Ποσο ρολο παιζει ο ISP στην ταχυτητα...

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομιζω οτι αυτο το θεμα μας εχει απασχολησει στο παρελθον... τουλαχιστον εμενα πολυ...
Ποσο ρολο παιζει ο ISP στην ταχυτητα; Μηπως ολα ειναι θεμα γραμμης; Μηπως ολα ειναι θεμα DSLAM αν μιλαμε για DSL ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ο ISP συγουρα παιζει ρολο. Αλλα ποσο μεγαλη διαφορα να δεις;Ιδικα αμα εχεις καπια συνδεση που παραπειναι γρηγορη η αμα εχεις 56αρα.... Ασε που στην Ελλαδα ολοι περνουνε γραμες απο τον ΟΤΕ οποτε δεν νομιζω να μπορουν να εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
ο ISP συγουρα παιζει ρολο. Αλλα ποσο μεγαλη διαφορα να δεις;Ιδικα αμα εχεις καπια συνδεση που παραπειναι γρηγορη η αμα εχεις 56αρα.... Ασε που στην Ελλαδα ολοι περνουνε γραμες απο τον ΟΤΕ οποτε δεν νομιζω να μπορουν να εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους
αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν παιζει ρολο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αναλογος. Για εναν που εχει μια συνδεση ISDN η, πιθανων, και καπια απο της χαμηλες σκαλες των DSL ισως να παιζει. Αλλα δεν ξερω και πολλα περι του θεματος, δεν εχω ασχολιθει και πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Παίζει και παραπαίζει ρόλο. Μετά τον BBRAS του ΟΤΕ νομίζω περνάς στα χέρια του εκάστοτε ISP. Εαν αυτός δεν έχει επαρκές bandwidth ή άλλα πράγματα όπως σύνδεση με ΑΙΧ απορώ αν θα σου φορτώσει καν το e-steki.com... πόσο μάλλον να στο φορτώσει γρήγορα.:)

ΥΓ: Αυτά για dsl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ρόλο παίζει κυρίως οι εγκαταστάσεις που έχει ο isp ανά γεωγραφική περιοχή, ο αριθμός των εγκατεστημένων modem και η ποιότητα της τηλεφωνικής γραμμής του σπιτιού καθώς και του ΟΤΕ στην συγκεκριμένη περιοχή. Αν πρόκειτε για ADSL τον κυριότερο ρόλο παίζει το dslam της περιοχής και το πόσους χρήστες μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα. (Για παράδειγμα 500:1), καθώς και τα παράσιτα και οι θορύβοι σε μια τηλεφωνική γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μιας και αναθερθηκε ο θορυβος... εχω μια απορια ... το 31/40 dB (up/down) ειναι ο θορυβος; θεωρειτε πολυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Tον θόρυβο θα πρέπει να έρθει κάποιος από τον ΟΤΕ για να τον μετρήσει με ειδικά όργανα. Ναί, σε db μετριέτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panraf:
το πόσους χρήστες μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα. (Για παράδειγμα 500:1)

Ακριβώς! Το contention ratio του ΟΤΕ είναι 50:1 νομίζω. Αν το πήγαιναν σε 20:1 θα ήμασταν απείρως πιο βολεμένοι!:(


ΥΓ: Ισχύει οτι κάποια σλάμς έχουν επάνω εως και 400τόσους χρήστες; Γιατί δεν αναβαθμίζει τις συνδέσεις με τους BBRAS ο ΟΤΕ να ανασάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, γιατί κοστίζει ίσως :P;

γιατί να κάνει την παραμικρή αναβάθμιση από τη στιγμή που μας κρατάει όλους από τα @@ :|;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
ΥΓ: Ισχύει οτι κάποια σλάμς έχουν επάνω εως και 400τόσους χρήστες; Γιατί δεν αναβαθμίζει τις συνδέσεις με τους BBRAS ο ΟΤΕ να ανασάνουμε;

Γιατι δεν ξερουν να συγχρονίσουν ψηλότερα τις συνδέσεις μόνοι τους και πρέπει να περιμένουν τους siemensαδες :P

BTW τα προβλήματα με contention ratio στα DSLAMS δεν εχουν να κανουν με τον ISP αλλά με τον DSL service provider (ΟΤΕ για τους πολλούς).

Παντως αμα ειναι πολύ κακός ο ISP παίζει και αυτός ρόλο. Εγώ του έχω 2 μήνες teledome είμαι καταδυσαρεστημένος. Αμα ανοίξω πολλά connections πάει αργα, traceroute που πάει αγγλία-γαλλία-ελβετία-ελλάδα για ελληνικά IPs και πολλά άλλα τέτοια.

Tον θόρυβο θα πρέπει να έρθει κάποιος από τον ΟΤΕ για να τον μετρήσει με ειδικά όργανα. Ναί, σε db μετριέτε.
Δεν έρχονται απο εκει, τον μετράνε απο τον ΟΤΕ (είναι η καραμέλλα τους αμα ειναι πιταρισμένο το DSLAM). Αμα πάω σπίτι θα δώ πόσο έχω και εγώ.

Ρόλο παίζει κυρίως οι εγκαταστάσεις που έχει ο isp ανά γεωγραφική περιοχή, ο αριθμός των εγκατεστημένων modem και η ποιότητα της τηλεφωνικής γραμμής του σπιτιού καθώς και του ΟΤΕ στην συγκεκριμένη περιοχή. Αν πρόκειτε για ADSL τον κυριότερο ρόλο παίζει το dslam της περιοχής και το πόσους χρήστες μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα. (Για παράδειγμα 500:1), καθώς και τα παράσιτα και οι θορύβοι σε μια τηλεφωνική γραμμή.

Στο DSL προβλήματα θορύβου στη γραμμή ξεχωρίζουν γιατι συγχρονίζει σε χαμηλώτερη ταχύτητα ο router (πχ αν ειναι η γραμμή 1024/256 μπορεί να συγχρονίσει σε 512/128 σε μια "θορυβώδη" η μεγάλου μήκους γραμμή). Αντίθετα το congestion δεν επιρρεάζει την ταχύτητα συγχρονισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top