτι αφιλοκερδώς. ΠΩΣ?? Βαριέστε?!! Δηλ μόνο λόγια? Τότε ποιός θα το ξαναχτίσει? Κάποιος πρέπει να ξεκινήσει. Ας είστε εσείς αυτός γιατί τους άλλους δεν τους βλέπω πολύ πρόθυμους να εργαστούν για το κοινό καλό. Μόνο λόγια είναι. Αν πραγματικά πιστεύετε οτι αυτό που λέτε μπορεί να γίνει τότε ξεκινήστε! Αν δεν το κάνετε ή δεν σας ακολουθήσει κανένας τότε οφείλετε να προβληματιστείτε για το αν οι άνθρωποι νοιάζονται για το κοινό μας σπίτι ή μόνο για το δικό τους σπίτι. Ελπίζω τότε να μην αρχίσετε να κατηγορείτε τους ανθρώπους αλλά να προσπαθήσετε να τους κατανοήσετε....

Το δόγμα λοιπόν είναι: Στάζει και μπάζει το ιδιόκτητο σπίτι σου, δηλ. το κοινό κράτος όλων; Το πουλάς κοψοχρονιά και μένεις στο νοίκι. Είναι μια πρόταση φυσικά και την σέβομαι. Συγχωρήστε με όμως που δεν θα μπορέσω ποτέ να την στέρξω.
Εδώ υπάρχει καταφανής αντίφαση: Κοινό ή ιδιόκτητο? Έχετε συγκατοικήσει με κανένα ποτέ? έχετε παέι στρατό? Εσείς να καθαρίζετε το σπίτι και ο άλλος να λουφάρει? Αυτό που είναι ιδιόκτητο είσαι εσύ υπευθυνος για την κατάστασή του καλή ή κακή και το λούζεσαι εσύ. Για αυτό που είναι κοινό υπέυθυνοι είναι πάντα "οι άλλοι" και επειδή κανείς δεν είναι χαζός να δουλεύει όταν οι άλλοι λουφάρουν στο τέλος το παρατάει και γίνεται ερείπιο. Εκεί που αναγκαστικά είναι κοινό και αναγκαστικά πρέπει να δουλέψει (π.χ. Στρατός ή κομμουνιστικά καθεστώτα) σταματάει η ελευθερία.
Και για να ελαφρύνουμε την ατμόσφαιρα μια φιλική επιστημολογική επισήμανση: Το πείραμα που δεν αποτυχαίνει ποτέ, δεν ήταν πείραμα ποτέ του. Σκεφτείτε το :-)
Λοιπόν όταν διάβασα αυτή τη φράση, στα 22 μου, σε ένα (καταπληκτικό) βιβλίο -Ζεν και μοτοσυκλέτα- συγκλονίστηκα. Ξαφνικά όλη η αλήθεια παρουσιαζόταν μπροστά μου. Για δείτε: Τί είναι το πείραμα? Είναι μια διάταξη με την οποία δοκιμάζεις την ισχύ μιας θεωρίας. Το πείραμα δεν "πετυχαίνει" ή "αποτυχαίνει". Δίνει κάποιο αποτέλεσμα. Θεωρητικά αν το αποτελέσμα του πειράματος δεν είναι σύμφωνο με αυτό που προέβλεπε η υπο εξέταση θεωρία τότε προφνώς η θεωρία ΔΕΝ ήταν σωστή. Και δείτε τώρα το καταπληκτικό: Ο άνθρωπος είναι τόσο εγωιστής που δεν λέει "Απέτυχε η θεωρία μου" αλλά λέει "Απέτυχε το πείραμα"!!!!!!
Δείτε στην πολιτική. Ο κομμουνισμός είναι μια θεωρία. Εφαρμόστηκε σε δεκάδες κράτη και οδήγησε σε όλα στην φτώχια τον φασισμό την σκλαβια τη δυστυχία. Κι όμως είναι αδύνατον για τους κομμουνιστές να πουν "Απέτυχε η θεωρία μου". Όλοι λένε "Απέτυχε (?) το πείραμα. Αυτό δεν σημαίνει οτι η θεωρία έιναι λάθος".....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ιδιωτικοποιηση σημαίνει επιχειρηση που αποσκοπά τελικά στο προσωπικό, ιδιωτικό, κέρδος. Η ίδια επιχείρηση, κρατική, εκτός απο το οικονομικό κέρδος αποσκοπεί,θεωρητικά τουλαχιστον, και στο κοινωνικο κέρδος. Ενώ ο ιδιωτικός επιχειρηματίας αν βγάζει λεφτά, ακόμη και άν πουλάει δηλητήρια απάτη ή θάνατο σε όλους τους υπόλοιπους αυτός θα περνάει καλά οπότε γιατί να το κόψει;
Αλήθεια? και τότε για εξηγήστε μου, γιατί η κρατική επιχείρηση που αποσκοπά στο "κοινωνικό κέρδος" χρησιμοποιεί όπλα για να εισπράξει την αμοιβή της ενώ ο ατομιστής ιδιώτης όχι? Γιατί εμένα μου φαίνεται οτι κάποιος χρειάζεται να χρησιμοποιεί όπλα για να εισπραξει την αμοιβή του μόνο όταν το προιόν που προσφέρει είναι για τα σκουπίδια (όπως π.χ. η μαφία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο κοσμος πρέπει να καταλάβει πως πρέπει να φροντίσει τους ηλίθιους, τους τρελούς, και τους φτωχούς. Γιατί αλλιώς αυτοί είναι που θα κανουν τα πάντα για να ηγηθούν όλων των αλλων και να πάρουν όλα τα λεφτά. Η ελεύθερη αγορά είναι ότι πρέπει σύστημα γι'αυτό το "τα πάντα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ο κοσμος πρέπει να καταλάβει πως πρέπει να φροντίσει τους ηλίθιους, τους τρελούς, και τους φτωχούς. Γιατί αλλιώς αυτοί είναι που θα κανουν τα πάντα για να ηγηθούν όλων των αλλων και να πάρουν όλα τα λεφτά. Η ελεύθερη αγορά είναι ότι πρέπει σύστημα γι'αυτό το "τα πάντα"...
Γι΄αυτό καλύτερα να δίνουμε τα λεφτά στα ιδρύματα παρα στις ΔΕΚΟ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο κοσμος πρέπει να καταλάβει πως πρέπει να φροντίσει τους ηλίθιους, τους τρελούς, και τους φτωχούς. Γιατί αλλιώς αυτοί είναι που θα κανουν τα πάντα για να ηγηθούν όλων των αλλων και να πάρουν όλα τα λεφτά. Η ελεύθερη αγορά είναι ότι πρέπει σύστημα γι'αυτό το "τα πάντα"...
Υπονοείς ότι οι επιχειρηματίες είναι είτε τρελοί είτε ηλίθιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το κράτος, η κοινωνία, η αγελη αρχικά, δεν είναι τίποτε άλλο απο ιδρύματα κοινής οφέλειας. Ιδρύθηκαν αρχικά για να προασπίσουν τους ανθρώπους απο τις δυσκολίες τις αδυναμίες και τα προβλήματα τους "εν τη ενώσει". Ασχετα άν στην συνέχεια έγιναν ιδιωτικές επιχειρήσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Υπονοείς ότι οι επιχειρηματίες είναι είτε τρελοί είτε ηλίθιοι;

Εξαρτάται. Ποιά είναι η επιχείρηση και τί όνομα δίνεις εσύ στην απληστία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εξαρτάται. Ποιά είναι η επιχείρηση και τί όνομα δίνεις εσύ στην απληστία...
Υπάρχουν πολλοί ανήθικοι και άπληστοι φτωχοί.
Για να πετύχει ένας επιχειρηματίας δεν αρκούν/απαιτούνται αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί ανήθικοι και άπληστοι φτωχοί.



... Πάρα πολλοί απο αυτους έχουν γίνει πλούσιοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Λοιπόν η στάση "Νοιάζομαι για τους φτωχούς (αυτούς που δεν έχουν λεφτά) αλλά δεν νοιάζομαι για τα λεφτά" παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον....Δεν μας την αναλύετε κάπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
... Πάρα πολλοί απο αυτους έχουν γίνει πλούσιοι :)
Αναφέρομαι σε όσους παραμένουν φτωχοί. Ή θεωρείς ότι όποιος είναι άπληστος και ανήθικος γίνεται πλούσιος, ακόμα κι αν το IQ του είναι πιο χαμηλό κι από τα ραδίκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ή θεωρείς ότι όποιος είναι άπληστος και ανήθικος γίνεται πλούσιος, ακόμα κι αν το IQ του είναι πιο χαμηλό κι από τα ραδίκια;

O George Bush έχει IQ 85. O dad του εχει 95. Με το απλοικότατο, όσο και ανηθικότατο, κόλπο με τους αραβες και τα πετρέλαια (και την τρομοκρατία) έχουν γίνει δισσεκατομυριούχοι οι Μπούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Λοιπόν η στάση "Νοιάζομαι για τους φτωχούς (αυτούς που δεν έχουν λεφτά) αλλά δεν νοιάζομαι για τα λεφτά" παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον....Δεν μας την αναλύετε κάπως?
Γιατι σου φαινεται παράδοξο; Ακριβως έτσι όπως το γράφεις είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Bastaaaaaaaaaaaaaaaa!
@ stelioskal (a lot)

@ Michelle (a little)

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

Λοιπόν όταν διάβασα αυτή τη φράση, στα 22 μου, σε ένα (καταπληκτικό) βιβλίο -Ζεν και μοτοσυκλέτα- συγκλονίστηκα. Ξαφνικά όλη η αλήθεια παρουσιαζόταν μπροστά μου. Για δείτε: Τί είναι το πείραμα? Είναι μια διάταξη με την οποία δοκιμάζεις την ισχύ μιας θεωρίας. Το πείραμα δεν "πετυχαίνει" ή "αποτυχαίνει". Δίνει κάποιο αποτέλεσμα. Θεωρητικά αν το αποτελέσμα του πειράματος δεν είναι σύμφωνο με αυτό που προέβλεπε η υπο εξέταση θεωρία τότε προφνώς η θεωρία ΔΕΝ ήταν σωστή. Και δείτε τώρα το καταπληκτικό: Ο άνθρωπος είναι τόσο εγωιστής που δεν λέει "Απέτυχε η θεωρία μου" αλλά λέει "Απέτυχε το πείραμα"!!!!!!
Δείτε στην πολιτική. Ο κομμουνισμός είναι μια θεωρία. Εφαρμόστηκε σε δεκάδες κράτη και οδήγησε σε όλα στην φτώχια τον φασισμό την σκλαβια τη δυστυχία. Κι όμως είναι αδύνατον για τους κομμουνιστές να πουν "Απέτυχε η θεωρία μου". Όλοι λένε "Απέτυχε (?) το πείραμα. Αυτό δεν σημαίνει οτι η θεωρία έιναι λάθος".....

Κρίση του 1929, Ινδονησία, Νέα Ζηλανδία: Αποτυχίες του νεοφιλελευθερισμού

Βρετανία της Θάτσερ: wtf!!!!

Τα παραπάνω ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ πρόσφεραν οδύνη στο λαό των χωρών τους (ειδικά στην Ινδονησία) αλλά δεν είδα κανένα να αρνείται το νεοφιλελευθερισμό... Γιατί; Είναι μια θεωρία η οποία έχει τις ατέλειες της.

Και βλέπω συχνά ότι ταυτίζεις το δυτικό κράτος πρόνοιας με το κομμουνισμό... Μιας και είσαι ενεργό μέλος κόμματος μου φαίνεται τουλάχιστον απαράδεκτο να μη ξεχωρίζεις τις ιδεολογίες και τα οικονομικά συστήματα. Άλλο κομμουνισμός, άλλο κεϋνσιανισμός και άλλο νεοφιλελευθερισμός

Μπορούσα στα παραπάνω να παραθέσω τη Γερμανία του 1933-1945 σαν αποτέλεσμα της δυσλειτουργίας του καπιταλιστικού συστήματος αλλά θα ήμουν απλώς ανακριβής...

Και τώρα επιτρέψτε μου να σας σοκάρω: Αν δεν υπήρχαν οι δημόσιοι υπάλληλοι ΔΕΝ θα είχε ιδρυθεί η Φιλελεύθερη Συμμαχία. Η πλειοψηφία της διοικούσας επιτροπής είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Μόνο αυτοί έχουν τον χρόνο και τις αντοχές να "τρέξουν". Σας φαίνεται παράλογο ένας ΔΥ να υποστηρίζει την ΦΣ?

Γνωρίζοντας ότι τα νεοφιλελεύθερα κόμματα υποστηρίζονται συνήθως από τους ιδιωτικούς υπάλληλους, τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους μεγαλοαστούς με σοκάρεις πραγματικά. Η διοικούσα επιτροπή ίσως αλλά έχετε έρισμα σε ψηφοφόρους ΔΥ; :eek: Με εκπλήσσεις εδώ...

Αλήθεια? και τότε για εξηγήστε μου, γιατί η κρατική επιχείρηση που αποσκοπά στο "κοινωνικό κέρδος" χρησιμοποιεί όπλα για να εισπράξει την αμοιβή της ενώ ο ατομιστής ιδιώτης όχι? Γιατί εμένα μου φαίνεται οτι κάποιος χρειάζεται να χρησιμοποιεί όπλα για να εισπραξει την αμοιβή του μόνο όταν το προιόν που προσφέρει είναι για τα σκουπίδια (όπως π.χ. η μαφία).

Τι εννοείς; Η ιδιοκτησία βασίζεται στη έννομη βία του κράτους. Ο ατομικιστής ιδιώτης αν δε πάρει τα λεφτά του θα προσφύγει στα όργανα του κράτους (δικαστικές αρχές, αστυνομία). Ίσα-ίσα μπορεί να καθυστερήσω να πληρώσω και ένα λογαριασμό ΕΥΔΑΠ. Αν καθυστερήσω να πληρώσω την Ηλεκτρονική Αθηνών την έχω άσχημα...

Υπάρχουν πολλοί ανήθικοι και άπληστοι φτωχοί.
Για να πετύχει ένας επιχειρηματίας δεν αρκούν/απαιτούνται αυτά.

Συμφωνώ απόλυτα απλώς υπάρχουν και πολλοί πλούσιοι με αυτά τα χαρακτηριστικά. Και ζητάω να δίνει υψηλούς φόρους για να ζήσουν εκτός από τους κακούς φτωχούς και οι καλοί φτωχοί. Αν το σύστημα έδινε τα χρήματα μόνο στους καλούς ανθρώπους ΟΚ. Αλλά επειδή δε γίνεται πρέπει να προστατεύονται όλοι... Το παράδειγμα του Buggs με τον Bush είναι αρκετά καλό του πως ένας ηλίθιος τα κατάφερε. Βέβαια δε σημαίνει ότι είναι και κανόνας.

Το Κράτος είναι Κράτος- το Άτομο είναι Άτομο- η Κοινωνία είναι Κοινωνία και ο Θεός είναι Θεός. ...Μπορεί μετά να μας σώσει η "Ελεύθερη Αγορά"; Προσωπικά, και ενόψει ενός κάποιου αδιέξοδου με τις διάφορες "διανοητικές αναγκαιότητές" μας, θα έλεγα πως "Μόνον η αγάπη θα σώσει τον Άνθρωπο"!

Το σκέφτηκα lol. Έχεις δίκιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top